Israël gelooft aan een aanval door Arabische landen Grofwildstropers vangen herten en reeën in strikken HOGERE OPBRENGST IN HET MELKPRIJSJAAR '54-'55 HOGERE UITKERING VOOR PROVINCIE EN GEMEENTE VRUDAG 30 MAART 1956 PBOV IN O I ALE ZEEUWSE COURANT 7 fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Snelle daling eierprijzen Bleven de kippeëieren als gevolg van de strenge winter met een belangrijk lagere pro- duktie bijzonder hoog in prijs, 1= gedurende de laatste dagen is s er een belangrijke daling tot stand gekomen. Vorige week donderdag werd te Barneveld 17.95 per 100 stuks eieren H van 61.8 gram genoteerd, maar gisteren deed dezelfde soort eieren 13.95 per 100 stuks, een achteruitgang van niet s minder dan 4 cent per ei in een week tijds. Daarmee is tegen- ■=s over de belangrijke winst, wel- ke de eierhandel de laatste s tijd heeft kunnen maken, plot- seling een enorm verlies ko- men te staan. Voor de binnen- landse consument betekent het, dat juist voor de paasda- gen de eieren aanmerkelijk s goedkoper zijn geworden. iiininiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinniiiniuf Prinses Beatrix vierde voor eerst H. Avondmaal Prinses Beatrix heeft donderdag avond voor het eerst, tezamen met haar ouders en leden van de Neder lands Hervormde Kerk, in de Nieuwe Zijds Kapel te Amsterdam deelgeno men aan de viering van het heilig avondmaal. De kerkdienst werd ge leid door ds. J. H. Kater, ned. herv. predikant in de hoofdstad, die ook voorganger was in de dienst van zon dagmorgen j.l., toen de kroonprinses haar openbare belijdenis verkreeg. De predikant sprak naar aanleiding van Joh. 1 35 „Ik ben het brood des levens; wie tot Mij komt zal nim mermeer hongeren en wie in Mij gelooft zal nimmermeer dorsten". De dienst droeg een eenvoudig en so ber karakter. Lagere toeslagen. Het bedrijfschap voor zuivel heeft de netto-opbrengst van alle in Neder land tot zuivel- en melkprodukten vervyerkte en in consumptie gebrach- de melk in het melkprijsjaar 1954/ 1955 berekend op 22,595 per 100 kg melk met 3.7 vet, d.w.z. ongeveer 60 cent boven de voor dat melkprijs jaar geldende algemene garantieprijs van 22.per 100 kg melk. Dit betekent dat de toeslagen, wel ke voor bepaalde gebieden van ons land in het vooruitzicht waren ge steld, n.l. een toeslag van maximaal 1.70 per 100 kg melk met 3.7 vet en een gedeeltelijke toeslag van maximaal 0.85 met het verschil ad 0.60 tussen de algemene garantie prijs en de netto-opbrengst zullen worden verminderd. In de staatscourant van donderdag is een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening gepubliceerd, waarbij de uitbetaling van de melkprijstoeslag 1954/1955 wordt geregeld. De volledige toeslag die dus op f 1.70 0.60 1.10 per kg melk is vastgesteld, komt overeen met 29,85 per 100 kg melkvet, met 9.85 per 100 kg kaas resp. 1.10 per 100 liter in consumptie gebrachte volle melk (in Zeeland en op Goeree- Overflakkee). De gedeeltelijke toeslag (vastge steld op 0.85 0.60 0.25 per kg melk) komt overeen met 6.90 per 100 kg melkvet, met 2.25 per OORLOG IN MIDDEN-OOSTEN? (II) Razendsnelle hotelboeking Bliksemsnelle hotclboeking in de drie grote steden van Nederland wordt thans mogelijk door een telexnet tus sen de logies-informatiekantoren van Verenigingen voor Vreemdelingenver keer, welk net donderdag in werking trad. De V.V.V.-kantoren te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn thans on derling zowel als met de „opvangpos ten" Arnhem en Hengelo verbonden. Vreemdelingen, die zich aan de ver keersbureaus Arnhem of Hengelo ver voegen, kunnen via de telexlijnen in een der drie grote steden kamers boe ken. Zij ontvangen daarvoor een bon, betalen een nacht logies en zijn er ze ker van, dat hun bedje wacht. Omge keerd is boeking natuurlijk ook mo gelijk. In ieder der drie grote steden weet men vrijwel op de minuut, hoeveel bedden in de stad of de naaste omge ving beschikbaar zijn en kan even tueel het „uitverkocht" aan de opvang centra laten horen. Een teken dus, dat de vreemdeling niet door moet reizen, doch buiten het westen onderdak moet zoeken. Het was, gezien het aantal beschik bare telexapparaten, nog niet moge lijk meer opvangcentra te verbinden. Zodra mogelijk zal bijvoorbeeld ook Breda een telexverbinding met het westen krijgen. 100 kg kaas resp. met 0.25 per 100 liter in consumptie gebrachte volle melk. Nu de netto-opbrengst definitief is bepaald, kunnen de eerste betalingen van de toeslagen in het begin van april 1956 worden verwacht. Aange zien er ongeveer 160.000 betalingen moeten geschieden kunnen de beta lingsmandaten niet alle tegelijk wor den verzonden. Hiermede is vermoe delijk een termijn van zes weken ge moeid. Bovendien behoeven de gege vens. welke de veehouders hebben ingestuurd, vaak nog aanvulling of verduidelijking. De mogelijkheid is aanwezig tegen de berekende toeslag in beroep te komen. Dit moet ge schieden binnen een maand na dag tekening van het betalingsmandaat. Ook de veehouders, die geen toeslag ontvangen, doch niettemin van me ning zijn, dat zij ervoor in aanmer king komen, kunnen in beroep gaan. Hun wordt verzocht met het inzenden van hun beroep te wachten tot 15 mei 1956. Op deze datum zijn namelijk naar kan worden verwacht de be- talingsmandaten vrijwel alle uitge stuurd, zodat dan degenen, die geen mandaat ontvingen kunnen aanne men, dat zij geen toeslag zullen krij gen. Hun-beroepstermijn loopt tot 1 juli 1956. Drielingen in Dordrecht en in Hilversum. In Dordrecht is donderdag een drie ling geboren, mevrouw w. Leydek- kers geb. Kwikkers, wonende Adolf van Nassaustraat 32 heeft het leven geschonken aan drie dochters, van wie er een vijf en twee zes pond we gen en die genoemd worden Yvonne, Annelies en Willy. De familie Ley- dekkers, waarvan de man van beroep tuinman is had al vijf kinderen; vier zonen en een dochter. De oudste zo nen zijn tweelingen. Ook in Hilversum is een drieling geboren. Mevrouw A. Ellis-van Gent echtgenote van een bij het sanatorium „Zonnestraal" werkzame keukenbe- diende, heeft woensdag het leven ge schonken aan een drieling, twee zoons en een dochter: Willart Martin (4 pond), Martin Wilart (4 pond 3 ons) en Marianne (4 pond). Moeder en kinderen maken het goed. De fa milie Ellis had al drie jongens. Het zijn bijna allen goede jagers, deze mannen, die ook van harte in stemmen met *t verbod om herten en reeën te jagen anders dan op speciale vergunning. Door deze beperking kan er thans alleen selectief gejaagd wor den, hetgeen betekent dat alleen wild dat ziek is of gemist kan worden, mag worden geschoten. De proef met deze brigade in de Veluwe is bijzonder geslaagd te noe men, maar ook in Drenthe, Brabant en Utrecht is nog heel wat grofwild, dat op een betrekkelijk klein gebied is samengedrongen en zo een gemak kelijke prooi is voor lieden die zich er aan vergrijpen willen. Het is te hopen, dat justitie thans een middel vindt om het toezicht met vliegende brigades of in welke vorm dan ook te continueren. Anders zal het werk van deze mannen voor niets zijn geweest en zal het vraagstuk van de instandhouding van onze grofwildstand een probleem zijn, dat de stroper dan in enkele jaren eigen handig met hun strikken geheel heb ben opgelost. Deze massale afslach ting van o.m. het grootste hier in vrijheid levende zoogdier moet voor komen worden. en vrouwen onder de wapenen te roe pen, maar zij is niet langer in staat de Arabische legers op de vlucht te jagen, nu deze voorzien worden van wapens uit communistische landen. „Met de dag, met elk schip, dat Alexandrië binnenvaart wordt onze Egyptische bewapening superieur (Door Peter Webb, correspondent van United Press). De nachtclub is stampvol. Het Yemense meisje dat in een nauwsluitend kleed van goudlame een wilde dans uitvoert wordt met gestamp en gejuich bedankt. Het publiek bestaat voor het merendeel uit jongemannen. Men zou zich in een van de zwoele nachtclubs in New-York of in een Parijs' cabaret waneninstede van in Tel Aviv, de hoofdstad van Israël. Pas later herinnert men zich dat de meeste mannen hun verteringen betaalden met betaalbonnen van het Israëlische leger en waarschijnlijk behoren tot de te allen tijde op te roepen reserve. Zelfs de danseres kan een reser- viste zijndie indien gewenst haar gewaad van goudlame zal moeten verwisselen met een khaki-uniform, want Israël leeft op de rand van een oorlog. Nog geen half uur vliegen van Is raels voornaamste steden en zelfs dichter bij de Israëlische vliegvelden In de Sinai woestijn liggen de Egyp tische luchtbases. De Israëliërs geven openlijk toe dat niets hen zal kunnen tegen hou den tenzij het westen hen van mo derne gevechtsvliegtuigen voorziet. Ais er oorlog komt zal de kleine luchtmacht, bestaande uit ouder wetse meteoorstraaljagers van Brits fabrikaat, die veel langzamer zijn dan de Russische Mig-15 die Egvpte heeft ontvangen, terugslaan. In alle grote bevolkingscentra wor den schuilkelders gebouwd. De eerste luchtalarm-oefeningen werden enkele dagen geleden in Haifa en Beersheba gehouden, maar iedereen is zich er van bewust dat besccherming tegen Btraalbommenwerpers en -jagers bjj- na niet mogelijk is. Bovendien is het niet mogelijk een evacuatie van Israels 1.800.000 zielen tellende bevolking uit de grote steden en industriecentra uit te voeren aan gezien het land te klein is. Inmiddels zijn hier getallen be kendgemaakt over de wapenleve ranties uit communistische landen aan Egypte. Volgens deze cijfers heeft Egypte 200 Migs, meer dan 60 Ilyushin bommenwerpers, 334 middelzware tanks, 50 zware Sta- lintanks, twee onderzeeboten en honderden scheepskanonnen ont vangen, waaronder Katusha raket batterijen, die de slag om Sta lingrad 'hébben doen winnen. Men gelooft dat de helft hiervan reeds in Egypte is aangekomen. De Joden hebben de mogelijkheid van een oorlog reeds aanvaard. Hun vrees kwam enige dagen geleden tot uitdrukking toen premier Ben Goe- riop op een bijeenkomst zeide: „Tenzij we defensieve wapenen in voldoende en in meest nabije toe komst ontvangen, zal het Egyptische dictatorschap, tezamen met zijn bond genoten Syrië en Saoedi-Arabië, en waarschijnlijk nog anderen, ons ze ker in de volgende maanden aanval len." Er bestaat ook niet langer die zelf bewustheid, de grootspraak over een „onzichtbaar" Israëlisch leger, dat in de oorlog van 1948-'49 vijf Arabische legers tegenhield. Zwakke positie De Israëlische strfdmacht is nog wel de taaiste die er in het Midden- Oosten te vinden is, in staat binnen korte tijd een kwart miljoen mannen positie zwakker", zeide eens 'n hoog- nu al de volledige overmacht in de geplaatste functionaris, „zij hebben lucht". Reeds komen in toenemende mate incidenten voor in de landstrook van Gaza, dat aan Egypte grenst. In de periode van 12 tot 18 maart kwamen aan de grenzen met Jordanië en Egypte 21 incidenten voor. Maar nog lijkt het leven aan de op pervlakte rustig en kalm te verlopen. Langs de zeepromenade van Tel Aviv wandelen menigten mensen. Café's en bioscopen zijn overvol. Maar het zjjn de kleine dingen die de opmerkzame bezoeker niet ont gaan en die erop wijzen dat alles niet zo vreedzaam is als het lijkt. Kleine dingen zoah een handboekje voor het gebruik van kleine wapens dat in een etalage van een boekwinkel ligt uitgestald, de laatste lijst van „at tracties voor toeristen" op publikatïe- borden in Tel Avivs voornaamste ho tels die de aankondiging bevatten van een uitvoering van volksdansen in 't legerkamp, beëdiging van nieuwe vromvensoldaten, promotieplechtig heid van officieren of een begrafenis- diner in een ander legerkamp. TOELICHTING VAN REGERING Te Terneuzen is aan de Baandijk een nieuwe r.k. jongensschool in aanbouw onder architectuur van Van Zandbeek en Schonis te Sas van Gent. Het wordt een zesklassige school, die men ondanks de stagnatie door de vorst toch in september van dit iaar in gebruik hoopt te nemen. Deze school is een verdiepinusschool, ge bouwd op betonpalenfundering. Zij zal van' de meest moderne snufjes worden voorzien, o.m. van een open overdekte speelplaats. (Foto P.Z.C.) Om teruggang door belastingverlaging te voorkomen. Verschenen is de door de ministers Van de Kieft en Beel ondertekende memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp „wyziging van de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten en tussen het rijk en de provinciën". Naar aanleiding van het verzoek om overlegging van de berekeningen welke ten grondslag liggen aan net voorstel om de aandeelpercentages van het gemeentefonds en het pro vinciefonds te verhogen, delen de mi nisters mede, dat voor de berekening van de verhoging van het aandeel percentage ten behoeve van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds is uitgegaan van het totaal de zer uitkering over 1955, berekend aan de hand van de objectieve maat staven der financiële-verhoudingsvvet- 1953 bij een uitkeringspercentage van 138. Dit totaal ad 550 miljoen is vervol gens verhoogd met 111 miljoen in verband met over 1953 tot en met 1955 toegekende dan wel nog toe te kennen subjectieve verhoudingen, welk bedrag op grond van de aoor de colleges van Ged. Staten en de raad van advies voor de gemeentefi- nanciën uitgebrachte adviezen ten tijde van de indiening van het wets ontwerp voor 1955 nodig werd geoor deeld. Voor 1955 is aldus uitgegaan van 661 miljoen en voor 1956, reke ning houdende met het natuurlijke accres van de bevolking, van 668 mil joen, terwijl voor deze jaren bn hand having van het percentage 11,3, resp. 657 en 649 miljoen beschikbaar zou zyn. Teneinde de uitkeringen op het huidige niveau niet in gevaar te bren gen, zijn de hiervoor genoemde be dragen ad 661 en 668 miljoen uitge drukt in een percentage van de ge raamde opbrengst der mede aan net fonds ten goede komende rijksbelas tingen over de genoemde jaren van resp. 5812 miljoen en 5741 miljoen. Uit deze berekening volgen aandeel percentages van 11,37 en 11,64 het geen een verhoging betekent van resp. 0.07 en 0.34 percent of, naar percentage van 11.3. Daar de ministers een iets grotere verruiming van de middelen der pro vinciën wel op haar plaats achten, hebben zij gemeend te moeten voor stellen het aandeelpercentage van het provinciefonds voor 1956 relatief iets meer te verhogen dan dat van het ge meentefonds en de verhoging zich ook te doen uitstrekken tot 1957 en volgende jaren. Uit deze gegevens zal reeds vol doende zijn gebleken, dat de regering niet het voornemen heeft gehad de begroting van de gemeenten en pro vinciën op het peil van 1955 te be vriezen, doch door haar voorstel wil voorkomen, dat zich tijdelijk een De „vliegende brigade" in groot tenue voor het jachthuis te Hoog- Soeren. Van hieruit worden de blik semactiestegen de stropers van grofwild in het Veluwegebied geleid. teruggang in de inkomsten zou voor doen tengevolge van de belasting verlaging. Dit is op zodanige wijze geschied, dat bovendien rekening is gehouden met het natuurlijke accres van de be volking, terwijl daarnaast nog enige extra-ruim te aanwezig zal zijn. Voor 1956 zal naar de thans be kende gegevens voor de algemene uitkering uit het gemeentefonds ruim 18 miljoen meer beschikbaar zijn dan over 1955 wordt nitgekeerd. Er moge daarbij op worden gewe zen, dat nier sprake is van een ver gelijking van de primitieve raming voor 1956 ad 671.6 miljoen met de vermoedelijke uitkomst voor 1955 ad 653,4 miljoen. Ter benadering van het accres zou een vergelijking met de primitieve raming voor 1955 juister zijn, volgens welke in dat jaar voor de algemene uitkering 630,8 miljoen beschikbaar zou zijn. Voor het pro vinciefonds bedraagt het verschil tus sen de vermoedelijke uitkomst 1955 en de raming 1956 ruim 1,8 miljoen. Bonden werken samen voor realisering loonpolitiek De hoofdbesturen van de Algeme ne Bond Mercurius, de Katholieke Bond van Werknemers in het Trans portbedrijf St. Bonifacius en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland hebben donderdag in 'n gemeenschappelijke bespreking be sloten, samen te werken ten behoeve van het realiseren der nieuwe moge lijkheden in de huidige loonpolitiek, omschreven in de regeringsverkla ring van 19 maart j.l. en in de be schikking van het college van rijks- bemiddelaars van 22 maart j.l. Zij willen komen tot eensluidende voor stellen en gelijkgerichte activiteiten. Deze activiteiten zullen speciaal gericht zijn op de belangenbeharti ging van handarbeiders in dienst van handelsbedrijven en aanverwante on dernemingen. President Eisenhower heeft donder dag „met diep leedwezen" het ont slag aanvaard van de Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, Douglas McKay. Het ontslag gaat op 15 april a.s. in. OP DE VELUWE LOERT DE MARTELDOOD Vliegende brigade doet goed werk De grofwildstropers hebben eindelijk hun tegenspeler gekregen in de vliegende brigade der rijkspolitie. Die maakte radicaal een einde aan hun alleenheerschappij in de grote wildtuin, die de Veluwe nog steeds is. Het optreden van deze speciale eenheid, welke van Hoog- Soeren uit opereert, behoedde de wildstand voor totale uitroeiing. En het heeft niet veel gescheeld of ook de naar schatting 300 edelherten die er nog in het wild leven, waren alle door verstikking om het leven gekomen. Wie heeft gezien welk een afschuwelijke marteldood hert, everzwijn of ander groot wild in stalen stroppen stertf, begrijpt dat de vliegende brigade niet vlug genoeg kan zijn om de man die deze sluipmoorden op zijn geweten heeft in de kraag te grijpen. Dit schrikbeeld staat de mannen van de vliegende brigade voor ogen als ze de grofwildstropers achter de broek zitten. Het stomme dier is in de ijzeren strop gelopen en stierf de marteldood. Geen wonder dat de mannen van het speciale commando gebeten zijn de daders van deze moord op lieterdaat} te betrappen. Vaak zitten ze dan zestien uren of langer achter eén bosje om de komst van de stropers af te wachten. De twaalf man van de brigade met majoor jhr. B. W. F. de Beaufort aan het hoofd hebben al vele tiental len processen-verbaal tegen de grof- wildpiraten opgemaakt en de voor naamste belhamels zitten al achter slot en grendel of komen daar bin nenkort. Met de nieuwe jachtwet in de hand kent de rechter geen pardon en in één geval heeft hij reeds de maximumstraf van een jaar opge legd. Maar nog meer de wetenschap, dat zij door de mannen van de vliegende brigade stevig achter de broek wor den gezeten, houdt de stropers van de wissels, de paden die het wild bij zijn vaste trek pleegt te volgen. Toch kunnen de brutaalste leden van het stropersgilde het strikken zetten niet laten. Er zijn er die ten minste drie stukken grof wild per week moeten strikken om hun week geld b(j elkaar te stropen. En daar bij hebben ze natuurlijk neiging zo weinig mogelijk hun voeten te laten zien. In het hielen lichten daarentegen zyn ze ware meesters. Dat maakt het voor de brigade (na overleg met het ministerie van landbouw door justitie in augustus vorig jaar inge steld) zo moeilijk hen op heterdaad te betrappen. In het aaneengesloten gebied van de zuidoostelijke veluwe ongeveer 12000 ha beslaande, houdt het grootste deel van de 300 edelherten zich op. De vakantieganger loopt er tot zijn genoegen nog wel eens een tegen het lijf en bij de voerakkers soms hele kudden. De stropers hadden dus de vrije hand en duizenden strik ken werden uitgezet. Was er niet metterdaad ingegre pen door justitie, dan had men het weinige grofwild, dat ons land nog bezit totaal uitgemoord. Ook de klei ne tienduizend reeën die hier nu nog moeten rondlopen, om van de hondera wilde zwijnen, die over de Veluwe verspreid zijn, maar te zwijgen. Galant.... Daarbij dient men te bedenken, dat het vrouwelijke wild de grootste kans liep en loopt om te sneuvelen. Want de mannetjes plegen heel galant hun vrouwtjes voorop te laten gaan, 'n gebaar waaraan zij meestal het leven hebben te danken. Loopt een hinde in de val, dan betekent dat dikwijls ook de dood van de kalveren, die het zonder moeder niet kunnen stellen. De heer W. J. Schuitemaker, het hoofd van de afdeling wild. en vogel- schade van het ministerie van land bouw offerde in de zomer van 1954 zijn vakantie op om met z;:n gehele familie een speurtocht te houden in het gebied van de zuidoostelijke Ve luwe. In drie weken tijds vond de fa milie 1200 strikken en 44 kadavers van gestrikte dieren, edelherten, reeën en wilde zwijnen. Toen de heer Schuitemaker deze verschrikkelijke bewijzen in handen had, heeft hij direct de koe bij de ho rens gevat. En werden maatregelen genomen. Vier rijksjachtopzieners maken zich nu op een gebied van 3200 ha, ressorterende onder Staats bosbeheer, verdienstelijk. Maar een effectief optreden tegen de stroperij werd pas verkregen door de oprichting van de reeds genoemde vliegende brigade. V uurwapens In de politiepost bij Hoog-Soeren laat majoor De Beaufort de bezoeker de vele honderden door zijn mannen verwijderde strikkei. zien, waaraan dikwijls bloederige sporen van een verschrikkelijke doodstrijd nog kle ven. De meer dan vyftig clandestine vuurwapenen die bij de stropers wer den afgenomen, zeggen dat deze bri- fade samengesteld uit mannen die et veld door en door kennen, meest al zelf boswachter of jachtopziener zijn geweest en ov-- een flinke dosis durf beschikken jzonder waak zaam is. De jeeps en motoren en niet in de laatste plaats de drie verdedi- fingshonden Armoor, Gerda en Rex lijken van grote betekenis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7