Geen rieten rokjes voor de Mapochen V.S. laten twaalf satellieten op KINDERVERLAMMINGSFONDS VOORZIET IN EEN LEEMTE „Per radio praten zij met ons MALEMOW OP HET LIEFDESPAD VRIJDAG 16 MAART 1956 PROVINCIALE ZE EO W SE COURANT Beroemd om schilderingen Op 1 februari waren er 10.830.907 Nederlanders Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg 't aantal inwoners van Nederland op 1 februari j.l. 10.830.907. Het aantal huwelijken bedroeg in januari j.l. 5823 tegen vorig jaar 4952, het aan tal levend geborenen 19.002 tegen vorig jaar 19.549 en het aantal over ledenen 7620 tegen 8056. Voor de eerste maal worden thans ook cijfers gegeven voor immigratie en emigra tie, op grond van de opnemingen in, resp. afvoeringen van de gemeente lijke bevolkingsregisters. Hieruit blijkt, dat de immigratie in januari j.l. 4320 personen omvatte tegen vo rig jaar januari 3406 en de emigra tie 5848 tegen vorig jaar 5046 per sonen. Prinses Margaret naar Monaco? De „Daily Express" veronderstelt dat prinses Margaret graag het huwelijk van prins Rainier en Grace Kelly in Monaco zou willen bijwo nen en vraagt zich daarom af of zy Engeland daar niet beter zou ver tegenwoordigen dan de Britse con sul-generaal in Nice, Het blad wijst er op dat de ogen van de gehele wereld gericht zullen afvragen welke de diplomatieké verhoudingen zijn tussen Monaco en Groot-Brittannië. De aanwezigheid van een lid van de koninklijke familie bij de huwe lijksplechtigheden zou betere propa ganda voor Engeland in het bui tenland zijn dan een gehele serie le zingen Het opperhoofd, ff melius Mapocli, met twee van zijn vrouwen op de stoep voor zijn huis. uit Om verzekeringsgeld op te strijken. In Montgomery (V.S.) heeft de 49-jarige kellnerin Rhonda Belle Martin bekend zes familieleden vergiftigd te hebben om het verze keringsgeld te kunnen opstrijken. De slachtoffers waren drie van haar kinderen, twee echtgenoten en haar moeder. De vrouw heeft ook toegegeven gotracht te hebben haar tegen wowdige echtgenoot, wordt op het ogenblik in het zie kenhuis behandeld wegens arseni- cum-vergiftiging. De staat is twee maanden geleden een onderzoek begonnen en heeft de vrouw jl. vrijdag gearresteerd. Haar slachtoffers waren haar in 1939 over leden" tweede echtgenoot, haar in 1951 overleden vierde echtgenoot, haar in 1944 overleden moeder en drie dochtertjes. Naar de dood van nog twee dochtertjes wordt een onder zoek ingesteld. Het juiste bedrag aan geïnde verzekeringsgelden is nog niet vastgesteld. (United Press.) BELANGRIJKE VOORZIENINGEN NODIG Centraal A.V.O.-fonds schonk reeds f 10.000 Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is woensdag onder leiding en op uit nodiging van de directeur-generaal Roland Martin, fe vergiftigen. Hij -van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, een bijeenkomst ge houden met een groot aantal ver tegenwoordigers van organisaties, die op een of andere wijze zijn be trokken bij de zorg voor hen. die door kinderverlamming worden ge troffen. Deze ziekte, waarvan men nimmer voorspellen kan. waar en wanneer, in welke vorm en in welke mate van ernst zij een land kan treffen, ver eist in haar bestrijding belangrijke voorzieningen. Deze voorzieningen richten zich vooral op de zorg voor 9> De Verenigde Staten zijn voorne mens, 12 aardsatellieten op te la ten, waarvan zij hopen dat min stens acht als „laboratoria in de stratosfeer" zullen blijven. Dit werd aangekondigd tijdens 'n recente bijeenkomst van de sub commissie voor toewijzingen van 't Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. De plannen werden bekendge maakt in verband met een verzoek om 28 miljoen dollar meer voor de financiering van de Amerikaanse deelneming aan het internationale geofysische jaar, waarvoor 't con gres reeds eerder 12 miljoen dollar heeft gevoteerd. Het internationaal geofysisch jaar is een wereldomvattende on derneming, die totaal 250 tot 300 miljoen dollar zal kosten en waar aan 55 landen zullen deelnemen. De bedoeling is nieuwe gegevens te verkrijgen over de aarde en de stra tosfeer. Dr. Alan T. Waterman, directeur van de National Science Foundation, zeide dat het program inzake de sa tellieten betekent, dat „de mensheid zich thans serieus gaat werpen op 't onderzoek van de stratosfeer". Hij en andere geleerden menen, dat de door middel van satellieten ver kregen gegevens miljarden waard kunnen zijn voor de weersvoorspellin gen, luchtvervoer, radio-verbinaingen en de scheepvaart. Het onderzoek zat tevens licht kun- vele raadsels die de aan de aarde gebonden mens niet in staat is op te lossen. Men zou te we ten kunnen komen of de schepping nog voortgaat, „het moedergas van het heelalnog in de stratosfeer worden geschapen. De satellieten zullen op verschil lende tijden tussen 1 juli 1957 en juni 1959 worden gelanceerd. De eerste Fabrikant uit Sappemeer maakte wijn uit gras. Een vindingrijke fabrikant in Sap penneer was er in geslaagd uit gras sappen limonadesiroop puddingsaus en zelf vermouth te maken, welke hij grif verkocht. Dit leidde echter tot moeilijkheden met de keuringsdienst van waren in Wijk bij- Duurstede, waar een van zijn cliënten woonde. Het gevolg was, dat de rechtbank in Utrecht hem veroordeelde wegens be drog by verkoop tot -vier maanden gevangenisstraf, waartegen hij ho ger beroep aantekende. Verdachte had namelijk ook flessen wijn ver kocht met beroemde namén van oude Franse wijnhuizen er op. Een onder zoek bracht echter aan.het licht, dat het jonge, en dus goedkope wijnen waren, die hij kunstmatig had ver ouderd en waarop hij valse etiketten had geplakt. De procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof vond dit feit ernstig en eiste bevestiging van het vonnis, doch met verlaging der straf tot zes weken. Het hof zal op 27 maart arrest wijzen. Over tien jaar in Amerika 82 miljoen auto's De Amerikaanse nationale raad voor veilig verkeer heeft donderdag voorspeld, dat er over 10 jaar 82 mil joen wagens op de Amerikaanse we gen zullen r-"-len. Dat is 20 miljoen wagens meer dan er op het ogenblik voortsnellen. De raad schatte tevens, dat in 1966 ongeveer 53.000 mensen door ver keersongelukken om het leven zullen komen tenzijde automobilisten voorzichtiger zullen rijden. satelliet en de raketten, waarmee zij zal worden afgeschoten, zijn in aan bouw. Men hoopt de satelliet nog vóór 30 september 1957 te kunnen oplaten. De satellieten zullen tot op banen van 200 tot 800 mijl hoogte worden afgeschoten en rond de aarde cirkelen met een snelheid van 18.000 mijl per uur, de vereiste snelheid om de zwaar tekracht op te heffen. De met instrumenten gevulde sa telliet zelf zal een diameter van 35 centimeter hebben en iets minder dan 20 pounds wegen. De satellieten zullen niet intact te rug kunnen komen, maar zij zullen zodanig worden ingericht dat zij „per radio met ons kunnen praten". De instrumenten zullen de verkregen ge gevens- elektronisch registreren. Wat de satellieten zullen rappor teren zal van „groot belang" zijn, niet alleen voor het ogenblik, maar ook voor het ontraadselen van de „proble men waarvoor de mens zich gesteld zal zien bij zijn toekomstige pogingen om de stratosfeer te veroveren", al dus zeggen de geleerden. (United Press) de patiënten in het acute stadium en op de nazorg, die zich over een lang durige periode kan uitstrekken. De ziekenhuizen moeten hier speciaal in strumentarium voor aanschaffen en er moet voldoende deskundig perso neel aanwezig zijn. Voorts dienen de instellingen voor de latere zorg voor de verlamden, waarbij ook onderwijs, ontspanning en-arbeid een belangrijke rol spelen, zich hierop in te stellen. Hoewel voor dit alles grote kapitalen zijn vereist bestaat in ons land nog ?:een financieel krachtig kinderver- ammingsfonds zoals in andere lan den. Op vele gebieden van de volksge zondheid heeft ons volk steeds grote offervaardigheid getoond. Daarom mag worden verwacht, dat het ook in ae strijd tegen deze ziekte in even grote mate zal tonen, tezamen met de overheid hieraan zijn bijdrage te wil len leveren. De vergadering toonde algemene instemming met de ontworpen plan nen en een commissie van voorberei ding werd ingesteld tot nadere uit werking hiervan. Staan de vergadering werd door de heer C. van der Lende de medede ling gedaan, dat uit het- centrale A. V.O.-fonds voor hulp aan minder va liden 'n bedrag van 10.000 in het kinderverlammingsfonds zal worden gestort. Canadese vliegerhulde Mevr. Truus Janssen uit Schaes- berg (Nederland) is in Montreal gehuldigd door de „No. 306 (maple leaf) wing R.CA.F. Association" om dat zij tijdens de tweede wereldoor log zoveel voor geallieerde vliegers heeft gedaan. Mevr. Janssen, een 45-jarige vroedvrouw, arriveerde uit Rusago- nis (New Brunswickwaar zij al een tijdje in huis is bij haar broer, Alex Scholten, die met zijn vrouw en 17 kinderen meer dan tien pro cent van de bevolking van zrjn woonplaats vo.men. De vliegersvereniging heeft haar erelid voor het leven gemaakt. Als tolk trad op Sientje Scholten, 21 jaar, die in een klein dorpje in New Brunswick .voont. Mevr. Janssen blijft tot 23 maart bjj haar broer logeren. Daarna keert zij naar Nederland terug. Malenkoxc is volgens Btidu Svanidze'n neef vu' Stalin, i» 1904 he vig verliefd geweest op een Amerikaanse ne gerin die als zangeres in Moskou optrad. Ui] besteedde zelfs zoveel aandacht aan haar dat hij zakte voor een exa- Svanidze haalt deze herinnering op in een boek. Malenkow (klem toon op middelste let tergreep, aldus Svanid ze ging zo vaak naar het zvarte zangeresje uit New Orleans luis teren dat er voor zijn studie geen tijd over bleef. Hij was voorn getroffen door een lied je. Hef refrein erva- was: „We are only neg "es.... we are only black... and yet we stir your blood". Malenkow, aldus Sva nidze, werd later ver liefd op Elena Kroesjt- sjexo, 'n zuster va» de tegenwoordige secreta ris van de communis tische partij. Zij was als zangeres verbonden aan df opera in Kiero. Hij hing toen graag de bohemien uit. Op een soiree in Stalins buiten verblijf bij Moskou ver scheen hij eens in een wit Zomerjasje en een blauwe broek. Toen hij binnenkwam hing een verrekijker om zijn hals Het was duidelyk dat hij pas van de wedren nen kxcam. In die tijd waagde hij graag een gokje. Elena Kroesjtjew bracht enige liederen ten gehore, ledereen klapte in de handen maar Malenkow sloop weg om in Stalins tuin bloemen te plukken voor Elena. Een tuin man betrapte hem op heterdaad en nam hem de bloemen af. Malen kow teas spinnijdig maar moest toch af druipen. De andere gas ten die ,p het tumult waren komen aanlopen lachten hem hartelijk uit. Stalin zei gelcsche- rend dat hij eigen'.yk de wacht had moeten la ten aanrukken om hem te grijpen. Malenkow huwde la ter met Elena Kroesjt- sjexc Dat gebeurde na dat hij zich van zijn eerste vrouxc had laten scheiden. Later raakte Malen- kow veel van zijn wil de haren kwijt aldus Svanidze. (United Press (Bijzondere correspondentie) Dertig mijl van de „mooiste stad van de Unie van Zuid-Afrika", Pre toria, ligt het dorp der Mapochen. De Mapochen vormen een zeer oude stam, die honderden en honderden jaren geleden uit Noord-Afrika naar het zuiden is afgezakt. Wie op een zondag in een goede auto de lange stenige weg naar het dorp berijdt, kan plotseling verrast de voet van het gaspedaal halen en de wagen tot stilstand brengen. Hij hoort een vreemd gezang, gedragen door ritmisch getrommel. Naderbij gekomen ziet hij een groepje hutten, met ei voor een klei ne kale vlakte, van vast gestampte grond. Enkele vrouwen bespelen de oude trommels en de mannen en de jongens dansen. Rustig nemen de toe schouwers de vreemdeling in hun midden op. Niets kar de dans versto ren. Een kleine jongen wil U wel even iets van 't dorp laten zien. Hij draagt geen rieten rokïe. of een kralen schortje, zoals zo veel naturellen el ders, maar een gewoon khaki pakje. De beschaving is tot de Mapochen doorgedrongen dat is trouwens aan meer dingen te merken. De Mapochen zijn beroemd om de schilderingen, die zij maken op de muren van hun huizen. Vroeger, toen zij nog natuurmensen wa ren, gebruikten zij verf, die zij samenstelden uit kruiden en slak ken. Nu behoeven zij maar naar 'n verfwinkel in Pretoria te gaan, om rustig alle gewenste kleuren te kunnen uitzoeken. Vroeger maak ten zij hele jachtvoorstellingen op de muren van hun huizen. Nu ziet enz. En eenmaal in de week, op zater dagmiddag, rijdt er eén bus van Pre toria naar hét Mapoche-dorp, volge laden met de mannelijke bewoners van de kleine, witte kraal, die ligt te blakeren in de Afrikaanse zon. De mannen komen thuiS! Er is feest in het Mapoche-dorp! Er wordt gedanst en gezongen! Veel Europese dingen zyn in het le ven van de Mapochen doorgedrongen. Zjj peinzen er niet meer over, zelf vuurvaste schalen en pannen te bak ken. Die kopen ze veel gemakkelijker en bovendien heel goedkoop in de stad. Het Gouvernement heeft voor 'n behoorlijke watervoorziening gezorgd door een pomp te slaan midden in het dorp. Velen gaan Europees gekleed. De kralen waarmee de beroemde Mapo- che-kettingen en schortjes worden gevlochten, komen rechtstreeks uit Tsjecho-Slowakye. Ze worden niet langer van klei gemaakt. Was Mondriaan hier Aap Mike voelde niet voor nachtclub In New-York joegen xooensdag twintig poli tieagenten, vijf heren van de dierenbescher ming, drie oppassers van de dierentuin en et telijke vrijwilligers op een forse chimpansee, naar verluidt 90 pond wegend, maar aalvlug en niet te vangen. „Mike", zoals deze vluchteling heet, is af komstig uit de dieren tuin in Detroit. Hij is de aanwinst van zekere lieer Frank Gxdnn die een nachtclub exploi teert en het beest als attractie voor zijn gas ten xoilde africhten. Hij xoist nietdat Mike te oud, te lelijk, te Icrib- big was voor het doel. Mike vond zijn -oplei ding maar vervelend en nam de benen, of de ar men al vaar men het wenst. Hij klauterde langs gevels, morrelde aan vensters en aircon ditioners, joeg voorbij gangers de stuipen op het lijf en xcas alge meen gesproken hin derlijk. De jacht op Mike was geen onverdeeld succes. Een fotograaf werd door Mike tegen de grond gesmeten, een van de vervolgers werd gebeten, een hele flat. xverd door Mike on dersteboven gehaald, de bewoxxers liregen kippevel. Tenslotte „had" men Mike. Dat wil zeggen: hij zat boven in een liftschacht, knipperend naar een geweldige schijnwerper. Beneden stonden de jagers. Re mise De politie kwam op het denkbeeld, Milce 'n lading vruchten toe te schuiven, met daarbij 'n sinaasappel waarin dertig grain pheno- barbxtol gestopt xcas. Als Mike dat 11x1 vyaar xvilde opeten, zou wel inslapen. Zo dacht men... Mike nam de vrxich- ten dankbaar aan, at ervan en bekogelde zyn belagers m.et de schillen Hij at ook de sinaasappel met de bar- bitol. En kogelde ver der. Mike had namelijk boven in de liftschacht een kan olie gevonden en die leeggedronken. De dt, '-xindigen menen te xceton, dat zijn maag daardoor zo .gesmeerd' xras, dat het slaapmid del geen uitwerking ko'< hebben. Mike zat donderdag nog in de liftschacht, maar hij kon er niet. meer uit mant men had netten gespannen... (United Press) Betogers op Kreta organiseerden een „Raid" op het Britse consulaat in Ilerakleion als protest tegen de de- bortatie van aartsbisschop Makarios. straat voot het met papieren en meubilair... men in al die lijnen en blokken (is Mondriaan hier geweest?) de uit beelding van een Europese huiska mer, compleet met de lamp boven de tafel en "de geraniums voor de vensters. De schilderingen op de muren worden voornamelijk, door de vrouwen van de stam gemaakt, en /bijna iedere Mapoche-vrouw heeft, wél enige tijd als dienstmeis je bij een „wit-man" in Pretoria gewerkt. Drie jaar geleden hebben de Mapo chen hun dorp overgebracht naar de plek waar het nu ligt: een van de mooiste en vruchtbaarste streken van Transvaal. Eerst lag het dorp vlak bij Pretoria, maar er kwamen al meer en meer toeristen. Het geld werd volgens de ouden van de stam veel te gemakkelijk verdiend. Zelfs de mannen gingen kralen schortjes ma ken, om die duur van de hand te doen. Een Amerikaanse toerist heeft heel wat oher voor de opperhoofden. Er werd een vergadering belegd en men besloot, het Gouvernement grond te vragen op minstens 25 mijl buiten de stad. Op het ogenblik floreren de Mapo chen weer als veehouders en landbou wers. Dat wil zeggende mannen van de stam kunnen tevreden toezien, hoe hun vrouwen 't land bewerken, nieu we huizen bouwen, het. vee verzorgen en hun kinderen opvoeden. Wat zij zelf doen? Zij werken in de stad, als kellners, kleermakers, schoenmakers Een voorbeeld van een impressio nistische schildering op de muwr van een Mapoche-lixiis. Voor het dorp staat een vrachtauto die door het opperhoofd wordt ge bruikt. Tegen de witte, beschilderde muren leunen fietsen van een bekend Engels merk. Even buiten het dorp ligt 'n prach tige boerenwoning; die samen met de grond voor de Mapochen door het Gouvernement is opgekocht, 't Grote gerieflijke huis staat leeg. Geen Ma- poche haalt het in zijn hoofd, er te gaan wonen. Hij leeft liever in zyn eigengebouwde,"lemen huis, onder het hoge rieten dak. waarin vogels nes telen. In zo'n huis, met dubbele mu ren is het overigen, heerlijk koel, zelfs als het buiten niet uit te houden is van de hitte. De Mapochen weten wel wat huizen bouwen is! Amerikaanse roeide haar familie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5