Wordt van 1956 in Zeeland op gebied toerisme een topjaar? van Uoin tot wijfie Zeeuwse IliiianÉ UITBREIDING P.Z.E.M.-CENTRALE IN DE STATENAFDELINGEN ONRENDABELE STROOM VOOR ZIENINGEN ZIJN BESPROKEN 1 TERNEUZEN VERDEDIGT DE VRIJE WESTERSCHELDE-VEREN levensverzekering Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 MAART1956 BELANGSTELLING MET 300 GESTEGEN! Middelburgse middenstand werd in drietal causerieën voorgelicht „Op toeristisch gebied zou 1956 voor Zeeland wel eens een topjaar kun nen worden", aldus de directeur van <Je Provinciale V.V.V., de heer G. W. Oskamp, tijdens een maandagavond in Middelburg gehouden bijeenkomst van de Middelburgse middenstand. De heer Oskamp noemde in dit verband de wjjze, waarop zijn bureau de belangstelling van niet-Zeeuwen voor onze provincie ondervindt. Het aantal aanvragen uit binnen- en buitenland, dat daar binnenkomt, is namelijk In vergelijking tot het vorig jaar met niet minder dan 800 gestegen. Spr. vond dit verrassend en meende, dat een grote advertentiecampagne in diverse bladen tot deze toeneming veel heeft bijgedragen. Tijdens deze bijeenkomst, die uit ging van de Contact-Commissie Mid delburg, waarin de drie middenstands verenigingen en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf samenwerken, was de heer Oskamp een van de drie spre kers, die in causerieën het probleem „Hoe maken wij Middelburg blijvend aantrekkelijk voor vreemdeling en Zeeuw" behandelde. De heer Oskamp gaf zijn oordeel over „De redenen, waarom de vreemedeling naar Mid delburg komt". Hij stelde, dat Middel burg thans het meest profiteert van de trek naar Walcheren en noemde de diverse factoren, die ten grondslag liggen aan de grote belangstelling voor het eiland. Ook wees spr. op de concurrentie, die op toeristisch gebied bestaat. Hy betoogde met klem, dat met name ook de middenstand cr voor moet zor gen, dat Middelburg in de belangstel ling blijft en noemde nog diverse mo gelijkheden om de stad aantrekkelij ker te maken. Drs. M. C. Verburg hield een zeer interessante causerie over „De koopkracht, verschuiving van en naar centrumgemeenten". Van het Inkomen wordt gemiddeld 70% werkelijk geconsumeerd. In geld uitgedrukt is er thans in Middel burg een koopkracht van 22 mil joen per jaar. Spr. rekende voor, Jaarvergadering A.N.B.B. Onder voorzitterschap van de heer J. GoosBen hield de afdeling Middel burg van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs Bond in de Gouden Poorte haar jaarvergadering. De se cretaris, de heer S. A. Wondergem, meldde in zijn jaarvergadering een ledenwinst van 12, waardoor dc stand op 413 kwam. Hij wees er ook op, dat de regelingslonen iets ach terop zijn geraakt wanneer men de ze vergelijkt met andere bedrijven. Verder wordt gewag gemaakt van tal van activiteiten gedurende 1955. De penningmeester, de heer J. D. de Visser, wist tot een sluitend ge heel te komen. Toch was zijn ver slag in mineur gesteld, hetgeen werd veroorzaakt door het verlagen van de vergoeding voor het in ontvangst nemen en verzilveren der vakantie bonnen. De werkgevers weigeren meer administratiekosten te betalen. Een en ander kost de afdeling onge veer 150 per jaar. De aftredende bestuursleden wer den tijdens deze vergadering herko zen. Tot slot van deze bijeenkomst gaf de districtsbestuurder, de lieer J. v. d. Hout, een overzicht van de gevoerde onderhandelingen over de uitbreiding der secundaire arbeids voorwaarden. Hij verklaarde o.a., dat ondanks de hoogconjunctuur de werkgevers „te stug" zijn om dc werknemers in de gestegen welvaart te doen delen. Dank zij het optreden van de rijksbemiddelaars is men ech ter uit de impasse geraakt. dat er volgens de bestaande gege vens kans Is, dat de Zeeuwse hoofdstad in 1970 28.000 inwoners zal tellen. Gelet o.a, op deze aan was van het vreemdelingenverkeer en de centrumfunctie zou er in ge noemd jaar een koopkracht van 46 miljoen kunnen zyn. De mid denstand zal dit echter niet „ca deau" krijgen, maar dient met de tjjd mee te gaan. Spr. deelde verder o.a. mee, dat Middelburg wat het aantal zaken be treft aan de top van Zeeland staat met 248. De winkeldichtheid Is in Walcheren het laagst, hetgeen ook op de centrumfunctie wijst, hoewel het Walcherse platteland in dit op zicht ten opzichte van vroeger iets van Middelburg is „afgeschoven". MiddelburgGoes Tenslotte besprak drs. Verburg uit voerig de concurrentieverhouding MiddelburgGoes als koopsteden. Verbetering van de verbindingen, waarvan een eventuele aanleg van de z.g. centrale weg dc belangrijkste zou zyn, brengen echter de Zeeuwse hoofdstad in een iets gunstiger ver houding. Mr. M. A. Terwoert, voorzitter van „Handelsbelang", die ook de leiding van deze bijeenkomst had, besprak tenslotte „De aantrekkelijkheid van Middelburgs winkelcentrum". Hij be toogde, dat het grotestads-karakter van Middelburg zoveel mogelijk dient te worden geaccentueerd en uitge breid en wees op verschillende moge lijkheden. Ook andere straten dan alleen de Lange Delft, die nog kan worden „uit gebouwd", dienen de functie van win kelstraat te verkrijgen. Aan de spe cialisatie ontbreekt nog veel, even als aan de concentratie van gelijk soortige zaken, die in de toekomst nog belangrijker zal worden. Tenslot te pleitte mr. Terwoert voor het In stellen van een wekelijkse koopavond, mede omdat de zaterdagmiddag voor Middelburg als koopstad een „bottle neck" dreigt te worden. Onderzoek naar berging sleepschip „Richard VI" Door de Terncuzcnse sleep- en ber gingsonderneming W. Muller en het Rotterdamse bergingsbedrijf Van der Tak werd gezamenlijk de mogelijk heid onderzocht tot het lichten van het vorige 'week woensdag voor de haven Terneuzen, na een aanvaring met het Liberty-schip „Italo Marsa- no" gezonken sleepschip „Richard Gebleken is echter, dat het met ijzerslakken geladen sleepschip steeds verder breekt en in het zand weg zinkt, zodat de pogingen tot berging zijn gestaakt. De „Richard VI" mat circa 2100 ton. ZILVEREN JUBILEUM GEMEENTE-SECRETARIS Dinsdag 27 maart aanstaande zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. A. Haringman werd benoemd tot waarnemend secretaris der gemeente Serooskerke op Schouwen, wegens ziekte van de toenmalige secretaris. Aansluitend daarop volgde op 11 april zijn benoeming in vaste dienst. De heer Haringman begon zijn loop baan in de gemeente-administratie op 17 december 1917, toen hij als volon tair ter secretarie in dienst kwam der gemeenten Colünsplaat en Kats. Op 15 augustus 1930 volgde zijn be noeming tot secretaris der gemeente Noordxvelle, welke functie hij naast die te Serooskerke tegen woordig nog bekleedt. Dat de heer Haringman zich ook op sociaal en maatschappelijk terrein BIJGELUID De autobezitter uit Yersekedie wat overhaast zijn er} liad verlaten, meende onderweg een „bijgeluid" te horen en aangezien iedere automobi list geacht wordt bij bijgeluidenat tent ie zijn, parkeerde hij z'n voertuig om de zaak te onderzoeken. 't Geluid was achter uit de wagen gekomen cn daarom begon hij aan die zijde 'van de auto z'n onderzoekingen. Aanvankelijk kon hij niets onregel matigs bespeuren, totdat hij op de ge dachte kwam om de kofferruimte eens te inspecteren. Daar zat het „bijgeluid". Zenuwachtig kakelend. 't Was een van zijn eigen kippen die klaarblijkelijk een plaatsje in de kofferruimte had gevonden. Veel schade had de man er niet van, want het dier was zelfs nog in bedrijf ge komen en had getrouw z'n ei gelegd... zeer verdienstelijk maakt, moge blij ken uit de lange lijst van instellingen en verenigingen, waarin de aanstaan de jubilaris een functie vervult: on derafdeling Schouwen-Duiveland Ned. bond van gemeente-ambtenaren, ver eniging van burgemeesters en secre tarissen op Schouwen-Duiveland, dis trictsschooltandartsendienst, stich ting schooltandverzorging, afdeling Schouwen Ned. Roode Kruis, „Het Groene Kruis", te Renesse, Noord- welle en Serooskerke, stichting „Rust huizen Westelijk Schouwen-Duive land". In samenwerking met de heer K. van Es schreef hij voorts in 1926 het indertijd voor de secretarieën zo belangrijke boekwerk „Handleiding dienstplichtwet" GOUDEN HUWELIJKEN Morgen woensdag viert het echtpaar J. Stroo en J. Stroo Van de Grulter, wonende aan de Segonialaan 10 te Vlissingen, zijn gouden bruiloft. Donderdag wordt het gouden huwelijksfeest gevierd door de echtelieden A. de Hullu en J. de HulluVan Hoeve, die aan de Tragel 115 te Schoondijke wo nen. JASSENDIEF Zaterdag heeft* tijdens de wekelijk se markt te IJzendijke een jassen- dief zijn slag geslagen. De dupe hier van werd de heer J. V., oppasser op het autoparkeerterrein. Hij ontdekte tot zijn ontsteltenis, dat zijn regen jas uit de tas van zijn rijwiel was ver dwenen. Van de dader ontbreekt tot dusver ieder spoor. N.V.V.-bestuursdersbond Goes houdt streekmeifeest In verband met het vijftigjarig be staan van het N.V.V., het dertigjarig bestaan van de V.A.R.A. en het 10- jarig bestaan van de Partij'van de Arbeid, zal op 1 mei te Goes een streekmeifeest worden gehouden, waar de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de p.v.d.a., mr. J. W. Burger, zal spreken. Voorts zal o.rn. Gerard Walden aan deze avond medewerken. Deze mededelingen deed de heer Th. v. d. Spiegel, voorzitter van het Meicomité, op de zaterdag middag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden spoedeisende leden vergadering van ae N.V.y.-bestuur- dersbond Goes. De voorzitter, de heer D. van Loon, constateerde in zijn openingswoord, dat er tot zyn spijt geen algemene loonronde komt. Hij vreesde dat de landarbeiders de dupe zullen worden van de thans gevolgde gedragslijn. Het loslaten van de geleide loonpoli tiek was volgens spreker een verlies. Het is z.i. niet duidelijk wat de K.A. B. en het C.N.V. willen. Besloten werd in april een propa- f andabiieenkomst te organiseren, om a trachten tot oprichting van een afdeling van „Jonge Stryd", de N. V.V. jeugdorganisatie, te komen. Aan deze avond zal dan de Jonge Strijd uit Middelburg meewerken. Voorts werd besloten om de con tributie van de Arbeiderskunstkring te verhogen tot 0.15 per week. Van de gemeente Goes wordt thans 200 subsidie ontvangen. De voorzitter zag dit vooral als een erkenning van de arbeiderskunstkring als organisatie met een hoog cultureel gehalte. iVan 't één komt* het ander HET begint vaak met een „onschuldig" kuchje en een lichte kriebeling In de keel. U schenkt er verder geen aandacht aan maarvan 't een komt het ander en weldra hebt U een flinke keelpijn en hevige hoestbuien. Wees daar om in deze tijd uiterst voorzich tig! Besmetting dreigt overal en voor U het weet hebt U het te pakken Zorg ervoor, dat U steeds een doosje Agré-Gola bij de hand hebt, dan loopt U de beste kans besmetting te voorkomen. Agré-Gola, het beproefde middel van Philips-Roxane, is sterk desinfecterend en be schermt U tegen hoest, hees heid, keelpijn en infecties van de luchtwegen. Doosje met 60 tabletten 98 et. Prov. Stekbiefenverordening In de afdeling van de Provinciale Staten is het voorstel van G.S. tot wijziging van de „Stekbietenverorde- ning Zeeland" onderzocht. Naar aan leiding van het algemeen verslag de len G.S. mee, dat het naar hun me ning voorkeur verdient om de aan de ontheffingen te verbinden voorwaar den niet in de verordening zelf op te nemen, opdat hun college vrij zal zijn naar omstandigheden te handelen. Uitvoering Matthaus Passion. in Aardenburg. In 't verslag van de Matthaus Pas sion-uitvoering in Aardenburg (P.Z.C. van maandag j.l.) is een onbegrijpelij ke zetfout geslopen. Er werd in dit verslag gesproken van: deze extraver te uitvoering van deze controverse muziek". Dit laatste diende te zijn: „van deze introverte muziek". UITVOERIG ANTWOORD VAN G.S. Bedrijfszekerheid van kabels door Westerschelde In de afdelingen van de Provincia le Staten is uitvoerig gesproken over het voorstel van Ged. Staten ecu geldlening van twaalf miljoen gulden aan te gaan in verband met de uit breiding van de Centrale Zeeland ,der P.Z.E.M. In een uitvoerig antwoord geven Gedeputeerden een nadere mo tivering van hun voorstel, waaruit blykt dat de voorgestelde uitbreiding met één eenheid het meest aan te be velen is. Behandeld worden vragen o.a. of stroomopwekking met olie goedkoper is dan met kolen, de ontwikkeling van de atoomenergie, eventuele uit breiding tot vier eenheden enz. In verband met een od- merkrns over de kwetsbaar heid der kabels door de Wes- Zeeuwse gereformeerde ouderlingenconferentie De Zeeuwse gevet, ouderlingencon ferentie zal dit jaar op woensdag 18 april a.s. worden gehouden in het geref. jeugdgebouw te Vlissingen. In de morgenvergadering zal de heer H. Verschuure uit Rilland-Bath spreken over „het brengen van huis bezoek". Des middags refereert ds. G. Brinkman uit Schiedam over „de adviezen van de generale synode te Leeuwarden in betrekking tot het eigen kerkelijk leven en de verhou ding tot andere kerken". Middelburg krijgt m juli een „Beneluxweek" Beneluxcongres 22 en 23 juni. Naar wjj vernemen ligt het in de bedoeling m juli te Middelburg een „Beneluxweek" te houden. Dit evene ment zal dienen als omlijsting van de jaarljjkse Beneluxronde, georgani seerd door de Motor- en Auto Club „Scheldegouwen". De finish van deze toerrit door drie landen is, zoals be kend, steeds in de Zeeuwse hoofd stad. Er wordt thans echter naar ge streefd de Beneluxronde meer dan tot dusver het geval was, e>en Benelux- karakter te geven. Naast het feit dus, dat de deelne mers er worden cr dit jaar veel verwacht, vooral meer Duitsers dan vroeger door drie verschillende landen trekken, zal dan de Benelux- gedachte in Middelburg en op Wal cheren meer naar voren worden ge bracht. Men stelt zich voor dit door diverse manifestaties te doen. De Be neluxronde zal een onderdeel ziin van de week en daarvan het hoogtepunt vormen. Alles is echter nog in 'n sta dium van voorbereiding. Zoals reeds gemeld, zal de Beneluxronde vrijdag 20 en zaterdag 21 juli worden gehou den. In dit verband valt verder nog te melden, dat in Middelburg op 22 en 23 juni a.s. het congres van het Co mité voor Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking zal wor den gehouden. Op dc congressen van dit comité komen doorgaans touristl- sche en verkeersvraagstukken aan de orde. Er kunnen ruim 100 deelnemers worden verwacht. De gemeenteraad van Middelburg stond reeds een sub sidie voor dit doel toe. terschelde wordt medege deeld. dat de bedrijfszekerheid der bestaande verbindingen on grond van de ervaringen thans hoger wórdt aangeslagen dan oorsnronkeliik noodzakelijk werd geoordeeld. Een zeer ruime reserve is aanwezig en nlannen ziin in studie voor het koppelen van het Zeeuws- - Vlaamse net met andere hoog spanningsnetten op een wijze, die ook het geringste risico uitsluit. De belangen van een ononderbroken stroomvoor ziening van het Zeeuws-Vlaam; se industriegebied wegen bil de P.Z.E.M. zeer zwaar. Naar aanleiding van een in de af delingen gedaan verzoek om een prognose van de bedrijfsresultaten tot 1968 zijn by het antwoord van Ged. Staten twee bijlagen gevoegd, waarin aan dit verzoek wordt vol daan. Met nadruk wordt er daarbij op gewezen, dat de betrouwbaarheid van een prognose afneemt naarmate de periode, waarop zy betrekking heeft, verder van het uitgangspunt verwijderd ligt. Helikopter-verbinding Brussel—AxelRotterdam Uitvoerig werd reeds melding ge maakt van de plannën, welke de Sa bena heeft voor de helikopter-verbin ding Brussel—AxelRotterdam. In aansluiting daarop kan nog medege deeld worden, dat de normale lijn dienst van de helikopter-Verbinding BrusselRotterdam over Antwerpen zal lonen. Op dinsdag echter vervalt deze alenst via Antwerpen en wordt via Axel gevlogen. „Prinses Beatrix" in Schiedam voor onderhoudsbeurt De „Prinses Beatrix" Van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland, waarin zondagavond brand ontstond in de machinekamer, is de haven van Schiedam binnengesleept. Het schip zal op de scheepswerf „De nieuwe waterweg" in Schiedam een onder houdsbeurt ondërgaan. G.S. ANTWOORDEN STATENLEDEN Raming van 15 miljoen voor alle aansluitingen. Het voorstel van G.S. over onren dabele elektriciteitsvoorzieningen In de herverkavelingsgebieden ls in de afdeling van de Provinciale Staten onderzocht. In antwoord op het alge meen verslag antwoordt G.S. o.a., dat de zeer globale raming van f 15.000.000 betrekking heeft op alle onrendabele aansluitingen, inbegre pen die buiten de herverkavelingsge bieden. De raming ls meegedeeld om de Staten in staat tz stellen zich een dankbeeld te vormen over de orde van grootte van de lasten, die als gevolg van dit voorstel het provinciale bud get zullen bezwaren. Soortgelijke ge gevens Inzake de drinkwatervoorzie ning kunnen thans nog niet worden verstrekt. De vraag of door thans de zware lasten te aanvaarden andere noodza kelijke uitgaven in de toekomst geen doorgang vinden, is niet vatbaar voor een concreet antwoord. Daar de mid delen wel steeds beperkt zullen zyn Staten bespraken subsidie in helikopterlijn Z.-Vlaanderen. Zoals gemeld, hebben Gedeputeer de Staten van Zeeland de Provinciale Staten vooi'gesteld aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen een bijdrage van f 3200.te verlenen in het ge durende de periode van 1 mei tot 1 november a.s. te verwachten exploi tatietekort van de helikopterdienst AxelRotterdam v.v. Dit voorstel is nu in de afdelingen onderzocht. Ge vraagd werd o.a. waarom de dienst niet ook over Zierikzee wordt gevlo gen, waar dan passagiers opgenomen zouden kunnen worden. Ook werd op gemerkt, dat de Zeeuws-Vlaamse ka mer eenzelfde standpunt dient op te brengen ten aanzien van andere Zeeuwse belangen, zoals de subsidie verlening aan het E.T.I. Geïnformeerd werd tevens of G.S. er inderdaad van overtuigd is, dat deze dienst uitein delijk voor de provincie van belang Van de zijde van G.S. werd op het laatste geantwoord, dat men het gro te belang van het voorkomen van een ontydig afbreken van deze dienst heeft gezien. Bjj een verder afzijdig blijven van de provincie zou de dienst wel eens voortijdig kunnen worden afgebroken. Naar aanleiding van dit algemeen verslag heeft G.S. nog meegedeeld, dat de Sabena thans nog geen toestemming heeft om over het militaire vliegveld bij Woensdrecht te vliegen, zodat men ten zuiden daar- van via Esschen moet passe ren. In de zomer zou eventueel wel, maar in de winter niet ever Zierik zee kunnen worden gevlogen. Door de 's winters vaak lage bewolking is het met mogelijk lange afstanden over water te vliegen. Chr. Geref. Jongeren hielden kadervergadering te Goes. De Christelijk Gereformeerde Jon- gelings- en Meisjesverenigingen hiel den zaterdagmiddag in de „Opril" te Goes een kadervergadering onder lei ding van de heer A. Pieterse uit Mid delburg. Het referaat van ds. Vele- ma, vice-voorzitter van de J.V.-bond, „Bezinning op onze taak" werd als onderwerp behandeld. Uit het refe raat bleek heel duidelijk, dat in het hedendaagse atomische tijdperk zeer weinig tijd meer over is voor bezin ning. Bezinning is echter juist nodig in het jeugdwerk, niettegenstaande alle vervlakking in het hedendaagse wereldbeeld. Op dit onderwerp volgde een geani meerde bespreking, waarin onder meer de vraag werd gesteld: „Moe ten wy modern of conservatief zijn". Vrijdag 13 april zal de volgende ver gadering worden gehouden, waarin het onderwerp „Leiding geven" aan de orde zal komen. Lezing ir. J. van Hennik De rijkstutnbouwconsulent voor Zeeland en W.-Brabant, ir. J. J. van Hennik te Goes, zal op de 27 maart a.s. te houden jaarvergadering van de Ned. Fruittelers Organisatie te Utrecht, niet, zoals gemeld, spreken over Rationalisme in de fruitteelt, mede in verband met de herverkave ling", maar over „Rationalisatie in de fruitteelt, mede in verband met herverkaveling" betekent elke besteding het doen van een keuze. Noch over de lasten noch over de middelen gedurende de perio de, waarin een en ander zal worden uitgevoerd, bestaat zekerheid. Om de uitvoering van het besluit te verze keren en om de toekomst niet te zwaar te belasten heeft G.S. er ech ter naar gestreefd door reservering in de lasten te voorzien. Deze reserve bedraagt thans f 250.000. Het college is voornemens in de toekomst Verde re toevoegingen voor te stellen. Het beginsel van „elkanders las ten dragen" ligt mede aan het voor stel ten grondslag. Van de totale kos ten komt 82 ten laste van de over heid en het bedrijf, terwyl de belang hebbenden daarvan 18 -toeten dragen. G.S. acht deze regeling niet onbillijk. Het aandeel van de P. Z.E.M. kan slechts uit de stroomop- brèngst worden gevonden. Dit aan deel zal uiteraard mede van invloed zijn op de toekomstige tarifering. Het college acht het onjuist door een speciale tariefverhoging mede te voorzien In hetgeen ten laste van de algemene middelen der provincie wordt gebracht. De stroomvoorzie ning in Zeeland is door de verspreide ligging van de delen van het gewest en door de geringe bevolkingsdicht heid reeds duur. De economische ont wikkeling is echter mede afhankelijk van zo laag mogelijke tarieven. Het lid, dat een plan voor alle on rendabele voorzieningen vroeg, moet G.S. teleurstellen. Zolang de wet telijke regeling voor de voorzienin gen buiten de herverkavelingsgebie den ontbreekt kan een zodanig plan niet worden opgemaakt. Thans kan slechts worden gestreefd naar ver sterking van de reserves om te berei ken, dat straks de middelen aanwezig zijn om ook buiten de herverkave lingsgebieden bijdragen te kunnen ven enen. (Slot van pag. 1 verbeteringen der outillage kunnen voorzien. In de motie wordt opgemerkt, dat zowel by het provinciaal bestuur van Zeeland als bij het bedrijfsleven zoals dit zich manifesteert in dc Ka mer van Koophandel de opvatting wordt gehuldigd, dut de vrye veren moeten worden prijsgegeven. Herhaalde motivering Nu lil 1952 bjj de ministeriële aan slag op (le vrye yereu zo onweerleg baar het recht van de Zeeuws-Vla mingen op een vrjje veerverbinding met overig Nederland is komen vast te staan, wordt in de motie eveneens (Advertentie) KentUons "Nisuwe Schepen" boek al? Te bestellen a!2.75 via onze giro 3390. Doel: reddingzlet voor ICN.Z.H.R.M. opgemerkt, dat aan een herhaald motivering van dat recht na nog getu vier jaren geen behoefte kan bestaan. Hierbij wordt verwezen naar de mo tie van de raad van Terneuzen, aan genomen by besluit van 19 mei 1952. Voordat de motie aanvaard werd' hadden de heren S. W. Henry (p.v.d. a.), W. Weterlngs (r.k.), M." van Langevelde (a.r.j en J. van Riet (c. h.) hun instemming betuigd en het gemeentebestuur lof gebracht voor de voortvarende wijze, waarop in de ze kwestie werd gehandeld. Opgemerkt werd daarbij, dat het van groot belang is, nu hét Deltaplan de aandacht vraagt in Zeeland, de be langen van Zeeuwsch-Vlaanderen eendrachtig naar voren te brengen. De opheffing van de vrije veren werd betiteld als een zwaardere be lasting voor de inwoners van het ge west. Ook meende men, dat het be lachelijk is te denken, dat men door verhoging van tarieven één of twee veerboten van de regering „los zal krijgen". De heer Henry vond het triest, dat er mensen zijn die voor eigen voordeel in deze kwestie Zeeuwsch-Vlaanderen in de rug aan- In memoriam D. J. Koets Groot was veler verslagenheid toen wij te Veere de jobstijding vernamen, dat de kunstschilder Koets in zijn huis overleden door 'n vriend was aangetroffen. Men moet het zich kunnen in denken, deze eenzame figuur, alleen in zijn huis, temidden van zijn kunstschatten en zijn uitvinding, heeft in de grootst mogelijke een zaamheid zijn einde voelen naderen en de geest gegeven. Een tragisch verscheiden. Veere is een uitzonderlijke figuur armer geworden, want geniaal en uitzonderlijk was hij in menig op zicht. Geniaal in zijn produktieve tijd, toen hij zich hartstochtelijk op het schilderspalet wierp en met de hem ten dienste staande krachten heeft gewoekerd. Ik breng hier in herinnering zijn voorliefde voor de ruige natuur, voor boeren en vissers en voor de bees ten. Hier had hij een week hart voor, sprak zijn sentiment. Ontelbaar zijn.de schilderijen, die van hem bij particulieren te Veere en elders hangen en zij allen zullen bij rustige beschouwing moeten er kennen, dat hier een groot artiest aan het werk is geweest. Zij allen zullen deze kunststukken node kun nen missen, want het werk van Koets wint naarmate men het lan ger heeft. Zelf behoor ik tot deze bevoorrechten. Het zou een daad van piëteit kunnen zijn als er te zijner tijd te Veere nog eens een tentoonstelling van zijn werken kon komen uit par. ticulier bezit. Bij wijze van postu me hulde. Hij heeft door innerlijke conflic ten een moeilijk leven gehad, en 't waren deze innerlijke conflicten, de. ze spanningen, die deze dynamische figuur weerhielden om zijn laatste levensjaren nog te schilderen. Dat was jammer, in de eerste plaats voor hemzelf. Want in menig op zicht was hij geniaal. Zijn brochure „Stuwing", waarin hijzelf schrijft over de Koets-propeller, waar hij Nederlands Octrooi op heeft gekre gen, dwingt eerbied af. En al vat ten wij zulks niet, wie zal zeggen of hier niet een evolutie in de scheepvaartvoortstuwing gelegen had kunnen zijn, als het hem gege ven was geworden, nog verder aan zijn vindingen te arbeiden. Wel zeer abrupt is zijn levens draad thans afgebroken. Voor mij was hij de Veerse Vincent van Gogh, niet alleen in zijn werk, ook in zijn mentaliteit, ja soms was er in zijn gezicht iets van deze grote Neder lander. Ook zijn tragisch einde deed mij er aan herinneren! De lieer Beversluis, die na mij 't woord voerde aan zijn graf, memo. reerde dat hij steeds mild sprak over het werk van collega's, nim mer afbrekende kritiek. Waar onder artiesten helaas veel animositeit heerst, gaat mijn bewondering cn respect des te meer naar hem uit. Veere, 15 maart 1956. J. F. den Beer Poortugael. vandaag Middelburg Kunstmuseum: Expositie schilderijen ..Van luminisme tot kubis me", 10—12, 14—17 uur: Kunstzaal Van Benthem Jutting: Expositie schilde rijen Zeeuwse Kunstenaarskring „Pré lude", g—18 uur; Electro: „a. c. en de mummie", (14 Jaar), 19 en 21.15 u. Vlissingen Alhambra: „De overmoedi- gen", (18 Jaar), 19 en 21 uur. cine mascope; Luxor: „Het begon in t>«- rljs", (18 Jaar), 20 uur; Cosy Corner: Motor-, scooter- en bromfietsshow, 10—22 uur. Goes Grand Theater: „Terug uit de hel", (14 Jaar), 20 uur, cinemascope. Prins van Oranje: Jaarvergadering af deling Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie, 13.30 uur; Prins van Oran je: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, 14 uur; Prins van Oranje: Jaarverga dering „Handelsbelangen", 20 uur; Prins van Oranje: Protestbijeenkomst JungschlSger, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2