c Herverkaveling en sanering in de fruitteeltbedrijven WALCHEREN Vrouwenpolder. P. MATTHIJSSE, MELISKERKE ACHT WIJZIGING GRENZEN ONAANVAARDBAAR PONTHOUn IN OKTOBER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1956 VERDERE RATIONALISATIE GEWENST Ir. J. J. van Hennik uit Goes sprak voor landelijke N.F.O. De Nederlandse fruitteelt zal aandacht moeten schenken aan de bedrijfs- sanering, zodat men in staat zal blijven op rationele wyze de produlvten voort te brengen. Vooral by de tegenwoordige marktverhoudingen, in het byzonder ten aanzien van de export van Nederlands fruit en de daarbij op tredende concurrentie met buitenland se produktiegebieden is dit noodzake lijk. In Zeeland is het door de bijzondere omstandigheden van de herverka veling mogelijk gebleken, naar het vormen van bedrijven te streven, waar in op economisch verantwoorde wyze fruit kan worden geteelt. Op de dins dag In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Ned, Fruittelers Organisatie heeft ir. J. J. van Hennik, rijkstuin- bouwconsulent te Goes, in een inleiding over „Rationalisatie in de frnit- teelt, mede in verband met herverkaveling" uitvoerig bj} deze problemen stilgestaan. Spreker begon met te wyzen op de steeds groter wordende verschillen in rentabiliteit tussen de verschillen de bedrijven of groepen van bedrijven onderling. Sedert 1939 is er reeds in de fruitteelt een belangrijke rationa lisatie bereikt. Uit cijfers over blij ver- en wijkerbeplantingen in het ge middeld goede bedrijf blijkt, dat niet tegenstaande de stijging van de kos ten per ha tot het viervoudige in de periode van 1939 tot 1955, de kost prijs niet meer dan verdubbeld is. De kosten per ha stegen nl. van 1100 tot 4676, terwijl de gem. kostprijs Ïier 100 kg. slechts toenam van 11 ot 23.38. Dit is vooral te danken aan de sterke produktietoename per oppervlakte-eenheid, nl. van 10.000 tot 20.000 kg. per na. De wedloop tussen de stijging van de kostprijs en van de opbrengstprijs is gelukkig tot nu toe door de laatste gewonnen, dank zjj de verhoogde produktie. De verdere mogelijkheden tot ra tionalisatie voor ae goede bedryven nagaande, merkte spreker op, dat on danks de sterk gestegen produktie, de arbeidsaanwending per na niet is gestegen. De produktie per man-uur is dan ook verdubbeld, nl. van 8.7 kg tot 18.1 kg. fruit. De invloed van de mechanisatie is hierbij duidelijk merkbaar. Aan de hand van voorlo pige ervaringen berekende ir. Van Hennik, dat bij toepassing van de spillencultuur, door een geringere ar- beidsbehoefte voornamelijk bij de. be spuitingen, het dunnen en het pluk ken, een verdere besp..ring van ze ker 300 per ha kan worden ver wacht. Bij een oogst van 20.000 kg. is dit een kostprijsverlaging van 1 a 2 cent per kg. Overigens had inleider voorlopig de indruk, dat de spillenbeplantingen kwantitatief geen grotere oogsten ge ven dan de traditionele beplantings typen. De verhoogde rentabiliteit zag hij meer als een gevolg van kosten verlaging en kwaliteitsverbetering. Zwakke punten Bh de rationalisatie van het fruit- teeltbedrijf stuit men echter steeds weer op enige zwakke punten, die stellig een achterstand geven ten op zichte van de individuele produktie. In de eerste plaats zit men steeds met de ongelijkmatige arbeidsverde ling, waarbij een belangrijke arbeids-- top in de oogsttijd. De laatste tijd vol. trekken zich wel enige wijzigingen, die verlichting geven, nl. door de spil- lenteelt en de rassenkeuze. Als norm voor de gemiddel plukprestatie' noemde spreker voor de blyver- en wykerbeplanting 60 kg. per uur en voor de spillenbeplanting plm. 100 kg Bovendien is door de keuze van het moderne sortiment, vooral door het opnemen van de Golden Delicious de oogsttijd wat nger geworden. Het blijft echter gewenst, byv. door tijdstudies e.d., meer aan dacht te schenken aan de wijze èn het tempo van het binnenhalen van de oogst. Verder zit men met de risico's door natuarinvloeden en prijzen. In dit verband noemde spreker een beperkte soorten- en. rassenkeuze gevaarlijk. Mede ten behoeve van de risicospreiding komt er meer belangstelling voor het planten van peren. Uitvoerig ging spreker tenslotte in op de mogelijkheid van rationalisatie in verband met de bedrijfsgrootte en de bedrijfsstructuur. Al zijn er tal van voorbeelden, dat een klein fruit- teeltbedrijf de ondernemer en zijn ge zin een behoorlijk bestaan oplevert, toch houden deze bedrijfjes het ge vaar in van onvoldoende benutting van arbeidscapaciteit, terwijl de me- ehanisatiemogelykheden niet steeds voldoende aanwezig zijn. Verder wordt het bedrijf veelal gekenmerkt door een gecompliceerde structuur, met verschillende fruitsoorten, plant- sehema'9 en leeftijden en van uiteen lopende vorm en grootte. Bij herinplant en de herverkave ling in Zeeland is men met al deze facetten van de rationalisatie gecon fronteerd. Het is nu mogelijk bij de herinplant rekening te houden met de huidige omstandigheden en mogelijk heden op het gebied van de rationa lisatie, zowel wit betreft beplan tingstype en sortiment als bedrijfs grootte en structuur. De Zeeuwse zavelgronden en het klimaat bleken bijzonder geschikt voor de vrije spil, vooral door de uit stekende ervaringen met de M IX als onderstam. Bovendien maakt deze onderstam de teeltvan bepaalde waardevolle appelrassen, nl. de Gol den Delicious en de Winston, aan trekkelijk. De rassen blijken da,n ook naast de Cox's Orange Pippin een grote vlucht te nemen. Met dit drie tal, aangevuld met wat Jamés Grieve en Yellow Transparant, is eigenlyk het Zeeuwse appelsortiment genoemd. Ongetwijfeld is dit sortiment te be- Serkt. Gelukkig is er zeer veel be- mgstelling voor nieuwe rassen, o.a. Stark Earliest, Tydeman's Early Worcester, Close. Taunton Cross en Alton, grotendeels dus vroege rassen, waaraan in Zeeland grote behoefte bestaat. In het kader van de herverkave ling wordt dus gestreefd naar het vormen van bedrijven, waarin op eco nomisch verantwoorde wijze frnit kan worden geteeld. Hierbij wordt als richtlijn gevolgd, dat de bedryven zo veel mogelijk gevestigd worden op grond, die geschikt is voor de fruit teelt. Om de werkzaamheden doelma tig te kunnen uitvoeren, worden de bedrijven tot één blok samengevoegd en dé perceelsvo.men gunstig gepro jecteerd. Voorts is de minimumbe- drijfsgrootte voor het bedrijf met in hoofdzaak groot fruit, vastgesteld op 5 ha. waarbij is uitgegaan van een vaste kern van 2 personen. Op een dergelijk bedrijf is op den duur een produktie van plm. 100 ton per jaar mogeljjlc. Het is ook door dit grote kwantum, dat tegen lage kostprijs kan worden geproduceerd. Middelburg „Volksonderwijs" kreeg nieuwe voorzitter. De afdeling Middelburg van de Vereniging „Volksonderwijs" hield haar jaarvergadering. De gebruike lijke jaarverslagen werden uitge bracht en goedgekeurd. Tot lid van de kascommïssie werd benoemd de heer G. J. Buijze. De aftredende bestuurs leden. mevrouw Koops en de heer G. van Bruggen werden herkozen, ter wijl het bestuur werd uitgebreid met de heren Van der Weel en Karei. De waarnemend voorzitter, de heer P. H. Geers, sprak woorden van afscheid tot de voorzitter, mr. dr. A. Veenho- ven, die wegens vertrek naar Emmen zijn functie had neergelegd, en tot mevrouw Veenhoven. Spr. dankte de scheidende voor diens krachtige lei ding en voor de prettige samenwer king, die men met hem mocht hebben gedurende ruim drie en half jaar. Als lijvende herinnering bood de heer Geers een ets aan. De heer Veenhoven sprak daarop woorden van dank voor deze attentie. Hy hoopte, dat de afdeling mag groeien en bloeien onder zyn opvol ger, de heer L. A. Schenk, die tevoren door de vergadering was benoemd. Vervolgens hield ds. L. S. Blom uit Aardenburg een inleiding over de le vensbeschouwing, de schoolkeuze en het volkstype in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit interessante en leer zame betoog werd met grote aan dacht gevolgd. De spreker beant woordde nog enkele vragen, waarna de heer Geers ds. Blom voor diens causerie dank bracht. Uitslag verkoping. Notaris A. Janse de Jonge heeft in het Notarishuis in Middelburg een huizenverkoping gehouden. Daarbij werd het huis met tuin en aparte opgang Molenwater 7577, groot 267 ca, verkocht aan de heer A. S. Roth, St. Laurens q.q. voor 10.100. Het huis ui erf Molstraat 1618, groot 80 ca, werd in koop toegewezen aan de heer J. Christi- aanse. Middelburg, voor 2650. Het huis en tuin Noordbolwerk 1, groot 239 ea, kwam in handen van de heer A. S. Roth a.q., St. Laurens, voor 2100. Het huis en erf Span jaardstraat 37, groot 100 ca, ten slotte, kwam in handen van de heer J. Christiaanse, Middelburg, voor 501. Gezelligheidsrit „De Zeeuwen". De Middelburgse motorclub „De Zeeuwen" houdt maandag 2 april a.s. Tweede Paasdag, zijn traditionele ge zelligheidsrit door Walcheren. De start zal om 15 uur op de Middel burgse Markt zijn. Ook de finish is daar geprojecteerd. Aan dit evene ment Itan met auto's motoren en bromfietsen worden deelgenomen. Herverkaveling exposeert. Van 728 aprilwordt bij boek handel Van Benthem Jutting te Middelburg een tentoonstelling ge houden over de Herverkaveling Walcheren. Deze expositie beoogt de bezoekers iets te laten zien van het werk en de werkwijze van déze voor Walcheren zo belangrijke In stelling. Naast kaartmateriaal en diverse foto's zal er ook een en an der te zien zijn over drainage en enkele op heteiland verrichte op gravingen. „Merkwaardige mensen en dieren in Australië". Dezer dagen hield het Natuurkun dig Gezelschap in Middelburg de laatste bijeenkomst van dit seizoen, waarin als spreker optrad dr. J. M. Lodewijks uit Den Haag. Deze hield een lezing over „Merkwaardige die ren en mensen in Australië." Uit voerig besprak hij de typische ken merken van flora en fauna in het zesde werelddeel. Dr. Lodewijks zei, dat het is alsof de ontwikkeling der diersoorten in Australië heeft stil gestaan, gelet' op de dieren als de kangeroe en het buideldier. De „ho gere dieren, die in het land voorko men, zijn alle geïmporteerd. Austra lië is zeer dun bevolkt en 95 van de mensen woont er in de steden. Van de oorspronkelijke bevolking is niet veel meer ovei\ Toen de blan ken kwamen was er ongeveer een half miljoen Austraalnegers. Thans telt men er nog ongeveer 40.000, van wie de helft in sterk geïsoleer de reservaten woont. .Zij zyn weinig ontwikkeld, maar zeer goed van vertrouwen. Aa de hand van een film toonde spreker iets van de le vensgewoonten en omstandigheden van deze mensen. Voorts werd nog een rolprent gedraaid over een be zoek aan de koraaleilanden. Met ingang van 1 april a.s. is als agent-bezorger aangesteld, de heer Westdijk 4. Abonnementen en advertenties worden aan dit adres gaarne aangenomen. Films voor buurtvereniging. De buurtvereniging „Nieuw-Mid- delburg", die gedurende het winter seizoen elke maand een contactavond houdt, liet op een dezer dagen gehou den bijeenkomst van die aard de film „Langs ongebaande klingen" van de Nederlandse Heide Maatschappij ver tonen. De heer A. J. Mailly, hoofd van het ambtsgebied Middelburg der N.H.M., leidde deze onderhoudende en leerzame rolprent met een kort woord in. Tot slot werd nog vertoond „To-night in Britain". Een langdurig applaus van het talrijk publiek onder streepte de woorden van dank, die de voorzitter, de heer J. H. Bostelaar, aan het slot tot de iixleider en diens assistent x-ichtte. In dezelfde zaal was 's middags on der auspiciën van „Nieuw-Middel- burg" een filmvoorstelling voor de kinaeren, die werd verzorgd door de Eropaganda-afdeling van de Neder- indse Spoorwegen. Er werden enkele films vertoond, die een beeld gaven van het spoorwegbedrijf van thans Ter afwisseling draaide men teken films. De voorzitter sprak ook na af loop van deze bijeenkomst een woord van dank. De kinderen gingen opge togen en voldaan over het gebodene naar huis. Vlissingen Feestavond „Mercurius". De afdeling Vlissingen van de al gemene bond „Mercurius" heeft zaterdagavond in het Concertge bouw een feestavond gehouden. De heer C. J. Mommaas, voorzitter van de afdeling, zei in zijn openings woord, dat er zeker reden was voor feestvieren, want er was in het afge lopen jaar een aanzienlijke leden winst. Eensdeels was die winst een gevolg van de bedrijfstaksgewijze organisatie van het N.V.V., ander zijds van een goede propaganda. Van 143 steeg het ledental tot 185 personen. De heer Mommaas hoopte, dat nog dit seizoen het ge tal 200 overschreden zal worden. Het belangrijkste programmapunt voor deze avond was dé opvoering van het toneelspel „Het witte le gioen." Dit door Maarten van Vucht geschreven spel zette de toneelgroep van de afdeling Middelburg van „Mercurius" verdienstelijk op de planken. Na afloop was er nog een gezellig bal. Jaarvergadering „C. en O." Slechts enkele leden waren aan wezig in de jaarvergadering van de vereniging „Cultuur en ontspan ning" te Vlissine-en. Nadat de voor zitter de bijeenkomst geopend had, zette hij mede uiteen, waarom er dit seizoen slechts één uitvoering gege ven werd. Er wordt nu op 8 april een dansavond in het Concertgebouw gegeven. Nadat het jaarverslag en de notulen van de penningmeester waren goedgekeurd, ging men over tot de bestuursverkiezing. Als nieuw bestuurslid werd de heer S. Doggen gekozen. Examen. De heren D. E. Jonker en P. v. d. Meu- len, leerlingen der „De Ruyterschool" te Vlissingen, slaagden voor radiotelegra fist. Nutsbibliotheek. Het boekenbezit van de Nutsbiblio theek te Vlissingen werd uitge breid met de volgende boeken: Thompson, De glorie van het leven; Van Tliyn, Mijn Spaanse grootmoe der; C. Baardman, Controle-arts; Schrag, De groene storm; Evert Zandstra, Dans op de oever; Marcia Davermort, Mijn broeders hoeder; Hans Fallanda, De dronkaard; T. Ja ger Meursingj Zo lag het leven vóór hen; Dignate Robbertz, Geerti-ui, de heks van Veere; Florence Barclay, De vrouwe van Shenstone; W. S. Sto ne, Zij kwamen van overzee; S. GreupRoldarius, De kip, die kraai de; Heini'ich Harrer, Zeven jaar in Tibet; Franc G. Slaughter, De dokter beslist; Catherine Marshall, Morgen zie ik je weer; H. Schade, Een engel ging naast mij; David Howarth, De dood verloor het spel. Jaarverslag A.B.V.A. Verschenen is het jaarverslag over 1955 van de afdeling Vlissingen van de Algemene Bond van Ambtenaren In het verslag wordt een uiteenzet ting gegeven van de werkzaamheden in de afdeling en de daartoe behoren de groepen. Het ledental steeg met 25 tot 757. De afdeling had over 1955 een batig saldo van 2805,34. „Bandjir" opgevoerd. Onder auspiciën van de Arbeiders kunstkring gaf „de Toneelvereniging" dinsdagavond in „Britannia" te Vlis singen ccn opvoering van „Bandjir". Deze thriller van Lo van Hensbergen, waarvan wij ter gelegenheid van de eerste opvoering (in Goes) reeds een uitvoerige bespreking gaven, oogstte ook in Vlissingen bij het publiek een goed succes. Er werd met enthou siasme gespeeld. SCHRIJVEN VAN B. EN W. Samenvoeging verzwakt bestuurskracht. In een schrijven aan de raad deelt het college van B. en VV. van Melis- kerke mee na de plannen van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot wijziging vr.n de grenzen der gemeenten op Walcheren bestudeerd te hebben, tot de conclusie gekomen te zijn, dat genoemde plannen voor de gemeente Mells- kerke onaanvaardbaar zijn, zowel wat betreft de voorgenomen samenvoe ging met de gemeente Aagtekerke als de wijziging van de gemeentelijke grenzen op zichzelf. Aangezien Ged. Staten geen motleven hebben genoemd by de indiening van het plan mag, aldus B. en W., aangenomn v.-orden, dat deze dezelfde zyn als genoemd bij het in 1949 ingediende plan, namelijk dat kleinere en kleinste gemeenten haar taak tegenover de ingezetenen niet langer naar behoren kunnen vervullen. De werkelijkheid bewijst echter het tegendeel daar in de na-oorlogse ja ren meer dan ooit is gebleken, wat door een kleine gemeente als Melis- kerke is gepresteerd. Met nuchtere feiten voor ogen constateren B. en W., dat dit motief uit de lucht gegre pen is. Wat buiten het bereik van de beperkte middelen der gemeente lag, J bereikt door samenwerking met meenschappelijke regelingen: Samenvoeging van Meliskerke met Uitvoering „Jong leven". Het kinderkoor „Jong Leven", de onderafdeling van de gemengde zangvereniging .,De Volksstem" te Vlissingen, geeft zaterdagavond 31 maart om acht uur een openbare uit voering in het Concertgebouw. Voor de pauze zullen de kinderen uit de a-, o-, c-, en d-klasse him liedjes ten gehore bi'engen. Na de pauze wordt de kinderoperette in vier be drijven van J. Wilton muziekbe- werking F. Koning „De heks van de boshut" opgevoerd. Chinese schilderkunst. „Tweeduizend jaar Chinese schil derkunst", is het motto van een ten toonstelling, die de U.N.E.S.C.O. mo menteel in verschillende plaatsen in Nederland houdt. Zaterdagmiddag werd deze tentoonstelling door bur gemeester mr. B. Kolff geopend in het Stedelijk Museum te Vlissingen, waar de schilderwerken en „rub bings" te zien zijn tot en met 8 april aanstaande. In de grote zaal van het museum is een zestigtal reproduk- ties van schilderstukken en „wrijf- prenten" (rubbings) te zien. De schilderijen zijn van ongeveer 300 n.C. af tot de meer moderne periode; de wrijfprenten zijn van vóór die tijd. Mr. Kolff memoreerde de weinige bekendheid, die de Chinese schilder kunst over het algemeen in het wes ten geniet. Wel is men bekend met het Chinese aardewerk en lakwerk, maar schilderyen zijn in feite prak tisch niet tot in Europa doorgedron gen. Daarom prees spreker het initia tief van de U.N.E.S.C.O. om deze tentoonstellingen te organiseren. Op vallend noemde de heer Kolff het verschijnsel, dat in de schilderstuk ken over het algemeen de mens -een zeer bescheiden plaats inneemt en de natuur op de voorgrond staat. Dit is toe te schrijven aan de na tuurverering an het oude Chinese volk. Dat van vóór 300 vrijwel geen schilderijen zijn overgebleven, komt doordat de Chinezen schilderen op zijde, dat zeer vergankelijk is. De heer Kolff nodigde vooral de schoolhoofden uit om niet de scholie ren een bezoek aan de tentoonstel ling te brengen. Serooskerke (W.) RAAD SEROOSKERKE Diverse besluiten. De gemeenteraad van Serooskerke (W.), die vorige week de grènswrjzi- gingsplannen besprak, waarover reeds uitvoerig werd jerieht, nam tijdens deze zitting nog diverse be sluiten. Zo werd een krediet toege staan voor het aanschaffen van een unifoi'm voor de grafdelver; B. en W. zullen zelf het juiste bedrag bepalen. De gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst werd gewijzigd en een verordening op de keuring van waren werd vastgesteld. Aan de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, afdeling Zeeland- Noord zal een jaar' jkse subsidie van 0,5 cent 'per inwoner worden ver leend. Twee begrotingswijzigingen werden aangenomen. Tot gemeente lijke lijkschouwer ingevolge de nieu we wet op de lijkbezorging werden benoemd de artsen Reynders-Schilt en Schep, Serooskerke, Van der Sluijs, Veere en Bom, Oostkapelle. Aan de Z.L.M. en aan de Walcherse Paardenfokvereniging „Hippos" wex*- den subsidies toegekend in verband met de landbouwtentoonstelling in Domburg. Aagtekerke wordt onaanvaardbaar geacht, daar hierdoor een dorpsge meenschap uit elkaar wordt ge scheurd. Dorpsgemeenschappen zijn door de historie gevormd en gegroeid en kunstmatige vervorming kan al leen leiden tot een kunstprodukt. De uit deze gemeenten te vormen raad zal niets anders doen, aldus B. en W., dan de belangen van Aagtekerke enerzijds en Meliskei'ke anderzijds voorstaan, waardoor de bestuurs kracht verzwakt. Op de voorgenomen grenswijzigin gen zouden B. en W. niets tegen heb ben, indien deze werkelijk alleen zou den dienen voor een betere kadastrale indeling van de Walcherse gemeen ten. Maar het plan toont aan, dat de voorgestelde grenswijzigingen verder gaan. De grootste bezwaren gaan uit naar de nieuw voorgestelde oostelijke grens, waardoor een groot gedeélte grondgebied aan de nieuw voorgestel de gemeente Grjj.xskerke-Serooskerke -Sint Laurens toegewezen zou wor den. Hierdoor zou het sinds onheug lijke tijden bij Meliskerke beho rende gedeelte van de buurtschap Poppendamme voor Meliskerke verloren gaan. B. en W. proteste ren tegen deze grenswijziging, daar déze niet leidt tot betere kadastrale herindeling maar tot gebïedsverkleinlng. Genoemde buurtschap wordt sinds jaren in de raad vertegenwoordigd. Ook de voorgestelde westelijke grens ontmoet bezwaar, daar hier door een boei'dery op 600 meter van het centrum van de bebouwde kom aan de gemeente. Zoutelande zou wor den toegedeeld. Resumerend conclu deren B. en W„ dat de plannen on aanvaardbaar zyn, omdat zij een gro ve aantasting van de gemeentelijke zelfstandigheid betekenen en een ver onachtzaming van hetgeen door de historie groeide tot een hechte ge meenschap. Van onze adverteerders Eeuwfeest van M»-Manii Kattenburg N.V Nu ook winkels in Goes en Zierikzee. De Nederland Kattenburg N.V. be staat honderd ja3r. Een eeuw geleden legde een vader met zijn tien zoons in eén Haarlemse bnrgermanswonmg de grondslag voor bet bedrijf, waarmee tevens de confectïe-industrïe in Ne derland begon. Want volgens de hui dige directie waren Kattenburg en de familie Cahen de eersten, die in ons land confectiekledïng vervaardigden. Het begon in 1856 toen Fraim Kat tenburg, op een na de oudste zoon van de tien, uit Engeland terugkeerde, na dat hij daar het confectievak had ge leerd. Er werden winkels geopend in Haarlem en Amsterdam en men be gon ook met het importeren van En gelse stoffen uit Yorkshire en Lan cashire. Tientallen jaren traden zij op als grossiers voor deze stoffen. Spoedig vestigde de jongste telg van de familie te Rotterdam een winkel en deze vestiging werd in korte tijd de voornaamste. Het succes te Rotterdam werd zelfs aanleiding tot het openen van winkels in Den Haag, Utrecht, Goes en Zierikzee. In 1909 trad een nazaat van de fa milie uit het bedrijf en richtte te Am sterdam de Hollandia-fabrieken Kat tenburg op. Bij het bombardement van mei 1940 werden fabriek en winkel te Rotter dam geheel verwoest; later kwam men er toe een noodwinkel te openen. Leden van het personeel en van de fa milie werden door de .bezetter weg gevoerd en bijna allen, vaak met vrouw en kinderen, omgebracht. Desondanks werd het bedrijf in 1945 hervat. In maart 1952 werd het tegen woordige pand op het (nieuwe) Beurs plein geopend. Met het oog op de verliezen aan mensenlevens tijdens de oorlog achten de Nederland Kattenburg N.V. en haar directieleden bij dit eeuwfeest geen plaats voor uitbundig feestver- toon. door MENNO DE MUNCK Zou het misschien ook daardoor ko men, dat het bezoek van Maarten Henstra en alles wat ik met hem doormaakte, mij nog steeds bezig houdt en telkens weer nieuwe herinne ringen in mij wakker roept! Oktober maar nu is Kerstmis al voorbij; vannacht is de eerste sneeuw gevall:n en over enkele dagen ligt ook dit jaar weer achter ons. En toch is het, alsof dat alles nog slechts gisteren is ge beurd. Ik zou die morgen het was een zaterdag naar de kleermaker gaan, op aandringen van Laura. .Zelf vond ik een nieuw kostuum dwaasheid, maar zij had zo lang aan gehouden, dat ik eindelijk besloten had haar haar zin dan maar te geven. Ik wilde zonder jas en hoed vertrek ken 't was heerlijk herfstweer en helemaal niet koud. doch hiertoe gaf zij mij de kans niet en ik liep nog maar nauwelijks op straat met de op dracht het stalenboek mee naar huis te brengen, zodat zij kon helpen bij het uitzoeken van de stof. of ik kreeg het al te warm. Toen Ik het notarishuis naderde zonderling toch. dat deze woning, ook na Henstra's overlijden, voor mij steeds „het notarishuis" -s gebleven kon ik niet nalaten even bij Lydia a°- te gaan. Zij opende zelf de deur; zij had mij zien komen toen ik het plein overstak en re*. Is op de stoep zag ik aan haar dat er iets bijzon ders moest zijn. Zij was opgewonden- blij; haar ^ezicht straalde en ik had nog maar nauwelijks de deur achter mij gesloten, toer zij het al zei. met bijna overslaande stem: „Maarten komt! Met.... met zyn vrouw! Maandag al! Zij gunde mij nauwelijks tyd mijn jas uit te trekken er ging vlug voor mij uit de zitkamer binnen. „Het is juist gekomen", zei zij, mij een telegram overreikend, „nog geen kwartier geleden... O Matthias..." En toen stokte haar stem; zij wendde zich van mij af en ik zag haar schou- d rs schokken. De inhoud van het telegram was kort. „Wij komen maandagmiddag. Maarten". Het was uit Parijs verzonden, s morgens in de vroegte. Ik legde het op tafel en cing zitten. Ik staarde naar buiten, over het plein. Nu was het dus eigenlijk zo ver; voor 't eerst na bijna negen jaar zou hij weer thuiskomen. Wat moesL wel niet alle maal in haar omgaan Ik wist dat zij al dagen achtereen op dit jerieht had gewacht. Enkele weken eex-dex had zij een brief ontvangen; hij zou spoedig ko men, maar hij kon haar toen nog niet bex-ichten wanneer precies. Hij zou waarschrj .lijk telegraferen En nu was dat telegram er dan.. Lydia stond nog in dezelfde hou ding, met een hand steunend op de tafel. Negen jaar, dacht ik, negen jaar- De bewondering die ik steeds al voor haar had gevoeld, werd nog groter. Hoe was het mogelijk. dat zij haar ontroering, die zij op dit moment plotseling niet meex mees'er was, al die tijd zo goed had weten te verber gen? Ik dacht aan haar schoonzus ter, enkele huizen verder, de weduwe, van wijlen de houthandelaar Motte, die eens tegen mij had gezegd: „On begrijpelijk doktei. onbegrijpelijk. Je mei'kt letterlijk niets aan haar! Zij schijnt wel een hart van steen te heb ben!" Dat was kort na Maarten's ver trek geweest. Ik heb daar des.ijde niet veel op ge zegd. en ook later niet, wanneer men meende aan haar gevoelens te moe ten twijfelen. Ut wist immers wel be ter? En om mevrouw Motte heb ik vaak moeten glimlachen. Haar doch ter trouwde goed en haar zoon deed 't tegenovergestelde van Maar ten; hij nam de zaak van zyn vader over en hij deed dit met hetzelfde ge noegen, waarmee hij, wanneer men di* voor hem zou hebben beslist, zou hebben rrestudeerd wat zijn ouders maar wilden. Doch h'j is een zeer middelmatig houthandelaar, zoals hij een zeer middelmatig jurist of een zeer middelmatig leraar geworden zou zijn en gaat dc naam van Maarten, met zijn muziek, al niet over een aanzienlijk deel van de wereld? Hij heeft de moed gehad te vertrek ken toen df verte hem lokte, en toen hij wist, dat hij hier nooit vei'der zou komen dan hij destijds, op zijn een en twintigste jaar, was en zijn moe der heeft getoond dit te kunnen dra gen, opgewekt en vol vertrouwen in hem en zelfs haar angst om hem, tij dens de oorlogsjaren, toen zij nooit iets van hem hoorde, heeft dit ver trouwen niet kunnen schokken. Haar verlangen naar hem borg zij heel diep wég dieoer dan Tjerk, haar man zijn teleurstelling wist weg te sluiten, tóen bleek dat zijn jóngen hem niet wilde opvolgen, en een pad wilde gaan dat hem vreemd wa», in tegen stelling tot zijn vrouw, die dit. door haar aard en aanleg allemaal veel be ter begreep. Mijn blik ging opnieuw naar buiten. Het was stil op het plein, als steeds: slecht- een enkele wande laar ging voorbij en even later een jongen op een fiets. Aan de overzijde stond, zwaar en groot, de kerk. het oudste trebouw van het plein en zon der tw""el het overheersende, a' zijn de huizen er dan ook groot en ruim. Ik zag Krops de koster, uit de zij-in gang komen en naar zijn huis sloffen. Hij ging binnen en „eerde even later terug met Guttenaer,- de manke or ganist, lie al jaren bij hem woont. Samen liepen ze naar de hoofdingang; de koster sloffend; Guttenaer ging iets achter hem, overhellend bij elke stap en het was alsof ik het geluid, waarmee de linkerschoen met de hoge zool neerkwam op de stenen, bij elke pas kon horen, tot de zware, oude deur achter hen dichtging. Guttenaer en Krops, de koster. Zou den ze nog el eens aar Maarten denken? Natuurlijk Guttenaer, zijn oude leermeester, zeker, en Krops vermoedelijk ook wel, al zouden diens gedachten ten opzichte van Maar ten dan ook stellig- niet zo vriendelijk zijn al? die van de organist. Maar ten ging, als jongen van zeven, acht jaar. reeds veel met Guttenaer mee, als die het orgel bespeelde; hij was er dol op naar de organist te luiste ren en dit was iets waartegen de kos ter zich telkens verzette. Niet zelden moest Guttenaer lang pleiten voor hij de jongen mee naar binnen mocht nemen, maar nog vaker ge beurde het dat Krops halsstarrig wei gerde. Kleine jongens hoorden niet in de kerk thuis wanneer er geen dienst was. meende hij en de enkele keren dat hij er Maarten, zonder zijn voor kennis aantrof. we-d de jongen door hem zonder pardor en niet al te zachtzinnig verwijderd. Maar die ke ren was Maakten dan ook binnenge slopen en zelfs de organist wist dan Terwijl ik zo bij Lydia voor het raam zat. herinnerde il. mij iets, wat jaren geleden Maarten was toen 'n jaar of acht eens was gebeurd. Het was op een ochtend, tijdens de school vakantie: ik.bracht eén bezoek aan 't notarishuis, waar Tjerk, geplaagd do'" een bronchitus, te bed lag. Toen ik met hem klaar was e' Lydia mft uitliet zagen wij aan de overkant, bij de zijingang van de kerk. Maai'- ten staan, met Guttenaer en de kos ter. Krops gebaarde heftig en schud de nadrukkelijk het hoofd; de orga nist. rustiger, pleitte voor Maarten, maar de jongen mocht niet mee en hij wendde zich teleurgesteld af toen de beide mannen de kerk binnengin gen. Ik glimlachte, schouderophalend. Toen voelde i'.- Lydia's hand op myri arm. Haar gezicht stond verdrietig en in haar stem klonk iets van boosheid toen zij zei: „Zie je. dat gebeurt nu zo vaak! Guttenaer vindt het best dat Maar ten naar hem luistert; hij heeft ple zier in de jongen, maar Krops schijnt het vandaag weei eens te moeten be- derven Waarom zou (Wordt vervolgd)"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12