PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew deed onthullingen over Stalins terreurbewind Zeeland startte georganiseerde bestrijding van paardeziekte Oorlogszuchtige taal van premier Nassar BILT PRINS RAINIER NAAR HUIS D VERWACHT... 199e jaargang - no. 66 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; tr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven at adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Costburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zterlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 28. OP LAATSTE PARTIJCONGRES Partij en leger werden gedecimeerd De leider van de communistische partij Kroesjtsjew heeft op het jong ste partijcongres Stalin verantwoordelijk gesteld voor de massamoorden en martelingen die in de dertig jaar van zijn bewind in de Sowjet-Unie zijn begaan. Stalins bewind was er een van verdachtmaking, vrees en terreur, vooral in de laatste jaren. Hij gaf Stalin ook de schuld van de slechte gang van zaken in de eerste oorlogsjaren. Hij had waarschuwingen van Churchill in de wind geslagen en het moreel en de economie van het land verzwakt door zui veringen op grote schaal, vóór de oorlog. De huidige Russische leiders beschouwen het openbaar maken van de geheimen van het Stalinbe- wind als de enige mogelijkheid om te breken met de magie van de Sta- lincultus, die het Sowjetvolk dertig jaar in haar macht had gehad. Kroesjtsjef zou gezegd hebben, lands beste officieren waren ver dat Stalin in de jaren 1936-1938 de moord na het geheime proees tegen partij door zuiveringen gedeci- maarschalk Toechatsjtefsky in meerd heeft. Vijfduizend van Rus- 1937. De maarschalk werd van ver raad beschuldigd. Onschuldigen werden vermoord en zelfs kinderen werden gemarteld. Geloofde Hitier Voor de Duitse aanval op de Sow- jet-Unie in 1941 wist iedereen dat er oorlog zou komen, behalve Stalin, die weigerde het te geloven omdat hij een vriendschapsverdrag met Hitler had. Hij sloeg de waarschuwingen van Churchill en Stafford Cripps, die Brits ambassadeur in Moskou was, in de wind. Zelfs die van kolonel Pe- rebesjtsjik, de Russische militaire at taché in Berlijn, die de juiste datum van de Duitse aanval wist en Mos kou daarvan op de hoogte stelde. Toen de aanval kwam, was Stalins eerste bevel aan de troepen niet terug te schieten. Zo groot was zijn ver trouwen in Hitier, dat hij het Rode Leger meedeelde dat de aanval KROESJTSJEW onthullingen Wa Met o verleg De levensgewoonten van het Ne derlandse volk wijzigen zich gestadig. Dat zien we vooral bij jonge mensen, die hun woningen anders inrichten dan vader en moe der deden. Ze hebben ook andere vermaken, geven soms de voorkeur aan ander voedsel en trekken mo dernere kleding aan. Deze dingen geven oudere men sen nog wel eens aanleiding Lot de klacht, dat de jeugd lichtzinnig is, dat de jeugd weinig spaarzaam is, dat er teveel geld wordt besteed aan de bioscoop, dat men zich te weelderig kleedt en te graag in res taurants zit of naar dansavondjes gaat. Tegenover deze werkelijke of ver meende ondeugden wordt dan de deugd van de „oudere generatie" ge steld, die spaarzaam was, eenvou dig voedsel gebruikte enz. j anneer deze deugd der oude ren inderdaad bestond, dan zou dat aan het licht moeten komen bij het kopen in winkels en warenhuizen. Dan zou ook dr. G. van der Wal, die directeur van één der grootste warenhuizen in Nederland is en die de koopgewoonten van zhn klanten zorgvuldig bestudeerde, deze deugd ontdekt moeten hebben. Hij heeft over zijn studie een cau serie gehouden voor de Amsterdamse Universiteitsvereniging. Hier kon hij vèrtellen, dat de mensen met hogere inkomens meer overleg tonen bij het doen van inkopen dan mensen met la gere inkomens. Deze laatste groep is ook 'c minst gevoelig voor kwaliteit, maar een uitzondering vormen de jonge mensen, die doorgaans met meer overleg kopen dan de ouderen! Daar gaan dan de ouderen, die zichzelf zo graag de pluim van de degelijkheid op de versleten hoed steken!! Volgens dr. Van der Wal is er een heel grote greep consumenten, die feitelijk geen persoonlijke keuze heeft en die zich laat leiden door anderen. Daarnaast vormt de groep, die bewust koopt en goed nadenkt een klein clubje. Dr. Van der Wal acht overleg bij de besteding van het inkomen drin gend noodzakelijk. De factor „over leg" echter is 'bij de gemiddelde mens weinig ontwikkeld en de mees ten laten zich bij de besteding van het inkomen leiden door massa- of groepsfactor i. Tenslotte betoogde de heer. Van der Wal, dat consumeren geleerd moet worden via een opvoeding. it is dan een snuifje wijsheid van een warenhuis-directeur, die Akkoord tussen de werkgevers en werknemers Onder leiding van enkele minis ters hebben de centrale organisa ties van werkgevers en werknemers vrijdag de gehele dag vergaderd op het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Uitgaande van enkele suggesties van regeringszij de werd in de namiddag tussen par tijen overeenstemming bereikt. De regering zal maandag haar beslissing nemen. Prinses Beatrix krijgt een Lemmer-aak Van comité „Varend Nederland" Tüdens de viering van haar acht tiende veriaardag is aan H.K.H. prin ses Beatrix medegedeeld, dat. een daartoe opgerichte comité „Varend Nederland" het voornemen koesterde haar een^seilvaartuig te harer keuze aan te bieden, waarmee zij alle bin nenwateren tussen de Doliart en de Schelde zal kunnen bevaren. De prinses, die een groot liefheb ster is van zeilen, heeft dit aanbod geestdriftig aanvaard en zij heeft nu medegedeeld, dat haar keus op een Lemmer-aak is gevallen, een rond vaartuig van het nationale type. Het is de, bedoeling van het Comité Va rend Nederland, dat reeds met de voorbereidingen tot de bouw van het schip is begonnen, dat iedereen in de gelegenheid gesteld, wordt om een bijdrage aan het geschenk te leveren. In het comité hebben o.a. zitting jhr. I, F. den Beer Poortugael, burge meester van Veere, en de heer H. Jonkers te Goes. Een inwoonster van Oosterbeek, die er van verdacht wordt drie- jaar geleden haar toen drie maanden oude baby in een put te hebben verdron ken, is gearresteerd. Maandag zal de vrouw voor de officier van justi tie worden geleid. i slechts een „ongedisciplineerdheid" van bepaalde Duitse eenheden was en dat de grenstroe -»n het 'wel af konden. Toen de Duitsers de buitenwijken van Moskou bereikten, was Stalin gevlucht. „We hebben alles verlo ren wat Lenin opgebouwd heeft", had hij kort voor zijn vertrék uit Moskou gezegd. Stalin volgde de operaties op een schoolglobe. Hij wist niet wat een behoorlijke kaart was. Na de oorlog'werd Stalin bijzonder achterdochtig. In de laatste periode van zijn leven heerste er een atmos feer van „vrees en terreur". Zelfs de leden van het Politbureau waren bang als zij bij Stalin geroepen wer den. Zij wisten nooit of zij wel terug zouden keren. Waanzin Stalin werd later beheerst door een mengsel van vervolgings- en hoogmoedswaanzin. De tuin van zijn landhuis stond vol borstbeelden van hemzelf. Een van zijn geliefkoosde bezigheden was het kijken naar een film, „Onvergetelijk 1919" genaamd, waarin hij voorkomt in een pantser wagen, terwijl hij met een zwaard zwaait en de kogels hem om de oren fluiten. Kroesjtsjew Toen Kroesjtsjef enkele van de erg ste aspecten van Stalins terreur be lichtte, zou er uit de zaal geroepen zijn: „Hoe kon je het verdragen,- waarom heb je hem niet gedood ?r Kroesjtsjef zou geantwoord hebben: „Wat konden we doen? het was een regiem van terreur. Je behoefde hem maar verkeerd aan te kijken of de volgende dag was je je hoofd kwijt'" STALIN vervolgingswaanzin Aan boord van een Belgische n M loodsboot arriveerden de elf ge- redde bemanningsleden en de Nederlandse loods van de bij Zeebrugge gezonken Neder- =j landse kustvaarder vrijdagmid- H dag aan het Vlissingse roeiers- hoofd. Achter de loodsboot is nog juist de reddingboot zicht- baar, waarmee de opvarenden H van de „Admiralengracht" zich in veiligheid konden stellen. ee (Voor verslag zié pag. 2) luilimi Vijf winkels door brand verwoest Nachtelijke vuurzee in Almelo Een felle brand, aangewakkerd door een krachtige wind, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag vijf zakenpanden in Almelo, alle toebehorende aan een coöperatie, grotendeels in de as gelegd. De twee er naast liggende woonhuizen konden dank zij de grote krachts- 'inspanning van de brandweer be* houden blijven. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, doch de schade is zeer groot. De brand werd omstreeks half één ontdekt door een 22-jarige voorbij- banger, die direct de brandweer waar schuwde. Het vuur was ontstaan in de schoenmakerij van de coöperatie en breidde zich snel uit over een ge velbreedte van circa 25 meter. Na korte tijd waren de vijf panden her schapen in een vuurzee. Nog eer de brand in volle omvang woedde, slaag de men er in uit de smederij drie zuurstofcilinders weg te slepen, die ernstige ontploffingen hadden kunnen veroorzaken. Na anderhalf uur kon met nablussen worden begonnen. De oorzaak van de brand is ver moedelijk een lekke schoorsteen in de schoenmakerij. Israël verwacht zomeroffensief „De bewapeningswedloop is aan de gang", aldus verklaarde donder dag de Egyptische premier Nasser tijdens een persconferentie voor Amerikaanse Tedacteuren. De premier deelde mede, dat Egypte om nieuwe wapenleveringen zal vragen. Waar het de wapens wil betrekken, werd niet verklaard, doch in mi litaire kringen gaf men de aanwijzing, dat men „Franse typen" zocht. Egypte's premier verklaarde, dat Israël de superioriteit in het Mid den-Oosten nastreeft en technici „uit zes Europese landen" recru- teert. Nasser deelde voorts mede, dat het Israëlische plan, de loop van de Jordaan te verleggen „onvermijdelijk ig met de Arabische wereld" be tekent. Syrië zou daarin een schen ding van de wapenstilstandsovereen komst zien, omdat Syrië en Jordanië het 'water niet kunnen missen; En daar Egypte eèn defensieverdrag met Syrië heeft, zou net moeten meedoen. Hetgeen Israël tegenover de Pale stijnse Arabieren doet noemde de Nasser „erger dan de misdaden van Dzjengis Khan". Niettemin zeide hij dit probleem niet door een aanval op Israël te wil len oplossen. „Ons hoofddoel is de wederopbouw van Egypte en ik ge loof niet, dat men dit land met een oorlog herbouwen kan". Volgens politieke waarnemers ln Jeruzalem is premier David Ben- goerion er kennelijk van overtuigd, dat de Egyptische legerleiders ho pen deze zomer een oorlog tegen Is raël te beginnen en daarvoor inten sieve voorbereidingen treffen. UNICUM IN DEN LANDE de moed heeft gehad te klagen over het onverstand van zijn het jongere geslacht in de goede richting gaat en reeds ineer overleg toont dan de ouderen. Voorlopig kunnen de ouderen zich dat voor gezegd houden......11 Prins Rainier III is naar Monaco vertrok ken. Hij verteldedat hij zich zo gelukkig voelt dat, 7lij zich soms in de arm knijpt, om te we ten dat hij het niet droomt, dcït Mi met Grace Kelly gaat trou wen. De 32-jarige prins hield een persconferen tie in zijn suite voit twee vertrekken aan boord van het s.s. „Ile de France", voor dit schip naar Parijs ver trok. Hij vertelde, dat de belangrijkste schik kingen voor de huwe lijksvoltrekking vol tooid zijn, maar dat hij naar huis terugkeert om veel kleine details te regelen. Ruim honderd bak vissen aan boord van het schip verdrongen zich in de gang bij de suite van ae prins om nog een glimp van hem op te vangen. De com mentaren van de meis jes varieerden van „he's dreamytot „wow". Aan de prins werd gevraagd of hij soms 'ti iet wenst dat hij en miss Kelly er vandoor konden gaan en dan trouwen. He prins Economische exploitatie van het paard is er mee gebaat De Zeeuwse paardenfokkerij Is bezig een achterstand op de medische ontwikkeling in te lopen. Jaarlijks worden er in ons land miljoenen guldens schade geleden door .worminfectie bü de paarden, terwijl er reeds lang ln de diergeneeskunde vry eenvoudige middelen bekend zijn, die deze ziekte kunnen bestrijden. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes heeft vorig jaar als eerste in den lande, het initiatief genomen om de bestrijding van deze wormziekten by paarden in georganiseerd verband ter hand te nemen. Niet alleen zal de gezondheidstoestand van de Zeeuwse paardenstapel hiermee gebaat zyn, maar bovendien kan de economie van de fokkery, die tegen de tractor toch reeds een zware concurrentiestrijd heeft te voeren, er aanzienlijk door verbeterd worden. Immers veel en vaak duur eten aan de paarden vervoederen, terwyl de dieren door een worminfectie toch onvoldoende In conditie komen, betekent schade. Men wist reeds lang, dat vrijwel alle paarden met twee soorten wor men, de spoelwormen en de strongy- lus-wormen zijn besmet. Men wist ook, dat deze parasieten in de dar men van hun gastheer veel onheil kunen aanrichten, waardoor de con stitutie van het paard wordt onder mijnd. Toch werd er meestal weinig aan gedaan. De fokker zag wel dat zyn paard vooral jonge dieren lij den er onder er niet florissant uit zag, maar zolang het niet erger was, bleef het zo. Het jonge veulen of de jaarling zou er later wel „doorrol len", dacht men. Intussen gingen en gaan er nog ieder jaar een vrij groot aantal paarden als gevolg van een worminfectie dood aan buikvlies- en darmontsteking e.d. In 19471948 heeft de directeur van de Zeeuwse Gezondheidsdienst voor Dieren, dr. G. Wagenaar. reeds een proef op kleine schaal in de Wil- helminapolder opgezet. Er bleek toen, dat veulens die evenals hun glimlachte. „Inder daad", gaf hij toe, „die wens wordt steeds ster ker". De prins vertelde nog dat hij, toen hij op 16 december in de Ver enigde Staten arriveer, de, geen verlovingsring bij zich had. Je mag de dag niet prijzen voor dat het avond is", legde hij uit. De wittebroodsweken zullen op zyn jacht doorgebracht worden. Miss Kelly-zal beslist geen enkele film in Frankrijk maken en vermoedelijk ook niet meer. in Hollywood* moeder een wormkuur hadden onder gaan, in het volgende voorjaar onge veer 50 kg zwaarder wogen, dan on behandelde veulens van een eveneens niet behandelde moeder. Zonder deze feiten, moet het trou wens voor iedereen reeds duidelijk zijn, dat wanneer b.v. 10.000 worm eitjes in een gram mest worden aan getroffen, het betrokken dier met zo veel „mee-eters" in de darmen, moet blijven kwijnen. Georganiseerde bestrijding Vorig jaar heeft de Zeeuwse Ge zondheidsdienst voor Dieren de be strijding van de wormziekten op zo groot mogelijke schaal ter hand ge nomen. En het moet gezegd, niet zon- Vervolg op pag. 7.). Men was het er in het algemeen over eens dat Egypte op het ogen blik nog niet gereed is voor een aan val. Het Egyptische leger is nog niet doelmatig geworden waar het t ge bruik betreft van de door Oost-Eu- ropese landen geleverde wapens, daar nog meer dan 500 officieren een op leiding in landen achter het ijzeren gordijn genieten. Lijst van ministers aan Soekarno overhandigd De Indonesische kabinetsformateur, mr. Ali Sastroamïdjojo, heeft vrijdag avond zijn lijst van ministers aan pre sident Soekarno overhandigd. Het staatshoofd heeft de beslissing hier over echter twee dagen uitgesteld. President Soekarno zei, dat de lijst een paar namen bevat van mensen, die hij niet kent en dat hij meer in lichtingen over hen wil hebben. De onofficiële lijst bevat o.m. de vol gende namen: premier: mr. Ali Sas- troamidjojo (P.N.I.); le vice-premier: Moh. Roem (Masjoemi); 2e vice-pre mier: Idham Chalid (N.U.) (secr. g.); buitenlandse zaken: Ruslan Abdoelga- ni (P.NJ-); binnenlandse zaken: Soe- nario N.U.defensie a.i.: Ali Sastroa mïdjojo (P.N.I.); financiën: Joesoef Wibisono (Masjoemi); econ. zaken: Burhanuddin (N.U.). KORTE PREDIKATIE Wat is waarheid T Joh. 18: 38a Deze woorden van de Romein Pi- latus zijn tot een spreekwoord ge worden. Ze klinken ons nogal sympa thiek in de oren. Wat Pilatus er pre cies mee bedoeld heeft, ts een open vraag. Was Pilatus een teleurgestelde zoeker van de waarheid? Is hij moe geworden van het tasten en onderzoe ken? Of was hij de luchthartige mi litair, die zich om waarheidskwesties onmogelijk druk kon maken? Hoe dit sok zij, vermoeid of lichtzinnig, Pila tus zet achter de waarheid een groot vraagteken. En daarmee ook achter Jezus die voor hem staat. Jezus die hem gezegd heeft: „hiertoe ben Ik geboren, en hiertoe ben Ik in de we reld gekomen, opdat Ik voor de waar heid zou getuigen, een ieder die uit de waarheid is, hoort naar Mijn stem" Pilatus eemt iemand die het om de waarheid te doen is, n t ernstig. Hij vindt Jezus een vreemde eend. Deze Romein interesseert zich al leen voor de vraag of Jezus een orde verstoorder is, 'ja dan neen. Dat brengt zijn beroep zo mee. Is het vandaag veel andersf De landbouiver heeft meer belang by goed weer dan bij Jezus. De hande laar heeft interesse voor de prijzen, meer dan voor Jezus. De studie of de hobby boeien meer dan Jezus. Dit is niet in het algemeen waar, maar Wie zo leeft, laat zich door de leugen leiden, misleiden, zegt Jezus. Die leeft in een waan. Die loopt, ernstig of luchthartig, te dromen. Wie uit de waarheid is, een ieder die uit de waarheid is, geeft aan Jezus gehoor. Jezus is de waarheid. Zelfs al: we dit geloven, gaan on ze belangen gemakkelijk voor. Daarin is Jezus anders dan wij. Hij, heeft het offer niet geschuvjd in Zijn getuigen voor de waarheid. Jezus boet voor Pi latus en aan het kruis onze laksheid, onze halfheid. En Hii staat daar als een vreemde. Daarmee onthult Hij tcie wij zijn, mensen in wier leven God niet past. Zo is Hij de waarheid. Die waarheid is hard en tevens bevrijdend. Want hoeicel vreemd in deze wereld, ts Hij zo barmhartig dat Hij zulk een we reld redt door al haar schuld te boe ten. Dat is de lichtende waarheid over onze duisternis. In dit licht vallen maskers weg, wij ontdekken God en onszelf. En worden getuigen van de waarheid. Stavenisse H. Bouter. WEINIG VERANDERING In de ochtend plaatselijk mist, overigens overwegend droog weer met veranderlijke bewolking maar op vele plaatsen ook zonnige perioden. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en oost Middagtemperatoren van 6 tot 10 gr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1