Minister Suurhoff verdedigde de algemene ouderdomswet Feest in onafhankelijk Tunesië ZES AANRANDINGEN EN NIET MINDER DAN 176 INBRAKEN DE LENTE IS IN HET LAND! CjOAmmj WOENSDAG 21 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 AANPASSING: MOEILIJK PUNT Bewindsman voelt niet voor verhoging van de bedragen (Van onze parlementaire redacteur) Het leek er in de dinsdagmiddag door de Tweede Kamer gehouden vergadering op, dat de algemene ouderdomswet, wanneer er in deze Kamer een definitieve beslissing over genomen moet worden, met alge mene stemmen zal worden aangenomen. Twijfelachtig was aanvanke lijk nog wat de Staatkundig Gereformeerde Partij, die elke vorm van verzekering afwijst, zou doen. Ds. Zandt, één van de twee vertegen woordigers van deze partij in de Kamer, begon met te zeggen, dat de algemene ouderdomsvoorziening geen verzekering is en dat het wets ontwerp dus voor de S.G.P. aanvaardbaar was. Hij zag er meer een uiting van armenzorg in. Vandaar dat hij tegenstander was van toe kenning van het zogenaamde bodempensioen aan de rijken. Toch kleefden er aan het ontwerp naar het oordeel van de heer Zandt enkele bezwaren, die hij niet licht kon tellen. Aan het slot van zyn re devoering verklaarde hij dan ook, dat hij eerst de verdediging van het wets ontwerp door minister Suurhoff wilde afwachten, alvorens zijn stem te be palen. De bewindsman stelde hem teleur, want riskerend, dat het ontwerp niet met algemene stemmen zal worden aangenomen, zeide de heer Suurhoff, dat er weliswaar geen sprake is van een verzekering in de orthodoxe bete kenis, maar dat toch wel zeker de verzekeringsgedachte aan het geko zen systeem ten grondslag lfgt. De bewindsman antwoordde de Ka mer aan de hand van de dertien re devoeringen, die vorgie week donder dag en dinsdag j.l. door afgevaardig den waren uitgesproken. Prof. Lemaire (k.n.p.) vroeg dins dagmiddag de aandacht voor de ge moedsbezwaren en maakte bezwaar tegen de aantasting van verkregen rechten, die gelegen is in de aanpas sing van het bodempensioen. Dat zijn de uitkeringen van 1338 en 804 voor gehuwden en ongehuwden, aan bestaande pensioenaanspraken. Mr. Van Leeuwen (v.v.d.) steunde hem daarin, maar deze afgevaardigde maakte het voorbehoud, dat zeer ge wichtige redenen van algemeen be lang deze aantasting konden recht vaardigen. Verdediging Minister Suurhoff bracht hulde aan allen, die aan de samenstelling van het wetsontwerp hadden medege werkt, speciaal aan mr. J. J. A. Ber ger, die in de voorbereidingen een be langrijk aandeel heeft gehad. Hij ver dedigde de vermindering van de pre mie voor hen, die de volle premie niet kunnen betalen, o.a'. de kleine zelf standigen, en vestigde er de aandacht op, dat de vereveningsheffing wordt afgeschaft om het de werkgevers mo gelijk te maken een looncompensatie te verstrekken. Ook de bewindsman noemde de vrij- steling voor de gemoedsbezwaarden een lastig punt. Zij zullen een bedrag gelijk aan de premie aan de belastin gen moeten betalen en behouden hun recht op de uitkering, die zij al of niet kunnen aanvaarden. In geen geval was hy bereid een systeem in te voeren, waarby men vrystelling van premiebetaling kan verzoeken en men ook niets bij de belastingen behoeft te stor ten en dan ook geen aanspraak op het bodempensioen kan laten gel den. Hy vreesde dat de deur wyd open gezet zou worden voor een stroom van zulke aanvragen en dat het karakter van een ver plichte verzekering geweld zou worden aangedaan. Van verschillende kanten was er op aangedrongen een weduwe, als zy boven de zestig is, het volledige pen sioen van haar man te laten behou den. De minister was daartegen, om dat men dan een stukje weduwen- verzekering in de ouderdomswet zou brengen. Moeilijk zou dan zijn na te gaan, waar het eind zou liggen. Milder gestemd was hy tegenover een amendement van de heer Van Lier (arb.), dat mede-ondertekend was door de V.V.D., de K.V.P. en de C.H.. en dat beoogde aan de weduwe van een gepensioneerde nog gedu rende een jaar na de dood van naar echtgenoot-het door het echtpaar ge noten pensioen te waarborgen, in plaats van zes maanden. Hij had er geen principieel bezwaar tegen en was bereid het amendement over te nemen. Financieel onmogelijk noemde de minister het om verder te gaan dan 1338 en 804. Hij kon geen bevredigende verklaring geven van de verhouding van deze bedragen. De verhouding tien tot zes ligt on geveer in de noodwet ouderdoms voorziening besloten. Ook de S.E.R. heeft dit percentage geadviseerd. De heer Suurhoff had zich daarbij aangesloten. De verhoging van de ongehuwden- uitkering, waarom door verschillende afgevaardigden gevraagd was, zou aanzienlijke kosten met zich brengen, daarom was hij er niet voor te vin den. De bewindsman verwachtte van de algemene ouderdomsverzekering een sterke ontwikkeling van de be drijfspensioenfondsen, omdat deze voortaan in staat zullen zijn door de toekenning van een niet te groot aanvullend pensioen een redelijke ver zorging voor de oude dag aan gepen sioneerden te waarborgen. (Vervolg op pag. 7.). VOOR ARNHEMSE RECHTBANK Vijftien jaar gevangenis straf geëist. De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. C. L. van IJsendjjk heeft dinsdag vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 32-jarige ma chinebankwerker G. M. A. van T. te Nijmegen. Deze heeft bekend zich aan 176 inbraken en 53 rijwieldief stallen te hebben schuldig gemaakt in de jaren 1951 tot en met 1954 en voorts zes keer meisjes te hebben aangerand. i? STAT.TNS STOEL. Een van de meest gefotografeerde stoelen in de Sowjet- Unie is van zijn plaats verdwenen in het huis van Lenin in de buurt van Moskou. En dat is de stoel van Jozef Stalin. Daar, in de tuin, zaten Lenin en hij samen en poseerden voor de befaamde foto van 1920, die alom werd verspreid. De ene stoel droeg het opschrift „Stalin", de andere heette „Lenin". Een gids met een uit gestreken gezicht vertelde aan een westers journalist die de stoel miste, dat het zitmeubel in reparatie was. Maar de vreemdeling kwam ook tot cle ontdekking, dat de kamer, waar Stalin sliep, als hij Lenin bezocht, nu gewoon maar „logeerkamer" heette. STALINS LAAN. Ook voor het Am sterdamse gemeentebestuur zullen er misschien consequenties vastzitten aan de ontluistering van Stalin. Wat immers moet gebeuren met de Sta- linlaan, nu Stalin in Rusland de laan uit is? Door de naam van die laan te veranderen, kan men misschien voor komen dat de communisten met een protestnota op de proppen komen. Ds lente is officieelin liet and en deze jongedame nam /een halve maatregelen! Zij is oei één van de eersten, zo niet eerste, die aan liet Vlissing- •e strand een zonnebad nam. In i ezelschap van een vriendin|j die het badpak nog maar even n de kast had laten hangen.... FOTO P.Z.C.) Tien Pakistani's gedood en 18 gewond Premier Mohammed Ali van Pa kistan heeft, in het parlement ver-, klaard, dat zich in de nach t van zon dag op maandag op ongeveer 50 mijl van Lahore een ernstige schermutse ling tussen Pakistaanse grenstroepen en Indische militairen heeft voorge daan, waarin haar nu blijkt niet min der dan 10 Pakistani's gedood wer den, terwijl 18 Pakistini's gewond werden. Mohammed Ali zeide, dat de Indi sche soldaten plotseling met zware mortieren en machinegeweren het vuur op Pakistaanse grenseenheden geopend hadden, welke daarop „uit zelfverdediging" terugvuurden. De officier had van deze enorme hoeveelheid misdrijven, drie inbraken te Nymegen en Arnhem ten laste ge legd, alsmede twee pogingen tot doodslag: te Groesbeek op twee kwe kelingen op 5 mei 1952, te Heumen op een dienstbode op 19 juli 1954. Verdachte, een magere man met wilde ogen, verklaarde dat hij tijdens proefverloven van zijn verblijf in het psychopatenasyl te Avereest verschil lende delicten had gepleegd. Hjj was ter beschikking van de regering ge steld wegens een vroegere veroorde ling. Ten aanzien van de aanranding te Groesbeek nabij het sanatorium Dek- kerswald gaf verdachte tdfe twee meisjes (kwekelingen) in het staats bos aldaar te hebben gevolgd en een der meisjes tê hebben neergeschoten. Dat hij het andere meisje met zijn re volver (deze had hij gestolen by een inbraak in de woning van een Nij meegs inspecteur van politie) een klap op het hoofd had gegeven, herin nerde nij zich niet meer. Hij gaf ver der toe een Amsterdamse dienstbode, die, met vakantie te Heumen zijnde, te Nijmegen de bus had gemist, op zijn bromfiets naar Heumen te heb ber gebracht en haar daar met een mes in de kaak en in de borst te heb ben gestoken. Hij kon geen nadere verklaring geven van het motief tot deze daad. Toen het meisje op de grond lag, was hij op zijn bromfiets weggereden. De drie inbraken bekende hij vlot. Te Nijmegen had hij 600 gestolen, te Eist 785.en enige kledingstuk ken en te Arnhem, geld, boeken, een jas, een sjaal en een damesrijwiel. De psychiater, prof. Baan. acht hem psychisch ernstig gestoord. Hij Adres aan Kamer over zaak-Jungschlager (Van onze parlementaire redacteur) lx# de dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. Kortenhorst, medegedeeld, dat bij de Kamer was ingekomen een adres van een groot aantal Haarlemse ingezetenen over de zaak Jungschlager. Zij verzoe ken stappen te doen ter beveiliging van mevrouw Bouman. Voorts deelde de voorzitter mee, dat de regering haar beslissing be treffende de verhoging van de lonen aan de Kamer zal mededelen. Na ontvangst daarvan zal de Ka mer uitmaken, wat zij verder zal doen. Kennelijk wordt hierbij gedacht aan een openbare bespreking van de toegestane loonsverhoging. Nederland neemt deel aan Navo-vlootmanoeuvres Franse, Portugese, Nederlandse en Amerikaanse vlootstrijdkrachten be gonnen dinsdag tezamen met Britse eenheden NAVO-vlootmanoeuvres, welke in totaal vyf dagen zullen du ren. De manoeuvres zyn gericht op de bescherming van vliegdekschepen en convooien door oorlogsschepen en marinetoestellen tegen aanvallen uit de lucht, op de zee en van onder zeeërs. De Britse admiraliteit deelde niet mee, in welk gebied de manoeuvres precies zouden plaatsvinden, maar zei, dat zij besloten zouden worden met een van vliegdekschepen af ge lanceerde luchtaanval op doelen in Zuid-Engeland. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de manoeuvres in het kanaal gehouden zullen wor- is sterk verminderd toerekeningsvat baar. De officier sprak voorts over de an dere aanrandingen. Te Gorinchem heeft verdachte in 1942 twee kleine meisjes in de schouders gestoken en in 1952 te Nijmegen een vrouw van de dijk af in een sloot gesmeten. Te Valburg deed hy in 1954 hetzelfde nog eens met een vrouw, die over een dijk fietste. Gezien de ellende die deze man heeft veroorzaakt en het risico, dat de maatschappij loopt, als hij binnen enkele jaren al vrij zou komen, ook rekening houdend met het feit, dat hij sterk verminderd toerkeningsvatbaar is, eiste mr. Van IJsendijk 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering. Uitspraak over veertien J Op 27 april a.s. wordt Miniatuur Walcheren te Middelburg heropend. Deze heropening zal verricht worden door de president-directeur van de Nederlandse spoorwegendr. ir. F. Q. den Hóllander. Het miniatuur is dit jaar belangrijk uitgebreid met allerlei beweegbare objecten, o.a, met een trekker en bijbehorende landbouwma chines. Deze voerden vervaardigd door de heer W. P. van Aartsen uit Middel burg. die reeds eerder belangrijke bij dragen voor Miniatuur-Walcheren le verde. Deze foto toont de heer Aart sen met zijn onlangs gereedgekomen machines. (Foto P.Z.C.) Massamoordenaar in Italië ontmaskerd De politie te Brescia (Italië) heeft bekendgemaakt, dat na een verhoor van drie uur een boerenknecht van middelbare leeftijd, Vitaliano Moran dini genaamd bekend heeft in een periode van drie maanden zes vrou wen, twee mannen en een jongen ver moord te hebben. Morandini bekende dat hij de eer ste moord op 11 november van het vorig jaar heeft gepleegd. Hij knup pelde zijn neef Giovanni neer en bond hem vast aan een koe, die het slachtoffer een afgrond binnentrok. De neef was vermoord omdat hij Morandini bij de politie had aange geven wegens diefstal. Voorts bekende Morandini dat hij op 20 november twee vrouwen en een jongen heeft doodgeslagen en vervol gens hun hui3 in brand heeft gesto ken, dat hij op 28 december twee be jaarde vrouwen in een eenzame hut gedood heeft en dat hij op 22 januari van dit jaar een gezin, bestaande uit man, vrouw _en dochter vermoord heeft. Steeds was de moordenaar er op uit zijn misdaden het aanzien van ongelukken te geven. Zyn drijfveer was diefstal. Tegen boom gereden automobilist gedood De 22-jarige ongehuwde Th. S. te Amsterdam, werkzaam bij de Neder landse Heidemaatschappij, is maan dagavond om het leven gekomen, toen hij met zyn auto op de Zuider zeestraatweg onder Oostendorp, ge meente Doornspijk, tegen een boom reed. Wijn uit gras Vorige week bracht de P.Z.C. een bericht over de veroordeling van een man uit Sappemeer. die wijn ver kocht, welke uit een grasextract was verwaardigd. Men verzoekt ons mede te delen, dat deze man in generlei relatie stond tot de n.v. J. A. Mulder, importeur van wijnen te Sappemeer. Frankrijk heeft plechtig de onaf hankelijkheid van Tunesië erkend in een gemeenschappelijk protocol, dat dinsdag te Parijs is onderte kend door de Tunesische premier, Ben Ammar en minister Pineau. Het protocol heft het protecto raatsverdrag van 1861, 't verdrag van Baro op en het recht van Tu nesië wordt erkend op een eigen na tionaal leger en eigen verantwoor delijkheid op het gebied der buiten landse betrekkingen. Frankrijk en Tunesië zijn over eengekomen een onderlinge afhan kelijkheid te definiëren met samen werking op gebieden van weder zijds belang, zoals defensie en bui tenlandse aangelegenheden. Op 16 april zullen besprekingen be ginnen om zo spoedig mogelijk tot toepassing van de in het protocol vastgelegde beginselen te komen. De ze maand nog zullen in Tunesië ver kiezingen gehouden worden voor een grondwetgevende vergadering. Men verwacht, dat Habib Boerguiba pre mier wordt van de nieuwe Tunesische regering. Toen het nieuws van de onderteke ning bekend werd. stroomden tiendui zenden Tunesiërs juichend en zingend de straat op. In korte tijd waren de namve straten van de Arabische wijk in Tunis veranderd in een' zee van Nasser op bezoek bij Ben Yoessef? vlaggen. Des avonds werd in deze wijk een grootse verlichting ontsto ken. Ben Yoessef, de sultan van Marok ko, zal zich op 4 april voor een offi cieel bezoek naar Madrid begeven, ge hoor gevend aan een uitnodiging van de regering. De sultan zou >rden door premier Belt- Volgens berichten uit Rabat zou Ben Yoessef premier Nasser van Egypte voor een bezoek aan Marok ko hebben uitgenodigd. De uitnodi ging is niet-officieel gedaan om de Fransen niet te kwetsen. De grootste vrees van Parys is, dat de pas onaf hankelijk geworden landen zich zullen oriënteren naar een Pan-Islamitische groepering, die haar centrum heeft in Cairo, ten nadele van de betrekkingen met Frankryk. Dillon over Algerije De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Dillon, verklaarde in een rede voor de Franse en buitenlandse cor respondenten, dat de V.S. geheel ach-, ter Frankryk staan wat betreft de pogingen van dat land om een „libe rale en billijke oplossing voor de pro blemen in Algerije te vinden". Washington is verheugd, dat Ma rokko en Tunesië onafhankelijkheid hebben verkregen, maar in Algerye lag de toestand anders. „De vier departementen van Alge rye zijn Frans grondgebied", aldus de ambassadeur, aie zich hiermede vol komen achter het officiële Franse standpunt stelde. Hy wees er op, dat de V.S. conse quent de politiek van Parijs inzake Algerije hebben gesteund. Men stem de tegen een mtoie in de algemene vergadering in de V.N. en de V.S. hebben Frankrijk helikopters ver schaft voor de bestrijding van de re bellen van het leger van Allah. Ook zeide Dillon, dat het Navo-op- perbevel zyn goedkeuring hechtte aan het zenden van troepen naar Al gerije, daar de verdediging van dit gebied van belang is voor alle Navo- landen. Frankrijk heeft reisbeperkin gen afgekondigd voor het gebied van Algerije. Er mag alleen met over- heidsvergunningen gereisd worden. Het Wereldgebeuren. Vr edesminister De functie die de heer Harold Stassen in de Verenigde Staten bekleedt, wordt wel eens ge noemd „minister van de vred Of ficieel heet dit baantje anders: Ha rold Stassen is Eisenhowers speciale assistent voor ontwapening. Maar aan dit assistentenwerk zijn grote bevoegdheden verbonden. Zo is Stas sen bijvoorbeeld present in de kabi netszittingen van de V.S. en ook in de Nationale Veiligheidsraad ont breekt hij maar zelden. In zijn aan- stellingsbrief stond, dat hjj „reke ning moet houden met alle conse quenties van de nieuwe wapens in het bezit van andere landen, zowel als die van de V.S. en dat hij de ont wikkeling van de bewapening en de gezichtspunten moet overwegen van de militairen, burgers en functiona rissen van de Amerikaanse regering en van andere regeringen". Het spreekt daarom vanzelf, dat Harold Stassen door Eisenhower werd aan gewezen om naar Londen te reizen, waar maandag in het Lancaster Hou se een geheime conferentie is begon nen van de subcommissie voor ont wapening van de Verenigde Naties. Ook Frankrijk, Engeland, Cana da en Rusland behoren tot die commissie. Stassen zit dan ook in het Lancaster House aan de con ferentietafel met de B'ranse ontwa peningsspecialist Jules Moch, de Britse minister van staat Nutting, en de Canadese hoge commissaris in Engeland, Robertson. Men had eerst verwacht, dat de Russen hun ambas sadeur in Londen, Jacob Malik, zou den sturen. Maar het bleek, dat in- plaats van Malik de eerste plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken het Russische standpunt ver dedigen zal: Andrej Gromyko. Alle landen die in de commissie zijn verte genwoordigd, hebben het werk dus niet licht opgevat. Zrj hebben geen kwajongens afgevaardigd. Tot nu toe hebben dergelyke be sprekingen nooit veel resultaat gehad. Vorig jaar om deze tijd waren vertegenwoordigers van de zelfde landen bij elkaar, ook in Lon den. Maar de heren vlogen elkaar in de haren; een ogenblik leek het er op, als of zij zichzelf met stokken wilden bewapenen om aan hun woorden kracht bij te zetten. Maar zoiets past ontwapeningspraters niet. En zij vol stonden dan ook met officieel vast te stellen, dat men het volledig on eens was gebleven. Dat was bij vroegere gelegenheden ook al het geval geweest; vandaar, dat het resultaat niet veel stof deed opwaaien. Maar toch blyft in de hele wereld altijd nog een vonkje hoop leven, dat op zeker ogenblik 'n eind zou kunnen komen aan de gevaarlij ke bewapeningswedloop. Democrati sche politici in Amerika hebben pre sident Eisenhower wel eens in de schoenen geschoven, dat hij Stassen tot „vredesminister" had benoemd om een wit voetje te halen bij dege nen die zo'n stil verlangen blijven koesteren. Maar kennelijk heeft Eisenhower zijn speciale assistent niet alleen voor de show aangesteld, maar hem ook veel werk bezorgd; het is nu niet bepaald een baantje om aan te dikken. Uit de correspondentie, die Elsen hower wisselde met Boelganin, en vooral in Ike's laatste epistel dat een paar weken geleden werd ge publiceerd, bleek dat Stassen met een geheime tas vol goede plannen naar Londen zou trekken, waarin gebruik van atomen voor de vrede, inspecties uit de lucht en inspecties op de grond met nog andere ingrediënten tot iets smakelyks zouden worden vermengd. Boelganin wekte indertijd de schyn, dat hij met Eisenhowers brief wel in zijn nopjes was. Men durft het nau welijks te geloven, maar ouden dit goede voortekenen zijn? Inmiddels is er aan westerse kant al een tegenvaller geboekt: het blijkt dat de Engelsen en de Fransen samen een ontwapeningsplannetje hebben uitgedokterd, waarmee Stassen het in een week van voorbereidende be sprekingen helaas niet eens kon wor den. Het is nu maar te hopen, dat Gromyko niet naar Londen is ge stuurd met de bedoeling de westerse geallieerden nog verder uit elkaar te drijven. Dat zou nooit gelukken, om dat de ontwapening nu eenmaal een theoretisch en betrekkelijk onaan zienlijk onderwero blijft, zolang de Russen niet werkelijk meedoen. Gro myko zal door zelf op constructieve manier over de brug te komen be wijzen, dat het overvloedig bekriti seerde beleid van Stalin definitief heeft afgedaan. HAROLD STASSEN tas vol plannen Boevenbotsing bij berkeboom... Een simpel boompje is twee ontsnapte mis dadigers noodlottig ge worden op een wijze, die voor de dolste film- klucht niet onderdoet. werden de tot lange straffen veroordeelden Augustus King en Maurice Vernon in een taxi van Bristol naai de gevangenis in Exetet overgebracht. De beide mannendie met hand boeien aan elkaar wa ren vastgekoppeld be gonnen tijdens de rit zogenaamd hevig te vechten, waarop de taxi vaart minderde en een parketwacht, die de twee mannen begeleid de, tussenbeide wilde komen. Op dat moment opende een van de gevangenen ?en deur, waarna bei den naar buiten spron gen en het op een lopen zetten. De eerste 50 meter ging alles prachtig, maar toen kwam er een slankonschuldig ber kenboompje op hun pad. In de opwinding ver gaten King en Vernon, dat zij aan elkaar vast zaten en renden elk langs een andere kant van de boom met het gevolg, dat zij met een geweldige klap tegen elkaar opbotsten en beiden uitgeteld kon den worden Even later kon de taxi met twee half ver doofde gevangenen de reis ongestoord voort zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5