Pas op voor Duits en Nederlands commentaar Oranje won verdiend Julius Caesar 2000 jaar geleden vermoord verkoudheid TEVEEL AAN OESTERS LEIDT TOT ONGEWENSTE TOESTAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1956 Saamhorigheid De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" geeft in haar editie van donderdag o.a. de volgende com mentaar op de interlandwedstrijd Duitsland- Nederland: Het Duitse spel had geen kwaliteit. Het Ne derlandse elftal was in elk opzicht beter en verdiende het 21 succes. De wedstrijd in het Düsseldorfse Kheinstadion is door de betere atleten en robuster vechters be slist. Door niemand was verwacht, dat de Nederlanders zich dermate geestdriftig en verbeten zouden Inzetten. Alle spelers toonden zich echter ook technisch gevormd. Afzonderlijke uit blinkers waren Lenstra en Bosselaar en de onvermoeibaar werkende Klaas- sens, de zeer stabiele spil Van der Hart en de doelman De Munck. He laas moet men echter ook zeggen dat de Nederlanders soms met het gebruik van hun lichaamskracht aan de spor tieve grens kwamen. Over de Duitse ploeg is niet veel aangenaams te zeggen. Het spel be reikte lang niet het goede niveau dat onze ploeg nog op de gouden zondag in Rome bereikt had. Weliswaar heeft de ploeg zich behoorlijk gegeven, maar zij was tegenover de snellere en har dere tegenstanders te langzaam en ook niet vastbesloten genoeg. Dat geldt zelfs voor Fritz Walter, die vaak apatisch en moe werkte. Het best kan men nog te spreken zijn over de onvermoeibaar werkende spil Schlienz en ook de doelman Herkenrath. (Advertentie). Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 .philips! ROXANE Perspectieven voor de toekomst (Slot van pag. 9.J aanvalsniogeiykbeden van de voor hoede belangrtfk vergroot. /Hét debuut van Notermans als rechtshalf was zeer redelijk. Zijn aan passingsvermogen laat nog wel eens te wensen over, maar vormde in de defensie een peiler. Abe Lenstra heeft twee maal een korte tik tegen de bal mogen ge ven, waardoor een klasse-doelman als Frits Herkenrath met lege handen kwam te staan. Dat zegt genoeg! De Enschedeër heeft geen formidabele wedstrijd gespeeld. Vooral in de eerste helft heeft hjj zich weinig laten gelden. Maar hij is dc man van het hersenwerk, die de bal het verdere werk laat doen, zoals in de beide gevallen toen hij de Duitse doelman listig passeerde. Koopal was verdienstelijk ondanks het feit, dat hij in de eenarmige stop per Schlienz een bewaker in optima rorma vond. Timmermans heeft enigszins gefaald. Toen hij in de tweede helft door Clavan werd ver vangen, kreeg de voorhoede meer stootkracht en steun. Het duo Bosse laar-Appel kwam niet volledig tot ontplooiing kennelijk doordat beiden niet de plaats innamen, die zij nor maal plegen te bezitten. De wereldkampioenen hebben vriend en v\jand teleurgesteld. En daarvoor is Herberger in beginsel verantwoor delijk. HU heeft géén risico's durven nemen. Wa'nu, de gevolgen waren zonneklaar De Duitse ploeg. In de Duitse ploeg speelde aanvoer der Fritz Walter, :die met zijn 35 jaar aan zijn 51e interland toe was, uitste kend. 'Tactisch was hij de man, waar het in de voorhoede om draaide en in technisch opzicht h°eft h<> prachtige staaltjes vertoond. Maar ook bij hem ontbrak ion cnenma'c de produktivi- teit. .Tuslwwtalc, de aehtersneler van Fortuna, probeerde d«or enkele ma len mee naar voren »e trekken het gebrek aan schutte- slcwaliteiten van zijn teamgenoten te compenseren, maar zijn schoten waren "lecht ge- rïeM pn mn^en gewoonlijk hoog over. Naar «nze sma^k hevle' ons bei' gpA' Vfin Tïv»'-f»l ijl rvot"/-. n'oi>" Vt meest, terv'-:' cw-rz prrj kwar tier voor het einde een prachtige par tij voetbal heeft laten zien. Onmiddellijk na afloop van de wedstrijd verklaarde de Duitse trai ner Scpp Herbergcr het volgende: De Nederlandse verdediging was Scheidsrechter Laefe zeide: In de eerste helft was het Duitse "spel niet overtuigend. Na de pauze zijn de Ne derlanders er uitstekend in geslaagd uit de doelrijpe kansen meer kapitaal te halen dan de Duitsers konden. Ne derland won verdiend. Karei Lotsy: Onze ploeg heeft prachtig gestreden. Doelman De Munck is door de Duitse voorhoede niet eens zo erg zwaar op de proef gesteld. Willi Daume, voorzitter van de Duit se sportbond: Bij deze kwaliteit van het veld kon het spel zonder franje, dat de Nederlanders lieten zien, tot succes, leid en. Hans Huber, vice-voorzitter van de Duitse voetbalbond: Geen commen taar. Josef Gockeln, voorzitter van de Landtag: De ontmoeting tussen de twee ploegen en het resultaat hebben er toe bijgedragen de diplomatieke be trekkingen te verbeteren. De Frankfurter Rundschau schrijft onder andere: Het Duitse voetbal heeft geen geluk meer, sedert het uit het onvergetelijk toernooi om het wereldkampioenschap in Zwitserland zegevierend te voor schijn is gekomen. Ook Nederland, dat van oudsher een gevreesde tegenstan der van de Duitse voetbalbuur was, heeft over het wcreldkampiocnselftal weten te zegevieren. Tot dc rust heeft Duitsland het nog tot 0—0 gehouden, zonder te overtuigen, daarna namen de gasten een 20 voorsprong, voor dat pas een tegenpunt kwam, doordat een Nederlander in eigen doel trapte. De Nederlanders gaven aanvankelijk de toon aan. Van hun onvermoeibare linkshalf Klaassens ging een serie combinaties uit, waarvan de beste kort na elkaar tot gevaarlijke kansen leid den. De voorzitter van de keuzecommis sie,de heer H. Holboom vond de over winning van het Nederlyands elftal verdiend. De conditie van de spelers was evengoed, zo niet beter dan die van de Duitsers. De heer Holboom zwaaide veel woorden van lof aan het adres van trainer Merkel, aan wiens onvermoeide arbeid het te danken is, dat de spelers in een zo goede licha melijke conditie in het veld kwamen. Het lid van de keuzecommissie de heer H. Pellikaan uitte zich in tevre den zin over de debutanten. Het spel van Koopal heeft aan onze verwach tingen volkomen voldaan, aldus dit k;C.-lid. Notermans was aanvankelijk wat nerveus, maar de Commissie is toch zeer tevreden over hem. De vorm van Bosselaar gaat goed vooruit. Het der de lid van de keuzecommissie, de heer Steinvoorte bracht hulde aan het goede spel van aanvoerder Jan Klaas sens. Hij heeft zijn taak als aanvoerder uitstekend volbracht, door daden op het veld en gelukig niet door woorden. Dc lieer Steinvoorte was van oor dcel, dat het experiment de spelers dagen tezamen te brengen voor een landenwedstrijd uitstekend was geslaagd. Wat hem het meest getroffen had was de grote saamhorigheid, welke de spelers van het elftal deze middag hebben laten zien. "N (Slot van c 1) de prijs bijna niets meer overblijft. Het is toegestaan aan de Belgische groothandel een korting van 10% te geven, doch er zijn exporteurs, die daar nog eens 10 a 15% extra kor ting aantoevoegen. Verder moet 40% van het factuurbedrag in het Oester fonds worden gestort, waarvan oesters uit de markt worden geno men van kwekers die zelf niet kun nen exporteren en bovendien moet voor elke te exporteren hoeveelheid nog 20% aan oesters worden ingele verd, die men slechts voor de helft uitbetaald krijgt. Wanneer men na gaat, dat er dan nog vracht en vaarlonen e.d. betaald moeten wor den, is het duidelijk dat op die ma nier weinig of niets meer van het factuurbedrag overblijft. Met de afzet in het binnenland gaat het ook zo. Hier zijn de prijzen vrij, waarbij men soms tot 50% en meer beneden de vastgespelde export, prijs gaat. En dit, terwijl de consu ment vaak weinig of niets minder dan anders moet betalen. Er moet wat gebeuren... In l'erseke gaan daarom t steeds meer stemenm op, dat het zo niet langer gaat. Vooral de kleinere kwekers kunnen het op deze wijze financieel niet meer bolwerken. Er zijn bijv. mensen die tot dusver nog niet méér hebben kunnen le veren, dan wat tegen een lage prjjs aan liet Oesterfonds kon worden afgezet. Uit de gelden van dit fonds zjjn intussen reeds miljoenen oesters aangekocht, die nu in Yerseke in reserve worden gehouden, tot ja, wie weet eigenlijk tot wan neer. Hoe het dan nu wel mét de afzet zou moeten gaan? Er zijn mensen, die zeggen: de handel geheel vrij laten. Men houdt zich immers nu toch ook niet aan de prijsregeling, wanneer men bijv. bij een voorgeschreven prijs van 400 per 100 kg, de oesters soms voor 150 levert. Indien men bij een vrije handel te gen een lagere prijs zou leveren, waarvan- dus ook de consument zou profiteren, is de mogelijkheid aanwe zig, dat er méér oesters geleverd kunnen worden'. Zo zouden bijvoor beeld Westduïtsland en Engeland misschien wel meer oesters willen hebben, wanneer de door het bedrijf schap aangegeven prijzen, niet wer den gehandhaafd. Door de „clandestiene" extra kor tingen op de huidige prijzen, zijn het nu alleen maar de buitenlandse groothandelaren en niet de consu menten, die hiervan profiteren. Eén ander middel om uit de impas se te komen zou zijn het instellen van een centraalverkoopkantoor met vaste prijzen, zoals voor de mos selen het geval is. Men is dan wel ge heel gebonden, doch ook dat zou be ter zijn dan de „halfbakken" regeling van thans, zo zegt men. De kwekers met .zaaioesters heb ben nog een beetje hoop; dat men wat aan Frankrijk zal kunnen leve ren, waar als gevolg van de vorst, veel oesters verloren schijnen te zijn gegaan. Hoe ook, er zal wat moeten gebeuren, want nóg zo'n oestersei zoen als thans, zouden verschillende kwekers financieel niet overleven. Nederlands amateurelft»! tegen Frankrijk Het Nederlands amateurelftal, dat zondag'18 maart te Maubeuge (Fr.), 'tegen de Franse' amateurploeg zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Lee (HFC); achter: J. Herberts (Vitesse) en Claus (Hel- mondia); midden: Van Bruggen DFC, aanvoerderBouwman (AFC) en Sonneveld (Sparta): voor: D. Herberts (Vitesse), Fabels (Be Quick), Elfring (Robur et Velocitas) Uïttenbosch (Velox) en Reessink (WVC). Reserves: Kpers (Hengelo)- Blom (WW), Den Tentfer (DWV) en J. Walban (Veendam). De wedstrijd wordt geleid door de Belgische scheidsrechter Leseart, die geassisteerd wordt door zijn landge noten Dassonville en Van de Moortel. Belgische jeugd overwon Nederlands toekomst (0-2) De Nederland-België jeugd-ont- moeting, die in het sportpark „Rozen- oord" te Bergen op Zoom is ge speeld, en door de jonge Rode Dui vels met 20 gewonnen werd, is een frisse, pittige, strijd geworden. Een wedstrijd die wel geen groots voetbal te zien gaf, maar zeer aantrekkelijk was voor de ruim 3000 toeschouwers. In de eerste helft waren de Neder landse spelers over alle linies beter dan de zuiderburen, die na de rust door de opstelling van een geheel nieuw bïnnentrio meer stootkracht in dé aanval brachten. De Nederlanders wisten zich voor rust goede kansen te scheppen. Mid- voor Vreeken deed uitstekend werk, maar het juiste schot ontbrak, ter wijl de vleugels niet voldoende in het spel werden betrokken. In deze perio de van Nederlands overwicht namen de Belgen zelfs bijna de leiding, toen de'doelman door een te zacht terug- géspeelde bal gedwongen werd ver üït te lopen en Smeyers langs hem hëcn kon plaatsen. Maar 't was Bur gerhof,' die dé bal juist voor de doel lijn te" pakken kreeg. In de eerste helft begonnen de Bel gen een sterk offensief en reeds in de eerste minuut ontkwam het Neder landse doel ternauwernood aan een doorboring. In de vijfde minuut moest doelman Gijzel zwichten voor een schot van Smeyers. wiens buitenspel positie de scheidsrechter blijkbaar was ontgaan (0—1). Even laaide daarna het enthousiasme bij de Ne derlanders op. maar de Beigen na men suoedig het initiatief weer over. In de 23e minuut vergrootten de Bel gen op keurige wijze hun voorsprong, toen bij een voorzet van rechts links buiten Mantels voor doel opdook en onberispelijk inkopte. De Belgen ble ven sterker. Wel probeerden de Ne derlanders in de laatste minuten nog een doelpunt te forceren, maar hun schoten gaven doelman Nicolay wei nig moeite. (Advertentie) Wifte fanaten aafent met afe tof emoe tfo/gafe.' Nieuwe heerlijke - d .iHilUlt smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate-de meest verkochte tandpasta ter Nederland heeft weer een gevaarlijk schot gelanceerd, maar het leer slaat juist over de lat. In dit geval dus geen doelpunt voor het oranje-team, dat niettemin won met 21 van de Duitse tegenstander! Van linies naar rechts: Appel, Schmidt, doelman Her kenrath en Schlienz. (Telefoto ANP) Zeeuws crosskampioenschap zaterdag in Schoondijke Geen veldlooptitelstrijd De voor a.s. zaterdag vastgestelde Zeeuwse veldloopkampioenschappen gaan niet door. In de plaats daarvan worden zaterdagmiddag op het be kende Molenparcours te Schoondijke de onlangs in verhand met de vorst uitgestelde Zeeuwse crosskampioen schappen gehouden. Waarschijnlijk zullen de Zeeuwse veldloopkampioen schappen dit voorjaar niet meer wor den gehouden. Mogelijk worden zij naar het naseizoen verschoven. In hét atletiekprogramma zijn ver schillende aanvullingen en wrjzigin- gen gekomen. E.M.M. te Middelburg organiseert op zaterdag 24 mei' op Modderoord een veldloop en nn za terdag 7 april wordt te Hulst, dé tra ditionele internationale wallencross gehouden. De duin- en strandloop van Zeeland Sport te Vlissingen is op nieuw uitgesteld en zal nu doorgang vinden op 15 april. On zaterdag 21 april organiseert E.M.M. nogmaals een veldloop en op zaterdag 12 mei wordt op de sintelbaan te Vlissingen een dualmeet tussen Marathon en W. I.K. uit Wassenaar gehouden. Op 13 mei organiseert Marathon open re gionale wedstrijden te Schoondijke. Mr. J. K. Hummel in Amerika plotseling overleden Te Los Angeles is deze week op 64- jarige leeftijd overleden mr. J. K. Hummel, oud-algemeen voorzitter der Scheepvaartvereniging Zuid. Mr. Hummel is in 1891 te Den Helder geboren. Hij studeerde rechten te Lei den, waar hij in 1918 promoveerde. Van 1945 tot 1948 was hij werkzaam bij het ministerie van verkeer en waterstaat In 1948 werd hij benoemd tot algemeen voorzitter der Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam. Deze functie be kleedde hij tot 1954. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. Britse regering kreeg vertrouwensvotum. De Britse regering vroeg en kreeg gisteravond hét vertrouwensvotum van het Lagerhuis voor haar politiek inzake Cyprus. Tevoren was een mo tie van afkeuring der oppositie met 317 tegen 252 stemmen verworpen. Het vertrouwensvotum was gekleed in de vorm van een amendement op dé motie van afkeuring. (United Press.) OP ii u va p 1.5 maart van het jaar jlf voor Chr. dus vandaag 2000 jaar ge- leden stierf C'. Julius Caesar, het grootste staatkundige genie dat Rome heeft voort gebracht, door moorde naarshanden. Door 23 dolk steken doorboord zakte de dictator ineen voor 't stand beeld van Pompejus, het hoofd van de senaatspart ijt die hij vier jaar eerder by Pharsalus vernietigend ver slagen had. Felle haal opgewekt door de ondergang van de oligar chie, de heerschappij van de voorname Romeinse fami lies-, en een misplaatst idea lisme hadden 60 mannen bij eengebracht. Verscheidene deelnemers waren van hoge rang en hadden Caesars hoogste gunst genoten. Hun doel was de grote staatsman in wie zij slechts een tyran een onwettig heerser konden zien, uit de men te ruimen. Van een sam enz we ring in eigenlijke zin kan niet gesproken wordendaar de deelnemers geen eed had- cjen afgelegd. Zij meenden slechts dit te doen, wat de burgerplicht van iedere Ro mein eiste, en een vonnis ten uitvoer te leggen, dat zij na mens de res publica over hem geveld haddtn. Waar aan had Caesar zich in hun ogen schuldig gemaakt? Hij streefde naar regnum koningsheerschappij e?i dit gold van oudsher als de grootste misdaad tegen de geest van de Romeinse staatsinrichting. Door een langdurig verblijf in het door hem veroverde G.alië en in vele andere provincies van het. rijk waren in Caesar ge heel andere denkbeelden ge rijpt dan de traditioneel-Ro- meinse. Hem stond een mo narchaal bestuurd rijk voor ogen, waarin de hoge. heren van de senaat functionaris sen van de vorst zouden zijn. Doch te sterk leefde in de kringen van de senaat de oude tradities, die Rome groot hadden gemaakt. Het was voor hen onmogelijk ie- mand als alleenheerser te erkemien, die vóór zijn mili taire successen een politicus geweest was zoals velen voor hem. Een ander poli tiek bestel dan „vrijheid" zo als zij dat verstonden, n.l. de onbeperkte macht van de voorname geslachten, op het kussen gehouden door om koperij van de kiezers, was voor hen onaanvaardbaar. Zo is de catastrofe dan over hem gekomen, omdat zijn verzoeningspolitiek faalde, en falen moest juist bij .de moreel meest hoogstaande figuren, zoals Brutus en Cicero. p de voormiddag van de 15de maart werd er een senaatsvergade ring gehouden in een zaal bij 't Pompejus-theater. Caesar verscheen niet voor 11 uur. Hij voelde zich deze dag niet gord en zijn vrouw Calpnr- nia had b\j Hem er op aan gedrongen zich te excuseren. Toen de dictator binnen trad stond de gehele senaat op O' en toen deze weer plaats ge nomen had, gingen de sa menzweerders om Caesars zetel heen staan. Zij onder steunden het- pleidooi, dat één hunner voerde ten be hoeve van een bulling en grepen smekend zijn handen en toga. Toen geschiedde het ontzettende: de een na de ander trok een dolk Men zou kunnen vragen: waarom heeft Caesar geen veiligheidsmaatregelen ge nomen, daar hij toch wel wist wellc lot hem dreigde Eensdeels rekende hij op zijn geluk Fortuna had hem tot dusver nooit in de steek (ïelaten anderzijds zag hij in een lijfwacht een bewijs van vrees. Bovendien ver. onderstelde hij bij zijn poli- tieke tegenstanders de aan wezigheid van eniq politiek inzicht.. De feiten hebben de grote man volkomen gelijk gegeven. De. senaat was niet. in staat de regering over te nemen, en er ontstond een politiek vacuum, dat uitliep op een verschrikkelijke bur geroorlog van dertien jaar. Als uiteindelijke overwin naar zien wij Caesars adop tief zoon, die onder de naam van Augustus voortbouwde op het fundament door Cae sar gelegd. In plaats van de oligarchie kwam nu defini tief de militaire monarchie, d6 enige regeringsvorm, die aan Italië rust, aan de pro vincies vrede en aan het ryk welvaart kon verlenen. Hier door heeft de antieke be schaving zich nog verschei dene eeuwen, zo al niet ver der ontwikkeld, dan toch in ieder geval staandweten te houden. In dit c/rote, goed georganiseerde ryk vond het christendom gelegenheid zich uit te breiden. Caesar moet niet alleen gezien wor den als een groot strateeg en veldheer aan de ver- overing door Caesar heeft Frankr\j1c haar Latijnse cul tuur te danken maar bo- venal als staa,tsscheppend genie van de hoogste orde. Ave Caesar! Dr. H. W. Fortgens. Amerikaanse amkssadeur ontboden. In verband met de zaak Jungschlager De minister zonder portefeuille, mr. J. M. H. A. Luns heeft woens dag een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur, H. Freeman Matthews, die' voor deze bespreking op het departement van buitenlandse zaken ontboden was. Van officiële zijde wordt over de bij het onderhoud behandelde onderwerpen het stilzwijgen be waard. In politieke kringen in Den Haag wordt evenwel aangenomen dat de ontbieding van de Amerikaanse am bassadeur in verband staat met het bezoek, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, deze week aan Djakarta heeft gebracht. Men acht het in deze krin gen waarschijnlijk, dat de Nederland se regering' het nodig heeft geacht uitdrukking te geven aan haar, ge voel van onbehagen over het bezoek van Dulles, op een ogenblik, waarop Nederland meende van de zijde van Verenigde Staten steun in de zaak van Jungschlager te mogen verwach ten. Cabaretier Henk Stuurop overleden In zijn woning te Amsterdam is woensdagavond op 61-iarige leeftijd plotseling overleden de cabaretier Hen Stuurop. De overledene is zowel opgetreden. De laatste jaren werkte voor ah na de oorlog voor de radio hij voor de AVRO, de KRO en ver zorgde voor de "ARA de rubriek „Boven de zestig". De volgende maand zou Stuurop ziin veertigjarig jubileum als artist hebben gevierd. Franse treiler veman. De Franse treiler „Vert Prairial" is woensdagochtend vroeg ter hoogte van Kaap Land's End, in Zuidwest- Cornwall West-Engeland), op de rotsen gelopen. De tijken van zeven over boord geslagen en verdronken Franse zeelieden zijn aan land gedre ven. Men meent, dat zich nog overle venden aan boord van het wrak van de „Vert Prairial" bevinden. Er be vonden zich vermoedelijk zestien tot achttien man aan boord van de trei ler. Antwerpen verhoogt tarieven van walkranen De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten tot verhoging van de tarieven van de walkranen. Men zal zich herinneren, dat een daartoe strekkend voorstel van burgemeester en schepenen in een vorige vergade ring op verzoek van de regering werd aangehouden. Inmiddels is door on derhandelen met de minister van eco nomische zaken overeenstemming verkregen omtrent de verhoging, die het tekort op de havenexploitatie met vijftig miljoen frank moet verminde ren. Bevordering vlagofficieren Koninklijke Marine Bii Koninklijk Besluit is schout-bij- naclit H. H L. Pröpper met ingang van 28 maart tijdelijk bevorderd tot vice- admiraal. Vice-admiraal Pröpper zal de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de1 marinestaf, vice-admi raal A de Booy, opvolgen in de functie van chef van de marinestaf. Bij Koninklijk Besluit is kapitein-ter zee arts W, A. Borgeld met ingang van 1 april tijdelijk bevorderd tot comman deur arts. Commandeur Borgeld zal schout-bij nacht arts P C. Broekhoff opvolgen als chef geneeskundige dienst der Ko ninklijke Marine. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Hoogwoud— Aartswoud J. Filcema te Stolwijk. Bedankt voor Hoge-Zwnluwe (toez.) W. A. Bos. vic. te Wieringerwerf. Beroepen te Suawoude (toez.) J. Tijsseling vic. te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6