ORANJE OVERWON WERELDKAMPIOEN! Europese middenklasse is nu bereikt door Holland r Verjongd Nederlands team biedt perspectieven voor de toekomst MAGNEET 1956 Zwaar bewaakte Abe Lenstra schoot tweemaal raak (1-2) DONDERDAG 15 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het lijkt er veel op of de bal in het Duitse doel zal verdwijnen, maar doelman Herkenrath heeft het leer nou juist geraakt: naast! Daarmee bezwóor de Duitse keeper voor de zo veelste maal 't gevaar. Geheel rechts rent Theo Timmermans toe en links op de achtergrond is nog juist Abe Lenstra zichtbaar. (Telefoto ANP) DE DUITSE POLITIEMANNEN mochten schreeuwen en gebaren zoveel zij wilden, er was geen houden meer aan! Duizenden Nederlandse supporters storm den het veld van het Rheinstadion in Düsseldorf op toen de Engelse scheidsrechter Leafe het eindsignaal liet horen van de wedstrijd DuitslandNederland. Want de Oranjehemden hadden de wereldkampioe nen in eigen land met 21 verslagen! En dat was een prestatie, die men nog slechts juttele jaren geleden voor een fabeltje had gehouden. Het was ontegénzeg- gelijk een verdiende overwinning, hoewel het laatste kwartier in een angstige spanning was verstreken. Na de Duitse tegentreffer, dertien minuten voor het einde, waarmee de 20 Nederlandse voorsprong werd ge reduceerd tot 21, vochten onze jongens met de rug tegen de muur om de Duitse aanvalsgolven op te van gen. Dat ging niet dan ten koste van vele hoekschop pen, die het Nederlandse legioen zenuwslopende ogenblikken bezorgde. Daarom was het geen wonder dat de bange gemoederen van de naar schatting 10.000 Hollandse supporters zich ontlaadden, toen dan toch eindelijk het laatste fluitsignaal snerpte. Al le dragers van het oranjeshirt werden op de schouders getild en de leden van de technische- en de keuze commissie en bondstrainer Merkele gingen mee de lucht in. Het werd een hossend, maar uiterst langzaam transport naar de kleedkamers, want alle ingangen waren geblokkeerd door juichende landgenoten. Mannen van Sepp Herberger misten in aanval alle stootkracht Reeds bij de aanvang hadden de Nederlanders onder de ruim 60.000 toeschouwers goed laten merken, dat zij ér waren. Men kon onmiddellijk de vakken erkennen waar zij een plaats hadden gekregen. Er werden vaderlandse vlaggen gezwaaid, borden hoog gehouden met de letters H.O.L.L.A.N.D. er op en zelf riep een enkeling al met sten torstem om „Abe". Kort voor de aanvang begon er lichte, vochtige sneeuw uit de betrokken hemel te dwarrelen. Nog voor er was afge trapt had Nederland al een letterlijk daverende overwinning behaald. Want al was ons legioen veel minder talrijk dan het Duitse, bij het zin gen van de volksliederen produceerde het oneindig veel meer geluid. Het werd een machtig „Wilhelmus", dat onze spelers niet weinig moet hebben geïnspireerd. Uit de aftrap van de Duitse ben jamin Uwe Seeler kon geen aanval worden opgebouwd, want onze rechtsbinnen Tinus Bosselaar zat er onmiddellijk tussen. Via Notermans, Appel en Koopal zocht Nederland zijn weg naar het doel van de tegen standers. Rechtsachter Jupp Posipal brak de aanval af en speelde terug op doelman Herkenrath. Nadat rechtsbuiten Appel een duel met do potige, eenarmige Duitse stopper Schlienz had ver loren, liet hij, na een combinatie met Klaassens, Timmermans en Koopal, geprikkeld een daverend effectschot los, dat een kreet van bewondering wekte. Van de paal draaide de bal liet veld weer in. Nog was de Nederlandse kans niet verkeken, want Lenstra richtte hard en nauwkeurig op de linker hoek. Met een vinger kon de gestrekt val lende Herkenrath de bal nog corner duwen. Binnen zeven minuten had onze ploeg al twee prachtige kansen gehad! Zij bleef het eerste kwartier met groot enthousiasme aanvallen en door goed ingrijpen op het midden veld (Klaassens), de gerenommeerde Duitse ploeg verhinderde in zijn spel te komen. Het Nederlandse overwicht kwam in de 17e minuut nog eens bemoedi gend tot uitdrukking. Timmermans en Appel sloegen met een bliksem- aanval een bres in -de Duitse defansie maar de tweede kanjer van Bram Appel stootte Herkenrath met de vuist uit de hoek: corner. Tot nu toe ging er va. de Duitse ploeg weinig stootkracht uit. De mannen van Herberger leidden hun aanvallen vrijwel onveranderd over de linkervleugel SchaferRöhrig en de voorwaartsen kwamen niet tot een schot van enige betekenis. Toch leek na enige tijd het vuur Een fel duel tussen Bram Appél en de Duitss doelman Herkenrath' De eenarmige spil Schlienz wacht vol spanning af waar de bal zal belanden. Juskowiak heeft zich veiligheidshalve reeds in de doelmond opgesteld. (Telefoto ANP aan Nederlandse kant enigszins ge blust. De ploeg scheen wat ontmoe digd door het steeds op het laatste ogenblik mislukken van de opzet, hetgeen aan het dikwijls te korte spel te wijten was. De inzinking had tot gevolg, dat de tegenstanders veelvuldiger naar de omgeving van De Munck konden op- ikken. Maar in het bijzonder door Oor van der Hart, die Seeler als het ware in de zak had en door Roel Wiersma, die herhaaldelijk fel ge concentreerd ingreep, werd de situa- Frans de Munck kreeg f| een hoefijzer.... jj Bij alle vreugde na de wed- strijd vergat Frans de Munck m niet een klein metalen voor- werp in zijn handen te klem- men: een verchroomd hoef- jjzertje. Het was hem 's mor gens in zijn hotel gebracht door een onbekende Duitse suppor- ter. En het gebeurde juist tij- i§ dens een gesprek, waarin ge- zegd werd, dat Frans de Munck e| nog nooit met het Nederlands elftal verloren heeft. „Als je toch in die dingen gelooft". werd er schertsend opgemerkt, „moet je het hoefijzer met de opening naar boven in de •grond naast je doel zetten. An ders loopt het geluk er uit. Frans heeft die raad opgevi gt en zo kon het dus gebeuren, dat ook na afloop van de strijd met Duitsland het Nederlands elftal met De Munck in het doel nog nooit heeft verloren tie niet al te gevaarlijk. Na het rustsignaal konden de Ne derlanders in Düsseldorf over de stand op dat ogenblik, 00, niet on-: tevreden zijn. Deze ontmoeting werd door ve len als de belangrijkste-na-oorlogse ontmoeting na het duel in 1946 met Engeland van het Nederlands elf tal beschouwd. En vergeleken bij de catastrofale nederlaag in Huddersfield (82) was de doel- punteloze ruststand dus lang niet slecht. Zo schenen ook onze spe lers, die eigenlijk hun eer al gered hadden, het te voelen. In de tweede helft hadden zij niets meer te ver liezen wel alles te winnen. De door het driemanschap Eckel-Schlienz- Posipal zwaar bewaakte Lenstra zag kans, direct na de hervatting Herkenrath diens krachten te laten beproeven op een verre schuiver. Nadat even later een vrije schop van Walter door het Nederlandse muurtje was opgevangen, kon Tim mermans uit een tegenaanval over de vleugel een prachtige voorzet los laten. Het toen volgende schot van middenvoor Koopal mislukte, maar dit had het voordeel dat de Duitse doelman er door uit positie kwam te staan toen een fractie van 'n seconde later, in de 7e minuut, Abe Lenstra de bal inzond (0-1). Kort nadat de geblesseerde Tim mermans zich door zijn stadgenoot Clavan had laten vervangen, gleed Uwe Seeler snel langs linksachter Kees Kuys. Redder in de nood was nu stopper Cor van der Hart, zij het ten koste van een hoekschop. Deze nieuwe mislukking was waarschijn lijk het sein voor de jonge Duiïse middenvoor, wiens verkiezing veel kritiek had uitgelokt, om zien te la ten vervangen. In zijn plaats ver scheen Walaner in het vela, maar ook hij bracht de vaart en 't schot niet in de Duitse aanvalslinie. Toen dit gebleken was durfde onze nationale ploeg ziGh weer wat meer aan tegenacties te wagen. Eerst wat slordig, maar in de 27e minuut met de vereiste nauwkeurigheid. Van der Hart zette met een verre pass rechts buiten Appel weer aan het werk. Bram had deze middag zelf niet veel geluk met schieten. Maar hij hielp wel flink mee aan het tweede doel- §unt, dat nu zou komen. Hij forceer- e een hoekschop en stelde zich bq het nemen daarvan door Bosselaar voor het Duitse doel op. Samen met Herkenrath sprong hij naar de bal, zodat de keeper aezè niet kon vangen, maar moest weg slaanin de richting van de plotseling opduikende Lenstra en Abe hielp Nederlaiid met 'n hard schot van dichtbij aan een bijna fantastisch klinkende voorsprong: Begrijpelijk stortten de te laat be zielde Duitsers zich nu ieen alles of niets poging op de aanval. Rechts buiten Klodt, die Kuys deze middag al menigmaal het vuur na aan de schenen had gelegd, dwong ons in de 32e minuut een hoekschop af. En hij nam deze zelf, zeer listig. hij de bal een ogenblik later terug ontving. Nu echter op een plaats schuin voor het Nederlandse doel, dat hij met alle kracht, die hij in zijn rechterbeen kon zwaaien, onder vuur nam. Stopper van der Hart wierp zich nog in de baan van het schot, maar dit had alleen tot re volg, dat de bal van zijn linkerknie afsprong en onbereikbaar voor De Munck doel trof (1-2). In de resterende minuten bekom merde niemand in de Nederlandse ploeg behalve misschien middenvoor Koopal zich nog maar in de verste verte om de aanvallende taak. Allen concentreerden zich op het behoud van de zo snel geslonken voorsprong, die steeds heftiger door de Duitsers belaagd, geheel dreigde verloren te gaan. In de laatste minuut trachtte in- vallen-midvoor Waldner nog naam te maken door in samenwerking met Klodt zijn ploeg voor de toch wel smadelijke nederlaag te behoeden. Maar de Munck greep Toed in Toen kwam eindelijk het laatste fluitsig naal. Dekkingssysteem van Duitsers was voortret eüjk, maar mechanisch (Van een speciale verslaggever.) DE VOLKOMEN VERDIENDE 21 zege van het Nederlandse elf tal op de Duitse ploeg is voor het voetbal van ons land van grote be tekenis. De overwinning op het team, dat anderhalf jaar geleden de wereldtitel veroverde en waarin nog vijf spelers van Bern zaten, is .'het bewijs, dat na een langdurige periode van neergang tijdens de amateuristische tijd de nationale ploeg na het vorig seizoen een reeks van successen te hebben behaald, bevestigd heeft dat ons representa tief elftal met ere is opgenomen in de klasse der sterke voetballanden van Europa. Het resultaat, een fraaie overwinning op Duitse bodem, Het resultaat, een fraaie overwin- deskundigen van vele landen. Maar ning op Duitse bodem, zal dan ook ook uit een ander gezichtspunt kan niet nalaten indruk te maken op de aan deze voor de Oranjespelers zo (Advertentie) Omwenteling in rijwielconstructie: „fc" overwonnen \vru....4 Alleen Magneet heeft „fc" De tegenwerkende krachten door wrij ving van draaiende onderdelen zijn te ruggebracht tot het kleinst mogelijke minimum.„fc" is het moderne even wicht tussen sterkte en lichtheid. Raketstart „Overwonnen wrijving" geeft u een supersnelle raketstart en een super- lichte gang. Twee enorme voordelen in het drukke stadsverkeer en builen op de weg. De kilometers lijken korter, het trappen gaat als vanzelf. Snel, gemakkelijk, heerlijk! Magneet rijwielen met Vredestein banden. BIjjf niet doorrijden op uw oude fiets. Schnkel over op een superlichtlopende MAGNEET RIJWIELEN- EN MOTORENFABRKK N.V. WEESP verblijdende uitslag meer dan norma le waarde worden toegekend. Immers door de steeds verder gaande ver jongingen en vernieuwing van het elftal zijn de perspectieven van het elftal met het oog op de naderende voorwedstrijden voor net wereldkam pioenschap gunstig. Frans de Munck, Bram Appel, Theo Timmermans en Abe Lenstra zijn der tig jakr of ouder en dit viertal werd aangevuld door zeven in jaren veel jongere spelers, wier prestaties zich in stijgende lijn bevinden en van wie men nog veel in de toekomst mag verwachten. Wiersma is 23 jaar en Kuys een jaar ouder, Klaassens, die als aan voerder voortreffelijk was (een man van weinig woorden in het veld maar van veel daden j telt twee dozijn ja ren. Koopal is 24 jaar en Notermans en Bosselaar zijn pas respectievelijk 23 en 20 jaar oud. Cor van der Hart staat met zijn 28 jaren in de kracht van zijn voetballoopbaan en met deze stopperspil van klasse is het achterhoede geschapen, welke naar onze mening steeds beter zal gaan spelen, naarmate de interna tionale ervaring groter en de tegen standers sterker worden. Het terrein was zwaar maar goed bespeelbaar. Hierop zou de conditie der spelers wel de doorslag hebben kunnen geven bij het bepalen van het eindresultaat. Algemeen werd ge dacht, dat de Duitsers op dit punt fn het voordeel zouden zijn. Zij hadden gedurende de lange winterperiode door gespeeld in tegenstelling met de Nederlandse voetballers. Maar die conditie van de Nederlanders was tenminste even goed als die van de tegenstanders, ja, in de tweede helft) bleek duidelijk, dat vele Duitse spe lers aan het èind van hun krachten waren. Welk een armelijke produkti- viteit hebben de Duitse voorhoede spelers in Düsseldorf gedemonsteerd. Zeker. Frans de Munck. heeft enkele malen moeten ingrijpen, toen hoog voorgezette ballen voor zijn doel kwamen, maar geen enkele maal heeft hij de voor hem zo gevaarlijke schoten langs de grond behoeven te stoppen, om de eenvoudige reden, dat de Duitse voorhoede h'er niet toe in staat bleek te zijn. Hoe geheel an ders was de situatie aan de andere kant, waar de Nederlanders keer op keer vuurden. Het dekkingssysteem van het Duitse elftal was voortreffelijk, maar naar onze smaak te mecha nisch. De spelers konden niet Im proviseren, de wijze, waarop de aanvallen werden ongebouwd, was niet fris, integendeel, men kreeg de Indruk, dat de gasthe ren een lesje ondr<umden. dat zij van ends goed kenden, maar meer ook niet. De spelers. Frans de Munck, kwam weinig in actie. De hoge oauen wxst hij kiem- vast te vangen en weg te werken. Roel Wiersma. die een lichte ver wonding aan het neusbeentje heeft opgelopen en Kees Kuys heoben het dikwijls zwaar te verantwoorden ge had. Maar gelukkig won het vertrou wen in eigen kracht het van de vrees voor de reputatie vun spelers als Walter Schafer en Klodt. Talrijke ma len hebben zij door goed getimede sli dings redding gebracht in situaties, die gevaarlijk hadden kunnen worden. Over de kwaliteiten van Cor van der Hart, tegen wie de jeugdige Uwe Seeler niet opgewassen bleek te zijn, behoeft niet meer geschreven te wor den. Voor de rust werd hij even bo ven de linkerknie en aan het rechter- scheebeen door trappen licht gewond, maar hij heeft de wedstrijd toch nog op normale wijze kunnen uitspelen. Jan Klaassens heeft zijn eerste wedstrijd als aanvoerder gespeeld en dat heeft hij voortreffelijk gedaan. Hij was in defensief opzicht zeer goed en njj heeft door zyn stuwende kracht de .(Vervolg op pag, 10).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5