HET GOESE O.K.K. VIERDE OPGEWEKT JUBILEUMFEEST ^2fvi in o -- Zeeuws*1 ilmanak STATEN- EN RAADSLEDEN VAN P.V.D.A. IN GOES BIJEEN DEEL VAN C0KESFARFIFM TE SLUISKIL UITGEBRAND TIMilM Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 MAART 1956 HALVE EEUW CHRISTELIJKE GYMNASTIEK Technisch leider K. Kooy ontving zilveren eremedaille O.N. Het zalencomplex van „de Prins van Oranje" te Goes kon zaterdagavdnd nauwelijks de honderden leden en belangstellenden bevatten, die met een grote gymnastiek-uitvoering het feit vierden, dat een halve eeuw geleden een nog slechts kleine groep jongelui de christelijke gymnastiekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" oprichtten. O.K.K. is intussen een brede plaats in de Goese samenleving gaan innemen, wat ook duideljjk tot uitdrukking kwam op de 's middags gehouden receptie. Het bestuur mocht hier vele gelukwensen In ontvangst nemen, waarbU de belangstelling van officiële zjjde ook niet ontbrak. De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate die met wethouder .J. J. van Melle, namens het gemeentebestuur kwam getui gen van de waardering voor het werk van de jubilaresse, zorgde voor de grote errassing van deze middag. Hij mocht namelijk de technische leider, de heer K. Kooy, die reeds vijf en dertig jaar zyn medewerking aan „O.K. K." geeft en ook in de gymnastlekwereld in het algemeen geen onbekende is, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit reiken. Deze plechtigheid vormde mét de uitvoering, waaraan de Haftgsc keurturnsters en turners van „Advendo" door hun optreden bijzondere luister gaven, de hoogtepunten van deze geslaagde jubileumviering. Onder de velen die 's middags ter receptie verschenen behoorde ook de voorzitter van liet Ned. Chr. Gym nastiek Verbond de heer A. F. den Boeft uit Rotterdam, die O.K.K. prees voor haar activiteit. Terwijl een halve eeuw geleden nog velen meenden, dat lichamelijke oefeningen overbodig waren, begrepen de op richters van O.K.K. reeds, dat lichaam en geest bjj elkaar horen. O.K.K. heeft zeer veel bijgedragen ter bevordering van de chr. lichame lijke opvoeding in Zeeland. Namens de bond overhandigde de heer Den Boeft een wimpel. De lieer Joh. v. Egmond uit Haar lem, voorzitter van net gewest Hol land van het N.C.G.V., bood een vol leybalnet aan, terwijl de heer F. Luijk voorzitter van de Kring Zeeland-Bra bant van het verbond, die ook de blijdschap en dank vertolkte voor het prachtig stuk jeugdwerk dat O.K.K. in de afgelopen 50 jaren verrichtte, zijn woorden vergezeld liet gaan van een geschenk onder couvert. Toen burgemeester Ten Kate met een bloemstuk de gelukwensen en de dank van het gemeentebestuur kwam overbrengen en daarbij wees op het nuttige werk van OKK voor 'n goede vrije tijdsbesteding, had de voorzit ter, de heer D. van Heiningen gele genheid om ook het gemeentebestuur dank te zeggen, voor de wijze waar op het de vereniging steeds terwille is geweest. Ook richtte deze zich tot brengen voor diens toegewijde ar beid In het belang van de gymna- stieksport. Met grote instemming bracht de voorzitter een driewerf hoera op de heer Kooy uit. Onder de vele bezoekers van de re ceptie merkten wij o.m. nog op: af gevaardigden van de zusterverenigin gen „Volharding" en „Kasporgo", Goes, „Genie", Bergen op Zoom, „Oranie Nassau", Vlissingen en „Zee- landia ,*Koudekerke. de heer C. A. de Bruyn, erelid N.C.G.V., de heer P. K. Dees, oud-voorzitter van het Zuider- Nesm dadelijk Krnsehen bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergaf? Roep die slui pende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zyn van uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag mee. fewest van het N.C.G.V., ds. H. M. trating en jeugdouderling L. Pie- terse, namens de Goese Herv. Jeugd raad, de heer S. J. Klompe, consu lent voor lich. opvoeding, terwijl de techn. leider van „AdvendoééL uit Den Haag. de heer J. L. Zuyderveld met zy'n gelukwensen nog een stel hou ten ringen aanbood. Uitvoering Na de vele woorden die 's middags waren geuit kwam O.K.K. 's avonds met daden. Het werd een gezellige en goed verzorgde uitvoering, waaraan vele uurtjes van voorbereiding voor af gegaan moeten zijn. Toen het doek voor de eerste maal opging, presenteerden zich de Haagse gasten, de keurturn sters en -turners van „Advendo". Gezamenlijk werd het bondslied gezongen. De voorzitter, de heer D. van Heiningen ging voor in gebed en sprak nog een korte openingsrede, waarin hij wees op de moed en durf van de oprichters in een tijd, toen er in kerkelijke kringen nog grote bezware tegen sport bestonden. In zijn princi- §ieel betoog schetste hij verder e betekenis van een chr. sportbe oefening. Twee geneesheren voor „Vrederust" benoemd Het bestuur van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland heeft tot geneesheer aan de inrichting „Vre derust" te Bergen op Zoom benoemd de heren P. J. Jongerius, arts te Rotterdam en A. H. J. Visch, arts te Amsterdam. Beiden hebben de be noeming aanvaard. De meisjes van 10-13 jaar opende daarop het uitgebreide, maar afwis selende programma met een goed uitgevoerde vrije oefening. In een snel tempo, waarby de heer J. Boon met opgewekte pianomuziek, de slechts korte pauzes opvulde, kwa men achtereenvolgens alle leden en dat zijn er een paar honderd voor het voetlicht. Het zou te ver voeren alle nummers afzonderlijk te noemen, doch er kan worden gezegd, dat over het geheel genomen aardig werd ge werkt, al liet men hier en daar wel eens een steekje vallen. Gezellig was bijv. het dwergendansje van de kleu ters en het optreden van Circus O. K.K., waarbij zelfs een nummertje Romeinse wagenrennen in de „piste" ten beste werd gegeven. De dames brachten een goede baloefening en lieten aan de brug eveneens verdien stelijk werk zien. De niet in groot aantal zijnde heren toonden hun bes te prestaties wel met grondgymna- stielt. Het grootste aandeel in het succes was ontegenzeggelijk voor de Haagse gasten. Zowel onder de dames als de heren bleken zeer goede krachten te schuilen, die met hun vaak knap en beheerst werken de gymnast lekliefhebbers deze avond veel hebben laten ge nieten. Vooral het spectaculaire nummer aan de ringen, waarvoor een deel van de zaal ontruimd moest wor den, viel bijzonder in de smaak. De met veel gratie gebrachte hoe pel- en knotsoefeningen en het goed uitgevoerde nummer even- wichtsbalk van de keurturnsters vielen evenzeer op. Tijdens de uitvoering bood de heer C. Landman nog een bedrag van 200 het geschenk van de oud-leden aan, terwyl de voorzitter aan de heer Kooij een draagmedaille en een enve loppe met inhoud overhandigde. Voor mevrouw Kooij waren bloemen. Het was reeds laat toen met het zingen van de Avondzang: ,,'k Wil U o God, mijn dank betalen" deze ju bileumdag werd gesloten. Tijdens het zaterdag gebonden jubi leumfeest van de 50-jarige gym nastiekvereniging „O.K.K." te Goes bood de voorzitter, de heer D. van Heiningen de technisch leider, de heer K. Koog, een draagmedaille en een enveloppe met inhoud aan. Reeds eer der op de dag had burgemeester, mr. W. C. ten Kate, de heer Kooij, die reeds 35 jaar zijn medewerking aan O.K.K. verleent, de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de borst gespeld. (Foto P.Z.CJ VAN TOT erClJfJe KERAMISCHE TECHNIEK. Willem Westbroek en Lonis van Roo- de de laatste in Zeeland welbekend om zijn mozaïek in de gevelrand van het restaurant „Britannia" te Vlissin gen menen een nieuwe wijze van vervaardigen en decoreren van kera mische schalen gevonden te hebben. De ontdekking werd gedaan bij het vervaardigen van materiaal voor een plateelmozaïek. Volgens Westbroek en Van Roode is het volkomen anders dan hetgeen men op dit gebied kent en reeds vele eeuwen is toegepast. Bij de nieuwe vinding wordt de decoratie niet op het plateel aangebracht door schildering of niello (inkrassing), noch door scbrafito, maar zij zouden het keramische intarsio willen noe men. Beiden zijn van mening, dat deze methode ongekende mogelijkheden biedt. „STADHUISKLANKEN" Het gemeentebestuur van IJzendïj- ke wil bij de inwoners van die gemeen te meer begrip kweken voor de ge meentelijke huishouding en tegelijk het contact tussen ingezetenen en ge meentebestuur verstevigen. Het heeft daartoe een mededelingenblad uitge- AFDOENDE Brooddronken jongelui kunnen soms, in vlagen van overmoed, bijzonder kinderachtig uit de hoek komen. Dat geeft niks, daar zijn het tenslotte brooddronken jongelui voor. Maar het is wel eens plezierig om te horen, dat die jongelieden een afdoende be handeling krijgen". Zoals geschiedde op de Vhssmgse boulevard, waar eer. jong echtpaar werd aangesproken door zo'n groepje brooddronken jongélieien. „Kunt U ons ook zeggen waar hier in Vlissin gen de boulevard isf" zo vroegen de knapen benauwd opkomende lach buien onderdrukkend. „Dat kan ik", antwoordde de vrouw; „wanneer jullie even die zee daar in wilt lopen, zul je het onge twijfeld onmiddellijk merken",, geven, dat de sprekende naam van „Stadhuisklanken" draagt en gratis huis aan huis wordt verspreid. IN DE „OS SE WEI". De IJzendijkse schooljeugd heeft het dezer dagen weer bijzonder druk gehad. „Gewapend" met de nodige attributen als potdeksel, blikken bussen, oude pannen en dergelijke verzamelde zij zich ben de school. De oorzaak van dit alles en tegelijk het lijdend voorwerp was de heer Rob de Bruijckere, die als vrijgezel de dertig levens jaren had volgemaakt en dienten gevolge volgens flokloristisch ge bruik „de ossewei in" moest. Dit maal had het gebeuren wel een bij zonder tintie, want de Nederlandse Televisie Stichting was er bij aan wezig om een reportage te maken. Onder sch:er oorverdovend lawaai trokken de kinderen met de gebrui kelijke stro-pop en de bijna één me ter grote sleutel naar het huis van de „jubilaris". Ad. Hendrikse over handigde hem de sleutel en heette hem namens de „osseweibewoners" van harte welkom in hun midden. OUDSTE INWONER VERJAARDE. De oudste mannelijke ingezetene van Ouwerkerk, de heer A. C. Boogerd, \ierde dezer dagen onder zeer grote belangstelling zijn 92ste verjaardag. Hij ontving talrijke mondelinge en schriftelijke gelukwensen. Als bijzon derheid zij meegedeeld, dat de heer Bojgerd nog geregeld de krant en iedere week een boek leest. DIAMANTEN BRUILOFT. Vandaag vieren de heer K. Deurloo en mevrouw J. DeurlooDeurloo respectievelijk 85 en 82 jaar in het rutsthuis „Huize ten Anker" te Tholen hun diamanten huwelijksfeest. Voorjaarsconferentie N.Z.V. >n Middelburg zeer geslaagd. Zondagsschoolwerk besproken Zaterdagmiddag opende de heer Chr. Schipj>er uit Koudekerke, voor zitter van het district Walcheren der Nederlandse Zondagsschool Vereni ging in de Middelburgse Bogardzaal de traditionele v oor jaarscouf eren tie. Hy sprak hierby een openingswoord, sprak hierbij een openingswoord, waarin hy o.a. de heer A. Kroese uit Amsterdam, directeur der N.Z.V. en de leidsters en leiders van de zon dagsscholen op Walcheren en daar buiten in hartelijke bewoordingen welkom heette. De heer Kroese sprak vervolgens over het onderwerp„Het gebed in de kinderdienst", waarbij hij o.a. op merkte: „Wij staan in de zondags school als dienaar voor het kind en „mogen" het kind leren bidden, maar moeten voorzichtig zijn met het naamgeven van God". Spreker waar schuwde tegen onoprechtheid in het gebed en citeerde hierby een uit spraak van professor Langeveld: „De onechtheid kan tot leegheid, tot komedie, tot valsheid leiden en deze ontmoet het bind jong en het aan vaardt ze, door zijn natuurlijke nei- taak het kind "in de dienst, renkeuze en de voorbede werden door de heer Kroese genoemdIn de uitge breide discussie, die hierop volgde werd o.m. het formuliergebed bespro ken. Tijdens de gezamenlijke broodmaal tijd hield men een gespreksforum over de viering van het 90-jarig ju bileum der N.Z.V. Besloten werd een actie te voeren om gelden bijeen te brengen voor het N.Z.V.-gebouw in Amsterdam om deze tijdens de ju bileumviering de N.Z.V. te kunnen aanbieden. In de hierop volgende huishoudelijke vergadering werd be sloten dit jaar wederom een buiten- middag te houden. Men zal tevens trachten een weekeinde op Hedenesse te kunnen doorbrengen. Met 2 A 3 bussen zal men trachten op 6 en 7 juni het .N.Z.V.-jubileum in Amster dam bü te wonen, gezamenlijk met de Zeeuws-Vlamingen. In de avonduren vertoonde men tot slot van deze geslaagde en leerzame voorjaarsconferentie, de N.Z.V.-film „Kind e~\ zondag", een interessante documentaire over het zondagsschool werk dezer bloeiende vereniging. M. H. BOASSON ZONEN N.V. MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19—21. Wij exposeren in onze toonzalen: SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN BEDDEN DEKENS KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN (levering uitsluitend via de detailhandel). Vrachtauto botste tegen boom Zaterdagmiddag omstreeks half vijf raakte een vrachtauto van de fir ma T.-de J. uit Hoedekenskerke, wel ke bestuurd 'werd door de heer T., op de Goesestraat in - Kloetinge naby 's-Gravenpolder door onopgehelderde oorzaak plotseling van de weg af. De wagen botste tegen een boom en moest zwaar beschadigd worden weggesleept. De heer T. kwam met de schrik vrij. Jongeman en meisje door bromfiets aangereden In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor een is op de provinciale weg tussen Geersdijk en Kortgene een rechts van de weg lo pend paartje, de jongeman W. A. uit Kortgene met zijn verloofde, mej. A. V. uit Kamperland door een hen achterop rijdende bromfiets, b~ -tuurd door M. de S. uit Wissekerke aange reden. Beiden werden tegen het weg dek geslingerd, waarbij A. een been breuk opliep, terwijl mêj. V. over pijn in de rug klaagde. Nadat dokter Jan sen uit Kortgene de eerste hulp had verleend, -pin beiden nog dezelfde nacht met een extra boot overgezet om in een der ziekenhuizen te Goes te worden opgenomen. De bromfiets berijder liep slechts enkele ontvellin gen op. Enige uren tevoren, zaterdagavond kwart voor zeven, ontstond op de hoek Kaaistraat-Achterweg te Kort gene een aanrijding tussen een perso nenauto en een bromfiets, doordat de laatste geen voorrang verleende. De berijder, een militair, werd licht aan het linkerbeen gewond. In beide ge vallen stelt de politie een nader on derzoek in. Zeeuwse konijnenfokkers vergaderden in Goes De Zeeuwse afdeling van de Ne derlandse Konijnenfokkersbond kwam zaterdagmiddag in „De Land bouw" te Goes bijeen onder voorzit terschap van de heer C. Vermeulen uit Lewedorp. Uit dc jaarverslagen van de waar nemend secretaris-penningmeester, de heer J. Harinck uit Goes, bleek dat 1955 financieel gunstig mag worden genoemd. De heer Harinck memoreerde onder meer de provin ciale tentoonstelling, die in Goes werd gehouden, en de kampioensten toonstelling te Tilburg, waar de Zeeuwse fokkers goede resultaten behaalden. De heer M. van der Weele uit Mid delburg werd tot secretaris-pen ningmeester gekozen. De vèreniging „Nut en Sport" te Middelburg zal met Kerstmis een provinciale tentoonstelling organise ren, eventueel met pluimvee. „Zeelandia" uit Goes en „Streven naar Beter" te Nieuwdorp houden od 3 november a.s. een clubtentoon stelling. Medegedeeld werd, dat Middelburg dit jaar geen Zeeuwse fokkersdag organiseert. Jaarvergadering Federatie Zeeland „Volksonderwijs" De Federatie Zeeland van Volkson derwijs kwam zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes in "jaarver gadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Woude uit Goes De secretaris, de heer G. Boon en de penningmeester, de heer H. v. d. Veen, beiden eveneens uit Goes, brachten hun jaarverslagen uit. Er werd in het afgelopen jaar een nieuwe afdeling op gericht, n.l. te Schérpenisse. Voorts vertonen de 33 afdelingen, die thans bij de federatie zijn aangesloten, een gezonie groei. De kas sloot met een batig saldo van f 114.89. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de he ren J. Salomé, Cnlijnsplaat en A. J. van de Giessen, Tholen. In het dag. bestuur werd benoemd de heer J. Glerum, Yerseke en in de Raad van Advies de heer J. Kole, Wissekerke. De voorlopige resultaten van de ju bileumcommissie gaven reden tot te vredenheid. Verwacht mag worden, dat Zeeland aan de haar gestelde op gaaf zal kunnen voldoen. Voorts kwa men de activiteiten voor 1956 nog ter sprake. De heer G. G. 't Hooft, as sistent-secretaris van het hoofdbe stuur gaf onder de titel „Negentig jaar en toch jong", een historisch overzicht over het ontstaan en de ontwikkeling van „Volksonderwijs". Aardappelen voor Engeland De kustvaarders „Avontuur", „Dol- phijn" en „Wolanda" hebben vorige week in de haven van Sint-Maartens dijk aardappelen geladen, die bestemd zyn voor Engeland. ACTUELE PROBLEMEN BEHANDELD Drietal inleidingen. De Zeeuwse gemeenteraads- en statenleden van de Partij van de Arbeid verdiepten zich zaterdag in „de Prins van Oranje" te Goes in een drietal zeer uiteenlopende vraagstukken, aan de hand van inleidingen van deskundige spre kers. De gedachtenwisseling heeft ongetwijfeld op tal van punten ver helderend gewerkt. Bij de aanvang van de bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer M. J. van Poelje, lid van Ged. Staten, werd een telegrafische gelukwens ge zonden aan minister Suurhof, in ver band met het aanvaarden door de Tweede Kamer van de Algemene Ouderdomswet. In de morgenvergadering sprak daarop eerst de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, die een inleiding hield over het hoger toezicht op de gemeentebesturen. Hf zette hierbij uiteen, dat naast ver schillende zaken als 'bijv. het onder wijs en de woningbouw waarvoor de rijksoverheid het beleid bepaalt, aan de gemeentebesturen toch wel degelijk nog een gebied is overgelaten, waar zij een eigen verantwoordelijkheid dragen. Spreker noemde het een gelukkige keuze, dat Ged. Staten zijn aangewe zen als het toezichthoudend college op de gemeentebesturen, daar deze dichter bij staan dan de landelijke, overheid. De directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool, de heer H. Stam, sprak over deze school, waarbij hij een plci- Propagandamiddag beroepsgoederen- vervoerders De Nederlandse Bond van Pro testants Christelijke Beroepsgoederen- vervoerders hield zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Goes een propa- ganda-bijeenkomst onder leiding van de voorzitter, de heer J. M. Blomaard uit Goes. De algemene voorzitter van de bond, mr. dr. E. P. Verkerk, deelde mee, dat de bond een nieuwe tarievengids be schikbaar had gesteld. In zijn toe spraak wees hij onder meer op het be lang van de bond speciaal van organi satorische zijde. Hij noemde vakbe kwaamheid een vereiste en wees in dit verband op de speciale cursussen, wel ke worden gegeven. De secretaris van de vereniging Vei lig Verkeer „De Bevelanden", briga dier J. Borrie uit Goes, behandelde de ze middag verschillende practische verkeersproblemen. Receptie N.V. Wibaut Zn te Vlissingen In hotel Noordzeeboulevard reci pieerde zaterdagmiddag de N.V. F. Wibaut en Zn. ter gelegenheid van het feit, dat dit kolenbedrijf sedert 25 jaar behoort tot de Steenkolen handelsvereniging. De directeur van de firma Wibaut, de heer W. M. Al ler en ziln naaste medewerkers (sters) hadden vele gelukwensen in ontvangst te nemen. Behalve tal van leidende figuren uit het Zeeuwse be drijfsleven waren aanwezig het lid van Gedep; Staten, de heer C. Phi- lipse en het college van B. en W. van Vlissingen. Tientallen stralende bloemstukken getuigden van hoop op een rooskleu rige toekomst voor het bedrijf, dat zich zo zeer tot het zwarte der aarde bepaalt. De receptie, die te drie uur des middags aanving, eindigde streeks vijf uur. dat de brandende vloeistof, die over het terrein stroomde, verder onheil kon aanrichten. Hoewel er aanvankelijk enige ongerustheid was gerezen, toen bij een telling van het personeel één man afwezig bleek te zijn, hebben zich geen -persoonlijke ongelukken voorgedö&n. Dank zij de zeer gunstige wind richting bleef de brand tot het genoemde gebouw beperkt. Om twaalf uur was men zover, dat het gevaar van uitbreiding gewe ken was en om half twee was men de brand meester. Men is daarna tot vier uur doorgegaan met het nablussingswerk. De aangerichte schade loopt zoals reeds opgemerkt ver in de i Advertentiei Friese beschuit smaaW' naar u proeft de v( honderdduizend gulden. Behalve het oude gebouw en de daarin aan wezige reservoires, centrifuges e.d., gingen enkele honderden tonnen naf- taline, antraceen en benzol verloren. De onderneming is tegen brandscha de verzekerd. Voor zover de verwoeste afdeling daar niet bij betrokken-is, vindt het werk op de fabriek normale voort gang. Ook de gasvoorziening in de provincie Zeeland, die door de cokes- fabriek wordt verzorgd, ondervindt geen stagnatie. Scheepvaartverkeer Doordat de brug ter plaatse ten be hoeve van de* brandweren voor het wegverkeer geopend moest blijven, heeft het scheepvaartverkeer door het kanaal gedurende enkele uren vertraging ondervonden. Toen de brug weer voor de schepen werd ge opend, lagen ongeveer veertig bin nenvaartuigen en enkele grotere schepen op doorlating te wachten. Het wegverkeer werd gedurende de blussingswerkzaamheden uitstekend geregeld door de rijkspolitie en de koninklijke marechaussee. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig de burgemeester van Terneuzen, de burgemeesters van om liggende gemeenten en politie-autori- teiten. dooi hield om nog grotere steun van de overheid. In zijn betoog zette hij o. m. uiteen, hoe de inzichten op het ge bied van muziekscholen zijn gewijzigd en hij schetste voorts de moeilijkhe den waarmee de Zeeuwse muziek school heeft te kampen, bijv. door het ontbreken van een beroepsorkest, waaruit leerkrachten zouden kunnen worden aangetrokken. Ook werd nog gewezen op de wenselijkheid van een opleiding voor muziekleraren in Zee land. Op beide inleidingen volgde een drukke en geanimeerde discussie. OESTERCULTUUR. De middagbijeenkomst. Was gere serveerd voor dr. P. Korringa, bio loog van liet Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek uit Bergen op Zoom, dio in verband met het Deltaplan, de plaats en betekenis van de Zeeuwse oestercudtuur schetste. In zijn interessante en vlotte in leiding gaf hij in grove trekken een beeld van het ontstaan van deze cul tuur na 1870, toen de natuurlijke oes- terbanken door overbevissing, ook in andere delen van Europa, snel be gonnen af tc nemen. De bevolking van Yerseke groeide van 500 tot 5000 inwoners en de oesterproduktie werd verdertigvoudigd in vergelijking met de vrije visserij op dc natuurlijke banken. Dr. Korringa riep ook de moeilijkheden in herinnering, waar mee de oestercultuur als gevolg van de schelpziekte en het optreden van de slipper te kampen heeft gehad. Dank zij de medewerking van de we tenschap zijn deze met succes bestre den. Met de meer dan 20 miljoen oesters per jaar, neemt de Zeeuwse oestercuituur in produktie de tweede en in methodiek de eerste plaats op de wereld in. Donkere wolken in de vorm van het Deltaplan komen thans voor dit bloeiende bedrijf opdagen. Uitvoerig zette dr. Korringa de be kende bezwaren tegen dit plan uit een en de onderzoekingen die thans gaande zijn om zo mogelijk de oester kuituur nog te redden. Nadat de bekende oesterfilm „Im perialen 00000" was gedraaid, be antwoordde dr. Korringa nog enkele vragen. „Dordtse" Zeeuwen bijeen De leden van de Zeeuwse vereni ging „Luctor et Emergo" uit Dor drecht en omstreken zijn vorige week weer gezamenlijk opgetrokken naar gebouw Americain. Zij werden hartelijk welkom geheten door de voorzitter, de heer A. P. Schrier. Spreker van deze avond was de heer G. W. Oskamp, provinciaal di recteur van de V.V.V. uit Middel burg. In een interessante causerie besprak de heer Oskamp de oude Zeeuwse klederdrachten en de oude gebruiken, waaronder de rlngrijderij, het gaaischieten, stra-rijden en het Zeeuws-Vlaams balspel. Uitvoerig ging spreker in op tie verschillen in de geaardheid van de diverse bevolkingsgroepen, die zich allen toch in hart en nieren één voe len. wanneer het om de belangen van hun provincie gaat. De stormachtige ontwikkeling der laatste jaren heeft vooral- op Zeeland een groot stempel gezet en hoewel spreker met enige weemoed terugzag naar het verle den, wees hij in het bijzonder op de grote kansen, die momenteel voor de provincie Zeeland zijn weggelegd, zowel op economisch als op toeris tisch gebied. De afsluiting der zee gaten betekent voor de provincie een volledige ontsluiting van haar gebied met zeer vele perspectieven voor te stichten recreatie-oorden, die zo bit ter hard nodig zijn in ons dicht be volkt land. Met een spannend strandjutters- verhaal beëindigde de heer Oskamp deze leerzame en- boeiende avond. Met een hartelijk dankwoord door de voorzitter namen de „Dordtse" Zeeuwen tot 28 april afscheid van elkaar. Auto en motor botsten Zaterdagmiddag omstreeks drie uur had er op het kruispunt Eversdijkse- wegRijksweg te Biezelinge een bot sing plaats tussen een vrachtauto, be stuurd door de heer P. te Kapelle, en een motorfiets, bestuurd door de heer S. uit Kruiningen. Beide voertuigen kwamen uit de richting Goes en op het moment, dat de heer P. met zijn vrachtauto de Eversdijkseweg in wil de slaan, wilde ook de motorrijder passeren. Door krachtig remmen stonden beide voertuigen onmiddel lijk stil, doch de motorrijder kwam hierby dusdanig te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. Een passerende arts verleende de eerste hulp. Het motorrijtuig werd licht beschadigd. Naar de schuldvraag wordt een on derzoek ingesteld. Middelburg Kunstmuseum: Expositie schilderijen „Van luminisme tot kubis me", 10—12, 14—17, 19—21 uur; Kunst zaal Van Benthem en Jutting: Exposi tie Zeeuwse Kunstenaarskring „Pré lude", 918 uur; Electro: „Tussen he mel en aarde", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Het purperen masker", (clnemasc.), (14 jr.) 20 uur. Vlissingen: Alhambra: „Heidi en Peter" (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Zeebon ken", (a.l.), 20 uur; Stedelijk Museum: Tentoonstelling reproduktiës Chinese kunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2