PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Kritiek op Oostduitse regeerders die Stalin-cultus stimuleerden R. Lacoste krijgt zijn 109.000 man nog niet Wintertarwe in Zeeland is voor overgroot deel verloren VRIENDSCHAPSVERDRAG VOOR VER. STATEN EN NEDERLAND 199e jaargang - no. 75 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») 23 cent per regel met een minimum van 1.—„Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 259.100 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes,- Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b'.g.g 2228); r ostburg, Finlandstraat 2. telef. 16. Terneu/.en Brouwerljstraai 2: Zlerikree. N Bngerrtstraat 24 telef. 26. COMMUNISTEN WORSTELEN MET PROBLEEM In paasdrukte extra treinen Op dinsdag 3 april in de voormiddag bestaat de kans' dat niet in alle trei nen voldoende plaats zal zijn. In deze voormiddag moeten n.l., naar de N.S. meedelen, dat militairen die met paas- verlof zijn geweest, per trein naar hun garnizoenen worden teruggevoerd. Overigens zullen op zaterdag 31 maart en maandag 2 en dinsdag 3 april voor het burgervervoer talrijke extra treinen rijden. De dienstregeling van een aantal de zer treinen is in de reisgids tussen vette lijnen opgenomen. De overige treinen rijden als voor- en volgtreinen kort voor en na de treinen van de ge wone dienstregeling. Vastigheden In de Haagse Post heeft een dorps dominee geschreven over de vas tigheden van de boer. Het kwam er op neer, dat de boer de vastighe den mist, die de moderne maatschap pij aan de mens wil verschaffen en dat de boerenbevolking leeft in een wereld, die deze, bevolking niet be grijpt. Het gaat niet alleen om de aloude tegenstelling tussen stad en platte land. De grootmachten waartegen de boer heden vecht zijn ongrijpbaar en ver af: de Amerikaanse voedselover- schotten, die zoals het heet, dreigend „boven de markt hangen" zowel als de concerns en kartels, de industriële zuigkracht en de zo moeilijk te vol gen politieke overleggingen tussen de vaderlandse machthebbers. Dan constateert de dorpsdominee, dat de boer slechts één verlangen heeft: de marge van zijn onafhanke lijkheid moet zó groot zijn, dat hij de onvermijdelijke tegenslagen met een zekere berusting kan aanvaarden. Ook hij wil graag een duidelijke lijn in zijn leven zien. Ongetwijfeld meent deze dorps dominee wat hij schrijft en hij wil een oprecht pleidooi leveren voor de onmisbare verbondenheid van stad en platteland. Maar staat hij met zijn denkbeelden niét te ver in het verleden? Wanneer we vandaag aan de dag zien hoe des kundig de grote boerenorganisaties de belangen van de boeren verdedi gen, hoe uitnemend haar experts de weg weten naar en van concerns en kartels, en hoe ijverig ze zelf een vin ger in de pap houden voor wat be- treft de politieke overleggingen van onze vaderlandse machthebbers, dan is toch in de laatste 25 jaar wel heel wat veranderd. Vanzelfsprekend vindt de boer niet altijd gehoor voor zijn verlangens, maar datzelfde geldt voor degenen, die in de industrie, in de handel of waar dan ook hun bestaan moeten vinden. Het gaat er slechts om of men een middenweg kan vinden, die tot een redeljjke samenwerking leidt en dat is voor wat de plattelandsbevolking en dus de boeren betreft, zeker niet mislukt. Sedert enige maanden ligt er con flictstof opgehoopt rondom de melkprijs. Die prijs was voor de grotere veehouderijbedrijven en de be. drijven op goede grond stellig lonend; slechts de kleine zandbedrijfjes kwa men er tamelijk berooid ai. Minister Mansholt heeft niet toegegeven aan het verlangen om de prijs op te trek ken. Nu kan de .vleine zandboer zeg gen, dat zich hier de tegenstelling tussen stad en platteland openbaart en dat de stadsbevolking niet bereid is een redelijke melkprijs te betalen. Zo ligt het probleem echter niet en dat beseft men in piattelandskringen heel goed. in de „Mededelingen" (van de nationale coöperatieve aan- en verkoopvei cQigxng „Centraal Bu reau" worcif op de melkprgsgarantie een toelichting gegeven, die van scherp zakeiiju inzicht getuigt en die wijde bekendheid verdient. Als de schrijvers in de landbouw bladen oprecht van mening zijn, dat de oorzaak van de te lage melkga- rantieprijs gezocht moet worden bij de stedelijke en industriële bevolking dan moet het hen toch bijzonder on begrijpelijk voorkomen, dat die ste delingen geen enkel protest lieten ho ren toen zij in de kranten lazen, dat de overheid 40 miljoen beschikbaar stelde om de garantieprijs van het voorgaande melkjaar te realiseren, aldus leest men in „Mededelingen". En nog onbegrijpelijker moet het deze agrariërs vooiv.omen, dat diezelfde stedelingen het Is een vanzelfspre kende noodzal.eliikl.eid aanvaaiden, dat een belangrijk deel van hun be lastinggelden wordt gebruikt voor de financiering van het wetenschappe lijk onderzoek, de voorlichting en het onderwijs in de landbouw, dat miljoe nen aan subsidies worden besteed voor de uitvoering van cultuurtechni sche werken on dat de overheid 13000 neertelt voor iedere hectare grond, die ten behoeve van de boer in de IJsselmeerpolders' wordt gewon nen. Het zijn vele tientallen miljoe nen, die op deze en andere manieren de landbouw jaarlijks ten goede ko men. Belastinggelden, die vooi; meer dan 90 pet. door de niet-agrarische bevolking (en in meerderheid door de stedelijke bevolking) worden opge bracht. Vele malen per jaar leest de stedeling artikelen en reportages in zijn kranten over deze bedragen, sub sidies en werken, zonder dat hij er tegen protesteert. Hier klopt iets niet in de vaak gehoorde redenering van boerenzijde. dat de stedeling dé boer een redelijk inkomen misgunt en geen begrip heeft voor de betekenis van de landbouw. Ulbricht en Grotewohl moeten meer aan zelfkritiek doen Paul Verner, lid van het Centrale Comité van de Oostduitse commu nistische partij heeft op het derde partijcongres verklaard dat „vijan den van de arbeidende klasse" proberen een wig in de partij te drijven door premier Grotewohl, plaatsvervangend premier Ulbricht en presi dent Pieck aan te vallen. Op een geheime zitting was de discussie voortgezet over Stalins wandaden en de aanvallen op de Oostduitse leiding. De geheime zitting was uitgeschreven voor een openhartige bespreking van de moeilijkhe den in de party die door de affaire-Stalin veroorzaakt zijn. Stalin wordt nog steeds door sommige Oostduitse communisten verdedigd. Anderen beschuldigen partijsecretaris Ulbricht en andere leiders er van, dat zij gedwaald hebben door Stalin trouw te steunen gedurende de jaren dat hij als dictator geheerst heeft. Verner gaf de twist aan de open baarheid prijs toen het congres dinsdag weer in het openbaar ver gaderde. „De vyanden van de ar beidende klasse proberen wantrou wen te zaaien in de arbeidersbewe ging door zulke eminente leiders als Walter Ulbricht, Otto Grotewohl en Wilhelm Pieck aan te vallen. Wij verzekeren deze mensen, dat hun pogingen vergeefs zijn en blij ven. De arbeidende klasse staat ste vig en onwankelbaar achter het Centrale Comité", aldus Verner. Andere sprekers vielen opnieuw „de cultus van één persoon" aan. Het lid van het Politbureau Kark Schirdewan bracht verslag uit over de aanval op Stalin door Nikita Kroesjtsjew, op een geheime zitting van het congres van Moskou. Schirdewan legde de nadruk op die gedeelten van de rede van Kroesjtsjew, waarin -deze Stalin ervan had beschuldigd, geheime politie-terreur tegen zijn eigen kameraden toe te passen. Schir dewan zei ook, dat de terreur van Stalin „ongezonde gevolgen" had gehad ook in Oost-Duitsland en hij beloofde, dat partijleden in de Russische zone, die onrechtmatig waren gestraft, gerehabiliteerd zouden worden. Hij trachtte de Oostduitse leiders schoon te wassen van alle blaam voor de vergissingen van Stalin, omdat zii zich niet met Stalin kon. den meten. Hoe dat zij, het bleek, dat alle 2000 afgevaardigden de uitleg van Schirdewan niet ge heel en al konden aanvaarden. Op de openbare zitting van giste ren zei de schrijver Willi Bredel, dat het „de fout was geweest van oude kameraden, dat jonge leden van de partij ertoe gebracht waren, te gelo ven, dat Stalin onfeilbaar was. „Die oude kameraden, zei hjj, zouden zich nu aan meer zelfkritiek moeten gaan wijden". Niettegenstaande alle verschillen van mening keurde het congres het rapport van de Centrale Commissie dat Stalin bekritiseert, goed. Het congres nam eveneens een motie aan, waarbij „het volledige vertrouwen" van het congres in de Centrale Com missie werd uitgesproken. ZESDE IN EEN REEKS Bevordering van het handelsverkeer Gisteren hebben de ministers van buitenlandse zaken en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, voor het Koninkrijk der Neder landen en de heer Freeman Matthews, ambassadeur van de Ver enigde Staten van Amerika in Den Haag een verdrag getekend van vriendschap, handel en scheepvaart. De Verenigde Staten, zo deelt het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken mee, hebben tot het aangaan van dit verdrag het initia tief genomen in overeenstemming met de algemene lijn, welke zij na de laatste wereldoorlog hebben gevolgd, teneinde door de ontwikkeling van 't economische leven en daardoor be vordering van de welvaart een be langrijke bijdrage te leveren voor het behoud van de vrede. Nederland is het zesde land, waarmede een ver drag van dit type wordt gesloten. De voorgaande zijn gesloten met Italië, Griekenland, Denemarken, Ierland en de bondsrepubliek Duitsland. Dit verdrag bevordert het handels verkeer, moedigt wederzijdse beleg gingen aan en legt over en weer rechten en voorrechten vast. Het ver drag heeft voornamelijk betekenis voor de toelating van wederzijdse on derdanen, de mogelijkheid economi sche activiteit in de wijdste zin des woords aan de dag te leggen in het andere land, het legt beginselen vast ten aanzien van de rechten, die deze onderdanen over en weer hebben en regelt de wijze waarop goederen en schepen in het andere land zullen worden behandeld. Volgens de Amerikaanse wetge ving op het gebied van immigra tie is een verdrag van dit tvpe een voorwaarde om voor een bg'- zonder visum „treaty trader visa" en „treaty investor visa" in aan merking te kunnen komen. Ondanks het feit dat de procedu re tot het verkrijgen van visa niet gewijzigd is betekent deze moge lijkheid een ruimere armslag voor de Amerikaanse overheid om Ne derlandse onderdanen toe te la ten. Van grote betekenis is uiteraard dat rechten en voorrechten zjjn vast gelegd voor de investeringen'over en weer, waardoor een zo gunstig mo gelijk klimaat voor deze investerin gen wordt geschapen. De algemene handelspolitieke be- Sowjets willen gewone bewapening beperken Voorstellen op Londense conferentie Andrei Gromyko, de Sowjet-onder- minister van Buitenlandse Zaken, heeft dinsdag op de ontwapenings conferentie in Londen een ontwape ningsplan ingediend, dat naast vele punten uit vroegere Russische voor stellen ook verscheidene nieuwighe den bevat. In officiële kringen is ver nomen. dat het Sowjet-ontwapenings- plan slechts betrekking he«t op de gewone bewapening en geen voorstel len bevat voor uitschakeling van atoomwapens. De Amerikaanse, Britse, Franse en Canadese afgevaardigden zijn onmid dellijk met de bestudering van de voorstellen begonnen. Zij zullen over leg plegen met hun regeringen. Naar verluidt bevat het Sowjet-plan o.m. voorstellen voor beperking van de strijdkrachten der grote mogend heden. De strijdkrachten van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie zou den tot 1.500.000 man elk beperkt moe ten worden. Sommige diplomatieke waarnemers geloven, dat het nieuwe Sowjet-plan een wig wil drijven tussen Engeland en de Verenigde Staten. Engeland heeft vorig jaar ondanks Amerikaanse oppositie voorgesteld met gedeeltelij ke ontwapening te beginnen door be perking van de conventionele strijd krachten. Werknemers in zuivel krijgen drie procent Tijdens een dinsdag gehouden be spreking tussen de werknemersbon den en de kerncommissie voor de zui velindustrie, is overeenstemming be reikt over de toepassing van de van overheidswege verleende vergunning, waarin wordt toegestaan een uitkering ineens te doen ten bedrage van 3 pro cent van het jaarloon over 1955. Brand in dekenfabriek te Leiden Een korte maar hevige brand heeft gisteren een grote loods, waarin de bankwerkerij en de smederij van de dekenfabriek Van Wijk aan de Ka- naalweg te Leiden was gevestigd, ze- heel verwoest. Een vijftal explosies van zuurstofcilinders schrikte de om geving op. Omdat nog meer explosies werden gevreesd, is zelfs het trein verkeer op de lijn LeidenUtrecht twintig minuten gestremd geweest. Tengevolge van die ontploffingen is de glazen pui van het gebouw, waar de dekenfabricage geschiedt, geheel vernield. De brand is ontstaan toen als gevolg van het gebruik van een ben zinebrander in de loods aanwezige benzine vlam vatte. Met zes stralen werd het vuur door de Leidse brand weer bestreden. Het bedrijf was op beurspolis tegen brand verzekerd. palingen sluiten nauw aan bij de al gemene spelregels die zijn 'vastge legd in de GATT en de statuten van het internationale monetaire fonds. Het verdrag zal aan het Nederlandse parlement en aan het Amerikaanse congres ter goedkeuring worden voorgelegd. A nti-guerillastrijd in Algerije Het Franse kabinet heeft giste ren besloten, om het oproepen van reservisten (er werd een cijfer van 100.000 genoemd) voor de strijd in Algerije uit te stellen, in de hoop, dat het weghalen van nienwe troe pen uit Europa geen crisis zal doen uitbreken in het Noordatlantische bondgenootschap. Dit besluit werd genomen in een ministerraad onder voorzitterschap van president Coty, die op het „Pa lais de l'EIysée" vergaderde en was ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat deze gedeeltelijke mobili satie niet alleen onpopulair is onder de bevolking, maar ook bij een aan tal leden van het linkse centrum- kabinet van Guy Mollet. WEINIG OPWEKKENDE BERICHTEN Ononderbroken vloeit een stroom van Frans oorlogsmaterieel Algerije bin nen. Deze foto laat zien hoe vracht wagens voor het Franse leger in Al gerije uit eer. transportschip op de kade in de haven van Algiers worden gezet. Zware nachtvorsten deden veel kwaad De toch reeds pessimistisch gestemde verwachtingen over de vorstscha- de aan de wintertarwe, zijn helaas nog overtroffen. Tot deze weinig op wekkende conclusie moet de Zeeuwse boer komen, nu de situatie te over zien biykt. Er kart thans wel worden aangenomen, dat van de 11.500 ha in deze provincie uitgezaaide wintertarwe, ongeveer 85 a 95 doodgevroren is of in ieder geval zodanig door de vorst beschadigd, dat Indien de boer deze tarwe laat staan, geen normale oogst te verwachten is. Vele percelen, die men aanvankelijk nog een kans had gegeven, kregen door de strenge nachtvorsten die na de dooi volgden, de genadeslag. jaar nog met diverse andere rassen ingezaaid. Zo heeft de praktijk op geringe schaal ook de nieuwe rassen Carstens VH, Leda en Panter be proefd, die behoorlijk door de winter zijn gekomen. Van de sterke Heines VH, die nog goed 8 uitmaakte, is ook wel meer dan de helft uitgevro- ren. Voordat de grond goed en wel ont dooid was, gingen reeds vrjj veel boe ren, gezien bun ervaringen in andere strenge winters, er toe over om zaai zaad voor zomertarwe aan te kopen. Een dag of tien later stonden ver schillende percelen wintertarwe er zodanig voor. dat men verwachtte dat deze in leven zou bljjven. Het zaaizaad werd afbesteld, doch toen (Vervolg op pag. 4) Hoewel uiteraard de abnormaal la ge temperaturen de voornaamste oor zaak er van zijn, dat de wintertarwe zulke zware klappen te incasseren kreeg, is het feit, dat er weinig win- tersterke rassen werden uitgezaaid, mede de reden, dat de schade zo groot was. Op de Zeeuwse eilanden waar bijv. 6000 ha wintertarwe voorkwam, was er slechts 500 ha van het sterke re ras Heines VII, dat het voorgaan de jaar nog 80 van de met tarwe bezaaide oppervlakte besloeg. De ernstige roestaantasting van vorig jaar. was oorzaak dat de belangstel ling voor dit ras sterk afnam. Hier voor kwamen rassen als Staring, Al- ba en Mado in de plaats, die nu op de Zeeuwse eilanden 4900 ha innamen. Zeshonderd ha was het afgelopen na- Inplaats hiervan droeg de Franse «remier zijn minister van defensie, Laurice Bourgès-Maunoury, op, na te gaan of het niet mogel'jk zou zgn om een deel van de 207.000 dienst plichtigen in Frankrgk naar Algerge te zenden zonder de veiligheid van Frankrijk en zijn positie in de licha men van de Navo in gevaar te bren gen. De weigering van het kabinet om het verzoek van de minister-resident, Robert Lacoste. in Algerge tot het zenden van 100.000 man versterkin gen in te willigen, werd door techni sche en politieke overwegingen ge motiveerd en wel: 1. Het zou een slechte politiek zijn om nu al duizenden manschap pen op te roepen, terwgl de staf chefs in allerijl plannen uitwer ken voor een nieuwe anti-guerilla- tactiek. 2. Het plan voor het oproepen van de eerste 30.000 man is vol tooid. De minister van defensie heeft gezegd, dat hij maar op een knop hoeft te drukken om de mo bilisatie van deze manschappen te verzekeren. Niettemin heeft de onder-staats secretaris van defensie Max Lejeune, na zijn terugkeer van een uitgebrei de inspectie-tochuit Algerije, zich bij de opvatting van Lacoste inzake de noodzaak van het zenden van 100.000 reservisten aangesloten, daar deze onontbeerlijk zouden zijn voor het pacificeren van het gebied. Te voren had Lejeune de noodzaak daar van niet ingezien. De raad van de Navo heeft giste ren het weghalen van de meeste Franse troepen uit Europa voor de strijd in Algerije aanvaard en „het belang voor de Navo van de veilig heid in dit gebied erkend". In vlaag van waanzin Hi" nader gedood In alle vroegte is gistermorgen de ongeveei zestigiarige weduwe H. uit Wonserweeren. een klein Fries plaats je tussen Wons en Makkum. vermoord door haai ongeveer dertigjarige, oud ste zoon, die in een vlaag van waanzin handelde. De weduwe woonde met twee zonen op een klein boerderijtje. Haar oud ste zoon was reeds enige tijd onder behandeling van een zenuwspecialist. Toen het stoffelijk overschot van zijn moeder gistermorgen werd gevonden is de jongeman gearresteerd en over gebracht naar de psychiatrische in richting in Franeker. VERWACHT... SCHRAAL. Droog weer met zonnige perioden. Matige, tijdelijk vrij krachtige ooste lijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 29 maart Zon op 6.24 onder 19.11 Maan op 23.12 onder 7.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1