Kamer aanvaardde voorstel tot verlaging van college-gelden Premier EdenBritse regering zal Cyprus niet prijsgeven KLANKBORD EERSTE KAMER GAF FIAT AAN BEGROTING DONDERDAG 15 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOSTEN 2.075.000 GULDEN Wijziging van beleggingswet (Van onze parlementaire redacteur.) Met terugwerkende kracht tot 1 september 1954 zullen de college gelden voor de ryks- en bijzondere universiteiten en hogescholen wor den verlaagd van 325 tot 200 gulden per studiejaar. Tegelijkertijd zul len de subsidies voor bijzondere universiteiten en hogescholen ver hoogd worden als compensatie voor de verminderde opbrengt van collegegelden. De Tweede Kamer besloot hiertoe woensdagmiddag door de aanneming zonder hoofdelijke stemming van een drietal wets ontwerpen, waarin deze regeling is vastgelegd. Naar minister Cals mededeelde zullen de maatregelen over 1955 In totaal 2.075.000 gulden aan het ryk kosten, als volgt verdeeld: verla ging van de collegegelden aan de rijksuniversiteiten en de technische hogeschool in Delft 1.200.000 gulden; verlaging van de collegegelden aan de landbouwhogeschool in Wageningen 75.000; hogere tegemoet komingen aan de bijzondere universiteiten en hogescholen 800.000 gulden. De bewindsman verzekerde, dat te rugwerkende kracht tot 1 september 1953 op administratieve moeilijkheden stuit, vooral liggende op het gebied van de reductieregeling, die in een al gemene maatregel van bestuur zal worden vastgelegd. Er zal namelijk re ductie van het collegegeld worden verband als twee of meer personen uit een gezin in hetzelfde studiejaar onderwijs volgen. De minister noemde het een bezwaar, dat bij terugwerken de kracht tot 1 september 1953 de moeilijkheden om de juiste gezinssa menstelling op dat ogenblik vast te stellen, zullen toenemen. Mevrouw Fortanier-De Wit (vvd) liet zich aan vankelijk door de argumenten van mi nister Cals niet afschrikken en diende een amendement in om de verlaging van de collegegelden toch op 1 sep tember 1953 te laten ingaan. Zij had hiermede echter geen succes, zodat zij het amendement later introk. Oud er d omsv er zekering De lang verwachte en met span ning tegemoetgeziene openbare be handeling in de Kamer van het wetsontwerp betreffende de alge mene ouderdomsverzekering kon woensdagmiddag, de dag waarop het ontwerp op de agenda prijkte, nog niet beginnen, aangezien de mi nister van sociale zaken en v.olksge? zondheid, de heer Suurhoff, die het ontwerp moest verdedigen, wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. De voorzitter, mr. Korten- horst, hoopte, dat de minister van daag voldoende hersteld zal zijn om de debatten te kunnen volgen. Beleggingswet De Kamer aanvaardde woensdag middag een wetsontwerp om het be- leggingsgebied van in de beleggings wet genoemde fondsen en instellingen, zoals dit gebied in deze wet is be grenst, zodanig uit te breiden, dat ook de belegging in aandelen en certifica- Pechvogel. De 33-jarige Dordtse koop man M. A. E., wilde een sto ring in de motor van zijn auto opsporen en goot daartoe wat benzine in de carburateur. Het gevolg hiervan was, dat een steekvlam ontstond, die de kle ren van de koopman in een mi nimum van tijd in lichter laaie zette. De heer E. behield zijn tegenwoordigheid van geest en rende naar de waterkant. Zon der zich ook maar een ogen blik te bedenken, sprong hij van de hoge wallekant de ri vier de Oude Maas in. Toen hg kopje onder was gegaan en hem geen brandgevaar meer bedreigde zwom hij naar de kant. Omdat hij daarbij echter last had van zijn colbertjasje trok hij dit uit en Het het gaan waar het wilde. Eerst toen hij druipend en wel op de kant stond schoot hem te binnen, dat in een van de zakken van het jasje een portefeuille met 2500 zat. De rivierpolitie is enige tijd bezig geweest naar het jasje te dreggen, maar zon der resultaat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Drieling geboren in Haarlem In het diaconessenhuis te Haarlem is een drieling (drie meisjes) gebo ren. De moeder is mevrouw N. Sik- kens-Meijer, wonende Spaansevaart- straat 95 in Haarlem-Noord. De na men van het trio zijn: Anneke, Leo- nie en Mariene. DAN DE PRESIDENT.... De Fran se wielrenner Louison Bobet ontving dit briefje: „Wilt U peet zijn van mijn negende kind? Als U er niets voor voelt, dan vraag ik het aan pre sident Coty". WAAROM NIET? Een vijfjarig En gels jochie vroeg aan zijn onderwij zer: „Waarom wordt de Dode Zee niet begraven?" LISOS. De vice-president van de Franse Nationale Vergadering, de heer Lapie, heeft kort geleden een wijsgerig boek geschreven onder de titel: „Lisos of het gevecht". Laatst vertelde hg aan de journaliste Car men Tessier: „Iedereen wil weten, waar ik dat woord Lisos vandaan heb gehaald. Wanneer ik dan zeg „Maar dat is toch immers Grieks' klinkt het antwoord: „Oh, maar na tuurlijk, dat was ik vergeten". In feite heb ik Lisos helemaal niet aan het Grieks ontleend. Ik heb het woord zelf uitgevonden". ten van aandelen, in onroerende goe deren en in schuldbrieven luidende in guldens ten laste van vreemde mo gendheden en van internationale orga nisaties op bepaalde restricties wordt mogelijk gemaakt. In wezen kwam de zaak neer op het mogelijk maken voor de institutionele belegger, levensver zekering en andere verzekeringsmaat schappijen, pensioenfondsen enz. om voortaan hun gelden te beleggen niet alleen in de risicomijdende sfeer zo als tot dusver maar ook in de risico dragende sfeer. Infiltranten kregen geen Indonesische advocaat. Diplomatieke onschendbaarheid struikelblok Indonesische autoriteiten hebben in verband met het tegen Juneschlager gevoerde proces herhaaldelijk de beschuldiging geuit, dat de in Neder lands Nieuw-Guinea gearresteerde In donesiërs veroordeeld werden zonder behoorlijke rechtspleging en dat ge weigerd werd een Indonesisch advo caat als verdediger toe te laten. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft deze beschuldiging als volstrekt .on juist afgewezen. Zowel in 19541955 als in het begin van dit aar heeft de Nederlandse rege ring aan de Indonesische schriftelijk aangeboden een Indonesische advocaat in Hollandia toe te laten om zijn land genoten, die daar wegens gewelddadig optreden terecht stonden, te verdedi gen, De Nederlandse regering gaf in beide gevallen de garantie, dat de ad vocaat volle vrijheid zou genieten om Nieuw-Guinea te verlaten. De Indone sische regering eiste echter, dat hem diplomatieke onschendbaarheid zou worden verleend. Toen de Nederland se regering op dit internationaal wel zeer ongebruikelijke verzoek niet kon ingaan, zag de Indonesische regering van de uitzending van een verdediger af. WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING Antwoord aan minister Witte De Eerste Kamer heeft woensdag de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting aangenomen. Minister Witte merkte in zgn ant woord over de emigratie van bouw vakarbeiders op, het niet juist te achten deze arbeiders in een bijzon dere positie te plaatsen door aan de ze emigratie de regeringssubsidie te onthouden. Dit zou de aanwas van het aantal bouwvakarbeiders boven dien niet bevorderen en discriminatie betekenen. Over de wervingsactie door Amsterdam van bouwvakarbei ders zeide de bewindsman, dat de medewerking van het rijksarbeids bureau niet een goedkeuring impli ceert van het beleid van de gemeente Amsterdam. Minister Witte kan echter niet in zien, waarom aan bouwvakarbeiders geen woning zou mogen worden toe gezegd, terwijl dit wel gebeurt in ge meenten, die woningfaciliteiten ver lenen aan arbeiders voor in hun ge bied gevestigde industrieën. De suggestie, dat de oplossing van de woningnood ligt in het overlaten van dit probleem aan de particuliere bouwers, kan minister Witte niet aanvaarden. Spreker zeide geen be zwaar te hebben, dat particuliere bouwondernemingen voor gemeente besturen bouwen, indien de plannen goed zijn. Wel heeft de minister be zwaar tegen de vrijheid, dat men al leen de meest kapitaalkrachtigen aan een woning kan helpen. Minister Wit te bestreed, dat de woningproduktie wordt geremd doordat het huurbe leid de animo bij particuliere bouwers remt. Spr. zeide niet op de suggestie Kartelwetgeving aangenomen In de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag na enige dagen van dis cussie zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot de economi sche mededinging, dat bedoelt de uitwassen van de kartelvorming te beteugelen, aangenomen. Vooraf verenigde de Kamer zich na enige beraadslaging met een amende ment van professor Romme (KV P), dat tot strekking had de mi nister, belast met zaken van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie naast de minister van economische zaken te betrekken bij de uitvoe ring van de wet. Toen bg zitten en opstaan over ge stemd werd, bleken alleen de CPN en de CHU ertegen te zgn. De PvdA en de WD waren er niet enthousiast over, doch zij verzetten zich er ook niet tegen. Professor Oud (WD) kwalificeerde de betekenis van het amendement juist toen hij tegenover Erofessor Romme opmerkte: „een inderhand is gauw gevuld". De heer Peschar (PvdA) trok een de vorige dag door hem namens zijn partijge noot de heer Nederhorst ingediende motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd na te gaan of en in hoe verre het wenselijk is ook de econo mische mededinging tussen de vrije beroepen aan nader te stellen wette lijke regelen te onderwerpen. Hij ging hiertoe over, omdat minister Zijlstra had medegedeeld dat deze kwestie reeds de aandacht van de regering heeft. te zullen ingaan om een beroep te doen op de bouwvakarbeiders om me de te werken de achterstand in te ha. len, die in de afgelopen koudeperiode is ontstaan. De minister geeft er de voorkeur aan afspraken te maken met de betrokkenen, die het hen ge makkelijker zullen maken door te werken. Na replieken en antwoord van de minister, werd de begroting aangeno men. Sanatorium wegens gebrek aan t.b.c.-patiënten gesloten. Wegens gebrek aan patiënten zal het dr. "Van Seventersanatorïum te Apel doorn met ingang van 1 april als zo danig worden gesloten. Het bestuur van de Vereniging voor Tuberculosebestrijding heeft met het oog op deze sluiting het gemeentebe stuur van Apeldoorn voorgesteld het sanatorium over te nemen en het t,e bestemmen voor revalidatiecentrum voor invaliden. B. en W. van Apeldoorn staan sympatiek tegenover deze plan nen en zullen de raad een voorstel doen om een krediet voor de hiervoor noodzakelijke verbouwingen te geven. De uit het einde van de vijftiende eeuw daterende toren van de Sint-Bavo-kathe- draal te Gent, wordt bouwvallig. Enkele van de poreuze stenen zijn reeds naar be neden gevallen en daarom zijn aan de voet van het bouwwerk opvangluifels en hek ken geplaatst. Opa Kip uit Dreischor hoopt zondag a.s. de leeftijd van 105 jaar te bereiken. A (Voor verslag zie pag. 2j^ Dit is een van de eerste foto's !ee die in het koninklijk paleis te Imman zijn gemaakt van het nu alweer een maand oude Jor- daanse prinses Alyha, dat op 13 februari werd geborenmet haar ouders, koningin Dina en koning Hoessein van Jordanië. (Radiografisch overgebrachte foto.) llllllllllltllllllllllllllllllllllllllllU Indonesische formateur voor moeilijkheden. Bij portefeuilleverdeling De Indonesische kabinetsformateur mr. All Sastroamidjojo ziet zich thans voor de eerste moeilijkheden geplaatst bij zijn pogingen tot vor ming van een coalitiekabinet, be staande uit de niet-communistische partijen, nu hij een aanvang heeft gemaakt met de besprekingen over de verdeling van de portefeuilles. Naar verluidt heeft de Masjoemi de zetel van buitenlandse zaken en die van onderwijs voor zich opgeëist, welke echter ook worden begeerd door de party van de formateur, de P.N.L De Masjoemi Is van oordeel dat, waar het premierschap door de natio nalisten zal worden bezet, buiten landse zaken aan de Masjoemi dient te worden toegewezen. Mr. Roem, oud-minister van buitenlandse zaken en in 1950 hoge commissaris voor Indonesië in Den Haag, is volgens welingelichte kringen de meest waar schijnlijke kandidaat voor deze post. De nationalisten zijn bevreesd dat de onderwijspolitiek, indien het mini sterie van onderwijs aan de Masjoe mi zal worden toegekend, een veran dering zal ondergaan. Zij wensen het onderwijssysteem vrij van godsdienst te houden en willen daarom dit mini sterie zelf beheren. Bejaard echtpaar door gasverstikking omgekomen Aan de gevolgen van gasverstik king is het echtpaar J. J. F. W., ge woond hebbende aan de Hofdijkstraat 49 in Haarlem-oost, overleden. Ver moed wordt dat mevrouw F. in de keuken in aanraking is gekomen met een gasslang, die aan een gascom- foor verbonden is geweest. Een Haar lemmer wilde een bezoek brengen aan. het echtpaar. Toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg heeft hij een buurvrouw gewaarschuwd. Deze is aan de achterzijde in da woning gekomen en zij vond in de kamer het echtpaar dood aan tafel zitten. De heer F. was 89 jaar en mevrouw F. 86 jaar. DEBAT IN HET LAGERHUIS. Ook Turkije tegen overdracht Engeland zal Cyprus niet prijsgeven, zo verklaarde Eden gisteren tijdens het debat in het Lagerhuis, omdat „de welvaart en het leven van ons volk mede afhangen yan Cyprus als wachtpost op een punt, vanwaar de Britse belangen, vooral de oliebelangen kunnen worden verdedigd". De premier vroeg om een vertrouwensvotum voor het be leid der regering en met name wat betreft de verbanning van aarts bisschop Makarios. De leider van de linkervleugel der Labourpartij, Aneurïn Bevan, diende een motie van wantrouwen in. Hy is van mening dat de rege ring gefaald heeft in het zoeken naar een oplossing. De wensen van de Cyprioten zouden vervuld kunnen worden binnen het kader van de strategische behoeften van.het Westelijk verbond. Bevan begreep niet waarom de onderhandelingen waren mislukt. De premier verklaarde, dat hij nooit gevonden heeft, dat Cyprus een Engels-Griekse kwestie is en dat het ook nooit als zodanig kan worden behandeld. Turkije wenst niet, dat het Middellandse zee- Eden weerlegde de bewering van de Griekse premier, dat Grieken land door steun van de Amerikanen van het communisme werd bevrijd. „Het waren de Engelse troepen, die in eind 1944 en in 1945 Griekenland bevrijdden van communistische over heersing". eiland, dat slechts 40 mijl van zijn kusten afligt, in Griekse handen komt. Het beschouwt Cyprus als van groot strategisch belang voor zijn verdediging. Het feit, dat Eden Cyprus nauw verbond met de stra tegie van Turkije verwekte sensa tie in het Lagerhuis. Over Makarios zeide Eden, dat het tijdens de onderhandelingen steeds duidelijker werd, dat zo deze weiger de in net openbaar geweld af te keu ren, de rust op het eiland niet zou kunnen worden hersteld. De depor tatie was geen prettig besluit, maar de Britse regering had de keus haar verantwoordelijkheid te aanvaarden of af te zien van haar bevoegdheden. Engeland diende een eind te maken aan het terrorisme. Weer twee doden. De Engelse gouverneur op Cyprus, sir John Harding, heeft een onbe perkte avondklok ingesteld voor het Griekse kwartier van Nicosia, nadat woensdag in vol daglicht een Britse politieagent door een terrorist was neergeschoten. Troepen en poUtie be gonnen met een huiszoeking in het gehele kwartier om de moordenaar te vinden; er zgn thans 18 slachtoffers onder de politie gevallen. In Larnaca werd een zevenjarige Jongen gedood toen Britse troepen op een menigte demonstranten vuurden. Het Wereldgebeuren. Eruit gevlogen Die dikke jongen"... Dat Is de bijnaam, waarmee buitenlan ders in Moskou de heer Georgi Maximilianowitsj Malcnkow (54), zo nu en dan vereren. Russen durven zoiets natuurlijk niet te zeggen, zelfs nu Malenkow niet meer de hoge post van premier bekleedt. Maar met dat al blijft het de waarheid. Overigens blijkt zijn corpulentie de heer Ma lenkow niet te hinderen in de uit oefening van zijn taak, "die tegen woordig wordt omschreven als vice- premier en minister voor de electri- citeitsvoorziening. Als men de ver halen, die over hem de ronde doen, mag geloven, dan wordt er in den huize Malenkow menig nachtelijk uurtje gewerkt. Zijn vrouw en zijn twee kinderen, die in Amerika „teen agers" zouden worden genoemd, moeten dat maar voor lier nemen. Hard werken is nu eenmaal Malen- kows natuur. Zo nu en dan vliegt hij eruit naar zijn „dacha", zijn land huis met negen kamers in de omge ving van Moskou, waar hij de nodi ge ontspanning kan vinden. Er uit vliegenAls Georgi daaraan denkt, dan herinnert hij zich plotseling, hoe hij vorig jaar om deze tijd bijna helemaal het Kremlin „uitgevlogen" was, in die zin, dat hij haast» uit de regering was gestoten. Toen nam hij immers de scnuld op zich voor de fouten, die sinds de dood van StaUn in de tijd, dat hij premier was, op economisch gebied waren begaan. Lekker eten, iets waarvoor hij een bijzondere hartstocht koestert, had hij ook aan de arme bevolking gegund. Hij had aan de kant gestaan van bepaalde economen, die vonden dat het nu maar eens uit moest zijn met dat alles op alles zetten voor de zware industrie en die de mening waren toegedaan, dat de lichte industrie bok maar eens aan bod moest ko men. Was het een gevoel van wroe ging, waaruit die opvattingen van Malenkow voortkwamen? vond hij, dat hij en zijn mede-leiders niet al leen net recht hadden om een weel derig leven te leiden en dat ook de gewone mensen wat minder last en wat meer lust toekwam Hoe het zij: die politiek was door de heer Sjepilow,hoofdredacteur van de „Prawda", sterk veroordeeld en ook de heer Kroesjtsjew, Malenkows op volger als eerste secretaris van de Russische communistische partij, had herhaaldelijk laten blijken dat hij voor de gedragslijn van de nieu we premier helemaal niets voelde. Zoals gezegd: Malenkow bekende schuld. In zijn plaats werd, op voor dracht van Kroesjtsjew, maarschalk Boelganin neergez'et. Anders dan in Stalins tijd het ge val zou zijn geweest bracht Malenkow toen het leven eraf. Op zijn schuldbekentenis volgde geen executie. Hij kreeg zelfs een nieuw baantje om zijn werklust te bevre digen: hij werd minister voor de elektriciteitsvoorziening. En het is in die functie, dat hij de uitnodiging heeft aangenomen, om zijn neus voor het eerst van zijn leven buiten de Sowjet-Unie te steken. Op invitatie van de autoriteiten, die het toezicht hebben op de Britse elektriciteits voorziening, zal hij namelijk drie we ken lang een excursie mogen maken door Engeland. Omringd door mede deskundigen zal Malenkow, die als zoon van een spoorwegingenieur o.m. met een studiebeurs aan de techni sche hogeschool van Moskou heeft gestudeerd en die men dus ook in technisch opzicht geen knollen voor citroenen kan verkopen, in de loop van deze drie weken op diverse plaatsen zijn Ucht opsteken. Per vliegtuig vertrok hij gisteren uit Moskou. Brj de tussenlanding in O. Berlijn werd hij begroet door Otto Grotewohl, de premier van Oo3t- Duitsland. Of die Oostduitse premier nog een beetje pips zag vanwege de executie, die zijn vroegere eerste secretaresse Elli Barczantis heeft ondergaan, onder verdenking, van spionage, vermeldt de historie niet. Vermoedelijk was er aan Grotewohls neus niets bijzonders te bekennen: hij heeft net zoals Malenkow in dit opzicht al het een en ander meege maakt. Westerse waarnemers in Mos kou denken van Malenkows reis het hunne. Volgens hen willen de Russische leiders met deze speciale vergunning voor Malenkow om er eens uit te vliegen, bewijzen, dat de Sowjet-Unie op het ogenblik een land is, dat zich zelfs kan ver oorloven een afgezette premier op reis naar het buitenland te zenden en hem te vertrouwen. Of Malenkow helemaal zonder angstgevoelens in Engeland zal rondlopen, is inmiddels een grote vraag. Hij zal zich immers elk ogenblik omringd weten door handlangers van zijn rivaal Kroesjt sjew, die in de buurt zijn om eventue le tong-slippertjes over te brieven naar het Kremlin. Het is dan ook de vraag, of de Engelse premier Eden en de Britse minister van buitenland se zaken Selwyn Lloyd zo ze al van nieuwsgierigheid blijk geven iet^fcte weten zullen komen over de intriges, die zich achter de muren van het Russische regeringscenrtum afspelen. GEORGE MALENKOW igaat zijn licht opsteken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3