Commerciële televisie bereidt zicb voor op spoedige start Caballero Langdurige verpleging brengt vaak grote financiële lasten mee J MIUPIM BURGEMEESTER VAN NEW YORK WORSTELT MET PROBLEMEN „They taste like home" DE VROUWEN IN HANOI ZIJN GEEN „VLINDERS" MEER DONDERDAG 15 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE CO U RANT 11 T.E.M. IN ROTTERDAMS BEURSGEBOUW Concessie al bij minister aangevraagd (Van een speciale verslaggever.) Op de derde étage van het reusachtige Beursgebouw aan de Cool- singel in Rotterdam is sinds kort het nog bescheiden kantoor gevestigd van de Televisie Exploitatie Mij. N.V. i.o. Dat i.o. betekent „in op richting", wat dus inhoudt, dat in het Maasstedeljjke bureel thans de lopende zaken van de nieuwe commerciële T.V. geregeld worden. Hier zetelt voor zolang de T.E.M. nog in afwachting is van de concessie verlening door de minister, mr. C. W. A. Abbenhuis. Deze organisator wordt geassisteerd door administrateur J. Gros en een secretaresse. In een van de koninklijke receptiezalen op die étage hebben de beide heren ons het een en ander verteld omtrent het geraamte van de grote organisatie, die uiteraard staat of valt met de beslissing van Zijne Excellentie. Dezer dagen is de concessie-aanvrage met de sta tuten van de T.E.M. naar Den Haag gezonden en men verwacht, dat er over een maand of vier, zes, wel antwoord zal zijn gekomen. 'arama's deeld te worden. De T.E.M. zou ge worden positief lager dan die in En- bruik maken van de zendtijd, die de geland, waar voor één minuut zend- N.T.S. thans onbenut laat. Er zal een tijd via de Londen-zender nog altijd nieuwe studio gebouwd moeten wor- 10.000 moet worden betaald. Boven- den. Alles wat daarmee samenhangt dien komen er ook bij de TJEM. spe- heeft reeds de aandacht. Concrete ciale tarieven welke afhankelijk zijn van dag en tijd der uitzending (voor zaterdagavonden is de prijs hoger dan voor een woensdagmiddag) Er zal binnenkort een Raad van Advies in het leven worden geroepen waarin vooraanstaande personen uit de culturele sector zitting zullen ne men. Dit college heeft tot taak er aar mee te werken, dat de programma's op een verantwoord peil zullen staan. Daarmee wordt dus reeds automa. tisch de stelling van talrijke bevoor- oordeelden weggenomen, dat de uit zendingen toch maat' van een zeer oppervlakkige aard zullen zijn. De programma's zullen niet veel afwij ken van die der N.T.S., met dien ver stande, dat de T.E.M. waarschijnlijk kwalitatief nog beter voor de dag kan komen, aangezien het budget meer mogelijkheden zal laten". Wat de reclame betreft, vertelde mr. Abbenhuis, dat in maximum zes minuten per uur in de pauzes tussen de verschillende afgeronde program ma's zoals in de bioscoop, meer dan één adverteerder reclame mag voe ren. „In vijf seconden kan men al heel veel duidelijk maken. Wanneer het goed gebeurt althans! Er zullen ook nauw omschreven maatstaven worden aangelegd met het oog op de kwaliteit van de reclame. Deze moet aan bepaalde minimum-eisen voldoen. Alles hangt thans natuurlijk af van het besluit van de minister over de concessie-aanvrage. Om overigens al een behoorlijk eind op weg te zgn met de organisatie, heeft zi.cn een werk comité van acht deelnemers gevormd, die ieder afzonderlek een groot aan tal contactfiguren en medewerkers achter zich hebben. Ieder der deelnemers bestrijkt een apart terrein: reclame, financiën, organisatie, techniek, cultuur enz. Verhouding Een belangrijk aspect is uiter aard de verhouding ten opzichte van de N.T.S. Men heeft bij de T. E.M. direct vooropgesteld, dat de ze zo goed mogelijk moet zijn. „Wij staan in geen enkel opzicht tegen over de N.T.S.", aldus de heer Ab benhuis. „En zo er al stemmen zijn opgegaan, dat wij de positie van de stichting doelbewust zouden willen ondergraven, kunnen wij alleen zeggen, dat zulks een absurde theorie is. Via Lopik „Omtrent de definitieve accomoda te van de T.E.M. is nog niet veel te zeggen. De eerste uitzendingen zul len wel lopen via Lopik. Van over heidswege dienen de zenduren ver- Behoort U oolc nog tot die ouder wetse lieden die gewoon een ladder gebruiken voor het schilderen van hun huis aan de buitenkant 9 Waar om d'-et U het niet als deze jonge man uit het stadje Santa Anna in Californië! Die nam er zijn „akroba- tenfiets" bij en het schilderwerk liep wat men noemt op rolletjés.... plannen zjjn er echter nog niet. Wjj verwerken étappe voor etappe", zo zei mr. Abbenhuis. „De T.E.M. is eigenljjk een uit vloeisel van de T.V.-activiteiten op de E 55. Naar aanleiding daar van heeft een aantal deskundl- Sen en belangstellenden de hoof- en bH elkaar gestoken. Er wer den diverse kopstukken uit het bedrijfsleven geïnteresseerd en aldus kwam een en ander tot stand. Realiteit De Kamer zal ongetwijfeld van gedachten wisselen over de com merciële T.V., hetgeen ook al meer dan eens werd aangekondigd door minister Cals. Bij de T.E.M. hoopt men nu maar, dat de volksverte genwoordigers een open oog zul len hebben voor de realiteit. W.F.T.U. naar Praag. De (communistische) wereldfede ratie van vakverenigingen (W.F.T. U.) die uit Wenen moet verdwijnen, heeft haar hoofdkwartier in Praag opgeslagen, aldus een bericht van Radio Praag. Formeel moet het be sluit nog worden goedgekeurd door de conventie van de federatie, die in het najaar gehouden wordt, doch die goedkeuring geldt als zeker. (United Press). GELD AUTO'S DE JEUGD Grootste stad ter wereld geen smeltkroes (Van onze correspondent te New York) Robert. Wagner, New Yorks burgemeester, vader van de grootste stad ter wereld met 7 miljoen zielen in het onmiddellijke stadsgebied en 12 miljoen in een cirkel van 75 km om het eiland Manhattan heeft twee leuzen op het puntje van zijn tong'. Wanneer deputaties bij hem komen kla gen over de verkeerssituatie in de binnenstad, dan citeert hij de uitspraak van zijn voorganger, Fiorélle la Guardia: „je kunt het verkeer in New York alleen maar de baas op de dag dat taxi-chauffeurs en vrachtrijders teoerlijkertyd staken". Geldt de klacht het steeds hoger peil der belastin gen, dan luidt het antwoord: „in de woestijn betaal je géén belasting". Wat zijn grootste problemen zijn? „Belastingen verkeer en jeugd- misdrljf", zegt Robert Wagner. Het eerste punt is het makkelijkst te verklaren. De bevolking is geneigd alleen het regime te minnen, dat be. lastingen verlaagt. Tegelijkertijd vraagt men om steeds meer dien sten. „Wij overwegen thans bijvoor beeld om het politiekorps met 5000 man uit te breiden een stap die bepaald noodzakelijk is. Maar de kosten aan een dergelijk besluit ver. den bedragen op zijn minst al 20.000.000 dollar aan salarissen, en vermoedelijk eerder 25 miljoen met bijkomende kosten. Hoe dek je die post 600.000 auto's De verkeersproblemen van New York, waar Iedere dag nog afgezien van de vervoermidde len van de stadsbewoners zelf 600.000 auto's in- en uitgaan, zijn vrijwel onbeschrijfelijk. Van het eiland Manhattan zijn er maar zes wegen naar de „buiten wereld". Menige automobilist heeft menige avond omtrent spitsuur méér dan een uur moeten wachten vóór hij zelfs de oprit van een der tun nels. of bruggen kon benaderen! „Waaraan ik niet geloof, is het begrip, dat New York een „smelt kroes" is. Dat impliceert immers, dat je uit het mengsel een soort een heidsmens produceert. Niets is min der het geval. De immigranten be houden het karakter, de cultuur van het land van him herkomst." (Advertentie) (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor CabaUero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. CONSTANTE KWALITEIT |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||!ll|||||||||||!jj| p Stalin „bescherm- j heiligevan de NAVO. H Generaal Alfred Gruenther. de Navo-bevelhebbber in Euro- m P?. heeft dinsdag op een pers- conferentie in Ottawa ver- H klaard, dat Stalin eigenlijk de „beschermheilige" van de Navo M is geweest. „Steeds als wij het wat kalmer aan wilden doen, s porde hjj de zaak weer op", zo EEN JAAR NA DE SCHEIDING. Rijst werd betaalmiddel Meer dan een jaar is er voorbijgegaan, sinds voor de stryd In Indo- China het „staakt het vuren" werd afgekondigd en Vietnam in twee sta ten werd verdeeld. In dat jaar is er ontzaglijk veel veranderd. Het vroeger zo levendige Hanoi is nu een stad zonder vreugde geworden. Dat de grote boulevards stil geworden zjjn, waar men alleen nog auto's van diploma ten en leden van de Internationale commissie ziet, betekent nog niet zo veel. Neen, dc hele stad is stil geworden, de glimlach is zelfs van de ge zichten der inwoners verdwenen en het ziet èr naar uit, dat de Vietmlnh er in geslaagd is. de mannen en vrouwen van Hanoï een geestelijke veran dering te doen ondergaan, aldus een artikel in „France-Soir". De vroeger zo levenslustige jonge bestuurders van de fietstaxi's lijken tegenwoordig wel versteend te zijn. Urenlang zitten zij zonder een woord te zeggen op oosterse wijze op hun hielen gehurkt, in afwachting van 'n bijna zeldzaam opdoemende klant. Hun voertuigen zijn vervuild, want ze worden alleen nog gebruikt om goe deren te vervoeren. De inwoners van Hanoi hebben geen geld meer om zich te laten rijden.... Alles is arm maar BELANGRIJK INITIATIEF IN FRIESLAND Spoedig mogelijkheid om zich ook hiertegen te verzekeren (Van onze medische medewerker) De financiële consequenties van langdurige ziekten kunnen ernstige las- :en meebrengen voor de patiënt, zijn familie of de overheid. Niet alle op namen in sanatorium, ziekenhuis of inrichting worden immers door het ziekenfonds betaald. Zo wordt bijvoorbeeld verpleging van krankzinnigheid als de familieleden van de patiënt de verplegingskosten niet kunnen beta len, door gemeente en overheid bekostigd, want de ziekenfondsen vergoe den geen opname wegens geestesziekte. In zo'n geval proberen gemeente en provincie de gemaakte onkosten echter van onderhoudsplichtige familiele den terug te krijgen via het zogenaamde „verhaal". De verhaalplicht betekent, dat ouders financieel verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor verple ging van hun kinderen en omgekeerd kunnen kinderen worden aangespro ken om de verpleegkosten van nun ouders, die in een inrichting zijn op- fenomen, geheel of gedeeltelik te etalen. In de praktijk hebben leden van de ziekenfondsen hiermee alleen te maken bij opnamen wegens krank zinnigheid. Mensen, die niet bij een ziekenfonds voor opnemen in een ver pleeginrichting zijn verzekerd, kun nen de mogelijke risico's van zieken- huisvérpleging afwentelen op een particuliere verzekering. Deze sluiten echter ook het risico van langdurige verplegingen, bij voorbeeld wegens krankzinnig heid, bij voorbaat uit of zij beper ken de vergoeding voor het opne men tot een beperkt aantal dagen, meestal honderd of minder per kalenderjaar. Dat betekent, dat verpleging van krankzinnigheid, chronische reumati sche aandoeningen, kinderveriam- mïng en enkele andere langdurige ziekten zware lasten kunnen leggen op de schouders van familieleden van de patiënt als deze zelf zijn verple ging niet kan betalen. Fries initiatief Dominee Luchies uit het Friese plaatsje Pietersbierum, die ook op ander sociaal gebied actief is, heeft zich in verbinding gesteld met diverse autoriteiten op het gebied van medi sche verpleging en verzorging. Op 1 juli zal de „Stichting Onderlinge ver. zekering tegen Langdurige Ziekten" deelnemers, zowel individueel als col lectief, tegen de risico's van langdu rige verpleging gaan verzekeren. De psychiater dr. W. Beyerman uit Delft is voorzitter van de nieuwe stichting. Ds. Luchies zelf zal als secretaris op- Op Initiatief van een dominee uit Friesland ds. Luchies zal op 1 juli a.s. een Stichting „On derlinge Verzekering tegen Langdurige Ziekten" gaan functioneren. In dit artikel vertelt onze medische mede werker iets over deze nieuwe stichting, een soort verzeke ring op medisch gebied, welke voor leden van ziekenfondsen en ook niet-leden van grote be tekenis kan worden. lllllillllllllllHlllllllllilllllllllllllllllllllllll behoorlijk. De vrouwen van Hanoi gaan nu in de westerse dracht, maar het staat hen niet. Zij zien er lomp irit, alsof zij in zakken gekleed gaan. Ook dragen velen een uniform. Men vraagt zich af of dit nu dezelfde vrouwen van vroeger zqn. zo char mant en koket In hun zijden jurken en hun wijde lange broeken, waar door men ze gewoonlijk met vlinders vergeleek! Bekrompen Grote fabrieken zijn er bijna niet meer in Hanoi maar toch dra gen bijna alle mannen het „werk manspakje". De pet is in de plaats gekomen van de uit bamboe en geoliede zijde vervaardigde tro pen helm. Iedereen is altijd op weg ergens naar toe, naar het werk, naar een bijeenkomst en er is geen ander middel van vervoer dan de eigen benen, behalve dan de trams, maar die zijn bijna altijd leeg om dat ze niet te betalen zijn. Het meest verschrikkelijke Is de Vietnamese ambtenaar. Och ja, hij is beleefd en hij bedoelt het niet ver keerd, maar hij is een maniak in be krompenheid. Bij de douane moet men een dag van te voren een volledige lijst van de persoonlijke bezittingen inleveren. Men wil alles precies we ten, het juiste aantal hemden, onder broeken en zelfs het aantal scheer mesjes. Het is verboden meer dan vijf gram goud in bezit te hebben treden. Dr. J. Piebenga, inspecteur bij het staatstoezicht op het krankzinni genwezen, heeft bij de voorbereidende besprekingen over de nieuwe stich ting adviezen gegeven, evenals dr. J. van der Spek, oud-directeur van een spychiatrïsche inrichting. Subsidie De provincie Friesland heeft het stichtingsbestuur reeds subsidie toe gekend voor de voorbereidende werk zaamheden. Het stichtingsbestuur zal ook in andere provi. cies, wellicht ook bij gemeentebesturen, steun zoeken voor zijn werk. Het arbeidsterrein van de stichting zal zowel leden als niet-leden van de ziekenfondsen gaan omvatten. Het initiatief van ds. Luchies ver dient zeker steun van provinciale en gemeentelijke overheden, welke de lasten van dergelijke langdurige ver pleging of zelf, of samen met familie leden in de meeste gevallen dragen. Rijst. De Vietminh h ,-eft bereikt, dat de inwoners van Hanoi bijna praktisch zonder geld leven. De leden van de Vietminh, hoe belangrijk zij ook zijn, worden betaald met.... rjjst. Zelfs pre sident Ho Chi Minh verdient offici eel niets anders dan een bepaalde hoeveelheid rijst. Een „rood klooster", zo noemt men spottenderwijs tegenwoordig 't vroe- f er zo levenslustige Hanoi. Er is maar én „feest" overgebleven, waarbij de jonge meisjes in zijden jurkjes ge tooid gian en grote levensgrote por tretten van president Ho Ch: Minh meedragen. Tienduizenden mensen, zorgvuldig groepsgewijze onderver deeld in de verschillende organisaties, waartoe zii behoren, applaudiseren op de voorpeschreven manier bij zo'n op tocht. ~üan en ocez SOCIALE GESCHIEDENIS. In 1872 kwam in Den Haag in een onooglijk zaaltje in de Lombardstraat de „Internationale" bijeen. Marx en Engels waren aanwezig, hoewel niet met ieders instemming. Toen het con gres uiteenging, schreef het Dagblad voor Zuid-Holland en 's-Gravenhage zelfs opgelucht: „De desinfectie der residentie kan een aanvang nemen" en ongetwijfeld formuleerde het blad daarmee de opvatting van de gemid delde Hagenaar. Toch durfde een ge zien en geacht hoogleraar uit Utrecht het aan om het congres bij te wonen en om enkele jaren daarna college te geven over het „socialisme". Die hoog leraar wa» professor H. P. G. Quack, een man die door de geschiedenis naar het tweede plan is verwezen, maar die toch bijzonder waardevolle geschrif ten heeft nagelaten. Als eerste deel van een nieuwe serie, uitkomend bij de uitgeverij H. J. Paris in Amster dam, is thans een verzorgd boekje verschenen, waarin werk van Quack is opgenomen, waardoor een (hernieuw de) kennismaking mogelijk is. Prof. Bouman schreef een critisch-begrijpen- de inleiding, waarin de waardevolle elementen in 't werk van deze negen- tiende-eeuwse geleerde nog eens na drukkelijk wordt onderstreept. En in derdaad herkent men in dit werk prof. Quack als een man, die nauwkeurig de tijd, waarin hij leefde gadesloeg en die over de verschijnselen van toen bondig en zonder vooroordeel ver mocht te schrijven. Prof. Bouman heeft een goede keus gedaan en mede daar door vormt dit werk een goede start van deze nieuwe serie. F. H. v. d. BRINK „Zoogdierengids". Uitgave „Elsevier" Amsterdam. In Petersons Veldgidsenserie ver scheen de Nederlandse bewerking van de zoogdierengids met de originele af beeldingen van Paul Barruel, aange vuld door illustraties van de bewerker en van Koekkoek. Opgenomen werden alle in Europa voorkomende zoogdie ren, westelijk van de meridiaan van 30 graden Oosterlengte; van bijna alle werd hun verspreiding in de betrok ken area mede aangegeven. Voorts zijn er afbeeldingen voor bijzondere kenmerken, schedels en het spoortype. Het gidsje munt uit door volledigheid; duidelijke en fraaie figurenhet bij- eenplaatsen van sterk op elkaar ge lijkende soorten met indicatie van de kenmerken, waarop in het bijzonder moet worden gelet; handigheid van formaat en stevigheid van uitvoering. De tekst bevat in kort bestek alle zaken, die men van de dieren zou wil- len weten; de bewerking door de heer F. H. v. d. Brink, voorzitter van de Ver eniging v. Zoogdierkunde en Zoogdier bescherming is borg voor de juistheid der gegevens. We missen node een kleine notitie over de verspreiding van de in Nederland voorkomende dieren, daar ons land op de kaartjes te gerin ge afmetingen heeft om deze duidelijk te doen uitkomen. Een zeer aanbevelenswaardig boek je. Z. „DAG IN, DAG UIT" „Wat schrijft de krant?" is een vraag, die dagelijks tallozen stel len. Ze raadplegen de vluchtige gast, maar vergeten weer even snel wat hii gezegd heeft. De volgende dag achterhaalt immers een nieuwe krant de actualiteit van gisteren. Soms is het een verlies, zou men het althans een verlies kunnen noe men, dat wat in de krant geschre ven werd, in de vergetelheid van alledag vergaat. Dan rijst het ver langen het geschrevene uit legger of plakboek naar voren te halen. „Dag in, dag uit" een Prisma- uitgave van uitgeverij Het Spec trum, is een poging enkele kranten kolommen aan de vergetelheid te ontrukken. Tien jaren journalistie ke arbeid, samengebracht in een handig boekje van ruim 250 blad zijden. Maar „Dag in, dag uit" geeft geen antwoord op de vraag: „Wat schrijft de krant?" Het is nier niet de krant, die schrijft, maar een krant, een bepaalde krant (het R.K. dagblad De Volkskrant) met een bepaalde godsdienstige en politie ke inslag. Naar wij vernemen ligt het ln de be doeling van de ex-president der Verenig de Staten, Harry S. Truman, wanneer hij ln mei a.s. naar Europa komt, ook Ne derland te bezoeken. Zesduizend jaar brood H. E. Jacob. Zes duizend iaren brood. Nederlandse bewerking van Jan Vlijmen. Uitgevers Mij. W. de Haan N.V. Utrecht. De niLgever kondigt dit-boek aan als een fascinerende cultuurgeschie denis van ons dagelijks brood zo boeiend geschreven als een spannen de roman!" Inderdaad dit is geen uitgevers- grootspraak of overdreven reclame. Het boek boeit, het is vlot geschre ven, het brengt ons een cultuurge schiedenis niet alleen van het brood, maar tevens een algemene cultuurge schiedenis onder grote invloed van dit zo bekende volksvoedsel. Volgens de schrijver bepaalt de aard van het brood, de aan- of afwezigheid er van, de grote gebeurtenissen in de we reldgeschiedenis en de ontwikkeling der volken, ja zelfs in zekere zin hun godsdienst. Oorlogen worden gewon nen of verloren door invloeden uitge oefend door de broodkwestie (het geen wij wel eens met dezelfde stel ligheid toegeschreven hebben gevon den aan de in die tijd heersende epi demieën). Een en ander bewerkt, aat de lezer hier en daar de schouders eens ophaalt, vooral wanneer de schrijver met weinig kiesheid zich begeeft op het gebied, waarvoor de gerovige eerbied opeist. Een teveel willen bewijzen, werkt vaak het om keerde uit van wat r.ien bedoelt, tekening houdend met deze gebre ken moeten we constateren, dat het boek het lezen waard is. dat het rijk is geïllustreerd en dat het er als uit- geverswerk mag zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7