Prins Bernhard: „Westerse wereld gebaat met hulp aan anderen" Staatssecretaris heronende de hernieuwde technische school VERBAZINGWEKKEND STAALTJE ZWITSERSE UURWERKKUNST DE HOED VAN MALENK0W MEVROUW TEN KATE-POPPINGA DOOPTE MIJNENVEGER „GOES" ZATERDAG 24 MAART 1956 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURAN'i 7 DE KLEMMENDE STEM VAN HET GEWETEN Dertig organisaties werken samen voor onderontwikkelde gebieden In de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen heeft prins Bernhard gistermiddag het bestuur geïnstalleerd van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (hulpverlening aan onder ontwikkelde gebieden) Erkentelijk ben ik, zo sprak hij, omdat ik in de start van deze or ganisatie een poging zie om een steentje bij te dragen tot het tot stand komen van een evenwichtiger wereld. Wij dienen te beseffen, dat het hier niet om een soort liefdadigheid op grote schaal gaat. De westerse wereld is met het feit, dat zij hulp kan verlenen precies zo gebaat als de gebieden, die de hulp krijgen. Een meer evenwichtige wereld, zoals ik het daarnet noemde, is ook voor de economie der westerse lan den van het grootste belang. Juist de industrialisatie van de achterge bleven gebieden zal op de duur' lei den tot een groter wordende markt met de voordelen daarvan voor al le deelnemers aan die markt. En als er relatief nog te weinig leidende functionarissen in die lan den zijn, die deze plannen kunnen maken, dan moeten wij ze in de ge legenheid stellen een opleiding te volgen, zoals bijvoorbeeld in ons land het Institute of Social Stu dies al gebeurt. Er is veel kwaad gesticht en op zijn zachtst gezegd niets bereikt door goedbedoelde maar psycholo gisch foutief aangeboden en opge legde hulp. Het is nu eenmaal geen probleem, dat alleen economisch kan worden aangepakt. En er is nog een fout, die door ons, mensen uit het westen, is gemaakt, namelijk door aan het verlenen van hulp voorwaarden van militaire of andere aard ter bevoordeling van de gevers te verbinden, waardoor de voor hulp in aanmerking komende landen óf deze hulp weigerden, óf de ze met wantrouwen bleven bekijken, hetgeen een nuttige samenwerking ten zeerste heeft geschaad. Het gaat er om, een groot deel van de wereld door steun van onze kant hun eigen idealen, him eigen cul tuur enz. ervoor te bewaren, /dat ook deze landen een prooi worden Aan extremistische propaganda of pres sie. Wij'staan hier tezamen'aan het be gin van een Nederlands aandeel aan een grote taak. Een taak, die door gezamenlijke inspanning van de he le westerse wereld moet slagen, wil onze beschawng niet ten onder gaan. „Ik persoonlijk geloof, dat het eigenlijk beter is om niet meer te spreken van hulpverlening maar van en hier wil ik gaarne de woorden gebruiken van een vriend van mij, die zich zeer intensief met deze problemen bezighoudt: „Co-Qperative programs for the acceleration of economie growth of underdeveloped areas". De be doeling hiervan is, geloof ik, dui delijk en ik wil gaarne aan u over laten deze gedachte en formule ring verder uit te werken". Daarom vind ik het zo bijzonder verheugend, dat hier een zo rijk ge schakeerd gezelschap aanwezig is. Kerkelijke werkgevers, de jeugd, A'akbewegingsmensen, sociale instel lingen, werkgevers, zij allen hebben gevoeld, dat hier, dwars door alle A'erschillen heen, de handen in elkaar moeten worden geslagen. Negerpredikant werd gevonnist wegens boycot Ds. M. L. King, een 27-jarige doopsgezinde neger-predikant, de eerste van de 90 negers die berecht worden wegens overtreding van de in Alabama geldende anti-boycotwet, is donderdag schuldig bevonden aan het boycotten van het busbedrijf in de stad Montgomery, en veroordeeld tot een boete van 500 dollar. Tegen de uitspraak werd onmiddellijk beroep aangetekend. In een gepassioneerd pleidooi heeft de neger-advocaat Urhur Shores ver klaard, dat de vonk die de protest actie tegen het busbedrijf heeft aan gestoken spontaan is geweest. Shores zeide dat de Montgomery Improve ment Association die door King wordt gelpid. is opgericht om de emoties onder controle te houden bij de negers van Montgomery, die zich boos hadden gemaakt over de op 5 december uitgevoerde arrestatie van de negerin Rosa Parks. Deze arresta tie is aanleiding geweest tot het boy cotten van de busonderneming. Ook prof. dr. E. de Vries, econo misch adviseur en hoofd van de land bouwkundige afdeling van de Inter nationale Bank te Washington, en voorzitter van de werkcommissie der nieuwe organisatie sprak een rede uit, waarin hij o.m. eraan herinnerde, dat door meer dan 30 landelijke or ganisaties vrijwel iedere Nederlan der hier ettelijke malen is vertegen woordigd, als staatsburger en we reldburger, als producent, als lid van een groter of kleiner sociaal verband, als godsdienstig mens en ook zo maar als mens. In haar rede in de Pieterskerk te Leiden, vorig jaar juni, heeft konin gin Juliana gesprokt vaart der wereld als iroken over de wel- als gemeenschappe lijke A-erantwoordelnkheid. De nieuwe stichting, en allen aie in eigen kring of voor ons volk haar taak en doel zouden willen interpreteren, behoren de rede van hare majesteit te lezen en te herlezen, aldus prof. De Vries. Het constateren en erkennen van een verantwoordelijlcheid is een appèl aan het geweten. De koningin heeft ge sproken tot de jeugd: „Gij allen die mede-oprichters zijt A'an onze Stich ting, hebben tot taak volk en rege ring van Nederland op te wekken. De sonore en klemmende stem a'an het geweten is er voor om wakker te maken uit zelfgenoegzaamheid". Vreemd voertuig maakt vakantiereizen Een vreemd, doch aangenaam voertuig zal in het komende va kantieseizoen de „hotel-bus" zijn. Daarvan zijn er op het ogenblik twaalf in de wereld, gebouwd door een Duitse fa briek. Een daarvan is door de Nederlandse Reis Vereniging op proef gehuurd en ondertussen reeds uitverkocht voor een se rie reizen. Deze bus is een uit klapbare kampeerwagen voor veertig personen met tweeper soons slaapcabines. Men rijdt ermee van kampeerplaats naar kampeerplaats; keuken, ijskast, toilet, kleed- en toiletgelegen heden zijn ingebouwd. Het rei zen met deze bus is vrij goed koop. Belgische atoomcentrale aan Brussel-WilIebroeck-kanaal België's eerste atoom krachtstation zal aan het BrusselWillebroeck ka- A-an het centrum van de Belgische naai gebouwd worden, aan de rand hoofdstad, zo heeft de algemene raad der regering A'oor de Wereldtentoon stelling 1958 bekendgemaakt. De reactor met waterdruk zal een capaciteit van 11.500 kilowatt heb ben en is van hetzelfde type als die van de Amerikaanse atoomonder zeeër „Nautilus". De reactor zal ge bouwd worden door Westinghouse Electric International Cy. en is ont worpen om de Wereldtentoonstelling elektriciteit te geven. De Amerikaan se regering zal het benodigde „ver rijkt" uranium leveren krachtens de bilaterale overeenkomst van 1955 tussen België en de Verenigde Sta ten. De bouw van het krachtstation, waarmee een bedrag van naar schat ting 10 miljoen dollar gemoeid zal zijn, zal in de tweede helft van 1956 beginnen. Temperatuurschommelingen als beweegkracht De Zwitserse uurwerkmakerskunst is over de gehele wereld beroemd. En niet ten onrechte. De Zwitsers immers leveren staaltjes van pre cisiewerk. die het ongelooflijke benaderen. Opzienbarend is in dit ver band de prestatie, die een firma in Le Sentier leverde met de uitvin ding van de „eeuwig lopende" pendule. Dit uurwerk behoeft men niet op gang te brengen noch op te winden. Het loopt als het ware vanzelf en benadert tot op een bedrieglijk geringe afstand het „Perpetuum mobile", waarnaar het mensdom welhaast sinds het begin van zijn bestaan heeft gezocht. De natuur heeft hier geheel het werk van de mens overgenomen; temperatuurswisselingen zijn de krachtbron voor dit prachtige uurwerk. Het „Perpetuum mobile", waarnaar dus reeds zolang gezocht wordt, is een proces of mechanisme, dat, één maal inbeweging gesteld, onbegrensd lang uit zichzelf arbeid blijft verrich ten. Let wel: uit zichzelf! Dit nu doet de door de Zwitsers ontworpen klok nog niet. maar wél blijft zij lopen, zo lang er temperatuurswisselingen zul len blijven bestaan. Zolang onze aarde door lucht om geven is, zullen er schommelingen zijn. De krachtbron is dus werkelijk onuitputtelijk. Om de temperatuurschommelin gen voor het opwinden van het uurwerk te kunnen gebruiken, was het nodig een geschikt medium te vinden. Men koos daarvoor ethyl- chloride, een stof, die weliswaar in het geheel geen sensationele chemische of natuurkundige ei genschappen bezit, maar bij 12 graden warmte dampen ontwik kelt. die dezelfde spanning hebben als lucht a*an dezelfde tempera tuur. De stof bevindt zich in een ronde metalen bus, die voor de op winding zorgt. Dit mechaniek is zó fijn afgewerkt, dat slechts één graad warmteverschil de klok voor 48 uur opwindt en hetgeen praktisch uitgesloten is wanneer er eens een keer geen tem peratuurswisselingen zouden zijn, blijft de klok toch niet stilstaan, want de veer van het uurwerk heeft een gangreserve van 200 dagen, d.w.z. Finse staking was nationale ramn De Finse minister-president, Fa- gerholm, heeft donderdag in het par lement medegedeeld, dat de maandag j.l. geëindigde a'gemene staking, welke 19 dagen duurde, een „natio nale ramp" is geweest. De staking heeft het land 15 miljard Finse mark of ongeveer 2 procent van het na tionale inkomen gekost. Door nieuwsgierigheid van Britse journa listen is aan het licht gekomen, dat de hoed van de Sowjetrussische vice-premier en minis ter voor energie, Ma- lénkoio, bij een hoeden zaak in West -Berlijn is gekocht R-nt.se jr-nrna- listen hebben tijdens een bezoek van Malen- kow aan premier Eden van Engeland dc hoed var de Russische mi nister ac... een nauw keurig onderzoek on derworpen. Zy ontdek ten aan de binnenkant van het hoofddeksel een schild mqt het op schrift: „Freimnth Herrenhüte, Berlin w 15, Kurfürstendamm 21 If". De eigenaar van dc betrokken firma heeft woensdag medege deeld, dat ongevet twee jaar geleden ee heer met een buiten lands accent na lang zoeken een owallende lichtgrijze hoed maat 60, met een brede op staande rand by hem kocht, zonder deze ge past. te hebben. Enige tijd later was de heer teruggekomen en had stralend gezegd dat de hoed „prima, nrima" was en zijn ..baas" zeer tevreden wer was. De onbeken de kocht meteen een \oed. ditmaal Jicht bei- ae van kleur. Enige 'agén daarna was hy ••■eer verschenen en h/id een derde hoed, eveneens in ren pastel kleur, gekocht. dat de klok nog 4800 uren gelijk matig doorloopt. Hoe precies alles is geconstrueerd moge met enkele cijfers worden ver duidelijkt: de kracht, die de klok op- AAindt, is 100 maal kleiner dan die, Avelke nodig is voor een geAvoon zak horloge! Daarentegen is de balans 2000 maal zo zwaar als die a'an een zakhorloge! Voorts zou er 600 jaar nodig zijn om een even grote ma- teriaalsljjtage te veroorzaken als bij een horloge in 2 jaar. Twintig militaire vliegers in dienst van de KLM Door een, ik mag wel zeggen, ver keerde planning is de aanwas van jonge vliegers \*oor de K.L.M. wat mis gegaan. De K.L.M. zou graag zien dat bij de aanvang van de in sep tember beginnende nieuwe cursus van de Rijksluchtvaartschool veertig jon gens aan die cursus zouden deelne men, opdat de maatschappij over eni ge jaren, Avanneer de uitbreiding van de vloot aanvulling van het korps vliegers eist. jonge mannen heeft die in dat korps kunnen worden opgeno men. Zo ongeveer sprak donderdag middag de heer J. A. Bach, onderdi recteur der K.L.M. en hoofd A'an de vluchtproduktiegroep dier maat schappij aan een maaltijd met pers vertegenwoordigers in de Rijkslucht vaartschool te Eelde. De aanstaande vlootuitbreiding maakt het nodig dat de. K.L.M. ook reeds daarvóór haar korps van 547 vliegers reeds moet aanvullen. Daar om zijn 20 jonge ex-militaire vlie gers aangetrokken Statig glijdt de vrolijk gepavoiseerde kustmynenveger „Goes", die vrijdag morgen b\j de Amsterdamse Scheeps werf G. de Vries Lentsch jr. te Am- sterdam-noord te water gelaten werd, van de helling in de grote bouwloods. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de burgemeester van Goes, me vrouw H. G. ten KatePoppinga. 't Schip, dat voor de Koninklijke Mari ne gebouwd wordt, behoort tot de se rie van 32 k ustmij ren vegers, die op lfy werven in Nederland op stapel gezet zijn. Ambtenarencentmm teleurgesteld Over aanpassingswet pensioenen. Het ambtenarencentrum is, naar het in een adres aan de Tweede Ka mer te kennen geeft, teleurgesteld over de indiening van het ontwerp aanpassingswet, waarin de aanpas sing der overheidspensioenen aan het algemeen ouderdomspensioen wordt geregeld. De teleurstelling geldt niet het voorstel tot aanpassing op zich zelf, doch het feit, dat in het wets ontwerp voorstellen tot pensioenver betering, die tegenover de aanpas sing hadden moeten staan en ten de le ook wel door de regering als nood zakelijk zijn erkend, achterwege zijn gebleven. De ambtenarencentrale verzoekt de Kamer er bij de regering op aan te dringen, dat de toegezegde voorstel len betreffende het optrekken der reeds verleende pensioenen en de wij ziging van het pensioenberekenings stelsel, alsmede voorstellen voor een automatische aanpassing van de pen sioenen aan het bezoldigingspeil, op een zodanig tijdstip bij haar worden ingediend, dat hij in de gelegenheid zal zijn ze in samenhang met het reeds ingediende ontwerp-aanpas- singswet in beschouwing te nemen. Geen scheidsrechters in Algerije Verklaring van Pineau. „Niemand zal worden toegestaan als scheidsrechter in Algerije op te treden", aldus heeft de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Pinean vrydag in de nationale vergadering verklaard ln verband met persberich ten, volgens Avelke de Verenigde Sta ten zouden Avensen te bemiddelen tus sen de Franse regering en de Alge rijnse' opstandelingen. Het Franse kabinet kwam vrijdag in spoedzitting bijeen om een mil joenenplan goed te keuren dat beoogt „U HEBT HET PRIMA GEDAAN!" Op Amsterdamse scheepswerf (Van een onzer a'erslaggevers) Vrijdagmorgen is de A'oor de Koninklijke Marine In aanbouAV zijnde kust- mijnenA'eger „Goes" op de X.V. Amsterdamse Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. met goed gevolg te water gelaten. De officiële doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de burgemeester van Goes, me\TOuw H. C. ten Kate-Poppinga. Plechtig klonk haar stem door de grote bouw loods: „Ik doop U „Goes" en Avens U en uav bemanning een behouden a-aart". Enkele ogenblikken later gleed de vroiyk gepavoiseerde mijnenve ger statig ln zijn element. De tewaterlating werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, onder wie zich onder meer bevonden de vlagoffl- cier materieel, schout bjj nacht W. J. Kruys, de chef afbouw, de kapitein ter zee P. A. Riedel, de commandant mynendienst Nederland, de kapitein ter zee B. Poortman en de commandant maritieme middelen Amsterdam, de kapitein ter zee W. A. Montanus. De Amerikaanse marine was verte genwoordigd door captain Hugh P. Webster en captain L. G. Konrad. Tijdens de op de tewaterlating vol gende receptie in het „Tolhuis" dank te de directeur van de Amsterdamse Scheepswerf, de heer Gerard de Vries Lentsch jr., a'oor het vertrouwen, dat de Koninklijke Marine in zijn bedrijf gesteld heeft. „Wg hopen dit vertrou wen waard te zrjn, door ook straks de „Goes" naar genoegen af te leveren", aldus spreker. Nadat hij de Amerikaanse ver tegenwoordigers toegesproken had, richtte de heer De Vries Lentsch zich tot burgemeester en mevrouw Ten Kate. Speciaal bracht hij de ramp van februari 1953 in herinnering, waarbij de in woners van het drooggebleven Goes zich zoveel moeite hebben getroost voor hun minder geluk kige eilandbewoners. „U mag trots zijn op zo'n energieke bevol king". aldus spreker, „en daarom zullen vrij er voor zorgen, dat de ..Goes" een goed schip wordt". Als herinnering bood hij mevrouw Ten aan de bezits- en werklozen van Al gerije een „new deal" te geven. Premier Moll et gaf te kennen dat hij de sociale hervormingen in Alge rije door wil voeren, ook al is de Are- de nog niet weergekeerd in dit gebied. De financiële bijdrage van het moe derland aan de vier departementen van Algerije zal 400.000.000.000 francs bedragen per jaar, hetgeen neerkomt op ongeveer tien procent van allg Franse uitgaven. De nieuwe plannen zullen naar ver wacht wordt het aantal Algerijnse werklozen en ook het aantal rebellen sterk doen afnemen. AANWINST VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND t* Leerlingental zal binnenkort vermoedelijk sterk stijgen Met het doen luiden van schoolbellen opende A'rijdagmiddag de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, mej. dr. A. de Waal, de hernieuAvde technische school „Schouwen-Dui\'eland" te Zie- rikzee. Na jaren \ran inwendige restauratie en uithouw, waarbij de ramp een geduchte tegenslag betekende, is Schouwen-Duiveland een modern geoutilleerd onderwijsinstituut rijker geAvorden, waar nu on geveer 150 leerlingen van profiteren met een tiental docenten, maar Avelk aantal naar verwacht wordt, binnen korte tijd met dc helft zal A-erm eerderen. Bij de openingsplechtigheid werd Aooral het belang benadrukt naast, de materiële A'ernieim'ing, ook de geestelijke vernieuwing a'an het nyverheidsonderwijs hier mee gelijke tred tc doen houden. Omstreeks twee uur waren in het moderne en lichte overblijflokaal de verschillende genodigden samengeko men, o.w. de hoofden van lagere en hogere onderwijsinrichtingen op het eiland, de burgemeesters van Zierik- zee, Burgh, Haamstede, Dreischor, Eikerzee, Ouwerkerk, Brouwershaven en Oosterland, de schoolarts A. J. Schilstra, het lerarenkorps, het hoofd van de centrale dienst Noord-Zeeland, de heer A. J. Argelo en afgevaardig den van onderwijscorporaties. Na mens het provinciaal bestuur Avas ge deputeerde A. Schout aan\a'ezig. De voorzitter van het schoolbestuur, mr, C. J. B. du Croo, releveerde in zijn welkomstwoord de geschiedenis van de school, die op 23 juni 1817 werd opgericht. De heer du Croo bracht dank aan het ministerie van O., K. en W., de rijksgebouwendienst, het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft, de centrale dienst en het do centenkorps voor hun medewerking bij de bouw. Een speciaal woord van dank achtte spreker op zijn plaats voor de waarnemend schooldirecteur, de heer H. Goettsch, die door ziekte de opening niet kon bijwonen. Mej. dr. De Waal herinnerde zich het bezoek van de minister aan het rampgebied in 1953 en de desolate toestand A an de technische school in Zierikzee. Hier tegenover staat dat 't nu in dit gebouw een genoegen zal zyn om les te geven en dat het ouders en leerlingen zeker A-reugde verschaf fen kan. Over de inrichting zelf sprekend, achtte de staatssecretaris het van niet te onderschatten betekenis, aan dacht te schenken aan de decoratie, daar het milieu waarin onderwijs ge geven en ontvangen wordt hierdoor gunstig kan worden beïnvloed. Nieuwe periode Door een knop in te drukken naast de katheder begonnen in het school gebouw de bellen te rinkelen, die, zo als mej. De Waal zei, niet het einde van een lesuur, maar het begin \ran een nieuwe en mooie periode van de school inluiden. Namens het provinciaal bestuur wenste de heer Schout Zierikzee en geheel Schouwen-Duiveland geluk met de meuwe technische school. De heer Schout zei het ambachts- onderwijs vooral in de toekomst op Schouwen-Duiveland zeer belangrijk te achten, daar bij verdere mechani sering van de landbouw en het vol tooien van de herverkaveling, jonge lui beschikbaar komen voor techni sche beroepen. Spreker hoopte dat er zich dan een kleinere industrie ont wikkelen zal om de mensen gelegen heid te geven het geleerde op de school in de praktijk om te zetten. De inspecteur van het nijverheids onderwijs, de heer J. Hennequin. wees op de materiële a'ernieuwing bij het nijverheidsonderwijs, die gelijke tred moet houden met de geestelijke, daar niet a'olstaan kan worden met de vakman te vormen, maar waarbij ook de mens naar a'oren moet komen. Namens de burgeriyke gemeenten Schouwen-Duiveland feliciteerde (Vervolg op pag. 8) op Kate een broche met inscriptie aan. „U hebt uw taak op uitne mende wijze verrichtalles verliep prima!", complimenteerde de heer De Vries Lentsch de eerste burge res van Goes. Prestatieschouw Schout bij nacht Kruys betreurde het, dat de „Goes" nooit in die ge meente zou kunen komen. Niettemin hoopte hg, dat de marinemannen, speciaal die van de „Goes", altyd wel kom zouden zijn. Tevens deelde de schout bij nacht mede, dat het in de bedoeling ligt om een aantal mijnen vegers, gebouwd zonder supervisie van de Amerikaanse regering, naar de V,S. te zenden om te laten zien wat de Nederlanders gepresteerd heb ben. Als laatste spreker dankte burge meester rar. W. C. ten Kate voor de uitnodiging om de doopplechtigheid te verrichten. Namens het gemeente bestuur sprak hy z(jn erkentelijkheid uit voor het feit, dat het HAL de Ko ningin behaagd heeft om de nieuwe mijnenA'eger „Goes" te noemen. ,In het wapenbord van onze gemeente staat een gans", zo besloot de burge meester. „Laten wy hopen, dat deze figuur een goede talisman zal zijn voor de „Goes". Het schip behoort tot de serie van 32 kustmijnenvegers, die op 14 wer ven in Nederland gebouwd worden. De „Goes" is geheel gebouwd van niet-magnetische materialen en wordt uitgerust met middelen ter opsporing en vernietiging van alle bekende ty pen mijnen. De schroeven worden ge heel omkeerbaar, waardoor snel ma noeuvreren mogelijk gemaakt wordt. De standaard-waterverplaatsing be draagt ongeveer 425 ton, de grootste lengte 46.62 meter, de grootste breed te 8.78 meter. De voortstuwing ge schiedt door twee motoren, die elk 1250 apk leveren. De bemanning zal bestaan uit 40 officieren en man schappen. De bewapening omvat twee mitrailleurs van 40 mm. „Ik doop U „Goes" en wens U en uw bemanning een behouden vaart". Met deze woorden verrichtte mevr C. ten KatePoppinga, de echt- ote van de burgemeester van Goes, de doopplechtigheid van de kustmijnenveger „Goes", die vrijdag morgen op de Amsterdamse Scheeps werf G. de Vries Lentsch jr. aan zijn element werd toevertrouwd. Links op de voorgrond mevrouw Ten Katerechts dc burgemeester van Goes. mr. W. C. ten Kate, mid den de directeur van de Amsterdam se Scheepswerf, de heer G. de Vries Lentsch jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7