Negen dijkringen na concentratie de GRIEP! Zeeuwse Almanak J$ANATOliSN ADMINISTRATEUR WEGSCHAP WALCHEREN NU BENOEMD :mn Chefarine .4 FRUITPRIJZEN MAAKTEN DE OOGST OVER 1955 NOG GOED OUDSTE P.Z.C.-BEZORGER VERJAART I umLrnia<i»***nrmah 'n Best nummer! Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT WOENSDAG 21 MAART 1958 IR. J. H. VAN DER BURGT Nu nog 133 besturen Naast het Rijk en de Ned. Spoor wegen zijn er in Zeeland nog 133 zeewerende besturen. Na de voor genomen concentratie van water schappen zal dit aantal vermoede lijk tot negen zogenaamde „dijk ringen" zijn teruggebracht. Dit verklaarde ir. J. H. van der Burgt, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, in een dinsdag te Rotter dam gehouden causerie voor de vergadering van de Zuidhollandse Waterschapsbond. Ir. Van der Burgt, die sprak over „Grondslagen voor moderne djjkbouw" merkte voorts op, dat men in Zuid-Holland, waar de con centratie vrijwel voltooid is, vijf eiland-dijkringen heeft en zes hoogheemraadschappen. De natuur, aldus spreker, plaatst ons steeds voor verrassingen. rTu de bovenste grens van de afvoer der ri vieren en de hoogte en kracht van Jeugdig SANATOGEN Voorkom ziekte, zwakte en moe heid, die U telkens weer trachten te ondermijnen. Bestrijdt deze kwalen door regel matig gebruik van het zenuw tonicum, dat onontbeerlijk is svoor het behoud van gezondheid en vitaliteit Wr het zenuwsterkend tonicum stormvloeden onzeker zyn, is de drei ging van een ramp niet geheel te ne men. Wel is het mogelijk die dreiging in belangrijke mate te beperken. De voorspelling van de hoogte van stormvloeden is door internationale samenwerking de laatste jaren be langrijk verbeterd de vloed van 1 fe bruari 1953 heeft Lewezen, dat het niet verantwoord is in hoofdzaak af te gaan op de hoogste tot nu toe be kende waterstanden. Daarom zijn er uitvoerige studies ondernomen en wordt er met grote spoed gewerkt aan het vraagstuk van de goifaanval op de dijken, waartoe op verschillende punten voor de kust en in zeearmen zelfregistrerende golfhoogtemeters zijn opgesteld. Evolutie Door de gemaakte studies zullen de grondslagen, waarop tot nu toe de aijkverbeteringen werden uitgevoerd, op bepaalde punten moeten worden herzien. Ook op het gebied van het beheer en het onderhoud is een evolu. tie gaande. Men gaat meer en meer over tot de concentratie van water schappen. Spreker ging in op de van de dijkverzwaring, met de in de praktijk opgedane problemen i verband ervaringen. De Noordzeekust van Cadzand tot en met Rottumeroog is 420 km lang. Hiervan is deel water, zandplaat, twee zevende deel dijk of verdedigd duin en driezevende deel onverdedigd duin. Van alle hoogwaterkeringen noemde spr. het onverdedigd duin de meest ideale. Bij de moderne dijkbouw, zo gin-' ir. Van der Burgt voort, is het noodza kelijk gebruik te maken van moder ne materialen als beton en asfalt. De beheerder van een dijk moet de hem toevertrouwde hoofdwaterkering in volledig eigendom, beheer en onder houd verkrijgen, met inbegrip van de gronden, die nodig zijn voor dijkver zwaring. Daarbij dient de dijk geheel vrij te zijn van obstakels, welke geen waterkerende functie hebben en niet de scheepvaart en de afwatering die nen. Onze hoofdwaterkeringen, zo be sloot spreker, vormen een harmonisch geheel en daarom dienen wjj thans de gelegenheid te grjjpen om alle onder delen op elkaar af te stemmen, ten einde een zo groot mogelijke veilig heid te verkrijgen van ons volksbe staan. COLLEGE VAN BEHEER DEED BENOEMING Aantal werken wordt in 1956 onderhands aanbesteed Tijdens de vergadering van het collége van beheer van het Wegschap Walcheren, die dinsdagmiddag in de raadszaal van het Middelburgse stad-' huis werd gehouden, is de heer L. A. van Splunder, tot dusver tijdelijk ad ministrateur van dit lichaam, be noemd als administrateur in vaste dienst. De heer Van Splunder, die gemeentesecretaris van Koudekerke xs, stond nummer één op de aanbe veling en verenigde 22. stemmen op zich, tegen één blanco. De voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke, wenste de nieuwbenoemde na het bekend maken van deze uitslag geluk en zei, dat dit de sanctie is op het reeds van. af de oprichting door de heer Van Splunder verrichtte werk. Bij de aanvang van deze vergade ring hield de heer Dregmans een kor te Nieuwjaarsrede, waarin hy o.a. het personeel dank bracht voor de gedane arbeid in 1955. Het apparaat van het wegschap, dat zo efficiënt mogelijk is samengesteld, mag volko men in staat worden geacht 'de ge stelde taak te vervullen. Het kan de maximale prestatie bereiken. Het hoofd van de technische dienst heeft in de afgelopen perio de vele goede contacten met ande re diensten en instellingen weten te leggen. Spreker merkte tot slot nog op, dat het gezag van het wegschap thans algemeen wordt erkend. Burgemeester D. Kodde van Zoutelande beantwoordde de ze rede namens de vergadering. De agenda werd in vlot tempo be- VAN TOT VANDALISME Maandag bemerkte men, dat op het kat. peerhuttenterrein in Koudekerke tussen Vijgeter en Westduin een staaltje van vandalisme was gepleegd. Onbekenden hadden namelijk van drie der huisjes ruiten vernield en waren tevens naar binnen geklom men, waar zij schade aanrichtten aan het houtwerk. Er worden voorts en kele voorwerpen uit de huisjes ver mist. De betrokken woninkjes be horen aan Middelburgers toe. De po litie werd op de hoogste gesteld en stelt thans een onderzoek in. Ver moed wordt, dat hier jeugdige lieden hebben „geopereerd", SCHIPPERS JUBILEUM Een niet alledaags jubileum vierde dezer dagen de heer P. van Doorn te Axel. Het eigenlijke jubileum was echter reeds vorig jaar. De heer Van Doorn vertrok in 1895 op 11-jarige leeftijd voor het eerst met de „Vrou we Jacoba" als schiperskneeht. Se dertdien is hij blijven varen; eerst als knecht bij zijn oom, later als zelf standig schipper op de reeds sedert geslachten door zijn familie onder houden beurtdienst tussen Axel-Sas sing en Rotterdam. In 1915 werd de „Vrouwe Jacoba" vervangen door het paviljoenjacht „Hoop op Welvaart"; in 1918 kwam het motorschip „Zorg en Vlijt". De heer Van Doorn, die dus menig jaartje van zijn leven op de Zeeuwse wateren heeft doorgebracht, ontbrak het bij dit unieke jubileum niet aan belangstelling. LESJE Omdat het op dat Hulster kantoor bekend was, dat die collega uit Sint- Jansteen enigszins tobde met een nogal jaloerse vrouwslaagde men er voortreffelijk in, die echtgenote een lesje te geven. Men deponeerde parfum (van een typiste) op het hoofddeksel van de man. Waarbij het zo bleek later uiterst ongélukkig trof, dat de man na kantoortijd met enige vrienden nog een biertje was gaan drinken, waarbij het wat laat was geworden. Zodat hij by zijn thuiskomst een schat van verdachte geuren met zich voerde. Het pannetje, dat te vuur stond, veranderde in een wasketel Of het lesje geholpen heeftver- méldde de historie niet. het bij dit unieke jubileum niet aan belangstelling. GOUDEN HUWELIJK. Het gouden huwelijksfeest van de heer en mevrouw J. Breure en C. BreureZuidijk te Rilland-Bath is zaterdag een waai festijn geworden. Tal van autoriteiten onder wie burgemeester J. C. W. Jobse en zijn echtgenote verenigingsdelegaties en andere belangstellenden, boden het echtpaar, dat omringd was door zijn kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen, gelukwensen aan. Ook ontvingen de jubilarissen tal van ge schenken, waaronder zeer vele bloem stukken. „EN GROS" Het varken van de heer W. Min- derhoud te Westkapelle heeft de koude die enkele weken gele den nog heerste mede in aanmer king genomen wel een zeer bij zondere prestatie geleverd. Het schonk dezer dagen namelijk het leven aan 22 (herhaal: tweeën twintig!) biggen TREKKERSSEIZOEN. Inmiddels staat dan ook alweer het trekkersseizoen op het punt aan vangen. Voor het eind van deze maand boekte de Axelse jeugdher berg „Bljje Haghe" een grote groep Engelse trekkers, die tot de Paasda gen in de nieuwe jeugdherberg, gele gen in de bosschages van Plan Zuid, zullen verblijven. handcld. Besloten werd het maxi mum-krediet in rekening-courant bij de Nederlandse Waterschapsbank N.V. in Den Haag voor 1956 op 100.000 te bepalen. Bij dezelfde bankinstelling zal een bedrag van 50.000 aan kasgelden worden be legd voor drie maanden. De vastge stelde kindertoelage-verordening, die bij de minister van Sociale Zaken Verder werd besloten het dagelyks bestuur machtiging te verlenen om in 1956 een aantal werken onderhands aan te besteden. De betrokken pos ten en de maximale bedragen, die be steed mogen worden luiden: onder houd wegen 161.000; onderhoud be plantingen 27.000; onkruidbestrij- ding langs de wegen 10.000; maaien van grasbermen langs de wegen 500Ó; bouw van een opbergloods in Grijpskerke 16.000. Ér werd een regeling vastgesteld voor het gebruik van vervoermidde len door de kantonniers en het tech nisch personeel. De kantonniers zul len een rijwieltoelage van 75 per jaar genieten en aan het technisch personeel kan b\i gebruik van een bromfiets een maximumvergoeding van 3100 per jaar worden toege kend en voor een motor 2530. Te voren informeerden de heren S, A. Versluijs (Polder Walcheren) en de heer G. Christiaanse (gemeente Se- rooskerke) of het bedrag van 75 niet te laag was, waarop de voorzit ter ontkennend kon antwoorden. Een tweetal wiizigingen van de be groting voor 1956 werd z.h.s. aan vaard, terwijl tot slot werd besloten toe te treden als lid van de Neder landse Heide Mij., hetgeen 4 aan contributie per jaar kost. „Dewsbury" vertrokken. Het Britse, 1686 ton metende stoomschip „Dewsbury", dat vrijdag in aanvaring is gekomen met de „Ad- miralengracht" en dat zaterdag door de redjsry van laatstgenoemd schip in Vlissingen aan de ketting werd gelegd, hééft dinsdagavond om half acht, na storting van de ver eiste borgstelling, de reis voortge zet naar Hanyich. Als een roos in dromenland Het een heerlij ke blos op haar wangen slui mert Els, als een roos in dromen land. Gezondheid is haar grote schat en moeder haar schatbewaar- ster. Zij zorgt niet alleen, dat Els een goede en verstan dig bereide maal tijd krijgt, maar ze geeft haar ook de zo gewenste da gelijkse aanvul- vulling „Actifral 10" vitaminen van Philips-Roxa- ne. Want hoe zorgvuldig moeder de maaitijden klaar maakt, door koken, bakken en braden gaan veel vitaminen verlo ren. Met één dra gee „Actifral 10" per dag krijgt Els precies wat zo'n meisje-ïn-de-groei nodig heeft om fit te blijven. „Actifral 10" is extra voordelig 150 dragée's 3.75 Causerie in Goes over de ouderdomsuitkering vers en tussenpersonen op assurantie gebied werd dinsdagavond in hotel „De Korenbeurs" te Goes, onder au spiciën van het Bureau voor Groeps verzekering, een interessante uiteen zetting gegeven over het wel zeer ac tuele pensioenvraagstuk, in verband met de komende algemene ouder domswet. Na een inleidend woord van de heer F. G. Steinmetz, adj. directeur van genoemd bureau, begon mr. M. Frui- tema zijn causerie met een kort histo risch overzicht van de ontwikkeling van de pensioengedachte in ons land. Tot het einde van de 19e eeuw droeg het pensioen dat de werknemer van zijn patroon ontving, het karakter van een gunst. Iets geheel anders is de uitkering, die straks dlle Nederlanders boven 65 jaar zullen ontvangen, ingevolge de Algemene Ouderdomswet. Uitvoerig zette mr. Fruitema uit een, welke wegen de werkgever kan volgen bij het afstemmen van 't pen sioen op de uitkering van de algeme ne ouderdomswet. Zoals bekend, wordt 70 van het eindsalaris als 'n redelijk minimum beschouwd voor on dernemingspensioen en algemene uit kering. Vaak ryst thans de vraag wat er moet gebeuren, wanneer met de be staande ondernemingspensioenrege ling èn de algemené ouderdomsvoor ziening, de uitkering het redelijk te stellen totaalpercentage mocht over schreden. Spreker was van mening, dat de praktijk hiervoor wel een op lossing za! brengen. Na de causerie was er nog gelegen heid tot gedachtenwisseling. Steenkolenhandel Wibaut viert zilveren jubileum. Op 25 maart 1931 sloot de n.v. steenkolenhandel F. Wibaut en Zn. te Vlissingen zich aan by de Steen kolenhandelsvereniging n.v. te Utrecht. Zondag zal ait dus 25 jaar geleden zyn. Daarom wordt zaterdag ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum een receptie gehouden van drie tot vijf uur in hotel Noordzee- boulevard. De steenkolenhandel werd in 1860 gesticht door de heer F. Wibaut, in een klein winkeltje aan de Vrouwen straat. In tien jaar breidde dit klei ne winkeltje zich dermate uit, dat men de zaak vestigde aan de Peper- dijk. In die tijd bezat de n.v. eigen schepen, die de steenkolen uit Enge land naar Vlissingen vervoerden. Steeds meer werd de zaak uitge breid en zo vestigde men zich na de aansluiting bij de Steenkolenhandels- verêniging n.v. te Utrecht aan het Bellamypark, waar het kantoor in gericht werd, terwijl de opslagplaat sen aan de Binnenhaven verrezen. De steenkolenhandel Wibaut, waar van de directie thans gevoerd wordt door de èheer W. M. van Aller, ver zorgt de afzet van steenkolen niet alleen in het rayon Zeeland, maar ook daarbuiten. Advertentie). Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkear en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen 1 m11 ■■W/ifliiiiuM Llli TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c«. JAARVERGADERING ZEEUWSE N.F.O. De heer S. K. Phaff verlaat Zeeland. In de dinsdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden jaar vergadering van de Kring Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie, heeft de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, dank gebracht aan de heer S. K. Phaff, teenn. hoofdambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst die per 1 mei a.s. naar Utrecht ver trekt. Zijn ambtsgebied is namelijk uit gebreid met het Westland, W. Betuwe en de provincie Utrecht, waarvoor hij Goes als standplaats met de Dom stad zal moeten verwisselen. Vijfen twintig jaar heeft de heer Phaff in Zeeland gewerkt, in welke kwart eeuw hij veel voou de Zeeuwse fruit teelt hééft gedaan, zo merkte de voorzitter met grote waardering op. Bij de aanv-.nf van de vergade- Groep ondernemers brengt bezoek aan „De Schelde". Onder auspiciën van de Zeeuwse Contactcommissie voor de produkti- viteit zal vandaag, woensdag, een aantal Zeeuwse kleine en middel grote ondernemers een bezoek bren gen aan de Koninklilke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Deze excursie wordt georganiseerd naar aanleiding van een cursusreeks, die de afgelopen maanden in Goes en Middelburg werd gehouden over bedrijfsindeling, opslag en intern transport. De deelnemers zullen nu op „De Schelde" in kennis worden gebracht met deze onderwerpen, zo als die hier in de praktijk tot uit voering worden gebracht. Het ligt in de bedoeling voor an dere groepen, die zich bezighouden met de aspecten rond de produktivi- teit, soortgeliike excursies te hou den. Het komt niet zo vaak voor, dat wij het licht der publiciteit over een van de P.Z.C.-medewerkers doen schijnen. Daarvoor moet dan wel een zeer bijzondere reden zijn en die is er nu zeker voor onze oudste be zorger. Donderdag a.s. wordt namelijk „Kees" Schipper in Kapélle tachtig jaar Als Opa Schipper, die de Bevelanase dracht trouw bleef, met de behendigheid van een jonge, kerel zijn fiets beklimt en door weer en wind door het dorp ped delt, zal men hem nog lang dat is ook de redenwaar- Toen hij onlangs zijn om Opa er nog beslist niet plaatsje in het nieuwe rust- van ivil weten om zijn kran- kuis kreeg, heeft opa toch tenwijk, die hij nu al meer wel een beetje zorgen gehad dan vijftien jaar voor zijn over zijn krantenwijkje. Het zoon verzorgt af te staan- is in het rusthuis 's mor- Ook niet wanneer het twin- omluilf negen ont- tig graden vriest, zoals en- by ten, doch Opa wilde zoals k'éle weken geleden. De altijd, om zeven uur opstaan kleinkinderen vonden het e" om acht uur zijn kranten toen wel wat te erg, om opa Snan bezorgen door de kou te laten gaan. De directrice loste de puzzle voor hem op, want hij mag nu om half acht vooruit Om acht uur 's morgens. pakte hij zoals altijd ete"E" da" °m Ue" zijn fiets en ging met de uur thuis komt om zijn bak- - - —rt kranten op weg naar zijn je koffie, is opa tevreden, geen acht kruisjes geven. abonnees aan de Postweg „Ik heb niet te klagen, ik en omgeving, ,,'t Wus soms Tevreden, omdat hij zyn mankere niks", zegt hij dan wei een beetje koud aan de vrijwillig opgenomen taak *ok tot zyn gasten tn de handen", vond hy nu. De le- weer heeft kunnen volbren- gezelhge kamer van liet zers verwachten hun krant gen. Want „helpen" is en nieuwe rusthuis Pomona 0p ftjd en als je iets op je blijft het devies van deze waar hy sinds een paar pje tachtigjarige „opa genomen hebt, moet je het eenvoudige gewezen landar- maandewoont. Schipper'', onze oudste be- ook volbrengen. Zo heb ik beider. ,.Zo lang ik kan, zal Hij kan zich niet herinne- sorger, op zijn dagelijkse het mijn hele leven gedaan", ik het blijven doen", zegt ren ziek te zijn geweest en route. (Foto P.Z.C.) zegt opa. hy. ring deelde de voorzitter o.a. mede, dat -Zeeland aan de beurt is om in de eerste week van juni een lande lijke werktuigendemonstratie te orga niseren. Er is een commissie be noemd, die de mogelijkheden hiervoor zal onderzoeken. De secretaris, de heer I. Ph. F. v. d. Plassche, constateerde in zijn jaar verslag, dat de kring tevreden kan zijn over het afgelopen jaar. De zaak met de heffing van het Landbouw schap, waarover veel onrust was geweest, is bevredigend afgelopen. Het is echter te betreuren, dat een deel van de N.F.O.-leden heeft ge meend, te moeten uittreden en een nieuwe organisatie heeft opgericht. Ook in Zeeland werd reeds een af deling gevormd. De watersnoodschade is praktisch geheel afgewikkeld, waarbij de ge geven vergoedingen algemeen ge waardeerd werden. Er is reeds veel opnieuw ingeplant, behalve in de her- verkavelingsgebieden, wa.ar het ge duld wel zeer op de proef wordt ge steld. Het ledental liep in 1955 Te rug van 1343 tot 1296 leden. Voorts stelde de secretaris nog vast, dat het eindresultaat van de fruitoogst 1955, dank z\] de goede prijzen goed is geweest, hoewel de kilo-opbrengst belang rijk minder was. De resultatenrekening over 1955 sloot met een voordelig saldo van 575,38. Als afgevaardigde naar de alg. vergadering te Utrecht werd aange wezen de heer I. Ph. F. v. d. Plas sche, terwijl de heren J. Q. C. Lens hoek en I. Ph. F. v. d. Plassche bn acclamatie resp. als lid en plv. lid van het hoofdbestuur werden herko zen. Na de pauze werd de zeer inte ressante en fraaie kleurenfilm over de ananasteelt op I-Iawaï vertoond. Hij was echte niet te over reden om thuis te blijven. (Advertentie) - - «Ia Persil-Schoon- profiteer van de Pe«. maakaanbied.ng Benot r voudigste Spaarkaart, d.e werd thuisbezorgd. W .««AA. VIRGINIA N° 10 VANDAAG Middelburg Kunstmuseum: Expositie schilderijen „Van luminisme tot ku bisme", 10—12, 14—17 en 19—21 uur; Kunstzaal Van Benthem Sc Jutting: Expositie schilderijen Zeeuwse Kun stenaarskring „Prélude", 918 uur; Schouwburg: H.M.D.T., „De Meloma- nen" met „Bonaventura", 20 uur; Electro: „A. c. en de mummie", (14 jaar), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „De overmoedi- gen", (18 jaar), 19 en 21 uur, cine mascope: Luxor: „Het begon in Pa rijs", (18 jaar), 20 uur; Cosy Corner: Motor-, scooter- en bromfietsshow, 10- 22 uur. Goes Grand Theater: „Terug uit de hel", (14 jaar), 20 uur. cinemascope; Stadhuis: Gemeenteraadsvergadering, 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2