PHOVINCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT Ook Walter UIbricht ontluisterde zijn vroegere afgod Jozef Stalin Duizenden Hongaren door water verdreven Geen oplossing in conflict met Zeeuws-Vlaamse Vlassersbond HEVIGE BRANDEN IN DEN HAAG EN IN GRONINGEN DE VEr"ACHT... 199ë jaargang - no. 67 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraal 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. WORDT STRAKS DE MOORD VAN KATYN BEKEND? Duizenden „agitatoren" trachten onrustig Georgië te overtuigen Zaterdag heeft het officiële orgaan van de communistische partij in de Sotvjet-republiek Georgië in een hoofdartikel geëist, dat de rechtbanken de „schendingen van wet en orde" in de republiek on derdrukken. Tiflis, de hoofdstad van Georgië het geboorteland van Stalin is in de afgelopen weken het toneel geweest van ernstige demonstraties, die gericht waren tegen Kroesjtsjews ernstige kritiek op Stalin tijdens het twintigste congres van de communistische partij der Sowjet-Unie. Inmiddels vindt Kroesjtsjew navolging: de secreta ris van de communistische partij in Oost-Duitsland, Walter UIbricht, heeft zaterdag op een vergadering van leidende functionarissen der communistische partij in Oost-Berlijn, een uitvoerige rede gehouden, waarin hij vernietigende opmerkingen maakte over Stalins regiem. volgens UIbricht Stalin had geen recht op de betiteling, dat hij „de man was die Hitiers fascisten versloeg". Onze partijdocumenten verklaren, aldus UIbricht, dat het fascisme werd verslagen door de heldhaftigheid van het Sowjet- leger. Volgens zijn levensbeschrijving was Stalin „de geniale generalissimus, zonder wie geen belangrijke beslis sing genomen werd, en die alleen het land naar de overwinning leidde". Dat is niet juist: Stalin schreef dit eigenhandig in zijn biografie. Het is integendeel bekend geworden, aldus UIbricht, dat Stalin het land niet vol doende op de oorlog voorbereidde, hoewel een aanval van Hitier ver wacht kon worden. UIbricht verklaarde, dat de kri tiek op Stalin onrust in de partij Uitkering van drie procent ineens Geen nieuwe loonronde. Naar reeds gemeld is in hei loon- overleg een compromis bereikt tus sen werkgevers en werknemers. De „Nieuwe Haagsche Courant" be richt, dat het standpunt van de re gering neerkomt op het toestaan van een uitkering van drie procent wegens loonachterstand over het jaar 1955, voor zover dit in de on dernemingen te verwezenlijken is. De regering zou voorts er niet in hebben toegestemd om de loonricht- lijnen te verhogen, hetgeen zou meebrengen dat zij niet toestemt in een nieuwe loonronde. Aan de andere kant zou het rege ringsvoorstel inhouden, dat de diffe rentiatie van de lonen per bedrijfstak uiteen zal kunnen lopen van nul tot zes procent. Naar verluidt zou drie procent van deze gedifferentieerde loonsverhogingen in de prijzen kun nen worden verrekend, mits de mi nister van Economische Zaken daar mede instemt. en vooral onder de jongeren te weeggebracht heeft. „Wij moeten deze jonge mensen helpen, het pro bleem te begrijpen. Wij dragen de verantwoordelijkheid voor deze Führer-cultus tezamen met het centraal comité der Russische communistische partij". U itleg Intussen zijn duizenden „agitato ren" partijfunctionarissen, die tot taak hebben de officiële besluiten van het congres te Moskou wereld kundig te maken en te verklaren doende, om overal in de Sowjet-Unie uitleg te geven aan de recente „Ont luistering van Stalins naam". Men zegt, dat in Tiflis, de hoofdstad van Stalins geboorteland waar grote me nigten tegen deze besluiten hebben geprotesteerd, niet minder dan 15.000 van die agitatoren aan het werk zijn. Katyn In Washington vraagt men zich af, of de felle veroordeling van Stalins nagedachtenis wellicht een manoeu vre is, om de niet-communistisehe landen te paaien en te doen geloven dat de evolutie van het Kremlin is voltooid. Julius Epstein, voormalig secretaris van de Amerikaanse com missie van onderzoek inzake de „slachting van Katyn", heeft in een telegram aan Kroesjtsjew verzocht, openlyk bekend te maken dat Josef Stalin schuldig is geweest aan de slachting van 4243 Poolse officieren bij Katyn in Polen gedurende de Tweede Wereldoorlog en de dood van nog 11.000 - oolse officieren op ande re plaatsen. Irene Joliot-Curie te Parijs overleden. Mevrouw Irene Joliot-Curie, doch ter van het beroemde echtpaar Pierre en Marie Curie, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het ziekenhuis Curie te Parijs overleden. Mevrouw Curie, die 58 jaar is geworden, was natuurkun dige en Nobelprijswinnares. Teza men met haar echtgenoot, Jean Frederic Joliot-Curie, kreeg zij in 1934 de Nobelprijs voor scheikun- Dr. Frederic en Irene JoliotCurie werkten onder meer op het gebied van de kernfysica. Hun werk op dit terrein leidde tot de ontdekking van de kunstmatige radio-activiteit. Irene was verbonden aan het Franse com missariaat voor de atoomenergie. In 1947 werd zij hoofd van het radium- laboratorium te Parijs en professor aan de Parijse universiteit. Haar echtgeneot, een vooraanstaand lid van de communistische partij, werd in 1946 hoofd van het commissariaat voor atoomenergie maar werd vier jaar later van deze functie ontheven. Mevrouw Curie, die is overleden aan leucaemie, een bloedziekte, die het gevolg is van haar werk met ra dio-activiteit, zal woensdag a.s. een staatsbegrafenis krijgen. Zaterdagyniddag werd in 't .Kunst museum" in Middelburg de expositie Van luminisme tot kubisme" geo pend door jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer, wethoude rvan kunstzaken. De laatste ziet men hier tijdens een rondgang langs het geëxposeerde met mej. dra. F. Joosten, conservatrice van 't Rijksmuseum KröllerMuller, die de- tentoonstelling inrichtte en mr. J. H. C. Heijse, voorzitter van de Vereniging „Kunstmuseum." (Voor verslag zie pag. 2). (Foto P.Z.C.) Bewoner bij boerderijbrand omgekomen. Tijdens een hevige brand in een boerderij aan de Dorpsstraat te Cadier en Keer bij Maastricht, is de 68-jarige bewoner G. S. om het leven gekomen. De alleenwonende man was in de nacht van zaterdag op zondag laat thuis gekomen en vervolgens in het hooi gaan slapen, waar hij vermoedelijk heeft ge rookt. Schuur en stallen brandden geheel uit, doch het woonhuis bleef behouden. In Den Haag ontstond zaterdag middag een zware binnenbrand in een kruideniersgroothandel aan de Paviljoensgracht. In Groningen is het concerthuis aan de Poelestraat zaterdagmid dag ten dele uitgebrand. De brand in de groothandel in Den Haag begon op de zolderverdieping, waai' voornamelijk verpakkingsma teriaal was opgeslagen. Te om streeks half vijf had de brandweer het vuur bedwongen; er was vrij veel waterschade ook aan de in het gebouw opgeslagen levensmiddelen. Het dak van het pand is nagenoeg geheel verbrand. Bij de vuurbestrij- ding werden met succes nevelblus. sers gebruikt. Twee artsen van het gemeentelijk ziekenhuis Zuidwal wa ren aanwezig in verband met de studie, die zij maken van de invloed van rook op de mens. De bemanning van een brandweerwagen werd na de brand in het ziekenhuis onder zocht op de gevolgen van de rook. De brand in het concerthuis aan de Poelestraat te Groningen ont stond in de grote ftovenzaal, waar voorbereidingen waren getroffen voor een feestavond. Toen de pach ter toevallig nog naar boven ging, bemerkte hij een sterke brand, lucht. Hij zag, dat het voorgedeelte van de bovenzaal in brand stond. Po gingen om zélf de brand te blussen mislukten. Een bediende van 't con certhuis liep daarbij brandwonden op en moest in het academisch zie kenhuis behandeld worden. Ofschoon de Groninger brandweer het vuur spoedig meester was, is de schade vrij aanzienlijk. De grote bovenzaal is onbruikbaar en de benedenzaal kreeg ernstige waterschade. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een eindje smeulende sigaret. Op 'le zaterdag in Wemeldinge gehouden tentoonstelling van fz Zeeuwse sieraden en kleder- drachten waren o.a. deze drie y Bevelandse dames aanwezig, p gekleed in kostuums uit 1750, 1850 enzoel, laten we om het „rond te maken" zeggen P 1950. p (Voor verslag zie pag. 2). 1 (Foto P.Z.C.) I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Geen strafvervolging tegen mr. Schokking. Mededeling aan mej. Pino. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft aan mej. Pino' te Utrecht medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht om tot een strafvervolging tegen de burge meester van Den Haag, mr. Schok king over te gaan. De brief, waarin de officier van justitie zijn besluit mededeelde, heeft de volgende inhoud: „In antwoord op uw verzoek van 7 Maart 1956 tot het instellen van een strafver volging tegen mr. F. M. A. Schok king, heb ik de eer u te berichten, dat naar mij is gebleken de procu reur-fiscaal bij het bijzondere ge rechtshof in Den Haag, welk ge rechtshof op 1 Juli 1949 werd opge heven, destijds na kennisneming aer stukken, geen termen aanwezig heeft bevonden om een strafzaak tegen mr. Schokking aanhangig te maken. Waai geen omstandigheden zijn gebleken, die onbekend waren toen deze beslissing werd genomen, komt het mij niet gewenst voor thans mr. Schokking strafrechterlijk te gaan vervolgen. Voor de goede orde deel ik u mede. dat artikel 8 der wet overgang bij zondere rechtspleging (staatsblad i 186? bepaalt, dat een beklag, als bedoeld fn artikel 12 wetboek van strafvordering, na de opheffing van de bijzondere gerechtshoven kan wor den gedaan bjj de Hoge Raad der Nederlanden. Indien u zich uit dien hoofde bij de Hoge Raad over het niet vervol gen van mr. Schokking wenst te be klagen, zal de Hoge Raad over dat verzoek een uitspraak geven, waar naar ik mij uiteraard zal gedragen." w.g. mr. dr. J. C. Maris. De opsporingsambtenaren van de dienst luister- en kijkgelden hebben reeds 200 processen-verbaal moeten opmaken tegen bezitters van televisie-toestellen, die hier van geen aangifte deden. Luchtbrug naar Algerije Het Franse kabinet heeft de Franse generale staf opdracht ge geven -Jannen voor te bereiden voor het onder de wapens roepen van Franse reservisten. De regering maakte bekend, dat er een reusachtige luchtbrug inge steld zal worden om een ononder broken stroom van versterkingen uit Frans-West-Afrika naar Alge rije over te brengen. Via een andere luchtbrug zullen twee lichte gemechaniseerde divi sies uit Duitsland naar Algerije worden overgebracht. Alle 'jeschikbare Franse 6chepen en vliegtuigen zullen gerequircerd worden om verdere versterkingen naar Algerije te vervoeren. De Franse vloot heeft opdracht ge. kregen zich in de Algerijnse wateren te concentreren ter bescherming van kuststeden en kuststreken. Aardbevingen in Libanon Aardbevingen, die vrijdagavond en zaterdag de Libanon teisterden, hebben 132 doden geëist. Tweehon derd personen werden gewond; 20.000 mensen werden dakloos. Een 25-tal dorpen werd zo goed als geheel verwoest. In de hoofdstad Beiroet vielen geen slachtoffers, maar tienduizenden zijn in paniek naar de bergen en naar de kust ge vlucht. Ernstige overstromingen hebben in Hongarije honderdduizend men sen uit hun woningen verdreven. Harry Söderman overleden. Ontwierp een plan tot arrestatie van Hitier. De beroemde Zweedse detec tive van internationale faam, Har ry Söderman is op 53-jarige leef tijd in Tanger overleden. Talrijk zijn de misdadigers, die hij in de loop van zijn carrière wist te pak ken, maar zelf placht hij te zeggen, dat de grootste hem was ontgaan: Adolf Hitler. Södermans fantastische plan om Hitier te ontvoeren werd verhinderd door niemand minder ddn sir Win ston Churchill, die weigerde, 10.000 Britse parachutisten ter beschikking te stellen. Södermans plan was, Ber lijn met 10.000 paratroopers te be zetten en met hulp van niet-politieke Duitse politiemannen Hitier te arres teren. FEDERATIE VERGADERDE IN ROOSENDAAL „Vlasindustrie staat of valt met een eendrachtige houding" (Van een speciale verslaggever) In de Eratozaal te Roosendaal zijn zaterdagmiddag enkele honderden le den van de Nederl. Federatie van Vlassersverenigingen bijeen geweest om het conflict, dat in de federatie is gerezen met de r.-k. Zeeuws-Vlaamse Vlassersbond te bespreken. Tot een oplossing in dit conflict is het niet ge komen, aangezien de vlassers uit Zeeuwsch-Vlaanderen verstek hadden la ten gaan. Wei werd door de vergadering unaniem het voorstel aanvaard van een der leden om zo krachtig mogelijk te streven naar het behoud van de federatie. Het bestuur zal pogingen in het werk stellen om met de goed willende vlassers uit Zeeuwscli-Vlaanderen tot regeling van zaken te ko men. Na de opening door de voorzitter der tederalie, de heer Arkenbout, gaf de secretaris, mr. B. Fruytier een ge detailleerd overzicht van de wijze waarop het conflict zich heeft ont wikkeld. Na de oorlog werd de uit de bezettingstijd stammende vakgroep vervangen door een federatie en tot vorig jaar zijn er met de aangesloten verenigingen geen moeilijkheden ge weest. Deze bleken in 1954 met de Zeeuws-Vlaamse Vlasersbond ont staan te zijn over de betaling der con tributie. Aanvankelijk leek de kwes tie geregeld te kunnen worden door dat het bestuur der Zeeuws-Vlaamse se vereniging de achterstallige con tributies zou innen en afdragen en daarna zelf ook voor inning en af dracht over 1955 zou zorgen. Thans blijkt dat over 1955 nog niets werd afgedragen aan de federatie, die in tussen echter van haar kant gewoon doorwerkte aan de belangen der vlas sers aldaar, via cursussen en werk zaamheden in algemene zin. Uit de woorden van de secretaris en later ook van de voorzitter bleek duidelijk, dat een groep der Zeeuws-Vlaamse vlassers wel degelijk contributie heeft betaald, maar dat deze niet werd afgedragen aan de federatie. Het gevolg was dat de federatie be slag liet leggen op de gelden en bezit tingen van de vereniging in Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit later verstrekte cijfers toonde de secretaris ook aan. dat door de fe deratie steeds meer gelden aan Zeeuwsch-Vlaanderen gespendeerd zijn dan van deze kant werd ontvan gen. Veel goedwillend en In geen geval wil de federatie en verschillende leden wezen hier ook op de goeden met de kwaden laten lil den. Dat er veel goedwillenden zijn bleek uit de door hen aan hun vereni- Vervolg op pag. 7.). Twaalf doden bij instorting in bioscoop. Elf vrouwen en een man werden ge dood toen een balkon instortte in een bioscoop te K3fr Sakr, in Zuid-Egvpte. Vijftig andere bezoekers werden ge wond. Dit werd van de zijde van het In ternationale Rode Kruis te Genève meegedeeld. Ten zuiden van Boe dapest staan volgens deze berich ten drie steden en twaalf dorpen in het water. De watersnoodslacht offers in Hongarije zullen via het Internationale Rode Kruis hulp uit het buitenland ontvangen. Genietroepen zijn inmiddels er in geslaagd, een deel van de gigantische ijsbarrière in de Donau (bij Mohacs en Bahaop te blazen, waardoor de toestand in de overstroomde gebieden iets minder ernstig is geworden. In één stadje, Bogyiszlo, zijn niet minder dan 670 huizen verwoest en slechts het stadhuis en de kerk ste ken nog boven de onafzienbare, woes te watervlakte uit. In de Zuidhongaarse stad Mo hacs werden meer dan 5600 perso nen die een toevlucht op daken en in bomen hadden gezocht, door Hongaarse en Russische militaire reddingsploegen uit hun benarde toestand bevrijd. Hierbij zijn vier personen, onder wie een Rus, om gekomen. Kort voordat het gehele laaggelegen deel van de stad blank kwam te staan, wist men nog 200 trucks en 2900 koeien en varkens uit de stad te brengen. Sneeuwstorm in V. S. Een sneeuwstorm heeft In de nacht van vrijdag op zaterdag de oostkust der Verenigde Staten geteisterd, waarbij 69 mensen, merendeels door uitputting, om het leven kwamen. De schade wordt geschat op mll- 'oenen dollars. Verenigt!)? tot behoud van natuurmonumenten. Koningin bij jubileumviering. HAL de koningin heeft zaterdag middag de herdenkingsbijeenkomst van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier vereniging, gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam, bij gewoond. Dr. J. A. van Steijn, voorzitter van de vereniging, zei in zijn openings woord dankbaar te zijn voor de steun, die de vereniging altijd heeft ondervonden van het koninklijk huis. Spreker sprak daarbij tevens waar dering uit over de medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Hij memo reerde hoe het werk van de vereni ging onder grote moeilijkheden begon. Dr. Steijn achtte 't een teken van of ficiële waardering, dat de laatste ja. ren op de begroting van het minis terie een bedrag van miljoen gul den is "itgetrokken voor de aankoop van natuurmonumenten. Na het openingswoord van de voorzitter sprak minister Cals, die namens de regering de vereniging met haar gouden jubileum geluk wenste. ZONNIG. Enkele overdrijvende wolkenvel den en droog weer. Vanmiddag de zelfde temperatuur als gisteren of iets lagere. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde oostelijke wind. ZON EN MAAN 20 maart Zon op 6.45 onder 18.55 Maan op 11.36 onder 3.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1