KA PP IE Voorlichting kan belangstelling voor coöperatie stimuleren verstopping VERBOUWING VAN GASTHUIS IN MIDDELBURG BEGINT NA PASEN Griep? WINTERTARWE VOOR OVERGROOT DEEL VERLOREN en de prentbriefschatkaarten 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1956 DISCUSSIEFORUM VAN MENING (Advertentie). Landbouw Coöperatief Centrum hield algemene vergadering Het Landbouw Coöperatief Centrum voor zuidwest Nederland heeft on getwijfeld nuttig werk gedaan, toen het dinsdagmiddag in zijn algemene vergadering te Bergen op Zoom, door een discussieforum enkele voor de coöperaties actnele vraagstukken over de democratische medezeggenschap en de belangstelling van de leden liet aansnijden. Uit de prettige en inte ressante discussie welke zich hierover in het forum, onder leiding van de voorzitter, ir. M. A. Geuze, ontspon, zijn uiteraard niet alle problemen tot een oplossing gekomen, maar op tal van punten heeft dit gesprek toch wel nnttig en verhelderend gewerkt. Een van de vragen welke men zich in de coöperatieve wereld vaak stelt, is of het individuele lid van een coöpe ratie nog wel voldoende medezeggen schap heeft. De forumleden, drs. J. Bierma, Leeuwarden (onderlinge verzekerin gen), P. J. Bom, Colijnsplaat (coöpe ratieve aan- en verkoop), mr. C. C. Wabeke, Terneuzen (coöperatieve kre dietwezen), H. Witteveen, Wouw (coöperatieve zuivel), W. C. van der Werff, Rilland (coöperatieve veilin gen) en J. W. Scheele, Bosóhkapelle (coöperatieve suiker) gaven hun visie op deze vraag. Het eensluidend oordeel was, dat er inderdaad nog voldoende democratische medezeggenschap is. Er kwam echter de opmerkende vraag naar voren of de leden hiervan wel altijd voldoende gebruik maken. De aard van de coöperaties speelt daarbij vaak wel een rol. In het forum kwam men ook tot een vergelijking van de coöperaties en de N.V.'s, waarbij in principe de medezeggenschap door le denvergadering en aandeelhouders vergadering gelijk is. Niettemin is er een belangrijk zakelijk verschil tus sen deze twee vormen. Ook kwam naar voren, dat men in kleinere bijeen komsten van coöperaties vaak gemak kelijker praat. Voor het wekken van meer be langstelling bij de leden voor het werk van de coöperaties, kwam de kwestie van méér voorlichting ter sprake. In het algemeen werd de wenselijkheid uitgesproken, een zo groot mogelijke openbaarheid aan de bedrijfsvoering te geven, waardoor de belangstelling van de leden wordt opgewekt. Alle fo rumleden hechtten echter niet evenveel waarde aan uitvoerige jaarverslagen. Het is vaak zo, dat de in eigen bedrijf druk bezette boer, zijn belangstelling beperkt tot sympathie, wanneer de coöpe ratie hem de portemonnaie helpt vullen. Op de vergaderingen gaat ook vaak meer de belangstelling uit naar de ondergeschikte details en niet naar de grote lijnen. Er wordt ook dikwijls geen onder scheid tussen het zakelijke en ideële doel van de coöperatie ge zien. De besturen zullen een bewuste po litiek dienen te voeren om de belang stelling van de leden voor de meer fundamentele problemen van de coöpe ratie te activeren. Deze laatste conclu sie van het forum, deed de vraag op werpen, welke methodes hiertoe die nen te worden gevolgd. Bij de beantwoording van deze vraag, kwam wel zeer duidelijk op nieuw de wenselijkheid van een zo breed mogelijke voorlichting van de leden naar voren. Een belangrijke taak kunnen hierbij de directeur en het personeel van de buitendienst vervullen. Tenslotte kwam de „aan kleding" van de vergadering nog aan de orde. Nadat ir. Geuze nog een korte sa menvatting had gegeven, werd een in teressante kleurenfilm gedraaid, wel ke werd opgenomen op een Thools landbouwbedrijf. HUISHOUDELIJKE ZAKEN. Voor de pauze werd in snel tempo een aantal huishoudelijke zaken afge handeld. In zijn openingswoord kon de voorzitter, ir. M. A. Geuze, o.a. twee vertegenwoordigsters van de Bond van Plattelandsvrouwen, de da- SPOEDIG OOK EEN ZUSTERHUIS Raadsleden namen nieuwe vleugels in ogenschouw Na Pasen, volgende week dus, zal men beginnen met de verbouwing van het z.g. oude deel van het Gasthuis in Middelburg, welk werk ongeveer drie maanden zal duren. Dit heeft de voorzitter van het bestuur der Gods huizen de beherende instantie van het ziekenhuis de heer W. Berdenis van Berlekom, dinsdagmiddag meegedeeld tijdens een ontvangst van de Middelburgse raad, die na afloop van zijn vergadering een excursie maakte om de nieuwe vleugels van het Gasthuis te bezichtigen. Deze verbouwing van het oude deel betreft het interieur en is de tweede fase van de moderni seringsplannen. De derde fase zal zijn de bouw van een zusterhuis, waaraan reeds lange tijd dringend behoefte bestaat. Wanneer dit plan gerealiseerd zal worden is echter nog niet bekend. Met de uitbreiding is men in 1953 begonnen. Op 11 november van dat jaar legde Cathrientje Bolkestein, een dochtertje van Middelburgs burge meester, de eerste steen en thans is de bouw vrijwel gereed. Alleen bin nen is men nog bezig met enkele werk zaamheden, zoals het aanbrengen van apparatuur, het ophangen van gordij nen, enz. Reeds zijn delen van het nieuwe complex in gebruik genomen. Een en ander houdt nauw verband met de voorbereiding voor de hierbo ven genoemde interne verbouwing van het z.g. oude deel. Men kampt daar zeer met ruimtegebrek: de kli niek en de polykliniek, de röntgen- afdeling en tal van andere afdelingen zijn te klein, evenals de wachtkamers. Daaraan zal nu een einde worden ge maakt. (Advertentie). knapt U op q cv- In een ommezien. ö*?ct KERKNIEUWS Ds. N. J. C. Schermerhorn overleden. In de ouderdom van 89 jaar is te Apeldoorn overleden ds. N. J. C. Schermerhorn, emeritus-predikant der Nederlands Hervormde Kerk. Hij werd 1 december 1866 te Schar- woude (gemeente Avenhorn) (N.-H.) geboren. In 1892 werd hij kandidaat in Groningen, om 14 augustus van dat jaar te Beets (N.-H.) in het predik ambt te worden bevestigd. In 1894 ver trok hij naar Nieuwe-Niedorp en in 1926 werd hij predikant te Oude- en Nieuwe-Niedorp. 1 juli 1929 verkreeg hij eervol emeritaat, waarna hij zich metterwoon te Hoog-Soeren vestigde. NED. HERV. KERK Beroepen te Wildervank (toez.): M. J. de Jongh vic. te Tolbert (Gron.); te Jor- werd (toez.): dr. M. de Jonge te Wedde (Gron.). Bedankt voor Opheusden: J. T. Door nenbal te Oene, Benoemd tot pred. bij de Eglise Re form de France te Charleville A. A. Spij kerboer te Duinkerken (Fr.). Beroepen te Zutphen: P. J. v. d. Van- ge te Oosterwolde (Fr.). Aangenomen naar Ederveen (toez.): A. van der Ban vic. te Schiedam. GEREP. KERKEN Beroepen te Rotterdam-zuid: A. L. te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Woerden (vac.) van Reenen) S. A, Boonstra te Houwer zijl. Drietal te Rotterdam z.: A. L. Bo Katwijk aan Zee; J. Heule te Edam en G. Massink te Hulzen (Fr). Beroepen te Barendrecht (vac. K. Kra mer): A. C. Sc'nerpenisse te Treebeek; te Hazerswoude en te Rotterdam z.: J. Heule te Edam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam w. en te Rotter dam z.: W. G. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.) voorheen te Rotterdam z. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Rotterdam z.: F. Malan te Bruinisse. mes Van Hoeve en Van Gorssel, wel kom heten. Verder wenste hij het be stuurslid, de heer S. Simonse uit Sint- Laurens geluk met zijn koninklijke on derscheiding. Besloten werd tot het instellen van een contactcommissie voor de verschil lende coöperatieve aardappelbewaar plaatsen in dit gebied, teneinde onder ling gegevens te kunnen uitwisselen. De rekening over 1955 werd goed gekeurd met een batig saldo van f 3002,04. De begroting 1956 met een eindcijfer van f22,000, werd eveneens goedgekeurd. In het jaarverslag constateerde de secretaris, drs. J. Dijksgraaf, o.a., dat het L.C.C. steeds meer vaste voet be gint te krijgen. Het algemeen bestuur heeft het da gelijks bestuur gemachtigd stappen te ondernemen om te trachten een nau were betrekking met de standsorgani saties te verkrijgen. De gedachten gaan uit naar een adviserend lidmaat schap, zo deelde de voorzitter mede. Er zijn zeven coöperatieve verenigin gen als nieuwe leden toegelaten, ter wijl er binnenkort nog twee volgen. De aftredende leden van het alge meen bestuur, de heren P. J. Bom, Colijnsplaat, A. Korteweg, Zevenber gen, B. Meijers, Goes, S. Simonse, Sint- Laurens en H. Witteveen, Wouw, wer den herkozen. De heren Bom en Si monse kregen weer zitting in het da gelijks bestuur. In de nieuwe vleugels is nu o.a. de kinderafdeling en de aparte af deling voor kinderen met besmet telijke ziekten reeds vrijwel ge heel in gebruik. Tijdens de bezich tiging werd het duidelijk, dat Mid delburg met deze nieuwe aan winst wel bijzonder goed voor de dag komt. De zalen zijn klein en bevatten doorgaans in de 3e klas niet meer dan vier bedden. Na i bezichtiging waarbij ook leden van de medische staf en de adi- junct-directrice aanwezig waren werd het gezelschap in de leskamer, die gelegen is in het souterrain van het nieuwe complex, ontvangen door het bestuur der Godshuizen. Tijdens deze bijeenkomst voerde burgemees ter mr. dr. N. Bolkestein het woord. Hij verklaarde na de excursie tot de conclusie te zijn gekomen, dat de in richting van de nieuwe vleugels een voudig mag worden genoemd. Er is zeker geen luxe aanwezig. „Wij zijn er hiermee echter nog niet", zo meende spreker. „Want het Gasthuis heeft een groot gebrek aan personeel. En meer zusters kan men slechts aantrekken wanneer er een zusterhuis is." Uitgebreid zusterhuis Mr. Bolkestein betoogde daarop, dat de derde fase de bouw van een zus terhuis z.i. sneller zal moeten ver lopen dan aanvankelijk werd gedacht. Het ziekenhuis behoort één geheel te worden, Spreker bleek optimistisch gestemd ten aanzien van de financie ring van het zusterhuis. Hij stelde echter de vraag of alleen kan worden volstaan met woon- en slaapvertrek ken voor de zusters. Gelet op de hui dige en in de toekomst te verwachten levensomstandigheden zal ook ruimte voor ontspanning nodig zijn. De heer Berdenis van Berlekom, die de burgemeester beantwoordde, merk te op, dat door dit laatste de bouw van een zusterhuis duurder zal wor den. Hij vreesde, dat dan ook de ta rieven van het Gasthuis omhoog zul len moeten gaan, waardoor de moge lijkheid bestaat, dat een rendabele ex ploitatie niet meer kan geschieden. Naar wij nog vernamen, zal het nieuw te bouwen zusterhuis ten noor den van het Gasthuis worden opge trokken volgens de huidige plannen, op een terrein, dat onmiddellijk grenst aan de helling van het Noordbolwerk ter plaatse. Een officiële ingebruikr neming van het nieuwe complex in het Gasthuis zal eerst geschieden wan neer ook de verbouwing van het oude deel is gereedgekomen. te Ve» eVe Se Een „goeie morgen" begint met Gillette De Middelburgse gemeenteraadsleden werden dinsdagmiddag in de gelegen heid gesteld de nieuwe vleugels, waarmee het Gasthuis is uitgebreid te bezichtigen. Bijzondere aandacht werd daarbij besteed aan de patiën tjes in de kinderafdeling, die reeds geheel in gebruik is genomen. V.l.n.r. mej. M. J. v. d. Vooren, kinderarts, de heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter van het bestuur der Gods- huizen, dat het Gasthuis beheert, bur gemeester mr. dr. N. Bolkestein, zus ter E. Bal, de adjunct-directrice en zuster Wijnen, dc hoofdverpleegster van de kinderafdeling (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) volgden begin maart de strenge nachtvorsten. Voor de reeds verzwak te planten van de wintertarwe bleken deze funest te zyn, zodat de betrok ken boeren zich genoodzaakt zagen, alsnog het zaad te kopen. Een groot gedeelte van de uitge- winterde wintertarwe wordt nu door gezaaid met zomertarwe, voorname lijk van het ras Peko, dat een inzaai tot 1 april goed verdraagt, vrijwel zonder opbrengstverlaging te geven. Op een gedeelte van de geheel uitge- wlnterde percelen zullen ook wel zo- mergerst en andere gewassen worden ingezaaid. Gevaarlijke belangstelling Er wordt vooral een sterke uitbrei ding van het areaal blauwmaanzaad verwacht. De goede opbrengst en de hoge prijs van het afgelopen sei zoen zijn aan deze belangstelling niet vreemd. Daar de afzetmogelijkheden voor blauwmaanzaad aan nauwe grenzen zijn gebonden, is het risico om achter de markt aan te zaaien, vooral als dat een behoorlijke omvang aanneemt, niet zonder gevaar. Het winterkoolzaad is wonder boven wonder niet uitgevroren, doch wel is er veel schade aange richt door de hongerende water hoentjes, de wilde duiven enz. Plaatselijk zijn hier en daar, voor al in Zeeuwsch-Vlaanderen waar het overgrote deel van de 2600 ha van het Zeeuwse areaal is gele gen, de percelen volkomen kaal gevreten. Achteraf is gebleken, dat men zich hierover niet al te veel zorgen behoeft te maken, 51. Kappie liet uit alle macht de stoomfuit gillen, maar het scheen niet tot de chauffeur door te dringen. De taxi hobbelde over de spoorbaan, vlak voor de aandenderende locomotief. Een botsing was niet meer te voorkomen- Gelukkig viel het nogal mee; alleen het achterwiel van de auto werd geraakt, maar toch was de zwieper, die de auto kreeg, voldoende om de chauffeur wakker te doen schrikken en zijn pas- sagier naar buiten te slin geren, Deze laatste, die niemand anders bleek te zijn dan de stuurman van de Kraker, kwam met een bons boven op het dak van de locomotief terecht. De taxi reed nog een elndlje kreupel door om tenslotte tegen een boom tot staan te komen. „Carramba! Dat komt er nu van, als ik moet rijden op een uur, dat ieder fat soenlijk mens zijn middagslaapje doet", bromde de ohayffeur, zich boos omkerend. „U zult me de scha de moeten vergoeden, signor en Hij brak verbaasd af, toen hij bemerkte, dat zijn passagier verdwenen was. En zijn verbazing maak te plaats voor woede, toen hij zijn vrachtje bovenop de locomotief zag wegrijden. „Carramba carrambissima!" schreeuwde hij hees. want de koolzaad welke overbleef, Is thans zodanig door de larven van de koolzaadaardvlo aangetast, dat dit gewas in de meeste geval len toch uitgereden zal moeten worden. Met de vorstschade aan de in landse rode klaver en lucerne blijkt het ook nogal mee te vallen. Aange nomen kan worden, dat de schade zich hier zal beperken tot een ver korting van het groeiseizoen, waar door bij normaal weer een geringe opbrengstverlaging te verwachten is. De weilanden hebben daarentegen be hoorlijk geleden. Er is nu nog slechts weinig groei, zodat het vee wel een dag of tien langer op stal zal moeten blijven. Overigens zal bij groeizaam weer het grasland zich wel weer spoedig herstellen. Van de verleden jaar ingezaaide graslanden waren er, die toen bij opkomst nogal last van de droogte hadden en een holle stand vertoonden. Vooral van deze laatste zullen er wellicht enkele geheel op nieuw of althans doorgezaaid moeten worden. Tegenover de schade hebben de vorstperiode en vooral de daarop vol gende nachtvorsten toch ook weer Iets goeds tot gevolg gehad. De struc tuur van de grond is er namelyk gun stig door beïnvloed. Dit geldt niet al leen voor normale gronden, maar In het bjjzonder voor de geïnundeerd geweest zijnde polders en dan nog speciaal dié gronden, welke voor her verkaveling bewerkt zijn. De grond laat zich over het algemeen zeer ge makkelijk gereed maken, waardoor een prima zaaibed voor de voorjaars gewassen wordt verkregen. Waarmee overigens niet gezegd is, dat dit mee vallertje opweegt tegen de schade die door het ultvrlezen van de wintertar we is veroorzaakt. Advertentie) Geef de strijd niet op tegen DIT IS da manter om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó belpen Carters LeverpiUetjes u helemaal van hardlijvig- held af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver. moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. v?aag naar CARTERS LEVERBILLETJES 1.20 per öacon,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4