Vlissingse teleurstelling over grenswijzigingsvoorstel G.S. VAN NELLE Zeeuwse ilmaiiak M. H. BOASSON ZONEN N.V. zware shag IN WEMELDINGE HERLEEFDE ZATERDAG OUD-ZEELAND WETHOUDER SCHORER OPENDE SCHILDERIJENTENTOONSTELLING JEUK DDD Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 19 MAART 1956 WAAROM SOUBURG NIET ERBIJ? Ruimte voor 4100 woningen slechts oplossing voor 10 tot 12 jaar! De Vlissingse gemeenteraad, die vrijdagmiddag a,s. om 2 uur in het open haar vergadert, zal als eerste agendapunt de door G. S. voorgestelde wijzi ging der grenzen van de Walcherse gemeenten behandelen. In hun toelich ting merken B. en W. o.m. op: ,,By bestudering van de voorgestelde grenswyzigingsplannen valt het onmiddellijk op, dat deze breed zyn opgezet, met uitzondering helaas ten aanzien van onze gemeente. Het moet betreurd worden, dat waar G. S. kennelyk gestreefd hebben naar een tamelijk ingrijpende en rationele her ziening van de indeling van het gehele gemeentelijk gebied van Walcheren, er van deze gelegenheid geen gebruik is gemaakt voor te stellen de ge meenten Vllssingen en Oost- en West-Souburg samen te voegen of althans de bebouwde kom van deze laatste gemeente by Vllssingen te voegen, waardoor eens en voorgoed aan een reeds jaren bestaande onbevredigende toestand een eind zou worden gemaakt". „Het is toch immers niet te ontken nen, dat de ontwikkeling van Sou burg vrijwel geheel het gevolg is van de groei der Vlissingse industrie". Op deze toestand werd ook reeds gewezen in het voorstel van 12 de cember 1947, waarin de raad de me ning te kennen gaf aan G. S., dat een samenvoeging van belde gemeenten waarborgen zou bieden voor een har monische verdere uitbreiding van het Vlissingse industrie- en woningcom plex. Ofschoon G. S. gemeend hebben thans geen voorstel tot samenvoeging van deze gemeenten te moeten doen, spreken B. en W. toch het vertrou wen uit, dat het college dit vraagstuk niet van de baan geschoven heeft, maar dat de oplossing naar een later tijdstip ls verschoven. Ter voorkoming van verdere ver traging in de zo noodzakelijke grens- uitbreiding stellen B. en W. de raad voor het vraagstuk der samenvoe ging van Vlissingen en Souburg voor lopig te laten rusten. Noordelijker grens B. en W. spreken voorts hun te leurstelling uit over het feit, dat de nieuwe grens aan de kustlijn niet meer naar het noorden is ge projecteerd. Herinnerend aan het voorstel van 1947 merkt het colle ge hierover o.m. op: „G. S. waren destijds zelf van mening, dat de grenslijn in de na bijheid van de kust belangrijk noordelijker moest liggen, omdat zy terecht oordeelden, dat het tot ontwikkeling brengen van een nieuw modern badcentrum langs de kuststrook ten noordwesten van Zwanenburg tot de taak van Vlissingen behoort! „Indien echter het thans ter tafel liggende voorstel van G. S. doorgang vindt, zal Vlissingen geen strand van voldoende breedte ot zijn gebied zien behoren, waarbij redelijkerwijs een badcentrum gesticht zou kunnen wor den, zodat de plannen hiertoe naar onze mening alsdan niet voor verwe zenlijking vatbaar zullen blijken te zijn. Een en ander geeft ons temeer vrijheid U voor te stellen G. S. te ver zoeken hun voorstel in die zin te wijzigen, dat de grens bij de kust als nog naar het noorden wordt opge schoven". Eén verbetering ten opzichte van het voorstel van G. S. van 1947 acht het college de toevoeging aan Vlis singen van een deel der gemeente Souburg ten westen van de Koude- kerkseweg en ten noorden van de Zuidbeekse Zandweg. Dat de thans door G. S. gedane voorstellen slechts als een voorlopige oplossing kunnen worden gezien, to nen B. en W. met. enkele cijfers aan. Ten westen van de Koudekerkseweg komt buiten de bestaande lintbebou wing ongeveer 180 ha ter beschikking van Vlissingen. Hiervan komt 86 ha niet voor bebouwing in aanmerking, omdat deze voor 47 ha uit duingebied bestaat, voor 26 ha in de uitbreiding van het Nollebps valt en 13 ha om stedebouwkundige redenen evenmin voor bebouwing in aanmerking komt. Brand in machinekamer van „Prinses Beatrix". De „Prinses Beatrix" van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" heeft zondagavond omstreeks half negen het noodsein uitgezonden, dat er brand was uitgebroken in de machi nekamer, Het schip, dat op weg was van Vlissingen naar Schiedam, voer toen in de omgeving van de Midden- steenbank ter hoogte van de kust van Schouwen. De sleepboot „Goe- ree" te Vlissingen werd gewaar schuwd, maar deze behoefde niet uit te varen. Omstreeks kwart voor ne gen werd namelijk van de „Prinses Beatrix" geseind, dat men het vuur meester was en dat er geen enkel gevaar meer bestond. Gewaarschuwd door het noodsein voeren de reddingsboten „President Wierdsma" te Breskens en „Maria Carolina Blankenheim" te Veere uit. Kort na het vertrek kon echter via de radio-installatie medegedeeld wor den, dat assistentie niet meer nodig was, waarop de boten naar hun bases terugkeerden. Grote belangstelling voor optreden „Melomanen". Voor het optreden van „De Melo manen" uit Gent in de schouwburg te Middelburg op a.s. woensdag, bestaat bijzonder veel belangstelling. Het be stuur van „Het Middelburgs Dilet tantentoneel moest dan ook een aan tal aanvragers van toegangsbewijzen teleurstellen. Degenen, die nu geen plaats konden krijgen, zullen bij een volgende voorstelling door „De Melo manen" echter voorrang krijgen. VAN TOT JUBILEUM Het was een wat merkwaardig jubi leum, dat dr. P. C. Kraan, chirurg te Vlissingen, vorige week „vierde". Maandag j.l. verrichtte de heer Kraan in het ziekenhuis „Sint-Joseph" name lijk zijn tienduizendste operatie sedert zijn komst in Vlissingen op 1 januari 1950. De betrokken patiënt, de heer R. van Boven uit de Jan van Goyeniaan te Vlissingen, ontving van dr. Kraan een aandenken. BAZAR GEOPEND Dezer dagen werd de bazar, welke door de korfbalvereniging „Elto" in de grote veilinghal te Kapelle wordt gegeven, geopènd. De eerste avond had men al niet over belangstelling te klagen. Velen waren een kijkje komen nemen en beproefden hun ge luk in de attractiestands, die in tal rijke vormen waren opgesteld. V.ERKEERSEXAMEN Op de openbare lagere school en Wanneer wij goed zijn ingelicht en dat ia "ver het algemeen wel het geval wel, dan heeft die geschiede nis van die naamgevery in Hans- weert nog e:n kiem vervolg je. Men sal het zich herinnerener was vo rige week een papa, die sijti jongste spruit de naam ,JBoelhou\cer" wilde meegeven. ,JVee", sprak de ambte naar van de burgerlijke stand, „dat kan niet. Die naam komt niet voor op de officiële naamlijstEnfinpa pa hield vol en de ambtenaar hield vol en nu zal de rechtbank binnen kort uitspraak moeten doen. Maar intussen zyn cr in Hans- weert andere, vooraanstaande inge zetenen tot de ontdekking gekomen, dat ook zij kinderen bezitten, die nu al enige tijd hun rol meespelen op dit aardse schouwtoneel en.... die ook sijn toegerust met °P de officiële naamlijst ontbrekende namen! Als die kinderen eveneens beschouwd moeten worden als officieel niet ge boren'dan begint het er voor Hans- weert bepaald bedenkelijk uit te zien. Dan kon de bevolking straks „offi cieel" wel eens aanmerkelijk terug gelopen zijn.... Nog even en Hans- weert bestaat officieelniet! de lagere school jp gereformeerde grondslag ,te 's Gravenpolder werd door respectievelijk 19 en 20 leer lingen deelgenomen aan het schrif telijk examen van de verkcers- cursus, uitgaande van het verbond van Veilig Verkeer. Op één leerling na slaagden allen. INSTUIF-AVONDEN De kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te uolijnsplaat heeft be sloten geregeld instuif-avonden voor de jeugd boven twaalf jaar te houden op zaterdagavonden. De eerste „instuif" werd zaterdag avond gehouden van half acht tot tien uur in de zaal van de bewaar school. AUTOBOTSING Dezer dagen gebeurde op de rijks weg te Kapelle ter hoogte van de Daniëlsweg een botsing tussen een personenauto, bestuurd doog de heer v. d. B. uit Hansweert, en een vrachtauto. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor, maar wel werd de personenavito zwaar be schadigd. De botsing gebeurde door dat de vrachtwagen, bestuurd dooi de heer F. K. te Kloetinge, de Da niëlsweg wilde inslaan. Hierdoor minderde hij vaart. De bestuurder van de personenauto, komend uit de richting Kruiningen. merkte dit blijkbaar te laat op. met het gevolg dat deze op de vrachtwagen botste. Van dc 94 resterende ha valt 53 ha binnen het uitbreidingsplan Paauwen- burg, zodat slechts een strook van 41 ha overblijft. Het college concludeert, dat de voorgestelde grenswijziging de mogelijkheid biedt tot het bouwen van ongeveer 3500 woningen. Binnen de bestaande grenzen is nog ruimte voor 600 woningen, zodat de gemeen te na het tot stand komen van de grenswijziging de beschikking zal hebben over grond voor circa 4100 woningen. In de eerstkomende jaren zullen minstens nog 1000 woningen moeten worden gebouwd om In het bestaande tekort te voorzien; voorts moeten circa 600 noodwoningen door defini tieve worden vervangen. Voor de nor male groei van de bevolking blUft dus slechts grond over voor het stichten van ongeveer 2500 woningen. Stelt men het jaarlijks aantal minimaal benodigde woningen op 200, dan is de gevolgtrekking, dat de ontworpen grenswijziging slechts uitkomst biedt voor 10 tot 12 jaar. Inbraak in kantoortje Stoombootdiensten. Zaterdagavond is uit het plaats- kaartenkantoortje van de Provin ciale Stoombootdiensten aan de Pr. Hendrikweg te Vlissingen een be drag ontvreemd van ongev. 90 gul den. De beambte had zich enkele ogenblikken van zijn post verwijderd en het kantoortje afgesloten. Toen hij terugkeerde, bemerkte hij, dat een ruitje was ingeslagen en een geldbedrag, dat in de omgeving van dit ruitje lag, was verdwenen. De ge meentepolitie. te Vlissingen heeft de zaak in onderhoek. MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19—21. V_ Wij exposeren in onze toonzalen: SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN BEDDEN DEKENS KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN (levering uitsluitend via de detailhandel). Stagnatie bij veerdienst VlissingenBreskens. Zaterdagmiddag is de veerdienst VlissingenBreskens gedurende een uur gestagneerd geweest wegens een defect aan de machine van de veer boot „Prins Bernhard". Het schip werd door de Breskense reddingsboot uit de fuik getrokken en vervolgens aan de ponton ge meerd. Na gerepareerd te zijn kon de pont de dienst van 13.55 uur uit Breskens weer varen. Walcherse gemeenteraden over grenswijzigingen. Nog zes Walcherse gemeenteraden zullen thans over de grenswijzigings- voorstellen van Gedeputeerde Staten spreken. Het zijn Vlissingen, Seroos- kerke, Grijpskerke, Biggekerke en Middelburg. Zoals bekend, zullen volgens de plannen van G. S. Serocskerke en Grijpskerke met het noordelijk deel van St. Laurens één gemeente gaan vormen. Biggekerke zou worden op geheven en geheel bij Koudekerke worden getrokken. Voor Middelburg is het belangrijkste, dat het zuidelijk deel van St. Laurens en een deël van Arnemuiden ten zuiden van de Ame. toegevoegd zullen worden. De gemeenteraden van Vlissingen en Grijpskerke hebben dit punt op hun agenda staan voor de vergade ringen van vrijdag 23 maart a.s.. die om 14 uur beginnen. In Serooskerke zullen de vroede vaderen dezelfde dag deze kwestie bespreken en wel tijdens een vergadering, die om 15.30 uur begint. De Biggekerkse raad zal woensdag 28 maart de zaak in ogen schouw nemen in zijn zitting, die om 16 uur aanvangt. In Koudekerke zal de raad maandag 26 maart vergade ren om zijn oordeel te geven over een en ander. Zoals reeds gemeld, komt deze kwestie in Middelburg tijdens de raadsvergadering van 27 maart aan de orde. Ook Nieuw- en St. Joosland, Arne muiden, Ritthem en Souburg, dienen hun oordeel over de plannen nog te geven, maar deze gemeenten zijn minder belanghebbend dan de ge noemde zes. t Advertentie) De beste tabakken der wereld voor.... Wie ze éénmaal gerookt heeft, wil geen andere meert VAN RAGFIJN GOUD EN OUDE KANT.... Expositie werd groot succes Tussen de muren van het op zich-, zelf wat ontluisterde gymnastiek- zaaltje in de Wemeldinge Dorps straat, heeft zaterdag voor honder den bezoekers de schoonheid van oud Zeeland, als een kostbare en zeldzame bloem, voor één dag haar stralende pracht ten toon gespreid. Ieder, die hier de mooie verzame ling van kostbare gouden en zilve ren Zeeuwse sieraden en gebruiks voorwerpen en niet minder de gro te collectie van oude klederdrach ten heeft bewonderd, zal onder de indruk zijn gekomen van deze schoonheid, welke langzaam maar zeker verdwijnt. Velen hebben ook bij het zien van al dit oude, mis schien wel met een tikkeltje wee moed - vertoefd in het Zeeland van een halve eeuw en langer geleden, dat dikwijls nog slechts vaag in de herinnering voortleeft. De Plattelandsvrouwen van We meldinge, Kapelle en Yerseke, met mejuffrouw J. D. Dekker als de initiatiefneemster aan het hoofd, heb ben eer van hun-werk gehad. Hun aanvankelijk plan om eens in eigen kring de nog bestaande particuliere verzameling van Zeeuwse sieraden en kleding te tonen, is uitgegroeid tot een expositie met een omvang, zoals de dames zich niet hadden kunnen dromen. Reeds tijdens de voorberei dingen kwam men tot de verrassende ontdekking, dat het aantal nog in Zeeland aanwezige oude sieraden en kledingstukken groter was, dan werd gedacht. En wanneer men de exposi tie mocht herhalen, zal de spontane medewerking nóg groter zijn.Want bij de ruim achthonderd bezoekers, die zaterdagmiddag en -avond uit verre omtrek naar Wemeldinge kwa men, bleken vele bezitsters van zeld zame Zeeuwse sieraden te zijn, die zij ook wel voor een dergelijlcè ten toonstelling zouden willen afstaan. De Bond van Plattelands vrouwen zal zich zeker van veler waardering en belangstelling verzekerd kunnen weten, wan neer na deze geslaagde „start", een dergelijke tentoonstelling nogmaals zal worden gehouden, maar dan op nog groter schaal en uit de gehele provincie. RIJKE COLLECTIE. Veel is er zaterdag genoten in We meldinge. Des morgens kwamen reeds de schoolkinderen, waarna een doorlopende stroom bezoekers en be zoeksters de zaaltjes vulde. In de door een Goese firma voor winkelin richting en door winkeliers spontaan in bruikleen gegeven vitrines lagen de gouden en zilveren voorwerpen uitgestald. De zeldzame opengewerk te gouden Bevelandse mutsstukken, zoals Lodewijk Napoleon er eens een stel schonk aan een Baarlandse moe der, die24 kinderen grootbracht, de prachtige mutsspelaen, brede ouden trouwringen, de lodderein- oosj es en vele andere voorwerpen, die bij menig bezoeker en bezoekster herinneringen uit grootmoeders tijd opriepen. „VAN LUMINISME TOT KUBISME" Hulde aan „Vereniging Kunstmuseum'' Middelburg. Zaterdagmiddag heeft de wethou der voor kunstzaken der gemeente Middelburg, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, de tentoonstelling geopend van schilderijen en tekeningen uit het Rijksmuseum „Kröiler-Miiller", die in het Kunstmuseum wordt ge houden onder de titel „Van luminis- me tot kubisme". De heer Schorer verklaarde ver heugd te zijn, dat Middelburg be schikt over een instelling als de ver eniging Kunstmuseum, waardoor een dergelijke expositie hier mogelijk wordt. Hij wenste de vereniging van harte geluk met dit resultaat en hoopte, dat velen een bezoek aan de tentoonstelling zouden brengen. In het bijzonder dacht de heer Schorer daarbij aan de leerlingen van scho len. De wethouder ging vervolgens in op de verhouding overheid- cultuur, waarbij hij er op wees, dat de overheid bij haar subsi diebeleid enkele overwegingen kent, die hij op deze plaats nog eens naar voren wilde brengen, Advertentie) WETTIG MERK ScaJdis poeders tegen griep of influenza helpen U snel en radicaal. Vraag bij opkomende verkoud- heid Seal dis Kreoflavon. Let op de naam Scaldis en onderstaand merk. Een Scaldis^poeder.en de griep is weg namelijk de sociale spreiding bij het genieten van de cultuurgoe deren en voorts het aanwezig zijn van vormende en pedago gische tendenzen. De heer Schorer wees op de on losmakelijke band, die er bestaat tussen de beeldende kunst en het algemeen geestelijk leven van een tijd en ook voor dit aspect vroeg hij speciale aandacht. Tenslotte dankte hij de vereniging Het Kunstmuseum voor het initiatief deze expositie te willen organiseren waarbij hij met name hulde bracht aan het be stuurslid H. Pieters en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. De voorzitter van de vereniging, mr. J. A. Heyse, had een openings woord gesproken en daarbij de voor geschiedenis van de expositie gerele veerd. De heer Heyse sprak woorden van dank aan het adres van prof. Hammacher, die helaas door droeve familieomstandigheden verhinderd was de oefening by te wonen. Ook dankte hij mej. dra. Joosten. wier aandeel in het totstandkomen van de tentoonstelling hij van grote importantie noemde. Het stemde hem tot vreugde, dat provincie en ge meente in principe subsidie toezeg den en tenslotte bracht hij hulde aan de heer Pieters, die liet eerst het idee opperde in contact te treden met prof. Hammacher en voorts het leeu wenaandeel in de voorbereiding voor zijn rekening nam. Voordat jhr. Schorer de openings rede uitsprak hield mej. dra. Joosten van het Kröller-Müllermuseum een uiterst deskundige inleiding tot het geëxposeerde, waarbij zij met name de veranderde houding van de kun stenaar tot het object behandelde. Na deze opening, die in een der zalen van het Schuttershof werd gehouden, begaf men zich naar het Kunstmu seum, waar een rondgang langs de geëxposeerde werken werd gemaakt. Behalve uit de grote collectie van de heer De Bree uit Oostkapelle, wa ren hier ook vele voorwerpen uit ou de Bevelandse families. Even interessant was ook het zeer grote aantal kostuums, kanten mut sen en kaphoedjes, soms rijk bewerkt met zilverdraad en de fijnste borduur sels, specimen van de vaak met groot geduld en bij het spaarzame licht van de olielampjes beoefende handwerk- kunst uit de twee vorige eeuwen. Een aantrekkelijke bijdrage aan deze ex positie leverden ook mej. Felius en mevrouw MierasLeendertse uit We meldinge, die zich hadden getooid in de schilderachtige Bevelandse kleder dracht van omstreeks 1750 en 1850. Oud Zeeland herleefde zaterdag in Wemeldinge. Hopelijk zullen de Plat telandsvrouwen het niet by deze ene KUNST Matthaus-Passion in Aardenburg. Amsterdams Oratoriumkoor o.l.v. Piet van Egmond. PIET VAN EGMOND leidde zondag in Aardenburg de uitvoering van Bach's Matthaus-Passion in de St. Baafskerk. en men weet zo langzamer hand wat dat zeggen wil: een sterk genuanceerde vertolking, rijk aan felle contrasten, bewogen dramatiek naast ingetogen vroomheid, plastische ver- talingen-in-klank van woorden naast alleen-maar muziek, kortom een uit voering, die het merendeel van de luisteraars aanspreekt en zelfs aan grijpt. Laten wij ditmaal de vra-ag rus ten of hier nu wel dè ware Bach-leer wordt verkondigd: wanneer men zo- velen stil en ontroerd na afloop de St. Baafskerk ziet verlaten, dan is men geneigd om die leer maar in een kast je-achteraf op te bergen.. Slechts één opmerking: zo af eri toe scheen het, alsof Van Egmond enkele al te extre me wegen had verlaten en zich (nog) meer had verdiept in het wezen der muziek. Voor het overige was het als ge woonlijk een voortreffelijke uitvoe ring, want Van Egmond is een gebo ren dirigent, die met zijn Amsterdams Oratoriumkoor tot grote dingen in staat is. Tot in de kleinste details was de koorzang afgewerkt en verwonder lijk was het, hoe met een dergelijk groot ensemble zulk een doorzichtig klankbeeld werd verkregen. En al kan men met de beste wil van de wereld het met deze extraverte uitvoering van deze controverse muziek niet eens zijn en soms zelfs hevig verzet voelen, toch moet Van Egmond hier alle lof worden gebracht voor de con sequente toepassing van wat zijn op vatting is en voor de geniale wijze, waarop hij dit grootse Bach-werk in technisch opzicht realiseert. Van de vocale solisten zij hier in de eerste plaats genoemd de tenor Willy van Hese, die de Evangelist prachtig zong, voorts zijn collega Reinier Schweppe, die de tenor-aria's met gro te muzikaliteit ten gehore bracht; de sopraan Uta Graf voldeed eveneens, hetgeen niet helemaal het geval was met de Engelse alt Nancy Thomas, wier stem wel erg klein van volume was en soms een bijgeluid had. Ver moeidheidsverschijnselen? De Duitse bas Caspar Broecheler zong de Chris tuspartij, maar hij deed dit zonder het minste begrip, met een log en zwaar geluid, dat misschien bij Wagner is te gebruiken, maar dat bij Bach mis plaatst is. Zijn optreden was dan ook een mislukking, terwijl daarentegen de bas Carel Willink de aria's en klei ne partijen uitmuntend en zeer intel ligent vertolkte. Jammer, dat deze eminente zanger niet de Christuspar tij heeft gezongen.. Waarom toch bui tenlandse import, terwijl zoals hier een Nederlander het beter doet? Het versterkt Rotterdams Kameror kest weerde zich kranig, al bleek het niet altijd mee te vallen Van Egmonds intenties volmaakt te realiseren. Van de instrumentale solisten mogen met ere worden genoemd Berthe Kalff en Leo Riemens, die de vioolsoli voor hun rekening namen, voorts Hans Philips, clavecimbel en Alex Schellevis, orgel, en tenslotte Carel van Leeuwen Boom kamp, gamba. Het knapenkoor was van de „Vredesscholen" uit Amster dam. De belangstelling voor deze uit voering was zeer groot. de K. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep ln de huidporiën. VLOEISTOF BALSEM - ZEEP VANDAAG: Middelburg Kunstmuseum: expositie „Van luminisme lot kubisme"; Kunst zaal Van Benthem en Jutting: expo sitie schilderijen Zeeuwse kunste naarskring, 18 uur; Electro: „Ge varen ener wereldstad", (18 Jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Berucht", (18 jaar), 20 uur; Sociëteit „De Ver genoeging": jaarvergadering Ned. Reis Ver., 20 uur. Vlissingen Alhambra: „La Strada", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Vertwij felde speurtocht", (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Terug uit de hel", (14 jaar), 20 uur, cinemascope.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2