In verschillende bedrijfstakken is het loonoverleg aangevangen ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER Waar zijn onze schepen? 5195.- 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1956 Algemene goedkeuring voor uitkering van 3 pet. ineens? (Van onze parlementaire redacteur.) Na de mededeling van de regering, dat zij akkoord gaat met een uitkering ineens aan de werknemers van 3 van het over 1955 ont vangen loon een eenmalige uitkering, die uit de winst betaald moet worden en met gedifferentieerde verhogingen van 0 tot 6 van het loon van 1956, is men in verschillende bedrijfstakken met onder handelingen begonnen. De bedrijfstakken zullen namelijk zelf moeten uitmaken, of de 3 ineens en de blijvende verhoging van 0 tot 6 verstrekt zullen wor den. Dat wil zeggen, dat de organisaties van werkgevers en van werk nemers hieromtrent tot overeenstemming dienen te komen en dat zij, zodra overeenstemming bereikt is, aan het college van rijksbemidde- laars zullen moeten verzoeken toestemming tot de uitkering en tot de loonsverhoging te geven. Duidelijk moet onderscheid tus sen de uitkering ineens en de loons verhoging gemaakt worden. De uit kering zal namelijk volgens de wéns van de regering vóór 1 mei a.s. en dan zo mogelijk ook nog in enkele etappes verstrekt moeten worden. De bedrijfstakken zullen derha'lve eerst overeenstem ming moeten bereiken over deze 3 pf minder, want men is niet ge bonden aan deze 3 Dit percen tage is een maximum. Er is nog geen enkel verzoek bij het college van rijksbemiddelaars tot goedkeuring ervan binnengeko men. Alles speelt zich dus nog bin nenskamers af. •Het schijnt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Rijksbe middelaars onder bepaalde voor waarden een algemene vergunning zullen verlenen, aan het bedrijfsle ven zelf overlatende, of men daar van gebruik zal maken en tot welk percentage. Elke afzonderlijke be drijfstak zal zich dus dan' niet meer tot het college behoeven te wenden. Een zelfde gedragslijn is. gevolgd ten aanzien van de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Wat de loonsverhoging van 0 tot 6 betreft, staat de zaak anders. Zoals men weet, mag tot een ver hoging van 3 doorberekend wor den in de prijzen, mits duidelijk aan (Advertentie) Zorg er voor Aspirin*} in huis te hebben, moor denk er oom.Er bestaat geen Aspirin') zonder Bayer-kruis gedeponeerd handelsmerk de minister van Economische Za ken of de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt aangetoond, dat deze doorbe rekening voor het bedrijf beslist noodzakelijk is. Dc gedifferentieerde verhoging zal pas kunnen ingaan na afloop van de op het ogenblik in een bedrijfstak geldende collectieve arbeidsovereen komst of bindende loonregeling, dus op het ogenblik, dat de C.A.O. door een nieuwe vervangen wordt. In elk geval zal de verhoging mogen wor den gegeven dus geheel afgezien van lonende C.A.O.'s en bindende loonregelingen van 1 september aanstaande af. Nog geen aanvragen Aangezien vele collectieve ar beidsovereenkomsten op 1 juli of la nter aflopen, heeft men nog enig re- "spijt. Met de onderhandelingen over de loonsverhoging wordt, met ande re woorden, niet zoveel haast ge maakt. Ook hieromtrent zijn nog geen aanvragen tot goedkeuring bij het college van Rijksbemiddeïaars binnengekomen. Het zogenaamde groot-metaal bedrijf is er wel vlug bij, doch dit hoeft' de onderhandelingen over de nieuwe C.A.O., die al eerder begonnen zouden moeten zijn, bewust opgehouden, totdat de beslissing van de regering be kend zou zijn. Het schijnt dat men in deze bedrijfstak zal be sluiten, aan het college van Rijksbemiddelaars te vragen, z'n goedkeuring te hechten aan een uitkering ineens over 1955 van 3 en een loonsverhoging, in gaande met de inwerkingtreding van de nieuwe C.A.O.van 6 afgezien van de verdere Verbete ringen, die de nieuwe C.A.O. brengt. Niet alleen in de groot-metaalin dustrie wordt spoed gezet achter de Indonesië moet vrij, vooral van Nederland Abdoelgani heeft grote plannen De buitenlandse politiek van Indo- isië zal voornamelijk gericht zj|n op het vrijmaken van Indonesië in het bijzonder en van Azië in het alge meen in economisch en sociaal opzicht als aanvulling op de politieke onaf hankelijkheid, alaus heeft dinsdag de nieuwe minister van buitenlandse zaken. Roeslan Abdoelgani verklaard. Hii voegde hieraan toe, dat het accent van de politiek van vrijmaking voor namelijk gericht zal zijn op de be trekkingen met Nederland. Onmiddellijk nadat Roeslan Ab doelgani de functie had overgenomen van Anak Agoeng gde Agoeng heeft de nieuwe minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio aangesteld tot secretaris-generaal van zijn ministe rie, welke functie Roeslan Abdoelga ni. voor zijn benoeming tot minister zelf vervulde. Dr. Soebandrio is on langs teruggekeerd uit Moskou, waar hij ambassadeur was. totstandkoming van een verbeterde loonregeling; dat geschiedt ook in de zware chemische industrie. Eveneens onderhandelen de fa brieksarbeiders met- de werkgevers. De zogenaamde klein-metaalindu- strie zal wel spoedig volgen. Er zijn voorts reeds looneisen gesteld voor de mijnindustrie en verwacht wordt, dat ook de landbouw, waar de za ken veel moeilijker liggen, binnen korte tijd tot onderhandelingen zal overgaan. In de bouwvakken, waar de C.A. O.'s aflopen op 1 september a.s., heeft men nog de tijd. Een vierde gedeelte van de in ons land lopende colléctïeve arbeidsover eenkomsten expireert op 1 april, 'n vierde op 1 juli en de rest op 1 sep tember. De Amerikaanse oorlogshulp aan de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft Amerika voorgesteld haar schuld op grond van de in de oorlog gesloten leen- en pachtovereenkomst af te doen door 31 van de Amerikaanse schepen te kopen en er 79 tot zinken te brengen. Amerika heeft de Sowjet-Unie 585 marinevaartuigen en 96 koopvaardij schepen geleend, ter waarde van ver scheidene honderden miljoenen dollar In totaal heeft Amerika aan Rusland voor een waarde van bijna elf mil jard dollar aan allerlei hulp verstrekt krachtens de leen- en pachtovereen komst. In 1953 verklaarde de Sowjet-Unie zich bereid 186 marineschepen terug te geven. Met 127 is dat gebeurd en Amerika heeft herhaaldelijk aange drongen op teruggave van de reste rende 59. De Russen willen nu deze 59 en nog 20 andere in aanwezigheid van Ame rikaanse vertegenwoordigers tot zin ken brengen, omdat zij niet zeewaar dig meer zouden zijn. Nederlands knaapje in Antwerpen verdronken Een vierjarig knaapje van Neder landse ouders, K. J. Boersma, is gis termorgen van de bark van zijn ouders „Frederika" overboord geval len in het Kattendyk dok. Ofschoon een man van een nabij gelegen bark r.aar hét kind dook en het op het droge bracht, mochten kunstmatige ademhalingsoefeningen niet baten. Zuivering in de Malenkow-kring Volgens de Daily Mail is onder vrienden van ex-premier Malenkow, die hoge partyfuncties bekleden, een zuivering begonnen door partijleider Kroesjtsjew. Volgens deze Londense krant zal Malenkow zelf naar Rus land worden teruggeroepen vóór zjjn program van bezoeken aan Britse krachtinstallatles volledig Is afge werkt. Het oorspronkelijke plan was dat Malenkow eind volgende week uit Engeland zou vertrekken. Philips boekte in 1955 veel hogere winst Voorgestelde dividenden Van de zyde van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken wordt verno men, dat de winst over het boekjaar 1955 van de vennootschap en de trusts na aftrek van belasting 148 miljoen gulden vorig jaar 119 mil joen gulden) bedraagt. Van deze winst zal 77 miljoen gulden (71 mil joen gulden) in het bedryf worden gehouden. Aan de op 20 april te hou den algemene vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1955 vast te stellen op 14 procent (onver anderd) voor de gewone aandelen (voor de aandelen van de emissie van 25 oktober 1955 31/2 procent) en 7,6 procent (onveranderd) voor de pre ferente aandelen. Aangezien per 5 januari 1956 over het boekjaar 1955 een Interimdivi dend van 6 procent betaalbaar werd gesteld op de gewone preferente aan delen (voor de aandelen van de emis sie van 25 oktober 1955 1 procent), bedraagt het slotdividend 8 procent op de gewone aandelen (2 procent op de aandelen van de emissie van 25 oktober 1955) en 1,6 procent op de preferente aandelen. Door de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aande len Philips Gloeilampenfabrieken zul len gelijke dividenden worden voor gesteld. Serow teruggevlogen naar Sowjet-Unie Generaal Iwan Serow, hoofd van de Sowjet-Russische veiligheidsdienst, is dinsdag per vliegtuig uit Londen naar "de Sowjet-Ünie teruggekeerd. Serow, die naar Groot-Brittannië was gekomen in verband met de veilig heidsmaatregelen, die worden geno men bij het komende bezoek van de Sowj et-leiders Boelganin en Kroes jt sjew. aan Engeland, reisde met het ,TU-104"-straalpassagiersvliegtuig waarmede hij donderdag j.l. te Lon den was aangekomen. De Russische ambassadeur in En geland, Jacob Malik, zei dat Serow medio april met premier Boelganin en partijleider Kroesjtsjew naar En geland zal terugke-en. de natuurlijke glans van gezond haar BRYLCREEM 6«ft eeu fraaie, natuurlijke glaus aan Uw kaar BRYLCREEM kleeft „jet. plakt niet, droogt het baar niet uit BRYLCREEM houdt Uw hoofdhuid fris eu getond, voorkomt roos /Amrwa •S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSINC Beeeham fNederlandN.V. ooor Engrot/acq. Mol N.V., Amsterdam Adonis 25 360 m. n. Hispanolla. Aardijk 26 Rotterdam. Aalsum 25 530 m. z.o. v. Socotra. Aagtekerk 25 630 m. z.o. Kp. Guardafui. Abbekerk 27 v. Genua n. Port Said. Akkrumdijk 26 550 m. n.o. Azoren. Albireo 26 Amsterdam. Alphard 25 250 m. z. v. St.-Vincent. Aldabl 25 p. Kp. St.-Vincent n. Las Pal- mas. Alamak X Hamburg. Alchiba 25 700 m. z. St.-Vincent. Almkerk 27 Las Palmas, Amsteldijk 25 1530 m. z.o. Bermuda. Amerskerk 26 120 m. z. Kaoh Siung. Amstelbrug 26 p. Gibraltar n. Gdynia. Amstel 26 40 m. n. Azoren. Appingedijk 27 Santos. Averdijk 26 New Orleans. Artemis 26 p. Kp. San Antonio n. Mara- caibo. Arkeldljk 24 250 m. z.o. Nantucket n. Ant werpen. Aagtedijk 27 Colombo verw. Baud 25 Singapore. Banka 27 p. Vlisslngen n. Antwerpen. Blijdendijk 26 114 m. o. Lizard Head. Beninkust 26 Freetown. Bontekoe 27 Bltung. Bolssevain 26 v. Rio de Janeiro n. Kaapst. Blommersdijk 25 460 m. n.w. Azoren. Camitia 26 v. R'dam n. Stockholm. Cottica 25 Barbados. Cleodora 26 dw. Str. Singapore n. Miri. (Advertentie) Een ruime vierdeurs sedan van standing Vraagt demonstratie Prijs Importeurs voor Nederland van Standard/Triumph automobielen: LOUWMAN 8. PARQUI - DEN HAAG - Lekstraat 1-7 - Tel 772070 GARAGE „ZEELAND", Fa. J. SUKKEL, Rotterdamsekade 59-63, Middelburg. Tel. 01180-2057 Crania 26 930 m. z.w. Calcutta. Delft 24 v. Matanzas n. Santiago. Dongedijk 25 1220 m. z.w. Azoren. Ena 25 150 m. n.o. Fort Aleza. Esso - Amsterdam 26 65 m. z.w. Oporto. Esso - Nederland 30 Southampton verw. Gaasterland 26 Hamburg. Groote Beer -25 600 m. n.w. Flores Az. n. Rotterdam. Guineekust 24 rede Accra. Humber 24 185 m. z.o. Str. Messina. Heemskerk 25 Bremen. Helicon 25 v. Miragoane n. St. Marc. Ivoorkust 24 v. ^obito n. Pointe Noiije. Japara K.R.L. 25 120 m. o. Minikoi n. Aden Jason 26 Hamburg. Japara K.P.M. 24 v. Tsingtao n. Tientsin. Kara 26 v. Calcutta n. Singapore. Kalydon 26 Holtenan. Kertosono 26 v. Port Said n. Napels. Korenia 26 55 m. n.o. Gjedser. Kota Baroe 25 p. Gibraltar n. R'dam. Keizerwaard 25 v. Maracaibo n. Curasao. Koratia 24 330 m. w. Kangoeroe eil. n. Miri Krebsia 25 Maracaibo. Kota Agoeng 26 p. Perim n. Pt. Said. Kinderdijk 27 Philadelphia. Larenberg 27 v. Hamburg n. A'dam. Langkoeas 26 v. Ras Tanura n. Tj. Priok. Lutterkerk 26 25 m. z.o. Koeria Moeria eil. Loenerkerk 28 Damman verw. Leopoldskerk 25 p. Perim n. Suez. Lekhaven 26 v. Rio de Janeiro n. Santos. Lindekerk 26 v. Port Said n. Genua. Liberty Bell 26 135 m. z.w. Sardinië. Lombok 27 Port Elizabeth. Leuvekerk 25 Maracaibo. Llmburg'25 Elbe. Lemsterkerk 25 90 m. n. Burlings n. Mar seille. Maasdam 26 1830 m. n.ó. Kp. Race. Maashaven 26 Bremen. Malea 26 100 m. n.w. Kp. Bolinao. Marisa 27 Monrovia. Moordrecht 25 1910 m. z.w. Azoren. Meliskerk 26 v. Port Swettenham n. Pehang. Merwede 24 Lagos. Noordam 26 Rotterdam. Ophir 26 Tj. Priok. Oostkerk 25 v. Vlissingen n. Antwerpen. Oldenbarnevelt. J. v. 26 Amsterdam. Ondina 26 v. Pladju n. Singapore. Oranje 31 Suez verw. Oranjefontein 30 Kaapstad verw. Polydorus 25 900 m. w. v. d. Azoren. Perna 27 Singapore. Pr. Ph. Willem 25 100 m. n. Dakar. Rondo 26 560 m. z.o. Kp. Guardafui. Ridderkerk 26 East London. Rijnkerk 26 Antwerpen. Schie 26 Algiers. Schiedijk 25 400 m. z.o. Kaap Race. Schouten 26 p. Sabang n. Singapore. Sibajak 27 Aden. Schelpwijk 26 Gibraltar. Stentor 27 Paramaribo. Soestdijk 24 Boston. Str. Soenda 27 Santos. Stad Leiden 20 410 m. n.w. Walvisbaai. Stad Dordrecht 26 p. Ouessant n. Palermo. Str. Makassar 26 1290 m. n.o. Mauritius. Talisse 27 Colombo. Tjibodas 27 Balikpapan: Tjiluwah 26 v. Semarang n. Soerabaja. Triton 27 Houston. Telamon 25 Puerto Cabello. Tibia 26 200 m. o. v. Bahrein n. Bukom. .ii de „Frankfurter Allgemeine Zeltung I constateerde Heinz Höpfl in een beschou- wing onder de tiel „Een dodelijk gevaar dat het prestige van Groot-Brittanniè tn de wereld in de laatste tijd vele en harde sla gen, heeft gekregen. Maar er was mets zelfs niet de ontruiming van dc Suezkanaal- zolie dat de Britse openbare mening zo in beroering heeft gebracht als het ontslag van Glub Pascha in Jordanië., dat uitgelegd wordt als een nieuw teken van het einde der Britse macht in het Midden-Oosten. Maar hier is niet alleen het Britse prestige in het spel maar ook de toegang tot de rijke olie bronnen, van zoveel belang voor de West- europese economie. In de bedreiging van de Britse positie in Jordanië komt de lisère van de gehele Westelijke politiek in dit gebied tot uiting. De positie van het westen staat nergens ter wereld zo bloot aan een dodelijk gevaar als in het Midden-Oosten, temeer waar van een feitelijke westelijke politiek nauwelijks ge sproken kan worden. Het is het Westen tot op vandaag nog niet mogelijk geweest aan de wereld dui delijk te maken hoe de verplichtingen op grond van de driemogendhedenverklaring van 1950 in het geval van een Arabisch- Israëlisch conflict kunnen worden nageko men. Frankrijk valt militair gezien uit, daar 't aan handen en voeten gebonden is in Noord-Afrika. Amerika moet eerst de toestemming van het Congres hebben wil het een troepenmacht kunnen inzetten, terwijl het toch mogelijk kan zijn, dat on middellijk ingegrepen moet worden. De enige van deze drie machten, die direct zou kunnen optreden, is Groot-Britannië. Lon den heeft de wereld laten weten, dat het daartoe bereid en in staat is maar nader hand is men zo geschrokken van de reac tie, dat men verklaarde slechts te hebben willen zeggen, dat er een plan gereed is. In deze stijl gaat het nu al weken en maanden zo door, tei'wijl intussen Egypti sche troepen in Polen opgeleid worden, de zorgen in Israël toenemen en de verhou ding tussen het Westen en de Arabische landen met de dag meer verbitter*} wordt. En ondertussen speelt Pineau het „en fant terrible" door gedachten uit te spre ken, die in ^onden en Washington taboe zijn. Men kan nu wel tegen de Sowjets opereren óf hen in de beslissingen betrekken, maar men kan zeker niet doen alsof zy in het ge heel geen invloed hebben in het Midden- Oosten. Weldra komen Boelganin en Kroesjtsjew naar Londen en het zyn niet alleen voor premier Eden belangryke da gen, zo besluit de schrijver. Missie van Hammarskjöld De correspondent in Washington van „The Observer" meent dat Hammarskjöld wat Palestina betreft alles zal doen om uitstel te krijgen ten einde goed voorbereid te zijn voor een rapport aan de Navo en de confe rentie van de ministers ran buitenlandse za ken in Parijs in Mei. Deze taktiek kan dan voldoende zyn om de gemoederen gerust te stellen, aldus de correspondent, maar nu Londen de kwestie dringender ter sprake bracht moet Wash ington óók iets doen. Bly'ft Amerikaanse steun uit, dan kan dit leiden tot een grote ontstemming in Londen. Daarom zyn thans de ogen gericht op het Witte Huis. De Amerikaanse publieke opinie was niet on der de indruk van de ernst van de situatie in het Midden-Oosten en de actie van Lon den kwam geheel onverwacht voor de Amerikaanse krantenlezers. „Serow, ga naar huis De komst van Serow naar Engeland heeft niet alleen geleid tot scherpe redac tionele commentaren in de verschillende Engelse bladen, ook de immigranten in En geland hebben zich niét onbetuigd gelaten. Talrijk waren de ingezonden stukken, waar in de herinneringen werden opgehaald aan het optreden van mannen als Serow. Zo be vatte de „Manchester Guardian" een brief van een vluchteling, die vertelde hoe op een kwade dag de mannen van de Russische geheime politie een Inval .n hun huis deden hij was toen veertien j:.o.r om de fa milie te deporteren naar Siberië. De vader en moeder werden van de kinderen geschei den. De vader moest een aparte medische con trole ondergaan en de familie heeft hem sindsdien niet meer gezien. De veewagen waarmede het transport van tien families werd uitgevoerd was afgesloten behalve een kleine opening, waardoor voedsel kon worden aangereikt. Gedurende de reis van een maand werden de deuren tweemaal ontsloten om de lichamen van twee overle den kinderen uit de wagons te halen. Ten slotte werd de vluchteling, die dit ingezon den stuk schreef, vrijgelaten omdat er een misverstand zou zijn geweest. Toen hy te rug kwam, waren zyn moeder en twee kin deren dood. Verantwoordelijk voor deze transporten: Serow èn zyn mannen. Zwaar werk In de ,Jfeiv York Herald Tribune" ver scheen een verklaring van Amerikaanse di plomaten afgelegd voor een commissie uit het Huis van Afgevaardigden dat „een cocktail party voor sommigen een ple zierig uitstapje kan zijn, maar dat dit voor Amerikaanse diplomaten zwaar werken is". ,^Men moet aan dit werk alle aandacht schenken en tegelijkertijd doe-r alsof 't ont spanning is. Dat maakt het dubbel moei lijk". Minister Foster Dulles ts de mening toe gedaan, dat men juist op deze informele bijeenkomsten meer vorderingen maakt in de diplomatie dan met het uitreiken van diplomatieke nota's e.d. Stalin In de „New York Times" onderscheidt Harry Schwartz verschillende perioden in het bestaan van de Sowjet-Unie, waarby hy opmerkt, dat er wel een ironische recht vaardigheid bestaat in de zuivering na de „ontmaskering" van Stalin. Immers, zuive ring en terreur vormden ook voortdurend de kenmerken van het regime van Stalin In de twintiger jaren streed Stalin zijn stryd om de macht waarvan Trotski het slachtoffer werd. Tenslotte ontdeed StEilin zich van de mannen, die hem daarbij hiel pen. In de dertiger jaren kwamen de mas sale bloedige „zuiveringen" in de Sowjet- Unie, waarin het leger en de party werden gedecimeerd en de „spontane bekentenis sen" als taktiek werden ingevoerd. Daarna kwamen de na-oorlogse vervolgingen van 1945 tot 1949 waai-van de scherpste werden uitgevoerd in de Oekraïne en in andere ge bieden, welke tijdens de oorlog door de Duitsers bezet waren. "Sn in 1949 ontstond de strijd om de opvolging van Stalin waar van het resultaat was, dat Beria viel, die zich tegen de macht van Kroesjtsjew keer de. En tenslotte zegevierde Kroesjtsjew over Malenkow. In de „Observer" wordt in een commen taar op de onthullingen van Kroesjtsjew gewezen op de gevolgen voor de Russische massa, die nu voor he*: eerst officieel ver nam wat er zoal gebeurd was. De les van deze dramatische veranderin gen is niet, dat de taak van de co-existentie gemakkelijker zal worden. Het revolutio naire dictatorschap van Stalin bly'ft moge lijk en daarmede de bedreiging van de vrye wereld. Daarom moet het Westen volhou den aan-de bundeling van de vrije krachten. Maar misschien komt er ééns een einde aan deze instelling van de Sow jet-staat en dan zou de wereld ook het einde kunnen bele ven van deze trieste verscheurdheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 10