onproduktiel Duits team 1-0) bebrogr'k verbeterd Ook Nedbrknd-B zegevierde over Vlissings ziekenhuis „Bethesda" EN DE ZEEUWSE DAG VOOR DE BOUWNIJVERHEID DONDERDAG 22 MAART 1956 P RO V 1N 01 A L B ZEEXJWSE COURANT VERDEDIGERS STERKER DAN AANVALLERS Landman verrichtte voortreffelijk werk - Clavan zorgde voor doelpunt EEN KLEINE MAAR verdiende 10 overwinning heeft het Neder lands B-elftal behaald op de Duitse B-ploeg, na een wedstrijd, welke qua spelpeil bepaald teleurstellend is geweest. In beide teams waren de verdedigingen te sterk voor de respectieve voorhoedes. Evenals hun collega's van het nationale elftal combineerden de Duitse B-spelers in het veld in sommige perioden uitstekend, maar voor 't doel van Land man gekomen, waren zij meestal de kluts kwijt en werd het een trieste vertoning van machteloos en onproduktief voetbal. Doelman Landman heeft enkele hoge voorzetten en hoekschoppen uit de lucht geplukt en voorts heeft hij in de tweede helft het dikwijls zwaar te verduren ge had. Maar met zijn lenige lichaam keerde hij op soms fantastische wij ze gevaarlijke schoten. Overigens was het Duitse doel in deze wedstrijd meer in gevaar. Zelfs de pas ontdekte ster in de Duitse voetbalwereld, Neuschafer van Viktoria Af schaf fenburg, n lan ge jonge speler met een snelle start en aardige balcontrole, bleek niet in staat te zijn een behoorlijk en goed gericht schot te lossen. Het is te be grijpen, dat Sepp Herberger deze spe ler nog niet rijp acht voor het Duitse vertegenwoordigend elftal. Onze defensie heeft uitstekend ge speeld, indien wij althans die twee moeilijke ogenblikken van de eerste helft buiten beschouwing laten. Aan voerder Kerkum speelde 'n robuuste partij en Odenthal, die in de tweede helft licht gewond werd, demonstreer de nuttig voetbal. De middenlinie, be staande uit Brusselers, Van Bun en Bak, heeft niet alleen verdedigend uitstekend voldaan, maar ook slaagde men er in de voorhoede met soms 3 aan het werk goed geplaatste te zetten. De aanval bleek echter in genen dele tegen de stugge, hard maar fair spelende Duitse backs opge wassen te z\jn. Linksbuiten Jansen van Sportclub Enschede was voor de rust „nergens". In de tweede helft ging het iets beter. Naast hem stond Mickey Clavan, wiens afgeven van de bal zwak was. Zjjn doelpunt, het enige van de wed strijd, was echter een staaltje van goed doorzettingsvermogen en snel reactievermogen. Middenvoor De Bruyckere bewoog zich stijf en moeilijk over het veld. Zijn tempo lag niet hoog genoeg om tegen de razend snel startende Duit se verdedigers succes te hebben. Bis- schops (Rapid) en Snoeks (Stormvo gels) in de tweede helft gaven slechts matig spel op de rechtsbinnenplaats te zien en rechtsbuiten Van Overbee- ke^ was slechts een schaduw van de speler uit de periode, waarin hij de Oranjetrui heeft gedragen. Het dekkingssysteem bij de Duit sers was als altijd perfect in orde, maar het voetballesje werd zonder fantasie, zonder improvisatie opge zegd. De beste speler aan Duitse zijde was naar onze mening Laumann, de linksbinnen, terwijl in de halflinie de amateur-speler Kurt Hoffmann uit blonk. Eindeloos getik-tak Onder 't toeziend oog van de Fran se scheidsrechter Pierre Schwente, die aanvankelijk opviel door te veel fluiten en te weinig toepassen van de voordeelregel, mocht De Bruyckere aftrappen. Pas in de 8e minuut kwam 'n gevaarlijk moment toen Bisschops door een misser van linkshalf Dörner een vrij veld voor zich kreeg. Hij talmde' te lang en Karl Hoffmann kon redden ten koste van een corner. De- strijd bleef gelijk opgaan en even later waren het de gasten die een hoekschop mochten nemen, 9 raai schoot Laumann hieruit de bal ineens in, doch zijn schot was te hoog. Bij n doelworstelmg in de 21e minuut werd Rudi Hoffmann gewond en hp liet zich vervangen door Biesinger. Na een klein half uur spelen liep voor het eerst het/Nederlandse doel gevaar, doch dat kwam eerder door een foutje van de M.V.V.-er Van Bun dan door de Duitse aanvallers. De Duitsers bièven volharden in hel korte spel. Een bijna eindeloos getik tak van man naar man, tot een Ne derlands been tussenbeide kwam. Even scheen het dat zjj succes zou den hebben. Bij een scrimmage voor het Nederlandse doel raakte de bal buiten het bereik van de op de grond liggende Landman, kruipend bereikte deze echter nog het Ieder en voor 'n Duitser het noodzakelijke tikje kon geven, was het gevaar geweken. Ondanks een corner-verhouding van 4-1 in 't voordeel van de gasten, was het het Duitse doel, dat het meest in gevaar was geweest. Sepp Herberger, die deze middag aanwezig was en zich ongetwijfeld heeft staan verbijten langs de kant, had in de rust zijn mannen opdracht gegeven er een schepje op te doen, want reeds spoedig na de hervatting ging het tempo omhoog en poogden onze tegenstanders met snelle aanval len de Nederlandse verdediging uit positie te spelen. Bij de gasten had intussen Waldner zijn rechtsbinnen plaats afgestaan aan Kaniber, terwijl aan Nederlandse zijde Bisschops ver vangen werd door Snoeks. Na een kwartier kregen de gasten een unieke kans, doch het schot kon door Landman tot hoekschop worden verwerkt. Wegens de vroeg invallen de duisternis werd hierna met 'n wit te bal gespeeld. Even later vuurde Laumann een kogel af op Landmans veste. Onze doelman weerde goed af en het leder kwam voor de voeten van rechtsbuiten Krauss, die echter te verbaasd was over deze kans, om goed te kunnen richten. Clavan scoorde Een uittrap van Landman in de 33e minuut bracht rechtsback Koll in moeilijkheden. Hij wist het leder niet snel genoeg onder controle te krijgen, voordat de toestormende Clavan hem bereikte. Hij wilde terugspelen op doelman Kwiatskowsky. In zijn haast trapte hij evenwel over de bal, waar na Mickey Clavan alleen voor Kwiatskowsky verscheen. Met 'n har de schuiver in de rechter benedenhoek gaf hij de Duitse doelman geen schijn van kans (10). In de resterende minuten trokken de Nederlanders zich terug in de ver dediging, dè Duitsers verhoogden öp- nieuw het tempo. Wel kwamen er enige gevaarlijke aanvallen van onze oosterburen. Zo resulteerde een com binatie tussen Kaniber en Krauss in een diagonaal schot van de laatste, dat echter door Landman tot corner werd gestompt. Met de moed der wan hoop trokken de Duitsers keer op keer ten aanval, doch hun spel was te weinig doelmatig om gevaar te kun nen opleveren. Primaat Grieks-orthodoxe Kerk overleden. Aartsbisschop Spyridion van Grie kenland, de primaat van de Grieks-, orthodoxe kerk, is op 82-jarige leef tijd in het ziekenhuis te Athene over leden. Spyridion, die voorzitter was van het comité voor de „bevrijding" van Cyprus, heeft in het openbaar het Britse optreden op het Middellandse zee-eiland veroordeeld.Hij had zich geheel achter de door Engeland naar de Seychellen verbannen aartsbis schop Makarios geplaatst. Aan de Heernisseweg in Goes-oost wordt thans, na de stagnatie van de vorstperiode, hard gewerkt om het rusthuis van de hervormde diaconie en van Goes en Kloetinge tegen sep tember aanstaande gereed te hebben. Het huis zal dertig woonkamers voor bejaarden bevatten. FOTO P.Z.C.J H Nu de winter blijkbaar defini- s tief de hielen heeft laten zien. wordt de bouwactiviteit weer tot op volle toeren opgevoerd. M Aan de Koudelterkseweg te Vlissingen, waar het nieuwe bejaardentehuis zal verrijzen heeft men gisteren in een re- cordf.empo de gewapend beton- nen vloer gegoten voor de gro- te kelder, die onder 't gebouw komt. In één dag werd onge- H veer 250 kubieke meter beton gestort voor de vloer, die een dikte zal hebben van J/5 cm. FOTO P.Z.C.J H ^imimiiiiHuiniiiiiiiuiiiiiiiininMi^lSiign^mniiimifl) Verplicht verkeersrniderwijs on school Rapport aan minister Cals uitgebracht Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft destijds een commissie ingesteld om het verkeersonderwijs hij het voortgezet ondcrwij- te bestuderen. Dit ranport. waarin dp wenselijkheid van dit onderwijs wordt bepleit, is aan minister Cals aangeboden door de voorzitter van het dagelijks bestuur, jhr. Th. Röell. In het betreffende rapport wordt geconstateerd, "dat de noodzaak van het geven,van verkeersonderwijs aan leerlingenvan voortgezet onderwijs tot dusver werd het slechts op ae lagere scholen gegeven algemeen gewenst wordt Het rapport spreekt hier van een gevaarlijk manco en toont dit aan met statistische cijfers, waaruit blijkt, dat gezien het aantal slachtoffers van verkeer-onr,evaMen in de leeftijdsgroepen van de niet- leerplichtige leerlingen de noodzaak tot onderricht in de verkeersvraag- stukken duidelijk in het oog springt Het onderwjis. als bedoeld, dient in de eerste plaats te zijn ingesteld op psy chologische fouten, ziekelijke instel lingen als verdrongen agressiviteit neiging tot risico nemen, infantiele sensatiezucht enz. onder de aandacht te brengen. De commissie wil ook hieraan aandacht geschonken zien bil examens Zoveel mogekjk zou het onderwijs dienen te geschieden in alle leerjaren, maar minstens in de laagste drie, minstens 15 a 20 minuten per week. Dit onderwijs zou verplicht moeten worden gesteld. Tenslotte geel de commissie in overweging een verkeersonderwijs- dag te houden, teneinde dit vraagstuk in groter verband te bezien. ACTIEPROGRAMMA Er komen belangrijke onderwerpen aan de orde Zoals gemeld organiseert het „Bouwcentrum" te Rotterdam donderdag 29 maart a.s. te Vlissingen een speciale studiedag, waarin hel actiepro gramma voor de bouwnijverheid aan de provincie Zeeland wordt gerepre senteerd. De vraag ryst in di4 verband, wat de taak is van het Bouwcen trum. Dit centrum wil door documentatie en voorlichting, actief en passief, schriftelijk en mondeling en door de zelfwerkzaamheid op te wekken, de theorie contact met de praktijk geven en de praktijk losweken uit een te veel aan traditie, die voor de bouwnyveiheid karakteristiek ia. Ir. J. W. C. Bokr,, architect o.m. van Britannia te Vlissingen, behan delt het programma van eisen, waar voor nog al te veel de architect al leen staat in plaats van ook de huis vrouw, de bedrijfsorganisator in de fabriek, de socioloog de leiding in be jaardenhuizen enz. in te schakelen. Daarnaast spreekt hij over de ont werp- en uitvoerineskwaliteit. De heer H. van Eesteren, aanne mer, neemt de samenwerking bij de voorbereiding en de uitvoering voor zijn rekening. Onder het laatste val len de broodnodige hygiënische voor zieningen en "e veiligheid op de bouwplaats. Hierdoor wordt de ver heffing van het beroep bereikt. Wat denkt U van bet feit. dat in 70 pet. van de gevallen de voorzieningen m. b.t. de schaftlokalen, toiletten, was- en kleedgelegenheden slecht zijn en van de invloed hiervan op het ver langen bouwvakarbeider a worden? Jhr. mr. W C S. Laman Trip. voor zitter van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf tenslotte bespreekt ae mogelijkheden (o.m. de U.T.S.!), de doorstroming van laag naar hoog. het aankweken van meer produktivi- teitsbewustzijn, het leerlingenstelsel enz. ACTIEPROGRAMMA. Eén van de middelen hiertoe be stond in het organiseren van 21 open bare discussie-bijeenkomsten te Rot terdam, waar wetenschapsmensen, architecten, aannemers, vakbondbe stuurders enz. samen kwamen en waar alle belangrijke onderwerpen aan de orde kwamen. Hieraan na men meer dan 3000 mensen deel. Zeeland is nu de eerste provincie waar hiervan de resultaten worden gepresenteerd. DE ONDERWERPEN Ir. J. van Ettingen, directeur van het Bouwcentrum spreekt over de verhoging van productiviteit en kwa liteit. Tot het eerste begrip behoort het opheffen van onnodige verschei denheid het bevorderen van standaardisatie zonder in monotonie te vervallen. Het huidige systeem is te kenschetsen als monotonie zonder standaardisatie. Hieronder vallen: normalisatie en typebeperking, het gebruik van standaarddetails en standaardplattegronden, systeem bouw met grote en kleine elementen, de laatste ook voor de traditionele bouw. Van het fabriekswezen kan nog veel worden geleerd op hef gebied van de organisatie, de mechanisatie en het intern transport. Dit is een kwestie van systematisch onderzoek, opleiding en scholing. Met bouw teams en voor de kleine aannemers met instruktie-bladcn is veel te ver wezenlijken. Braak'iggende capaci teit kan worden benut door 'n hogere bezettingsgraad: opdrachten op lan gere termijn, ook aan combinaties voor kleinere bpdrijven: vrije bouw door de kleine aannemer op het plat teland: bestrijding van weers- en seizoensinvloeden op de bouwplaats Het Vlissingse protestantse streek ziekenhuis heeft de laatste tijd en kele belangrijke verbeteringen onder gaanEr werd sen nieuwe eetzaal voor het personeel gebouwd en de keukeninstallatie werd drastisch ge moderniseerd. De foto geeft 'n over zicht van de keuken, die onlangs weer in gebruik genomen werd. (FOTO P.Z.C.J Indonesische infiltranten in hoger beroep. Het. hof van justitie te Hollandia .ioeft in hoger beroep uitspraak ge- .ïaan tegen de Indonesische verdach ten, die op 21 oktober 1954 in het gebied van de Etna-baai zijn geïnfil treerd. Voor 26 van de 30 beklaagden is het vonnis van de landrechter ge handhaafd. Deze verdachten zijn ver oordeeld tot vier jaren gevangenis straf. Van de vier overige beklaagden werd de leider Dimara thans veroor deeld tot 7 jaar gevangenisstraf (de landrechter had hem 8 jaar opge legd). FEESTELIJKE INGEBRUIKNEMING EETZAAL Gevolgen van inundatie doen zich nog steeds zwaar gelden In het protestants streekziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen zjjn de laatste tijd belangrijke verbeteringen aangebracht, nu het bestuur kans heeft gezien om noodzakelijke herstellingen tevens te benutten voor het uitvoeren van verheterlngswerkzaamheden O.m. werd de keukeninrichting belangrijk gemoderniseerd en een kleine vergroting bijgebouwd en voorts is thans nol» de eetzaal voor de zusters gereedgekomen, die woensdagavond feestelijk door bet personeel in gebruik genomen werd- Deze zaal Is modern en smaakvol ingericht en maakt een prettige Indruk. Bij deze ingebruik neming bood hel personeel het bestuur een geschenk aan. Als gevolg van de inundatie zijn de betonvloeren van de begane grond in slechte staat Ook hier heeft het zoute water zich ernstig doen gelden De hcwapening van dit beton is sterk aan het roesten en geruime tijd heeft men plannen moeten heramen om totale verwoesting tegen te gaan. Vele deskundigen, ook van de zij de van het ministerie van Wederop bouw, hebben getracht een oplossing te vinden om zo goed mogelijk af doende maatregelen te treffen. Behalve de betonvloeren zijn net ook de met.a'en leidingen van verwar- mings- en kookinstallaties d>e nood zakelijk moeten worden vernieuwd Zelf? <tc kabel? van het elektrisch lichtnet er 'e krneht'pstaiiaties moe ten worden» vernieuwd- In overleg met de prov. directie van Wederopbouw is nu een begin ge maakt met het treffen van de nodige voorzieningen. Het meest urgent was dit wel In de keukenafdeling. Noodvoorzieningen Om (lit werk te kunnen uitvoeren noest men wel maatregelen nemen on. een. noodvoorziening te treffen voor de keuken. Dit bedrijf kan niet werden uitgeschakeld. In 1954 werd besloten tussen twee vleugels van het gebouw een ruimte te bouwen, waarin een noodkeuken kon worden ingericht, welke ruimte later dienst baar kon worden gemaakt als eet zaal. Nadat deze ruimte was ge bouwd kon het eigenlijke werk vnn» de keuken tot uitvoering komen De betonvloeren werden behandeld tegen verdere verwoesting en nieuwe ondersteuningen voor deze vloeren werden aangebracht, waarbij maat regelen moesten worden getroffen om verdere zoutschade zoveel mogelijk tegen te gaan. De keukeninrienting werd verbeterd en een kleine vergro ting bijgebouwd. Vervolgens zijn alle leidingen vernieuwd en werd een nieuwe keukeninstallatie aange bracht. Nadat dit werk in 1955 gereed kwam, kon de noodkeuken worden opgeheven en werd begonnen deze noodkeuken af te werken als eetzaal. ngebruikneming Bij de mg-: ruikneming van de ze eetzaal werd door het personeel woensdagavond aan het bestuur een geschenk aangeboden, be staande uit drie glaspanelen, res pectievelijk voorstellende de 'eke mens. de herstellende mens en de mens die gezond het verdere leven weer tegemoet gaat. De voorzitter, de heer J. Moli, heeft voor deze verassing het per soneel hartelijk dank gezegd tij dens het bij de ingebruikneming aan het nersoneel aangeboden diner. Na het dinci werden nog enige tïlms vertoond vaaronder de film van dit ziekenhui die kort na de in gebruikname in 1931 werd gemaakt. Het bestuui kar deze verbetering als een aanwinst zien voor het perso neel en dc keukeninrichting zal ook •pn 'cojvp- IHn de verzorging van dr - 'Knten an de werkzaamhe den do'.r h -t personeel .Bethesda" is thans opnieuw In het bezit van een goede keukeninstallatie en een goed ingerichte eetzaal. De bouwnijverheid in Nederland zet dit jaar 3 mld. om. dat is meer dan het hele Philips-concern. Maar dit concern besteedt veel en veel meer aan research. Wat zou 2 pet. van 3 miljard 60 miljoen) hiervan een klein deeltje zij... maar toch veel kunnen bereiken. Duizenden wonin gen meer, meer leven .geluk, betere fabrieken, goedkoper bouwen en nog veel meer! De minister van wederopbouw heeft hiervoor interesse gekregen. En op de laatste vergadering van de Kamer van Koophandel is reeds ter sprake gekomen dat het Zeeuwse E.T.I. vooral in bedrijfseconomisch opzicht een klein provinciaal bouw centrum gaat worden, hierin bijge staan door het Nederlands Instituut voor Efficiency en de Zeeuwse Pro- duktiviteitscomm ssie. Hervormde mannen spraken over koers van de Kerk Gelui van kerkklokken markeerde woensdagochtend het begin van de toogdag. die de hervormde mannen- vereniging „In Dienst der Kerk" in Kampen hield. Ter (leiding van de ze dag werden de honderden bezoe kers op het gemeentehuis door het gemeentebestuur van Kampen ont vangen. Vervolgens begaven toog- daggangers zich naar de Broeder- kerk om een wijdingsdienst bij te wo nen. Op deze dienst volgde een refe raat van d? J. R- Wolfensberger uit Amsterdam, dat handelde over de vraag: ..ZijD wij met de Hervormde Kerk op de goede weg?" De wereld, aldus ds. Wolfensber ger. is anders geworden. Wanneer de kerk ook anders wordt dan is dat niet alleen bij wijze van aanpassing, maar ook omdat zij verpli-bt is. nieuw te reageren temidden van een gistende en chaotische wereld van nihilisme, humanisme en specularisme. Juist nu functieverlies van de belijdenis moet worden geconstateerd, zijn wjj geroepen om opnieuw en op nieuwe wjjze te belijden. Dat is noch mode gril noch partijbeshssing. maar nood zaak En daarmee is de Hervormde Kerk dan ook hard bezig. Ds. Wolfensberger constateerde naar aanleiding van het nieuwe „Dienstboek" bij „rechts" verontrus ting en vrees, bij ..links' kritiek en geladenhPid en bij de middenmoot vermoeidheid, teleurstelling of defai tisme. Ondanks dit alles gaat God een weg met de Hervormde Kerk en dat geef' bii onze arbeid in en voor de kerk r>ok vrijmoedigheid en vro- C'heH on-»rv9nVpiökhPid en durf. WH znr dankhaar dat wij hervormd mogen zijn. aldus ds. Wolfensberger. In de middagbijeenkomst werd óver dit referaat van gedachten gewisseld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7