Verkiezingen in Elten: politieke hartstochten laaien nog niet op Minister Suurhoff over de aanpassing .START MET DE SATELLIET AFZONDERLIJKE WET VOOR MIDDENSTANDSONDERWIJS NIEVW ORGEL IN OOSTBVRGS KERK WOENSDAG 21 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STANDSORGANISATIES STELDEN KANDIDATEN Alleen de „oorlogsslachtoffers" geven blijk van ontevredenheid (Van een speciale verslaggever) Nog staat er geen politiek achter!" De sterke klemtoon op het eerste woord legt enige dreiging in de opmerking. Maar wanneer we een nadere toelichting vragen, blijft die achterwege. Er wordt alleen gezegd: „We zijn zakelijk geworden. We verlangen geen wonderen, maar willen voor onze rechten vechten!" Het is de enige „extreme" flits uit het lange gesprek, dat we voer den met de Eltense kruidenier Wittenhorst. Hij heeft zijn plaatsgeno ten een weinig verrast een paar weken geleden. Terwijl de boeren en middenstanders van Elten een gezamenlijke kandidatenlijst opstelden voor de verkiezing op 24 maart van de elf leden van het adviescollege, dat de landdrost dr. A. Blaauboer straks terzijde moet staan bij het bestuur van het drostambt, kwam Wittenhorst in een vergadering van de werknemers plotseling meedelen, dat de „Oorlogsslachtoffers" met een eigen lijst zouden komen. Ze meenden, dat hun speciale belan gen noch bij de werknemers, noch bij de boeren en middenstanders voldoende gewaarborgd waren. Wittenhorst, zelf oorlogsslacht offer en reeds lang binnen het ver band van de „Bund Deutscher Kriegsopfer" een warm pleitbezor ger voor de belangen van deze ca tegorie, is dus in deze dagen van verkiezingsvoorbereiding een ge zaghebbende figuur in Elten. Hij is boven aan de kandidatenlijst geko men van zijn groep, en verheelt niet, dat hij aan het komende ad viescollege van de landdrost heel wat meer gezag wil toekennen, dan het oude college ooit heeft kunnen opbrengen. „Vergeet niet", zegt hij, „het oude college is nooit door de bevolking fekozen. Het is aangewezen door r. Blaauboer, de landdrost. Voor het eerst sinds de annexa tie in 1949 zal de bevolking nu zelf zijn mensen aanwijzen „Maar het blijft toch slechts een adviescollege", werpen we tegen. „Ja, inderdaad, het is geen ge meenteraad. Maar als het een eenheid vormt, is dr. Blaauboer reëel genoeg om er ernstig reke ning mee te houden. In de hui dige groep is er maar een enkele, die scherp voor zijn mening staat. Dat heeft geen effect. Maar als er meer zjjn Lichte roes En zó leeft Elten dus in deze da gen in de verkiezingsroes. Men zou het overigens niet zeggen, als men terloops deze 3400 zielen tellende Duitse enclave in .et Nederlandse grensgebied achter Zevenaar be zoekt. Verkiezingspamfletten, of witkalk-leuzen zijn we in Elten niet tegengekomen. En in de „Gasthofen", de vele cafeetjes van dit nog in zo vele opzichten Duitse dorpje, praat Maandag 19 maart is een belang rijke datum voor Bep van Klaveren geworden: het einde van zijn carrière als bokser. Na zijn laatste wedstrijd tegen de Duitser Handke. die ge staakt moest worden op doktersad vies. werd Van Klaveren uitbundig door de toeschouwers toegejuicht. Op de foto: Van Klaveren stapt voor de laatste maal uit de ring de bokshandschoenen z\jn opgehangen.... men meer over de voetbalwedstrij den en over het carnaval dan over de verkiezingen. Men staat er dus lauw tegenover? Nee, dat toch stellig ook weer niet. De verkiezingsvergaderingen worden zeer druk bezocht. Zeker driehon derd ingezetenen lopen er telkens warm voor en nemen tenslotte vaak breedsprakig deel aan het debat. En dat, terwijl er geen politiek in het geding is, slechts het plaatselijk belang op de voorgrond staat. Blijft de politiek er inderdaad bui ten? Op die vraag hebben we een ant woord proberen te vinden tijdens ons bezoek aan Elten-in-de-verkiezings- strijd. Het was een bijzonder actueel vraag, omdat juist de heer Von Bren- tano, de minister van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek ons land heeft bezocht, en tijdens dat be zoek terloops ook even de kwestie van de annexatie-gebieden aanroer de. Met enige reden veronderstelden we dus in de verkiezingsstrijd van Elten iets van het „Heim-ins- Reich"-idee terug te zullen vinden. Hoe schromelijk hebben we ons daarin vergist. Er is geen sprake van politieke hartstocht. En wie men- naar zijn mening vraagt, aangaande terugkeer naar Duitsland geeft een ontwijkend antwoord. Het lijkt wel, of mén het zelf niet meer weet de ooit zi b.v. geen eisen gesteld met betreï king tot de nationaliteit van de kies gerechtigde. Er zal dan" ook aan wor den deelgenomen door Nederlanders, Duitsers, Oostenrijkers, Italianen, één Roemeen en vier statenlozen In menig opzicht wordt dit merkwaardigste verkiezing, die ALGEMENE OUDERDOMSWET Hoogte van premie nog niet bekend (Van onze parlementaire redacteur) De algemene ouderdomsverzeke- ring is een project van enorme be tekenis, zo zeide de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, dinsdagavond in de Tweede Kamer aan het slot van zijn redevoering, die ruim drie uren duurde. In cijfers uitgedrukt blükt het gewicht van de komende ouderdoms voorziening uit de volgende vergelij king: volgens de noodwet ouderdoms voorziening (de noodwet-Drees) ont vingen op 1 januari j.l. 369.000 per sonen een uitkering tot een geza menlijk bedrag van 279.000.000 per jaar. Volgens de nieuwe, definitieve wet, zullen 712.000 personen een uitkering ontvangen tot een totaal bedrag van 722.000.000 per jaar. De bewindsman was er van over tuigd, dat op het gebied van de oudedagsverzorging een forse stap voorwaarts gezet is. Hij was dank baar voor de eensgezindheid en er kende dat velen van verschillende richtingen hun krachten aan de re geling nebben gegeven. Voor de op stelling van de wet was hijzelf ech ter verantwoordelijk. Hij z,ou echter niet willen, dat voortaan zoals thans gezegd wordt, dat de bejaarden van Drees trekken wordt gespro ken van bejaarden, die van Suurhoff trekken. Dat klinkt ook niet, zo voegde hij er onder vrolijkheid van de Kamer aan toe. Vooral wa den benieuwd hoe de aanpassing zou verdedigen. Mo reel en sociaal achtte hij het vol strekt houdbaar om tot hen, die reeds een eigen pensioen hebben, te zeggen: wij konden niet an ders dan U in de wet opnemen; vindt U nu goed, dat wij met uw eigen pensioenregeling reke ning houden, zodat geen onrede lijke cumulatie ontstaat. De gelden, die door de aanpas sing vrijkomen, zullen niet via de fiscus in de staatskas terecht komen, maar kunnen worden ge bruikt bijvoorbeeld voor de we duwen- en wezenpensioenen. De minister vestigde de aandacht op het bestaan van een vrij vérgaan de „vergrijzing" van de bevolking van ons land. Zonder evenredige of fers kan daardoor de verhouding honderd tot zeventig, die tussen loon en pensioen bestaat niet wor den verschoven naar bijvoorbeeld de verhouding honderd tot negentig. Hij deelde mee, dat bij het over leg tussen de werkgevers en de werknemers in de Stichting van den Arbeid een grote meerderheid voor de aanpassing bleek te bestaan Voor de pensioenfondsen die in hun re- Fiets voor de vriend van het jaar hoofd-commissaris van York. Meer dan 100. politie te New York jongens en meisjes van James Nolan, lieefi 7 tot21 jaar nemen meegedeeld, dat. de daaraan deel. Een van 100.000ste fiets, die se- de doeleinden is het te dert het einde van de gengaan van de jeugd- oorlog door een Neder- criminaliteit. De fiets landse fabrikant naar van een speciaal model de VStaten wordt wordt gratis beschik- - uitaevoerd, in de baar gestéld door een gen in die maand zullen maand mei toegekend Nederlandse rij wiel fa- worden toegewezen, zal worden aan de briek. Eenzelfde modei beste kameraad" van zal, naar men ver wacht, door de Neder landse firma geschon ken worden aan de ..beste vriendin .maand van de kame raadschap". teneinde, ndoende de openbare belangstelling in de ac tiviteit van de organi satie op te wekken. Men verwacht om die reden, dat de belonin- glementen aanpassing uitdrukkelijk verbieden of daarin niets over de aanpassing hebben opgenomen, moet de aanpassingsmogelijkheid worden geopend door de opneming van bepalingen hierover in het wets ontwerp. Men is niet gedwongen tot aan passing. De besturen der pensioen fondsen, waarin volgens de pensioen en spaarfondsenwet de werkgevers en de werknemers paritair zijn verte genwoordigd, moeten dit zelf uitma ken. Als de morelijkheid tot aan- passing niet zou worden geopend,; dan ontstaat er volgens de bewinds man een zuiver kansspel, waar de pensioenen wel en waar ze niet zul len worden aangepast. Er zijn 12.000 pensioenregelingen in ons land. On grond van dit grote aantal achtte hij het geven van een garantie tegen een onnodige aanpas sing onmogelijk. Tenslotte heeft de heer Suurhoff medegedeeld, dat nog niet te zeggen valt. hoe hoo<r de premie zal zijn. Hij geloofde niet, dat de inning van dë premies voor de belastingdienst de wet impopulair zal maken. Voor die inning zullen aparte aanslagen wor den opgelegd. De bewindsman wees zelfs de ge ringste premieheffing van de kleine zelfstandigen (met een inkomen tot 21J)0 's jaars voor gehuwden en 1500 per jaar voor ongehuwden) af, omdat het hier om de kleinste „sappelaars" gaat. Een aantal leden repliceerde. De Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland Toetreding van V. S. tot Verdrag van Bagdad? Herbert Hoover, waarnemend mi nister van buitenlandse zaken, en John Hollister, directeur van het bu reau voor de Amerikaanse hulpverle ning aan het buitenland, hebben dins dag verklaringen afgelegd voor de commissie voor buitenlandse aangele genheden van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, waarin zij zich uitspraken voor Eisenhowers pro gramma, dat voorziet in het beschik baar stellen van 4.860.000.000 dollar voor buitenlandse hulpverlening. „Het accent der Sowjet-Russische buitenlandse politiek is verlegd. Waar vroeger in de eerste plaats op geweld wera vertrouwd, wordt thans een po litiek van verlokkingen, van zowel politieke als economische aard, bedre ven. De communistische bedreiging der vrije staten is op economisch gebied krachtiger geworden. Wij kunnen het ons dus niet veroorloven in dit op zicht minder te gaan doen", aldus Hoover. Ook verklaarde Hoover, dat de V. S. er enige tjjd over hebben gedacht, tot het Verdrag van Bagdad toe te treden en dat de kwestie nog niet van de baan is. Eerste Kamer aanvaardde wetsontwerp De Eerste Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 juli 1951 in Geneve ondertekende verdrag betreffende de status van vluchtelingen, goedge keurd. De beraadslagingen werden ge volgd door de hoge commissaris voor de vluchtelingen, mr. Van Heu- ven Goedhart. Eerste spreker was de heer Die penhorst (A.R.), die kritiek uitte op de late indiening van het wetsont werp. De heer Blaufort (K.V.P.) zei- de, dat waar het de vertraging in het wetsontwerp betreft, het leed thans is geleden. Niets meer staat de ratificatie in de weg. Mevr. VerweyJonker (Arb.) sprak er haar vreugde over uit, dat naar Nederlandse opvatting het be grip vluchtelin niet wordt beperkt tot hen, die afkomstig zijn uit Eu ropese landen, maar ook betrekking heeft op hen, die uit landen buiten Europa afkomstig zijn. Wat het asyl- recht betreft, merkte spr. op, dat de vertegenwoordiger van de H. C. voor de vluchtelingen dient te wor den ingeschakeld als een vluchte ling om asyl vraagt. Op vragen van de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) hoe de af wijzende houding jegens de Indische Nederlanders te rijmen valt met de houding jegens de vluchtelingen, met het lot waarvan de regering zo begaan is, deelde minister Beyen mede, dat de-kwestie van de Indi sche Nederlanders in ernstige over weging is. Binnenkort zullen nadere- mededelingen over dit onderwerp worden gedaan. Na antwoord van minister van Oven op enkele vragen, werd het wetsontwerp aangenomen. JoRgetie gestikt in rioolput In Arnhem is het ongeveer ander half jaar oude zoontje van de fami lie H, in een rioolput terechtgeko men en gestikt.In de tuin achter het huis bevond zich de put, die was af gedekt met een houten plank en een ijzeren rooster. In een onbewaakt ogenblik heeft de kleine kans gezien om plank en rooster van de rioolput te verwijderen. Hij is er toen met het hoofd voorover in gevallen. Een Frans militair vliegtuig is Zater dag in de buurt van Dakar (Fr. West-Af- rika) bij het opstijgen verongelukt. Alle acht inzittenden verloren het leven. Botsing tussen bus en tram in Leiden Op de Rünsburgerweg tussen Lei den en Oegstgeest zijn dinsdag een bus en een tram met elkaar in bot sing gekomen. De chauffeur van de bus werd ernstig gewond; 24 buspas sagiers moesten in het ziekenhuis ge holpen worden. Het ongeluk geschiedde, toen de autobus, die uit Leiden kwam, op de Rijnsburgerweg een voor hem rijden de trekker met oplegger wilde passe ren en van tegenovergestelde rich ting een tram naderde. De buschauf feur, die met zijn bus juist naast de trekker reed, remde af. De bus begon evenwel te slippen en botste met de linkervoorzijde tegen de tram, waar van de bestuurder, die het ongeluk zag aankomen, krachtig had geremd. De voorzijde van de bus werd ern stig beschadigd, De chauffeur, de 38- jarige G. P. K. uit Leiden, moest worden uitgezaagd. Hij heeft een schedelbasisfractuur en een fractuur Zo stelt een tekenaar zich de start voor vxr de drietrapsraket, waar mee men binnen afzienbare tijd de kunstmatige satelliet van de aarde in de ruimte wil schieten. Het is echter maar niet zo'n teke ning, doch zij is wel degelijk geba seerd op de gegevens van de Martin^ fabrieken, die deze propectiélen maakt. Op de achtergrond de ftrjsin- stallatie die het gevaarte op zijn plaats heeft gebracht: rechts de be tonnen punkervanuaar de controle op de siart en vlucht plaats vindt. aan het linker onder- en bovenbeen opgelopen. Er is geen direct levens gevaar voor hem. Van de ruim dertig inzittenden van de autobus, allen personeelsleden van de marine-elektronische bedrijven te Oegstgeest, werden er vieren twintig eveneens naar een ziekenhuis vervoerd. Zij klaagden over pijn in de borst en hadden hoofdwonden, éen lichte hersenschudding of een kaak- fractuur opgelopen, terwijl een der inzittenden een knieschijffractuur had. Conclusie van de S.E.R.-commissie. De commissie middenstandsonder wijs meent, dat het middenstandsvak- eri handelsonderwijs in een afzonder lijke wet moet worden geregeld en niet moet worden ondergebracht in een grote wet op het voortgezette De „beste kameraaa ■an het. jaar" en dc beste vriendin van het jaar" worden ge kozen op grond van hei van beste individuele ge- de politie, die atletiek- het jaar. drag en de beste werk programma's organiDe burgemeester^ van zaamheden voor seert voor jongens het jaar (pal boy of the year). Nolan is voorzitter van de atletenclub van stad New York club. Dominee W. S. Hugo van Dalen stond dinsdagmiddag nog even stil in de wandelgang van de hervormde kerk te Oostburg. Hij keek naar 'n bruin eiken traporgëltje, dat daar bij een pilaar stond en zei: „Ja, dat is ons oude serafijntje, klein welis waar. maar het heeft ons goede diensten bewezen." Maar ogenblikkelijk daarna dwaal den zijn ogen vol trots naar het or- geloxaal, achter in de kerk, waar sinds verleden week een prachtig, indrukwekkend kerkorgel werd ge plaatst. Een modern, in licht eiken uitgevoerd instrument, met maar lielst 1250 pijpen. De Oostburgers worden wel eens spottend de „windmakers" genoemd, maar ds. Hugo van Dalen meende, dat hij zonder enige overdrijving vast kon - stellen, dat dit wel het mooiste kerkorgel van Zeeuwsch- Vlaanderen is. Én het geluid is kort weg gezegd schitterend. Daarvan kunnen zich de gemeen teleden en de belangstellenden don derdagavond overtuigen tijdens de inwijdingsdienst, waaraan het Neder lands hervormd kerkkoor uit Oost burg medewerking verleent en waar bij de mezzo-soprane Ina Schijve Anthonissc en de organisten Cor Schijve en Sam Schijve voor de mu zikale omlijsting van de liturgie van ds. Van Dalen zullen zorgen. Bij dit uit te voeren Bachprogramma en werken van Cesar Franck zullen de kwaliteiten van het orgel getoetst worden. De president-kerkvoogd, de heer J. A. van Kampen, vertelde nog. dat de aanschaf van het nieuwe orgel nog vrij plotseling is gekomen. Er bestond reeds vanaf de inwijding van de kerk in 1950 behoefte aan een goed instrument, maar ja, de finan ciën lieten dit voorlopig nog niet toe. Er was een bedrag beschikbaar ge steld door het rijk als tegemoetko ming in de oorlogsschade, maar een groot gedeelte heeft men moeten ontvangen door de offervaardigheid kerkorgel, dat te koop was aangebe den, toen men op het laatste nippei tje een uiterst billijke ganbieain kreeg. „Een occasion" vond ds. Vai Dalen. Het orgel overtrof de stout van de gemeenteleden. Na veel pros- ste verwachtingen, werd gekocht er pecti doorgebladerd te hebben was men. juist van plan eens in een kerk in Zevenbergen te luisteren naar een verhuisde naar Oostburg, waar he' nu in alle glorie staat opgesteld. „We hebben grote plannen" vertel de ds. Hugo van Dalen, „want we villen van Oostburg een kerkmu- :ekeentTum maken. En wel in die in, dat we solisten zullen uitnodi- :en en kerkkoren uit de omgeving aten optreden. Vooral is het van be ing de mogelijkheden in deze streek e activeren." onderwijs. Die delen van het zo ge compliceerde niiddeustandsonderwijs, die ingevolge de bepalingen van de bestaande onderwijsivetgeving vol doende zjjn geregeld, zullen in de middenstandsonderwijswet dienen te worden opgenomen onder verwijzing naar de desbetreffende regeling in bestaande onderwijswetten. De commissie is in maart 1954 in gesteld. Voorzitter was drs. H. L. Jansen, algemeen secretaris van de S.E.R. De commissie meent, dat de oplei dingen tot en met gezel voor het ambacht van de nijverheidsonderwijs wet zullen moeten blijven ressorte ren, ook indien zij aan de onder bouw van de geprojecteerde pa- troonsscholen zullen worden gegé- vën. De patroon- en meestercursus- sen daarentegen zullen in de nieuwe middenstandsonderwijswet geregeld moeten worden, alsmede de detail handelsscholen, de detailhandelspa- troonscursussen. de middenstands avondcursussen en de applicatiecur sussen. Met de gedachte, dat de opleiding tot en met gezel als fase in het on derwijs voor het ambacht geheel door de bepalingen van de riijver- heidsondenvrjswet moet worden be heerst, soreekt de commissie niet uit, dat deze wet in dit opzicht aan de situatie in het ambacht is aan gepast. In een schets van een wetsontwerp middenstandsonderwijs stelt de com missie een raad voor het midden standsonderwijs voor. Deze raad, waarvan de leden door de Kroon worden benoemd op voordracht van de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van economi sche zaken, zou dienen te bestaan uit een afdeling voor handelskennis, een voor vakbekwaamheid voor het ambacht en een voor vakbekwaam heid voor de detailhandel. De taak van de raad zou moeten zijn om de minister desgevraagd of eigener be weging te adviseren omtrent vraag stukken van algemene strekking op het gebied van het middenstandson derwijs. Ds. L. Kraan overleden. Te Utrecht is in het stads- en aca demisch ziekenhuis in de ouderdom van 67 jaar overleden ds. L. Kraan, emeritus-predikant der Chr. Gerefor meerde Kerken. Op gevorderde leeftijd ging ds. Kraan theologie studeren en in 1933 werd hij op 45-jarige leeftijd kandi daat. 29 oktober 1933 aanvaardde hij het predikambt bij de gemeente van Baarn. die hij heeft gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem om gezond heidsredenen op 1 november 1945 werd verleend. Ds. Kraan vestigde zich daarna metterwoon te Zeist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7