Kamer zette behandeling van de ouderdomswet voort Minister Zijlstra: Deltaplan niet te gebruiken voor energiewinning KLANKBORD „RADAR EEN HULPMIDDEL" ALDUS INSPECTEUR METZ DONDERDAG 22 MAART 1956 PROVINCIALE ZE ET] W SE 0 0 U RANT 3 VASTSTELLEN VAN DE ARTIKELEN Weduwe krijgt nog jaar lang gehuwdenpensioen (Van onze parlementaire redacteur) Er moesten woensdagmiddag in de Tweede Kamer spijkers met kop pen worden geslagen. Men stond namelijk voor de taak definitief de ar tikelen van de algemene ouderdomswet vast te stellen. Woensdagmid dag is men daarin geslaagd met de eerste 59 van de in totaal 69 artike len. Toen kwamen de moeilijkheden! Artikel 60 en volgende artikelen van het wetsontwerp leggen de aanpassing van het ouderdomspensioen aan reeds bestaande particu liere pensioenen en aan toekomstige pensioenaanspraken vast. Daarte gen was van verschillende kanten v erzet gerezen. Het vond zijn uit drukking in een aantal amendementen, waarover de minister graag met de commissie van voorbereiding uit de Kamer overleg wilde ple gen, alvorens er in openbare behandeling over te beslissen. Bij de vaststelling van de eerste 59 artikelen hebben sommige leden ijve rig geprobeerd de wet op onderdelen in een door hen gewenste richting veranderd te krijgen. Dit met meer en met minder succes. De heer Kikkert (c.h.) vroeg het pensioen van een weduwe of een we duwnaar op tenminste 936.vast te stellen, als zij of hij vijf jaar ach tereen een echtelijk huishouden heeft gevormd. Op. dit amendement had minister Suurnoff het bezwaar, dat het vijftig miljoen per jaar zou kosten en dat de premie er met een half procent door verhoogd zou moeten worden. De heer Kikkert zwichtte voor het argument van het halve procent en trok zijn amendement in. Bedragen onveranderd De heer Van Lier (arb.) smaakte het genoegen met 68 tegen 10 stem men alleen de A.R. was tegen een mede door de K.V.P. ondertekend amendement aangenomen te krijgen om aan de gehuwde vrouw van 65 jaar met een jongere echtgenoot, als zjj kostwinner is, een volledig ouder domspensioen dat wil zeggen een gehuwdenpensioen uit te keren. Wel had de minister gesproken van een aan het wetsontwerp vreemd ele ment en wel zeide de heer Stapel kamp, dat voor de Anti-Revolutionai ren de argumentatie van de minister tegen het amendement overtuigend was, maar de grote meerderheid der Kamer liet zich er niet door afschrik ken. Succes had de heer Van Lier (arb.) ook met een mede namens de V.V.D., de K.V.P. en de C.H. ondertekend amendement om aan de weduwen van een gepensioneerde nog gedurende één jaar na het overlijden van haar echtgenoot het door het echtpaar ge noten volledige pensioen te waarbor gen, in plaats van zes maanden zoals in het wetsontwerp was opgenomen. De minister nam dit amendement over. De heer De Kort (k.v.p.) zag, alleen met de A.R. en de C.H. tegen, een amendement aangenomen, hoewel de minister het ontraden had, dat voor Stan Kenton in Aprilgrap_ De vroegtijdige aprilgrap, die meldde dat Stan Kenton op lste Paasdag (1 april!) in Ne- derland zou zijn om met Om- roeporkest en Ramblers Lieber- mann's Concerto for Jazzband and Symphony Orchestra „door te nemen", en waarvan het A. i| N.P. een der slachtoffers werd, zal naar het schijnt een muis met een staartje worden. De heer Lou van Rees, die Kenton op 28 april in Amsterdam en Den Haag uitbrengt, heeft een ernstige terugslag ondervon- den in de verkoop van kaarten voor zijn Hampton-concerten, en heeft de bedrijver van de grap, de Haagse redacteur van p een Eindhovens muziekblad, een proces aangedaan. Harold Davidson, de Britse organisa- tor van Kentons Europese tour- nee, is bijzonder boosErg boos is ook het A.N.P., dat de be- n treffende redacteur, én Theo Uden Masman, op wiens brief- papier het bericht is verspreid, van alle publikaties in de toe komst heeft uitgesloten. De eerste april is er al vroeg dit jaar IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH KLANTEN. Aan de grens van Epte- roder (West Duitsland) staan langs de wegen borden met dit opschrift: Reizigers en leveranciers, RIJDT LANGZAAM door 't dorp. Wij zijn uw klanten! BAL. Tijdens een bal in Parijs hoorde de leider van een cowboy orkest, Marc Taylor, deze conver satie tussen een dansend paartje: Zij: „Ik heb een paar meubels en een beetje linnengoedHij: „En ik een levensverzekering..." WAT TE ZEGGEN. Maarschalk Boelganin, premier van de Sowjet- Unie: „Ik ben zo maar een eenvoudi ge man die op deze post is neerge zet". Charles E. Wilson, minister van defensie in de Verenigde Staten, oud directeur van General Motors: „Ik wil niet nog eens zeggen, dat „Wat goed is voor het land, ook goed is voor General Motors" al zou ik als Êrofeet geen gek figuur slaan, want et is ze allebei in de afgelopen drie jaar voor de wind gegaan". het vaststellen van het inkomen uit zondert de uitkeringen ingevolge de noodwet kinderbijslag kleine zelfstan digen. Bij de bestrijding verklaarde de bewindsman, dat hij zo spoedig mogelijk een ontwerp voor een alge mene kinderbijslagwet zal indienen. Invalide kinderen Minder eer legde de heer De Kort (k.v.p.) in met een amendement om met gehuwden gelijk te stellen de we duwe of weduwnaar, die met invalide kinderen samenwoont en om haar of hem op grond van deze gelijkstelling het volledige pensioen toe te kennen. De Kamer verwierp het met alleen de K.V.P. en C.P.N. voor. Vandaag wordt de behandeling voortgezet. Bromfietser door trein gegrepen De 26-jarige heer H. J. C. uit Gilze Rijen is op een onbewaakte spoor wegovergang in Gilze Rijen door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. De heer C. naderde op zgn bromfiets de overweg, op het moment dat zo wel uit de richting Breda als uit de richting Tilburg een trein naderde. De bromfietser merkte slechts een van de twee treinen op en toen deze de overgang was gepasseerd reed hij, hoewel het belsignaal en de knipper lichten bleven werken, de overweg op. Hij werd door de tweede trein aan gereden. Illlll Stoorzender Het communistisch Tweede Kamerlid, de heer Reuter, voel de zich woensdagmiddag alles behalve prettig, toen hij het spreekgestoelte beklommen had, om een amendement op de algemene ouderdomswet te ver dedigen. Zodra hij het woord nam, begon de geluidsinstalla tie te gillen, eerst zachtjes, daarna harder. De voorzitter, de griffier en de Kamerbewaar der draaiden geagiteerd aan de knopjes, schakelden de instal latie uit en in, maar het gepiep was aanvankelijk niet weg te krijgen. Telkens begon de heer Reuter opnieuw. Hij liet zich niet zo heel erg uit het veld slaan, hoewel hij misschien nog meer gehinderd werd door op merkingen als: „Zo belemme ren de Russen nu het vrije woord" en door zinspelingen op de recente gebeurtenissen in de Sowjet-Unie. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Aanvaring in mist op Nieuwe Waterweg. De Raad voor de Scheepvaart heeft woensdagmiddag de aanva ring behandeld tussen het 11.680 brt. metende Noorse tankschip „Kollgeir" en het 1.354 brt. meten de Engelse m.s. „Gem" tijdens pot dichte mist op donderdagmiddag 5 januari j.l. in 'n bocht van de Nieu we Waterweg. De „Gem" werd hierbij aan stuurboordvoorzijde aangevaren en kwam in de wal te recht. Op beide schepen, de tanker kwam van zee en de „Gem" was uitvarend, stond de radar bij. De raad hoorde de beide loodsen. De zeeloods van de „Kollgeir", A. de G., zeide, dat de kapitein had gevraagd of het gewoonte was door te varen bij zulk weer. Van twee kwaden, aldus de loods, had men de minste moeten kiezen. Het was daar een slechte ankerplaats. „Wat weet U van radar?" vroeg een der leden van de raad. „Betrek kelijk weinig", antwoordde de loods. „Dus U gebruikt een apparatuur waarvan U weinig weet. U bent U gaan verbeelden, dat U bakens en de vorm van een schip zag. Daar wach ten wij alemaal op, maar er is nog geen radar, die de vorm van een schip weergeeft. TJ bent op de radar afgegaan en volkomen fout gevaren op de radar. Op deze manier is radar alleen een middel om tegen elkaar op te lopen", aldus de kritiek van het raadslid op deze loods. De heer Metz memoreerde in zijn conclusie, dat vier jaar geleden de raad de eerste radar-aanvaring had behandeld en sedertdien in zijn uit spraken van zulke zaken aanbevelin gen had gedaan over het gebruik van radar. Een daarvan was o.a. dat het aanbeveling verdient bij mist de radar permanent te bezetten. Dit was aan boord van de „Kollgeir" niet ge schied. Voorts werd geadviseerd, als er meer verkeer is, bij mist voor an ker te gaan. Naar aanleiding van dit scheepson geval sprak de heer Metz van „een zeer ernstige ongerustheid over het in de wind slaan van de aanbevelin gen van de raad voor de scheep vaart". Deze aanvaring noemde hij „een flagrant voorbeeld van het ne men van een te groot risico bfl mist". Dat aan boord van de „Gem" was besloten door te varen vond hjj zeer te veroordelen. De beslissing was eenvoudig geweest: wachten op beter weer. De heer Metz verzocht de raad In, zjjn uitspraak een aanbeveling te doen, dat de radar een hulpmiddel is. Hp concludeerde, dat aan boord van beide schepen niet ls gehandeld vol gens de aanwijzingen die de raad voor de scheepvaart heeft gesteld ten aanzien van het gebruik van radar. De raad zal spraak doen. later schriftelijk nlt- Mohammedanen onderling slaags in Algerije Bloedbad in Esesman. In Algerije zijn Mohammedanen onderling slaags geraakt, aldus blijkt uit te Algiers ontvangen be richten. Te Esesman, een bergdorp nabij Bougie, werden hierbij ten minste 36 personen gedood. Te Amelounine, in Noord-Algerijc, kwam het in de nacht van dinsdag op woensdag tot een hevig gevecht tussen aanhangers van de Algerijn se nationalistische beweging en het „nationale bevrijdingsfront". Hier vielen enige doden en gewonden. De nationalistische beweging staat onder leiding van Messali Hadj, die als balling in Frankrijk woont, ter wijl het „bevrijdingsfront" volgens de Fransen van Caïro uit wordt geleid. Te Esesman kwam het tot een bloedbad, toen verzetsstrijders de dorpelingen opdracht gaven tele graafpalen om te hakken. Toen deze daarmee bezig waren, hoorden zjj dat de opstandelingen de vrouwen in het dorp lastig vielen. Uit woede doodden de dorpelingen drie van de opstande lingen. Als vergelding werden hierna 33 dorpelingen, onder wie vrouwen en kinderen, vermoord. Intussen zetten de Fransen hun zuiveringsacties voort. Met hef- schroefvliegtuigen aangevoerde mili tairen „decimeerden" bij de weg van Marnia naar Nedromah een groep opstandelingen van zestig man. Elders in het land werden in totaal zeven Mohammedanen het slachtof fer van aanvallen door opstandelin gen. Te Tizi Ouzou werd een Franse caféhouder doodgeschoten. Minister Zijlstra over Europese integratie „Periode van stagnatie". De Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, mr. Zijlstra, heeft in Rome gezegd, dat de integratie van de zes landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap prak tisch onmogelijk is zonder een su- pernationaal gezagsorgaan. Hij zeide dat Europa zich thans in een periode van stagnatie bevindt. „Dit is nog verergerd door de enor me en onverwachte ontwikkeling van het economische potentieel van de Sowjet-Unie", zo verklaarde de minister, „deze ontwikkeling is zo danig, dat men zich zelfs in de Ver enigde Staten begint af te vragen welk economisch systeem op de lan ge duur beter zal blijken." Hij meende dat Europa de kans loopt tussen de twee reuzen van het oosten en van het westen verplet terd te worden, indien het niet snel tot daden komt. 't Interessantste sultaat van de Benelux noemde de minister het feit, dat opening van de grenzen, zelfs ondanks aanzienlij ke verschillen m de produktiekosten, niet heeft geleid tot de rampen die> men zo vaak had verwacht. Familieleden hebben dinsdag in een woning te Brunssum de 29-jarige las ser K. L. dood voor zijn bed aange troffen. Men veronderstelt, dat L. in bed heeft liggen roken en dat de la kens aan het smeulen zijn gegaan. Door de ontwikkelde rook moet L. ge stikt zijn. In het ziekenhuis .JBethesda" te Vlis- singen vierde vjoénsdag het echtpaar C. de Nooijer en Chr. de NooijerVan Gemert v;onende aan de Noord straat 61 te Vlissingen zijn dia manten bruiloft. Mevrouw Dc Nooij er (79) is sedert enkele weken in 't ziekenhuis opgenomen en haar echt genoot (eveneens 79) lag thuis ziek te bed. Ter gelegenheid ■n.n het fees telijk gebeuren werd de heer De Nooijer gisteren echter voor één dag in het ziekenhuis opgenomen. De zusters omringden het 60-jarig paar met goede zorgen en de familieleden, die daartoe in staat waren, brachten de jubilarissen een bezoek. Namens het gemeentebestuur boden wethou der W. Poppe (de burgemeester was Directeur textielfabriek gearresteerd Verzekering opgelicht? Te Utrecht is op verzoek van de Enschedese politie een man gearres teerd, die verdacht wordt van chan tage. Hij had zijn vroegere werkge ver eveneens te Enschede per brief gedreigd de recherche mede te delen, dat de werkgever er van op de hoogte zou zijn dat de brand op 26 maart in 1955 ih een confectiefabriek te Enschede dpor brandstichting was veroorzaakt, "oor het niet uitvoeren van dit dreigement verlangde de briefschrijver een som van 25.000, post restante Utrecht. De bedreigde deed aangifte van de brief. In verband met afgelegde verkla ringen in deze zaak, is de directeur van de textielfabriek eveneens ge arresteerd. Hij wordt verdacht van brandstichting ter verkrijging van de verzekeringspenningen de verzeke ring heeft ca. 90.000 schade uitge keerd) en van valsheid in geschrif te. Hij is voorgeleid doch ontkent de brand te hebben gesticht. Overleden onder verdachte omstandigheden. Te Veghel is onder verdachte om standigheden overleden de 20-jarige mevrouw O. V.—K„ wonende in de Peellandstraat. Zij was moeder van één kind. Onmiddellijk nadat de dok ter de dood had geconstateerd werd de politie gewaarschuwd, omdat er eigenaardige verschijnselen waren. Het parket in Den Bosch nam het onderzoek over en het lijk werd in beslag genomen. ANTWOORD AAN EERSTE KAMER Wellicht afremming bestedingen nodig bij anti-inflatiestrijd Om te onderzoeken of het Deltaplan dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan de energievoorziening door gebruik te maken van het wisselend getij, deelt minister Zijlstra mede, dat een voorlopig onder zoek dienaangaande geen gunstig resultaat heeft opgeleverd. Het beschikbare getijde-verschil, dat in de betreffende wateren op treedt is geenszins voldoende voor een economische exploitatie. De minister blijft diligent ten aanzien van de mogelijkheden tot hydro- elektrische energieproduktie, hoewel deze in ons vlakke, lage land niet van grote betekenis zijn. In de memorie van antwoord over de begroting van economische zaken aan de Eerste Kamer wordt voorts mét betrekkina- tot het kartelbeleid onder meer opgemerkt, dat het na overleg in een aantal gevallen moge lijk is gebleken, de betrokkenen be paalde kartelafspraken te doen be ëindigen of in concurrentie-bevorde- rende zin te doen omzetten. Het kar- telonderzoek is er mede oorzaak van, dat in 1955 31 prijzenkartels werden afgemeld (tegen 16 in 1954) en dat in de afgelopen weken van dit jaar reeds 10 prijzenkartels zijn opgehe ven. terwijl nog een aantal toezeg gingen in deze zin is gedaan. De mi nister heeft in het algemeen de in- Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke toonde na de officiële ope ning van de Nutskleuterschool te Yerseke aan enkele kleuters en de onderwijzeres Ria Ziveedijk, nog even de mooie Zeeuwse pop, die straks naar Frankrijk emigreertEen Franse zusterorganisatie van de co- operatieve vereniging „De drukpers op school" had namelijk geschenk- gelden bijeen gebracht voor een school in het rampgebied. Dit geld kwam ten goede aan de Nutskleu terschool te Yerseke, die er geheel nieuw meubilair van kon aanschaf fen. Als dank zal de voorzitter van de Franse vereniging een Zeeuwse boerinnenpop worden aangeboden, 'n Fraai geschenk, ivaar zelfs de dreu- mesen wèg van war er (FOTO P.Z.C. druk, dat de talrijke over deze zaak ^eM^^en het begrip van net bedrijfsleven voor de bezwaren tegen prijs-afspraken hebben ver- Prijsstabilisatie Mocht de druk op het kosten- en prijsniveau van zodanige kracht wor den, dat de stabilisatiepolitiek een ondersteuning zou behoeven in dc vorm van een afremming van de be stedingen boven de reeds door de overheid getroffen voorzieningen versnelde inning der vennootschaps belasting en temporisering der ver vroegde afschrijvingen dan zal de regering stellig niet aarzelen de {"ertee geschikte maatregelen te treffen. Dit vraagstuk is thans bij de regering m studie. De afremming van de binnenlandse bestedingen behoeft thans wellicht in mindere mate dan voorheen te stuiten op de overweging dat een uit het buitenland afkomsti ge vraag de plaats van de weggeval len binnenlandse uitgaven zal inne men, omdat ook het buitenland reeds de eerste stappen heeft gezet op het pad van de conjunctuurdemping. Verhoging Franse ouderdomspensioenen. De Franse regering heeft besloten de ouderdomspensioenen voor 4}è miljoen mannen en vrouwen boven de 65 jaar te verhogen. De financiering hiervan zal geschieden" door een hef fing te betalen door autorijders en ho gere directe belastingen. Indien de verhoging door het parlement wordt goedgekeurd, zal het door de overheid betaalde steunbedrag voor de minst bedeelden stijgeh van 35.000 frank tot 66.000 frank per jaar. Oudere perso nen in enige hogere inkomstengroe- pen zullen eveneens van de verhoging profiteren. 0Y2' miljoen Franse man nen en vrouwen zijn ouder dan 65 jaar. Bij de Belgische Kamer is een wets ontwerp ingediend waarbij een bijzonder krediet ter beschikking van de regering wordt gesteld teneinde de land- en tuin bouwers die, ingevolge de vorstschade. uitzonderlijke verliezen hebben onder gaan, ter hulp te komen. Het bedrag van dat bijzonder krediet is vastgesteld op 225 miljoen frank. uitstedig) en de gemeente-secreta ris, de heer A. de Beijl, gelukwensen aan. De foto toont het jubilerende paar zittende tweede en derde van links temidden van familie en verpleeg sters. (FOTO P.Z.O.) Het Wereldgebeuren. Kansen gekeerd. Zijn naam is Estes Kefauver", zei de grote, donkergebrilde bezoeker in de fabrieken van Minnesota. En niet alleen in de fa brieken schudde hij links en rechts handen. Aan winkeliers, politieagen ten en werklieden langs ae weg, aan iedereen van wie zij dachten dat die er voor in aanmerking kwam, stel den zijn levendige, roodharige vrouw Nancy en hij zich voor met ae vraag: „Wij zouden het prettig vinden, als U ons aanstaanue dinsdag wat zou willen helpenZij doelden daar mee op de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap, die dinsdag j.l. in de staat Minnesota zijn gehouden. In 1952 heeft Kefauver ook zijn best gedaan, om president te worden. Hg paste toen dezelfde methode toe: veel vriendjes en vriendinnetjes ma ken tijdens de campagne, door zo gewoon te doen als maar enigszins mogelijk was. Hij maakte bg het „kennismaken" eens een fout, waar voor-hij dit keer wel heeft opgepast. „Mijn naam is Estes Kefauver, en ik ding mee naar het presidentschap" zei hij tegen iemand. President, waarvan vroeg de an der. President van de Verenigde Sta tenantwoordde Kefauver. Hé, jongens! riep degene met wie hij sprak ineens uit, hier is iemand die zegt dat hij president uil worden en het schijnt, dat hij het nog meent ook Het is toen echter niet gelukt. Ste venson werd aangewezen als demo cratisch kandidaat en in die functie door Eisenhower overtuigend versla gen. Dinsdag is gebleken, dat Kefau- vers campagne ditmaal succes heeft opgeleverd. Zijn grote partijgenoot en concurrent voor het presidentschap, Adlai Steveson, heeft het met een sportieve handdruk moe ten erkennen: Kefauver is dinsdag in de voorverkiezingen van Minnesota duidelijk als overwinnaar uit de bus gekomen. Op zichzelf is dat nog niet doorslaggevend Alleen Minnesota heeft zich immers bij deze gelegenheid voor Ke fauver uitgesproken, hetgeen bete kent, dat de democratische kiesman nen uit die staat op de democrati sche conventie in augustus, waar de finitief de kandidaat wordt aangewe zen, in grote meerderheid op Kefeu- ver zullen stemmen. Maar net indi recte gevolg van deze voorverkie zing mag Stevenson niet onderschat ten. Dit resultaat in Minnesota zal immers de papieren van Kefauver in het hele land flink doen stijgen. De concurrentiestrijd kan voor Steve son alleen maar moeilijker erdoor worden. Volgens politieke waarnemers heb ben twee bijzondere omstandig heden bijgedragen tot Kefau- vers succes: Er zijn volgens hen heel wat republikeinse kiezers geweest die, nu Eisenhower toch zeker was van de steun der republikeinse kies mannen. cp Kefauver stemden om Stevenson afbreuk te doen. Ook zou den er Democraten niet op Steven son maar op Kefauver hebben ge stemd omdat zij verontwaardigd wa ren over het feit, dat de democrati sche gouverneur van Minnesota, Hu- bert Humphry, zich officieel voor Stevenson had uitgesproken. Dit werd door velen als „protectie" be schouwd en dat is een doorn in veel Amerikaanse ogen. Zo'n president schapskandidaat moet er op eigen be nen, zonder kruiwagen, kunnen ko men, Stevenson heeft inmiddels laten weten, dat hij zich door de tegenval ler niet uit het veld zal laten slaan en dat hg in het strgdperk blgft. Van Stefensons opvattingen op al. lerlei gebied weet men meer dan van .Kefauvers gedachten. Es tes behoort namelijk niet tot de meest spraakzame volksvertegen woordigers. In veel gevallen volstond hij ermee, zijn stembiljet te laten spreken. Het was prettig, dat hij vóór "iet Marshallplan stemde cn dat ook de Noordatlantïsche verdragsorgani satie, het zenden van troepen naar iVeqieuropa en het Punt Vier-pro- van president Truman voor r?e ^r-derontwikkelde gebieden bg -*■> "-oede aarde vielen. Hij zou -va reen rechtgeaarde Demo- era a' sijn. wanneer dat niét het gevn1 —as geweest. Wat zijn aard betreur is er echter een vervelend dins: hrj geeft wel stof voor humoris tische opmerkingen, maar kan ze moeilijk waarderen. Toen hg op zijn handenschuddende verkiezingscam. pagne een keer de kaartjesverkoper van een bioscoop niet wou overslaan, raakte nii met zijn hand bekneld in het spreekgat van de kassa. Terwijl hij daar vastzat en zich moest bevrij den, werd er door de omstanders nog al gegrinnikt, maar hij kon pas lachen, toen dit merkwaardige ver- Jciezingsavontuur ten einde was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5