PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Palestijnse kwestie vandaag in de Veiligheidsraad Distilleergebouw cokesfabriek zaterdag volkomen 'ïitnebrand Op^uw J°cht weer in Zuid-Europa oE BILT H.K.H. PRINSES BEATRIX TOT LIDMATE BEVESTIGD REGERINGSHOOFDEN VAN V.S., MEXICO EN CANADA BIJEEN VERWACHT... 199e jaargang - no. 73 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A- de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 maart '5( ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pe mm Minimum p. advertentie L— Ing. mededelingen driemaal tariel Kleine advertenties imax 8 regels 23 cent per regel met een minimum van l.—. ..BrieveD of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Voratstr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): ostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2 Zierik/ee N Bogerdstraat 24. telef. 26 SUGGESTIE VAN NASSER VERWORPEN Eisenhower vraagt Israël om geduld te betrachten Premier Nasser van Egypte verklaarde aan Engelse journalisten, dat slechts „door intrekking van de permanente uitnodiging aan de Ara bische st&ten om tot het verdrag van Bagdad toe te treden, het conflict tussen de Arabische staten en de Britse politiek kan worden vermeden". Londen heeft geweigerd op deze suggestie van Nasser in te gaan. De bijeenkomst van de Veiligheidsraad gaat vandaag in New York normaal door, ondanks de verzoeken van Syrië en Libanon om uitstel. Deze landen zullen nu verzoeken om door de raad te worden gehoord. Daardoor zal vandaag nog niet gestemd kunnen worden over het Amerikaanse voorstel om Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, te vragen een onderzoek in Palestina in te stellen. President Eisenhower heeft aan zijn Israëlische ambtgenoot Ben- Zvi een persoonlijke boodschap ge zonden, waarin hij Israel verzekert, dat de V.S. ernstige pogingen in het werk stellen om tot een vreed zame oplossing van de Israëlisch- Arabische vraagstukken te komen. Hij ried Israël aan om geduld te betrachten. De Franse premier, Guy Mollet, verklaarde op een ontvangst van Amerikaanse journalisten in Pa rijs, dat hij een embargo voor de Verenigde Naties op wapenleveran ties aan het Midden-Oosten voor staat. Hij meende, dat de Westelij ke Grote Drie moeten samenwer ken voor een gemeenschappelijke politiek in dit gebied. In een reactie op de pogingen om Dag Hammarskjöld een onderzoek in te laten stellen," schrijft het Israëli sche blad Jerusalem Post", dat er geen aanwijzing is, dat de Veilig heidsraad de kern van de zaak zal bespreken en niet opnieuw het pro bleem der grenzen onder handen zal nemep- Het blad meent, dat Engeland niet zal interveniëren indien de Arabische staten een aanval op Israël onder nemen. Ook protesteert het heftig te gen het niet vestrekken van wapens aan Israël. Eerste kievitsei op paleis Soestdijk Twee" jongens uit Zeldam (bij Goor) hebben koningin Juliana het eerste kievitsei aangeboden. De jon gelui, Gerard en Frans Exterkate, die het ei zaterdag hadden gevonden, zijn daarmee zondag, vergezeld door de burgemeester van Zeldam, naar Soestdijk -gereisd. Nederlandse matroos in Le Havre omgekomen De Nederlandse 25-jarige matroos Johan Rijnvis is in Le Havre om het leven gekomen door een val, waarbij hij zijn nek brak, hij kwam te vallen, toen hij zich aan boord van zijn schip, de „Sloterdijk" wilde begeven. De vier proefwoningen, die de Zuid- Nederlandse Botliv- en Handelscom binatie aan de Josef Israëlslaan te Vlissingen bouwtzijn thans zover gereed, dat de schuttingen, die de werkzaamheden aan het oog van nieuwsgierigen moesten onttrekken, konden worden crwijderd De belang stelling van het publiek voor deze „wonderwoningen" is groot. (Foto P.Z.C.) Het pro-communistische dagblad „Altalia" heeft meegedeeld, dat Rus land de Arabische staten steun zal verlenen tegen het Amerikaanse voorstel Inzake een nieuwe bemidde ling van de Verenigde Naties bij het ArabischIsraëlische geschil. Het blad beweerde, dat dit aan de Syrische premier Said al Ghazzi was meegedeeld door de Russische am bassadeur in Damascus. In officiële Syrische kringen be twijfelt men echter het bericht van de „Altalia". Zij wijzen er op, dat in een officiële verklaring gezegd wordt, dat de ontmoeting van Ghazzi en de ambassadeur tot doel had Rusland op de hoogte te stellen als lid van de Veiligheidsraad van het standpunt betreffende de Amerikaanse ontwerp- motie. „Samenloop van omstandigheden" Washington over verhouding tot Nederland Autoriteiten in Washington heb ben zondag gezegd, dat de huidige verwijdering in de betrekkingen tus sen Nederland en de Verenigde Staten te wijten was aan een onge lukkige samenloop van omstandig heden. Zij legden er in het bijzon der de nadruk op, dat er geen aan leiding was om te veronderstellen, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken haar politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea zou veranderen ten gunste van het Indonesische standpunt in deze. Voorts zeiden zij, dat de Verenigde Staten nauwkeurig het proces-Jung- schlèiger volgen, dat, zoals een van hen verklaarde, kennelijk niet wordt gevoerd in overeenstemming met de juiste legale maatstaf. Diplomatieke kringen in Washington twijfelen er echter aan of zulke „achter de scher men" gegeven verzekeringen de Ne derlandse mening zullen bevredigen. Een van de autoriteiten in Wash ington zei, dat de uitnodiging van Dulles aan president Soekarno voor een bezoek aan de Verenigde Staten reeds lang van tevoren gedaan was en dat Dulles Indonesië niet bezocht zou kunnen hebben zonder deze uit nodiging te herhalen. IN NIEUWE ZIJDS KAPEL TE AMSTERDAM Ds. J. H. Kater: „Wees christen voor de wereld Prinses Beatrix heeft zondagmorgen in de Nieuwe Zijds kapel te Am sterdam, tezamen met een veertigtal catechisanten, openbare belydenis des geloofs afgelegd, waarna zy bevestigd is tot lidmate van de Neder lands Hervormde Kerk. Ds. J. H. Kater, Nederlands Hervormd predikant in de hoofdstad, by wie de prinses op de belydeniscatechisatie is geweest, leidde de dienst in deze kapel. Hy preekte naar aanleiding van Richteren 6 14: „Ga heen in deze Uwe kracht". De predikant hield zijn catechisan ten voor, geen christen te zyn voor de kerk alleen. „Wees christen voor de wereld", zo luidde z^n woord aan de nieuwe lidmaten, waarby hy hen wees op de stryd die de christen in de wereld heeft tevoeren. Zaterdag is tijdens een felle m brand de distilleer af deling van H de cokesfabriek te Sluiskil vol- §j el komen in de as gelegd. Enkele honderden tonnen licht-brand- bare stoffen gingen daarbij in h de vlammen op. De schade ee H loopt ver in de honderdduizend tuiden. De enorm,e rookontwik- keling, die aan deze brand ge- paard ging, was tot in Vlissi/n- M gen duidelijk waar te nemen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Zondag vrijwel geen incidenten on Cvnrus. Het algemene uitgaansverbod voor Cyprus is geëindigd behalve voor de steden Lapithos en Karavas. Behalve enkele incidenten heerste er volkomen rust op het eiland en alle steden leken doods en verlaten. Alleen groepen soldaten met dé ba jonet op liet geweer bewaakten de wegen en patrouilleerden in de war me zon om te zien of in de achter buurten ook overtreders waren van het uitgaansverbod, dat was opge legd in verband mot de Griekse on afhankelijkheidsdag. Er werden slechts enkele perso nen gearresteerd. Al een week regen aan Rivièra Zuid-Europa heeft op het ogenblik te kampen met slecht weer. Italië, Spanje, Portugal en Zuid-Frankrijk beleven een zware regenval, die overstromingen veroorzaakt waardoor gewassen vernield worden en huizen bezwijken. In Spanje alleen al heeft het noodweer aan min stens zeven personen het leven gekost. In de Alpen worden dorpen door sneeuwval geïsoleerd en lawines komen de valleien binnen. Een storm van 30 uur heeft ver woesting gezaaid in de teen van de Italiaanse laars. Van dozijnen huizen werden de daken afgerukt en in de havèn van Ca tanzaro werden 30 vis serboten besehadi°v In Sentagala dl Puglia stortte een flatgebouw in, na dat de funderine door de regen onder mijnd was. De autoriteiten hadden het gevaar echter zien aankomen en hadden de bewoners geëvacueerd. In „Beatrix Wilhelmina Armgard, ik verklaar U in gemeenschap met de kerk van Christus tot belijdend lid van de Nederlands Hervormde Kerk", zo luidden de woorden, die ds. Kater over het gebogen hoofd van de ge knielde prinses uitsprak. De persoon lijke tekst bij deze bevestiging van prinses Beatrix was gekozen uit de Romeinenbrief: „Wij weten nu dat God alle dingen doet medewerken ten goede voor hen die God liefhebben". (Rom 8 28a). Na prinses Beatrix, die als eenen twintigste in de rij van de veertig catechisanten voor in de kerk neer knielde, werd Renee Röell, dochter van de in de oorlog gefusilleerde in tendant van het paleis Soestdyk, jhr. Röell, en een persoonlijke vriendin i de kroonprinses als lidmate be vestigd. "Verschillende van de nieuwe lidmaten ontvingen vóór hun beves tiging de heilige doop. Onder de gezangen die de in de Nieuwe Zijds kapel aanwezige ge meenteleden gedurende de liturgie zongen, waren er twee van onze na tionale dichter, Joost van den Vondel. Na de bediening van de heilige doop en de bevestiging zong de gemeente gezang 257 vers drie uit de bundel van de Nederlands Hervormde Kerk: „Door enen Heer zijn onze harten, door enen geest en doop vereend". De dienst werd bijgewoond door H.M. koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard, H.K.H. prinses Wilhelmina en de prinsessen Irene en Margriet. Ds. G. de Ru, praeses van de Gene rale Synode van de Nederlands Her vormde Kerk en ds. J. H. van Beem, voorzitten van de centrale kerkeraad van de Nederlands Hervormde ge meente in Amsterdam woonden even eens de kerkdienst bij. Mr. H. Mulde- rije, vertegenwoordigde de oecume nische raad van kerken in Neder land. Er begint dinsdag een samenkomst in White Sulphur Springs, die geen precedent kent in de geschiedenis van Noord-Amerika. Dan zullen in dit plaatsje van West-Virginia de regeringshoofden van de Verenigde Staten, Mexico en Canada bijeenkomen, teneinde een nauwer persoonlijk contact met elk ander tot stand te bregen. President Eisenhower heeft president Aldolfo Ruiz Cortines en de eerste minister Louis St. Laurent uitgenodigd om zijn gasten te zijn, in overeenstem ming met zijn opvatting, dat per- soonlijkè contacten met leiders uit andere landen meer resultaat afwer pen dan die langs de normale diplo matieke kanalen. Functionarissen van de V.S. heb ben er op gewezen, dat de bijeen komst informeel zal zijn en dat er geen agenda voor de besprekingen der drie landen is opgesteld. Volgens onofficiële gissingen is een van de belangrijkste onderwerpen, dat ter sprake zal komen de wereld situatie in het algemeen en hoe de drie Noordamerikaanse landen zich daartegenover verhouden. Een ander is de lastige kwestie van de landbouw-overschotten van de V.S., die in vele landen .bezorgd heid hebben gewekt, o.a. in Mexico en Canada. Een derde probleem is dat van de gemeenschappelijke ver dediging. (United Press). FELLE BRAND TE SLUISKIL Aangerichte schade loopt ver in de honderdduizend gulden Een felle brand te Sluiskil, waarvan de enorme rookontwikkelin o.m. tot in Vlissingen duidelijk waarneembaar was, heeft zatêrdagmor gen de afdeling teerdistillatie van de cokesfabriek „Associatie- Coopérative Zélandaise de Carbonisation" volkomen in de as gelegd e voor ruim honderdduizend gulden aan naftaline, antraceen -en be: zol alle zeer licht-ontvlambare produkten verloren doen gaai Naar de oorzaak van de brand wordt nog een uitgebreid onderzoe ingesteld. De bedrijfsbrandweer, die van de plaatselijke B.B. en c' brandweren van Sluiskil, Terneuzen, Axel, Hulst, Sas van Gent, Zaan slag, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, Sint-Jansteen en Hontenis hebben onder leiding van de adjunct-inspecteur -van het brandwee wezen in de inspectie Breda, die toevallig in Zeeuwsch-VIaandere was, het vuur van omstreeks half elf in de morgen tot vier uur middags bestreden. De brand ontstond om ongeveer kwart over tien, vermoedelijk doordat vonken uit een locomotiefje op de van teerafvalstoffen doortrokken grond zijn terechtgekomen. Met gro te snelheid zo verklaarde een oog getuige breidde het vuur zich uit en kroop tegen een perronnetje op, waaraan ook de distillatie-afdeling stond. Met schuimblusapparaten heeft men getracht de vlammen tegen te houden, maar de pogingen moch ten niet baten. Waar men enerzyds terrein won, moest het. ?an de andere kant weer dubbel wqufen prijsgege ven. Het vuur bereikte het distilleer gebouw. Enkele arbeiders, die daar aan het werk waren, moesten zich ylings in veiligheid stellen. Benzoltank De bedrijfsbrandweer was vrijwel onmiddellijk aanwezig. Zij kon tégen de brand in hei gebouw niets uitrich ten en beperkte zieh da irom tot het b veiligen van een op ongeveer tien nieter afstand staande benzoltank, die zij met een laag schuim bedekte. Ongeveer tien minuten later arriveer de de Sluiskilse brandweer onder lei ding van de heer C. Vermeulen en toen kon meil beginnen met het blus sen van het brandende gehomv. Daar bij assisteerden later ook de reeds ge- Loemde andere brandweerkorpsen. Met dertig stralen werd de brand be streden. De n.v. .De Hoop" uit Terneuzen en enkele vrachtvervoerders reden vele vrachtwagens met zand naar het terrein van de brand om een zandwal te leggen om daardoor te voorkomen, (Vervolg op pag. 2) 1 Spanje is door stormen en de dool van grote sneeuwmassa's het spoor wegverkeer in de war. Aan de Franse Rivièra regent het ai een week bijna onafgebroken. In de streek om Toulon is door overstromingen veel schade toege bracht aan bloemkwekeryen en boomgaarden. Twee rijkswegen in de ze streek zyn door overstromingen en grondverschuivingen geblokkeerd. Het Italiaanse alpendorp Macugna- ga is door drie lawines geïsoleerd. Het dorp zit al vier dagen zonder elektriciteit. In Zwitserland is het dorpje Sim- plon onbereikbaar geworden door zware sneeuwval. Aanvankelijk was in de sneeuwstorm de telefoonverbin ding met de buitenwereld verbroken, maar thans is deze verbinding weer hersteld. In nrincioe akkoord over C.A0 metaal'nd' irie. In de vakraad voor de metaalin dustrie is, behoudens goedkeuring door de ledenvergaderingen van par tijen, in principe volledige overeen stemming bereikt over een herziening van.de C.A.O. in de metaalindustrie. De mate, waarin lonen respectieve lijk overige arbeidsvoorwaarden zul len worden herzien, is afhankelijk van een bepaalde, nadere Interpreta tie van het regeringscommuniqué. Zware, heidebrand in Midden-Limburg. Zondagmiddag is brand uitgebro ken in het natuurreservaat rond de Elfenmeertjes nabij de nieuwe staatsmijn „Beatrix" aan de rijks weg bij Herkenbosch. Rond 125 hec tare 'heide, vliegdennen en struikge was gingen verloren. De brand sloeg ook over naar Duits gebied, waar 25 hectare heidestruiken, en ook enige hectares jong opgaand bos door het iur werden vernield. Uit Duitsland rukte uitgebreide hulp aan. Ongeveer tien brandweren uit de naburige grensdorpen kwa men om de brandweer van Herken- bosch te assisteren. Van het geal lieerde vliegveld Elmpt kwam bo vendien een compagnie militairen. Ook uit het garnizoen te Roermond werd een aantal manschappen aan gevoerd om het blussingswerk ter band te nemen. DROOG WEER. Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Ongeveer 'ezelfde tempera turen als gisteren. /ON EN HAAN 27 maart Zon op 6.29 Maan op 20. onder 19.07 onder 6.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1