PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE BILT Uitkering van drie procent over jaarloon 1955 mogelijk Algerije onderworpen aan minister Lacoste Terneuzen verdedigt de vrije Teeuwsch-Vlaanderen veren VAKBONDEN TEVREDEN OVER REGERINGSBESLISSING 199e jaargang - no. 68. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 maart 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1<—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad"* 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N. Bogerdstraat 24, telef. 26. UIT DE WINST, ZONDER PRIJSVERHOGING Bij gedifferentieerde loonpolitiek niet meer dan zes procent Van regeringszijde is maandagavond het volgende communiqué ver strekt: „De ministerraad heeft heden op grond van de vrijdag j.l. in de Stich ting van den Arbeid bereikte overeenstemming een beslissing genomen over het vraagstuk van de lonen. Hierbij is de ministerraad er van uitge gaan, dat de prijsstabilisatiepolitiek van de regering door een verho ging der lonen en een verbetering der andere arbeidsvoorwaarden niet wezenlijk mag worden aangetast. Deze beslissing houdt in de eerste plaats in, dat door het college van rijksbemiddelaars de mogelijkheid zal worden geopend tot het geven van een uitkering over 1955, welke een bedrag van drie procent van het jaarloon niet mag overschrijden. Deze uitkering is gebonden aan de voorwaarde, dat zij uit de winst geschiedt. Zij mag dus niet tot prijsver hoging leiden. Waar van déze vergunning gebruik wordt gemaakt, zal in het bed rijf staksgewijze overleg tevens de wijze waarop dit zal geschie den dienen te worden uitgewerkt. Het is zeer gewenst dat de uitkering niet ineens, doch in enkele termijnen wordt verstrekt en wel zoveel mo gelijk vóór 1 mei a.s. of vóór een in de bedrijfstak overeengekomen la tere datum. De natuur Vijftig jaar lang heeft de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland haar prijzenswaardig doel nagestreefd. Dat het jubileum feestelijk is herdacht en dat er een gedenkboek is verschenen, lag voor de hand ook al omdat de ver eniging veel heeft bereikt. Grote stukken „natuurreservaat" getuigen thans vooral in Midden Nederland van de activiteit der natuurvrienden, die zich omstreeks het begin van de twintigste eeuw verenigden om hun dierbare bossen, heidevelden en plas sen te beschermen tegen de mens. Want die mens had toen al niet genoeg ruimte in Nederland. Men meende het Naardermeer nodig te hebben voor het storten van vuil, de Amsterdamse gemeentereiniging produceerde, men had de heidevelden nodig voor ontginning door jonge boeren en de plassen vormden obsta kels voor het saneren van een land streek. Hier lag uiteraard de conflict stof opgehoopt, want de prak tische mens zag de natuurbe scherming heel anders dan de roman ticus. Het rusten op een peluwtje van mollig mos en het zwerven over de eenzaam-stille heide, bekoorden ir hoofdzaak de dichters en de vakantie gangers. Anderen voelden zich meer aange trokken tot het opvoeren van de land- bouw-produktie door nieuwe gebieden open te leggen zij zagen meer heil in hoogovens dan in een ongerepte duinstrook en als het afvalwater van een bloeiende industrie een liefelijke beek vervuilde, dan waren ze daarvan niet bepaald ondersteboven. Ook nu bestaat deze controverse tussen de romantiek van de natuur bescherming en de zakelijkheid van de producerende mens.* Maar bij dit jubileum van de Ver eniging to't Behoud van Natuurmonu menten moet toch gezegd worden, dat zij dit conflict niet op de spits gedre ven heeft en dat haar bestuurders een open oog hadden voor de belangen van hen. die de natuur en de woeste gronden als een werkobjeet zagen. Natuurbeschermers mogen met spij tigheid geconstateerd hebben, dat de woeste gronden in Nederland vermin derden van 900.000 hectare in 1830 tot omstreeks 200.000 hectare thans, zij moesten toch ook erkennen, dat in de verdwijning van de woeste gronden een prachtig brok prestatie van de Nederlandse landbouw school. Er bestaat overigens goede hoop, dat de gevoeligheid welke ook nu nog wel tussen de landbouw en de natuurbescherming bestaat, in de nabije toekomst zal verdwijnen. Nieuwe gevaren voor de natuur bescherming zijn opgedoken en zij be dreigen gelijktijdig èn de landbouw èn de ongerepte natuur. Het eerste ge vaar is de enorme uitbreiding van de woningbouw, waaraan zowel land bouwgronden als ongebouwde gron den ten offer vallen. Dan is er de in dustrie met haar omvangrijke behoef te aan terreinen en in de derde plaats zijn er de strijdkrachten, die enorme vliegvelden en oefenterreinen ter be schikking moeten hebben. Wat de strijdkrachten betreft, staat reeds vast, dat Nederland nimmer aan de terreinbeftoefte zal kunnen voldoen. Grote zuinigheid zal in de toekomst betracht moeten worden met het be schikbaar stellen van gronden voor allerlei doeleinden en het zal uiterst moeilijk zijn de vraag naar gronden binnen redelijke perken te houden. Dat kan alleen maar, wanneer tal van instanties samenwerken, die nu nog te veel langs elkaar heenzien. Tenslotte gaat het er niet om Neder land tot één groot natuurreservaat te maken of tot een huizenzee met fa brieksterreinen, maar om dit land be woonbaar te houden. Met grote voldoening kan de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten zeggen, dat zij ih de achter liggende vijftig jaren een mooie bij drage heeft geleverd tot die bewoon baarheid. Voorts heeft de regering het col lege van rijksbemiddelaars gemach tigd om, rekening houdende met 't navolgende, voorstellen tot verho ging van de rechtens geldende lo nen en andere arbeidsvoorwaarden goed te keuren, mits hieruit geen prijsverhogingen voortvloeien. Met de Stichting van den Arbeid zal op korte termijn nog nader overleg worden gepleegd over de verdere uitwerking van de hiermee beoogde meer gedifferentieerde loonpolitiek. De wijzigingen, welke in deze voorstellen zijn verwerkt, zullen slechts tot een beperkte uit de winst te bepalen stijging van de loonkosten mogen leiden. Voorstel len, die zouden neerkomen op een verhoging van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden met in totaal meer dan zes procent van de thans rechtens geldende lonen, komen niet voör goedkeuring in aanmer king. Hierbij wordt buiten beschouwing gelaten de voor 1956 geopende moge lijkheid tot verruiming der secun daire arbeidsvoorwaarden, waarom trent de regering in september 1955 een beslissing heeft genomen. Doorberekening Slechts indien de voorstellen niet verder gaan dan een verhoging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden met drie pro cent, kan maar uitsluitend indien aan de minister van Economische Za ken of aan de minister van Land bouw, Vissferij en Voedselvoorziening de noodzakelijkheid wordt aange toond gehele of gedeeltelijke door berekening in de prijzen worden aan vaard. Doorberekening zal derhalve nim mer z\jn toegestaan ingeval de ver hoging van de rechtens geldende lo nen en andere arbeidsvoorwaarden meer dan drie procent bedraagt. De verhoging der rechtens gelden de lonen en andere arbeidsvoorwaar den kan ingaan na de afloopdatum van een collectieve arbeidsovereen komst. Voor c.a.o.'s, welke niet vóór 1 september 1956 aflopen, kunnen per die datum wijzigingsvoorstellen wor den goedgekeurd. Voor bindende loonregelingen kunnen voorstellen worden goedgekeurd, welke niet vroeger ingaan dan een jaar nadat de loonbepalingen van de regeling laat stelijk zijn gewijzigd, dan wel vastge steld. Indien deze datum na 1 sep tember 1956 zou vallen, kunnen de voorstellen per 1 september worden goedgekeurd". Wat gebeurt er met ambtenarensalaris Onze uarlementaire redacteur tekent bij de beslissing van de reeerin.g nog aan: Verwacht mag worden, dat ook in de toekomst weer geregeld over leg tussen werkgevers en werk nemers in de Stichting van den Ar beid mogeliik zal ziin. Wat de uit kering van drie Drocent over het iaarloon 1955 betreft: de moge- liikheid bestaat, dat niet in alle bedriifstakken drie procent wordt gegeven. De uitkering kan echter geheel achterwege bliiven maar zii kan ook een lager percentage dan drie bédragen. Begriineliik is. dat de regering heeft bepaald, dat de drie procent over 1955 niet ineens maai- in ter mijnen zal worden uitgekeerd. Als men bedenkt, dat per jaar in ons land voor miljarden aan loon wordt betaald en als men aanneemt, dat de drie procent vrijwel algemeen zal worden toegekend, dan zou plot seling een enorm bedrag in de con- sumDtieve sfeer worden gebracht. In elk geval moet de drie procent vóór 1 mei a.s. betaald zijn. De regering heeft het blijkbaar niet verantwoord geacht een langere termijn vast te stellen. Misschien heeft daarbij de overweging gegolden, dat velen dit extraatje voor de vakantie zullen be stemmen. Alleen per bedrijfstak kan Vandaag begint de lente (Van onze weerkundige medewerker) Een dag eerder als gewoon lijk, dit als gevolg van het schrikkeljaar, begint vandaag de lente en wel hedenmiddag om negen minuten voor half vijf, het tijdstip waarop de zon het zogenaamde lentepunt bij de ecliptica bereikt. Werd zon dagmiddag in Vlissingen veer tien graden Celsius gemeten, tegen op de Wadden-eilanden slechts negen graden, gister middag kwam de temperatuur niet boven de tien graden Cel sius. Dit als gevolg van een zwakke storing uit Frankrijk,, die vrij veel bewolking en in de namiddag ook enige lichte re gen veroorzaakte. Het ziet er naar uit dat het weer in de komende dagen vrij voorjaai'sachtig blijft. Over de temperatuur zullen wij niet te klagen hebben, terwijl de kans op wat regen in de lóóp van de week gaat toenemen, doordat volgende oceaanstoringen via Frankrijk naar het noorden be wegen. Boven Rusland blijft de luchtdruk hoog, zodat evenals in Scandinavië, des nachts plaatselijk nog meer dan tien graden vorst voor komt. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll men overeenkomen de datum van de eerste mei te verschuiven. Loonrichtlijnen veranderen niet. Dit betekent dus, dat er geen sprake is van een loonronde. Ten overvloede blijkt dit ook uit het feit, dat niet in alle bedrijfstakken de verhoging zal of moet worden toegepast en dat de lonen niet overal met dezelfde diffe rentiatie zullen worden verhoogd. Wij menen te mogen aannemen, dat de verhogingen in de landbouw, die niet in de algemene hoogconjunctuur deelt, wel moeilijkheden zullen ople veren. Tenslotte blijft de vraag, wat met de ambtenarensalarissen zal gebeu ren. Zullen zjj delen in de uitkering ineens over 1955 En zullen de sala rissen over 1956 Verhoogd worden? Op het ogenblik is daarvan nog niets bekend. Wel is bekend, dat de kwestie zeer spoedig in het georganiseerd overleg aan de orde gesteld zal wor den. WERKGEVERS: Het Centraal Sociaal Werkge versverbond deelde mede, dat men in bestuurskrïng zal overleggen (Vervolg öp pag. 3) Maandag is in Dreischor op grootse wijze de honderdvijf ja- rige opa Kip gehuldigd. TaLlo- ze gelukwensen kwamen schriftelijk binnen, uit heel Ne- derland, maar daarnaast mocht de krasse oudste inwoner van ons land ook persoonlijk zeer veel felicitaties in ontvangst nemen. (Voor verslag zie pag. 3). (Foto P.Z.C.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Na de aardbeving m de Libanon. 145 doden, 500 gewonden en 25.000 daklozen. Een woordvoerder van het Libane se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat door de reeks zeer krachtige aardschokken, welke het land geteisterd hebben, 145 per sonen om het leven zijn gekomen, terwyl meer dan 500 mensen gewond 25.000 mensen dakloos gemaakt werden. De totale schade wordt geraamd op meer dan 135 miljoen gulden. Hevige brand in Amsterdam Echtpaar omgekomen Bij een hevige brand, welke maan dagochtend in de Tweede Nassau- straat te Amsterdam-west woedde, zijn de 59-jarige heer J. van B. en zjjn 63-jarige echtgenote mevr. G. W. van B.M., om het leven gekomen. Bei den waren in het circusvak werk- zaarn. De brand brak omstreeks vier uur in de ochtend uit en twee uur later werden de totaal verkoolde lijken van de slachtoffers naar het ziekenhuis overgebracht. Drie etages en de zol derverdieping waren toen uitgebrand en vijf gezinnen, in totaal tien vol wassenen en \ier kinderen, hadden geen dak meer boven het hoofd. Zij slaagden er ternauwernood in aan het snel om zich heen grijpende vuur te ontkomen. Steun mogelijk uit Washington Te Parijs wordt venvacht dat de ambassadeur van de V.S. in Frank rijk, Douglas Dillon, in een toespraak vandaag zal verklaren, dat Was hington volledige steun geeft aan een gematigde Franse politiek in Al gerije. Het doel zou zijn psychologische druk op Frankrijk uit te oefe nen. Volgens het Witte Huis kan Algerije dat politiek ten achter staat nog niet rekenen op eenzelfde bestuursvorm als Tunesië en Marokko. In de Franse staatscourant is de wet verschenen met de volmach ten, waarvan minister Robert Lacoste gebruik kan maken. Het komt er op neer, dat hij het er alleen voor het zeggen heeft. Generaal Ray mond Blanc verklaarde: „Algerije is Frans en zal dat blijven als het aan ons ligt". Eisenhower zou persoonlijke be langstelling hebben voor de kwestie- Algerije en volledig akkoord gaan met de poging de vrede in N.-Afrika te herstellen. Hij en andere regerings leden zouden er zich rekenschap van geven, dat een voortduren van vijar delijkheden Frankrijk slechts ka verzwakken. Overigens betreurt men dat de rede van Dillon als is uitge- Mej. Pino wendt zich tot de Hoge Raad. Mr. Ter Laan heeft thans van mej. Pino volmacht gekregen om namens haar die maatregelen te treffen, die nog openstaan om de zaak van haar overleden broer en familie tot een voor de nabestaanden bevredigend einde te brengen. Dit houdt in, dat als eerste maatregel een beklag, als be doeld in artikel 12 wetboek van straf vordering, zal worden gedaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. MOTIE IN GEMEENTERAAD „Opheffing betekent zwaardere belasting voor bevolking" De gemeenteraad van Terneuzen, die maandagavond in spoedeisende vergadering bijeen kwam, heeft met algemene stemmen een motie aan genomen, waarin er met klem op wordt aangedrongen om de vrije ve ren over de Westerschelde te handhaven en om van verslechtering in de passagiersaccomodatie in de tweede klasse op de veerboot op de Westerschelde nu en in de toekomst af te zien. Deze motie zal ter ken nis worden gebracht van de regering, de leden der Eerste en Tweede Kamer, Gedeputeerde Staten van Zeeland en van de raden der gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen, welke laatste zullen worden verzocht aan deze motie adhesie te betuigen. Tenslotte worclt overwogen, dat te genover een schijnbaar afwijkende mening van het provinciaal bestuur en ook nog wel tegen de uitspraken van de Zeeuwse Kamer van Koop handel het niet alleen nuttig maar helaas noodzakelijk voorkomt, dat uit de Zeeuws-Vlaamse gemeenten de stem van de bevolking, die eenstem mig vóór het behoud van vrije veren is, wordt gehoord. In de overwegingen voor deze mo tie wordt onder meer herinnerd aan de besluiten en voorstellen van Gede puteerde Staten van Zeeland voor de wijziging van de passagiersindeling en de piannen daarvoor bij de nieuwe veerbooi. Voorts wordt opgemerkt, dat het provinciaal bestuur blijkbaar van gedachten veranderd is, aange zien bij het recente bezoek van de mi nister van Verkeer en Waterstaat hieromtrent overleg is gepleegd en de minister deze kwestie nader in overweging zou nemen, zodra G. S. desbetreffende voorsteilen zou in dienen. Deze voorstellen hadden de minister op 7 maart 1956 nog niet bereikt. In de motie wordt eveneens gewe zen op de uitspraak van ae samen werkende Kamers van Koophandel voor Zeeland, die meenden, dat een definitief einde aan de wantoestan den bij de veren op de Westerschelde alleen bestond door het heffen van tarieven. De opbrengst hiervan, die op één miljoen gulden wordt geschat, zou volgens hen in de noodzakelijke (Vervolg op pag. 2) Boekhouder verduisterde 38.000 gulden. Te Veenoord, nabij Nieuw-Amster- dam, heeft de rijkspolitie aangehou den de 45-jarige M. van D., boekhou der bij een aardappelmeelfabriek al daar, wegens verduistering van plus minus f 38.000. Doordat de admini strateur van het bedrijf onregelma tigheden ontdekte, werd een nader onderzoek ingesteld. Daaruit bleek dat de boekhouder zich reeds enige jaren aan verduistering heeft schul dig gemaakt. De boekhouder, die reeds meer dan 25 jaar in dienst van het bedrijf was, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is overge bracht naar Assen. lekt, voordat zij werd uitgesproken. Tot de volmachten van minister Lacoste behoren o.a. het verplaatsen van bevolkingen op grote schaal» en het scheppen van „niemandslanden", waar ook in Algerije en afkondiging van de staat van beleg. Deserteurs, die met hun wapens naar de opstan delingen overlopen, kunnen ter dood veroordeeld worden. De Franse staatssecretaris voor de strijdkrach ten, Max Lejeune, heeft verklaard, dat Frankrijks verplichtingen jegens de Navo niet meer voorgaan voor de Franse missie in Algerije. In Navo- verband blijven slechts twee divisies over van de negen, die Frankrijk oor spronkelijk had toegezegd. V e'lwh °'4smaatrevelen in de Sowjet-Unie Controle op reizigersverkeer. Volgens Harrison Salisbury, voorma lig correspondent van de „New York Times" te Moskou, zijn in sommige delen van de Sow.ic(-L'nic bepaalde veiligheidsmaatregelen getroffen in verband met de weerslag tengevolge van de onthullingen, welke de huidige Sowjet-leiders over wijlen Stalin licb- brn tredaan. Zo is in deze gebieden 'n controle op het reizigersverkeer inge steld. Het luchtverkeer naar Tiflis, de hoofdstad van de Sowjet-republiek Georgië. F.rivan. de h.mfdslad van Ar menië. Sotsjï, een bc'iamd vakantie oord aan de Zwar:-- 7r-e, dal veelvul dig door Stalin werd bezocht, en Ba koe, de hoofdstad van Azerbeidsjan, is geschorst. Deze gebieden zijn sinds acht maart de tweede dag van de betogingen te Tiflis voor vreemdelingen geslo ten. terwij] ook het reizen erheen voor Sowjet-ourgers beperkt is. Salisbury meldt tenslotte nog dat er in Moskou aanzienlijke opwinding blijft heersen. De Russische regering heeft abrupt de uitnodiging aan een groep Britse parlementsleden om naar Moskou te komen, ingetrokken. VERWACHT... WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking. Geen re gen van betekenis. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. Overwegend matige wind tussen oost en zuid-oost. ZON EN MAAN 21 maart Zon op 6.43 onder 18.57 Maan op 12.53 onder 3.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1