Nieuwe fabriek in Koewacht zal lemen tot meubels verwerken WALCHEREN met melk meer mans HET GOUDEN JAAR PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 MAART 1988 KLEINE OMWENTELING IN VLASINDUSTRIE Belgische firma gebruikt waardeloze afval als belangrijke grondstof Op een terrein aan de Prins Hendrikstraat, even buiten de gemeen te Koewacht, wordt momenteel koortsachtig gewerkt aan de bouw van een fabriek, die een kleine omwenteling teweeg zal brengen in de Zeeuws-Vlaamse vlasindustrie. Dit bedrijf, dat gebouwd wordt door de Belgische firma N.V. Linex, zal namelijk de lemen, een afvalprodukt van vlas, verwerken tot meubels en construktieplaten. Deze lemen, die 50 van het gewicht aan vlas uitmaken, worden nog steeds als waar deloze afval verbrand. Een klein gedeelte dient als brandstof voor de stoommachines in sommige vlasfabrieken, maar 75 moet toch el ders worden vernietigd. Dit verslindt grote sommen geld, maar daarin zal nu spoedig verandering komen omdat de nieuwe industrie de le men zal opkopen voor de vervaardiging van zy'n produkten. Lemen zyn een soort houtstengels, die overblijven als de vlas van zijn zachtere vezels is ontdaan. Jarenlang heeft men naar een lonende methode gezocht om het materiaal nuttig te gebruiken, maar een goed procédé werd niet gevonden. Kleine hoeveelhe den lemen werden wel in enkele klei ne fabrieken, o.a. te Krabbendyke, tot meubelplaten verwerkt, maar de enorme hoeveelheden lemen, die jaar lijks van de Zeeuws-Vlaamse vlasak kers komen, vonden toch geen afzet. In Noord-Holland was er een fabriek, die uit het vlasafval een chemische vloeistof bereidde, furfurol genaamd, welke door olieraffinaderijen werd ge bruikt, maar de produktie er van is op een debacle uitgelopen en moest worden gestaakt. Een weversfamilie in Lauwe (België) stichtte in 1950 echter 'n fabriek waar men de lemen vol gens een nieuw procédé verwerkt tot bouwstof voor complete meu bels, tropenwoningen zonder dak, iambrizering, deuren, plafonds en tegels. Dank zij modern laborato riumonderzoek is de maatschap pij, de N.V. Linex, erin geslaagd steeds betere methoden te vinden en het resultaat is, dat de fabriek tot ver over de grenzen bekend heid verwierf en dat de vraag naar haar produkten voortdurenais ge stegen. Momenteel verwerkt het Belgische bedrijf 60 ton lemen uit de Kortrjjkse vlasindustrie per dag. In 1952 bouwde de maatschappij 'n dergelijke fabriek in Noord-Frank rijk, die thans een capaciteit heeft van 30 ton per dag. Ook in Koewacht, het meetkundige middelpunt van het Zeeuws-Vlaamse vlasgebied, wordt nu een fabriek ge bouwd. Het complex zal 4.000 m2 be slaan en het wordt uitgevoerd door de firma Gebr. V. d. Poel uit Temeu- zen. Hoewel men pas vorige week met de werkzaamheden is begonnen, hoopt men de fabriek in augustus van dit jaar draaiende te hebben. De hoogte van de gebouwen zal variëren van 7 tot 18 meter, de schoorsteen zal zich tot een hoogte van 35 meter ver heffen. Het bedrijf zal aanvankelijk een produktie hébben van 30 ton per dag Koudekerke Op kampeerhuttenterrein is geen plaats meer B. en W. van Koudekerke brengen onder de aandacht van de raad, die maandag 26 maart a-s. vergadert, dat op het bestaande kampeerhut tenterrein geen plaatsen meer be schikbaar zijn. aan het overnach ten aan de zeezijde door het toepas sen van een „uitstervingssysteem" een einde zal worden gemaakt, zal het college zich nader beraden over de te nemen maatregelen inzake een uitbreiding van dit terrein. Verder komt een voorstel aan de orde tot benoeming van gemeentelij ke lijkschouwing hetgeen nodig is door een wetswijziging. B. en W. stel. len voor de artsen L. Sloos, Koude kerke, H. Frima, Zoutelande en M. Huygens, Westkapelle, als zodanig onbezoldigd te benoemen. Ook wordt voorgesteld de bouwverordening te wijzigen voor het plaatsen van kam- peerhutten. Deze hutten moesten tot dusver telkenmale aan het eind van het seizoen worden afgebroken. Er is hiervoor naar een oplossing ge zocht en het bleek mogelijk deze ge bouwen te laten staan, mits zij aan bepaalde voorwaarden voldoen. Daarom stellen B. en W. voor voor schriften voor de bouw en bewoning van deze hutten in de verordening op te nemen. In 1948 werd een krediet beschik baar gesteld voor de aankoop van een smalfilmprojector ten behoeve van de scholen. Dit toestel vertoont thans ouderdomsverschynselen en de le vensduur van het apparaat loopt dan ook ten einde. Biggekerke zal ook tot de aanschaffing van een projector overgaan, zodat het nieuw te kopen toestel niet meer per vrachtauto tus sen beide gemeenten behoeft te wor den vervoerd. Gevraagd wordt een krediet van ongeveer 900 voor een nieuw toestel. De agenda vermeldt verder o.a. voorstellen tot wijziging van de ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, wijziging van gemeenschappelijke re geling schoolartsendienst, verhuur buffetruimte in gemeentelijk ver enigingsgebouw, inzake garantie kas. geldbelening ten behoeve van „Ver pleeg- en Rusthuizen Walcheren en verlenen van subsidies voor de Z.L. M.-tentoonstelllng 1956 en de fokvee- dagen Walcheren. Vrouwenpolder Contactavond E.B.O.H. Deze week hield de E.H.B.O. te Vrouwenpolder een contactavond. En kele demonstraties werden gegeven. Het gezelschap „De. Zandkorrels uit Middelburg kwam op het toneel met zang en muziek. en aan dertig arbeidskrachten uit de omgeving werk verschaffen. Er zal in twee ploegen worden gewerkt. Deze nieuwe industrie, die tot stand Is gekomen door samenwerking van de gemeente Koewacht, de N.V. Li nex en de Zeeuws-Vlaamse vlastelers, zal voor de vlassers een grote finan ciële vooruitgang betekenen en de tijd, dat zij 50 o/r van de akkerop brengst als afval zagen verbranden, zal spoedig tot het verleden behoren. Arbeidsmarkt in Zeeland Volgens opgave van het districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland bedroeg het totaal aantal werkzoekenden in Zeeland op 15 maart j.l. 2907. Per 1 maart was het cijfer van het totaal der gewestelijke Arbeidsbureau's 4323, zoaat een aan zienlijke daling werd genoteerd. Mannelijke werkzoekenden stonden er per genoemde datum in totaal 2644 ingeschreven. Van dit aantal waren 1388 geheel werkloos. 863 waren werkzaam op aanvullende objecten, terwijl er 215 mannen op GSW-objec- ten arbeid verrichtten. Van werkge verszijde werden in totaal 609 aan vragen voor mannelijk personeel inge diend. Het totaal aan vrouwelijke werk zoekenden in Zeeland bedroeg op 15 maart 441, waarvan er 265 geneel werkloos waren en 176 niet-werkloos. In deze periode werd eveneens een groot aantal aanvragen van werkge vers geboekt, namelijk 295. Examen. Aan de r.k. universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen psy chologie de heer R. R. M. Lyppens te Terneuzen en voor het kandidaatsexamen sociale wetenschappen de heer J. J. van der Poel te Lamswaarde. Middelburg C.J.M. V. heeft tal van evenementen in zicht Onder voorzitterschap van de heer Th. Wijtman kwam de jongenslei- derskring Middelburg van het C.J.M. V. woensdagavond in vergadering bij een. Men besloot 2 en 3 juni a.s. een weekeinde op Hedenesse te houden. Het programma zal zaterdags be staan uit een spel in de duinen, waar op in de avonduren een kampvuur volgt, 's Zondagsmorgens wordt een ochtenddienst gehouden, waarna kastiebal en strandspelen op het pro gramma staan. De leiding van dit weekeinde is in handen van wika Wasterval en de heer Wijtman. Ver wacht wordt, dat een groot aantal jongens zal deelnemen. Op 7 april a.s. zal in het C.J.M. V.- gebouw te Middelburg een filmavond worden gehouden, waarop films van de Amerikaanse voorlichtingsdienst zullen worden vertoond. Zondagmor gen 29 april zal men een wandeltocht naar Souburg houden, waar men dan de kerkdienst zal bijwonen. Ook het zomerwerk is tijdens deze vergade ring uitvoerig besproken, naast de jaarlijkse weekeinden zal men trach ten twee kampweken te houden. Men zal 9 juni a.s. een „knobelrit" houden die de deelnemers over het gehele eiland zal leiden. Aan het scholingsweekeinde op 7 en 8 juli in Kapelle zullen 4 Middel burgse jongensleiders deelnemen. Over een fietstocht op 2e Pinksterdag zal nog nader worden besloten, om dat hiervoor nog geen leiding be schikbaar is. Met 51 jongens en 3 lei ders zal worden deelgenomen aan de jongensbinnendag, die zaterdag a.s. in Kehoboth te Souburg wordt ge houden. De heer Wijtman sloot de vergadering met dankgebed. N.C.V.B. vergaderde. De afdeling Middelburg van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond hield een ledenvergadering in de Bo ardzaal. Nadat enkele huishoudelij- :e agendapunten behandeld werden hield mej. Stille uit Den Haag een causerie over „Boodschappen doen met overleg". Deze lezing met film strips, die uitging van de Voedings raad, werd met grote belangstelling ;evolgd. De vice-presidente beëindig- le de geslaagde avond met dankzeg- Jaarvergadering V.A.R.A. In de Gouden Poorte te Middelburg hield de V.A.R.A. afdeling Middel burg haar jaarvergadering. De voor zitter, de heer J. K. Radder, sprak een openingswoord. In zijn jaarver slag kon de secretaris, de heer J. de Visser, mededelen dat het ledental van de afdeling van 1141 tot 1231 is gestegen en dat het jaar 1955 een goed jaar voor de afdeling genoemd kan worden. Het financieel jaarover- zich van penningmeester C. Hen- drikse liet een batig saldo van 38.07 zien. De heer L. J. Florusse, districts, bestuurder uit Vllssingen, gaf hierna nog enige toelichtingen. De vergade ring stelde zich vervolgens achter de kandidaten voor het hoofdbestuur en het districtsbestuur. De aftredende bestuursleden werden b|j acclamatie herkozen.- Naar de districtsraadsvergadering, die 25 maait a.s. in de „Prins van Oranje" in Goes gehouden wordt, werden de heren Radder, C. Hendrik- se en G. M. de Geus als afgevaardig den benoemd. De jaarlijkse afdelings- reis zal ditmaal naar Amsterdam en het Gooi leiden. Tot slot van deze matig bezochte avond volgde een ge animeerde discussie. Jaarvergadering C.M.B. Woensdagavond hield de Chr. Me taal Bedrijfsbond in de Bogardzaal te Middelburg haar jaarvergadering. De heer A. Joosse, plaatsvervangend voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij aandrong op een groter vergaderingsbezoek en eveneens het afgelopen jaar onder de loupe nam. De heer J. Lodder uit Vlissingen, districtsbestuurder, sprak vervolgens een rede 'uit onder het motto „Hou den zo". Spreker merkte hierin o.m. op: „Het gaat in de Chr. vakbewe ging niet enkel en alleen om loon- en arbeidsvoorwaarden," maar in de eer ste plaats om herkerstening van de arbeid, zodat de mens wederom de plaats in kan nemen, die hem rech tens de Schepping als beelddrager Gods toekomt". Tijdens deze jaarvergadering ver toonde men eveneens een aantal films waar onder een paar teken filmpjes, een interessante documen taire over de Europese Kolen en Staalgemeenschap, een leerzame rol prent over de walvisvangst en een kleurenfilm over de nationale parken in de V.S. Voor de avond bestond een goede belangstelling. Gevonden voorwerpen Bij de gemeentepolitie in Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende in het tijdvak van 13 tot 19 maart gevonden voorwerpen: verschillende huls sleutels, wanten en handschoenen, goud kleurige armband, ring slangmodel, hou ten duimstok, gummi boodschappentas, zwarte rubberlaars, blauwe trainings broek, kinderzakdoek, wit kinderwantje, grote rode want, groenkleurig vulpotlood, kleerhanger, verm. zilveren ring met rood steentje, rode dames portemonnaie met inh., rode gehaakte boodschappentas, 1 pr. rode wanten, horlogeketting waaraan lipssleutel, zakkam, sigarenaansteker, jon gensrijwiel, 1 pr. wanten, zwart-grljs, hon depenning, witte-gebrelde sjaal, pakje tabak, grijze zijden sjaai, 1 pr. grijze ge breide kinderhandschoenen, klnderporte- monnaie inh. f 0.01, damesportemonnale met inh., een rol oranjeband, hulshoud- schaar. (Advertentie). NEEM PER MAN DRIEKWART KAN FEUILLETON haar graag ontmoeten, het na- ,,Ik zou Timothy." „En ik heb liever, dat je het laat", antwoordde hij luchtig. „Daar faat de bel voor het laatste bedrijf, 'lora; we moeten ons haasten." Timothy nam Flora zachtjes bij de arm, om haar dit begreep ze naar de schouwburgzaal terug te lel den langs een weg, waar ze Alice Ar nold waarschijnlijk niet zouden te genkomen, Ze kreeg een kinderach tige aanvechting om zich los te ruk ken, er op aan te dringenja wéérop eigenlijk? Maar tegen de zachte en toch autoritaire druk van Timothy's hand viel niets uit te rich ten, zodat ze met al de andere vro lijke en verheugde mensen weer het theater binnentraden Terwijl ze zich door de orgelka mer naar de zaal begaven, zag Flora opnieuw heel even, Alice Arnold, die Timothy een vriendelijke blik van herkenning toezond en beminnelijk wuifde. Hij beantwoordde haar groet en eon ogenblik later zaten ze weer op hun plaatsen, waar het Flora te moe de werd, of vader Tijd haar even aanraakte, om haar er aan te her- DOOR MARY BURCHEL inneren, dat dit alles snel tragisch snel voorbijging. „O, ik wilde wel", riep ze onwille keurig uit, „dat ik dit nog eens kon meemaken heel dikwijls". „Dat zul je ook", verzekerde Timo thy. „want heel wat mensen zullen wat graag met je hierheen gaan als je dat verlangt". Ze had willen zeggen, dat dit -niet hetzelfde was en zelfs, dat ze nooit meer Glyndeboume wenste te zien als hij er niet bij was. Voor ze echter zo'n dwaasheid kon begaan, werd het don ker in de zaal en begon de muziek opnieuw. Ondanks alles amuseerde Flora zich kostelijk by 't grappige slotbedrijf en applaudiseerde harte- lijk met de rest van 't publiek mee. Niettemin kwam er geleidelijk een ietwat droefgeestige stemming over haar, die aanhield toen ze door ae gul den zomeravond huiswaarts reden. Badend ln het zachte avondlicht, dat het golvende landschap overgoot, strekten de velden en bossen van Sussex zich mijlen en mijlen vet uit tot de donkere lijn van de duinen. Toen Flora even omkeek, zag ze langs elke weg en laan de gloeiworm-lich- tjes van de auto's, waarmee de men sen, die enkele uren in 't sprookjes- Ledenvergadering A.N.M.B. In de Gouden Poorte te Middelburg kwam de Algemene Nederlandse Me- taalbedr|jfsbond afdeling Middelburg ln algemene ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. J. Joziasse, sprak een openingswoord. De verga dering besprak vervolgens de voor lopige beschrijvingsbrief, waarin de reorganisatieplannen van de A.N.M. B., evenals van de Bondsraad, waar onder het steunfonds en de contribu tieverhoging. Deze voorstellen dienen voor de Bondsvergadering, die 19, 20 en 21 april a.s. in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden. Na mens de afdeling worden de heren J. A. Kraak en w. B. Lagendijk naar deze vergadering afgevaardigd. Hierna belichtte de heer Joziasse de problemen in de loonsector, waar op een geanimeerde discussie ont stond. Voor deze avond bestond een goede belangstelling. Vlissingen Geschenken „Bethesda" Tijdens een donderdagavond in de nieuwe eetzaal van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen gehouden feestelijke bijeenkomst in verband met de opening van deze zaal de avond te voren en de ingebruikneming van de nieuwe keukenoutillage, heeft de waarnemende voorzitter, ds. A. Ver schoor, o.m. dank gebracht aan de ar chitect, de heer G. Tuinhof, en de aan nemer, de heer J. A. Letzer. Deze he ren boden respectievelijk een orgel- bank en een elektrische klok voor de eetzaal aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren W. J. Berg, bestuurslid, dr. P. C. Kraan namens het directorium, en de heer J. C. van Splunder namens het perso neel. Evenals woensdagavond werd de film over „Bethesda" vertoond. Vrijz. Prot. dameskringen Vierden eerste lustrum Het was een drukte van belang in het Vrijzinnig Protestants Centrum te Vlissingen, waar de Vrijz. Prote stantse dameskringen hun eerste lustrum vierden. Na het wijdings woord en zang sprak de presidente, mevrouw G. J. van de Wall-Groenier, een speciaal welkomstwoord tot de bestuursleden van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden en de Re monstrantse Kring Midden-Zeeland, afgevaardigden van de zustèrsvereni- ging uit Goes en verschillende dona trices. De presidente dankte voor de ontvangen oloemstukken en geschen ken. Na verschillende activiteiten van de kringen te hebben gememoreerd sprak zy de wens uit, aat ook in de komende v|jf jaren de juiste verhou ding tussén ernst en gezelligheid zou worden gevonden. De secretaresse verraste de aanwezigen met een zeer geestig lustrumverslag, waarna ds. N. van de Wall aan de hand van een kleurenfllmstrook een oude sage ver telde. Demonstraties van eenvoudige volksdansen, hersengymnastiek en voordracht voltooiden het program ma. De geanimeerde stemming werd nog verhoogd met een traktatie. By de sluiting sprak de presidente nog de hoop uit, aat over v|jf jaar het nu reeds volle zaaltje van het centrum te klein zal z|jn. Vergadering K.A.V. Woensdagavond hield de afdeling Vlissingen van de Kath. Arb. Vrou wen een vergadering in het Ariëns- gebouw te Vilssingen, onder leiding van mevrouw Kint-Picavet. Na be handeling van het zakelyke gedeelte van de agenda werd het woord gege ven aan de heer Wilderom, bestuurs lid van de K.V.P., die een propagan distische causerie hield voor ae K.V. P., met als onderwerp „De vrouw ln de politiek". Naar aanleiding van de lezing werden uit de vergadering nog enkele vragen gesteld. Hierna kreeg pastoor Ilossens het woord, die de liturgie van de Goede Week na der toelichtte. Deze voorlichting werd door de aanwezigen zeer geap precieerd. Tot slot werd nog een kort woord gewyd aan de reis naar Oostacker met tevens een bezoek aan de stad Gent. Vergadering dierenbescherming Woensdagavond werd in het „Strand- hotel" te vlissingen een algemene le denvergadering gehouden van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, afdeling Zeeland- Zuia, onder voorzitterschap van me vrouw M. A. Niemeyervan Alteren. In haar openingswoord deelde zij mee dat men op hét ogenblik in Terneu zen bezig is om een zelfstandige af deling op te richten, los van Zeeland- Zuid. Wat de uitbreiding en vernieuwing van het asyl betreft deelde de heer J. A. de Haas mee, dat de gemeente nog geen definitieve goedkeuring kon hechten aan het (inmiddels al verkleinde) uitbreidingsplan, omdat de Rijkswaterstaat bezwaar heeft gemaakt. Deze dienst wil een dijk aanleggen en het is mogelijk dat het tracé van deze dijk over het terrein van het asyl zal lopen. Zolang dit niet met zekerheid is vastgesteld, kan aan het asyl weinig veranderd wor den. Uit de jaarverslagen van secreta resse en penningmeesteresse bleek, dat de vereniging op 1 januari 473 leden telde en 34 begunstigers. In '55 werd asyl verleend aan honden: 2856 „hondedagen", en aan katten 1931 ;en". In het bestuur werd na herstem ming gekozen mevrouw L. C. Dops- de Geus om de plaats in te nemen van de heer R. H. Rodenhuis, die aan de beurt van aftreden was. Tijdens de vergadering werd een commissie benoemd, die de statuten, welke noodzakelijk zyn pm het pre- dicaat „Koninklijke" voor de vereni ging te verkrijgen, zal bestuderen. Diploma's voor B.B.-ers In restaurant Britannia te Vlissin gen werd aan 41 leden van de Be scherming Bevolking een diploma uitgereikt, dat zij hebben verworven door met goed gevolg de diverse cursussen te volgen. In zijn wel komstwoord sprak het plaatselijk hoofd van de B.B., de heer A. Rorije, waarderende woorden aan het adres van de cursisten, maar hij waar schuwde hen, dat zij er nog lang niet waren. De internationale toestand dwingt iedereen op zijn hoede te zyn en ook op vredesrampen moet de B.B. z|jn voorbereid. Oefeningen blij ven daarom hard nodig. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, reikte vervolgens aan ieder persoonlijk het diploma uit. In eenrtoespraak wees hij op de nood zaak van liet Nederlandse volk om paraat te blijven, aangezien de inter nationale toestand ae bezorgdheid niet heeft kunnen wegnemen. De B.B. was naar zijn mening de belang rijkste manier om paraat te blijven. Hij deed daarom een beroep op allen om propaganda te maken voor de or ganisatie door het goede voorbeeld te blijven geven. Tot slot sprak hij woorden van dank tot de heer C. A. Schagen van Leeu wen, arts, die veel voor de B.B. in Vlissingen heeft gedaan, maar die binnenkort de Scheldestad gaat ver laten. Kaarttoemooi P.Z.E.M. Dezer dagen hield de personeels vereniging der PZEM voor haar leden een kaarttoemooi in de conferentie zaal van de Centrale Zeeland te Vlls singen. De belangstelling voor dit toernooi was groot en het is een uit stekénd geslaagde avond geworden. Voor de winnaars waren enkele aar dige prijzen beschikbaar gesteld. Oogst van de straat Aan het bureau van politie te Vlissingen zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: tafeltennlsbat; pak met brie ven; kinderschepje; diverse handschoenen en wanten; kindermutsje; lederen kinder tasje; enkele rijwielen en autopeds; zak doek met sleutel; nylonkousen: paar turn- schoenen; gasdruk regelaar; huissleutels; damespolshorloge; portemonnales; drle- wielfietsje; pet; broche (hondje); vulpen; ceintuur; aansteker; paar rolschaatsen; springtouw, sjaal; roeiboot; rozenkrans. Raad Souburg bespreekt grenswijziging Bezwaar tegen „overdracht" aan Koudekerke, Vlissingen en Middelburg. De gemeenteraad van Oost- en West-Souburg zal in de dinsdagmid dag (aanvang twee uur) te houden openbare raadsvergadering discussl eren over het voorstel van Gedepu teerde Staten van Zeeland tot wijzi ging van de grenzen der gemeenten op Walcheren. In hun toelichting merken B. en W. op, dat een belang rijk stuk agrarisch gebied van Sou burg wordt afgenomen en voor een groot gedeelte wordt gevoegd bij Koudekerke en voor het overige bfi Vlissingen. B. en W. wijzen er op, dat de bevolking van het desbetreffen de gebied zeker niet op Koudekerke is georiënteerd. Alleen de bewoners van enige woningen aan de Koude- kerkseweg zijn als Vlissingers te beschouwen. Daarom achten B. en W. het redelijk, dat een stukje grond gebied bij Vlissingen wordt' gevoeglL B. en W. stellen de raad voor ern stig bezwaar te maken tegen ver lies van het grondgebied met uitzon dering van een stukje voor Vlissin gen. Voorts vragen B. en W. zich af, waarom het nodig is, dat er van de Groote Abeele een stuk van Oost- en West-Souburg by Middelburg wordt gevoegd. Naar de mening van B. en W. ware het beter geweest om het stuk grondgebied dat nu van Rit- them wordt afgenomen en wordt ge voegd by Middelburg, te voegen oij Oost- en West-Souburg. Bezwaar wordt ook gemaakt tegen verlies van het grondgebied in het zuid-oosten van de gemeente bij de Visodeweg. Daar woont de familie Cijsouw. De heer Cijsouw was nog niet zo lang geleden waarnemend-burgemeester van Souburg. Het ligt dan ook voor de hand, aldus B. en W., dat de be woners zich meer met Souburg dan met Vlissingen verbonden voelen. B. en W. stellen de raad voor, ver schillende opmerkingen ter kennis te willen brengen aan Gedeputeerde staten met het vex-zoek met deze op merkingen rekening te houden. De agenda voor deze vergadering vermeldt verder onder meer een voorstel tot wyziging van de gemeen schappelijke schoolartsendienst op Walcheren, westelijk Zuid-Bevelana en Noord-Bevelana, en een voorstel tot regeling van de verkoop van vlees van noodslachtingen. RAAD WESTKAPELLE Krediet van f 500 voor openbare lagere school De raad der gemeente Westkapelle vergaderde in het openbaar onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman. Voor het invoeren van een nieuwe leesmethode en het aanschaffen van leermiddelen voor het vak verkeersonderwHs werd aan de openbare lagere school een krediet verleend van 500. Als leden in de commissie tot wering van schoolver zuim werden herbenoemd de heren li M. van de Sande, P. Minderhoud en P. K. van Rooyen: in de plaats van de heer A. H. de Vree werd het nieu we hoofd der chr. school, de heer K. van Sparrentak, benoemd. Tot tijde lijk onderwijzer aan de o.l.-school werd benoemd de heer K. van Nienes uit Noord-Scharwoude. Aan de heer K. van Rooijen zal een perceeltje bouwterrein aan de Noord straat worden verkocht voor de bouw van een woning. Voor de, bouw van een garage werd een stuk grond toe gewézen aan de heer J. Lievense. In de plaats van de heer S. Lous werd de heer J. de Witte benoemd tot lid in de woonruimtecommissie. Examen. Geslaagd voor 3de stuurman G.H.V., de heer N. Hueting, leerling der „De Ruy- terschool" te Vlissingen. achtige dromenland hadden vertoefd, naar de wereld-van-alle-dag terug- -keerden. „Wat prachtig", riep ze zachtjes. „O, Timothy, wat prachtig!" „Ja", glimlachte hij. „Een volmaakt slot van een volmaakte avond". Plotseling kwam er een prop in haar keel, zodat ze niet kon antwoor den. „Welnu?" vroeg h|j, met een wat spottende blik in haar richting, „is Iets de volmaaktheid komen versto ren Natuurlijk had hij dit niet moeten vragen, want onmiddellijk herinnerde ze zich het ene Inderdaad storende in cident, dat een schaduw op de avond had geworpen en wist ze, dat ze 't niet zou kunnen verzwijgen. Ze kuchte een paar maal zenuw achtig, trachtte toen echter moed te vatten. Als ze nu eens recht voor zich keek en heel kalm, bijna achteloos sprak Ze keek Inderdaad recht voor zich, maar haar stem klonk tot haar schrik hees en verdrietig toen ze vroeg: „Waarom heb je me niet aan Alice Arnold voorgesteld?" Zodra ze de woorden had geuit, had ze die wel willen herroepen. Ze had den zo onbeschrijflijk knorrig en plomp geklonken. Hy antwoordde niet dadelijk; mis schien was hy al te zeer verbaasd. Toen zei h|J koel: „Ten eerste was er weinig tijd voor en bovendien geloof ik niet, dat jullie 't erg prettig zoudt hebben gevonden". „Waarom niet?" vroeg ze verder, ofschoon zich bewust van net onwaar dig karakter der ondervraging, waar toe ze tegen haar zin gedreven werd. „Ik weet niet, of ik hierover in bij zonderheden zal treden Flora", klonk het droogjes. „En ik ben er evenmin zeker van, of ik het doel van je vra gen begrijp. Wanneer ik op mijn beurt een vraag mag stellen: Waarom stel je zoveel belang in Alice Arnold?" „O, dat isdat is toch heel na tuurlijk". „Neen, kindlief, absoluut niet. Ik denk dat iemand met minder vriende lijke bedoelingen je belangstelling heeft aangewakkerd. Zeg eens op: Wie was het?" „Nniemand. Zijzelf heeft myn aandacht op haar gevestigd, toen ze me die keer bij het gerechtshof aan sprak. Ik begreep, dat ze Je buiten gewoon goed keilde en vind het niet meer dan natuurlijk, dat ik, als je verloofde, er graag meer van wil we ten". „Maar je bént ra|jn verloofde niet", zei hij en ondanks de kalme en zelfs beleefde toon, waarop hij die woorden had geuit leek het alsof ze een oor veeg had ontvangeii. Na een zonder linge stilte, waarin ze zich doods bleek voelde worden, sprak ze rustig en met een tikje droeve waardigheid: „Neem me niet kwalijkIk was het vergeten". En ze dacht, dat haar hart zou breken. „Neen, het is mijn schuld. Kyk als jeblieft niet zo", hernam hij en voor net eerst hoorde ze iets ruws in zijn mooie, klankvolle stem. „Als je het soms kan troosten", ging hij voort, ,wil ik je wel vertellen, dat Allee een ellendige lastpost". „Maar, Timothy!" riep ze, deels op gelucht, deels ontsteld. „Meen je dat?" „Zeker meen ik het", verzekerde hij, lachend om haar toon. „AI hoop ik, dat je het niet zult oververtellen, want ik word evenals de meeste man nen liever voor een losbol dan voor eei ploert aangezien". „O", klonk het ontnuchterd, „moet het één van beiden zyn? Maar kun je me niet vertellen, Timothy, wat die historie met Alice Arnold nu eigenlijk om't lijf had?" „Wéét je dat niet?" vroeg hij ver baasd. „Ik dacht van wél. Daarom was ik uit my'n humeur op het Char lotte Ballen bij andere gelegen heden. Ik dacht, dat je mij een steek onder water wilde geven". „Maar, Timothy, je denkt toch, hoop ik niet, dat ik zo'n soort meisje ben?" riep ze verontwaardigd. „Af en toe zijn jullie allemaal zo, liefste", verzekerde hij grinnekend, „maar wat die historie aangaat, dat is een nogal droevig verhaal. Intus sen geloof ik, dat als ik het niet doe, een ander het je wel zal vertellen en ln een minder vriendelijke lezing, dus „Ik zou het moeder kunnen vragen. Zy zou me de waarheid mededelen". „Daar ben ik zeker vanals ze die wist. Maar de hele geschiedenis is alleen bekend bij degenen, die erin be trokken waren". Timothy liet de auto t.erz|jde van de weg stopper en stak een sigaret aan, zodat ze een ogenblik zijn donkere trekken heel duidelijk kon waarnemen. (Slot volgtj.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 18