PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israëli's en Arabieren worden gehoord in de Veiligheidsraad Tunesische verkiezing triomf voor Bourguiba ^lissingse „wonderwoningen" na Pasen gemeubileerd en al klaar BILT 199e jaargang - no. 74 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hóofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw,; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 maart 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (ma* 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 858300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 83, telef. 2475 (b.g.g 2228): ostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2. Zlenk2ee. N. Bogerdstraat 24 telef. 26. DEBAT OVER MIDDENOOSTERSE MOEILIJKHEDEN Henry Cabot Lodge hield pleidooi voor zending van Hammarskjöld Vier Arabische staten hebben maandag officieel verzocht, te wor den gehoord in dé Veiligheidsraad met betrekking tot het voorstel van de Verenigde Staten om secretaris-generaal Dag Hammarskjöld te verzoeken, met spoed een onderzoek in te stellen naar de kritieke toestand in het Midden-Oosten. De vier landen Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon besloten dit verzoek te doen op eén particuliere bijeenkomst die werd gehou den vóór de zitting van de Veiligheidsraad. Ook Israël heeft een dergelijk verzoek ingediend. Op de zitting van de Veiligheidsraad werden alle vijf landen uitgenodigd, een zetel aan de tafel in te nemen. Henry Cabot Lodge van de Ver enigde Staten wees tijdens de zit ting er op, dat drie aanwijzingen voor de vrede van de Veiligheids raad aaii de belligerenten in Pales tina niet waren nagevolgd. „Er be staat in onze geest geen twijfel aan", zei hij, „dat, als deze stappen uitgevoerd waren, wij vandaag niet tegenover zo'n ernstige situatie zouden staan. Er is dus des te meer reden voor om ze thans uit te voe- Grote dagen Dit zijn wel de grote dagen voor de Nederlandse cijferaars. 'Zij kunnen in stille ogenblikken ge nieten van manipulaties met enorme getallen. Neem bijvoorbeeld het loon bedrag van 3 dat over 1955 nog uitgekeerd mag worden aan de werk nemers Wanneer men weet, dat in 1955 aan het Nederlandse volk een dikke miljard gulden aan loon is uitbe taald en wanneer men aanneemt, dat de meeste Nederlandse bedrijven in 1955 voldoende winst hebben ge maakt om die 3 te kunnen uitke ren, dandaalt er voor 1 mei a.s. een bedrag van circa 300 mil joen gulden in de loonenveloppes neer. Jammer genoeg is het wel zeker, dat niet alle bedrijven voldoende winst hebben gemaakt, maar men zou de druk, die de vakbonden uitoefenen toch wel erg onderschatten, indien men het totaal van de drie-procent uitkeringen beneden de 250 miljoen gulden taxeert. Dan zijn er de verdubbelde vakan tietoeslagen over 1955. Aan het overheidspersoneel worden die toe slagen op 1 mei a.s. uitbetaald. Maar het particuliere bedrijf betaalt later. De toeslagen vormen 4 van het loon en met het dikke miljard van het totale loonT'*voor ogen, kan een kleuter uitrekenen, dat het om 400 miljoen gulden gaat. Voorts komen er nog andere ver beteringen, die door tal van vakver enigingen bedongen zullén worden in de collectieve arbeidsovereenkomsten. In het groot-metaalbedrijf heeft men daarover al overeenstemming bereikt. Zo enigszins mogelijk zullen de lonen daar met 6 worden op gevoerd. Over tal van andere C.A.O.'s wordt gepraat en dat er geld op tafel zal komen, staat wel vast. Tot zo ver over de lonen en vakan tietoeslagen. Er komt in april ook bijna. 80 mil joen gulden aan kinderbijslag in de circulatie. Elk kwartaal stellen speciaal de textiel- en schoen winkels zich daarop in, want het grootste deel van die 80, miljoen wordt direkt geconsumeerd in dat soort winkels. Tenslotte zijn er in het eerste kwartaal van dit jaar vele rooskleu rige jaarverslagen van Nederlandse bedrijven verschenen, die hun aan deelhouders met aantrekkelijke divi denden en andere uitkeringen over 1955 verblijden. Het zou wel wonder lijk zijn, wanneer men in de kringen van deze aandeelhouders geen extra uitgaven deed, nu het zo goed gaat. Alles bijeen fladdert er over Ne derland een regen van bankpapier als nimmer tevoren. Er zijn al economen, die zich ver ontrust afvragen of dat geen aanleiding zal geven tot infla tietot waardevermindering van het geld. Maar anderen zijn niet zo veront rust. Zij menen, dat de Nederlandse minister van financiën de zaak wel in de hand kan houden. Onze monetaire deskundigen heb ben voor hetere vuren gestaan aan deze welvaartsregen, zo menen de optimisten. Deze optimisten voorzien overi gens, dat de we'vai.rtsregen in 1957 nog _:al voortduren. Dat is best mogelijk, maar men zal er goed aan doen zich daarover nu nog niet het hoofd te breken. Voor het ogenblik staat het vast, dat dit voorjaar zich in Nederland zal kenmerken door een stijgende consumptie, en dat het gehele be drijfsleven zich daarop moet prepa reren. Er zal meer gekocht en ver kocht worden dan in voorgaande ja ren. Er zal ook vreugde heersen in het ministerie van financiën In dat ministerie zal men de to taalsómmen van de meeste belastin gen zien omhoogwieken als een leeu werik bij zomerdag Ach, wie zou niet opgewekt deze hogere belasting betalen als de geld stroom zo kwistig vloeit in Neder land? Nog even in alle ernst de vraag stellend of onze economie .dit jaar de verhoging van de loon- soni met totaal om en de bij een miljard gulden -vel kan dragen, wil len we daarop het antwoord citeren, dat drs. J. W. de Pous in „Econo misch-Statischc Berichten" gaf. Hij meent, dat er geen reden is om te wanhopen aan het gunstige re sultaat. Bij vorige loonsverhogingen kwant men er ook redelijk uit. „In de tweede plaats mag men ren Wij voelen, dat zij een eerlijke kans verdienen. De pogingen van generaal Bums moeten daarom onze volledige en blijvende steun hebben en het voorstel, dat wij voor de raad hebben geplaatst, zou hem die juist geven. De ontwerp-motie door de Verenig de Staten voorgesteld, beoogt niet in enige mate de algehele verantwoor delijkheid van de Veiligheidsraad in deze kwestie over te dragen. Wü ver wachten, dat de raad de ontwikkeling van de situatie in dit gebied met de grootste zorg zal blijven volgen en zich gereed zal houden te allen tijde klaar te staan om zich bezig te hou den met elk nieuw probleem, dat zich zou mogen voordoen." De Franse gedelegeerde, Hcrve Al phand, verklaarde de Amerikaanse resolutie „volledig" te steunen. VERDAAGD. De Veiligheidsraad heeft maandag avond besloten, de verdere behande ling van de „vredes-missle" van se cretaris-generaal Hammarskjöld te verdagen tot na de Pasen. Verkiezingen in Elten Aan de verkiezing van leden van een algemene commissie van advies voor Elten hebben zaterdag 2074 kie zers mogen deelnemen. Het aantal uit gebrachte geldige stemmen is 1487; 273 stemmen werden ongeldig ver klaard. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in het Duitse systeem van kiezen. In Duitsland is men namelijk ge wend achter de naam van de kandi daat een kruisje te zetten, terwijl thans een kruisje geplaatst moest wor den voor de naam of een vakje rood gekleurd moest worden. Het percen tage opgekomen kiezers bedraagt 84.86 procent. Lijst één, de lijst van de oorlogs slachtoffers en rentetrekkers heeft drie zetels behaald; lijst twee, die van de werknemers vier en lijst drie, die van de middenstanders, gecombineerd met de landbouwers, ook vier. Twee Nederlanders hebben elk een zetel gekregen, te weten een werk nemer op lijst twee en op lijst drie de plaatselijke kantoorhouder van de P.T.T. De stemming geschiedde vol komen rustig. Bespreking zeehavens met Belgen en Duitsers Op uitnodiging van de minister van Verkeer, mr. J. Algera, zal de Duitse minister van Verkeer, ir. H. C. See- bohm, op 26 en 27 april a.s. een bezoek aan ons land brengen. Zoals bekend, bracht minister Algera in 1953 een be zoek aan Duitsland op uitnodiging van minister Seebohm. Tijdens het bezoek van minister Seebohm zullen, naar wij -van het ministerie van Verkeer en Waterstaat vernemen, worden tef: sprake gebracht het Nederlands Duitse wegvervoersregiem, de verge makkelijking van de grensovergangen tussen Nederland en Duitsland, waar bij de grensovergangen bij Lobith en Emmerik en de aansluiting van de Nederlandse en Duitse wegen zoals voorzien in het internationaal wegen plan. Naar D.P.A. uit Bonn meldt is het de bedoeling dat de ministers van Verkeer van België, Nederland en de Duitse bondsrepubliek in mei te Brus sel gemeenschappelijk zeehaven-pro blemen zullen bespreken. Britse lof voor de „Zeven Provinciën De Nederlandse kruiser de „Zeven Provinciën" heeft indruk gemaakt op de Britse officieren in ae gecombi neerde zee- en tuchtoefeningen die de Navo verleden week in het Kanaal heeft gehouden, zo meldt de marine medewerker van „The Times". Hij zegt dat de Britse officieren speciaal onder de indruk zijn gekomen van het succes van de Nederlandse kruiser bij het ten aanval leiden van Britse ja gers op aanvallende vijandelijke vlieg tuigen. Volgens deze correspondent was het werk van de „Zeven Provin ciën" een van de hoogtepunten van deze oefening „Dawn breeze". Vergiftigde dranken in Eisenhowers spoorwagon? De Amerikaanse geheime dienst stelt een onderzoek in naar vergifti gingsverschijnselen, die zich hebben voorgedaan bij drie mensen die limo nade gedronken hebben in de spoor wagon van president Eisenhower. De president was met de trein van Washington naar White Sulphur Springs gereisd, waar hfj maandag avond besprekingen begon met de Ca nadese premier en de president van Mexico. Volgens het blad ..Hunting ton Adviser" heeft een aantal mensen in White Sulphur Springs de speciale spoorwagon van de president bezocht en zij kregen daarbi] limonade aange boden. BI] drie van de bezoekers, twee vrouwen en een man, deden zich kort daarna vergiftigingsverschijnselen voor. De chef van de geheime dienst, Baghman, verklaarde maandagavond niet te geloven, dat er sprake was ge weest van een samenzwering tegen de president. „Wij willen proberen uit te zoeken wat er precies gebeurd ls", zo zei hij. Japanse oorlogsmisdadigers door Nederland vrijgelaten De Nederlandse regering heeft er haar goedkeuring aan gehecht, dat 25 Japanse oorlogsmisdadigers, die in de Soegano-gevangenis in Tokio werden opgesloten, onmiddellijk op erewoord zullen worden vrijgelaten. Met de vrijlating van deze gevan genen blijven er nog 86 oorlogsmis dadigers die door Nederlandse militai re rechtbanken zijn veroordeeld in Soegano achter de tralies. In de straten van Athene is het na de parade op de Griekse on afhankelijkheidsdag tot een treffen gekomen tussen de poli tie e-. jeugdige demonstranten, die aan deze parade, waarbij het feit werd herdacht, dat Griekenland in 1821 onafhan kelijk werd, hadden deelgeno men. De bovenste foto laat zien hoe de p ditie de menigte uiteen dreef. Op de onderste foto ziet men hoe de demon stranten zich in een Atheense straat barricadeerden tegen de politie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aardverschuivingen in Santos eisen 40 doden Door hevige regenval zijn in San tos, de grootste koffiehaveii van Bra zilië, enorme aardverschuivingen ont staan, die tot dusverre waarschijnlijk meer dan 40 mensen het leven heb ben gekost. Volgens de officiële cijfers zijn er 39 personen omgekomen; 60 perso nen liepen verwondingen op. Grote hoeveelheden puin van ingestorte huizen zijn echter nog niet op slacht offers nagezocht en men vreest, dat het dodencijfer' nog aanzienlijk zal stijgen. Straaljager stortte neer in Waddenzee Piloot omgekomen Gisteren is een Gloster Meteor 8 straaljager neergestort in de Wad denzee tussen Schiermonnikoog en Rottum. Een helikopter van de Ma rine Luchtvaart Dienst heeft het wrak op een wad gevonden. Ook be manningsleden van de reddingsboot Insulmde zijn bij eb te voet naar het wrak gegaan. Het lichaam van de omgekomen piloot, de 23-jarige sergeant-vlieger J. K. uit Groningen, die gehuwd was en een kind had, werd in de cabine gevonden. Het is door de helikopter aan boord genomen. Geert kansen voor communisten Het door de nationalistische lei der Habib Bourguiba aangevoerde Tunesische „Nationale Front" heeft in de zondag voor de eerste maal gehouden vrije verkiezingen in Tunesië een prachtige overwin ning behaald. De bevolking moest namelyk een grondwetgevende vergadering kie zen en de Neo-Destour (de nationa listische nieuwe grondwetspartij van Bourguiba) heeft in deze ver kiezingen alle 98 beschikbare zetels in de wacht gesleept, hetgeen te vens een verpletterende nederlaag voor Bourguiba''-- tegenstanders, de communisten en de extremistische ex-secretaris-generaal van de Neo- Destour, Salah Ben Yoessef, bete kende. Het nationale front was een ver kiezingscombinatie van de Neo- Destour, de invloedrijke socialisti sche vakbeweging en de kamers van koophandel, industrie en land bouw. Ondanks een groots opgezette verkiezingscampagne wisten de communisten, die in 12 van de 18 Deze tekeningen, welke werden gepu bliceerd in jjfaval AviaHon News", een officieel orgaan van de Ameri kaanse marine tonen in drie ver schillende standen, de slanke Russi sche lichtflits"een met terugwij kende vleugels uitgeruste tweeper soons straaljager die onder alle weersomstandigheden kan worden gebruikt. vertrouwen, dat het verantwoorde lijkheidsgevoel en de zelfbeperking, welke de Nederlandse werkgevers en werknemers zowel individueel als in organisatorisch verband in het verleden aan de dag hebben ge legd, ook in de toekomst een be langrijke bijdrage zullen leveren tot 't realiseren van de doeleinden der economische en sociale politiek. De centrale werkgeversorganisaties de den reeds een krachtig beroep op hun leden mede te werken aan de stabilisatie van het prijsniveau. De centrale werknemersorganisaties hebben in de Stichting van den Ar beid de categorische verklaring af gelegd, dat „indien zulks onverhoopt en tegen de stellige verwachting der vakcentralen in uit hoofde van de economische ontwikkeling nood zakelijk mocht blijken, zij bereid zijn tegenover de leden hunner orga nisaties te verdedigen, dat voor ïn- voerin» der ouderdomsverzekering 'n offer moet worden gebracht in de vorm van niet volledige compensatie van de premie." Men zou stellig de arbeidersvakbeweging onrecht doen wanneer men aan deze verklaring, als zijnde niet voor realisatie vatbaar, met een schouderophalen voorbij zou gaan. DIRECTIE Z.N.B.H.C. „PROEF GESLAAGD" Razendsnelle bouw, veel glas en enkele kinderziekten De directie van de Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie te Vlissingen heeft maandagmiddag tijdens een persconferentie in klare ta3l te kennen gegeven, dat zij de te Vlissingen genomen proef met de bouw van woningen volgens een nieuw door haar ontworpen systeem Neboha als geslaagd beschouwt. Journalisten van een tiental landelijke en regio nale bladen bezichtigden de vier woningen aan de Jozef Israëlslaan, die nu bijna gereed zijn en vermoedelijk direct na Pasen voor bezichtiging zullcr worden opengesteld, ingericht en wel. Maandagmorgen 12 maart lag nog slechts de fundering er en waren de nodige bouwmaterialen op het terrein aanwezigNiet alleen de snelle bouw, maar in het bijzonder de econo mische bouw is het, die alom dc aandacht trekt. Een volwaardige eengezins woning niet een zit-eetkamer, een keuken, een lavet en een toilet op de bc gane grond en drie slaapkamers boven, gebouwd zonder hele of halve premi volkomen in de vrije sector dus voor de huurprijs van f 9,65 per week daarmee hoopt de Z.N.B.H.C. zo zei de directie haar niet onbelang rijke steentje bij te dragen tot het oplossen van het woningnoodprobleer Over de indeling van de huizen tiet volgende: via een vrij klein portaal komt men direct in de zit-eetkamer met een oppervlakte van 22 vierkante meter. Achter deze kamer bevindt zich rechts de keuken 5 vierkante meter en dus niet te groot en links een wasruimte 2 vierkante mete: en een toilet. In de wasruimte zijn <U douche, het zitbad en de wastafel in één gecombineerd. Op de verdieping zijn drie slaapkamers met respectie velijk oppervlakten van 13, 5 en 9,50 vierkante meter. In drie woningen is de trap naar de verdieping aange bracht in de woonkamer en in de vier de komt deze op het halletje uit. Op de verdieping is ook hetzij op één der kamers, hetzij op het portaaltje een vaste wastafel. In de keuken wor den een koelkast en een geyser waarvoor toeslag op de huur ge plaatst. De totale inhoud van elke wo ning is 228 kubieke meter. Dit mag wat gering schijnen, maar door het aanwenden van een plat dak is zoge naamde „waardeloze ruimte" voor komen. Het materiaal De dragende zijmuVen en tussenmu ren zijn opgetrokken uit grote holle bouwblokken en daarna gepleisterd. De zijmuren zijn voorts voorzien van I 'n vochtwerend materiaal, waartegen I weer een platsteense bakstenen muur I is gemetseld in een diagonaal visgraat motief. De vloeren zijn van beton en de voor- en achtergevels voor zover daarvan sprake is in verband met het vele glas, dat daarin verwerkt is i zijn van zogenaamde „procel"-platen 1 - twee lagen asbestbeton met daartus sen een 3 centimeter dikke vlasvezel plaat met een isolatiecapaciteit on- (Vervolg op pag. 2) kiesdistricten kandidaten hadden gesteld, slechts 7,352 van de 750.000 stemmen op zich te vereni gen, dat wil zeggen minder dan één procent van de geregistreerde stemmen. De verkiezingsuitslagen zijn voor al een bittere nederlaag geworden voor Salah Ben Yoessef, de vroegere secretaris-generaal van de Neo- Destour, die vorig jaar met de ove rige leiders van zrjn partij in conflict kwam omdat hij de voortzetting van de gewapende strijd tegen Frankrijk voorstond. Ben Yoessef had zijn volgelingen opdracht gegeven, de verkiezingen te boycotten, hetgeen ook de oude Destour-partij, een aan Invloed ver liezende partij van merendeels ver mogende zakenlieden, deed. Desondanks brachten 597.763 van de 750.000 kiesgerechtigden hun stem uit, hetgeen meer dan 83.5 procent is. En velen van hen, die zich niet naar de stembus begaven, brachten hun stem niet uit, omdat zij zich niet tijdig genoeg hadden laten inschrij ven. Zij, die zich wel hadden laten re gistreren, kwamen echter en masse op en men zag talloze invaliden en zieken, die door hun familieleden op draagbaren of anderszins naar de stembureaus gebracht werden. (United Press). Fiat van Hof voor opzegging Unie Soekarno installeert nieuw parlement Het opperste gerechtshof van In donesië heeft maandag zijn volle steun gegeven aan het besluit van het vroegere voorlopig parlement om de Unie-overeenkomscen met Neder land op te zeggen. Het Hof liet pre sident Soekarno weten dat het meent dat dit besluit voldoende juridische basis heeft. Deze opinie van het opperste ge rechtshof is door het kabinet bekend gemaakt. Het kabinet zeide dat hier mee alle twijfel aan de geldigheid van de opzegging verdwenen is. President Soekarno had het opper ste gerechtshof om een opinie over het besluit van het parlement ge vraagd. Hij heeft het wetsontwerp strekkende tot opzegging van de Unie-overeenkomsten nog niet onder tekend. De opinie van net opperste gerechtshof heeft geen bindende kracht. President Soekarno heeft het eer ste gekozen Indonesische parlement geïnstalleerd. DE VERWACHT... DROO WEER. Veranderlijke bewolking en droog weer, maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets lagere. ZON EN MAAN 28 maart Zon op 6.26 onder 19.09 Maan op 22.02 onder 6.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1