PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ernstige tegenstelling V.S. en Londen over deBILT In veertien uur vier woningen onder de kap te Vlissingen In veertien uur vier onder de kap te V tussen Cyprus Boekje open over de communist Bierut Vandaag... VERWACHT... PRINS BERNHARD: LOF VOOR INITIATIEVEN IN BENELUX 199e jaargang - no. 63 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 maart'56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16, Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zlertkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. OPHELDERING GEVRAAGD Griekenland wil kwestie op agenda van V.N. brengen De kwestie-Cyprus blijft de wereld bezig houden temeer nu er na de recente Amerikaanse stappen een ernstige controverse is ontstaan tussen Londen en Washington. In Athene heeft de Amerikaanse ambassadeur. Cannon, tegenover de Griekse minister van buitenlandse zaken uiting gegeven aan de bezorgdheid en het medeleven van de regering en het volk van de V.S. in verband met de recente ontwikkelingen op Cyprus. In Londen hebben waarnemers er op gewezen, dat de Engelse rege ring in grote verlegenheid is gebracht door dit Amerikaanse optreden, temeer waar dit op een tijdstip komt, dat men alle mogelijke moeite doet om het Britse prestige in het Midden-Oosten te verhogen. Aan de Britse ambassadeur in Washington is verzocht met spoed opheldering te vra gen over de Amerikaanse houding. Griekenland heeft inmiddels ver zocht om de kwestie in het komen de najaar op de agenda van de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties te plaatsen. De am bassadeur Christian X. Palamas overhandigde een brief aan Ham- marskjöld, waarin verzocht werd, om de toepassing van het beginsel van gelijke rechten en zelfbestuur ook voor het volk van Cyprus te doen gelden. Sir Pierson Dixon, de Britse voorzitter van de Veilig heidsraad, betreurde deze Griekse daad, omdat volgens hem de kwes tie geen zaak is voor de V.N. Het vorig jaar werd de zaak-Cyprus niet in behandeling genomen. Afscheidsboodschap. Aartsbisschop Makarios, die thans gedeporteerd is, heeft een afscheids boodschap geschreven, waarin hij verklaarde: „God heeft mij thans zelf aan deze beproevingen bloot gesteld. In kalme afwachting sta ik nu voor mijn verbanning. Moge God ons helpen en beschermen". Dr. W. A. Visser 't Hooft, de Ne derlandse secretaris-generaal van de Wereldraad der Kerken, heeft er op gewezen, dat aartsbisschop Ma karios teruggeroepen moest worden „als een noodzakelijke voorwaarde voor de voortzetting van de onder handelingen". In een persoonlijke boodschap zeide dr. Visser 't Hooft, dat de verant woordelijke publieke opinie in vele landen van mening is, dat de deporta tie van de aartsbisschop niet in over eenstemming is met de beste tradities van het Britse staatsmanschap. De ge- Industrieland De vraag is in de laatste jaren meermalen gesteld óf Nederland een agrarisch dan wel een in dustrieel land is. Niet omdat het ant woord op deze vraag zo ingrijpend van betekenis is, maar men wil dan tóch wel eens weten in welk soort land men woont. Welnu het antwoord op de vraag kan thans vrij volledig gegeven worden in Utrecht. Daar wordt de 40-ste Neder landse jaarbeurs gehouden, die zo als het maandblad „Nederlands fabri kaat" zegt een industriële manifes tatie is, waar de periodieke resultaten van vruchtbaar vernuft en gedegen vakmanschap worden getoond. Op die jaarbeurs wordt, de levens durf gedemonstreerd van een land met een betrekkelijk jonge industrie, die echter na 1945 met een zodanige kracht is uitgegroeid, dat vele Nederlanders geen helder beeld hebben van haar omvang. Dat beeld wil de jaarbeurs geven op terreinen, die thans een driemaal gro ter „verhuurbaar" oppervlak beslaan dan in 1946. Alleen zo'n vergelijking zegt feitelijk reeds voldoende 1 En mochten er bezoekers van deze Utrechtse jaarbeurs zijn, die na hun visite aan de Domstad nog twijfelen over de vraag of Nederland een agrarisch land of een industrieel land is, dan kan hun nog het volgende gezegd worden. De vraag wat nu eigenlijk een m- dustrie-land en wat een agrarisch-land is, laat zich op verscheidene wijzen en dus met verschillende uitkomst beant woorden. Wanneer men echter aanneemt, dat West-Duitsland een industrie-land is en dat neemt men in Europa toch vrij algemeen aan dan is Nederland d.at zeer zeker óók. Daarvoor is een tref fend bewijs aan te voeren Maakt men een vergelijking tussen West-Duits land en Nederland voor wat betreft verhouding van het aantal werkers in de industrie tot het aantal werkers in land- en tuinbouw, dan heeft Neder land een groter percentage industriële werkers dan West-Duitsland. Nederland zal dus afstand moeten doen van de titel „agrarisch land" Zo wel de statistiekcijfers als de jaarbeurs manifestaties te Utrecht wijzen uit, dat deze benaming niet meer gerecht vaardigd isl nomen maatregel brengt het gevaar met zich, dat zij de pogingen van de Wereldraad om „Westerse" en „Oos terse" Christenen bij elkaar te bren gen bemoeilijkt. Hij vreesde, dat er ernstige gevolgen voor de gehele ver houding tussen de orthodoxe volken en die van het westen uit zullen voort vloeien. De kerkencommissie ver klaarde in 1954, „dat het recht en de geschiktheid van het volk van Cyprus voor zelfbeschikkingsrecht wordt er kend". Spaak heeft plan voor Europese industrie Eerste stap; opheffing van toltarieven Dinsdagmiddag werd in het gebouw van de Belgische Senaat te Brussel de bijzondere zitting geopend van het parlement der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Na een openings rede van de voorzitter, de Italiaanse oud-minister Pella, hield de Belgische minister van buitenlandse zaken. Spaak, een rede, waarin hij de tegen woordige. stand der werkzaamheden van de intergouvernementele commis sie van deskundigen uitvoerig uiteen zette. Hij ontvouwde een plan om de in- dustrieele en agrarische bronnen van West-Europa in de komende 12 jaren te koppelen. De uitvoering van dit plan zou 300 miljoen dollar kosten. De eerste stap in deze gigantische pool zou zijn de opheffing van tolta rieven tussen de deelnemende landen Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux. Spaak stelde voor in het eer ste jaar na de ratificatie van de pool door de nationale parlementen de ta rieven geleidelijk steeds meer te be snoeien, totdat zij geheel verdwenen zijn. De Belgische minister deelde als voorzitter van de intergouvernemen tele commissie mee, dat zijn rapport op 25 april klaar zal zijn. Van het vliegveld München Riem zijn kortgeleden veertig H leden van de nieuwe Duitse m s luchtmacht voor opleiding naar |1 de Verenigde Staten vertrok- ken als eerste contingent van een grotere groep, die in Ame- f§ rika op haar toekomstige taak M zal worden voorbereid. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Hjj gaf persoonlijk bevel tot arre statie van kardinaal Wyszynski en van de bisschoppen Kaczmarek en Barankia. Een piramidevorming sy steem van omkoperij r.iet de top in Moskou hield Bierut aan de macht. „In mijn kantoor", zo vertelde Swiat- lo, die in '54 naar het Westen vlucht te en daar allerlei onhullingen deed, „stonden twee stalen safes, waarin de persoonlijke dossiers van de leden van het Politburo werden bewaard. Ik had ze met speciale orders van Bierut ontvangen en niemand wist iets van het bestaan van deze dos siers af". Wanneer hij van zijn ene huis naar het andere reisde, gebruikte de par tijleider meestal een van zijn Skoda- auto's, zoals die speciaal gebouwd worden voor communistische leiders in de satellietlanden. Deze wagens hebben kogelvrij glas van een duim dik en hebben een pantsering van staal. Ook had hjj vier Russische wagens. De vrouw en kinderen van Bierut deelden niet in de luxe waarmee de leider zich omgaf. Volgens Swiatlo werden zij zorgvuldig op de achter grond gehouden. Bieruts lijfwacht van 50 soldaten waarin zij zich met de prefabrika- ge zulen bezig houden. Dit fa briekscomplex zal verrijzen op het industrieterrein aan de Prins Hen- drikweg te Vlissingen. In vrije sector Voor het type woningen, dat de on derneming thans in bewerking heeft, bestaat reeds veel belangstelling, want de prijs komt zodanig te liggen, dat zij in de zogenaamde „vrije sec tor" dus zonder premies renda bel gebouwd kunnen worden tegen een huur van 9.65 per week. Aan de inrichting van deze huizen besteed den wij reeds enkele weken geleden uitvoerig aandacht. Ten behoeve van het vervoer van bepaalde segmenten voor deze wo ningen naar andere plaatsen in Ne derland heeft de onderneming reeds de hoogten opgevraagd van de via ducten, die men zal moeten passeren. Het is namelijk zo, dat de voor- en achter panelen in de fabriek vrijwel gereed gemaakt zullen worden. Het is echter gebleken, dat de viaducten zich niet lenen voor het vervoer van hele gevelsegmenten, zodat men met halve zal moeten volstaan. Over ongeveer drie weken zullen de vier wonineen in Vlissingen bewo- ningsklaar zijn. model-ingericht en wel en dan zu'len zii ter bezichtiging worden opengesteld voor belangstel lende instanties. De veronderstelling, {Vervolg op pag. 11), Bierut: maitresse en luxe huizen vergezelden hem overal waar hij ging. tussen 1951 en 1953 drie moord aanslagen verijdelend. Telkenmale werd de aanvaller doodgeschoten. Terwijl hij in luxe leefde en de baas speelde over andere Poolse communis ten, voerde hij kruiperig de Kremlin- bevelen naar de letter uit. (United Press) wordt dv. bekende Neder- C landse ornitholoog en publi- y c cist Jan P. Strijbos te Heem- S C stede 6 jaar. Gestolen wapens gevonden in Haarlemmer Trekvaart De wapens, die zoals men weet, enkele dagen geleden uit een kazer ne te Ede werden gestolen, zijn dins dagochtend door de politie opgevist uit de Haarlemmer Trekvaart te Lei den. De politie blijft thans nog dreg gen naar een radio en een koffer si garetten die zich daar eveneens moe ten bevinden. KOUD WEER Overdrijvende wolkenvelden maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Koud weer. ZON EN 31AAN 15 maart Zon op 6.57 onder 18.46 Maan op 7.36 onder 22.49 uit voor de durf en de ondernemings geest, waarmee de Belgen in Brussel de wereldtentoonstelling voorberei den. Hij noemde ook de atoomexpo sitie, welke tegelijkertijd in Amster dam zal worden gehouden. „Als er i onderwerp is, dat ons denken NIEUW BOUWPROCÉDÉ ONTWIKKELD ZESENZESTIGSTE JAARBEURS GEOPEND Toespraak bij ontvangst in buitenlandse club. Zonder enig officieel vertoon is dinsdagmorgen de 66e jaarbeurs in Utrecht geopend. De stad was ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de beurs feestelijk versierd met bloemen en vlaggen. De eerste dag was aan de Benelux gewijd. In de buitenlandse club werden de ambassadeurs van Bel gië en Luxemburg enkele gouver neurs van Belgische provincies, de commissarissen der koningin en een aantal Benelux-autoriteiten ontvangen. Op de lunch, welke dit gezelschap werd aangeboden door de raad van beheer van de jaar beurs, hield Prins Bernhard een toespraak, waarin hy o.m. zei dat men de Benelux nooit mag zien als een afgesloten geheel. Het zal al tijd een deel van Europa moeten zjjn en een deel van de wereld. De prins sprak zijn bewondering uit voor de durf en de ondernemings geest, waarmee de Belgen in Brussel de wereldtentoonstelling voorberei den. Hij noemde ook de atoomexpo sitie, welke tegelijkertijd in Amster dam zal worden gehouden. „Als er i onderwerp is, dat ons denken Dinsdagmiddag om half drie plaatste de heer M. C. Witlox, mede-directeur van de Zuid-Nederlandse Boute- en Handrlscnmhivatie. de vlag op vier sinds maandagmorgen in aanbouw zijnde woningen, ten lekendat het hoogste punt was bereikt. (Foto PX.Gj steeds meer gaat beheersen dan is dat wel het vraagstuk der kernener gie. Onze beide landen tonen met de ze twee projecten aan de buitenwe reld tot welke initiatieven zij in staat zijn", aldus de prins. De handelsattaché van de Ca nadese ambassade, de heer V. L. Chapin, opende maandagochtend in de nieuwe Julianahal de Cana dese stand. In een toespraak wees hij op het belang van de Cana dese papier- en houtexport. Het feit, dat tot nu toe weinig hout naar Nederland werd geëxporteerd weet de heer Chapin aan de onjuiste veronderstelling van velen als zou de Canadese houtindustrie niet met de Scandinavische kunnen concurre ren. Maandagavond had de raad van beheer van de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs een diner aange boden, waar ook Prins Bernhard, de koninklijke commissaris der jaar beurs en de leden van de adviescom missies aanzaten. Tijdens dit diner bood de voorzitter van de raad van beheer, mr. W. H. Fockema Andreae, aan de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, de gou den jaarbeurspenning aan als uiting van waardering voor het vele, dat de gemeente Utrecht voor de beurs heeft gedaan. Engelse Lagerhuis tegen doodstraf Initiatiefwet goedgekeurd De initiatiefwet tot afschaffing van de doodstraf, ingediend door het lagerhuislid S. Silverman (lab) is in tweede lezing door het lager huis goedgekeurd met 286 tegen 262 stemmen. Dit betekent een kleinere meerderheid dan op 16 fe bruari, toen de stemverhouding 292:246 was. Men neemt aan dat een aantal conservatieven onder de oorspronkelijke voorstemmers zich bedacht heeft. Een vooraf behandeld amendement tot behoud van de doodstraf werd verworpen met 293 tegen 262 stem men. Het conservatieve Lagerhuislid Raymond Gower, die voor het ont werp Silverman in tweede lezing stemde, heeft aangekondigd dat hg een amendement zal indienen, dat be oogt de doodstraf te handhaven, voor moord, gepleegd tijdens een gewapen de roofoverval of inbraak, en voor moord gepleegd door een tot levens lange gevangenisstr- veroordeelde bij een ontsnppping(spoging) uit de gevangenis. Dit amendement zou tot doel hebben, bezwaren van de kant van de politie en gevangenisautoritei ten uit de weg te ruimen. (United Press) Pool leefde er goed van... Boleslaw Bierut, de leider van de Poolse communistische partij, is in Moskou na een ernstige ziekte overleden. Hij werd 64 jaar oud. Volgens Josef Swiatlo, een vroegere functionaris van de geheime po litie, hield hij er een knappe maitresse op na, tien Iuxueuse huizen, een staf van 200 bedienden, zes auto's, waarvan twee zwaar gepantserd, een particuliere trein van vier rijtuigen en een particulier vliegtuig. Te Konstancin liad hij een huis van 18 kamers en te Lansk een jachthuis met 50 bedienden, die wild teelden en verzorgden voor de twee weken per jaar, welke hij daar vertoefde. NIEUW BOUWPROCÉDÉ ONTW1I Verbazingwekkend bouwtempo van „Neboha"-systeem der „Z.N.B.H.C." Op de hoek van de Irislaan en de Joseph Israëlslaan te Vlissingen heeft de Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie in 14 werk uren tijds vier woningen van de funderingen af opgetrokken en onder de kap gebracht! Maandagmorgen om half negen bestonden nog slechts de funderingen; dinsdagmiddag om half drie wapperde de vlag vanaf het hoogste punt In de loop van maandag en dinsdagmorgen hebben ingewijden de woningen letterlijk zien groeien. In een verrassend snel tempo werden de muren opgezet en de reeds tevoren klaargemaakte segmenten aan gebracht. Zoals wij reeds eerder meldden bouwt de Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie te Vlissingen hier volgens een geheel nieuw systeem, dat zij „Neboha" doopte en waarvan de technische bijzon derheden nog geheim zijn. Over drie weken zijn de huizen bewoon baar en misschien zal men daarna kunnen zeggen: ..In Vlissingen be gon de victorie over de woningnood in Nederland!". Het bouwproces voltrekt zich ach ter hoge schuttingen, die het werk aan de blikken van nieuwsgierigen onttrekken en het geheel is> nog om hangen met een waas van geheimzin nigheid. De ontwerpers willen eerst volkomen zeker van hun zaak zijn eer zij hun procédé aan de openbaar heid prijs geven. Dat de uitdenkers van het sys teem in feite reeds nu zeker zijn van hun zaak. moge blijken uit het feit. dat zij over ongeveer vijf we ken zullen beginnen met de bouw van enkele grote industriehallen met een gezamenlijk oppervlak van circa 300 vierkante meter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1