PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower wil bemiddeling in Palestina en Noord-Afrika Ontwapeningsplan te Londen besproken Zeeuwse middelbare scholieren kregen beroepsvoorlichting IN NOORWEGEN DREIGEN 120.000 ARBEIDERS MET STAKING 199e jaargang - no. 70 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,lo per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderd. 22 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,-% Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Costburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N- Bogerdstraat 24. telef. 26. PERSCONFERENTIE IN WITTE HUIS Oorlog in Midden-Oosten een ramp voor de wereld President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconfe rentie in Washington ten aanzien van Palestina en Noord-Afrika ver klaard, dat bemiddeling de zekerste weg is naar vrede. Het zou een ramp voor de wereld zijn als in het Midden-Oosten ern stige vijandelijkheden zouden uitbreken. Het Midden-Oosten, met zijn rijke oliebronnen, is van buitengewoon groot belang voor de vrije we reld, omdat alle landen van West-Europa van kolen op olie als brand stof zijn overgegaan of met deze overschakeling bezig zijn, aldus de president. De V. S. hebben woensdagavond om bespreking van de Palestijnse kwestie door de Veiligheidsraad gevraagd, omdat zij alle vreedzame middelen willen aanwenden om tot regeling van het geschil te komen. Eisenhower drong ook aan op be middeling in Noord-Afrika. De Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs, Dillon, had dinsdag met zijn toestemming verklaard, dat de V. S. Frankrijk steunen bij het zoeken naar een liberale oplossing in Noord-Afrika. De Amerikaanse politiek is er op gericht door bemiddeling waar dat mogelijk is, beide partijen te helpen een regeling te vinden. Over de huidige anti-Stalinistische campagne der Sowjet-leiders ver klaarde Eisenhower, dat de V.S. en hun voornaamste bondgenoten niet geloven dat er een verandering is ge komen in de hoofddoelen van de Com munisten. Hij geloofde dan ook niet dat de bondgenoten hun waakzaam heid zouden verslappen. Het collectieve leiderschap in de Sowjet-Unie volgt nu andere metho den dan door Stalin uiteengezet wer den in diens boek „Het vraagstuk van het T.eninïsme" Onn.rnm mnocton Jp Zeeuwse knoop Er heerst in het openbaar al thans diepe stilte rond de in Zeeland te stichten Uitge breid Technische School. Nog niet zo héél lang geleden werd er druk over gesproken en geschreven, toen namelijk bekend werd dat de mi nister aan Zeeland één U.T.S. wilde geven. Maar er waren plotseling niet minder dan vier plaatsen, die elk meenden recht te hebben op deze school en het gevolg was een hevig gevecht om het „U.T.S.-been". Blijkbaar is dit gevecht nog steeds niet afgelopen, zodat men nóg niet weet, waar tenslotte de U.T.S.-kluif terecht zal komen. Inmiddels wacht Zeeland geduldig Over de noodzakelijkheid in dit gewest een dergelijke onderwijs-in- richting te stichten bestaat gelukkig géén verschil van mening. Er zijn immers vele argumenten, die vóór vestiging pleiten. Boerenzoons bij voorbeeld kunnen niet allen een plaats vinden op het bedrijf van hun vader, doch aarzele;. toch ook de industriële weg op te gaan. Dit zal hun gemakkelijker worden gemaakt, als voor hen de mogelijkheid tot een kaderfunctie via de U.T.S. wordt geopend. Arbeiderszoons hebben in Zeeland over het algemeen te weinig kans een hogere trap op de maat schappelijke ladder te bereiken: een U.T.S. biedt gelegenheid om dit te veranderen. Er is hier een groter aanbod van administratief personeel dan van lager technisch kader en ook hier zou de U.T.S. voor aanpas sing kunnen zorgen. Tenslotte is er nog het belangrijke feit, dat de in dustrie een groot gebrek heeft aan goedgeschoold lager technisch ka der, zodat al met al inderdaad met smart op de vestiging van deze school wordt gewacht. Hoe liggen thans de „vestigings papieren?" Middelburg betoogt, dat het de oudste rechten heeft. Het plan voor vestiging ging hier in eerste instantie uit van de Ambachtschool. Gewezen wordt op een belangrijke „afnemer" van af gestudeerden, namelijk de „Vitrite Works", terwijl er voorts vlugge en goede verbindingen zijn met Vlissin gen, met overig Walcheren en met Zuid-Beveland. Vlissingen heeft eveneens aan spraken en baseert die voornamelijk op de aanwezigheid van Zeelands grootste industrie, de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", waar 'n belangrijke behoefte bestaat aan af gestudeerde U.T.S.-ers. Goes evenwel meent ook oudste rechten te hebben, omdat hier ge ruime tijd geleden ondershands plannen bestonden tot vestiging. Hier wijst men op de gunstige geo grafische ligging van deze gemeen te ten opzichte van overig Zeeland, terwijl bovendien het leerlingenaan bod uit de omgeving groot zou zijn. Tenslotte is er Zeeuwsch-yiaan- deren, dat niet de minste interesse heeft voor een U.T.S. benoorden de Westerschelde, omdat de afstanden te groot zijn en daarom de school in eigen streek wil vestigen. Er is hier geen enkele voortgezette oplei ding van technische aard boven de Ambachtsschool, zo zegt men terwijl er wel een groot gebrek is aan ka der. Er werken in de Zeeuws-Vlaam- se industrieën velj "eigen in lagere kaderfuncties, maar de inwoners zelf trekken weg. „Een U.T.S. is niet alleen een economisch, maar ook een groot sociaal belang voor Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus wordt hier betoogd. Ziehier in het kort de argumen teringen van de vier gegadigden Geen Gordiaanse, maar toch wel een erg ingewikkelde Zeeuwse knoop.... Uit dit alles komt één belangrijk punt naar voren, namelijk, dat eén Zeeuwse U.T.S. óf boze ge zichten geeft boven de Westerschel de óf boze gezichten beneden de Westerschelde, al naar gelang van de plaats van vestiging. Eén school feeft géén oplossing, want de Wes- erschelde verdeelt Zeeland in twee belangengroepen. Maar het valt niet te verwachten, dat de minister twee scholen cadeau zal doen, vooral niet omdat het totaal inwonertal van Zeeland eigenlijk al beneden de norm voor één U.T.S. is. De vraag rijst, nu, of men hier zeif geen oplossing kan vinden en daarbij denken wij met name aan de mogelijkheid van een dépendence. Zoals bijvoorbeeld de Zeeuwse Muziekschool werkt met af- het Leninisme". Daarom Sowjet-leiders enkele dingen van Sta lin verwerpen en mogelijk kwamen zjj tot de ontdekking, dat zjj de gehele leer en ook de man verwerpen moes ten, aldus Eisenhower. De V.S. willen vrede, vriendschap met de landen die vriendschap wen sen, bevordering van handel en toe risme en uitwisseling van weten schappelijke denkbeelden. Dit wordt in het buitenland nog niet altijd goed begrepen. De V.S. moeten verzekeren dat hun eigen vreedzame motieven voor handhaving van de onafhanke lijkheid van andere landen begrepen worden. Zonder nadere bijzonderheden te ge ven voegde Eisenhower hier aan toe, dat hij deze kwestie besproken heeft met een buitenlandse professor, die twee jaar in de V.S. is geweest en die enkele goede denkbeelden aan de hand heeft gedaan. Bom onder bed van gouverneur Harding Het is de Cypriotische nationalis ten bittere ernst. Dat bleek woens dag toen men een helse machine aan trof in de slaapkamer van de gou verneur, sir John Harding, die in Famagusta verbleef. De bom, die gevonden werd tus sen de matrassen van het bed van de gouverneur, was naar alle waar schijnlijkheid a.1 een dag tevoren ge plaatst. Sir John Harding gaf als commentaar, dat hü beter dan ge woonlijk had geslapen. Een jonge Griekse Cyprioot, die deel uitmaakt van het personeel van het gouvernementshuis, ver scheen woensdag niet op zjjn werk. Hij wordt nog vermist. Overwinning voor Kefauver Senator Estes Kefauver heeft in de verkiezing van de gedelegeerden van Minnesota naar de democratische en republikeinse nationale congressen, die in augustus de kandidaten voor het presidentschap en vicepresident- schap zullen opleveren, een daveren de overwinning behaald op zijn me degegadigden, naar de democratische presidentschapskandidatuur, Adlai 'Stëvehsori. In zes van de negen kiesdistricten werden Kefauver-gezinde democrati sche gedelegeerden gekozen met gro te meerderheid van stemmen. De uit slagen van twee andere districten zijn nog niet volledig bekend. Steven sons aanhangers hadden daar de lei ding. Meningsverschil met Washington De ontwapeningsconferentie in Londen houdt zich thans bezig met het Frans-Engelse ontwapeningsplan, opgesteld door de Fransman Jules Moch en besproken door de premiers Eden en Mollet. Het plan beoogt ontwapening in drie fasen; de eerste zou zijn een „bevriezing" van de bewapening van Oost en West, alsmede voorbereidingen voor het plan van Eisenhower inzake inspectie vanuit de lacht. De tweede fase zou ingaan na hereniging van Duitsland en deze zou een beperking van de bewapening tot bepaalde maxima betekenen. De derde fase be oogt een uiteindelijk verbod op atoomwapens na een voorafgaande ban op atoomproeven. De V.S. hebben op verschillende punten kritiek op dit Frans-Engel se plan. Washington is gekant tegen een binding aan een plan op lange ter mijn. De V. S. zien liever een beperk te ontwapening op die gebieden, waar dat thans mogelqk is. Voorts heerst er ernstig meningsverschil tussen de V. S. en Engeland en Frankrijk in zake de voorstellen om atoomproe ven te beperken en uiteindelijk te verbieden. Ook willen de V. S. niet meedoen aan een vaststelling van be paalde maxima voor de sterkte der strijdkrachten. Washington wil zich evenmin vooraf binden door een uit spraak betreffende een verbod op atoomwapens. Gromyko, de afgevaardigde van de Sowjet-Unie, stelde Franse en Britse diplomaten vragen over het plan, dat hij ter bestudering doorzond naar Moskou. Hij wacht thans op instruc ties, terwjjl men aanneemt dat hij zelf ook met voorstellen zal komen. Het Engels-Franse plan is in eerste instantie in de Russische pers gun stig ontvangen. Terwijl men in Londen praat over ontwapening, werd in de Britse De Tunesischepremier Tahnr Ben Ammar (links) en de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Christian Pineau rechtsgefotografeerd tij dens het ondertekenen van de Tunesi sche onafhankelijkheidsverklaring. De plechtigheid geschiedde aan de „Quai d'Aorsay" in Parijs. hoofdstad door het ministerie van de fensie medegedeeld, dat onlangs door Rusland nieuwe proeven met kernwa pens zyn genomen. Verdere bijzonder heden werden niet gegeven. Gewapend met jel-sissende H snijbranders is een legertje ar- beiders op de terreinen van de H HoUandia-ijzerhandel aan de H Amsterdamse Schroothaven =e reeds enige tijd bezig om de js M laatste stoomlocomotieven van 2-: de Nederlandse Spoorwegen f§ dat zyn er neg een 260 op m maat te snijden voor de gretige muilen van de hoogovens. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllH Prinses Beatrix lidmaat Ned. Herv. Kerk Op zondag 25 maart zal ds. H. J. Kater, nederlands hervormd predi kant te Amsterdam, in de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam een bevesti- gmgsdienst leiden, waarin ongeveer 40 van zijn catechisanten als lidmaten van de Ned. Herv. Kerk zullen wor den bevestigd. Tot deze catechisanten behoren ook Prinses Beatrix en enkele van haar klasgenoten. Een gedeelte van deze kerkdienst, die in de morgenuren zal worden ge houden, wordt van 18.30 uur tot ca. 19.15 uur door het Ikor uitgezonden, hiertoe in staat gesteld door de V.P. R.O., die zijn zendtijd op palmzondag voor dit doel aan het'Ikor heeft af gestaan. In Denemarken thans 130.000 stakers. Bijna 120.000 werknemers zullen binnen twee weken in Noorwegen in staking gaan indien niet in de tus sentijd een oplossing voor de loon- geschillen is gevonden. Het zal de ernstigste arbeidscrisis van na de oorlog zijn in Noorwegen. In Denemarken hebben de werkge vers besloten om te trachten de sta king te beperken tot die bedrijven Spaak over Deltaplan Bij de voortgezette behandeling van de begroting van Buitenland se Zaken in de Belgische senaat, heeft de minister van Buitenland se Zaken, Spaak, woensdag o.m. verklaard, dat het Deltaplan een vraagstuk van nationale aard is en dat de onderhandelingen hier over reeds begonnen zyn. De Bel gische regering had haar houding bepaald in een stuk, dat aan de regering van Nederland werd ge zonden, t.a.v. de Stop van Ter- naaien, de verbindingswaterwegen en het Kanaal van Terneuzen. Met de technische studie van de gevol gen van het Deltaplan voor het bestel van de Westerschelde was een begin gemaakt. delingen en ook met reizende leraren, zo moet het toch ook mogelijk zgn om het Uitgebreid Technisch Onder wijs voor Zeeland als één geheel te zien. Ongetwijfeld kost dit meer dan één school op één plaats, maar mis schien is de Zeeuwse industrie die zo dringend deze onderwijsin richting nodig heeft bereid om aan deze extrakosten bij te dragen. En wellicht maakt hier ook de re gering een gebaar als tegenpresta tie voor de Zeeuwse bereidheid tot samenwerking, een tegenprestatie ook voor de duizenden, die in de loop der jaren door dit gewest aan de grote steden werden afgestaan. Wanneer zal de stilte rond de U. T. S. worden verbroken? EINDEXAMENKANDIDATEN STELDEN VRAGEN Experiment in het Goese Lyceum In de gymnastiekzaal en de aula van het Goese Lyceum leek het woens dagmiddag met de tientallen tafels en stoelen op een examenzitting. Van „examenvrees" was er echter niets te bespeuren. Integendeel, zonder enige schroom en vol opgewektheid kwamen de 85 meisjes en 50 jongens uit de hoogste klassen van diverse Zeeuwse middelbare scholen de zalen binnen gestapt, om het tafeltje hunner keuze op te zoeken. Een vriendelijke dame of heer ontving daar de jongelui om zich dan te laten uitvragen. Het was namelijk een voorlichtingsbyeenkomst, waartoe de rector van het Goese Lyceum, rar. W. G. F. Snyders het initiatief nam, en .waarmee een geheel nieuwe weg werd ingeslagen. Een veertigtal dames en heren uit diverse beroepen gaf hier de jongelui in een persoonlijk gesprek een inzicht over de mogelykheden welke dit bepaalde beroep biedt en de daarvoor gewenste opleiding. Aan het Goese Lyceum waren er reeds enkele jaren voor de meisjes voorlichtingsuurtjes en de Rotary deed het ook wel dens voor de jon gens. doch daar bleef het bij. Daarom had mr. Snijders het idee geopperd om dit op wat grotere schaal, zowel voor jongens als meisjes, op te zet ten. Aan alle middelbare cholen in Zeel:-nd werd mededeling gedaan van de plannen, met het verzoek op te ge ven naar welke beroepen de interesse van de jongens en meisjes voor deze voorlichting uitging. Het aantal aanmeldingen voor deze eerste maal was verrassend groot. Ruim 130 a.s. eindexamenkandidaten meldden zich aan en de belangstelling was zo veel zijdig. dat een veertigtal dames en heren moest worden uitgenodigd om a's voorlichter te dienen. En zo zaten daar de marine-of ficier, de ambtenaar van de P.T. T., de architect, de landbouwin genieur, de vertegenwoordiger van deM.T.S. en die van de Techn. Hogeschool, de Wika, de maat schappelijk werkster, de psycholo ge, de scheikundig ingenieur, de tandarts, de bacterioloog, de man van de Rijksluchtvaartschool, de verpleegster, de K.L.M.-stewar- dess, de doktersassistente, de land- bouwhuishoudlerares, de bibliothe caresse, de journalist enz. enz. Verhelderend In een prettige sfeer werd door de jongelui een lawine van vragen over de voorlichters uitgestort en hieruit ontstonden gesprekken, die vaak zeer verhelderend hebben gewerkt. Zowel voorlichters als scholieren waren dan ook zeer voldaan over deze nieuwe vorm van directe, persoonlijke voor lichting. Deze wijze is zeer zeker te verkiezen boven het houden van propagandutoespraken en films over een bepaald beroep, waarvoor soms slechts een deel van de betrokken scholieren belangstel ling heeft. Het verdient daarom alleszins aan beveling om op deze nieuwe weg voort te gaan. hetgeen ook wel in de bedoeling ligt. De beroepskeuze is immers een vraagstuk, waaraan nooit waar reeds gestaakt wordt, door geen algemene „uitsluitingswaarschuwin gen' te doen uitgaan. De uitvoerende raad van de werk geversassociatie heeft echter tegelij kertijd besloten om de uitsluitingen ook van kracht te doen zijn voor die industrieën, waar tot nu toe slechts gedeeltelijke stakingen voorkwamen. Hierdoor wordt het aantal werkne mers dat bij het conflict betrokken raakt verdubbeld van 65.000 tot 130.000. Deze laatste „uitsluitingswaar schuwingen" worden op 3 april van kracht, tenzij voor die tijd ae rege ring in het conflict in mocht grijpen. De vakbonden hebben om hun kracht te tonen, stakingen bevolen in een aantal scheepswerven en krachtstations. Bijna alle buslijnen in Noord-Jut land en in Seeland en andere delen van Denemarken zijn stilgelegd we gens gebrek aan benzine. Ook de zuivelfabrieken zullen binnen enkele dagen te kampen krügen met* een gebrek aan brandstof. teveel aandacht kan worden besteed. Want, zoals rector Snijders in zijn welkomstwoord tot de jongens op merkte: „Als het goed is, trouw je tweemaal in je leven. Éénmaal met je beroep en éénmaal met je toekomsti ge vrouw". In verband met het tijdstip van in diening van de aanvragen voor stu diebeurzen. wil men deze voorlich tingsbijeenkomsten voortaan wel vroeger, n.1. eind november/begin de cember doen houden. VERWACHT... OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met en kele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN SLAAN 23 maart Zon op 6.38 Maan op 15.35 onder 19.00 onder 4.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1