PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eden zal ernstig gesprek hebben met Boelganin en Kroesjtsjew Soekarno aanvaardt het nieuwe kabinet Elektrificatie Zeeuwse lijn op Miniatuur-Walcheren de BILT VERWACHT. 199e jaargang - no. 69 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie L— Ing. mededelingen driemaal tarleL Kleine advertenties (max. regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24 telef. 26. BIJ BEZOEK AAN ENGELAND Voornamen De vraag of een kind uit een Zeeuws gezin de voornaam „Boelhouwer" zal mogen dra gen moet binnenkort door de recht bank beantwoord worden. De naam komt niet voor in de of ficiële naamlijst, die samengesteld werd om het de Nederlandse ambte naren van de burgerlijke stand wat gemakkelijker te maken. Deze ambtenaren hadden het in de laatste jaren wel moeilijk. Van over de gehele wereld zochten Nederlandse vaders en moeders buitenissige voor namen voor hun kinderen, die Han versierd met een Indiaanse, IJsland se, Russische naam, door het leven moesten gaan. Zelfs dreigde het verschil tussen voornaam en achternaam verloren te gaan, omdat men de achternaam van prominente buitenlandse figuren bijvoorbeeld filmsterren of politici aan de kinderen als voornaam wilde meegeven. Op het ogenblik is het zó. dat men in boekwinkels handleidinkies kan kopen, waarin een bloemle zing van toegelaten voornamen staat. Jonge moeders kunnen dus heel ge zellig een middagje met zo'n boekje bezig zijn om een voornaam te ont dekken voor haar spruit. Vroeger is dat allemaal anders geweest, veel eenvoudiger en ook veel zinvoller. Kinderen kregen de namen van grootouders, ouders en andere fami lieleden. Dat waren meestal goed- Nederlandse namen, die al eeuwen lang gebruikt werden in het land of in de streek. Er zijn nog streken in Nederland, waar men aan die ge woonte- vasthoudt, maar in Zeeland laat men meer en meer de oude na men los. En als men toch nog een oude fa milienaam kiest, dan zoekt men naar uitwegen en dan leest men op ge boortekaartjes dat het meisje wel Tannetje wordt gedoopt, maar Thea wordt genoemd en, dat de jongen, die Lein heet, met Leo aangesproken dient te worden! Men schaamt zich een beetje voor die oude namen en men vreest, dat het kind moeilijkheden zal hebben of zal blootstaan aan sport, wanneer het met zo'n oude naam verschijnt tus sen kameraadjes, wier ouders de Noorse mythologie of het adresboek van Hollywood geplunderd hebben om namen voor hun spruiten te vin den. Dat is jammer. De oude namen zijn meestal eer vol gedragen door een voorge slacht, dat ook nog zijn stempel op de jongste generaties drukt. Het dragen van die namen betekent dus, dat men een band met het verleden handhaaft. Die band ontbreekt met de Noorse mythologie en met de he ren en dames van de Amerikaanse film. Toegegeven moet worden, dat er niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen een neiging bestaat om de voornamen te internationaliseren. Het gaat dus om een algemeen ver schijnsel, dat om praktische redenen en dus niet om redenen van tra ditie ingeperkt moet worden. Wanneer echter de vergemakkelij king voor de burgerlijke stand ge kocht moet worden met het verdwij nen van de karakteristieke voorna men, die afkomstig zijn uit het eigen land, dan moet daartegen ernstig be zwaar gemaakt worden. Het tegenovergestelde dient het ge val te zijn. Waar mogelijk zal men de oude voornamen moeten bescher men en de hui'-uvssige n°mcn moe ten tegengaan. Er komt waarlijk wel weer een tijd, dat de jongeren trots gullen zijn op die oude namen l op een vraag van een fabrieksarbei der, dat het tijd wordt, dat de mens er, dat het tijd in vrede kan leven. Malenkow maakt propaganda Premier Eden heefi dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat een ernstig gesprek over politieke onderwerpen het voornaamste doel zal zijn van het komende bezoek van Boelganin en Kroesjtsjew aan dit land. Twee dagen van de tien van het bezoek zijn voor dit doel gereser veerd. Eden was zeer ad rem, toen hij antwoordde op de vraag van de socialist Harvey hoeveel dit bezoek zou kosten; „Veel minder dan een miljoenste deel van een waterstofbom". De Sowjet-leiders komen op 18 april in Portsmouth aan per oorlogsschip. Het programma vermeldt voorts een ontvangst bij Koningin Elizabeth en bezoeken aan de atoom- centra, die Malenkow inmiddels „verkend" heeft. Minister Malenkow liet een groep Labourleden sprakeloos toen hij op een diner verklaarde, dat „een tweede Stalin in Rusland niet meer kon voorkomen". „Wij hebben", aldiis Malenkow, „Rusland gezuiverd en wij hebben een einde gemaakt aan de dictatuur en de slechte dingen". Het diner werd gegeven door het hoofdbestuur van de Labourpartij en daar werd Malenkow onderwor pen aan een kruisverhoor van twee uur. Het Labourlid Crossman zei- de, dat Malenkow erg zijn best deed om zijn toehoorders te overtuigen. Volgens Crossman toonde Malen kow zich „hard, buitengewoon han dig, charmant en zeer direct". Thans reist de Russische minister het land af en in Birmingham verklaarde hij Gevecht om Stalin Op een vergadering van functio narissen van de Oostduitse een heidsparty in Finsterwalde is het tot een gevecht gekomen by een debat over de betekenis van Sta lin voor de communistische party. De volkspolitie greep niet in doch bepaalde er zich toe het gebouw waar vergaderd werd, af te zet ten. In de Sowjet-Unie worden de ver gaderingen voortgezet, waarop uit leg wordt gegeven van Kroesjtsjews aanval op Stalin. Amerikaanse deskundigen bestude ren thans gegevens, die zouden bewij zen, dat maarschalk Zjoekow en an dere Sowjet-bevelhebbers geëist heb ben, dat „de eer van het Sowjet-le- ger" hersteld wordt. Dit zou de prijs zijn geweest voor de steun van het le ger bh de eliminatie van Beria in 1953. De ouders van 187 Italiaanse jon getjes zyn in het geheel niet gesticht over de devaluatie van Stalin, tot voor kort de afgod van elke commu nist. Die jongetjes heten namelijk „Stailno". Turken slaags met Grieken op Cyprus Vrouwen en kinderen het slachtoffer. Tweehonderd woedende Turkse Cyprioten marcheerden dinsdag in Nicosia door de straten en schreeuwden om wraak tegen de Griekse Cyprioten van het aan de noordkust van het eiland gelegen dorp Vassilia, die hevig slaags zijn geweest met inwoners van Turkse origine. Later werd door autoriteiten be kendgemaakt dat bij de rel te Va- silia 24 personen gewond zijn ge raakt; 14 van hen bevinden zich in het ziekenhuis. Ooggetuigen hebben verteld dat het incident als volgt begon: een Griek wierp met stenen naar een Britse patrouille en werd verraden door een Turk. De Turk werd afgeranseld. Toen de Grieken van een feest terugkeerden, werden zij door Turken met stenen beko geld. De Grieken, 600 in getal, be stormden vervolgens de heuvel waar op de 200 Turken zich genesteld hadden, en joegen de Turkse, mannen het dorp uit. Vervolgens 'staken de Grieken huizen in de Turkse wijk in brand en ranselden vrouwen en kinderen met stokken af. Nasser niet van plan Israël aan te vallen De Egyptische premier Gamal Ab- del Nasser heeft onlangs aan'een westerse staatsman van hoge rang verteld dat hy absoluut niet van plan is Israël aan te vallen. Dit werd in Londen gisteravond gemeld door be trouwbare kringen. Deze kringen zel den dat hun niet is toegestaan de identiteit van de staatsman te ont hullen. (United Press) Een opname van een stoere zeevaarder: ontdaan van een aantal huidplaten ligt de Noor se tanker „Grepa" bij de N.D. S.M. in het dok. In de Middel landse Zee heeft het schip ernstige schade gekregen, die hier in Nederland hersteld wordt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Russisch-Japans overleg vastgelopen De Russisch-Japanse besprekingen zijn, na negen maanden onderhande len, geheel vastgelopen en voor on bepaalde tijd verdaagd. In een gemeenschappelijk commu niqué is dinsdag verklaard, dat een datum voor hervatting van de be sprekingen pas zal kunnen worden vastgesteld na overleg tussen de bei de landen. De Japanse delegatieleider, Matsoe- moto, vliegt deze week nog naar To kio voor overleg met zyn regering. Hij verklaarde dinsdag tegenover de pers, dat hy met zijn Sowiet-collega Malik geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over de Japanse ge bieden die de Sowjet-Unie aan net einde van de tweede wereldoorlog be zet heeft. Sneeuwstormen in V. S. eisen 141 doden. De zware sneeuwstormen die in de afgelopen dagen veertien Amerikaan se staten getroffen hebben, hebben tenminste 141 doden geëist. New York begon zich dinsdag uit te graven. De scholen zijn gesloten. In de stad ligt de sneeuw 40 cm hoog. Langs de wegen die naar de binnen stad leiden, staan rijen auto's tot aan het dak ingesneeuwd. De schade in New York wordt geraamd op 200 miljoen dollar. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het falen van de weerkundige dienst van New- York, die de sneeuwstormen niet ver wacht had en derhalve geen waar schuwing had uitgegeven. De bekende Amerikaanse humorist Fred Allen is zaterdagavond, terwijl hij zijn hond uitliet, op straat aan een hart aanval overleden. Hij zou In mei 62 Jaar zijn geworden. Communisten uitgesloten President Soekarno heeft dinsdag zijn goedkeuring verleend aan 't ontwerp, dat formateur mr. Ali Sastroamidjojo vorige week voor een nieuwe Indonesische regering heeft ingediend. De nieuwe regering is een coalitie van de drie grote Indonesische partijen P.N.I., Masjoemi en Nahdatoel Oelama en vijf kleine partijeq. De Communisten zijn niet in de regering vertegenwoordigd. Politieke waarnemers in Djakarta beschouwen de samenstelling van de regering als een overwinning voor de gematigde elementen in de Indonesische politiek op de extreem-linkse en communistische stromin gen. De communistische party had aan gedrongen op het opnemen van com munisten in de regering of op het uit sluiten van vertegenwoordigers van de Masjoemi. Deze waarnemers wa ren van mening, dat de Masjoemi een tegenwicht zal vormen voor de in vloed van de linkse stroming in de P. N.I. Het beleid in de buitenlandse en binnenlandse politiek van de nieuwe regering zal volgens deze waarne mers in belangrijke mate afhangen de houding van de Nahdatoel ama, welke partij een zeer be langrijke rol heeft gespeeld bij het tot stand komen van een krachtige niet-communistische regering. In het Indonesische parlement kan noch de P.N.I., noch de Masjoemi het stellen zonder de steun van de Nah datoel Oelama, waarvan de leiders ook wel „politieke opportunisten" worden genoemd. De nieuwe regering steunt op meer dan 70 procent van de stemmen in het 260 leden tellende Indonesische parlement. Pogingen om in het kabinet een „progressieve" minister van staat op genomen te krygen, zijn niet ge slaagd. De vice-admiraal A. de Booy, bevel hebber der zeestrijdkrachten en chef van de marinestaf, die respectieve lijk woensdag 28 en donderdag 29 maart a.s. deze beide functies neer legt, bracht dinsdagmiddag op door reis naar de Belgische zeemacht te Brugge een kort afscheidsbezoek aan Hr. Ms. Jacob van Heemskerck" in de Vlissingse binnenhaven. Langs de opgestelde erewacht begaf de vice- admiraal zich naar de kajuit van de commandant. (FOTO P.Z.C.) Oud-president van Oostenrijk overleden. Wilhelm Miklas, die van 1928 tot 1938 president was van Oostenrijk, is dinsdag in Wenen aan een hartaan val bezweken. Hij is 84 jaar oud ge worden. Op 11 maart 1938 weigerde hij het ontslag van kanselier Schuschnigg te aanvaarden, maar hij gaf zijn verzet op toen Hitler met een oorlog dreigde. Hy benoemde daarna de nazi Seyss- Inquart die later rijkscommissaris van Nederland werd tot kanselier. Korte tijd daarna trad hg af. Spoedige bijeenkomst van veiligheidsraad De Verenigde Staten hebben „ur gente en spoedige actie" van de vei ligheidsraad met betrekking tot de crisis in het Midden-Oosten gevraagd. Elfhonderd kuikens verbrand Elfhonderd kuikens zyn verbrand tengevolge van kortsluiting in een on het Dndbouu b 'drijf van de heer f> K. te l'd-io! p schuur waarin de kimstmoeder zich brvond. brandde geheel uit. Honderd kuikens konden worden gered, OOK PAVILJOEN VAN NED. HEIDE MIJ. Dr. ir. Den Hollander verricht opening op 27 april a.s. DE PRESIDENT-DIRECTEUR der Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, zal vrijdagmiddag 27 april a.s. het befaamde „Miniatuur Walcheren" te Middelburg heropenen. Daarmede wordt dan gesymboliseerd, hoe er dit jaar een speciale band bestaat tus sen de Nederlandse Spoorwegen en het miniatuur: er komt hier na melijk een grootscheepse expositie, waarin de totstandkoming van de elektrificatie op de Zeeuwse lijn op attractieve wyze zal worden uit gebeeld. Deze unieke tentoonstelling met maquettes, rijdend ma terieel enz. komt tot stand dank zij de medewerking van dr. ir. Den Hollander, die als geboren Zeeuw Zeeland en de Zeeuwen nog altijd een warm hart toedraagt. Behalve de spoorwegen draagt ook de Nederlandse Heide Mij. tot het welslagen van „Miniatuur Walcheren 1956" bij 'door een grote inzending over herverkaveling, ontginning en het kweken van zoet watervissen. Voorts stelt ook de Stichting Nieuw Walcheren een aantal nieuwe attracties op, o.a. een grote sprockjestuin, nieuwe be wegende objelrten en andere bezienswaardigheden, zodat ook dit jaar „Miniatuur Walcheren" een toeristisch evenement van de eerste rang zal blijken. Het miniatuur gaat n" zijn derde i jaar in: in 1954 werd aan de gasten van Zeeland en aan dp Zeeuwen zeil I getoond, hoe Walcheren de slagen cent verlegd op de activiteiten van het heden, doordat allerlei produk- ten van Zeelands industrie werden tentoongesteld; in 1956 nu wil men van oorlog en inundatie te boven aandacht aan de toekomst schenken, i was gekomen; in 1955 werd het ae-1 zoals de elektrificatie van de Zeeuw- lijn, die op korte termijn voor de deur staat. Deze spoorweg-expositie wordt opgesteld in het paviljoen, waarin vorig jaar de produkten van Zee lands industrie waren opgesteld, en zal in drie afdelingen zijn onderver deeld: in het eerste gerekend van de ingang af) zal worden getoond, hoe een elektrificatie tot stand komt en wat daarbij allemaal nodig is: beton, palen, grind, bovenbouw, enz. Maar om de bezoekers daarbij vooral een indruk te geven van een belangrijk stuk van een elektrische spoorlijn, namelijk van de boven bouw waaraan de stroomdraden zijn bevestigd, zal een dergelijk onder deel op ware grootte vóór de vitrines van het paviljoen worden opgetrok ken, en wel zo dicht bij de begane grond, dat het werkstuk van dichtbij kan worden bekeken. Voorts zal worden getoond, hoe een „onder station" in elkaar zit, terwijl tevens schematisch zal ^worden aangeduid, hoe het elektrificatie-programma van de Nederlandse Spoorwegen is gedacht. Twee treinen Het middendeel van het pavil joen is gereserveerd voor een grote maquette van de Zeeuwse lijn dubbelsporig! Op deze lijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen zullen twee rijdende treinen te zien zijn. namelijk één stroomlijn-trein, zoals die hier na de elektrificatie komen te rijden, en één goederentrein, getrokken door een elektrische 22 maart lokomotief. Er zal voorts een Zon op 6 40 .(Vervolg op pag. 5), 1 Meen Dp 14 j.4 Het kabinet zal zaterdag worden geïnstalleerd en zal op 26 maart, te gelijk met de eerste bijeenkomst van het nieuwe parlement, in functie tre den. De communistische party, die 15 procent van de zetels in het parle- ment bezet, heeft haar teleurstelling kenbaar gemaakt over de samenstel ling van het kabinet. De president verklaarde aan ver slaggevers dat hij de uitnodiging om Amerika te bezoeken zou aannemen en In juni of juli een bezoek zal bren gen aan de Verenigde Staten, in ieder geval vóór de presidentiële verkiezin gen. In Denemarken 75.000 stakers Do- "i'af er zich nieuwe stakers by tl.. - '-'^sbewetring hebben aange- sloï n. 's het totale aantal 'tot onge veer 75 000 gestegen, terwijl voorts de stonzettlng van het benzinetrans port de busten, de tavis en vracht auto's gedwongen heeft om hun ac tiviteit te verminderen. Arbeiders uit twaalf vakken heb ben zich gisteren aangesloten bij de staking in Denemarken. Alle bouw activiteit zal daardoor stil komen te staan en de conservenfabrieken zul len hun produktie moeten beperken. Er worden levensmiddelen geham sterd en de eerste zwarte-hanaelaren zijn al opgedoken in Kopenhagen, waar benzine en olie voor tien kro nen (ongeveer vijf gulden) per liter worden verkocht. De bedrijven die op het toerisme zijn aangewezen, vrezen een verlies van vier miljoen kronen als de staking lang aanhoudt. Maatregelen worden overwogen om een beperking van de veer-verbinding over de Grote Belt te voorkomen. Drieling geboren ie Nuth In een ziekenhuis te Sittard heeft mevrouw Wyermans- Rademakers uit Nuth gisternacht het leven ge schonken aan een drieling, twee meis jes en een jongen. Moeder en kinde ren maken het uitstekend. De vader van de drieling is mijnwerker. De meisjes wegen respectievelijk 1800 en 1600 gram, dc jongen 1700 gram. De namen zyn Louise Petro- uella, Hubertina en Leo. VRIJ ZACHT. Zwaarbewolkt met opklaringen en wat regen. Vrij zacht. .Matige, af en toe vry krachtige wind tussen zuid oost en zuid. ZON EN MAAN onder 18.59 onder 4.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1