kappie Heropening van het miniatuur-Walcheren WALCHEREN MAJOOR VAN BUUREN SPRAK OVER PROCES JUNGSCHLAGER MARKTBERICHTEN en de prentbriefschatkaarten WOENSDAG 21 MAAKT IWJjÖ r au v i bi v t ale as ju u w a hi vu u kan -i 5 (Slot van pag. 1) compleet modem seinenstelsel worden aangebracht, waarbij ook weer een deel buiten het paviljoen op ware grootte wordt opgetrokken. Dit laatste deel zal synchroon werken met de seinen van de mamette. Op deze manier kan elke bezoeker zich op de hoogte stellen van de gang van zaken bij het seinen stelsel op een elektrische spoor lijn. Aan dit stelsel wordt bo vendien het derde en laatste ge deelte van het paviljoen gewijd. Uiteraard wordt hier gebruik gemaakt van allerlei moderne expositie-middelen, zoals teke ningen, platen, grafieken, enz. Dit gehele spoorwegpaviljoen wordt verzorgd door de propa- ganda-afdeling van de N.S. Vanzelfsprekend stelt het be stuur van de Stichting „Nieuw Walcheren" het op hoge prijs, dat dr. ir. Den Hollander zich heeft bereid verklaard om dit jaar Miniatuur Walcheren te openen. Dr. Den Hollander zal in Middelburg arriveren met de directietrein van de Nederland se Spoorwegen. De Nederlandse Heidemaatschap pij neemt eveneens een paviljoen voor haar rekening, namelijk dat waarin tot dusver een maquette van het Drie-eïlandenplan was opgesteld. Men zal hier nu een tentoonstelling inrichten over het werk der maat schappij en daarbij aandacht schen ken aan drie belangryke elementen: herverkaveling, ontginning en het kweken van zoetwatervissen. Voor dit laatste zal een aquarium worden ingericht. Ook hier zal een zeer aan trekkelijk geheel verrijzen. Sprookjestuin Voorts wordt thans een „sprook jestuin" in gereedheid gebracht, die zal worden ingericht in het gebouw van de voormalige centrale keuken, waar in vorige jaren de „bioscoop miniatuur" was gevestigd. De zaal van dit gebouw wordt geheel zwart gespoten en totaal verduisterd, om dat er met speciale lichteffecten zal worden gewerkt Men zal hier tafe relen kunnen zien uit Sneeuwwitje, Doornroosje, Klein Duimpje, de Rat tenvanger van Hameln, Zwaan- kleef-aan. Repelsteeltje en de Tover mannetjes en Duirrieleintje. Bij Sneeuwwitje zullen de bijbehorende kabouters gaan wandelen na een druk op de knop Er komt voorts een kabouterwerk plaats, waar deze „miniatuur-man netjes allerlei timmermanswerk zaamheden verrichten, zodra op een knop wordt gedrukt. Voorts wordt een waterval aangebracht, die licht gevend water In een ravijn stort en waarbij het lichtgevende water schuimbergen zal vormen. Tenslotte komt er een diepzee afdeling, waarin exotische vissen imitatie zullen zwemmen, ook al weer na een druk op de knop Alle onderdelen wor'" volgens een speciaal procédé bewerkt, waardoor in de donkere zaal speciale licht-ef- fecten wordpn bereikt. In 't midden van de zaal komt een grote ruimte voor het publiek vooral kinderen worden verwacht! dat alle onder delen van dichtbij zal kunnen zien. Het ontwerp is van de heer Th. de Ruyter, die thans volop bezig is aan de uitvoering van het geheel. Tenslotte zal ook het eigenlijke miniatuur weer uitbreiding on dergaan; er komt een bouwput met heistelling, die voortdurend in bedrijf zal zijn en „stoom zal afblazen", er komt een werken de brandweerauto met slangen en ander materiaal, de Vlissing- se keersluisbrug wordt bewe gend, de „Kungsholm" is „in het dok" geweest en nu bijzonder fraai afgewerkt en van een uit- Oostkapelle Uitvoering gymnastiekvereniging Hoewel zij door de restauratie van het verenigingsgebouw gehandicapt was, is de jaarlijkse uitvoering van de gymnastiekvereniging „D.O.K." te Oostkapelle uitstekend geslaagd. De heer P. J. de Voogt, voorzitter van „D.O.K." sprak een welkomstwoord. Onder leiding van de heer J. de Keij- zer werd een uitgebreid en goed ver zorgd programma afgewerkt, afwis selend door de meisjes, dames ën he ren. Bijzonder in de smaak vielen de knotsoefeningen van de dames, lange mat heren, vrije oefeningen dames en vrije oefeningen met hoepels van de meisjes. Uitstekend waren ook de brug en rekoefening heren. Dokter P. Bom bracht aan het slot van de avond hulde aan de heer De Keijzer, die er in geslaagd is de pres taties der vereniging tot een goed ni veau op te voeren. Ook de nieuwe vlag van „D.O.K." werd het publiek getoond. De nieuwe tenu's, dames donker blauw, heren wit met nieuwe emblemen deden het goed. „D.O.K." geeft vandaag, woensdag een uitvoe ring voor donateurs en zaterdag avond nogmaals voor hét publiek. Jaarfeest „Sursum Corda" Het chr. gemengd koor „Sursum Corda" vierde in het verenigingsge bouw met begunstigers en genodig den haar jaarfeest. Het koor opende de feestavond met het zingen van een viertal nummers. Daarna volgden voordrachten, jaarverslagen en enke le aardige schetsjes. Na de pauze, waarin koffie werd geserveerd en een vei'loting de verenigingskas ver sterkte, volgde de opvoering van het toneelstuk „De Olmenhoeve". Dit ernstig spel in 3 bedrijven van Johan Tromp werd verdienstelijk opge voerd. De voorzitter van „Sursum Corda", de heer L. Wondergem. dankte alle leden en medewerkenden voor het gebodcne en alle begunsti gers voor him steun. stekende verlichting voorzien. In het havenbassin is thans ook gearriveerd het 4000 ton meten de motorvrachtschip met passa- giersaccomodatie „Carbet", dat indertijd door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor Franse rekening is gebouwd. Bovendien heeft de heer Van Aartsen, die reeds eerder fraaie werkstukken leverde, een wer kende combine vervaardigd, compleet met tractor, die in de noordelijke helft van het eiland zal worden opgesteld en daar in bedrijf zal zijn. Zo Is men thans allerwege druk bezig om ook dit jaar de reputatie van Miniatuur Walcheren te hand haven en te verbeteren, terwijl er bijzonder naar gestreefd is om ook de Zeeuwen zelf weer zoveel nieuws te bieden, dat ook voor hen het mi niatuur een trekpleister van de eer ste orde blijft! „Kwestie-Boelhouwer" voor de rechtbank. Woensdag 28 maart a.s. zal de ar- rondissements-rechtbank Middel burg de „kwestie-Boelhouwer" be handelen. Zoals gemeld, werd op 17 februari in het Hansweertse gezin Otte een jongen geboren, die men de naam Boèlhouwer wilde geven. De ambtenaar van de burgerlijke stand in Kruiningen, bij wie Je aangifte werd gedaan, kon echter deze naam in het „boek met de voornamen" niet vinden. Hij weigerde dan ook de naam in te schrijven. De familie wilde echter de naam handhaven, want de naam Boelhouwer kwam van ouder op ouder in het geslacht voor. Van officiële zijde bleef men ech ter weigeren, zodat de familie Otte een advocaat in de arm nam. Deze heeft een verzoek gericht tot de rechtbank om deze voornaam te doen toelaten. De rechtbank zal deze zaak in raadkamer behandelen, waarbij du geen publiek aanwezig kan zijn. De mening van de recht bank wordt in een beschikking neer gelegd. die in de loop van april te- gemoetgezien kan worden. Collecte De collecte ten bate van de t.b.c.- bestrijding voor Sonnevanck- en Zon negloren bracht te Aardenburg 90.03 op. Middelburg Nieuwe hervormde school Zuidsingel met elf lokalen Op de plaats van oude gebouw. Tijdens de dinsdag in de Middel burgse'schouwburg gehouden ouder avond van de schóól der Nederlands Hervormde gemeente heeft het schoolhoofd, de heer A. den Boer, enkele mededelingen gedaan over 't nieuw te bouwen schoolgebouw. Deze nieuwe school zal verrijzen op de plaats van de oude, die afgebro ken wordt. De school krijgt elf lo kalen en telt twee verdiepingen. Bo ven zullen zes lokalen komen en be neden vijf. Onder dit elftal lokalen bevinden zich een film- en boetseerlokaal, lerarenkamer en opmergkamer. De gevel van het ifieuwe gebouw zal 53 meter beslaan. Aan de voorzijde komt een representatieve ingang en bovendien komt er ook nog een poort waardoor de leerlingen de school aan de achterzijde kunnen bereiken. Er komt een ondergrondse rijwielberg plaats. terwijl het gebouw door mid del van een oliestookinrichting ver warmd zal worden. Tegelijkertijd met de afbraak van het huidige ge bouw zullen enkele naburige panden worden gesloopt, waardoor ruimte voor een royale speelplaats ont staat. Deze plannen zijn van hoger hand reeds goedgekeurd. De enige belemmering om tot de houw over te gaan is de bouwstop. De heer Den Boer sprak de hoop uit, dat deze spoedig zal worden opgeheven. Het programma van deze ouder avond -was uiterst gevarieerd en bestond uit toneel, muziek, voor dracht en dans. Enkele Ambonese meisjes brachten exotische dansen voor het voetlicht. Voorts werd een klompendans uitgevoerd waarna on der leiding van de heer I. de Lange enkele volksliederen ten gehore wer den gebracht. Verder werd gedecla meerd en beleefde men een opvoe ring van het blijspelletje „De bom" van Gerard van Essen. Speciale vermelding verdienen nog de dansimprovisaties door en kele balletleerlingen. Het talrijke ouderpubliek kan op een genoeglij ke en geslaagde avond terugzien. Wegens de grote belangstelling moésten zelfs twee avonden gege ven worden. Geslaagde contactavond Walcherse vervoerders. Vele Walcherse vervoerders waren met verwanten en personeelsleden dinsdag naar 't Middelburgse Schut tershof gekomen om daar in de gro te zaal een contactavond mee te maken. Dit gebeuren ging uit van drie instanties: de Kring Walcheren van de N.O.B. „Wegtransport", de Coöp. Vervoeronderneming Weg transport Afdeling Walcheren en de Coöp. Bodenvereniging „Walche ren. De voorzitter van het comité van voorbereiding voor deze avond, de heer Chr. Kars, sprak een kort welkomstwoord, waarna een aantal films werd vertoond. O.a. zag men een rolprent, die een indruk gaf van een industrie, waar het loopvlakver- nieuwingsprocédé zich voltrekt. Een tweede film liet flitsen zien o.a. van het N.O.B.-congres in Arnhem en over deze organisatie in het alge meen. Tenslotte was er een muziek- film. De heer J. Later, rijksinspecteur van het Verkeer in Zeeland, die zich onder de gasten bevond, richtte zich vervolgens met een kort woord tot de vervoerders. Spr. uitte onder meer zijn bewondering voor de prestaties, die de vervoerswereld heeft gele verd gedurende de afgelopen winter en met name tijdens de vorstperiode. Na nog enkele algemene opmerkin gen te hebben gemaakt vestigde hn de aandacht van zijn gehoor tot slot op het nut van een behoorlijke be drijfsadministratie. Na de pauze trad het cabaretgezelschap „De Zuidwes ters" op. Het zorgde voor een goe de finale van deze geslaagde avond door de registers der humor weer wijd open te trekken. Vooral de nummers van komiek Wim de Graaff dienen te worden vermeld. Ook de vocale prestaties van Nel Kunst en Joop Saluta onderwonden grote waar dering van het publiek. Vlissingen Tentoonstelling Chinese kunst In het stedelijk museum te Vlis singen wordt van zaterdag 24 maart a.s. af tot en met zondag 8 april onder auspiciën van de U.N.E.S. C.O. een tentoonstelling gehouden van reproducties van Chinese kunst. De tentoonstelling wordt zaterdag middag om drie uur geopend. Raadsvoorstellen. B. en W. van Vlüsingen stellen de gemeenteraad voor een leerkracht te benoemen aan de openbare Vin cent van Goghschool. Voor deze be noeming wordt voorgedragen de heer M. J. Wondergem, tijdelijk onderwij zer aan de V. G. L. O.-school te Vlis singen. Op de voordracht tot benoeming van een lid in de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs voor jongens staan de namen van de fieren W. F. Christiaansen, aftredend en J. A. de Kam, aannemer te VliEb singen. Jubilaris gehuldigd bij de Centrale Zeeland Directie en personeel van de P.Z. Z.M. hebben dinsdag in Vlissingen de heer G. W. van der Welle, machi nist bij de Centrale Zeeland, gehul digd iii verband met diens 40-jarig dienstjubileum. De juiste datum, waarop dit feit kon worden gevierd, was 6 maart, maar wegens ziekte van de jubilaris moest men de huldiging uitstellen. Zoals reeds gemeld, kreeg de heer Van der Welle die dag de zil veren eremedaille van de Orde van Oranje-Nassau. Dinsdagmorgen werd de jubilaris met echtgenote en kinderen ontvan- gen in dé conferentiezaal van „de entrale Zeeland", waar hij werd toe gesproken door de directeur, ir. T. Michielsen, die hem harteiyk dank bracht voor da langdurige diensten aan het bedrijf bewezen en hem de gebruikelijke enveloppe aanbood. De hoofdopzichter der centrales, de heer A. F. Linse, sprak eveneens hartelijke woorden, evenals de heer G. Sanderse die het personeel dank bracht voor de uitstekende samenwerking, en een blijvend aandenken aanbood. Voor mevrouw Van de Welle was er een bloemstuk. Namens de personeels vereniging sprak de heer J. J. de Kok onder aanbieding van een geschenk. De heer Van de Welle sprak tot slot een dankwoord. Grijpskerke Z.L.M.-praatavond De afdeling Grrjpskerke van de Z.L.M. hield een praat-avond, waar voor tevens gasten van de afdeling Oostkapelle uitgenodigd waren. De heren H. Maljaars en A. Mesu Cz werden als bestuursleden herkozen. De heer M. J. de Vlieger hield vervol gens een inleiding over „Verpleging van suikerbieten", Mr. J. F. G. Scnlin- gemann gaf tenslotte een uiteenzet ting over de ouderdomsvoorziening. Gemeenteraden spreken over grenswijzigingen. Maandag werd bericht welke Wal cherse gemeenteraden nog zullen ver gaderen om de grenswrjzigingsvoor- 'stellen van Gedeputeerde Staten van Zeeland te bespreken. De opsomming is echter slechts volledig wanneer ook nog wordt vermeld, dat de raden van Meliskerke en Aagtekerke, die even zeer belanghebbend zijn, nog bijeen zullen komen om hun oordeel te ge ven. Jaarfeest jongens- en meisjesclub De meisjes- en de jongensclub tc Grijpskerke hielden hun jaarfeest in het dorpshuis. Ds. I. Wisse opende deze bijeenkomst met gebed en heet te vervolgens allen hartelijk welkom. Daarna voerde de meisjesclub twee tableaus op. In een vaardig tempo werden verder enkele aardige schets jes door beide verenigingen opge voerd. Het was een geslaagde avond met een goede opkomst. Van onze adverteerders. Motorshow De Leeuw. Van gisteren dinsdag tot en met donderdag houdt de motorhandel C. de Leeuw ln „Cosy Corner" te Vlissingen een groots opgezette show van motoren, scooters, bromscooters en bromfietsen. Tientallen modellen van vele merken alle de modern ste typen zijn aanwezig en over zichtelijk opgesteld. Een bijzondere plaats is op deze „tentoonstelling" ingeruimd voor het laatste nieuwe type B.M.W. (1956) 250 cc en de Heinkelscooter, die ln twee kleuren is uitgevoerd. Voorts is op deze show motor- en scooterkleding te zien, eveneens in een ruime sortering. Reeds dinsdag middag en vooral dinsdagavond was er veel belangstelling. De tentoonstel lingsruimte is geopend van 's mor gens tien uur tot s avonds tien uur. Westkapelle O.K.K. gaf concert met nieuwe instrumenten Uit erkentelijkheid voor de spon tane hulp van de Westkappelse be volking bij de bazar ten bate van het instrumentenfonds der muziekver eniging „O.K.K.", bood deze vereni ging zaterdagavond aan de burgerij een concert aan, dat gegeven werd met de nieuwe instrumenten. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer D. I. K. Dieleman, nogmaals dank voor deze geslaagde actie, wel ke O.K.K. in staat stelde de instru menten aan te schaffen. Nog blijven er wensen, namelijk een uniform voor het korps, maar nieuwe acties zullen hopelijk ook deze wensen in vervul ling doen gaan. Hierop volgde een uitgebreid muziekprogramma onder leiding van de directeur, de heer P. de Rooy. Men hoefde geen muziek kenner te ziin om te constateren, dat O.K.K. stukken vooruit is gegaan met zijn nieuwe instrumentarium. Burgemeester, mr. M. Tydeman sprak zeker namens allen, toen hij aan het eind van de avond O.K.K. dank bracht voor het gebodene. BIJEENKOMST TE GOES Hervormd protest tegen inhoud der telegrammen. Naar schatting een kleine tweehon derd Bevelanders namen dinsdag avond In „de Prins van Oranje" te Goes uit de mond van majoor b.d. J. A. van Buuren, één der getuigen décharge in het proces Jungschtager, Ouderling gekozen In de Gereformeerde Kerk te Oostkapelle werd gekozen tot ouder ling de heer A. Maljaars Jac.zn., die zijn benoeming heeft aanvaard. Veere Reis door Noord-Afrika En reisbeschrijving of voordracht be staat uit soms 'n droge opsomming van feiten en belevenissen. Man kan 'n reis ook zó vertellen dat de toehoor ders het gevoel krijgen er /elf getuige van te zijn. Dit laatste nu was zater dagavond het geval in „Het Lamme tje" te Veere, toen twee inwoners van het stadje, de heren A. Buyze en J. Boogaardt, met 'n aantal genodig den hun in 1955 gemaakte reis naar Noord-Afrika nog eens opnieuw maakten. Op interessante en vaak humoristische wijze vertelde de heer Buyze over deze 15000 km lange tocht dwars door Tunis, Algerije en Marokko. Een verhaal, dat met een unieke serie lichtbeelden geïllustreerd werd. De reis begon uiteraard in Veere en ging met reuzesprongen naar het zonnige zuiden van Italië. Bijzondere aandacht werd besteed aan Sicilië, waar men voordat naar Afrika overgestoken werd enkele impo sante beelden van de vulkaan Etna zag. Vervolgens begon in Tunis het eigenlijke deel van de reis, waarvan de indrukken niet ln een summier verslag zijn weer gegeven. Indruk wekkend waren de gekleurde licht beelden van de geweldig uitgestrekte en eenzame woestijnen, waar een enkele kleine nederzetting dc honderden kilometers lange kara vaanweg onderbreekt. Ook kwam men onder de indruk van de machtige en woeste bergen van de Atlas, waar over zich de door het Vreemdelingen legioen aangelegde weg kronkelde. Verder reisde men langs de o vr blijf- slen van de tempels der Carthagers, Moren en Arabieren, door de oude steden in het binnenland, langs kusten van de blauwe Middellandse Zee, waartegen zich de grote moder ne steden of de blanke kubussen van de vissersdorpjes koesterden in de Afrikaanse zon. Al deze beelden werden tot boeiend en ook leerzaam relaas a eengeregen. Eén der aanwezigen dankte de beide heren aan het slot dan ook met recht voor hun prachti ge voordracht. VEILING MIDDELBURG 20 maart. Fruit: Jonathan I 50GO, K 46 52. Winston I 57. Aardappelen: Koopm. BI., grote 14.80— 15.80. Groenten: Witlof 53—74. Rode kool 7— 18. Prei 28—54. Veldsla 165—215. Wijnpeen 3—12. Koolrapen 8. Uien per kg 20to. Stoofsla 50—115. Andijvie 142—153. Radijs per bos 37—39. Spinazie 101—116. Kroten 1013. Spruiten 42—55. Waspeen 22. De eerste spinazie 13 aangevoerd door gebr. J. C. en P. C. van 't Westeinde, 's- He'er-Arendskerke. MARKTBERICHT VLAS. 19 maart. Waterroot vlas: lage soorten van f 1,50 tot f 1.70, middensoorten tot f 1,80, betere soorten tot f 2.20, best vlas tot f 2.65. Dauwroot vlas: lage soorten van f 1.25 tot f 1.45, middensoorten tot f 1.75, best vlas tot f 2.10. Breekvlas: van f 0.90 tot t 1.45 naar ge lang van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0.75 tot f 1.20. Markt iets flauwer. De produktie kon niet geheel verkocht worden, over het al gemeen waren de prijzen voor waterroot vlas wat lager. De goede middensoorten blijven gevraagd ofschoon de meeste par tijen 5 cent per kg. minder noteerden. Voor beste kwaliteiten bestaat regelmatig vraag, de produktie is echter zeer gering. Aanbod van douwrootvlas wat kleiner, prijzen voor de middensoorten iets la ger, de beste kwaliteiten blijven gezocht, notering onveranderd. Breekvlas wordt wat minder aangeboden, prijzen onveran derd voor de beste kwaliteiten, mindere soorten flauw. Aanbod van gezwingelde lokken gering, aangezien de vraag sterk verminderd is brokkelen de prijzen af. Door het ongunstige weer ondergaat het drogen van de voorjaarsroot vertraging, VISMIJN VEERE 20 maart. 6580 kg Exportgarnalen 65—129. 188 kg Handelsgarnalen 90—94. 207 kg Schar 41—49. 157 kg Bot 23—34. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 20 maart. Aanvoer in totaal 6762. Week- totaal 8434. Vette koelen en ossen 750; ge- bruiksvee 1691; Idem t.b.C.-vrij 1521; vette kalveren 90; graskalveren 348; Idem t.b.c.- vrij 322; nuchtere kalveren 2818; varkens 239; biggen 295; paarden 219; veulens 13; schapen of lammeren 177; weide-zuiglam- meren 66; bokken of geiten 56. Vette koeien per kg in et. le kw. 294— 320, 2e kw. 270—290, 3e kW. 354—270. Vette kalveren per kg. In et. le kw. 290 —310, 2e kW. 260—280. 3e kW. 230—250. Pr. p .kg. ln et. Pr. p. st. in gld. le 2e 3e kwaliteit Graskalveren Nuchtere kalveren Varkens (lev^gew.) SI .paarden 250 240 220 Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken le 2e 3e kwaliteit 475 375 275 50 46 40 55 50 155 125 1GG 140 115 1150 960 730 1150 960 880 750 500 350 Vette koelen, prijzen van gl6teren konden zich gemakkelijk handhaven; prima's bo ven notering. Vette kalveren, prljsh, Graskalveren, onveranderd. Biggen, niet geheel prijshoudend. Slaehtpaarden, ruim prljsh. Schapen, stabiel. Lammeren, sta biel. Kalfkoeien, constant. Melkkoeien, constant. Vare koelen, vooral niet lager ln prijs. Vaarzen, stabiel. Pinken, stabiel. 45. Kappie en de Maat bega ven zich regelrecht naar het station om de trein te nemen naar het stadje Sa- pato. Wantrouwend keken zij naar de stuurman van de Kraker, die een eindje ver derop op dezelfde trein stond te wachten. „We moeten hem voorblij ven, jong", zei Kappie. „Als hij dat kastje straks voor onze neus wegkoopt. zijn we de schat kwijt." In spanning liepen zij op het perron heèn en weer, af en toe een blik op de sta tionsklok werpend. „Wat blijft de trein lang weg", zei de Maat. „Hij had er al een uur geleden moe-, ten zijn!" „Dat wordt wel wat al te bar", bromde Kappie, „ln dit land is ja alles even langzaam!" Hij stapte op de stations chef toe en vroeg op hoge toon, waar de trein bleef. „De trein van vandaag?" zei de stationschef, „maar slgnor, die komt natuur lijk op z'n vroegst morgenmiddag!" „Wel alle knlezebieters nog eens an toe!" riep Kappie, „wat is dit ja voor een land?! Moeten we dan tot morgenmiddag wachten?!" „Dat hoeft met." amw-ooi kunt, tegen extra betaling daar juist aankomt." Verbaasd keek Kappie r juist snuivend het station t „Maar wat is dat dan voor een trein?!" riep hij. „Dat, signor. Is de trein van eisteren". antwoord de de stationschef. kennis van de onstellende rechtsver krachting, die ziel. In Djakarta vol trekt. Aan het eind van de bijeen komst werd besloten telegrammen te vereenden aan de Nederlandse minis terraad en de secretaris-generaal van de UNO waarin om positieve maat regelen en Interventie wordt verzocht. Ook zal een telegram worden gericht aan president Elsenhower, waarin de teleurstelling wordt uitgesproken over de houding van minister Dulles by zijn bezoek aan Indonesië, terwyi tevens besloten werd hulde te bren gen aan mevrouw Bouman voor haar open en moedige verdediging on der zo uiterst moeilijke omstandighe den. Nadat de heer P. de Kam namens het Goese Jungschl&gcr-comitié de byeenkomst had geopend, was het woord aan majoor Van Buuren. die op deze avond gehandicapt werd door een keelontsteking. Niettemin heeft hy, zoals vorige week in Vlissingen, ln eenvoudige bewoordingen zyn in drukken weergegeven over de gang van zaken in het proces Jungschla- ger. Na afloop van de bijeenkomst werd van hervormde zyde door enkele he ren geprotesteerd tegen de gang van zaken op deze vergadering. De tele grammen, waarin werd gesproken van „een groot aantal personen uit midden Zeeland byeen" achtte men in str|jd met de waarheid. Voorts werd het onjuist gevonden, dat In een ver gadering zonder politieke Inslag op merkingen over het regeringsbeleid werden gemaakt en evenzo, dat er geen gelegenheid was geweest om een andere visie op het onderwerp te ge ven. Bedoelde heren refereerden zich aan het oordeel van de Hervormde Synode, dat geen actie gevoerd moet worden, doch dat in dit geval alleen gebeden dient te worden. Van de zijde van het comité verna men wij in verband hiermede nog, dat de redactie vai. de telegrammen zodanig zal worden opgesteld, dat niemand hieraan aanstoot kan ne men. Expositie „Aqua Flora" in herfst te Middelburg. De expositie, die a.s. najaar, van 26 september tot en met 6 oktober, in de Middelburgse Vleeshal zal worden gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der aquarium vereniging „Barbus Conchonius" heeft de naam „Aqua Flora" gekre gen. Deze tentoonstelling, die groots wordt opgezet, zal een achttal on derdelen omvatten. Er zal een groot aantal van de te exposeren aquaria worden gewijd aan zee-aquatiek. Be halve gezelschapsaquaria zullen ook verschillende speciaalaquaria worden tentoongesteld Verder komen er enkele terraria, insectaria, opgezette dieren en pa norama's van landschappen, vogels en volières, een afdeling algemene technische uitvoering en een specia le afdeling gewijd aan verlichting en verwarming. Een en ander wordt met veler medewerking thans druk voorbereid door leden van „Barbus Conchonius." De afdeling Walche ren van de Koninklijke Nederlandse Maatschappg voor Tuinbouw en Plantkunde zal de tuinaanleg, de planten en de bloemen verzorgen. KERKN*FUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Sint-Anna-Parochie: J. Dijkstra te Westerhaar; te Ben- nekom: J. Zwijnenburg te Kinder dijk (Nieuw Lekkerland); te Wijk bij Heusden: B. v. d. Pol te Veenen- daal. Ds. L. Bodaan te Dordrecht zal beroepen worden als koopvaardij- predikant 'e Amsterdam in de vaca ture ontstaan door het emeritaat van dr. L. D. Terlaak Poot. Door de kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Waarde is toezegging van beroep uitgebracht op ds. G. Hui zing, Ned. herv, predikant te Drei- schor. GEREF. KERKEN. Beroepen te Jutrijp-Hommerts: J. Rinzema. kandidaat te Groningen; te Siddeburec: ds. S. Tersteegen te Vianen. Aangenomen naar Eefde-Gorssel: W. v. d. Meulen. laatstelgk vloot- predikant op Curasao; naar Midwol- da (Old.): J. van Wattum, kandidaat te Breda, die bedankte voor Dron- rijp, Nes (W.D.) en voor Opperdoes. Bedankt voor Utrecht-west (va cature H. Kremer): Js. v. d. Linden te Delfshaven. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.). Beroepen te Grand Rapids (Ref. Church): G. Zomfer te Vrouwenpol der. Bedankt voor Sappem eer-Veen- dam: J. Faber te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenhage: O. B. van Smeden te Rotterdam-z. Bedankt voor nriebergen: N. de Jong te Katwijk aan zee: voor Nieuwpoort: M. S Roos te Zwijn- drecht. Tweetal te Gouda: J. de Joode te Ede en P. de Smit te Middelharnis. Beroepen te Zaamslag ds. H. C. v. d. Ent te Werkendum. BENOEMING. Op voorstel van de algemene kerkvoogdijraad werd door het Breed Moderamen van de generale synode benoemd to? lid van het generaal college van toezicht, de heer J. Moll te Vlissingen. Conferentie van vrif-evangelische predikan en. De vrij evangeiscne predikanten zullen op 10 en 11 april a.s. te Nqver dal een conferentie houden, onder lei ding van ds. J. Karelse uit Goes. Ds. D. Visser uit Rotterdam-zuid. zai re fereren over: „onze gemeenten en het evangelisatiewerk" en ds. H. Postma uit Nyverdal over: „de hedendaagse aanpak van de prediking".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3