PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ■9931 Washington wil bemiddelen in het conflict op Cyprus Zweedse koning wordt uitgenodigd Schouws ziekenhuis te onenen Mollet krijgt steun in Franse parlement bill Vandaag.. DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 62 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.: fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 maart 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304);'Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraai 2, telef. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2: Zienkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. NA DE DEPORTATIE VAN MAKARIOS Eden riep stafchefs bijeen In Washington heeft een woordvoerder van het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken verklaard, dat het Witte Huis oprecht hoopt, dat geen van de partijen in de kwestie-Cyprus het hoofddoel uit het oog zal verliezen, namelijk het scheppen van een atmosfeer, waarin de onderhandelingen kunnen worden hervat en tot een goed einde ge bracht. Amerika hoopt, dat er een oplossing zal worden gevonden, die de Cyprioten een regering verschaft, die hun belangen waarlijk zal verte genwoordigen. Amerika bestudeert alle aspecten van het probleem en het zal bepaalde aanbevelingen doen. Eden ontbood maandag in Londen de militaire stafchefs om de toe stand op Cyprus te bespreken. De Griekse aartsbisschop Spyridon heeft gisteren alle demonstraties over het gehele land afgelast uit vrees, dat communistische elementen zich er van meester zouden maken. Cyprus zijn uitgesloten zolang er geen nieuwe, gematigde leiders naar voren komen om de verban nen aartsbisschop te vervangen. De minister van koloniën, Alan Lennox-Boyd, die maandag de nieu we politiek van de Engelse" regering in het parlement bekendmaakte, zag zich door de oppositie uitgejouwd, terwijl er „schande" werd geroepen. Zowel Labour als de Liberale par tij hebben de verbanning veroordeeld als gevaarlijk en nutteloos. Woens dag zal er een volledig debat over Overigens werden avond in Athene bij verwoede schermutselingen tussen betogers en de politie 50 burgers en 11 po litiemannen gewond. Engeland heeft doen weten dat er verdere onderhandelingen over Kat en bel De Zeeuwse kamers van koophan del hebben de kat de bel aan gebonden, de kat van de vrije veren en de bel van de tarieven: het bedrijfsleven in Zeeland heeft name lijk géén bezwaar tegen veergelden op de Westerscheldeveren, mits de invoering daarvan gepaard gaat met een aanzienlijke verbetering van de outillage! Dat was althans de stem ming van de meerderheid der verga dering, die de gecombineerde kamers vorige week in Goes aan dit onder werp hebben gewijd. Besloten werd stappen te ondernemen om tot instel ling te komen van een provinciale „tariefcommissie", die het probleem van de veergelden en alles wat er mee te maken heeft, nader zal bestu deren. Dit besluit duidt op veranderde in zichten, die thans met name door het Zeeuwse bedrijfsleven worden gehul digd ten aanzien van de reeds lang slepende veren-kwestie. Immers de leuze „veren vrij"- was' enige jaren geleden vrij algemeen en slechts bij uitzondering hoorde men een andere opvatting verkondigen. Dit is nu an ders, maar wellicht zal men als ge volg daarvan hetbedrijfsleven be schuldigen van een reuzenzwaai, van het loslaten van principes, waarvoor men in Zeeland steeds op de bres heeft gestaan. Trouwens, hier er daar zijn deze beschuldigende gelui den al gehoord. Maar het lijkt ons onjuist en misplaatst om dergelijke opvattingen te verkondigen, omdat zij onvoldoende recht laten wederva ren aan het streven van de beide ka mérs om ook op het stuk van de ve ren de belangen van Zeeland te die nen. Vooropgesteld zij dit: vrijwel alle Zeeuwen zijn ook nu nog voor standers van deze vrije veren en er zgn voor dit standpunt allerlei ar gumenten naar voren te brengen. Argumenten, die overigens niet alleen gelden voor de Westerschelde en Zeeuwsch-Vlaanderen. maar ook voor de Oosterschelde en Schouwen-Dui veland. Maar de vraag, waarom het nü gaat is deze: wat komt er van daag terecht van vrije provinciale veerdiensten? En het antwoord op deze vraag is niet moeilijk te geven: °P .Vlissingen-Breskens kan men de vrijheid slechts benedendeks genieten en verder moet men betalen; de te korten zijn zo hoog, dat de minister er jaarlijks bijna drie miljoen moet insteken en daarom de medezeg- glngsschap van het provinciaal be stuur tot een minimum heeft geredu ceerd, Met andere woorden: vrije pro vinciale veren zijn in de praktijk ge worden tot riiksveren met betaling! Ook het bedrijfsleven in Zeeland is zonder twijfel nog aanhanger van het principe der vrije veren, maar meent tevens in.de praktyk met dit principe niet ver te komen, omdat het rijk er helaas niet al te voorzich tig mee omspringt. En daarom wil len de kamers bestudeerd zien hoe deze situaf e veranderd kan worden. Dit besluit betekent tevens een mo tie van wantrouwen jegens het rijk voor-de wijze, waarop het de belan gen van Zeeland in dit opzicht be hartigt. Beschuldigingen aan het adres van de kamers zijn dus misplaatst. De leden van deze twee instel lingen zijn Zeeuwen en dienen het Zeeuwse belang even goed als diege nen, die het principe van de vrjje ve ren onverkort blijven verdedigen, ook al is van dit primaire in de prak tijk bitter weinig overgebleven. Men zal er góed aan doen steeds voor ogen te houden, dat de vertegenwoor digers van beide inzichten in géén en kel onzicht Zeeland en zijn belangen schade willen berokkenen. Want pas wanneer men zich dat bij voortdu ring realiseert, kan het debat rond de (vrije) veren zuiver en met respect voor elkanders opvattingen worden gevoerd. In elk geval is de kat tlrms de bel aangebonden. Zal het geluid daarvan ook doordringen tot de provinciale vergaderzaal Cyprus worden gehouden. De conservatieven juichten de mi nister echter luide toe. Zij hebben aangedrongen op een krachtige Brit se politiek in het Midden-Oosten. De liberale leider Clement Davies vroeg zich af of de aartsbisschop niet juist een matigende en van excessen terughoudende invloed had op de Enosis-beweging. Lennox-Boyd antwoordde hierop dat er inderdaad groter extremisten bestaan dan de aartsbisschop op Cy prus, maar dat Makarios door zijn hoge positie direct aanleiding gaf tot geweld en dat'hij noodzakelijk moest worden verwijderd. Plan voor Arabische veiligheid Steun aangeboden aan Jordanië Koning Saoed van Saoedi-Arabië president Koetali van Syrië en pre mier Nasser van Egypte hebben op hun conferentie in Cairo 'n „al lesomvattend" plan opgesteld om de Arabische veiligheid te verzeke ren en de structuur van de Arabi sche landen te verdedigen tegen Zionistische agressie en buitenland se overheersing". In een communiqué dat maandag aan het slot van de conferentie van vijf dagen werd uitgegeven, werd verklaard, dat het plan „een schild tegen alle mogelijke gebeurtenissen en onaangename verrassingen" is. Wij z\jn vastbesloten, aldus de drie regeringsleiders, de Arabische we reld te vrijwaren voor het kwaad van de koude oorlog, door buiten de ver schillende stromingen te blijven en een onbevooroordeeld standpunt in te nemen. De verdediging van de Arabi sche wereld dient voort te komen uit de eisen van de eigen veiligheid, los van alle buitenlandse bondgenoot schappen. Naar verluidt hebben de drie Arabi sche leiders Jordanië hulp aangebo den ter vervanging van de jaarlijkse Britse subsidie van 12 miljoen pond sterling en er bij Jordanië op aange drongen, zich aan te sluiten bij een gemeenschappelijk Arabisch plan om het hoofd te bieden aan elke Israëli sche aanval. Margaret Truman verloofd Oud-president Truman heeft maan dag te Independence bekendgemaakt, dat zijn dochter Margaret verloofd is met Clifton Daniel, adjunct-directeur van de buitenlandse diensten van de „New York Times". Het huwelijk zal in april in Independence gesloten wor den. Margaret Truman is 32 jaar, haar verloofde is 43. Zij kennen elkaar reeds jaren. Margaret verblijft meestal in New-York, waar zij als zangeres "op treedt voor radio en televisie. Onrust onder de Parij Overal op het Griekse vasteland en de Griekse eilanden is een storm van protest opgestoken M p tegen de deportatie van aarts- bisschop Makarios. In Herak- H If lion op het eiland Kreta kwam het, evenals op vele andere plaatsen, tot heftige demonstra- §f ties, waarbij het Britse consu- laat het danig moest ontgelden. j§ De foto laat zien hoe demon- stronten het schild met het M Britse koninklijke wapen van het gebouw van het Britse con- M sulaat afhalen. llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Aantal Congresleden in V.S. vóór rassenscheiding. Zesennegentig leden van het Ame rikaanse Congres uit elf zuidelijke staten hebben een manifest uitgege ven, waarin zij beloven alle wettige middelen te zullen gebruiken om de uitspraak van het federale Hoogge rechtshof tegen scheiding vari blan ken en negers op de scholen, onge daan te maken. Het zijn 19 senatoren en 77 leden van het Huis van Afgevaardigden, die het besluit van het Hof, dat in 1954 genomen is. „misbruik van ge- renWeliïke macht" nnemen. Het besluit had „haat en achter docht gezaaid, waar tevoren vriend schap en begrip was". Voor overleg naar ons land ontboden De Nederlandse hoge commissaris te Djakarta, mr. W. L. L. graaf van Bv- landt, is voor overleg naar Nederland ontboden. Bestelauto reed het water in: één dode. Gisternacht omstreeks kwart voor één is een bestelauto met drie perso nen in het Noordhollands kanaal bij Purmerend gereden. Hoewel vrij snel hulp ter plaatse was, zag men slechts kans, twee der inzittenden uit de wa gen te bevrijden. De derde, de 41-ja rige mevrouw Van der Wal uit Am sterdam-Noord kon eerst later boven water worden gebracht. Ruim een uur werd kunstmatige ademhaling toegepast. Vergeefs. Haar stoffelijk overschot is overgebracht naar het Stadsacademisch ziekenhuis te Pur- merend. Zoals bekend hebben duizenden Noord-Afrikanen eind vorige week in Parijs een grootscheepse demonstra tie gehouden bij het gebouw van de Franse nationale vergadering in ver band met het debat over Noord-Afri ka, dat daar aan de gang was. Bij deze demonstratie kwam het vele malen tot een treffen tussen de Parijse poli tie en de demonstranten en werden honderden Noord-Afrikanen gearres teerd. Deze foto laat zien hoe een af deling zwaarbewapende Parijse politie een groep demonstranten nazette langs de zonnige oever van de Seine. Soekarno gaat naar de V.S. Belogingen bij bezoek van minister Dulles Minister Dulles is maandag per vliegtuig uit Colombo in Djakarta aangekomen. Hij bracht een bezoek van een uur aan president Soekarno in diens palels. Soekarno aanvaardde een uitnodiging om een bezoek aan de V. S. te brengen. Het is nog niet bekend, wanreer hij dit zal doen. Vertegenwoordigers van het State Department hadde. een onderhoud met leden van het aftredende Indone sische kabinet, waarbij ook gespro ken werd over Nieuw-Guinea en over het verlenen van economische hulp aan Indonesië. Naar van Indonesi sche zijde vernomen werd, zou men het in grote hjnen eens zjjn over de vorm van deze bijstand. Toen Dulles het paleis verliet, deed zich een klein incident voor. Een groepje mensen zwaaiden met een spandoek, waarop in het Indo nesisch geschreven stond: ..Wg wil len geen oorlog." De politie greep in en verscheurde het spandoek. Reeds bij de aankomst op het vlieg veld waren er betogingen. Een aan tal betogers schreeuwde bij de afras tering van de luchthaven: „Schaf de Seato af". Een jonge Indonesi sche vrouw wierp een rood strooi biljet naar de wagen van Dulles. Zij werd gearresteerd en zeide lid te zjjn van de linkse vrouwenorganisatie Gerwani. Voor hervormingen in Algerije De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp aangenomen waardoor de regering-Mollet in staat wordt gesteld in Algerije land hervormingen en economische expansie ten uitvoer te leggen, zodat de levensstandaard kan worden verhoogd. Voorts houdt de wet bevoeghe- den in voor een hervorming van het bestuur, terwijl de artikelen vyf èn zes, van het ontwerp, de regering de vrijheid geven om elke maat regel voor het herstel van rust en orde in Algerije te nemen, die nood zakelijk is. Het wetsontwerp werd aangenomen met 455 tegen 76 stemmen. De Franse regering heeft besloten de Mohammedaanse troepen uit Algerije terug te trekken omdat velen deserteren. Op een persconferentie verklaarde liet tevreden te zijn over de hou- Ondertussen heeft Mollet zich wel in de vergadering moeten verantwoor den tegen aantggingen, als zou hij te veel met de communisten samenwer ken. De communisten verklaarden de regering te willen steunen, omdat „de kolonialisten ter rechterzijde het kabinet willen laten vallen in een po ging de sociale politiek, die het volgt te doden". ff ...is het 175 jaar geleden, dat de beroemde Duitse sterrekun- dige Friedrich W. Herschel de planeet Uranus ontdekte. Autobusongeluk in Siam: 32 doden In Bangkok (Siam) z\jn zondag 32 personen om het leven gekomen in een autobus, die met 50 personen in een kanaal reed. Van de inzittenden verdronken 23. Negen anderen over leden onderweg naar een ziekenhuis. Onder de omgekomenen bevonden zich de Siamese-filmster Manoon Sa- rathien en zijn vrouw. Bij Ede werd man dood langs spoorbaan gevonden. Identiteit nog onbekend Zondagochtend is te Ede vlak naast de rails van de spoorbaan naar Utrecht, het stoffelijk overschot ont dekt van een onbekende man De politie vermoedt, dat de man door een trein is overreden. Papieren wer den op het slachtoffer niet aange troffen, wel bleek hij in het bezit te zijn van een plaatsbewijs der Neder landse Spoorwegen voor het traject Arnhem-Ede. De man was van middelbare leef tijd en goed gekleed; pogingen van de Edese politie de identiteit van de dode vast te stellen, zijn nos- zonder resultaat gebleven. Bij het uitge breide onderzoek is gebleken, dat de man zaterdagavond 10 maart met de laatste trein uit Arnhem naar Ede is vertrokken. Uit het feit dat hij zijn kaartje niet afgegeven heeft an de controle te Ede zou kunnen worden opgemaakt, dat hij na het verlaten van de trein op het perron nog enige tyd heeft getreuzeld. INGEBRUIKNEMING IN VOORJAAR 1957 Stichtingsakte Rode Kruis-geschenk maandag officieel ondertekend Tijdens een korte officiële plechtigheid is maandagmiddag in het stadhuis te Zierikzee de stichtingsakte gepasseerd van de stichting „Het Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland". Hiermede is het eiland thans officieel in het bezit gekomen van dit grootse Zweedse geschenk aan de bouw waarvan nog hard gewerkt wordt. In deze bij eenkomst werd mededeling gedaan, dat de opening van het nieuwe zie kenhuis in het voorjaar van 1957 geschieden zal. Hoewel nog geen enkele bijzonderheid van deze opening vaststaat, hoopt men dat de Zweedse koning, die 28 april 1955 de eerste steen voor het ziekenhuis legde, voor deze opening de reis naar Nederland maken zal. De waarnemend burgemeester van Zierikzee, de heer A. M. den Boer, verwelkomde de gasten, waarbij hij zich speciaal richtte tot de directeur- generaal van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, mr. J. A. van Heijse, kring-commissaris voor Zeeland van het Rode Kruis, dr. H. Ezendam, geneesheer-directeur van het ziekenhuis Noordgouwe, dr. H. J. Simons uit Renesse, de heer H. Uyl uit Zierikzee en mejuffrouw A. C. Houtman uit Renesse, die namens de landelijke Rode-Kruisverenigingen aanwezig waren. Verder waren alle burgemeesters van het eiland tegen- wooi-dig met uitzondering van Brou wershaven. dat, zoals bekend, niet wenste deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling. In zijn begroetingswoord wees de heer Den Boer op het belangrijke van het passeren van deze akte, waarmee Schouwen-Duiveland nu de beheerder wordt van een mo dern geoutilleerd ziekenhuis. Spre ker memoreerde het werk van wij. len jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye voor de totstandkoming van het Zweedse ziekenhuis. De landelijke voorzitter, de heer Van Emden, bracht de dank van het Rode Kruis over en prees notaris P. Heering uit Zierikzee voor de vlot te wijze van werken bij het tot standkomen van de akte. Het was een lange verhandeling, die voorgelezen werd en tenslotte door de burgemeesters werd ondertekend. De stichting „Het Rode Kruis Zieken huis Schouwen-Duiveland" was ge start, waarbg alle gemeenten voor de formele som van 100 aandeelhouder werden. Het Rode Kruis schenkt uit naam van Zweden het nieuwe gebouw en de inventaris uit het tegenwoor dige ziekenhuis zal voor zover bruik baar. naar het nieuwe gebouw wor den overgebracht. De heer Van Em den deelde tenslotte nog mede. dat de officiële opening van het ziekenhuis zal geschieden in het voorjaar van Mol' ding, die Eden aannam ten aanzien van de Franse politiek in Algerije. Hij zeide, dat de Entente Cordiale een van de meest solide funderingen is van de samenwerking tussen de vrije naties. WERELDOXTWAPEXING Mollet verklaarde voorts, dat Frankrijk en Engeland met een nieuw plan voor wereldontwape ning zullen komen. Hij deed een beroep op de V.S. om dit plan te steunen. De Franse ontwapenings gedelegeerde Jules Moch werkte aan een plan dat een synthese is van alle ontwapeningsvoorstellen, welke tot dusver door het Westen en door Rusland zijn gedaan. Van Britse zijde werden suggesties ge daan ter verbetering en het defi nitieve plan wordt thans opgesteld door Moch en de Britse minister van staat, Anthony Nutting. KONING GUSTAAF VI ADOLF VAN ZWEDEN naar Zierikzee7 WEINIG VERANDERING Droog weer mei enkele overdrijven de wolkenvelden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1