PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Westelijk overleg over gespannen situatie in Midden-Oosten V.S. doen hun best om Den Haag te kalmeren Grenswijzigingsplan G.S. vond geen genade in Vlissingse raad BILT 199e jaargang - no. 72 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p- advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Costburg. Finlandstraat 2. telef. IC; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. HOUDING VAN MOSKOU PROBLEEM Brits interventieplan bevestigd De Britse regering heeft vrijdag officieel bevestigd, dat er een plan ontworpen is voor eventueel onmiddellijk militair optreden in het Mid den-Oosten, zo dit noodzakelijk mocht blijken. Volgens dit plan kan En geland binnen 24 uur tot grootscheepse militaire interventie overgaan, wanneer er een oorlog tussen Israël en de Arabische landen uitbreekt. Hiertoe zouden op grote schaal parachutisten, welke op Cyprus ge concentreerd zijn alsmede de Britse Middellandse Zee-vloot ingezet kun nen worden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie zullen in mei samenkomen om de aspecten van de gespannen toestand in het Midden-Oosten te bespreken. Daarbij zal dan tevens aandacht geschonken kunnen worden aan hetgeen Eden met de Russische lei ders Boelganin en Kroesjtsjew in Londen op dit punt heeft bespro ken. De Westelijke Geallieerden be schouwen de houding van de Sow- jet-Unie als een van de moeilijkste problemen met betrekking tot de handhaving van de vrede in dit ge bied. In Londen wordt in herinnering gebracht, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. zich door de driemogendhe- denverkiaring van 1950 hebben ver bonden de Arabieren tegen Israëlische agressie en omgekeerd te bescher men, „binnen of buiten het kader van de Verenigde Naties". Eisenhower heeft gisteren bespre kingen gevoerd met minister Foster Dulles, diens broer Allan Dulles, de directeur van de Amerikaanse een- Met straaljager verongelukt TeNordhorn (Did.) is vrijdag de 23- jarige ongehuwde sergeant-vlieger G. J. H. uit Haarlem bij schietoefe ningen inet een „Thundër.jet"-straal- jager om het leven gekomen. De vlie ger was met toestel van de vliegba sis Eindhoven opgestegen. Géén antwoord.... De Statenzitting van donderdag had een eigenaardig slot: bur gemeester Van Dongen van Aardenburg stelde vragen over de rol, die Ged. Staten van Zeeland heb ben gespeeld bij het voorstel om de vrije tweede klas op Vlissingen-Bres- kens benedendeks te brengen, maar hij ging verder niet meer in op de ant woorden, die Gedeputeerde Van Poel je gaf. Terwijl deze antwoorden toch weer allerlei nieuwe vragen oprie pen... Want de heer Van Poelje ver klaarde, dat Gedeputeerden het „be- nedendekse voorstel" om het ge makshalve maar zo te noemen door het college was ingediend op initiatief van de hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat, die als vertegenwoordiger van de minis ter alle besprekingen van het college over de Westerschelde-veren bijwoont. Met andere woorden: Gedeputeerden deden het voorstel, zij het onder pres sie. Dit laatste viel tenminste op te maken uit de opmerking van de heer Van Poelje, die betoogde dat 't voor stel „niet los gezien kon worden van de onderhandelingen, die over 'n nieu we boot gaande waren". Dit alles neemt het feit toch niet weg, dat het voorstel aan de minister van het col lege is uitgegaan en juist daarom is het te betreuren, dat de Staten deze verklaring zonder meer hebben aan gehoord. Want het zou toch wel erg verhelderend hebben gewerkt, als nu eens duidelijk was geworden, hoe de verhoudingen hier lagen. Was 't voor stel van ae hoofdingenieur-directeur geïnspireerd door Den Haag Of was et wellicht een eigen idee? Hebben Gedeputeerden zich fel verzet tegen dit initiatief? Waarom hebben zij het niet laten aankomen op een ministe riële aanwijzing? Stond het college dan zo met de rug tegen de muur, dat men tenslotte zelf maar om ver slechtering van de accomodatie heeft gevraagd? Ziedaar enkele vragen, waarop geen antwoord is gekomen, maar waarover de publieke opinie toch wel opheldering zou wensen! Dit is mede daarom zo belangrijk, omdat in de Staten ook in ander opzicht de rijkswaterstaat in 't geding is gebracht, namelijk met be trekking tot het waterschap Schou wen. Gedeputeerden meenden, dat er nu geen redenen tot klachten over de samenwerking hier meer waren, maar notaris Heering verklaarde het tegendeel. De uitdrukking, die voorts de heer Van Oorschot in dit verband februikte, namelijk: „een staat in de taat", houdt eigenlijk een beschuldi ging in en daarom lijkt het toch wel goed, dat deze gehele aangelegenheid eens uit de doeken wordt gedaan. Het kan zijn, dat in geen enkel opzicht de autonomie van provincie of water schap geweld is aangedaan en met vreugde zal dan iedereen daarvan kennis nemen. Dan zal ook iedereen tevreden gesteld zijn, maar dat is nu niet het geval. Daarvoor zijn immers teveel vragen onbeantwoord! trale inlichtingendienst en de voor zitter van het comité van de chefs var. staven, admiraal Arthur M. Rad ford. De situatie in het Midden-Oos ten werd aan een nauwgezet onder zoek onderworpen. De Amerikaanse regering overweegt het Congres toe stemming te vragen om zo nodig on middellijk Amerikaanse strijdkrach ten in het Midden-Oosten in te zetten. Rusland leidt Egyptische officieren op. Tweehonderd officieren en onderof ficieren van het Egyptische leger en de Egyptische marine ontvangen in 't geheim een opleiding op een Russi sche basis nabij de haven Gdynia in Polen, aldus heeft de diplomatieke correspondent van het Londense blad „Daily Telegraph" donderdag ge meld. De correspondent meldde, dat de Egyptische militairen opleiding, ont vangen op het gebied van radar, luchtdoelgeschut en onderzeeboten. De cursussen zijn sinds december aan de gang. De helft van de Egyp tische militaire groep wordt om de drie maanden vervangen. Kustvaartuig bij Maassluis gekapseisd Twee km boven Maassluis is vrij dagmiddag op de Nieuwe Waterweg de kustvaarder „Condor", 364 ton, eigendom van K. Kiel en H. Bartelds uit Delfzijl, gekapseisd en vervolgens met behulp van sleepboten aan de grond gezet. Het schip, onder com mando van kapitein Koopmans, was uit Rotterdam vertrokken met be stemming Le H§.vre. De bemanning liep geen gevaar, daar zij tijdig het schip kon verlaten. Het wordt niet onwaarschijnlijk ge acht, dat de „Condor" tengevolge van de snelle stromingen in de Wa terweg moeilijkheden heeft gekregen, waardoor reeds een begin van kleine slagzij ontstond, hetgeen later verer gerde. De bemanning sneed de dek last nog los in de hoop, dat het schip zich weer zou oprichten, maar het door de patrijspoorten binnenstro mende water maakte dit onmogelijk. Traditionele vriendschap blijft Amerikaanse functionarissen in Washington hebben verklaard, dat de pogingen van de V.S. om nauwere betrekkingen met Indonesië te vestigen, geenszins mag worden uitgelegd als een vermindering van de traditionele vriendschap met Nederland. Minister Foster Dulles zou weldra verzekeringen van deze aard aan de Nederlandse regering doen toekomen. Het bezoek aan Djakarta, van minister Dulles zou zelfs nut tig kunnen blijken te zijn voor de verhouding Nederland-Indonesië. Deze opgewekt kijkende Amerikaan se Sabre-straaljagerpiloten geven duidelijk te kennen, dat hun nieuwe pakken lien wél degelijk tegen de ijzige koude van het bevroren Koga- wara-meer in Japan beschermen. Het geheel van rubber -rvaardigde pak kan de trager tien uur lang tegen 'n ijzige koude als deze beschermenDe normale vliegkleding bracht 't niet verder dan een half uur. lllllllllllllllllllllllllltllliilllllllllilllllllH Zacht lenteweer. 1 (Van onze weerkundige M medewerker De luchtdrukverdeling is M voor zacht lenteweer, waar- van wij al enkele dagen heb- ben kunnen profiteren, zeer gunstig. Tussen een depressie, üie Zuidwest-Engeland heeft oereiKt, en een noge druKge- bied boven Rusland, voeren Krachtige winden tussen zuid en zuid-oost warme lucht van Noord-Afrika over de Middel- landse zee naar West-Europa aan. Gistermiddag steeg de temperatuur ook in Zeeland tot 15 graden C. Nog warmer is het in zuid-Duitsland, waar m een droge en warme föhnwind van de Alpen waait met tem- ee peraturen van 18 tot 20 gra- den C. Daarentegen worde de =g lucht, die over de Middelland- se zee wordt aangevoerd,aan de zuidzijde van de Alpen ge- dwongen op te stijgen, waar- door net daar nu al enige da- =j gen onafgebroken regent. Van woensdagmorgen tot vrij- dagavond was in Locarno al i8'l mm regen gevallen en in Nice 90 mm. Een zwak regen- .ront bereikte gisceravon. oordwest-Frankrijk en kar ïogelijk in Zeeland wat lich e neerslag brengen. Maar va j .:nige betekenis zal de regf: .al dit weekeinde niet zijn. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Rorjen, wordt binnenkort ontvangen door minister Foster Dulles. Een Amerikaanse functionaris ver klaarde nog, dat al stellen de V.S. vertrouwen in Indonesië, Washington niet verantwoordelijk is voor de ver klaringen, welke door de Indonesi sche regering worden afgelegd. Wat het proces-Jungschlager be treft kan nog gemeld worden, dat drie vooraanstaande Amerikanen prof. Henry P. de Vries, Columbia- universiteit, Harry Gideonse, presi dent van het Brooklyn College, Ha rold Voorhis, vice-kanselier van de universiteit van New-York in een open brief hebbën geprotesteerd te gen het „duidelijk ontbreken van es sentiële elementen voor een eerlijke berechting." De brief werd door de „New York Times" gepubliceerd. Londen kreeg donderdag twee ee bezoekers, die de onverdeelde i| ee aandacht trokken: de ene was generaal Iwan Serow, hoofd van dn Russische staatsveili heidsdiensten de andere was lë de fraai gemodelleerde machi- ne, die hem naar Engeland ee bracht. Gegevens over deze M luchtreis waren praktisch niet te krijgen; de bevjaking was te zwaar om er by of er in te ko- men (foto boven). De beioa- M king van Serow wa nihil: toen hij »n de Russische ambas- ee sade aangekomen bemerkte dat er buiten een aantal pers- ee mensen stond te wachten, e§ haastte hij zich naar buiten om H op het trottoir een miniatuur- persconferentie te geven, waar- bij hij alle hem gestélde vra- A gen vrijelijk beantwoordde. 'WiiiffliH||f!!!H''n||||^iiMiiiiiMiMiiiifjiijii{iiifiifiiiiiiiinniniiiuiiiniiiii Pakistan werd republiek Pakistan heeft, zich vrijdag tot een republiek uitgeroepen en is daarmee de eerste Islamitische republiek van de wereld geworden. Duizenden juichende Pakistaners verdrongen zich in de straten rond Dunbar House, de officiële residentie in Karachi van de gouverneur-gene raal, toen de nieuwe grondwet werd afgekondigd. De nieuwe grondwet geeft aan de nieuwe republiek de naam van „Isla mitische republiek van Pakistan". De Pakistaanse regeringsvorm bljjft in hoofdzaak dezelfde. De voornaamste verandering is, dat de jonge repu bliek, iji plaats van de koningin van Engeland als hoofd van de staat te erkennen, als zodanig een president schap van de staat erkent. De eerste president is de 55 jaar oude Iskander Mirza, die tot heden gouverneur-generaal was. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill SOUBURG MOET ER BIJ! Ir. Krietemeyer: Belachelijk De Vlissingse gemeenteraad heeft vrijdagmiddag ondubbelzinnig te kennen gegeven weinig waardering te hebben voor de door G.S. voorge stelde grenswijzigingen. Men vond het voorgelegde ontwerp van het pro vinciaal bestuur ten aanzien van Vlissingen niet vérgaand genoeg en ver wierp zelf met algemene stemme nde conclusie van B. en VV. om zijn teleurstelling bij G.S. kenbaar te maken, met de voorgestelde wijzigingen akkoord te gaan en het vertrouwen uit te spreken, dat het hier een voor lopige oplossing betreft. Na ampel overleg werd een tegenvoorstel van de heer J. L. Verhagen (v.v.d.) aanvaard, waarin B. en W. worden uitgeno digd de redactie hunner nota aan G.S. in dier voege te wijzigen, dat in het kader van de algehele herziening van de gemeentelijke indeling op Wal cheren voor "Vlissingen slechts een goede oplossing is gelegen in de toe voeging aan de gemeente Vlissingen van: a. het deel van Koudekerke als eerder door B. en W. voorgesteld en waarbij de gemeentelijke grens aan de kustlijn samenvalt met stranri- paal 22, b. het grondgebied van de gemeente Oost- en West-Souburg en e. van het grondgebied der gemeente Ritthem een zodanig deel als nodip zal zijn voor de toekomstige uitbreiding van het Vlissingse haven- er industriegebied, waarbij aan B. en W. wordt overgelaten gehoord de hierover gevoerde beraadslagingen een nicer oostelijk gelegen grenslijn kenbaar te maken. Bijna vier volle uren binnen welke twee schorsingen voor nader overleg en een korte besloten zitting heeft de raad nodig gehad om het voorstel van G.S. te bespreken. Zon der uitzondering onderschreven de raadleden, die hierover het woord voerden de bezwaren, die B. cn W. hebben aangevoerd in hun toelich ting, waarover wij maandag reeds uitvoerig schreven. Algemeen was men liet er echter ook over eens, dat de bezwaren van het college in een té gelaten toon waren gesteld. De voorgestelde gebiedsuitbreiding werd van veel te kleine omvang ge acht en ir. J. H. Krietemeyer (ar.) vond liet zonder meer belachelijk. Duidelijk toonde men de economi sche gebondenheid van Souburg en zijn inwoners aan Vlissingen en zijn industrie aan, evenals de noodzaak, dat Vlissingen de beschikking krijgt over een behoorlijk strandgebied, dat door deze gemeente tot ontwikkeling kan worden gebracht op een wijze, zoals Koudekerke dit nimmer zou kunnen doen. Voor de uitbreiding van de havens en de daarbij beho rende terreinen vond men het nodig over voldoende grondgebied van Ritthem te kunnen beschikken. Ir. Krietemeyer vergeleek de mo- gelijkheden van Vlissingen met die van andere steden in het noordelijk I West-Europese kustgebied: Rotter dam en Antwerpen en kwam tot de conclusie, dat Vlissingen minstens dezelfde zo geen betere mogelijkhe den heeft dan deze beide plaatsen. Daarom vroeg hij zich af, of Vlissin gen misschien kunstmatig in zijn groei wordt belemmerd, misschien zelfs doelbewust. Vlissingen zou in de toekomst Antwerpen kunnen overvleugelen, maar daarvoor zijn een goede haven en goede verbindin gen met het achterland nodig. Is hier soms sprake van een hogere po litiek? Bestaan er soms geheime in ternationale overeenkomsten over de toekomst van Missingen? vroeg dit raadslid zich af. Hij dacht deze mo gelijkheid zeker aanwezig, gezien ook andere symptomen als de gerin ge woningtoewijzing e.d. De heer E. G. Vader (k.v.p.) memo reerde de geschiedenis, die aan dit plan van herindeling voorafgegaan- Eerste Russische toeristen naar ons land (Van onze Haagse redactie) Het is nu zeker, dat het eerste ge zelschap Russen, dut na de oorlog voor zuiver toeristische doeleinden ons land wil bezoeken, ook werke lijk komt De Russen komen op 24 april op Schiphol aan en zullen gedu rende drie dagen het Internationale schaaktoernooi, waaraan zes Russen deelnemen, bijwonen. Daarna zat nog 14 dagen lang Nederland worden be zocht door dit gezelschap, dat uit ca. personen bestaat. Het zal geen goedkope reis worden, al is door de valuta-verhouding het verblijf in Nederland voor Russen goedkoper dan voor Nederlanders in de Sow jet-Linie. De bezoekers hebben overigens wel noten op hun zang, want zij verlangden kamers met bad (hetgeen voor dertig man in kleinere plaatsen vrijwel onmogelijk Is) en Russisch sprekende gidsen. KORTE PREDIKATIE „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten f" Matth. 21:^6. In het lijden van Jezus zijn er zetter een paar dieptepunter op te merken. Te denken valt daarbij aan de nood in Gethsemane: hoe aangrijpend is het te lezen, dat ,JHj bpdroefd en be ar-gst begon te worden". Een mens, dié innig met God verbonden is „be droefd en beangst" dit is vreselijk.' Toch is er in het laatst, lijden ook nog ee lichtpunt. In andere evange liën is ons n.l. het gesprek overgele verd dat Jezi.s voerde met de beide medegekruisigden. De afloop was voor één van hen zo vreugdevol. Deze man werd een goed heengaan bereid. Ook voor Jezus moet dit een goed moment zijn geweest: „een zegenende ziel wordt overvloedig verkwikt, wie laaft, wordt ook zélf gelaafd". (Spreuken). Maar dit ogenblik is voorbij als de woorden ,Mijr God, Mijn Goa, waar omf" weerklinken. Er is weer een dieptepunt! De vraag is echter wel, waardoor dit wordt gevormd. Zou de nood gele. gen zijn in het „waarom f" Ieder van ons heeft er zeker wél weet van hoe zeer een bepaald waaromf" in je le ven kan knagenDe pijn bij een icaaromfis dubbel erg. „Waarom hebt Gij Mij verlaten f moeten we deze woorden zien als een echt bedoelde vraag f Zou Jezus werkelijk niet geweten hebben, welk antwoord hier gegeven zou worden f Het komt ons voor, dat dit hier niet het geval is. Jezus wist het antwoord en wat meer is: Hij wilde ook het passende antwoord 'zélf géven; Hij was bereid te doen wat gevraagd was. Wat dan de bedoeling is van de vraag? Zou het niet zijn, dat de we reld daarmede is hier iedereen be doeld) weten zou tot hoever Jezus en God in Hun Liefde willen gaan f Dat Zij willen gian tot en met het offer van de totale verlatenheid? In het of fer op Golgotha wordt niets achterge houden! Waarom hebt Gij fij verlaten?" het antwoord is,/jpdat U, welk mensenkind U ook bent, NOOIT ver laten behoeft te zijn". Dit totale off ei wil ons brengen de Gemeenschap met God, die niet ver stoord behoeft te worden. Moge de kreet .Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij My veratenf" on zerzijds beantwoord worden met een hart, dat uitspreekt: Mijn God, hebt dank!" ,jHoe moet ik, hemels zon, U danken, dat zo Uw gloed mij heeft verlicht; hoe is mijn ziel die arme, kranke, door Uwe glanzen opgericht. Door U, o liefelijk- mond, werd weer mijn hart gezond. (Gez. 218:5). Nieuwvliet T. v. d. Graaf f. is. Het ging in de eerste plaats om Vlissingen, maar uit het thans be handelde plan bleek daarvan niets. Men heeft Vlissingen ook iets willen toestoppen, betoogde hij, maar hij vond het plan onbegrijpelijk. Het is nodig Vlissingen in een concentri sche cirkel uit te breiden maar door de voorgestelde grens met Souburg wordt dit totaal onmogelijk. De con clusie van B. en W., dat Vlissingen er voldoende grond bij zou krijgen voor misschien hoeguit 10 tot 12 ja ren woningbouw vond de heer Vader wel optimistisch, gezien ook in het licht van de plannen der Kon. Mij. „De Schelde" en het feit, dat deze onderneming reeds industriewonin gen elders heeft moeten bouwen. De werkelijke oplossing achtte hij voor de hand liggend: samenvoeging van Vlissingen en Souburg. De heer H. v. Rooi jen (c.h.) bracht het college hulde voor de gedegen toelichting, maar drong er op aan de grootste spoed te betrachten, omdat het wel lang zal duren eer het voor stel de kracht van wet heeft verkre- Vervolg op pag 2) DE VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en oost. Weinle verandering In tempera tuur. 25 maart Zon op 6.33 Maan op 18.14 26 maart Zon op 6.31 Maan op 1&&2 'AAN onder 19.04 onder 5.38 onder 19.05 onder 5.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1