Grootse huldiging in Dreischor van honderdvijfjarige opa Kip Voor K.L.M. wordt 1956 een kalm jaar Eisenhower vraagt 4.7 miljard dollar voor het buitenland KLAmORD DINSDAG 20 MAART 1956 P R O V l N C1A L E Z E E TJ W 8 E C O B A N T STAPELS GELUKWENSEN UIT HEEL NEDERLAND Krasse Zeeuw onthulde naambordje en plantte eerste boom (Van een onzer verslaggevers) Een fragiel en klein figuurtje van honderdvijf jaar nam maandag middag in een druilerige regen op de King van Dreischor de spa, om als teken van jong en ontwakend leven de eerste boom te planten bij de Jkerk van Dreischor. De oudste mannelijke inwoner van Nederland, Jan Kip, maakte een begin met de herbeplanting van zijn geboorte dorp, onder het applaus van naar schatting tweeduizend bezoekers, die de verjaardag van deze Schouwse bewoner tot een volksfeest hebben gemaakt, dat zo ver men teruggaat in de historie geen vergelijking heeft. Microfoons noch televisiecame ra's brachten opde Jan uit zijn evenwicht bij de serie plechtighe den vóór zijn één-entwintigste kroonjaar. Een reeks geschenken werd in het kleine kamertje aan de jarige aangeboden, die iedere keer opnieuw weer begon te ver tellen uit oude herinneringen. De herinnering aan Jan Kip zelf zal in Dreischor vastgelegd zijn in het naambordje van de „Jan Kip straat", die hij zelf deze middag zo doopte. Geen huis in Dreischor was er meer waar de vlag niet was gehesen en tot boven op de molenwieken van de Dreischorse molen wapperde 't rood- wit-en blauw ter opluistering van het feest. De schoolkinderen waren vrij, de winkels gesloten en geèn enkele baas was er die zijn knechts geen vrq'af gegevn had. Nadat 's morgens enkele familieleden gekomen waren om geluk te wensen, bracht de post gedurig stapels gelukwensen en tele grammen uit alle delen van het land. Na twee uur werd 't drukker op de Ring en de politiemensen uit de Schouwse gemeenten, die naar Drei schor gekomen waren om een oogje in het zeil te houden, stonden voor de onmogelijke taak de steeds aangroei ende mensenstroom in goede banen te leiden. De vrolijke marsmuziek van de Dreischorse dorpsfanfare en de Schouwse ruiterij openden een défilé, waarbij de kleuterscholen en lagere scholen meeliepen en de meeste plaat selijke verenigingen tot het leesgezel schap toe. Dat was het sein voor Opa Kip om zijn pet op te zoeken en naar buiten te gaan! Twee kleuters hesen de vlag, terwijl de schooljeugd uiting gaf van haar vreugde in een speciaal voor deze gelegenheid ge schreven lied. Vanzelfsprekend wer den veel kinderhanden in de lucht ge- Commentaren op het loonoverleg (Slot van pag. 1) wat de consequenties zqn van de beslissing van de ministerraad. Met het oog daarop onthouden de werkgevers zich voorlopig van commentaar. VERBONDSBESTUUR N.V.V.: Men kan zich in het algemeen met de regeringsbeslissing vereni gen. In grote lijnen is voldaan aan de voorstellen van de drie vakcen- tralen. Van bijzonder belang is de mogelijkheid voor een loonsverho ging van 3 procent by het aflopen van de C.A.O.'s, doch uiterlyk 1 september a.s. Hiermede is het element van de coördinatie van de loonpolitiek, dat het N.V.V. essen tieel acht, gehandhaafd. C.N.V.-VOORZITTER: De heer M. Ruppert is tevreden met de bereikte resultaten. Wat be treft de 3 procent uitkering: de cen trale werkgeversorganisaties, zo verwacht de heer Ruppert, zullen 'deze uitkering met kracht bij hun le den aanbevelen, met dien verstande, dat daar waar reeds bijzondere voor zieningen voor v/instuitkeringen zijn getroffen, de zaak wordt overgelaten aan het bedrijfstaksgewijze overleg. Met de uitkering is naar de heer Rup pert schat, een bedrag van 300 mil joen gulden gemoeid. Wat de gedifferentieerde loonpoli tiek betreft: de eerste drie procent zal praktisch algemeeii worden, zo meent de C.N.V.-voorzitter. De rege ring houdt een wapen in de hand om zich tegen doorberekening te ver zetten. KAB.-VOORZITTER: De heer J. A. Middelhuis acht de beslissing niet onbevredigend. „Nu kunnen de bonden overal vooruit, wat betreft de C.A.O.'s." TEGEN BEVORDERING. Roger Bel- lion, hoofdinspecteur van politie te Thiers, (Fr.) is bijzonder populair. Zó populair, dat de bewoners een pe titie opstelden om te voorkomen, dat hij bevorderd en naar elders overge plaatst zou worden. WELDOENSTER. Toen Marie Se quin in Hartford (V.S.) werd aange houden met een tas vol kleren die uit een warenhuis waren geroofd, legde zij uit: ,,Ik ben bezig met een goed werk: ik zamel kleren in voor arme kindertjes in Frankrijk". WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaanse filmster Katherine Hepburn: „Bij een etentje komt het er voor mij minder op aan, wat zich op de tafel, dan wel, wat zich op de stoelen bevindt". De oliekoning Winthrop Rockefeller: „Het verschil tussen een rijke en een arme man is dit: De arme denkt steeds aan zijn eerstkomende maal tijd» de rijke aan zrjn laatste". stoken om Opa te feliciteren, waarbij soms meer dan een eeuw verschil lag tussen het gelukwensende kind en de jarige zelf Trots op opa In de kamer van de jarige aan de Stoofweg nam burgemeester Ver meulen, getooid met de ambtsketen, het woord, en wenste namens de ge hele burgerij deze nu nationaal ge worden figuur geluk. „Wij zijn trots op U, opa, en dankbaar dat Drei schor de eer heeft U onder zyn bur gers te tellen" zo zei Dreiscliors eer ste burger, die de jarige prees om zyn actieve levenshouding. De voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer J. C. de Later, welke vereniging de festiviteiten had voor bereid, hoopte dat de heer Kip nog en kele jaren gespaard zal worden en bood een speciaal vervaardigde leun stoel aan en eer. abonnement op de radiodistributie. Opa Kip nam reso luut het besluit afstand "te doen van zijn tot dusver gebruikte stoel en deed onmiddellijk een greep in zyn beleve nissen. ,,'k Heb lang genoeg op de houten planken moeten zitten in Middelburg" vertelde hij, terwijl zijn dochter aanvulde dat hij nu aan zijn diensttijd dacht. Opa was van het ene onderwerp in andere terecht gekomen en, on bewust van de overigen die nog met cadeaus wachtten, aan het vertellen geraakt van het boe renwerk rond 1860 en het vlas- werk in de winter. (Vervolg op pag. 7.) Zomerdienst brengt uitbreiding Volgens de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, zal 1956 een voor deze luchtvaartmaatschappij kalm jaar worden. De zomerdienst gaat in op 22 april; in het luchtnet zullen worden opge nomen Ankara (Turkije), Khartoem (Soedan), Palma (Mallorca), Luxemburg en Warschau. In 1955 werden rond 725.000 passagiers en 20 miljoen kg vracht vervoerd. Voor het jaar 1961 verwacht men een verdubbeling van het getal passagiers en een verdrievoudiging van de vracht. In bestelling zijn: 9 Vickers „Viscounts" en 10 Douglas DC-7 Cs, die in 1957 komen, 2 Fokker „Friendships", 12 Lockheed „Elec- tra's" en 8 Douglas DC-8 machines, die in 1959 en 1960 worden ver wacht. De K.L.M. zal dit jaar per dag aan passagiers, vracht en post voor 1,1 miljoen gulden moeten vervoeren. Zij doet alles om haar aandeel van negen procent in het intercontinentalè we- reldluchtverkeer te behouden. Het gehele luchtnet in het Verre Oosten ïs nog: altyd de ruggegraat van het bedrijf. Daar zal dit jaar aan verkeer voor honderd miljoen gulden worden omgezet op een totaal, voor het gehele bedrijf, van vierhonderd miljoen. Bij de K.L.M. zijn thans 14.819 per sonen werkzaam, waarvan 8290 man grondpersoneel in Nederland en 4931 in het buitenland. Het vliegend per soneel telt 1591 personen: 547 vlie gers, 317 boordwerktuigkundigen, 216 telegrafisten, 282 stewards en 229 stewardessen. Volgens de heer Aler is het belang rijker dat een passagier in de toe komst voor driekwart van de thans geldende passageprjjzen van Amster dam naar New York kan vliegen dan in een vliegtyd van vier uur. Hjj heeft bij de president van de Douglasfabrïe- ken, Donald W. Douglas, en bij de William F. Bandy, een in Parijs wo nende Amerikaan, was zondag in Zeeland. Zo hij al niet de eerste toe rist van dit seizoen is, dan toch ze ker wél de eerste Amerikaanse toe rist! Vergezeld van zijn vrouw, wier voorvaderen Nederlanders waren en zijn dochtertjes, bracht hij per jeep een bezoek aan onze provincie. Hoe het echtpaar Bandy Zeeland vond? Wél, „Wonderful", natuurlijk.... Voor al de klompen werden bewonderd. (Foto P.Z.C.J president van de Loekheed-vliegtui- genfabrïek, Robert E. Gross, reeds enige malen deze, zijn eigen zienswij ze bepleit, maar hij heeft de indruk dat zij niet veel weerklank heeft ge vonden. Naar aanleiding van de op 5 april a.s. beginnende besprekingen tussen regeringsdelegaties van de Verenigde Staten en Nederland over het sluiten van een luchtvaartverdrag tussen beide landen, deelde de heer Aler me de, dat de K.L.M. de afloop met ver trouwen tegemoet ziet. Amerikaans hoogleraar over proces-Jungschlager. Naar aanleiding van de zaak Jungschlager heeft prof. dr. Henry P. de Vries, professor in de rechts wetenschappen aan de Columbia- universiteit te New York, in het N.T.S.-journaal voor de televisie een verklaring uitgesproken: „Het is uiteraard moeilijk om tot in bijzonderheden de vele aspecten te bestuderen van een strafproces, dat op zulk een afstand wordt gevoerd. Door waarnemers ter plaatse is ech. ter geconstateerd, dat de fundamen. tele mensenrechten op ingrijpende wijze geweld is aangedaan. Het ge. weten der mensheid is hierdoor getart. Als Amerikaans advocaat en als hoogleraar in de rechtswetenschap pen sluit ik mij aan bij het beroep van de Nederlandse orde van advo caten. Ik doe dit in de hoop, dat de Indonesische rechtspraak deze ge legenheid zal aangrijpen om te to nen, dat zij zich boven de sentimen ten en vooroordelen van politieke overwegingen weet te verheffen". Louis Bromfield overleden De Amerikaanse auteur Louis Bromfield is zondagavond op 59-jari- ge leeftijd in een ziekenhuis in Co lumbus (Ohio) aan een lever- en nier kwaal overleden. Bromfield, schrijver van tientallen zeer veel verkochte boeken, had reeds in begin januari enige bloed transfusies ondergaan en was sinds 28 februari in het ziekenhuis opgeno men. Hij werd 27 december 1896 gebo ren. Zijn eerste roman, „The green bay tree", verscheen in 1924. Een tijd lang woonde hij met zijn gezin op een kleine boerderij bij Parijs. Hij maak te verscheidene reizen naar India om materiaal te verzamelen voor een aantal romans, waarvan de bekend ste „The rains came" is. Toen de Duitse dreiging hem te sterk werd, keerde Bromfield in het einde der ja ren dertig naar Amerika terug. ee Met een versierde spa plantte e= de 105-jarige opa Kip maan- ee H dag in Dreischor de eerste van een vijftigtal bomen, de „dan Kipboom." 1 (Foto P.Z.C.) 1 llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll Indonesië wijst Nederlands protest van de hand. Communiqué over opzegging van de Unie. Indonesië heeft Nederland maan dag laten weten, dat het niet het Ne derlandse standpunt kan aanvaarden, dat opheffing van de Unie met Ne derland door Indonesië in stryd is met het internationale recht. In een door 't Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken uitge geven communiqué heet het, dat de Nederlands-Indonesische Unie en an dere overeenkomsten tussen beide landen gesloten werden op basis van volledige vrijwilligheid, gelijkheid en onafhankelijkheid van beide partyen. In het communiqué wordt verder gezegd, dat deze overeenkomsten geen paragraaf bevatten omtrent hun duur of de wijze, waarop zij opgehe ven konden worden. Indonesië verwerpt de Nederlandse protestnota, welke onmiddellijk na de opheffing van de Unie werd inge diend en houdt vast aan zijn stand punt, dat het zich niet langer gebon den voelt aan de Unie-overeenkom sten. Indonesië meent, dat hoewel de op zegging van de Unie unilateraal is geschied, deze stap niet betreurens waardig geacht kan worden. Indonesië hoopt, dat het mogelijk zal zijn spoedig de Nederlands-Indo nesische betrekkingen op een norma le basis te vestigen, welke voor bei de partyen bevredigend zal zijn. Intussen kan de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger in Indo nesië niet langer als hoge commis saris erkend worden. In overeenstem ming hiermee is de status van het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag gewijzigd in ,.de vertegen woordiging van de Republiek Indone sië in de Nederlanden", aldus het communiqué. (United Press) BOODSCHAP AAN HET CONGRES Sowjet-doel onveranderd President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres in een specia le boodschap, betreffende militaire en economische hulpverlening aan het buitenland verzocht hiervoor een bedrag van bijna 4.700.000.000 dollar uit te trekken. „Er bestaat nog steeds ernstig gevaar voor een aanval in het Mid den-Oosten en in Azië. De Sowjet-uitbreiding van invloedssferen ge schiedt thans in enigszins gewijzigde vorm, doch haar uiteindelijke doel, namelijk het ontwrichten van vrije landen, om deze tenslotte te kunnen beheersen, blijft hetzelfde". „Wij streven met ons programma voor wederzijdse hulpverlening slechts één doel na; 't handhaven van vrede en gerechtigheid", aldus de president. „Wij wensen geen andere volken te onderwerpen, wij streven er niet naar hun politieke, economische of culture le wensen te doorkruisen en wij willert» geen vazalstaten scheppen". Eisenhower vroeg het Congres ook hem te machtigen met minder ontwikkelde landen langlopende hulpverleningscontracten met een maximale tijdsduur van tien jaar, af te sluiten. Hiervoor zouden de Verenigde Staten jaarlijks ten hoogste honderd miljoen dollar uit trekken. Het aangevraagde bedrag van 4.672.475.000 dollar zal in het belasting jaar 1956-1957 tot 4.859.975.000 dollar worden verhoogd, indien het Congres goedkeurt dat reeds in vorige jaren toegewezen gelden, die niét ten volle werden besteed, worden toegevoegd aan het thans gevraagde. Eisenhower heeft ongeveer 530 mil joen dollar aangevraagd om Amerika's bondgenoten te helpen bij het tot ont wikkeling brengen van hun wapenin dustrie, het scheppen van betere waarschuwings- en verbindingsstel sels en het beschikbaar stellen van nieuwe wapens, zoals raketten. De president vroeg toewijzing van honderd miljoen dollar voor het verle den jaar gestichte speciale fonds ter bevordering van de economische ont wikkeling in de zogenaamde „boog van vrij Azië". Ook verzocht hij volmacht om dit fonds eventueel te versterken met gelden, die aanvankelijk voor an dere gebieden waren uitgetrokken. Eisenhower beval verder de stichting aan van een speciaal fonds van hon derd miljoen dollar voor economische hulpverlening aan het Midden-Oosten en Afrika. Hij zeide dat het nodig was Berlijn economisch te blijven steunen en dat Spanje en Joego-Slavië ook nog eco nomische en militaire hulp nodig had den, doch dat hij verder voor geen en kel Europees land. Navo-lid, economi sche hulpverlening voorstelde. Eisenhower verzocht het Congres in het belastingjaar 1957 2.925.000.000 dol lar voor buitenlandse militaire hulp verlening toe te staan. Hij vroeg „verdedigingssteun" economische hulp, die rechtstreeks verband houdt met de militaire krachtsinspanning tot een totaal bedrag van 1.130.700.000 dollar, als volgt onderverdeeld: 78.700.000 dollar voor Europa, 170.000.000 dollar voor 't Midden-Oosten en Afrika en 882 mil joen dollar voor Azië. Zware sneeuwstormen in Amerika Reeds meer dan honderd slachtoffers. Zware sneeuwstormen hebben in de noord-oostelijke Amerikaanse staten sedert vrijdag reeds 110 slachtoffers geëist. Het verkeer ondervindt veel hinder van de sneeuw. In New York en omgeving kwam het bijna geheel tot staan. Da-.r ligt de sneeuw 32 cm hoog en .p sommige plaatsen is de sneeuwmassa tot 2 meter opgewaaid. Voornamelijk zijn de staten New York, Maryland. Massachusetts, New- Jersey, Pennsylvania, Rhode Island, Virginië en Vermont getroffen. Het Wereldgebeuren. Zuiveringen Mooi, zei Nikita Kroesjtsjew, toen hij in 1938 het kunstcen trum van Charkow in de Oekraïne bezocht en naar het schil derij „Het einde van de oogst" keek. Het doek stelde voor: een groep boeren met een wat bejaarde man in het midden en aan de tafel een meis je in Oekraïnse klederdracht. Kroesjtsjew, toen nog gewoon maar lid van het Centraal Comité van de communistische partij der Sowjet-Unie, was vergezeld van Ak- sioetin, politiek commissaris voor kunstzaken. U zegt daar wel, dat het mooi is. merkte deze Aksioetin op. Maar waarom draagt dat meisje Oekraïn se kleren? Wakkert zoiets het na tionalisme niet aan Kroesjtsjew herinnerde zich plot seling, dat hij juist naar de Oefcraï- ne was gestuurd, om de laatste haar den van nationalisme daar uit te blussen. En hij verbeterde zichzelf dan ook meteen„De commissaris heeft gelijk. Deze schilderijen moe ten gezuiverd worden van de mis vattingen die erop voorkomen". Niet alleen schilderijen werden gezuiverd. Van de 15.000 plaatselijke partijgrootheden werden er 3000 verwijderd; vermoedelijk werden zij doodgeschoten of verbannen naar Si berië. Van Stalin ontving Kroesj- tjew als beloning een hoge onder scheiding; van Oekraïnse patriotten een klein pakketje, dat in Kroesj- tjews spoorwegrijtuig ontplofte. Twee van zijn metgezellen werden gedood; hijzelf werd gewond door scherven... Wat iedereen buiten de commu nistische heilstaat allang wist, heeft Kroesjtsjew, die het in middels tot eerste secretaris van de Russische partij en tot Ruslands machtigste man heeft geschopt, on omwonden naar voren gebracht op het twintigste partijcongres, dat in Moskou werd gehouden. Van Stalins schrikbewind bleef in Kroesjtsjews „onthullende" rede geen spaan over; de wreedheden en de zelfverheerlij king van de overleden dictator wer den zo treffend geschilderd, dat dit alles heel voorzichtig met vinger hoedjes tegelijk aan de Sowjet-vol- ken moet worden doorgegeven en dat in Stalins geboorteland Georgië demonstraties werden gehouden daar kon men het maar moeilijk verkroppen, dat een zoon van dit volk die tot zo'n hoge positie was opgeklommen, zomaar door het slijk werd gehaald. Maar voor die Georgische bezwa ren zullen Kroesjtsjew en de zijnen niet opzij gaan. De dode Stalin is een pracht van een zondebok. Die ligt in het mausoleum naast Lenin, aan wie nu alle eer moet worden be wezen. Stalinneen, die zal niet tegenspreken en zijn wrekende hand behoeft men niet meer te vrezen. Hoe kon je het verdragen, waarom heb je hem niet ge dood?" waagde iemand te roepen in de congreszaal. „Wat kon den we doen?", was Kroesjtsjews antwoord. Je behoefde Stalin maar verkeerd aan te kijken of de volgen de dag was je je hoofd kwijt". Mis schien had hij minder gauw een ant woord klaar gehad, wanneer de stem uit de vergadering had geroepen: „En waarom heb je, bijvoorbeeld met je zuivering in de Oekraïne, het wrede spelletje vrolijk meegespeeld en waarom ben je onder die bedrij ven steeds hoger geklommen op de politieke ladder?" Neen, noch Kroesjtsjew. noch zijn kornuiten zijn nu bepaald opvallend brave jon getjes geweest. Gelukkig is het mo gelijk, om terug te komen van een verkeerde weg en een nieuwe koers te volgen. Wanneer men daarbij de vroegere leider uitsluitend verant woordelijk stelt voor het verleden, dan wordt het gemakkelijker om de buitenwereld te paaien. Komt iemand met bezwaren aandragen, dan antwoordt men eenvoudig: „Ja, hoor eens even, dat was de zaak van degene die daar (nog) in het mauso leum naast Lenin ligt. Maar de Russen hebben dan te genover het buitenland meer nodig dan een vriendelijk ge zicht en bun verantwoording over Stalin. Men is zich in de westerse wereld immers ervan bewust, dat even plotseling als de stemming zich tegen Stalin keerde, een omslag in Stalinistische zin kan komen. Niet uit de woorden van Kroesjtsjew (die bekende dingen ophaalde) maar uit de daden van de Sowj'ets zal moeten blijken of zij werkelijk ee'n andere w*eg. op willen. En dan nog mag men niet vergeten, dat Lenin als wegwij zer de bedoeling had: de wereld te veroveren voor het communisme. Een vraag van binnenlandse poli tiek is, of de algemeen geoorloofde kritische stemming ten opzichte van Stalin zich op zeker ogenblik niet zal keren tegen het huidige leiders- team. Men zou het oor wel eens in de Ooekraïne te luisteren willen leggen, wanneer daar vrijuit over Kroesj tsjew gesproken werd. NIKITA KROESJTSJEW lachen is niet genoeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3