Eerste-Kamerleden pleitten voor aandelenbezit bij werknemers KLANKBORD NED. FRUITTELERS ZIJN VOOR HANDHAVING „VEILPLICHT" JHR. MR. BEELAERTS VAN BLOKLAND OVERLEDEN D WOENSDAG 28 MAART 1956 PROVINCIALE ZEETJW SE COURANT 3 GEDACHTENW1SSELING OVER LOONPOLITIEK Prof. Molenaar over de trillende spiraal van lonen en prijzen (Van onze parlementaire redacteur). Zoals verwacht kon worden hebben de leden van de Eerste Kamer dinsdag de behandeling van de begroting van economische zaken voor 1956 aangegrepen om him oordeel te geven over de loonmaatregelen, waaraan de regering dezer dagen haar goedkeuring heeft gehecht. Een opvallend en in het kader van wat men van socialistische zij de gewend is te horen ook afwijkend geluld liet de heer Kapteijn van de P.v.d.A. horen. Hij was namelijk van oordeel, dat wij in ons land op de lange duur zeker de kant op moeten van de winstdeling en van de vorming by de werknemers van aandelenbezit in de onderne mingen waar zij werken. Zelfs vroeg hij of het niet beter geweest was om nu al in plaats van de loonsverhoging certificaten van aandelen aan de werknemers te verstrekken. Als voordeel zag de socialistische afgevaardigde de handhaving van stabiele prijzen, omdat- in de tijd na de superconjunctuur van thans de aan de arbeiders uit te keren aande len in de winst geringer kunnen zijn. De lonen behoeven in een dergelijk systeem dus niet zo'n grote invloed op de kosten te hebben. De heer Kap. teijn voer met deze opvatting in het zelfde schuitje als de heer Teulings van de K.V.P. en vooral van de heer Vixseboxse van de C.H.U. Laatstge noemde pleitte eveneens voor winst deling in plaats van loonsverhoging, vooral in een tijd van langdurige hausse en wel om de kostprns laag te houden. Deze afgevaardigde meende even eens, dat als de werknemer aandeel houder wordt in zijn eigen bedrijf de kans op arbeidsconflicten vermin dert. Voor liet overige beweerden en kele afgevaardigden, dat de loon- en prijsstabilisatie, waarvan de minis ter van economische zaken, prof. Zjjl- stra, een sterke voorstander is, door de mogelijkheid om drie procent loonsverhoging in de prijzen door te berekenen, een deukje gekregen heeft. Trillende spiraal Professor Molenaar (V.V.D.) con stateerde, dat de vraa- naar goede ren sterker stijgt dan de proauktie, dat er dus van overbesteding sprake is en dat de loon- en prijsspiraal „op angstige wijze staat te trillen". Hij beval enkele middelen aan om tot 'n betere consumptiebeperking te ko- Twaalf jaar geëist wegens roofmoord te Rotterdam Verdediger „Deze patiënt moet worden genezen" Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft gistermorgen de officier van justitie bij de Rotterdamse recht bank, mr. F. A. Grocninx van Zoelen, geëist tegen de 25-jarige werkloze G. S. uit Rotterdam. De officier achtte bewezen, dat hij willens en wetens de dood heeft veroorzaakt van de 66-ja- rïge G. van S. uit Rotterdam, om hem daarna te kunnen beroven. Verdachte bekende. In de nacht van 19 juni 1955 had hij Van S., die hij niet kende, op Katendrecht aangesproken, zo bleek uit het verhoor op de zitting, met de bedoeling hem geld afhandig te maken. Hij troonde hem mee naar een houtopslagplaats, waar hij zijn slachtoffer had gedood door hem in het gezicht te slaan. 1 De portemonnaie, die hij vervolgens roofde, bleek leeg te zijnTeleur gesteld was hij weer naar een café ge gaan en daar had hij de 48-jarige bank werker T. J. R. aangesproken. Ook deze man had hij meegelokt maar al bij de tweede stomp ging R. er van door en waarschuwde de politie. Het psychiatrisch rapport noemde verdachte een ernstige psychopaat, wie het feit in sterk verminderde mate kan worden toegerekend. Het adviseerde onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Mr. D. D. van Waardenburg, de raadsman, zag in de door de officier geëiste twaalf jaar gevangenisstraf geen baat. Hij meende, dat „deze pa tiënt moet worden genezen". Bij de keuring voor militaire dienst was hij al een ernstige psychopaat genoemd. Toen liad men er al werk van moeten maken, aldus de verdediger. Uitspraak over veertien dagen. BEWIJSEen Engelse automobi list, beschuldigd van het besturen van een auto tijdens dronkenschap, ver zocht in Nottingham de politiedokter, de proeven, waaraan hij, verdachte, onderworpen had, op zichzelf te de monstreren. Met gesloten ogen moest de dokter met één vinger de punt van zijn neus aanraken. Dat lukte niet. Daarop moest hij, met gesloten ogen, de top pen van een vinger van elke hand op elkaar plaatsen. Dat lukte ook niet. Toen werd de verdachte vrijgespro ken. ONMOGELIJK. Alfred Frank Fleet, een Londenaar, heeft echtscheiding van zijn vrouw Elizabeth verkregen op grond van wreedheid van haar kant. Zij had namelijk boter op de muren van de slaapkamer gesmeerd nadat hij die pas had behangen, en hem ge zegd: „opnieuw behangen". Voorts had zij hem op een keer verhinderd naar bed te gaan door hem met een mes te bedreigen. Zij belde hem tien tot vijftien maal per dag op als hij op kantoor zat, was er de oorzaak van dat hij betrekking op betrekking verloor, doordai zij op kantoor scenes maakte, dwong hem een geheime naam aan te nemen en zijn adres zelfs voor zijn werkgevers geheim te houden. men. Wjj moeten een nieuwe staats lening uitgeven op zodanige voor waarden, dat zij slaagt, zo zeide hij. Hij pleitte voor een belastingvrije conjunctuurreserve bij de ontheem den, hoewei de minister Van de Kieft deze gedachte al heeft afgewimpeld. De rente van de rijkspostspaar bank dient verhoogd te worden. Een deel van de loonsverhoging behoort te worden beleed in aan delen van de onderneming, uiter aard op volkomen vrijwillige ba sis. De regering voerde de motie Lukas uit, die vroeg om beperking van de overheidsinvesteringen. Hiermee leverde prof. Molenaar een positieve bijdrage tot de op lossing van de moeilijkheden, waarin de sterk gestegen wel vaart ons land gebracht heeft. Deze afgevaardigde was voorts van oordeel, dat ons land geen be hoefte heeft aan een aparte minis ter voor de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Gemeenschappelijke markt De heer Vixseboxse (C.H.) was van mening, dat een gemeenschap pelijke markt een gemakkelijke fac tor zou zijn voor de conjunctuurbe- heersing. Op 18 april zou de raad van ministers over de gemeenschap pelijke markt oordelen. De Franse minister vindt weerstand in het par lement en daarop zou de gemeen schappelijke markt oordelen. De Franse minister vindt weerstand in het parlement en daarop zou de ge meenschappelijke markt dus wel eens kunnen afspringen. Het was om deze reden, dat de heer Vixseboxse de ge dachte opperde Benelux zich tot een gemeenschappelijke markt te laten uitbreiden. Outcasts De heei*Hellema (A.R.) verklaar de zich met het beleid ten aan zien van de lonen en prijzen te kunnen verenigen. Een teleurstel ling achtte hij dat er nu een loons verhoging is gekomen, zonder dat de regering iets doet aan de hu ren. Dat is, zo sprak hij, een grie vend onrecht jecens de huiseige naren, die langzamerhand de out casts worden. Waardering voor minister De Bruyn (publiekrechtelijke bedrijfs organisatie) uitte de heer Middelhuis (K.V.P.). Hij prees diens toewijding en jjver. Met zorg en waakzaamheid moet volgens deze spreker verdere ontwikkeling van de P.B.O. worden gevolgd. Dinsdag is te Utrecht de 10e jaarver gadering van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie geopend door de voor zitter, de heer C. Boudewijn. Het was de tiende maal dat de N.F. O., die op 14 februari j.l. tien jaar be stond, onder zijn leiding in jaarverga dering bijeen kwam. Ir. J. J. van Hennink, rijkstuïnbouw- consulent te Goes sprak over: „Ra tionalisatie in dc fruitteelt mede in verband met de herverkaveling". (Zie pag. 12). De vergadering ging akkoord met het pre-advies van. het hoofdbestuu.rj Het hoofdbestuur stelt zich hierbij op. het standpunt, dat de conclusies van het rapport, samengesteld door de commissie ter bestudering van de af zet van het „ondereind" van onze fruitoogst, in 'n jaar met een normale oogst noodzakelijk tot uitvoering die nen te worden gebracht als een bijdra ge tot de verwijdering van het min derwaardig fruit van de markt van het voor verse consumptie bestemde Ne derlandse fruit. Record-winst bij Ford. De Ford Motor Company of Ame rica heeft in het eerste openbaar gemaakt jaarverslag bekendgeaakt, dat zij over het afgelopen jaar een recordwinst van 437 miljoen dollar heeft gemaakt. De maatschappij deelde verder mede, dat de recordverkopen en -in komsten van het vorige jaar groten deels mogelijk werden gemaakt door een programma op lange termijn, waarmede in 1946, in welk jaar de maatschappij een netto verlies leed, begonnen werd. Volgens het jaarveslag zijn In de afgelopen 10 jaren de geconsolideer de nettoverkopen van de maat schappij toegenomen van 895 mil joen tot 5.594 miljoen dollar. Verleden jaar beliepen de fa- brieksverkopen der maatschappij 2.618.195 personen- en vrachtauto's. Op de buitenlandse markten ves tigden de maatschappij en haar dochtermaatschappijen in 1955 een nieuw record voor de verkopen van 1.275 miljoen dollar, waarmede het totaal van het voorafgaande jaar met 265 miljoen dollar werd over troffen. Een lijk van vermist Amsterdams echtpaar gevonden. Het stoffelijk overschot van de 59-jarige mevrouw H. uit de hoofd stad, die op 16 februari j.l! met haar echtgenoot niet terugkeerde van een wandeling in het Amster damse bos, is dinsdagmorgen door een zandschipper in de Nieuwe Meer drijvende gevonden. Dagen lang werd destijds in het besneeuw de bos en op de toegevroren Nieu we Meer naar sporen gezocht. Vlak bij de plaats waar de politie op- het ijs voetafdrukken vond, is het lijk aangetroffen. Reeds kort na de ver missing werd aangenomep, dat het echtpaar over het ijs naar de stad had willen wandelen en daarbij door het ijs was gezakt en verdronken. Er zijn volgens mededeling van de politie geen aanwijzingen voor mis drijf. 9 De vele buitenlandse bezoekers die tegen het einde van dit jaar in Australië zullen verblijven, moeten hun dorst voor zes nur 's-avonds zien te lessen. De bevol king van de staat Victoria (waarin Mel bourne gelegen is) heeft met overweldi gende meerderheid een voorstel verwor pen om de cafe's tot tien uur 's-avonds open te laten. Daarnaast is het hoofdbestuur van mening, dat de publiekrechtelijke veil plicht niet is te beschouwen als een prettige en gemakkelijke ruggesteun voor de veilingen, doch' als een admi nistratieve maatregel, die in de voor bije jaren de afzet van het Neder landse fruit zeer ten nutte is geweest, en daardoor vóór allen, die bij de af zet van het Nederlandse fruit zijn be trokken, van wezenlijke betekenis. Het is niet in het minst aan deze pu bliekrechtelijke veilplicht te danken, dat een stelsel van minimum export prijzen, alsmede van sorterings-, kwa- liteits- en exporteisen kon worden ver wezenlijkt, waardoor Nederland zich van een fruitimporterend land kon ■ontwikkelen tot een van de grootste fruitexporterende landen in West- Europa. Het hoofdbestuur zal namens de Ne derlandse fruittelers, bij de bevoegde instanties er met klem op aandringen, een zodanig beleid te voeren, dat een afzetbevorderende regeling als de pu bliekrechtelijke veilplicht zal worden gehandhaafd. ee Na de officiële opening van M het F.I.D.É.-kandidatenschaalc- j| toernooi te Amsterdam hebben de deelnemende meesters in §j ee het Vossius-gymnasium, waar M deze plechtigheid zich afspeel- de, geloot voor het toernooi. ee Op de bovenste foto vijf van ff de tien deelnemers aan het m schaalduel. V.l.n.r. Panno (Ar- gentinië), Pilnik (Argentinië)m Spasskyde Russische wereld- H kampioen jewdschaken, Szabo s (Hongarije) en dr. Philip van m ee Tsjecho-Slowakije. De onderste ee foto toont de Russische deelne- ee mers aan het toernooi, v.l.n.r.: s Bronstein Keres, Geiler, Pe. m trosian en Smislov. Ex-hoofdboekhouder tot twee en een half jaar veroordeeld. De Amsterdamse rechtbank heeft de 42-jarige ex-hoofdboekhouder van de algemene nederlandse bouw- bedrijfsbond, behorende tot het N. V.V., G. M. R. B. uit Ede, wegens verduistering meermalen gepleegd, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek. Tegen hem was drie jaar ge vangenisstraf geëist. De verdachte heeft bekend, in vier jaar tijds 124.914,41 ten na dele van genoemde bond te hebben verduisterd om te bunnen voldoen aan zijn drankzucht. Luchtramp ternauwernood vermeden De piloot van een Elizabethan van de British European Airways met 23 passagiers aan boord op weg van Belfast naar Londen, heeft door een steile duik nog maar juist een botsing met een Vampire straaljager kunnen ver mijden. De passagiers werden door de onverwachte manoeuvre uit hun stoelen geworpen en losse voorwerpen vlogen door het toestel. Bij aankomst in Londen bleek dat verscheidene passagiers en de beide stewardessen eerste hulp nodig hadden. Volgens inzittenden van het vliegtuig was de Vampire na eerste evenwijdig met de Elizabethan gevlogen te hebben, plotseling op het passagierstoestel afgekomen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Bouwondernemers willen huurwoningen fabriceren. Daarop dient subsidiëring fe worden gericht. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de heer C. van Gelderen, heeft op een giste ren te Utrecht gehouden bondsverga dering betoogd, dat de particuliere bouwondernemers finaal wensen te breken met de gevolgde en aarzelen de huurpolitiek, doch daarin een vas te koers willen zeilen, die vertrou wen geeft. De subsidiëring van de nieuwbouw dient erop gericht te worden, dat de particuliere ondernemer weer voor de grootste groepen van de bevolking huurwoningen kan fabriceren die voor beleggers een volwaardig beleggings object betekenen. De particuliere woningbouw, op de ze wijze in staat gesteld tot bouwen over te gaan, dient volgens de heer Van Gelderen los gemaakt te worden van enige contingentering en ook niet gebonden te zijn aan een budgetair kwantum. Dit zou volgens hem gedurende drie jaar mogelijk moeten zijn, desnoods met een jaar op proef. België voor Euratom De Belgische Kamer heeft zich gis teren met een overweldigende meer derheid uitgesproken ten gunste van de Euratom en de gemeenschappelijke markt. Het voorstel werd aangenomen met 134 stemmen voor en geen tegenstem mers. Er waren 28 onthoudingen, voornamelijk omdat de tekst van de uiteindelijke motie met aan de gede puteerden verstrekt was maar opge iezen werd door de president van de Kamer, Camille Huysmans, in een po ging om tijd te winnen en de Kamer gelegenheid te geven, met paasreces te gaan. Grote dagen. In het hoofdartikel, dat de P.Z.C. gisteren bracht, is een fout geslopen door het wegvallen van een nul. De loonberekening ging uit van een dikke- 10 miljard aan salarissen en lonen per jaar. Trouw dienaar van Kroon en Staat Op 84-jarige leeftijd is in de nacht van maandag op dinsdag te zijnen huize te Den Haag overleden jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, vice-president van de Baad van State. Met hem is een der meest mar kante figuren in Nederland heen gegaan. Het vaderland heeft hij in tal van belangrijke functies ge diend en tot op zeer hoge leeftijd vervulde hij 't vice-presidentschap van ons hoogste staatscollege., Jhr. Frans Beelaerts van Blokland werd op 21 januari 1872 te Den Haag. geboren. Na het gymnasium in zijn geboortestad te hebben doorlopen, studeerde hij rechten in Leiden. Hij promoveerde in 395 op een proef schrift, getiteld „enige beschouwin gen over et tot stand komen en de rechtskracht van verdragen". In 1S97 aanvaardde bij de benoeming van ambtenaar bij het hoofdbestuur van de P.T.T. Toen Ie Boerenoorlog uit brak werden in Nederland commis sies in het leven geroepen, die zich ten doel stelden steun te verlenen aan de bevolking van Zuid-Afrika. Jhr. Beelaerts van Blokland had hier in een actief aandeel. In 1903 werd hij commies-griffier van de Tweede Kamer, welke functie hjj tot 1909 vervulde. In dat jaar vertrok hij naar China als gezant van Nederland, met standplaats Peking. Na zijn terug keer in 1919 werd hij hoofd van ae diplomatieke afdeling van het minis terie van buitenlandse zaken. In november 1923 werd hij belast met de samenstelling van een extra parlementair kabinet. Hij slaagde hierin niet en het tweede ministerie Ruys de Beerenbrouck bleef toen met enige wijzigingen aan het bewind. Ruim drie jaar later werd jhr. Bee laerts benoemd tot gezant in Brus sel. Hjj trad echter niet in functie, daar hij op 31 maart 1927 als opvolger van jhr. Van Karnebeek de portefeuille van buitenlandse zaken aanvaardde. Hij beijverde zich om de betrekkin gen met België, die tengevolge van de verwerping van het Moerdijk-ver drag door de Eerste Kamer geleden hadden, te verbeteren. In het hierop volgende derde kabi- net-Ruys de Beerenbrouck bleef jhr. Beelaerts belast met de portefeuille van buitenlandse zaken. Hij bekleed de het ministerambt totdat hij in april 1933 vice-president van de Raad van State werd. In 1936 werd jhr. Beelaerts benoemd tot minister van staat. Bij de huwelijksvoltrekking van prinses Juliana en prins Bern- hard op 7 januari 1937 was jhr. Bee laerts een der getuigen. NAAR LONDEN Gedurende de tweede wereldoorlog vertoefde hij te Londen, waar hij ad viseur was van H.M. koningin Wil- helmina. In Nederland teruggekeerd aanvaardde h\j het voorzitterschap van het Nederlandse bureau van het comité voor Benelux-samenwerking. Op 8 maart 1946 was hjj leider van de Nederlandse delegatie op de laat ste volkenbondsvergadering in Genè- ve. Tal van andere functies heeft jhr. Beelaerts bekleed, o.a. voorzitter van de N.V. het Concertgebouw te Am sterdam, voorzitter van de Hoge Raad van Adel enz. Koningin Wilhelmina benoemde hem in 1926 tot haar kamerheer in buitengewone dienst. Jhr. Beelaerts van Blokland was drager van de hoogste Nederlandse onderscheiding, het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw en hij was ook Groot-Officier Oranje Nassau. Jhr. Beelaerts bezat voorts talrijke andere buitenlandse onderscheidingen. Jhr. Beelaerts van Blokland werd dinsdag herdacht in de gewone we kelijkse vergadering van de Raad van State door het oudste lid, dr. A. A. L. Rutgers, die het leven schetste van de thans ovei'leden vice-president van de Raad. Ook in de Eerste Kamer is jhr. Beelaerts herdacht in een rede van de voorzitter, de heer Jonkman, die hem een trouw en toegewjid dienaar van kroon en staat noemde. De mi nister van binnenlandse zaken prof. Beel, sloot zich namens de regering bij deze woorden van herdenking aan. De begrafenis van het stoffelijk overschot van jhr. mr. Beelaerts van Blokland is bepaald op zaterdag 31 maart om 11 uur op Oud Eik en Dui nen in Den Haag. Het Wereldgebeuren. Jaknikkers it gesprek moet zich hebben af gespeeld tjjdens het onlangs in Moskou gehouden congres van de Russische communistische party, dat werd bijgewoond door bonzen uit de buitenwereld: Zeg, Nikita, vroegen de Italiaan Palmiro Togliatti en de Fransman Maurice Thorez aan eerste secretaris Kroesjtsjew, is het nu werkelijk wel nodig, om wjjlen Stalin zo plotseling vap zjjn voetstuk te stoten? Kunnen we hem niet beter zo nu en dan een zacht klapje geven, zodat hjj tenslot te vanzelf omvalt? Komt niets van in. was Kroesjt- sjews antwoord. Wjj hebben er hier op het Kremlin lang en breed over gepraat, maar dat moet nu ineens ge beuren. Wij hebben deze schok noaig voor de Russische politiek. Deze nieu we koers kunnen we niet omzeilen, al zullen de andere communistische par tijen daarvan misschièn een tegen slag ondervinden. Bedremmeld bleven Togliatti en Thorez staan. Zij hadden in het ver leden altjjd netjes of onnetjes, zoals het uitkwam, gedaan wat Stalin had voorgeschreven. Er zat niets anders op, dan nu de wil van de nieuwe machthebbers uit te voeren. Die kon den het beste weten, wat goed was voor de ontwikkeling van het com munisme over de hele wereld. Als ze zich tenminste niet vergisten. Want, sjonge, jonge, het bleek nu dat zelfs Stalm maar een feilbare jongen was geweest. Toen zij in het vliegtuig stapten voor de terugreis naar de gebie den, die nog altjjd hun vader land heten, maar die zjj het liefst zagen opgenomen in een communis tische heilstaat, wisten zjj van te vo ren, dat het niet zou meevallen om de partijgenoten daar de nieuwe koers aan te praten. Zjj waren immers zelf voorgegaan in de verering van Jozef Stalin en men had hen geloofd, om dat zij de dictator van nabjj hadden meegemaakt. Togliatti, die na studie in rechten en theologie, journalist en vervolgens communist was gewor den, vluchtte in 1926 uit Italië voor het fascisme. De vluchtrichting was niet aan twijfel onderhevig: oost. En in Moskou hield hij zich niet alleen bezig met rondflaneren tussen de al te tierelantjjnerige gevels van reus achtige gebouwen. Op zijn manier maakte hij er zich verdienstelijk als een der secretarissen van de Komin tern. Toen hjj in 1944 terugkwam in Italië om er diverse ministersfunc ties te bekleden tot hjj en de zjjnen in 1947 uit de regering werden gesto ten, sprak hij een aardig woordje Russisch. Hij had in Moskou geleefd in de gloriedagen van Stalin, die tegelijk donkere dagen voor de menselijkheid waren. Toch was hij een vereerder van Stalin gebleven en hjj had ge daan, alsof de anti-communistische critici de wrede verhalen over Stalin uit hun duim zogen. Ongetwijfeld vond Togliatti, dat het doel de mid delen heiligde. En hij voelde tjjdens het jongste congres in Moskou, dat de communistische aanvallen op Sta lin als een boemerang zouden wer ken voor hemzelf en zjjn collega- ja-knikkers. De communistische leiders, die Stalins handlangers waren geweest, zouden immers ook zelf door deze kritiek in aanzien kunnen dalen en misschien zelfs een deel van hun aan hang verliezen. Door het hoofd van Thorez, die van 1939 tot 1944 in Moskou woonde, moeten dergelijke gedachten hebben gespeeld. Inmiddels hebben de partjjen van Togliatti en van Thorez verga derd en uit de schaarse berich ten over deze geheime besprekingen blijkt wel, dat de heren het vuur urenlang na aan de schenen is gelegd. Maar volgens de slotcommuniqués was men het tenslotte er mee eens, dat de verering van Stalin meer kwaad dan goed kon doen voor de communistische zaak. Opvallend was het, dat men niet zjjn afschuw uitte over de methodes, die de dictator had toege past, maar dat vooral het nuttig heidselement tot de verbeelding sprak: het was voordeliger voor de communistische partij, qm er, wat de verdiensten van Stalin betreft, maar verder het zwijgen toe te doen. Bjj dit algemene oordeel heeft klaarblijkelijk niet iedereen zich neer gelegd. De „links-socialisten" van Nenni, die de gevallen Stalin bij wijze van troost een kransje lentebloemen om het hoofd hebben gedrukt, wil len er zijde bij spinnen: zij hopen dat degenen, die teleurgesteld in nun ou de afgod de communistische gelede ren verlaten, in Nenni's links-socia listische gelederen zullen voortgaan met de strijd voor hetzelfde revolu tionaire doel van vroeger. Méér velen geven er helemaal de brui aan. De communisten hopen intussen, dat op deze terugslag in het ledental later wat winst zal volgen. Men houdt dan het oog gericht op kringen, waarvan men denkt dat ze zullen toehappen nu de communistische partjj zich heeft „bevrijd" van de boze Stalin. Maar dat zullen geen wjjze mensen zijn. Stalin en rijn (vroegere) ver eerders Togliatti, Thorez enz., dat is immers allemaal één pot nat. En de arrestaties aan de universiteit van Tiflis in Georgië leren, dat ook het tegenwoordige machthebbersteam in Moskou, dat Stalins methodes zo verguist, hard ingrijpt wanneer er iemand durft tegenspreken. PALMIRO TOGLIATTI ..Nikita, moet het heus?...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3