Op zeven manieren wil de staat middenstanders aan geld helpen JIMMY en de Crescepresio-korrels MK[T4FaF fif ie *J i7 #*ïjf i9 [Tl20 /i*J &Sr Waar zijn onze schepen? HET GOUDEN JAAR 4 PROVINCIALE ZEEVWBB COURANT DONDERDAG 15 MAART 1956 (Advertentie) VWJWW Z4TBHMC MAANDAG DINSDAG WOENSDAG ^^^^WoONDERDA 1 «AA«T 7^» f MAJMT MA<«T J ff MAAKT MAAKT ff A W MA»»f Jl MAART flf DDENS TANDSKREDIET BESCHIKKING Hu/p bij gelegenheden van allerlei karakter In de Staatscourant van gisteren is gepubliceerd de middenstands- kredietbeschikking, die de mogelijkheid van kredietverlening onder staatsgarantie aan middenstanders regelt en een samenvatting is van de uitvoeringsvoorschriften en de richtlenen, die tot dusverre voor deze kredietverlening golden. Deze mogelijkheid van kredietverlening geldt voor middenstanders, die niet op andere w\jze in hun kredietbehoefte kunnen voorzien. 1. Bedrijf suitrustingskrediet. krediet dient ter financiering v Dit van de wing of veiTieterjng of Ü'et herstel van de bedrijfsuitrusting in ruime zin. Ook een beperkt bedrag ter ver groting van het bedrijfskapitaal kan in het Krediet worden begrepen. On der het begrip bedrijfsuitrusting val len niet alleen machines, doch ook auto's, ijskasten, ovens, inventaris sen, instrumenten, verbetering van de pui en het interieur. Het maxi mum per kredietnemer bedraagt 30.000. 2. Bijzonder krediet. Een bijzonder krediet dient ter bestrijding van li quiditeitsmoeilijkheden, waarin een middenstander buiten zijn schuld is geraakt of dreigt te geraken. Hierbij wordt bv. gedacht aan de gevolgen van scherpe stijging of daling van het prijsniveau, gezonde bedrijfsgroei van weinig kapitaalkrachtige bedrij ven, verbrokkeling van het bedrijfs kapitaal door vererving, etc. 3. Krediet voor economische sa menwerking. Aan twee of meer middenstanders tezamen kan een krediet worden verleend ter fi nanciering van investeringen of ter verschaffing van bedrijfskapi taal, nodig voor een economische samenwerking. Het doel van deze samenwerking moet zijn tot een rationeler bedrijfsuitoefening te komen. 4. Ondernemingskrediet. Een mid denstander, die een bestaand bedrijf wil overnemen, kan in aanmenking komen voor een ondememingskre- diet. Voorwaarde is, dat het niet de vestiging van een filiaal betreft en de bedrijfstak, waartoe het over dat t te nemen bedrijf behoort, een bijzon der waarborgfonds heeft opgericht. Voor het kruideniers-, broodbak kers- en riiwielkleinbedrljf en voor de detailhandel in groenten en fruit zijn reeds bijzondere waarborgfond sen opgericht. Voor andere bedrijfs takken is de oprichting van derge- Ïjke fondsen reeds in een vergevor- erd stadium van voorbereiding. 5. Inrichtingskrediet. Indien een middenstander een bedrijf wil ves tigen in een nieuw gebouwd be drijfspand, kan hij een aanvraag indienen voor een krediet ter fi nanciering van de inrichting daar. van. HH komt in beginsel voor een dergelijk krediet echter niet in aanmerking indien het krediet moet dienen om een filiaal te ves tigen. Aan een inrichtingskrediet kan ook een garantie voor de door de middenstander verschuldigde huur worden verbonden. 6. Hypothecair krediet. Dit krediet dient voor de bouw of aankoop van een nieuw bedrijfspand. Evenals bij het inrichtingskrediet geldt ook hier, dat de middenstander, die met be hulp van dit krediet een filiaal wil vestigen, in beginsel voor dit krediet niet m aanmerking komt. 1. Borgstellingsfondskredlet. Ter tegemoetkoming in de behoefte aan kleinere kredieten kunnen borgstel- lingsfondskredieten worden verleend aan middenstanders, die in financiële moeilijkheden zijn geraakt of drei gen te geraken. Het maximum van dit krediet bedraagt 4000. Metaalarbeiders wensen 7 pet loonsverhoging En uitkering ineens van 4 over 1955. Het kabinet is in z|jn zitting van maandagmiddag niet gereed geko men met de beraadslagingen over de loonpolitiek. Verwacht wordt, dat het overleg in de loop van deze week zal worden afgesloten, waarbij reke ning wordt gehouden met de moge lijkheid dat ae regering, alvorens een beslissing te nemen, de partijen in het loonconfllct, namelijk de verte genwoordigers van de centrale werk gevers- en werknemersorganisatie», nog zal horen. Deze beslissing moet op korte termijn volgen, want de onderhan delingen over vele collectieve ar beidsovereenkomsten, waarvan de werkingsduur op 1 april a.s. afloopt, kunnen niet worden beëindigd, om dat men niet weet waaraan men zich te houden heeft. Onder meer zijn er de onderhan delingen over de collectieve arbeids overeenkomst in de metaalindustrie, die reeds langer dan 5 maanden du ren. De werknemersvakorganisaties In de metaalindustrie hebben don derdag j.l. reeds haar loonvoor- stellen bij de werkgeversbonden in de metaalindustrie ingediend. Zij hebben dus de beslissing van de regering niet afgewacht. Deze loonvoorstellen houden in: een uitkering ineens van vier pro cent over 1955 en een verhoging van de lonen met zeven procent boven de reeds toegestane vakantieuitbrei ding, die op 2 3 pet. loonverhoging wordt gesteld. (Advertentie) Dé mode in herenmode Een van de slechtste plaatsen in het Duivelandse wegennet is de ver binding Zijpe-Zierikzee onder het ge hucht Capellp. Sinds enige tijd is ook hierin verbetering merkbaar en de auto's kunnen nu via een noodweg naar de stad rijden. In de definitieve weg worden overal duikers aange bracht, waarvan die bfj het Beyers- dijkje spoedig afgestort wordt (foto). Dezer dagen werd onder Nieuwer- kerk het leggen van een andere dui ker aanbesteed. (Foto P.Z.C.) Even nadenken Podium met zangeressen stortte in. Tijdens de uitvoering van de Matthaus Passion in de grote kerk te Apeldoorn, is een podium waarop 50 zangeressen stonden, ingestort. De uitvoering werd gegeven door de Chr. Oratoriumvereniging „Johan i Sebastiaan Bach" met medewerking van het Overijssels filharmonisch orkest. Verscheidene zangeressen lie pen lichte verwondingen op. Een aantal anderen, alsmede enkele toe schouwsters vielen van de schrik flauw. De uitvoering moest enige tijd worden onderbroken. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Tweetal te Amersfoort-west J. J. Arnold te IJmuiden en G. Zomer te Vrouwenoolder. GEREF. KERKEN. Beroepen te Chohrane en New Liskeara (Noord-Ontario, Canada): G. J. van Kamp, schipoerspred. te Amsterdam. Aangenomen naar 's-Gravenzande (vac. J. Verlare)M. T. Minnema te Monnikendam. Bedankt voor Veendam S. A. Boonstra te Houwerzijl. Beroepen te Driebergen: H. Heu len te Deventer. Deze figuur is opgebouwd uit een aantal driehoeken. Hoeveel driehoe ken bevat die tekening in totaal? Sinds het verschijnen van de zilve ren gulden op 16 januari van dit jaar waren er op 5 maart il. 22.088.701 stuks in omloop gebracht. Aagtedljk 13 80 m. w. Capri n. Pt. Said. Aardijk 13 Norfolk. Aalsum 14 p. Kp. St. Vincent n. Marseille. Aagtekerk 13 v. Genua n. Port Said. Abbekerk 13 Amsterdam. Albireo 12 Hamburg. Alphard 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alpherat 12 540 m. o. Guadeloupe n. New York. Artemis 12 dw. Cuba n. Mobile. Alamak 13 675 m. n.o. Kp. de Foi n. Antw. Alchiba 13 dw. Folkestone n. Hamburg. Almkerk 13 Kaapstad. Almdljk 0 New Orleans. Annenkerk 14 Amsterdam. Amstelbrug 13 v. Aden n. Port Said. Appingedijk IS v. Curacao n. Rio de Ja neiro. Arendskerk 13 v. Adelaide n. Melbourne. Attls 14 Amsterdam. Averdijk 12 v. R'dam n. New Orleans. Bali 13 v. Cheribon n. Tandjong Uban. Batavier 1 12 dw. v. Kaap St. Vincent. Blltar 13 Makassar. Blijdendijk 13 Rotterdam. Britsum 12 60 m. z.w. Flores n. Londen. Beninkust 13 p. Dover n. Bordeaux. Bontekoe 13 v. Soerabaja n. Makassar. Bolssevain 9 Montevideo. Boschfontein 12 v. Amsterdam n. Dar es Salaam. Camilla 12 1560 m. z.w. Azoren. Cistula 13 200 m. o. v. Balabac Street. Cottica 12 220 m. z.w. Land's End. Cleodora 14 Saigon. Cramla 13 1700 m. z.w. Bombay. Delfshaven 13 Rotterdam. Delft 13 Barranquilla. Drente 13 p. Perim n. Belawan. Dongedljk 12 p. Kp. S. Lucas n. Cristobal. Eos 13 v. Lattakia n. Piraeus. 73. Gewapend met hark en schoffel, renden Jimmy en Jackie naar het huis terug. „Ik zie de kip niet meer" riep Jimmy, terwijl hij koers zette naar de deur waar het beest naar zijn mening had klem gezeten. Het bleek de deur van de keuken te zijn en naar de ravage te oor delen die déór was aangericht was het 't ondier blijkbaar toch gelukt het huls binnen te dringen. Overal lagen ge broken potten en pannen en het gasfornuis stond dwars in de keuken. Een stoel was tot splinters vertrapt Achter elkaar gingen Jimmy en Jackie de keuken bin nen. In het huis klonk luid gekakel en er werd ook ge schreeuwdWe moeten 't kost wat 't kost, in de kelder zien te komen", zei Jimmy. „Vermoedelijk zit het hele stelletje nu boven en dan hebben wij de kip bulten beschouwing gelaten vrij spel. Ik ga pro beren de deur van de kelder te forceren, maar dan moet Jij er voor zorgen dat die kip 't mij niet al te lastig maakt!" Jackie zei iets terug. Helemaal op zijn gemak voelde hij zich niet. De keukendeur, die toe gang gaf tot de gang, hing uit zijn scharnieren; hier was de kip dus ook gepasseerdJimmy liep behoed zaam de gang in. De loper lag ln flarden over de grond maar er was geen kip te zien. Boven werd er luidkeels en angstig geschreeuwd en er werd hard heen en weer gelopen. „De kip is ook boven", fluisterde Jimmy, maar nog had hij deze woorden niet uitgesproken of er rolde met luid geraas iemand van de trap. Jimmy trok'Jackie met een harde ruk naar zich toe. HIJ rende in de rich ting van de keldertrap.... Eljo 12 p. Ouessant n.Nemours. Eibergen 13 15 m. n.w. v. St. Vincent. Esso - Amsterdam 13 90 m. o. v. Malta. Esso - Nederland 13 p. Ouessant n. Banlas. Gaasterland 13 150 m. z.o. v. Kp. Flnlsterre Groote Beer 13 v. Rotterdam n. Hallfax. Gouwe 12 v. R'dam n. Hamburg. Gulneekust 13 p. Las Palmas n. Dakar. Haulerwijk 11 125 m. z.w. v. Kp. Clear. Harold 13 120 m. n. v. Bergen. Heemskerk 11 Hamburg. Helicon 12 350 m. z. v. Kaap Hatteras. Indrapoera 14 v. R'dam n. Marseille. Japara 13 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Koratia 13 300 m. n.w. Brisbane. Kara 13 700 m. z.w. Cochin. Kabylia 14 Hongkong. Kellla 15 R'dam verw. Korenla 12 Schiedam. Kertosono 12 v. Mombasa n. Djibouti. Kota Agoeng 12 v. Penang n. Belawan. Kota Gede 14 Sungeigerong. Kyllx 13 Durban. Laagkerk 13 v. Chittagong n. Chalna. Loppersum 13 p. Flnlsterre n. IJmuiden, Larenberg 13 Antwerpen. Laurenskerk 13 Abadan. Lawak 12 New York. Loenerkerk 12 p. Port Soedan n. Bahrein. Lombok 12 100 m. n.w. Fern Noronha. Lekhaven 14 p. Madeira n. St. Vincent. Leuvekerk 13 v. Calcutta te Vlsagapatnam. Limburg 12 v. Belawan te R'dam. Maas 12 v. Hamburg te Rostock. Maasdam 13 1000 m. w. v. Kp. Clear n. Cobh. Maashaven 13 25 m. n.w. v. Lissabon. Malea 12 240 m. n.w. Manila. Marlsa 11 dw. v. Trinidad. Mariekerk 13 Duinkerken. Maetsuyker 12 v. Djakarta n. Fremantle. Markab-N 11 v. Casablanca te Bordeaux. Mataram 14 TJ. Prlok. Macoma 12 540 m. z.w. v. Azoren. Molenkerk 12 Colombo. Mellskerk 11 Manila. Moordrecht 13 Philadelphia. Muiderkerk 12 Khulna. Mijdrecht 12 v. Curacao n. New York. Murena 13 v. Singapore te Yokohama. Nw. Amsterdam 12 v. New York n. Pt, éu Prince. Noordam 12 New York. Oostkerk 12 v. Port Said n. Genua. Oldenbarnevelt, J. v. 12 p. Aden n. Suez. Oranje 13 Djakarta. Oranjefontein 13 v. A'dam n. Durban. Ootmarsum 13 100 m. w. v. Scllly's. Overijsel 10 Taku Bar. Polydorus 12 v. Port Said n. Algiers. Peperkust 13 p. Kp. Blanc n. A'dam. Pendrecht 13 Flnlsterre gepass. n. Mena al Ahmadl. Pr. Ph. Willem 13 Conacry. Rondo 14 Port Swettenham. Ridderkerk 12 350 m. z. v. Kp. Palmas. Rotula 13 Trinidad. Rijnkerk 12 v. A'dam te Hamburg. Sarangan 13 v. Soerabaja n. Visa Gapat- nam. Sibajak 13 v. R'dam n. Sydney. Schelpwljk 12 v. Maracaibo n. Curacao. Schledijk 12 Hamburg. Stentor 12 500 m. n.w. 'v. Golf v. Venezuela Slledreeht 13 p. Aden n. Landsend. Statue of Liberty 13 Genua. Soestdljk 13 p. Gibraltar n. Halifax. Sinabang 12 v. Sydney n. Melbourne. Sunetta 13 v. Soerabaja n. Balikpapan. Str. Soenda 14 Port Elizabeth. Tabinta 13 1100 m. n.w. Perim. Tasman 15 Soerabaja verw. Tjibadak 13 25Ó m. z.w. Kaap Selatan. Tjimenteng 13 2100 m. z.w. Sabang. Tomorl 13 350 m. w. Sabang. Triton 13 Maracaibo. Telamon 13 New York. Tlba v. Corpus Chrlsti n. Denemarken. Tibia 12 Cochin. Utrecht 14 Balikpapan. Van Waerwijck 13 v. Hongkong te Singa pore. W. Alton Jones 13 560 m. n.o. Bermuda. Waterman 13 120 m. z.w. v. Kp. Leeuwin n. Kaapstad. Zuiderkruis 13 140 m. z.w. V. Benkalen n. Suez. FEUILLETON 52 Tot dusver had ze geen andere Amerikanen leren kennen dan Marilyn en haar moeder en ze wist niet, dat de eigenaardige, deels slim me, deels verschonende manier, waar mee meneer Hornbull zijn medemen sen bekeek, Iets specifiek Ameri kaans was. Ze wist alleen, dat ze de ze man, in welke omstandigheden ze hem ook ontmoet zou hebben, altyd haar vertrouwen en genegenheid zou hebben geschonken. Natuuriyk werd ook hij aan het gezelschap voorgesteld, waarna men zich vrolijk, maar toch een beetje ont hutst en wat sommigen betreft ook verlegen, aan de gereed staande sou- pertarel zette. Mevrouw Avalon, eensklaps tegen ledereen buitengewoon vriendelijk en aardig, scheen buitengewoon goed met meneer Hornbull op te schieten. Zelfs de nogal raadselachtige Tod vond blijkbaar genade in haar ogen, terwijl Marilyn, tussen haar vader en haar oude vriend gezeten, leek op te bloeien als een plant, die plotseling, goede, vruchtbare aarde heeft gekre gen, DOOR MARY BURCHEL Flora begreep niet goed wat ze van de onverwachte situatie moest den ken. Alles liep zo heel anders dan ze had gedacht en bood Ineens weer al lerlei verbijsterende mogelijkheden, waarin ze zich amper durfde verdie pen. Ze babbelde levendig zelfs een beetje koortsachtig met Jamie, op dat hy zich niet veronachtzaamde en achteruitgezet zou voelen. Plotseling echter kwam ze tot de conclusie, dat Timothy aan haar andere zijde, bui tengewoon stil was. Ze keek hem snel aan, maar h\j scheen volkomen op zijn gemak, al speelde om zijn lippen een vluchtige, wat bedrieglijk-trage glimlach, die naar Flora nu wel wist betekende, dat hij iets of iemand bijzonder oplettend gadesloeg. Het souper duurde niet lang, want zoals mevrouw Avalon opmerkte 't was al laat en de meisjes wer den thuis verwacht. Toen meneer Hornbull zijn dochter vriendelijk goe denacht wenste zei hij met een tin teling van plezier in de ogen: „Je behoeft je moeder niet. wakker te maken. Marilyn, om haar te vertel len, dat we hier zijn. Dat kun je mor genochtend wel doen," „Maar als ze wakker is, moet ik het haar vertellen; ze zal verrukt zgn", meende Marilyn, ofschoon de anderen zich moeilijk die verrukking konden voorstellen. „Nu, in elk geval zal het een ver rassing voor haar wezen", gaf me neer Hornbull bij wijze van compro mis, toe. En Tod zei lachend: „Je vader bedoelt Marl, dat je moeder voor mij niet de vlag zal uitsteken" 1ook hij haar goeden- men uiteen. Daarop kuste ook nacht en ging men De kort rit huiswaarts bood niet veel gelegenheid tot praten, maar andermaal viel 't Flora op, hoe zwijgzaam Tïmothy bleef. ft V/as moeilijk aan te nemen, dat hij zich veel van 't Hombull-incident'r zou aantrekken en daarom vroeg ze zich enigszins bekommerd af, of zijn hou ding soms verband hield met de on verwachte verschijning van Alice Ar nold vroeger op de avond. Die vraag kwelde Flora zozeer, dat ze, bij de flat aangekomen, hem on nodig kortaf goedenacht wenste. Tot haar verbazing nam hij haar bij de arm en trok haar naast zich toen ze op het punt stond hem te ver laten. „Wat scheelt eraan, Flora?" vroeg hij, haar in het bleke schijnsel van een straatlantaarn aanziende, terwijl zijn hand zwaar op haar arm rustte. „Nniets", klonk het haperend en wat beschaamd over haar humeu righeid. „Ik ben alleen wat moe en wil gauw naar bed." Een ogenblik dacht Flora, dat Ti mothy het gesprek zou voortzetten, maar hij liet haar eensklaps los, sprong in de auto en reed weg zon der om te kijken. Enigszins ontnuchterd, volgde Flo ra Marilyn naar binnen, zien onder wijl afvragend waar toch de prettige, intieme sfeer, die het begin van de avond had gekenmerkt, was gebleven. Gewoonlijk brandde er, hoe laat de meisjes ook thuiskwamen, nog licht in de kamer van lady Elvain, maar bij deze gelegenheid was ook het slaapvertrek van mevrouw Hornbull nog verlicht en ze riep dan ook„Ben jg daar, Marilyn? Heb je plezier ge had?" „Ja moeder", antwoordde Marilyn, die meteen een gezicht tegen Flora trok en haar toefluisterde: „Ik zal maar naar binnen gaan en het haar vertellen". Flora, deels verbaasd, deels ge amuseerd door Marilyn's gedrag je gens een van haar ouders, begaf zich naar Lady Elvain, die onmiddeliyk 't, boek waarin ze had zitten lezen neer legde en haar dochter vriendelijk be groette. „O, moeder", riep Flora, „Mari lyn's vader is hier met die vriend van haar, die Tod hoe-heet-hij-ook-weer U herinnert zich immers wel, dat hij bij haar was toen zij mij, voor wij elkaar ooit gezien hadden, uit New York opbelde?" „Marilyn's vader hier? Met een vriend?" vroeg Lady Elvain ver schrikt terwijl ze opstond en naar haar ochtendjapon greep. „O, neen,.niet letterlgk hie r", leg de Flora uit, „Ze logeren allebei in 't Gloria-hotel. We liepen hen tegen 't lijf toen we na de opera in het restau rant gingen souperen. Ik geloof, dat ze pas een uur tevoren waren aange komen en het wat laat hadden gevon den om hierheen op te bellen". „Maar waarom heeft mevrouw Hornbull niets gezegd over hun komst? Nog vanmorgen was er een brief van hem". „Ik denk dat het een verrassing moest zyn", hernam Flora. „Een aan gename verrassing voegde ze er wat weifelend aan toe. „Een verrassing!" hernam Lady Elvain, die grote prins stelde op orde en regelmaat in t leven. „Een ver rassing! Hoe eigenaardig!" „Ja, moeder, en ik heb zo'n idee al kan ik het mis hebben dat me neer Hornbull 'n beetje bang was..." „Bang? Waarvoor?" „Dat ziijn vrouw allesbehalve in haar schik zou zijn omdat hg Tod had meegebracht". Lady Elvain keek haar dochter wat onthutst aan en zei tenslotte: „Ik be- grgp niet goed waar je heen wilt". „Och, ik geloof dat Tod en Mari lyn veel nauwer bevriend zijn geweest dan mevrouw Hornbull lief was en dat Marilyn's vader nogal ingenomen is met die vriendschap". „Maar, lieve kind!" riep de nu zeer ontstelde Lady Elvain. „Marilyn is met Jamie verloofd. Wanneer je meent, dat meneer Hornbull die ver loving in de war wil sturen, moet ik zeggen, dat mijn sympathie naar me- ill uitgaat. Ofschoon ik vrouw Hornbull nooit had gedacht, c t zoiets me nog eens zou overkomen", voegde ze er grimmig oprecht bij. „Ik weet het; ik weet het opper best", erkende Flora, „maar o, moe der, ze keek zo gelukkig toen ze hem zag". Eki onwillekeurig Kreeg Flora's gezicht een zachte trek bij de gedach te aan Marilyn's blijdschap toen ze haar forse Amerikaan omhelsde. „Maar Jamie..." begon Lady El vain, die toen plotseling haar dochter aanzag met een blik alsof haar zo juist iets nieuws en verrassends was ingevallen. „Och, ik weet niet..." hernam ze, de hand over haar voorhoofd strij kend en Flora stomverbaasd aansta rend. „Mislukte verlovingen zgn zo buitengewoon onaangenaam", zei ze tenslotte, niet bgster terzake dienen de. „Dat spreekt vanzelf", gaf Flora kalmpjes toe, „maar mislukte huwe lijken zijn erger". „Ja, natuurlijknatuurlijk", be aamde Lady Elvain, die er misschien voor het eerst in haar leven uitzag alsof de stand van zaken haar te machtig werd. „Je moet nu liever naar bed gaan kind", zei ze tenslotte bgna ver strooid. „Misschien heb Ie er wel te veel waarde aan gehecht; aan die begroe ting, bedoel ik. Amerikanen zijn Im mers bg zo'n gelegenheid uitbundiger dan wij, nietwaar?" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4