owe cehib oxo Goes' B.A. opende aantrekkelijk ingericht verzorgingshuis Zeeuwse Almanak HELIKOPTERLIJN VIA AXEL IN NORMALE LIJNDIENST Uoin olijfje HELP U lELF'-WERKPLAATS IN VUSSINGS BEDRIJF Sun balm Hij is de snelste soep is de beste Agenda PROV IN 01 ALE Z EEÜW8E 0 00 RANT VRIJDAG 16 MAART 1956" OUDJES WACHT ZONNIG VERBLIJF Voormalig herenhuis onderging gedaanteverwisseling Wanneer vandaag en de komende dagen de dir. mw. Boeltjes do eer- te bewoners van het nieuw ingerichte verzorgingshuis van het Bur gerlijk Armbestuur aan de Beestenmarkt te Goes in hun nieuwe om geving verwelkomt, zal menig oudje wellicht bly zyn. Blij omdat zy, hoe goed z\j het overigens ook in tehuizen elders hadden, naar Goes konden terugkeren om hier hun laatste levensjaren door te brengen. Bly ook, omdat in dit geheel gemoderniseerde herenhuls, waar de ge hele in lichte kleuren uitgevoerde inrichting hun tegenlacht, een goe de verzorging hun deel zal zijn. Na een half jaar was het donder- - t d< - gerlijk Armbestuur, na de vele be slommeringen van de laatste maan den, in de gezellig uitgevoerde con versatiekamer er eens even rustig bij konden gaan zitten. Een officiële openingsplechtigheid wilde men niet organiseren, doch wel wilde het be stuur terecht nu eens aan het gemeentebestuur, vertegenwoordigd in de persoon van burgemeester Ten Kate en wethouder Bouwman, als mede aan de gemeentearts, dokter Van der Werff, tonen, hoe deze voor malige woning van oud-notaris Pi laar, thans is ingericht voor haar nieuwe bestemming. De voorzitter van het Armbestuur, do heer ?p deze gelegenheiL aoel van dit verzorg! Burgeriyk de Roo, green deze gelegenheid ook aan, om et aoel van dit verzorgingshuis uit een te zetten. Het is met de bedoe ling er mensen op te nemen, die fi- nanclëel in staat zijn in een rusthuis te verblHven. Men zal er alleen be jaarden huisvesten, die niet meer in een eigen huisje of bU de kinderen kunnen verblijven en verzorging no dig hebben. Tot dusver moesten dergelijke mensen op kosten van het Burgerlijk Armbestuur in inrichtingen elders worden ondergebracht. Juist het „overplanten" van deze oude mensen naar andere gemeenten was vaak bij zonder zwaar. Bovendien is dit be- (Advertentle) Ganzepoortstraat 3 Goes langryk duurder, dan de exploitatie van dit eigen tehuis. Nadat de voorzitter dank had ge bracht aan zijn medebestuursleden, de heren W. Hameiynck, Ph. Haver- hoek, A. Elenbaas en K. T. Bakker, die zich in het bijzonder belast heb ben met de uitvoering van de plannen werd een rondgang gemaakt door het ruime gebouw, dat aan 29 pa tiënten huisvesting zal kunnen bie den. De inrichting De benedenverdieping bevat be halve de gezellige conversatie zaal, een eetkamer voor hen, die nog gemakkelijk kunnen lopen, terwijl de voorkamer is ingericht als verblijf voor zes bedlegerige bejaarden. Hoewel bij langdurige' ziekte opname in een ziekenhuis zal moeten volgen, is deze kamer geheel met de inventaris van een ziekenzaal ingericht. Verder ls op de benedenverdieping nog de rui me keuken gelegen. Boven zy'n er twee kamers met vjjf bedden, drie kamers met twee bedden voor echtparen en een één persoonskamer. Voor het geval dat er een ernstige zieke mocht zijn, heeft men op deze verdieping ook hiervoor nog de beschikking over een apart kamertje. Voorts vindt men hier een ruime badkamer met zitbad en voor een verbinding met de in de voormalige conciërgewoning gelegen kamer van de directrice, heeft men een aantrekkelijke oplossing gevon den door een gang te bouwen, die te vens als een gezellig zitje voor de pa- tienten kan dienen. Op de ruime zolderverdieping zijn tenslotte voor de nog tamelflk valide mensen drie tweepersoonskamertjes gebouwd, terwjjl ook het personeel, nier vier kamertjes en een douchecel heeft gekregen. Alles is zeer gerie felijk en gezellig ingericht, op iedere kamer is er een radiodistributieaan- sluiting en door het gehele huis zorgt de centrale verwarming voor een be haaglijke temperatuur. Hoewel by volledige nieuwbouw wellicht op enkele punten een nog gerieflijker indeling mogelijk zou zijn geweest, mag dit verzorgings huis, waar naast de directrice nog een gediplomeerde verpleegster, twee verpleeghulpen en drie vrouwelijke Eersoneelsleden voor de huishoudelij- e dienst de bejaarden zullen ver zorgen, een belangrijke aanwinst ge noemd worden. R.K. H.B.S. te Oostburg aanbesteed In hotel „Mabesone" te Oostburg hebben de architecten F. Mol en F. Froger uit Breda ten overstaan van het bestuur van de Stichting voor Rooms Katholiek Middelbaar Onder wijs in Zeeuwsch-Vlaanderen aanbe steed de bouw van een rooms-katho- lieke H.B.S. te Oostburg. De inschrijvers waren: fa. Gebr. Kriekaard, Hengstdijk 764.000. Gebr. v. d. Poel, Terneuzen- 7S7.750,R. Verstraete en Zn., Oostburg 794.800,-^-; Gebr. v. Dijk, Enschede 803.400,—; Gebr. J. F. Strydonk en Zn., Oostburg 812.000,firma Achtmaal, Oü- denbos 817.000,Jac. Reynders, Hoeven 819.500,P. F. Barra, Oostburg 825.400,—; firma Gebr. Christiaansen, Oostburg 833.000, firma Bliek, Schoondykc 839.750, Verstelle en Verhagen, Vlissingen 843.000,A. F. Boogaard, Sluis f 844.000,— Bouwbedrijf J. Schutte, Zaandam 863.000,Gebr. de Bonth, Culemborg 877.000, Bouwmij. Korteweg, Breda 888.600.— firma J. Nijehuis, Arn hem 888.900,firma Winters, Breda 894.000.Gebr. Struljcken. Tilburg 895.000,—; N.V. Tepas. En schede 902.000,N.V. van Geels, aannemingsmaatschappij A mster- dam 908.000,Nationale Bouw onderneming, Tilburg 915.000,—V' De gunning werd aangehouden. De raming bedroeg 710.000, De speciale helikopterlijn Brussel- Axel-Rotterdam van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" zal met ingang van de zomerdienst (22 april a.s.) worden opgenomen in de normale lijndienst Brussel AntwerpenRotterdam. Dit'betekent, dat de exploitatie aan merkelijk goedkoper zal kunnen ge beuren en dat in verband daarmee de door Zeeuwsch-Vlaanderen te ver strekken subsidie geringer-zal kun nen zyn. De „Sabena" zal dus met in- VAN TOT OP VERKEERD SPOOR De varkenshandelaar De K. uit Krabbendijke kwam op de weg van Axel naar Kijkuit kennelijk „op ver keerd spoor" terecht, want de door hem bestuurde vrachtauto, waarin zich een lading biggen bevond, bot ste daar tegen een boom, die naast de weg stond. De auto werd bij deze ongebruikelijke wijze van stoppen zwaar beschadigd, maar de handelaar zelf „kwam er zonder kleerscheuren af" meldt onze berichtgever. Hoe de biggen het er afgebracht hebben, vermeldt de historie niet. De rijkspo litie maakte tegen De K. proces-ver baal op. RAPPE MANNETJES: Dat zijn rappe mannetjes, die daar in Vlissingen in veertien uur tijds vier woningen onder de kap hebben ge bracht. Dat is een moedgevend tem po! Daar heeft vermoedelijk menig geacht burger even de ogen bij uitge wreven en onze verslaggever schreef voortvarend, dat vanuit Vlissingen de victorie wel eens zou kunnen begin nen. De victorie over de woningnood. Hét ware te wensen. Niet alleen van wege de reeds lang zo nirlg verlang de- leniging van de huizennood, maar ook al vanwege die victorie. Want 't wordt tijd, dat we nu ein delijk, na zoveel eeuweneens afstap pen vun <lie Alkmaarse victorie. Dat weten we zo zoetjesaan wel. Boven dien heeft Alkmaar z'n kaas en sinds vorig jaar ook z'n snorren en deVlis- singers moeten het met Micliiel de Ruyter doen. Internationaal althans, want waar over de grenzen kent men Frans Naerebout of Betje Wolff 't Zou ook zo prettig allitereren „Van Vlissingen begint de Victorie". 'Veel beter dan in die Alkmaarse slagzin. Zaken, die ge niet mag on derschatten. Al was het alleen al met het oog op liet toerisme. Rappe mannetjes, die we in ere moeten houden. Vier woningen in veertien uur onder de kap. Dat is wel iets om even de adem bij in te hou den. Niet te lang natuurlijk. DUIK WERK Deze week is een begin gemaakt met het aanleggen van een grote dui ker onder de provinciale weg by het zogenaamde Stenen Kruis nabij de gemeente Tholen. Deze duiker zal dienen voor de waterafvoer van de polders benoorden de provinciale weg naar de Schekerloopolder en verder naar het gemaal „Eendracht" te Tho len, Daar deze duiker in twee gedeel ten wordt gelegd, behoeft men de weg niet voor het verkeer af te slui ten. GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar P. van AltenWy- na, dat aan de Prins Hendrik straat te Axel woont, vierde dezer dagen onder grote belangstelling zijn gouden huwelijksfeest. Talrij ke gelukwensen, waarvan sommi ge vergezeld gingen van geschen ken, bereikten het jubilerende paar. HAVENDRUKTE In de haven van Sint-Maartensdijk heerst vooral de laatste dagen een ongekende scheepvaartdrukte in ver band met de aardappelexport. Zater dag en woensdag vertrokken er respectievelijk de kustvaartuigen „Nyenstein" en „Taurus". Donderdag arriveerde de „Wolanda", die van daag geladen zal worden. gang van- 22 april (tot half oktober) geen extra toestel voor de dienst BrusselAxelRotterdam v.v., die op dinsdagen gevlogen wordt, meer inschakelen. Het normale lyntoestel van de dageljjkse dienst zal voortaan op dinsdag via Axel vliegen. Voor het reserveren van plaatsen zal een spe ciale regeling worden getroffen, ten einde te vermijden, dat de helikopter volgeboekt vanuit Brussel in Axel zou arriveren. Dit vernamen wij tijdens een donder dagmiddag in café „Het Centrum" te Axel gehouden contactbijeénkomst van de „Sabena", {georganiseerd in sa menwerking met de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Zeeuwsch- Vlaanderen. De plaatsvervangend voorzitter van de Kamer, H. A. A. Baron Collot d'Escury, deelde in een welkomstwoord vóórts nog mede. dat de dienst met ingang van dinsdag 20 maart als volgt is gewijzigd: vertrek uit Rotterdam om 17.15 uur (in plaats van om 15.30 uur), aankomst in Axel 18.05 uur. In deze contact-bijeenkomst, die werd bijgewoond door enige burge meesters uit Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeenten en door vertegenwoordi gers van Rijkspolitie en van V.V.V., gaf een vertegenwoordiger van de „Sabena" een overzicht van het ont staan en de ontwikkeling van de heli kopter en besprak hy de rol. die de „wentelwiek" in het hedendaags ver keer speelt. Hïi deelde o.m. mede. dat de „Sabena" ook Londen en Parijs in het helikopternet zal opnemen en dat nog dit jaar grotere toestellen (met 12 passagiersplaatsen, In plaats van 6) in gebruik zullen worden genomen. Tot besluit van deze bijeenkomst werden enkele films over de helikop terdiensten vertoond. Benoemd aan christelijke h.b.s. Met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot leraar Duits aan de chr. h.b.s. voor Walcheren in Mid delburg de heer A. J. van Rutten uit Middelburg. De heer Van Rutten is thans verbonden aan de gerefor meerde school voor u.l.o, aan de Nieuwe Haven in Middelburg. Advertentie ANNO 1714 Houdt deze „Oude Klare" -Itijd schenkklaar in huis! f 7,— p. literkruik f 3,60 p. „DE GRAU WE HENGST Hel beste paard van (de Schiedamse) stal. Advertentie KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS WUm* O XAN E Middelburgse padvinderij gaat twee jubilea vieren De Middelburgse Padvlnsters- en Padvindersgroepen bestaan dit jaar achtereenvolgens 40 en 45'jaar, ter gelegenheid waarvan een grootse Padvindersmarkt en Padvinders-Re vue zullen worden georganiseerd. Vijfenveertig jaar geleden werd op Walcheren de eerste Padvindersgroep opgericht; 5 jaar later gingen in Mid delburg oolc de meisjes meedoen in 't grote spel van -verkennen. Na vele ups en downs zijn de klei ne begingroepjes uitgegroeid tot 7 grote groepen met vele honderden le den. Deze groepen hebben gemeend dit lustrum niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Uit de ver schillende groepen werd een commis sie gevormd, die de moeilijke taak op zich nam de feestelijkheden voor te bereiden. Zaterdag 28 april a.s. zal op de Vismarkt een grote Padvindersmarkt worden gehouden, waarvan de ope ning za.1 geschieden om 14.30 uur. Vóór de opening zal een mars door de stad worden gemaakt. Zaterdag avond 5 mei a.s. zal in de grote zaal van het Schuttershof de P.V. Revue „Paluwal" worden opgevoerd (Pad vinderij Lustrum Walcheren)Deze revue 'is door verschillende leidsters en leiders samengesteld en wordt door Kabouters, Welpen, Padvind- sters en Padvinders voor het voetlicht gebracht. o (Slot van pag. X) elektricien of kantoorbediende, voor hem hebben zy' dezelfde rech ten en verplichtingen. De rechten zijn, dat ieder naar be lieven gebruik kan maken van het uitgebreide instrumentarium en dat hy zijn noodzakelijke materialen te gen een voordelige prys kan kopen, zo hy; ze niet zelf van huis meebrengt. De plichten zyn, dat een ieder zich aan het reglement onderwerpt, dat onder moer inhoudt, dat men aan het eind van zijn knutseluurtje de bank of, de machine, waaraan men heeft gewerkt, schoonmaakt. Daaraan ont komt niemand. Kameraadschap De geest onder de verzamelde knutselaars is zonder meer uitste kend en kameraadsch «.ppelijk. Een timmerman, die zich in zijn vrije uren onledig houdt met metaalbewerking, wordt in „moeilijkheden" ter zijde ge staan door de vakman, die toevallig ook aanwezig is en zich op zyn beurt Deze ingenieur bouwt zelf een kano en legt in de „Help U Zelf"-werk plaats de laatste hand aan het roer voor dit vaartuig. fAdvertentie In één nacht Uw handen gaaf en zacht Vraag Uw Apotheker of Drogist C.V.P.-vergunningen voor Zeeuwse busondememers Zoals reeds zaterdag j.l. is ge meld, heeft de Commissie Vergun ningen Personen Vervoer (C.V.P.) vórige week haar uitspraken ge daan inzake de vergunningsaanvra gen en wijzigingen, die de Zeeuwse autobusondernemingen verlangden. Daarbij werden alle thans nog lo pende vergunningen, die op 1 januari 1958 komen te vervallen, met tien jaar verlengd. Welke gevolgen dit had voor de diensten van verschil lende ondernemingen werd reeds ge meld. Vermelding verdient echter nog, dat het verzoek van de Thoolse Autobus Diensten om de verbinding tussen Stavenisse en St. Annaland op te heffen werd afgewezen. De ge meentebesturen op net eiland had- den namelijk de wens te kennen ge geven deze verbinding te handhaven en verder meende de commissie, dat er geen voldoende grond bestaat om de verbinding op te heffen. De diensten, die Belgische onderne mers uitvoeren van Antwerpen en St. Niklaas naar Hulst ondergingen geen wijziging en ook de betrokken vergunningen werden verlengd. Ten- sjotte heeft de Stoomtram „Walche ren" een tijdelijke vergunning ont vangen voor het bij wijze van proef uitvoeren van een aantal ritten Mid delburgDishoeck gedurende de zo mer. Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft indertijd hiertoe een verzoek gedaan. Wanneer voor deze verbinding voldoende animo blijkt te bestaan kan later een definitieve vergunning worden aangevraagd. op iets heeft geworpen, dat de koper slager weer beter ligt. De heer Bee- lces toonde zich vol lof over de wyze, waarop men met de materialen om gaat. Wie de gang van zaken in een groot bedryf kent, weet wat het zeg gen wil, dat in deze werkplaats in de biina twee jaar dat zij draait, nog niet "één stukje gereedschap is weg geraakt! De oplossing v< or dit pret tige verschijnsel is niet zo moeilijk, want zo vertelde de „gastheer" „Men beschouwt het gereedschap als van zichzelf". Deze uitspraak Illu streert' wel het duidelijkst de wyze, waarop de gasten zich in de werk plaats in hun werkplaats thuis- voelen. Een lasser, dl» bezig was met het maken van een gieter en dus, wat zyn vak betreft, „zyn boekje te buiten ging", werd geholpen door 'n plaat werker, die van dit soort werk „meer kaas gegeten"- had. Hn merkte daar- by typisch op: „Het is hier niet alleen een „Help U Zelf "-werkplaats, maar ook een „Helpt Elkander"-werk- plaats!" Aan één van de werkbanken mani puleerde een zware man met latten en triplex. De heer Beekes, die onze blik had gevolgd en kennelijk al zijn mensen op zijn duimpje kent vertelde lachend, dat de betrokken ■meneer* bezig'was'met het maken van de koffers, die hem by zyn aan staande emigratie dienstbaar zullen zijn. Want de Poolse*heer Fialkowski schilder van beroep gaat 'bin nenkort in de Verenigde Staten een nieuwe toekomst opbouwen. Wat men maakt Voorts zagen we er onder andere een lichtmetaalbewerker, die 'n hou ten ledikant maakte; een elektrisch lasser, die zich bezighield met het vervaardigen van 'n f ietsstoeltje voor zijn jongste; een theoreticus, die een kano maakt; eenja, noem eigen- lyk maar op! „De Schelde" heeft hier in de meest ware zin van het woord „van de nood ee:. deugd gemaakt", een deugd, die de navolging alles zins waard <s voor wélk-bedrijf, wé.ér ook. In het bedryf wordt nu n;et meer „gebeunhaast", want zij, die knutselen willen, hebben nu ook In hun vrije uren de machi nes tot hun beschikking, die zy daarvoor nodig hebben. Nee, zij hebben zelfs veel méér by de hand. Iedere avond van een werkdag behalve de zaterdag kan men in de werkplaats terecht van zeven uur tot half tien. Ook aan de ploegwer- kers is o-edacht. Zij zijn de gasten op woensdag- en donderdagmiddagen van half di-le tot vijf uur of op dins dagmorgen van half tien tot twaalf uur, We zeiden het reeds: de belangstel ling is om-erwacht groot. Wanneer 's avonds om zeven uur de deur open gaat, hebben enkelen reeds minuten staan wachten om er zeker van te zijn. juist 'ie avond de machine te gebruiken, die zy nodig hebben. Mevrouw J. Hoek-Berkhof in Wilp overleden Op 56-jarige leeftijd is te Wile (Gld.) plotseling door een hartaanval overleden mevrouw J. Hoek-Berkliof, 'andelHk presidente van de hervorpi- de vrouwengroep C.J.V.F. Mevrouw Hóek was zeer aan Zeeland gehecht' en in brede krinc in deze provincie een zeer geziene figuur, zy hield re gelmatig contact met de Zeeuwse af delingen van de hervormde vrouwen groep en trad talr'ike ma'en in pro vinciale-, kring- e" ei mc-iicverga dé- ringen in deze provlne'e on, Nr de ramp he «ft zioh beijverd voor het uitzenden van inden van de vrouwengroenen uit «Ie rqmn-pehie- den naar hervormd" ontspannings centra.. Vlassers vergaderden in Roosendaal Zaterdag wordt in Roosendaal een speciale vergadering belegd door de Federatie van Nederlandse Vlassers. Doel van de bijeenkomst is te kopien tot betere samenwerking met de Zeeuwse vlassers, die het oneens zyn met het algemene beleid van het hoofdbestuur en zelfs hebben ge dreigd een zelfstandige afdeling op te richten. De West-Brabantse vlassers dip over het algemeen gematigde zijn in hun eisen worden eveneens uitgeno digd. De Zeeuwse en Brabantse vlassers vertegenwoordigen meer dan de helft van allé in ons land aanwezige vlas sers. (Advertentie) N.Th. de JONG en ZN. Srp/ETEfSSTRftPT 11 ra:3344 middelburg GRAVEURS JUWELIERS UORLOGERS Verlovingsringen Middelburgs Engelse kerk 31 maart weer in gebruik Naar wij vernemen zal zaterdag 31 maart a.s.' de Engelse kerk aan de Simpelhuisstraat m Middelburg weer in gebruik worden genomen na een restauratie van ongeveer anderhalf jaar. Dit zal geschieden tijdens een -D. kerkdienst, die om 14.30 uur :gint. Ook het gerestaureerde or- 0j1 zal in deze dienst door een eer ste bespeling weer in gebruik worden genomen. De i-estauratie begon in 1954. Gelet op het feit, dat het aantal zitplaatsen in het kerkgebouw zeer beperkt is zal slechts een vrij gering aantal geno digden de dienst kunnen meemaken. Na afloop van de kerkdienst is er voor ieder gelegenheid van 19.30 21.30 uur de gerestaureerde kerk en de door de leden van de gemeen te geschonken voorwerpen voor dit bedehuis te bezichtigen. Examens Aan de Theologische Hogeschool te Kampen is geslaagd v,oor het doet. examen ds. J. de Vuyst. Chr. Geref. pred. te Vlissingen. De classis Noord-Bi'abant-Limburg heeft prae- laratoir geëxamineerd en beroep- jaar verklaard de heer K. C. Smou- ter te Breda. (Advertentie) Met chronometers gewapend heelt de jury uitgemaakt, dat hij onbe twistbaar de snelste is en nu met de lauwerkransomhangen zijn ererondje rijden mag. Als U de kwaliteit van soep wilt bepalen dan komt er geed chro nometer aan te pas. Uw smaak Is dan de belangrijke factor even onfeilbaar als de tijdmeter van het jurylid. Bij de eerste lepel, die U van Uw OXO soep neemt, proeft U dat OXO wat smaak, geur en kwali teit betreft, vèrult aan de kop ligt. Tracteer Uw huisgenoten morgen eens op OXO soep (U kunt uit vele soorten kiezen) en wij zijn overtuigd, dat zij na het eerste bord reikhalzend naar een extra ereronde zullen uitzien „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep,' Cham pignonsoep, Vermicelllsoep, Aspergesoep, Brulnebonensoep VANDAAG. Middelburg Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie schilderijen Zeeuw se Kunstenaarskring, 9—18 uur: Elec tro: Gevaren ener wereldstad", (18 f19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Be rucht", (18 jr.), 20 uur; Schuttershof: Lezing „Vah Lumlnlsme tot kublime". 20 uur. Vlissingen Alhambra: „La Strada", (18 Jr.). 19 en 21 uur; Luxor: "„Vertwijfel de speurtocht", (14 Jr.), 20 uur; Britan- maj Nutslezing Vlaamse schilderkunst. Goes Grand Theater: „Terug uit de hel", (14 jr.) ,20 uur, cinemasc.; Schut tershof: Jeugdultvoerlng gymnastiek vereniging „Volharding", 19.30 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2