OXO Windmeyer maakt een film over de mosselcultuur Zeeuwse Almanak „Zeeuwse dag voor bouwnijverheid" Ifvin lijfje Breiwol |V TIP-T0N1C VROÜWENPOLDERSE RAAD GAF MENING OVER GRENSWIJZIGING Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1956 OPDRACHT VAN DE REGERING Titel wordt„Bij nacht en ontij" (Van een speciale verslaggever). Piet Windmeyer, de bekende Delftse cineast heeft weer een nieuwe opdracht gekregen. Na de succesvolle film voor de scheepswerf Kon. Mij. „De Schelde" kreeg Windmeyer kortgeleden van het ministerie van landbouw en visserij en de rijksvoorlichtingsdienst opdracht een film te vervaardigen over de wereldvermaarde Nederlandse mossel cultuur. De film wordt uitgebracht onder de titel „Bij nacht en ontfj". De duur is ongeveer dertig minuten. De opnamen zullen bijna het gehele jaar duren, omdat Windmeyer by het filmen sterk afhankelijk is van de verschillende fasen van het mosselbedrijf in de diverse jaargetijden. De film beoogt het publiek voor lichting te geven over de mosselcul tuur met alles wat er aan vastzit. In het algemeen wordt over dit inte ressante en vaak boeiende bedrijf nog simpel gedacht. De mosselkwe kerijen zijn evenwel een voor Neder land zeer belangrijke bron van in komsten. De mosselexport vooral naar Frankrijk levert ons land jaarlijks vele miljoenen guldens op. Als gevolg van de zeer gunstige geografische ligging zijn de Neder landse kwekerijen om de wijze van kweken uniek in de wereld. Dat al les gaat Windmeyer dit jaar in een film vastleggen. Enige weken geleden maakte hy reeds proefopnamen van de wedloop van enkele honderden vissersscheep jes naar de mosselzaadbahken op de Waddenzee. Van het mosselbedrijf* is dat nog slechts een heel klein onderdeel. Want nadat de vissers daar met hun schrobnetten het mosselzaad hebben verzameld, wordt dit door Wind meyer met de camera vastgelegd. Ook aan het biologische mosselleven, aan de krabben en zeesterren de vijanden van de mosselen en aan het werk op de fabrieken wordt nauwkeurig aandacht besteed. In Rijssel worden tenslotte opnamen ge maakt van de jaarlijkse mosselfees ten. Windmeyer zelf schreef het sce nario voor de film. Voor de twee stemmen die de film zullen toelichten heeft Windmeyer voor het zakelijke deel gedacht aan de stem van Ger Lugtenburg. Moge lijk is Siebe van der Zee de vertol ker van de romantische stem. KERKNIEUWS NED HERV. KERK Beroepen te Bodegraven: J. Zwij- nenburg te Kinderdijk. GER. KERKEN. Beroepen te Knijpe J. Rinsema kand. te Groningen; Bedankt voor Driebergen H. Heule te Deventer. HERV. KERK. In de hervormde kerk te Sint Maar tensdijk zal heden (vrijdag) avond voorgaan kandidaat Lam uit Leer- Voor uw .luxe schoenen naar Bellamyp. 12, Vüssingen. De zaak van kwaliteit en een grootsteedse collectie. De regeringsopdracht over de mos- selcultuur wordt ongetwijfeld niet 't einde van Windmeyers filmcarrière In hart en nieren cineast maakte hy vorig jaar nog een studiereis van en kele maanden naar Noorwegen en Spitsbergen. Voor eigen rekening zocht hij daar naar mogelijkheden voor 't vervaar digen van een speelfilm. Eenzaam en alleen maakte hij verkenningstoch ten in de bergen, bezocht verschil lende Lappenkampen, viste tussen Noorwegen en Spitsbergen naar ka beljauw en was twee en een halve week de persoonlijke gast van Haa kon Balstad, de gouverneur van Spitsbergen. Advertentie J 9,r LAJ Ganzepoortstraat 3 Goes Grote drukte op veer bij Wolf aartsdijk Het is momenteel zeer druk op de veerdienst KortgeneWolf aartsdijk en het komt herhaaldelijk voor, dat de veerboot „Noord-Beveland" het verkeer niet kan verwerken. Ook don derdag was dit weer het geval. De ge hele middag bleven rijen auto's staan. Om half zeven stonden op de Noord- Bevelandse kant nog ongeveer 40 auto's. Het vervoer neemt steeds toe en tegenwoordig is het zeer druk met de aan- en afvoer van aardappelen en de afvoer van vlas en andere land- bouwprodukten. Het komt meermalen voor, dat vrachtauto's uren lang moe ten wachten en het is begrijpelijk, dat dit voor de betreffende ondernemers grote schadeposten oplevert. De auto mobilisten begrijpen niet, waarom men er mee gestaakt is om met twee boten te laten varen, zoals dit enkele weken geleden het geval was. Hier door kon de grootste drukte in de morgen- en middaguren worden opge vangen. VAN TOT KIEVITSEIEREN De eerste kievitseieren in onze pro vincie zijn nu ook terecht. Men heeft er niet eens lang naar moeten zoeken. De jachtopziener, de heer M. Evers- dijk, ontdekte ze in de Frederikapol- der te Rilland-Bath. Woensdag werden de „eerstelingen" aangeboden aan de commissaris van de koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. ZONDERLING KUIKEN Ietwat vreemd heeft de heer J. van de P. te Vrouwenpolder opgekeken, toen hij dezer dagen de uitkomst van een der eieren zijner kippen bezag. Eén der kuikens was namelijk wat zonderling zo deelt onze plaatselijke STORMBAND 't Waaide nogaleen klein storm pje was het zelfs, dat over de kade van Veere raasde en dat stormpje deed zoals gebruikelijk verscheidene onverhoedse aanvallen op hoofddek sels van voorbijgangers. Soms rolde er dan ook een hoed over straat, tot wanhoop van de eige naar. T Maar op het hoedje van de Wal- cherse boer, die in Veere de bus be klom, had de storm geen vat. De man had er listig een touwtje om gebon den! Een primitieve stormband, die over het bolletje en onder z'n kin liep. Eenmaal in de bus gezeten, verwij derde hij het touwtje. ,&ad je 'm vastgezet?" informeerde een mede reiziger belangstellend. „Ja" antwoordde de man. ,Als ie afvjaait kun je'm wel fluitenmaar dat helpt zo weinig....." medewerkster mede het diertje heeft namelijk vier poten ONVOORZICHTIGHEID Door het onvoorzichtig overste ken van het kruispunt Kerkstraat KoestraatKerkdreef te Axel werd het ongeveer 10-jarig zoontje van de familie De B. met zijn rij wiel tegen de grond geslingerd. De jongen werd daarbij slechts licht gewond en de fiets slechts licht be schadigd, maar de bus kraakte eerst een lantaarnpaal alvorens tot stil stand te komen. De buschauffeur voorkwam door snel te reageren een ernstig ongeval. BIGGEN ONTVREEMD Te Stoppeldijk in de gemeente Vo gelwaarde werden bij de landbouwer O. V. twee biggen ontvreemd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in, mair tot dusver ontbreekt van de dader(s) ieder spoor. SLAGERSVAKWERK De heer P. J. Gunst, slager te Sta- venisse, behaalde op een te 'a-Herto- genbosch gehouden slagersvakten- toonstelling een eerste en een derde prijs, respectievelijk voor „vers vlees" en voor het in vet keurig uit voeren van een „schilderij". De sportuitwisseling van St Hilaire en Zierikzee Franse ambassadeur beschermheer De Franse ambassadeur in Neder land, dr. E. de Beauverger, heeft zich bereid verklaard het bescherm heerschap op zich te nemen van de sportuitwisselingswedstrjjden tussen Zierikzee en St.-Hilaire au Harcouet, die op Pinksterzaterdag en Pinkster maandag in Zierikzee worden gehou den. Hierbij wordt aangesloten bij 'n Frans gebruik, dat bjj belangrijke sportevenementen autoriteiten hun naam aan deze gebeurtenis geven. Bn het Nederlandse feest in St.-Hi- lalre in mei 1955 was het de Neder landse ambassadeur in Frankrijk, die een gelijke geste maakte. De verte genwoordiger van de ambassadeur, de heer G. Merci er-Lachapelle zal zaterdagmiddag 19 mei de aftrap ver richten voor ae eerste voetbalwed strijd Zierikzee-St. Hilaire. De am bassade heeft verder toegezegd de organisatoren materieel zoveel moge lijk hulp te verlenen. Auto reed in put Deze week is mevrouw O. uit Co- lijnsplaat te Kortgene met haar auto In een put gereden, die daar gemaakt is voor de aanleg van de rlc de Hoofdstraat. De auto schoot over gemaal •lering i ïoot ove. de put heen en bleef hangen. Mevr. O. liep een hoofdwond, een hersen schudding en enkele gebroken ribben op. Dokter Jansen verleende eerste hulp. Bevolkingsonderzoek. Het aangekondigde massale bevol kingsonderzoek op tuberculose voor de bewoners van Zierikzee is nu vast gesteld vanaf 28 mei a.s. gedurende een tweetal weken. (Slot van pag. 1) verspreide actie voor de produktivi- teitsverhoging in de bouwnijverheid in Zeeland wil starten, kwamen de eerste inschrijvingsformulieren bin nen van vrouwelijke deelneemsters! De mentaliteits-verandering, waar voor ir. Van Ettinger zo vurig had ge pleit, was hier kennelijk al begonnen. Overigens had ir. Van Ettinger er voor gewaarschuwd, dat men na deze dag nu niet direct een wonder moest verwachten. Er is hier geen sprake van één probleem, waarvoor één op lossing kan worden gevonden, maar er is een complex van vraagstukken, dat men samen zal moeten bestuderen. Uitvoerig ging deze spreker na hoe dit kan gebeuren en als eerste punt noem de hij daarbij „de aanval op de ver scheidenheid". Normalisatie, stan daardisatie en typebeperking zijn no dig, want de thans heersende ver scheidenheid is een grote verspilling van produktiviteit. Standaard-details, standaardplattegronden, ziedaar waar toe men samen zal moeten komen. Dit behoeft niet te betekenen, dat eento nigheid in de woonwijken zal toene men. „Die monotonie is er juist nu zonder standaardisatie, omdat immers teveel aandacht wordt geschonken aan allerlei bouwtechnische details, Daar door blijft geen voldoende tijd over voor het werk van hoger plan, onder meer het overwinnen van de eentonig heid." Ir. Van Ettinger betoogde voorts, dat studie en nog eens studie nodig is: eerst denken en dan pas doen. Betere organisatie, mechanisatie, transport, minder slordige bouwplaatsen, opspo ren van braakliggende capaciteit, van onvoldoende continuïteit in de bezet ting der bedrijven, opheffing van rem mende invloeden van weer en seizoe nen, het benutten van de mankracht voor binnenwerk in het winterseizoen, opvoering van het aantal bouwvakar beiders, vooral ook het aankweken van eerbied voor het bouwvak, ver betering van de werkomstandigheden, betere beloning voor en verbetering van de maatschappelijke positie van de bouwvakarbeider, plezier in het werk, ziedaar een aantal punten, die ir. Van Ettinger nader onderzocht wenste te zien. De tweede spreker, de architect ir. J. W. C. Boks de ontwerper van „Britannia" ging na hoe de kwali teit in de bouwnijverheid verbeterd kan worden. Men zal daarvoor een juist inzicht nodig hebben in de eisen, die aan een bepaald object worden gesteld, aldus deze spreker. Daarvoor zullen functionele studies nodig zijn van bepaalde gebouwentypen (wonin gen, hotels, ziekenhuizen, bejaarden tehuizen enz.) en zelfs zal het nodig zijn deze eisen in de praktijk te toet sen door de bouw van prototypen. Voorts bepleitte ir. Boks een systeem van bouwvergunningen, waarbij de overheid tevoren bekendmaakt, wan neer de vergunningen te verwachten zijn, zodat de bouwnijverheid er re kening mee kan honden. Daardoor zal een grondiger voorbereiding mogelijk zijn met later lagere onderhouds kosten terwijl ook de verspilling tijdens de bouw wordt beperkt. De heer H. van Eesteren, directeur van het aannémersbedrijf Boele en Van Eesteren, behandelde eveneens (Advertentie) ^prdchtwol tordchtresultaten! aspecten van de produktiviteitsbevor- dering, waarbij ook hij pleitte voor samenwerking van allen, die bij de totstandkoming van een bouwwerk zijn betrokken. Deze samenwerking werd door deze spreker nader geana lyseerd. „Tekeningen en plan van uit voering van het werk dienen gereed te zijn voordat aan het bouwen wordt begonnen. En de concurrentie moet worden verlegd van prijsniveau naar kwaliteit en efficiency van de uitvoe ring. Dat betekent, dat de aannemer reeds moet meespreken in de ontwerp fase!" De heer Van Eesteren ging vervol gens na, welke eisen er gesteld moeten worden aan de samenwer king tijdens de uitvoering, o.a. met de leverancier van de mate rialen en de bouwvakarbeider. „Van het moment, dat de bouw vakarbeider mede een zekere ver antwoordelijkheid gaat dragen, zal zijn waardering voor zijn beroep stijgen en dat is een eerste ver eiste voor een hogere maatschap pelijke waardering. Maar aan die waardering schort het nog al eens. Het beroep van bouwvakarbeider is evenals dat van de architect, een scheppend beroep. Dit inzicht ontbreekt te veel in brede lagen van ons volk Voorts wees de heef Van Eesteren op de noodzakelijkheid van goede hy giënische voorzieningen op het werk, kleedlokalen en wasgelegenheden, en voorts de plicht om tot grotere veilig heid op de bouw te komen. Tenslotte sprak de heer Van Eeste ren de hoop uit, dat er in Zeeland spoedig gesprekscentra zouden wor den gesticht voor diegenen, die bij de bouwnijverheid zijn betrokken, omdat juist door gedachtenwisseling de pro- duktiviteitsverhoging mogelijk wordt gemaakt. De laatste spreker was jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, voorzitter Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, die de be- roepsvooriichting nader belichtte. In de middaguren was er een film vertoning, waarna een forum werd gehouden, waarbij de inleiders vragen beantwoordden. Ir. J. P. Berdenis van Berlekom gaf aan het slot van deze geslaagde dag een samenvatting, waar bij hij o.m. er op wees, dat het E.T.I. voor Zeeland in de toekomst zal fun geren als. een Zeeuws Bouwcentrum. (Advertentie). De nieuwste tip voor Uw long drink: n TIP VAN BOOTZ Terneuzen bereidt muziekfestival voor Door enige bestuursleden van de harmonie „Terneuzen" wordt in sa menwerking met een aantal Térrieu- zense ingezetenen een poging in het werk gesteld om aldaar een muziek festival te organiseren op één of twee zaterdagen in juli a.s., welk festival zo mogelijk een internationaal karakter zal dragen. Getracht wordt hiervoor financiële steun te verkrijgen van de plaatselijke horeca-bedrijven, de handeldrijvende middenstand en particulieren. Een flink bedrag ter financiering van het festival werd tot dusver reeds toege zegd. Van gemeentewege blijkt men sympathiek tegenover het streven te staan en indien het festival doorgaat, zullen de vertegenwoordigers van dé verschillende deelnemende muziekge zelschappen officieel in het gemeente-1 huis worden ontvangen. INWONERTAL ZAL VERMEERDEREN Voor behoud van Oranjezon Kritiek op grens met Veere De gemeenteraad van Vrouwenpolder heeft zich dezer dagen ook. uitge sproken over de grenswyzlgingsplannen van Gedeputeerde Staten. B. en W. hadden over deze kwestie éen pre-advles opgesteld, dat de voorzitter, burgemeester A. de Kam, ter vergadering toelichtte. Het college is van oordeel, dat het In 1950 Ingenomen standpunt moet worden gehandhaafd. Deze visie houdt ln, dat B. en W. geen voorstanders zijn van opheffing, zo als In het plan van 1950 was geprojecteerd. De heer De Kam was blij, dat- volgens deze voorstellen Vrouwenpolder zyn zelfstandigheid zal behouden. B. en W. hebben er verder naar gestreefd, dat een indeling tot stand komt, volgens welke alle inwoners by die gemeenten komen te horen, waarop zij zyn georiënteerd. In dit verband werd een bespreking gehouden met B. en W. van Serooskerke, waarin men voor praktisch 100 overeenstemming bereikte en met het Veerse college, dat niet in die mate resultaat opleverde. Veere was van mening, dat het aan Vrouwenpolder zelf is te behouden wat behouden moet worden. Spr. ver klaarde, dat het juister ls het dicht bij Serooskerke gelegen gebied, dat thans bij Vrouwenpolder is ingedeeld, aan Serooskerke af te staan, omdat de betrokken bewoners in die ge meente thuishoren. Wanneer het plan, zoals B. en W. zich dit indenken, doorgang zal vinden, heeft dit tot ge volg, dat er van Serooskerke 325 in woners naar Vrouwenpolder over gaan. Van St. Laurens komen er 25 by, terwql aan Middelburg 6 inwo ners en aan Veere 122 inwoners moe ten worden afgestaan. Daarop was het woord aan de raadsleden. De heer J. Janse (a. r.) had alle lof voor het pre-ad vles. Hy betoogde, dat het gebied rond Oranjezon volledig tot Vrou wenpolder behoort en van belang ls voor de uitbreiding, voor de ge meente als badplaats en als recre atiecentrum. Dit naar aanleiding van verlangens, die ln de raad van Oostkapelle zyn geuit. De voorzit ter deelde deze mening en merkte op, dat de omgeving van Oranje zon geheel op Vrouwenpolder ls georiënteerd. Wethouder A. Sturm (c,h.) was van mening, dat niet moet worden afgeweken van de thans voorgestelde wyzlging. Evenals andere sprekers uitte ook de heer N. Mesu (a.r.) zyn voldoe ning over de samensprekingen, die B. en W. met hun Veerse en Seroos- kerkse ambtgenoten hadden. De in deling van de Eendekotsweg bij Se rooskerke is naar zijn mening onjuist. Dit raadslid toonde zich voorstander van het verleggen van de grens met Veere tot aan de Landschuurweg. De heer G. de Vos (c.h.) vond, dat de zuideiykste grens wat ver naar bene den ls getrokken. De heer J. Geerse (g.p.v.) sloot zich aan bij de overige sprekers en vestigde nog de aandacht op het duingebied.tij Oranjezon. Verlegging Ook de heer W. Louwerse wilde de grens met Veere tot de Landschuur weg verleggen, zulks ln verband met de belangen van de dorpskom Gapin- ge. De voorzitter antwoordde, dat het hem het beste voorkomt om by de Bieweg ln noordelyke richting te gaan tot het aanrakingspunt met de door G.S. voorgestelde grens. Wet houder vond, dat geen enkele afwij king in westeiyke richting van de door G.S. voorgestelde oostgrens met Veere toegestaan nioet worden. Ten slotte werd de concept-brief aan G.S. die door B. én W. was opgemaakt, z. h.s. goedgekeurd. In deze brief wordt er o.a. aange drongen op een begrenzing, die zo min mogelijk inspringende delen, in hammen of bruggehoofden van an dere gemeenten bevat en dus vloeiend van fijn ls. De nieuwe grens met Oostkapelle langs de Lydykweg vindt Instemming; deze fijn wordt ook juist geoordeeld ten aanzien van het bad- strand. Gepleit wordt om de Eende kotsweg naby Gaplnge aan Vrouwen- SOlder te laten. Aangevoerd wordt, at B. en W. van Serooskerke het Drs. H. A. van Wijlen gaat uit Zeeland vertrekken Psycholoog naar Amsterdam 1 juli a.s. benoemd tot directeur van het Burgerweeshuis in de Inrichting voor Stadsbestedelingen in Amster dam. Drs. van Wyien kwam in septem ber 1954 in dienst van „Kinderzorg" te Middelburg. Hy is daar psycho loog en leider van het psychologisch- pedagorisch centrum van deze in stelling. Tevoren was drs. Van Wijlen o.a. werkzaam bij de B.P.M. Zijn loopbaan als psycholoog is in Zee land begonnen. De nieuwbenoemde heeft in de nog vry korte tyd, dat hij zich in deze provincie vestigde, veel verdienstelyk werk gedaan. Zijn adviezen werden door vele instanties op hoge prijs ge steld. Zijn vertrek zal dan ook een verlies betekenen voor „Kinderzorg" in het bijzonder en voor Zeeland in het algemeen. Lezing voor elektrotechnici Woensdagavond werd in Middel burg voor élektrotechnische installa teurs en overige electrotechnici op Walcheren een lezing met film ge houden, die uitging van een kabel- fabriek te Amsterdam in de koffie kamer van 't P.Z.E.M.-kantoor. Het onderwerp was de fabricage, con structie en toepassing van elektrici teitsleidingen. Na de pauze volgde de vertoning van de bedrijfsfilm „Drinkwater door Drakatileen", over de fabricage en toepassing van Drakatileenwater- leidingbuis. Een en ander, was zeer interessant; de belangstelling was vry groot. Examen Te Brighton (Engeland) slaagde mejuffrouw F. W. Hillebrand uit St Laurens voor het Cambridge Lower Certificate Examination of English. hiermee eens zijn. De grens met Vee re is voor een belangryk deel onjuist. Het z.g. krekengebied wil Vrouwen- Eolder wel prys geven, zy het met loedend hart. Wat verder de grens by Gapinge betreft, vanaf het punt waar de voor gestelde lijn op de weg Veere-Gapin- ge uitkomt, willen de briefschrijvers de grens niet richting Gapinge, maar richting Veere projecteren. Deze grens zou langs de Bieweg moeten lo pen en verder samen moeten vallen met de in zuidelyke richting lopende watergang, die de enig juiste begren zing wordt genoemd. Ook is men het er niet mee eens, dat de zuidgrens on middellijk onder de dorpskom Gapin ge is geprojecteerd. De bevolking ten zuiden van deze buurtschap zal dan worden aangewezen op een gemeente die enkele kilometers verder ligt, ter wijl zij od Gapinge is georiënteerd. (Advertentie) Hij is de sterkste De weegschaal heeft onomstote- lijk bewezen, dat hij als gewicht- heffer het zwaarste gewicht ge heven heeft. Voor ons Is hij dan ook onbetwist de sterkste. Bij verpakte soepen speelt het gewicht niet zo'n grote rol. Uw verlangen gaat dan wel uit naar een krachtige soep, maar belang rijker nog zijn de geur, de smaak en de kwaliteit. Als fabrikanten van de befaamde OXO soepen zeggen wij vanzelf sprekend, dat OXO aan de spits slaat, maar het is toch aan U om te beoordelen of wij gelijk heb ben. Dat Is heel eenvoudigl Trac- teer Uzelf en Uw huisgenoten met Pasen eens op een heerlijke OXO soep (U kunt uit 7 soorten kiezen) en wij zijn overtuigd, dal U met ons zult zeggen: soep is de beste! „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Middelburg Kunstmuseum: Expositie schilderijen „Van luminisme tot ku bisme", 10—12, 14—17 en 19—21 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie schilderijen Zeeuwse kun stenaarskring „Prélude", 9—18 uur; Electro: „Operatie Tirpitz", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Leve de Jantjes", (cinemasc.), (a.l.), 20 uur. Vüssingen Alhambra: Jacht op het groene vuur. (14 jr.), 20 uur, cinemasc. Luxor: Een vrouw zonder vrees, (14 jr.) 20 uur: Stedelijk museum: Ten toonstelling reprodukties Chinese kunst. Goes Grand Theater: Love me or leave me (14 jr.), 20 uur. cinemasc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2