Bankdirectie requisitoir in protesteerde tegen zaak-Jungschlager Bij algem. ouder domsverzekering: korting op overheidspensioenen GRIEP! Chefariae 4 AAMBEIEN Incasso-Bank ny: PRODUKTSCHAP AARDAPPELEN BESPRAK GARANTIEPRIJZEN RAAD VOOR JEUGDVORMING ARABISCH-INDISCHE WERELD IS IN BEROERING Blijf meester 12 PROV IN 01 ALB ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1958. BEWIJSSTUKKEN ZIJN NIET MIS TE VERSTAAN Bezoeken aan kantoor te Maastricht vallen niet te ontkennen De directie van de Amsterdamsche Bank N.V. te Amsterdam heeft Woensdagochtend op een persconferentie in haar hoofdkantoor aan de Herengracht, waartoe behalve de Nederlandse ook vertegenwoordigers van de buitenlandse pers waren uitgenodigd, een verklaring uitgege ven, waarin zjj met alle nadruk en met alle haar ten dienste staande bewijsstukken officieel bevestigde, dat Leon Jungschlager in het tijd vak van 81 juli 1950 tot 32 maart 1951 gelden bij haar kantoor in Maastricht heeft opgenomen. Resumerend komt de directie in deze verklaring tot de conclusie, dat het „onmogelijk is een bezoek van de heer Jungschlager aan ons kantoor te Maastricht in bovengenoemd tjjdvak te ontkennen". De reden, die de directie er toe heeft gebracht, deze stap te doen, is, dat de officier van justitie, Soenario, in zyn requisitoir tegen Jung- achlager de door de heer E. J. H. Bertin, algemeen procuratiehouder van het kantoor Maastricht, als getuige k décharge afgelegde verkla ringen en de door de bank geproduceerde bewijsstukken „terzijde heeft geschoven met de opmerking, dat kwitanties tevoren gemaakt, gete kend en gedateerd kunnen worden". Tegen deze bewering van de offi cier wenste de directie van de Am sterdamsche Bank N.V. op te komen, „niet alleen omdat hier een blaam op onze instelling is geworpen, maar ook omdat wij de hoop koesteren, dat een rechtzetten van de feiten door middel van de pers er misschien toe kan bijdragen, dat hy, die in de on derhavige procedure een vonnis zal moeten vellen, een juistere indruk krQgt van de door onze genoemde functionaris naar voren gebrachte feiten dan die, in het requisitoir ge wekt". Van de uitvoerige verklaring, waar- bjj woensdagochtend fotocopïeën van door m jM-3- chèi steld, is thans een exemnl weg aan rechter Maengkom en een aan de officier van justitie Soenario. Behalve de uitgedeelde fotocopïeën waren op de persconferentie ter over. tuiging voor de journalisten alle ori ginele bewijsstukken aanwezig. Drie punten De directie van de bank verklaar de bü deze gelegenheid officieel: 1. De heer Jungschlager heeft van 31 juli 1950 af tot 22 maart 1951 in totaal 26 maal persoonlyk aan de kas gedisponeerd door middel van cheques, waarvan er 25 op de dag zelf door beambten van de Amsterdamsche Bank N.V. werden uitgeschreven, terwyi er een door ae heer Jungschlager zelf is Ingevuld; 2. De heer Jungschlager heeft op 28 maart 1951 en 9 april 1951 de door de procuratiehouder Pans ingevulde opdi'achten tot aankoop van effecten ondertekend; 3. De heeï- Jungschlager heeft op 25 april 1951 persoonlyk een giro-opdracht getekend. „Bq ieder bezoek is hy in aanra king gekomen met tenminste twee employé's". zo gaat de verklaring verder. „Wy kunnen dit met zo gro te stelligheid verklaren, omdat ty- dens elk bezoek een chègue dan wel een effectenorder, een giro-opdracht dan wel een stortingsbewy's is opge maakt, dat door de heer Jungschla ger is getekend en door twee beamb- Advertentie) Bluf dat pijnlijk branden van overtollig maagzuur! Beter nog: voorkom het I leem Bennies. Overtollig maagzuur is de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo on aangenaam de pijn, zo eenvoudig de remedie! Gewoon één of twee Rennies laten smelten op de tong. Ze smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pas. Direct is de brand geblust en daarmede de pijn verdwenen. Als U maar zorgt Rennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust, zonder angst voor dat nare zuurbranden. Zo sal het fabriekscomplex van de n.v. Nedcrlandsche Ford Automobiel FaV'iek te Amsterdam er in 1957 uit zien na de voltoüng van het uitbrei- dings-project, waardoor de totale vloeroppervlakte van 24000 m2 ge bracht wordt op 45000 mS. De pro- duktiecapasiteit zal dan den per 8 uur bedragen. <00 ten is gefiatteerd, o.a. om vast te leggen, dat de handtekening op die stukken gesteld was door de daarin genoemde persoon. Dit fiatteren is niets byzonders: dat gebeurt ten aan zien van iedere cliënt en by elke bankinstelling. Op die wyze hebben tenminste negen van de employé's van ons kantoor Maastricht persoon iyk contact met de heer Jungschla ger gehad". „Vergissingen in de identiteit van de persoon kunnen niet hebben plaats gehad, alleen al omdat men bij onze bankinstelling, zoals trouwens by el ke bankinstelling, wanneer men niet bekend is bij de behandelende em ployé, zich deugdelijk moet legitime ren, maar bovendien omdat de heer Bertin, een der getuigen in het pro ces, de heer Jungschlager al langer dan 35 jaar kent. Onze procuratie houder Pans kent de heer Jungschla ger al langer dan 30 jaar, terwijl de heren Klinkenbergh, Bernards en Lu- cassen, resp. directeur van ons kan toor te Maastricht, kassier, en be ambte aldaar, de heer Jungschlager kennen van het openen van zijn re kening bij dat kantoor in 1947 af. Tenslotte kent onze employé de heer Bastiaens, de heer Jungschlager se dert 1948. Resumerende, is het onmogelijk 'n bezoek van de heer Jungschlager aan ons kantoor te Maastricht op de bovengenoemde data te ontkennen". SAASTiSCHT MAAS'IMCHT mkr tegtm deze chec |lllllllllllllll!lllllllllllll!llllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||j||||||||||f g „Zo'n doodgewone g aardappel" §1 „Zo'n doodgewone aardappel M heet een door Polygoon-Profil- ti naar een scenario van Méls van der Meeberg vervaardigde kleurenfilmdie in de kantine H van het gebouw der agrarische produktschappen te Den Haag §f ten doop werd gehouden. M Deze film is een onderdeel van het voorlichtingsprogram- §f ma van de propagandastichting H consumptie-aardappelen, dat de Nederlandse huisvrouw zal s worden aangeboden, zowel op tentoonstellingen als op verga- deringen van huisvrouwen. NADER OVERLEG NOODZAKELIJK Discussie over levering door teler aan consument Tijdens de dinsdag, gehouden openbare bestuursvergadering van het Produktschap Aardappelen is gesproken over areaalheffing op en garantieprijzen voor consump tieaardappelen. Men liet voors hands de fabrieksaardappelen bui ten beschouwing. Op grond van een nota werden de meningen van de in het produkt schap vertegenwoordigde belangen groepen gepeild. De areaalheffing is bedoeld om de telers tegen te la ge prijzen in slechte jaren te be schermen. Het tegenwoordige over namefonds, dat in feite een parti culier garantiefonds is, bevat nog plus minus acht miljoen gulden, bij een totaalproduktle van onge veer vierhonderd miljoen ton aard appelen per jaar in Nederland. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de verbruiksaardappel als basisprodukt moet worden aange merkt. Een deel der leden van het produktschap bleek van oordeel, dat voor dit basisprodukt overheidsga- rantie dient te worden gegeven, wel ke 75 procent van de door het land bouw economisch instituut (B.E.I.) berekende teeltkosten zou moeten bedragen. De areaalheffing zou dan kunnen vervallen. Anderen waren van mening dat, zeker bq een lagere garantie dan 75 een areaaiheffing onontbeer- ïy'k zou zyn. Een derde groepering wenst noch heffing noch garanties, doch een volledige vrije markt. Hier tegen kwamen zy, die de af-'' als basisprodukt zqn voornamelyk c weer. beschouwen, e telers, in het ge- Gezien de verdeelde meningen werd een commissie benoemd, die over de ze aangelegenheden met het bestuur van het landbouwschap en eventueel met de minister van Landbouw ln overleg zal treden. Een tweede punt van discussie was een klacht over het feit, dat in sommige streken van ons land aardappeltelers rechtstreeks aan particulieren leveren. Men heeft er in de federatie van kleinhande laren iii aardappelen geen bezwaar tegen, dat dit op de traditionele manier geschiedt, byvoorbeeld door Het verzorgen van winter voorraden, maar wel komt men op tégen het leuren langs deuren door boeren die door lage prijzen in sommige gevallen de zaken van de kleinhandel met 80 procent van de omzet benadelen. Deze boeren, zo zeggen de detaillisten, kunnen de verzorgende taak van de klein handel toch niet overnemen. Zodra er door weersomstandigheden of gebrek aan voorraad een kink in de kabel komt. is het publiek toch weer op de kleinhandel aangewe zen. De kwestie werd voor een nader beraad aangehouden, evenals een klacht over het feit, dat gewassen en verpakte aardappelen franco huls ln de grote steden voor dertien cent per kg aan de detaillisten geleverd wor den, doch door dezen voor 25 tot 26 cent per kg aan de hulsvrouw worden doorverkocht. Een van de zesentwintig kwitanties, getekend door dr. heer L. Jung schlager, die ondubbelzinnig bewijzen, dat de heer Jungschlager zich op de afgestempelde data in ons land en wel in Maastricht bevond. Deze stuk ken zijn afkomstig uit de archieven van de Amsterdamsche Bank-lncas- sobank te Maastricht. Dr. De Koning benoemd tot voorzitter. Zoals bekend, is ingesteld de Raad voor de Jeugdvorming, die de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen desgevraagd of uit eigen beweging van advies dient by de ver vulling van de taak, die de overheid heeft met betrekking tot de vorming van de jeugd buiten schoolverband. Op grond van de bevoegdheid, in de wet verleend, heeft de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen de raad by beschikking verdeeld ïn de volgende rijf afdelingen: 1. De afdeling jeugdwerk. Zij be handelt aangelegenheden betreffen de de vorming van jeugdige personen buiten de tijd, waarin op school onderwys wordt genoten, of waarin beroepsarbeid wordt verricht met name in organisaties voor de „vrije jeugdvorming" en vanwege instellin gen ten dienste van de vrije jeugd vorming. 2. De afdeling bijzonder jeugdwerk. Deze behandelt aangelegenheden be treffende de vorming van jeugdige personen, zoals deze geschiedt door organisaties voor het „jeugdzorg- werk" en in kampen en internaten voor „sociale jeugdzorg". 3. De afdeling vormingsinstituten, die aangelegenheden behandelt be treffende de vorming van de werken de jeugd, zoals deze geschiedt in „vormingsinstituten voor leerplicht- vrije jeugd". 4. De afdeling jeugdsport. Zy be handelt aangelegenheden betreffende de vorming van jeugdige personen, zoals deze geschiedt in sportorganisa ties. 5. De afdeling opleidingen, die aan gelegenheden behandelt van algeme ne aard betreffende de opleiding voor leidinggevende functies op het ter rein van de jeugdvorming. Tot lid en voorzitter van de Raad voor de Jeugdvorming is benoemd dr. J. A. de Koning te Utrecht, tot lid en ere-voorzitter mr. R. G. A. Höppener te Roermond. Eerlijke straatventer. Een 41-jarige Rotterdamse straat venter kwam aan het politiebureau vertellen, dat hy by het opmaken van zyn kas een bedrag van 90,- had overgehouden. Hy vermoedde, dat een van zyn klanten hem by ver gissing een biliet van 100 in plaats van een van 10 gegeven had. De recherche van het bureau probeert nu de benadeelde op te sporen. Advertentie Vier trerlcelijlt betrouwbare middelen helpen elkaar en --doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiel verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. 0e combinatie Chefarine „4" doel werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 65 et in Roosendaal Vyf en dertig sigarenmakers en andere arbeiders van een sigarenfa briek te Roosendaal hebben tegen zaterdag ontslag gekregen met het oog op de onlangs doorgevoerde me chanisatie in de fabricage van knak- modellen. Reeds vorig jaar zyn de sigarenmakers op deze maatregel voorbereid. Omdat veie sigarenma kers al op vergevorderde leeftyd zyn of dit jaar met pensioen zouden fa an, hebben zy zich by de genomen eslissing neergelegd. (Advertentie) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten e In Oxford, Pennsylvanlë, zijn elf men- omgekomen bij een brand in een houten woning, die met asfaltpapier was bedekt. Een enorm gebied van onze aarde, van Marokko aan de Atlantische Oceaan, tot diep in Azië, is in beroering. Vier eetmen hebben de enorme volksmassa's, die het bewonen, tn een of andere vorm onder de heerschap pij der Westeuropese mogendheden gestaan. Véle van deze volken hebben thans hun onafhankelijkheid gekregen. De Russische troeven zijn.van politieke aard: zij maken eenvoudig ge bruik van de reacties, die de westelijke politiek der militaire verdragen in de landen van Noord-Afrika en Zuid-Azië heeft verwerkt. Het Westen steunt Pakistan, de Sowjets steunen India en Afghanistan. Het Westen steunt de zogenaamde „noordelijke gordel" met Irak en Perzië, de Sow jets de zuidelijke gordel" met Egypte, Syrië .en Saoedi-Arabië. Door de militaire verdragen met de landen, die aan de zijde van het Westen staan, is voor de Russen de toegang geopend tot de landen, die, niet aan de westelijke kant staan, omdat zij het denkbeeld van neutra iteit aanhangen. Het Westen is door deze politiek van Rusland in een moeilijk parket ge raakt. Nadat het zijn Aziatische bondgenoten wapens heeft geleverd en daardoor boven de andere in dit gebied gelegen naties heeft bevoordeeld kan het er de Russen lastig een verwijt van maken, dat zij hunnerzijds zekere landen met voorkeur behandelen. Er schijnt weinig reden te zijn voor de hoop, dat de snelle verslechtering van de westelijke positie kan worden afgeremd. Jordanië heeft Engeland verzocht terug te komen van zijn besluit om 15 officie ren, die ln het Arabische Legioen dienen, terug te roepen. WETSONTWERP VOOR DE OUDE DAG Aanpassing van regelingen voor reeds gepensioneerden By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot beperking van de uitbetaling van een overheidspensioen by gelijktijdige aan spraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet. Aan de door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en van Ma rine ondertekende memorie van toelichting wordt het volgende ont leend Met de zienswijze, dat de reeds verleende pensioenen nog niet zoda nig zijn aangepast, dat zy geacht kunnen worden een alleszins redelyke voorziening te bieden, kan de regering zich verenigen. In verband daarmede zullen op korte termyn voorstellen worden ingediend, die de strekking hebben bedoelde pensioenen aan het geldende bezoldigings- peil aan te passen. Aangezien de regering met de staatscommissie voor de pensioen voorziening voorts van oordeel is, dat van een redelyke pensioen voorziening slechts kan worden gesproken, indien tevens het geldende degressieve stelsel van pensioenberekening wordt herzien, zal boven dien op korte termyn een voorstel tot verbetering van het pensioen berekeningsstelsel worden ingediend. Zouden de ambtenaren en de daarmede gelijk te stellen perso nen zonder meer onder de werking van de algemene ouderdomsverze- kering worden gebracht, dan zou dit tot gevolg kunnen hebben, dat het totale pensioeninkomen boven het laatstgenoten arbeidsinkomen na aftrek van premïeverhaal zou uitkomen. Er moet naar het Inzicht der regering een zodanige beperking worden toegepast, dat het totale pensioeninkomen in een redelijke verhouding staat tot het laatstge noten arbeidsinkomen. De beper king zal, gezien het karakter van de algemene ouderdomsverzeke- rin^, dus moeten geschieden op het ambtelijke pensioen. Voor de algemene wettelijke ouder- domsverzekering zal moeten worden bijgedragen van het 15de tot het 65ste jaar. Hij die b.v. on zijn 30ste jaar in overheidsdienst treedt, heeft dus reeds uitzicht op 15/50 deel van het algemeen ouderdomspensioen. De regering acht het redelijk, dat deel van het algemeen ouderdoms pensioen buiten de regeling van de mbtelij beperking van het ambtelijk pen sioen te houden. In het genoemde ge val betekent dit, dat het ambtelijk pensioen, indien geen dubbeltelling van diensttijd plaats heeft, gevonden, met 35/50 gedeelte van het algemeen ouderdomspensioen wordt beperkt. Indien dubbeltelling heeft plaatsge had, telt deze diensttijd ook voor de beperking dubbel meé. De regering is voornemens op kor te termijn een wetsvoorstel tot ver dere aanpassing der reeds verleende pensloenpn ln te dienen. De regering stelt zich voor, deze aanpassing te doen plaatsvinden aan de hand van het verloop van de salariëring van het burgerlijk rijkspersoneel, van het militair personeel en van het perso neel der Nederlandse Spoorwegen, waarbij voor de berekening van iudex- Advertentie). 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Da tabletje glas water is alles wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. cijfers het Centraal Bureau voor de Statistiek is ingeschakeld. Hierbij zal er naar worden ge streefd, tot een nieuwe algemene toeslag te komen, waarin de reeds verleende toeslagen zullen opgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8