Gehangen Hongaarse communisten achteraf gerehabiliteerd Regering wenst teugels om het afbetalingspaard te bedwingen KLANKBORD KWESTIE VAN VERGOEDING NA RAMPENEEN STUDIEOBJECT VRIJDAG 30 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ZULLEN ANDERE SATELLIETEN VOLGEN Het Wereldgebeuren. Gevangenisstraf voor knoeiers bij de R.E.T. De rechtbank te Rotterdam heeft gisterochtend de 48-jarïge opzichter C. V. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek, de 48-jarige monteur G. J. S. uit Vlaardingen en de 53-jarige monteur L. J. P. B. uit Rotterdam conform de eis tot een ge vangenisstraf van een jaar met af trek, waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar, de 58-jarige hoofdopzichter P. M. uit Rotterdam tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd, de 38-jarige elektri cien M. K. uit Rotterdam tot twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en de 47-jarige verte genwoordiger J. C. V. uit Bilthoven tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek waarvan twee voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Zij allen hadden zich schuldig ge maakt aan knoeierijen met autoban den en -onderdelen van de „Rotter- damsche elektrische tram", die van 1947 tot eind 1955 hebben geduurd. De eisen waren tegen V. veertien maanden gevangenisstraf met aftrek, tegen M. tien maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, tegen K. 100 boete of twintig dagen hechtenis en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en tegen V. negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. "Prins Bernhard zal op 1 Juni a.s. een werkbezoek aan Groningen brengen. Op die dag zal de prins tevens het verbrede Winschoterdiep officieel in gebruik stellen. In een bloemenkas te Aalsmeer is donderdag het Aalsmeerse M Minicorsohet miniatuur M bloemencorso dat vorig M jaar zoveel succes oogstte, voor H de tweede maal zijn tocht be- gonnen. Een jeugdige bezoek- pj ster bewondert één van de fraaie wagentjes. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Te sterke centralisatie bij de B.B.? De Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft aan de minister van buitenlandse zaken enige be zwaren kenbaar gemaakt tegen de regelingen en voorschriften, welke zijn vastgesteld ten aanzien van de bescherming bevolking. Deze be zwaren zijn gegrond op de erva ring, welke thans is opgedaan. De adres'sante meent, dat ze zijn terug te voeren tot één grondnoemer, nl dat zij symptomen zijn van een te sterke centralisatie bij de B.B. De centrale leiding zou zich meer die nen te bepalen tot het aangeven van hoofdlijnen en wel zodanig, dat aanpassing van de plaatselijke toe stand voldoende mogelijk is. is, in overeenstemming met de mi nister van financiën voor door hem aan te wijzen goederen, die op afbe taling worden verkocht, voorschrif ten kan geven met betrekking tot de kassastorting (de z.g. eerste beta ling) en de duur van het contract. Door het voorschrijven van een ver plichte minimum kassastorting en beperking van de duur van het con tract, kan dan de beoogde afremming van de verkoop op afbetaling worden bewerkstelligd. Indonesische waarschuwing aan Verenigde Staten In verband met het proces-Jungschlager De Indonesische procureur-gene raal, Soeprapto, heeft gisteren tegen over de pers verklaard, dat het on verstandig en een onberaden stap van de Verenigde Staten zou zrjn, indien zij zouden bemiddelen in het proces- Jungschlager. Hij zeide, dat Indone sië als soevereine staat verantwoor delijkheid voor het proces draagt. Soeprapto gaf commentaar op be richten uit Washington, waarin" ge meld werd, dat de verenigde Staten niet van plan zijn, pogingen tot be middeling te doen voordat de rech ter het vonnis zal hebben uitgespro ken. WETSONTWERP VOOR „TIJDELIJKE REGELING" Ingrijpen op conjuncturele gronden Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tijdelijke regeling betref fende afbetalingsovereenkomsten ingediend. De bij dit ontwerp beho rende memorie van toelichting is ondertekend door de minister en de staatssecretaris van economische zaken, alsmede door de ministers van justitie en van financiën. Nu de verkoop op afbetaling hier te lande na de tweede wereldoor log zulk een snelle ontwikkeling te zien heeft gegeven en deze verkoop meer dan voorheen een rol zal gaan spelen bij de ontwikkeling van het con junctuur ver loop, is de regering van mening, dat zij over bevoegd heden moet beschikken tot het treffen van beperkende maatregelen op dit gebied. 'Bij de thans in Nederland geldende wettelijke regeling van het afbeta lingswezen is een beperking van het afbetalingsvolume in het geheel niet mogelijk. Weliswaar ligt het in het voornemen, bij de algehele herzie ning van de wet op het afbetalings- bedrijf eveneens maatregelen voor te stellen, teneinde ingrijpen op con- J'uncturele gronden mogelijk te ma ren, doch met de totstandkoming hiervan zal, naar het zich laat aan zien, nog enige tijd gemoeid zijn. Het spoedeisende karakter van deze kwestie noodzaakt derhalve tot een tijdelgke regeling, zoals in het nu in gediende wetsontwerp vervat, waar bij aan de minister van economische zaken terzake bepaalde bevoegdhe den worden verleend. Deze bevoegdheden houden in, dat de minister van economische zaken, indien dit naar zijn oordeel ter be perking van de bestedingen wenselijk llllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllipill^ Deze fotocombinatie toont twee H momenten uit de woensdag- avond in het Olympisch Sta- dion te Amsterdam gespeelde oefenwedstrijd tussen het voor- lopige Nederlandse elftal en de Joegoslavische ploeg Partizan. Boven: liet enige Nederlandse f| doelpunt. Onder: Notermans trapt in eigen doel (01). g lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vakantiezorgen Helaas heeft de Westduitse bonds kanselier ör. Konrad Adenauer totnutoe in Zwitserland niet veel rust gevonden. Hij was erheen f egaan om nu eens echt vakantie e nemen een maand Ianff. Dus niet zoals vorig jaar, toen hij een „vakantie" tussen aanhalingstekens hield om dicht bij Genève te zijn, waar de groten der aarde toen ver gaderden. Adenauer wilde zich toen van uur tot uur van de loop der din gen op de hoogte laten stellen. De tachtigjarige staatsman was nu van plan om eens op verhaal te komen na een winter vol drukke be zigheden en opwindende problemen. Na zijn bronchitis van vorig iaar hadden de dokters hem eigenlijk al direct willen laten uitpuffen, maar de bondskanselier wou eerst de wet telijke weg vrijmaken voor een nieuw Duits leger, hetgeen inmiddels is ge beurd. Vervelend waren de moeilijkheden, die de Vrije Democraten voor hem opstapelden. Men weet het: er kwam een kink in de coalitiekabel tussen die liberalen en Adenauers christen democratische partij. Maar gelukkig voor Adenauer kregen de Vrije De mocraten die op een botsing hadden aangestuurd en ziin eigen vriendjes in de liberale partij het met elkaar aan de stok. In feite veranderde er aan de top niet veel, want Adenau ers Christen democratische Unie kon voortregeren met degenen, die de liberale hoofdmannen de rug had den toegekeerd. En nu had Adenauer, heel Duits land eens een tijdje de rug wil len toekeren om misschien op diezelfde kaarsrechte rug van hem liggend te genieten van een blau we lucht en van besneeuwde berg toppen. Maar andere moeilijkheden stapelden zich rond zijn grijze lokken op, zowel van politieke als van ge woon maar menselijke soort. Het bleek namelijk, dat de villa in Porza (dicht bij Lugano), die zijn secondanten hadden gehuurd, niet zuiver was. Zuiver in de politieke zin van het woord. Duitse en Zwit serse bladen protesteerden in koor: Adénauer zou het zich niet kunnen verooi'loven om de vakantie door te brengen in een huis, welks eigenaar een trouwe volgeling van Hitler en Mussolini werd genoemd. Een huis ook, dat in de dertiger jaren „èen bolwerk van het Zwitserse fascisme" zou zrjn geweest. Nog voordat Ade nauer erheen toog, was boven de gletschers dit stof al opgewaaid. De staatsman trok de wenkbrauwen op van stomme verwondering. Niemand, die hem hierop had voorbereid. Aan de Zwitserse regering werd een ad vies gevraagd. „Wij zien niet in, waarom de kanselier de huurover eenkomst zou opzeggen", was het antwoord. Adenauer is toen toch maar in het niet-uitgezuiverde huis gekropen, maar niet voor lang. „Het is hier kil", klaagde hij op de dag van aankomst. De volgende ochtend werden zijn helpers erop uitgestuurd om elektrische kacheltjes te halen. En de dag daarop pakte hrj zijn bie zen. Naar een hotel in Ascona, in de buurt van Locarno, aan het Lago Maggiore. Een voorlichtingsambte naar in Bonn vertelde in net begin van deze week aan de pers, dat hij zojuist met Ascona had getelefo neerd en dat alles daar nu in orde was. Dit was niet het enige telefoon gesprek, dat in Adenauers va kantie wordt gevoerd tussen Bonn en Ascona. Het is bekend, dat Konrad de teugels maar moeilijk uit handen kan geven en hij zal nu ten minste willen weten, hoe die teugels worden gehanteerd, en wat er verder in de Bondsrepubliek omgaat. Een reden om zijn nummer in Ascona aan te vragen was er voor de Bonn- se ambtenaren ongetwijfeld toen het „Curatorium Ondeelbaar Duitsland" in de Bonnse universiteit een resolu tie aannam, waarin aan de Bondsdag en aan de Bondsregering werd ver zocht, om zodanige maatregelen te nemen, dat de kwestie van de Duitse hereniging in behandeling zou ko men bg de politieke lichamen van de Verenigde Naties. Dit curatorium is indertijd ingesteld om een brede na tionale en internationale beweging te doen ontstaan voor het grote doel: hereniging van West-Duits- land met de door knechten van Mos kou bestuurde oostelijke zone. Het is geen gek idee. om de Verenigde Na ties bif dit streven in te schakelen. De splitsing van Duitsland is immers een voortdurende bedreiging van de wereldvrede, voor de veiligheid en voor de politieke samenwerking der volken, en het is over al die goede dingen, dat de Verenigde Naties moeten wakenBondskanselier Adenauer zal, wanneer hij langs het blauwe Lago Maggiore wandelt, wei eens aan deze tip denken. En wie weet, hoe het natuurschoon hem in spireert tot daden, waardoor deze kille wereld wat behaaglijker wordt. KONRAD ADENAUER foute villa Prinses Marijke naar Zwitserland. Prinses Marijke zal haar Paasva kantie evenals verleden iaar door brengen in het kindertehuis „Le Ge- nise" te Arveyes-Villars in Zwitser land. Destijds hebben zij vlot bekend... De leider van de Hongaarse communistische partij, Mathias Rakosi, heeft gisteren op een partijvergadering in Eger verklaard, dat het proces-Rajk door het Hongaarse opperste gerechtshof herzien was en dat alle beklaagden uit dat proces gerehabiliteerd waren. Rajk en een aantal medebeklaagden waren op grond van vals bewijsmate riaal, dat geleverd werd door de vroegere chef van de Hongaarse geheime politie, generaal Peter Gabor, onschuldig ter dood veroor deeld en opgehangen. Volgens Rakosi was de vrijlating gelast van twee personen, die destijds tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld waren. Nu bolsjewieken van de oude stempel in de Sowjet-Unie in ere worden hersteld en nu ook Honga rije een begin heeft gemaakt met het eerherstel van „onschuldig ver oordeelden", achten politieke waar nemers in Wenen het alleszins waarschijnlijk, dat ook Tsjecho- Slowakije gedwongen zal worden, de in 1952 ter dood veroordeelde en terechtgestelde secretaris-gene raal van de Tsjechische communis tische partij, Rudolf Slansky, post- huum te rehabiliteren. Slansky werd in november 1952 met de Tsjechische ex-minister van Bui tenlandse Zaken Vlado Clementis en negen andere hoge Tsjechische partijfunctionarissen veroordeeld en naar de galg van de sombere Pancrac-gevangenis in Praag ge zonden. Drie andere beklaagden werden tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Volgens deskundige bronnen in We nen werd destijds nauw verband ge legd tussen de groep-Slansky en de in Hongarije ter dood gebrachte ex-mi- nister van Buitenlandse Zaken, Laszlo Rajk en diens „bende". Slansky werd toen beschuldigd van „verraad en ti- toïsme". De chef van de Hongaarse geheime politie, generaal Gabor, die het „on derzoek" had verricht, werd in maart 1953 zelf tot levenslange gevangenis- loonoverleg metaalindustrie vastgelopen. Vandaag nieuwe besprekingen. De besprekingen in de vakraad voor de metaalindustrie die woens dagmiddag in Den Haag zijn gehou den, zijn afgebroken. De werkgevers in de vakraad zijn nl. teruggekomen op hun standpunt dat zij op vrijdag 23 maart hebben ingenomen. Her college van rijksbemiddelaars heeft partijen thans uitgenodigd voor een bespreking op vanmiddag. Men verschilde naar bekend aan vankelijk van mening over de in terpretatie van het regeringscommu niqué, waarin volgens de werkge vers is gesteld, dat de zes procent loonsverhoging alle sociale verbete ringen omvat. De wei'knemers daarentegen me nen, dat de detaïlvoorzieningen bui ten de zes procent loonsverhoging dienen te vallen. Volgens de werkgevers zal de toe-, kenning van deze sociale verbete ringen een doorbreking van de zes procent betekenen en neerkomen op een loonsverhoging van 7.5 tot 8 procent. Hoewel men het woensdagmid dag in de vakraad over de toeken ning van deze verbeterde arbeids voorwaarden, waarover reeds enige maanden overleg gaande is, toch eens is geworden, wensen de werk gevers in de vakraad niet dat deze voorstellen door de vakraad aan het college van rijksbemiddelaars worden voorgelegd. Men acht zich n.l. van werkgevers zijde gebonden aan de richtlijnen die van de zyde van de centrale werkgeversorganisatie zijn gege ven met betrekking tot de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. Hierop zijn de besprekingen af gebroken. Wanneer partijen voor 1 april a.s. niet tot elkaar zijn geko men, zal de metaalindustrie met in gang van die datum een contract loos tijdperk ingaan. straf veroordeeld wegens „tegen de staat en het volk gerichte misdaden". Het proces-Rajk, waarbij behalve Rajk zelf, de voormalige luitenants- generaal Gyoergy Palffy en drie an dere beklaagden naar de galg werden gezonden en twee anderen tot lang durige gevangenisstraffen werden veroordeeld, was een van de eerste grote showprocessen in Oost-Europa. Daarna volgden Slansky in Tsjecho- Slowakije, Gomulka in Polen, Kotow in Bulgarije, enz. In Roemenië ver dween Anna Pauker van het politieke toneel en zelfs het kleine Albanië had zijn processen van verraders. Nu Moskou echter het officiële te ken heeft gegeven, schijnt het dat het hek van de dam is. „Rode Hilde" Ben jamin, de vrouwelijke Oostduitse mi nister van Justitie, heeft van premier Grotewohl te horen gekregen, dat er onder haar leiding onwettige arres>- taties zijn verricht en naar het zich laat aanzien zullen in de meeste van de andere communistische staten bin- WENK UIT EERSTE KAMER Brabants Watersnoodfonds deed vragen rijzen Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer, over het ontwerp van wet tot wjjziging van hoofdstuk 7 b der rijksbegro ting voor het dienstjaar 1955. (Bij drage in Brabants Watersnood- fonds 1954). By de overweging van dit wets ontwerp in de afdelingen der Ka mer verklaarden zeer vele leden er mede te kunnen instemmen. Vele leden verklaarden, dat bij het probleem, als in het wetsontwerp aan de orde gesteld, twee vraagstukken naar voren treden, te weten: 1. Het recht van betrokkenen op schadevergoeding wegens rechtmatige overheidsdaad. 2. De plicht van de overheid om schade te vergoeden bij ernstige ram pen. - Ten aanzien van beide vraagstukken is er sprake van een ontwikkeling in de rechtsopvattingen ter zake. Geen van beide zijn rijp voor een definitie ve oplossing. Wat het vraagstuk sub 1 betreft, wordt reeds in sommige gevallen aan genomen, dat bij ernstige 'benadeling van belangen de plicht tot vergoeding van of tegemoetkoming iin schade nenkort eveneens onthullingen over ten' onrechte veroordeelden plaats vinden. Hoé echter al deze communisten van de oude stempel destijds in het open baar zo „vlot" hebben kunnen beken nen, zonder-dat er ooit en steekje van de regie viel, zal voorlopig wel een raadsel blijven.... Geen tegemoetkoming aan bouwvakarbeiders. Gemeentebesturen op de verkeerde weg. Het is de regering gebleken, dat in een enkele gemeente aan gehuwde bouwvakarbeiders, die van elders worden aangetrokken, van gemeen tewege bgdragen worden toegekend in pension- en reiskosten van de be trokken arbeiders, alsmede bij ves tiging in de desbetreffende gemeen te in verhuis- en herinrichtingskos ten en reiskosten van het gezin. Hiertegen bestaan bij de regering overwegende bezwaren. Deze gedragslijn betekent name lijk, aldus zegt minister Beel in een schrijven aan de gemeentebesturen, enerzijds het overnemen van de taak en de zorg van de particuliere werk- fevers, waarvoor geen aanleiding estaat, en houdt anderzijds het ge vaar in, dat een doorkruising van het loonbeleid ontstaat. De regering dringt er daarom op aan, dat verdere invoering of toe passing van dergelijke maatregelen thans achterwege wordt gelaten. moet worden erkend, b.v. bij uitbrei dingsplannen. Niemand aanvaardt echter een algemene verplichting tot schadevergoeding. Hiertegenover zou een waardever meerderingsbelasting moeten komen te staan in die gevallen, waar men door overheidswerken is gebaat,*om de balans in evenwicht te houden. Aan deze oplossing zijn echter ook grote moeilijkheden verbonden. Ten aanzien van het vraagstuk sub 2sis men algemeen van opvatting, dat bij nationale rampen de gemeenschap in, haar geheel de gevolgen heeft te dragen. De moeilijke vraag is echter, waar de grens is te trekken. Blijkbaar is er een neiging om de grens geleide lijk te verruimen. Het gevolg is echter, dat er ter zake grote onzekerheid be staat. Daarom stelden deze leden de vraag of het niet gewenst is beide vraagstuk ken ter nadere bestudering voor te leggen aan een daartoe in te stellen commissie. ZOEK HET MAAR UITMrs. Margaret Smith, 46 jaar oud, trad dezer dagen in het huwelijk met de- 26-jarige mr. Andrew Duncan. De bruidegom was reeds de zwager van haar dochter. Het gevolg van dit hu welijk is dus, dat mrs. Duncan nu de schoonzuster v haar eigen dochter is PLICHTEN. In Izmir in Turkije stond Suleyman Senaylar terecht we gens diefstal. De rechter vroeg hem of het waar was, dat hij al voor 50 diefstallen voor de rechtbank was verschenen. Suleyman antwoordde: „Mijn beroep is stelen; het is de taak van de politie het aantal van mijn diefstallen en van de diefstallen in het algemeen, bij te houden. Daarvoor betalen we ze".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5