mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SS Edese wapendiefstal bij toeval opgelost Makarios' opvolger verklaarde Strijd zal worden voortgezet os BILT PRINSES BEATRIX GASTVROUW OP DANSFEEST TE AMSTERDAM GEEN ALGEMEEN ZEEUWSE DELTA-COMMISSIE COMITÉ HELPT JUNGSCHLAGER Vand aag... VERWACHT... Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 1 Mm IBi mMF m w HBi W Kleine advertenties (max. 8 regels) Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 23 cent per regel met een minimum wSTs™rkwR"rS p.7/ïï WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ™ea£ p.r k~. Losse nummers 10 cent.G1„ ;.9m p^ c Bur. VUssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zlcrikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. PROTESTACTIES TEGEN DEPORTATIE Heftige ongeregeldheden op Cyprus, het Griekse vasteland en Kreta Heftige ongeregeldheden kwamen gisteren voor op Cyprus, Kreta en in Griekenland, waar Grieken en Cyprioten hun ontstemming lieten blijken over de deportatie van de Cypriotische aartsbisschop Makarios door de Britten. In Nicosia zelf hing een dreigende stilte. Op huizendaken en stra tegische punten overal in de stad waren parachutisten op wacht gesteld. Een algemene staking die alle bedrijvigheid had stilgelegd, werd gisteren opgeheven. In Heraklion, op het eiland Kreta, brak een menigte van tien duizend personen door een politiecordon heen en sloeg in het kantoor van het Britse consulaat alles kort en klein. De Britse consul kon zich nog bijtijds in veiligheid'stellen en werd onder bescherming van de politie gesteld. In Athene en Saloniki werden bij betogingen zestig personen ge wond. Aartsbisschop Makarios was per vliegtuig naar Mombasa in Kenya gevoerd, om daar aan boord te gaan van een Brits fregat dat hem naar de Seychelleneilanden in de Indische Oceaan zal brengen. In Cairo verklaarde bisschop Photios van Paphos, clericaal op volger van Makarios op Cyprus, aan de United-Press-correspondent Walter Collins: „Ik ga verder, waar Makarios is opgehouden". De zwart-gebaarde Grieks-Orthodoxe bisschop was op bezoek in Egypte, toen de Engelsen Makarios afzet ten. Hij verklaarde, dat hij tele grammen over Makarios deportatie had gezonden aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, aan de Wereldraad van Kerken en aan de aartsbisschop van Canter bury. Bisschop Photios weigerde te ont hullen of hij van plan is, naar Cyprus terug te keren om zijn campagne te- In bouwbedrijf verruiming van arbeidsvoorwaarden Vakantieweek verlengd Van de zijde van het hoofdbestuur van de Katholieke Bouwvakarbei dersbond werd medegedeeld, dat na langdurige onderhandelingen, welke vrjjdag tussen de Baad van Bestuur Bouwbedrijf en de hoofdbesturen van de drie arbeidersbonden zijn ge voerd, in principe overeenstemming is bereikt over de toekenning aan de bouwvakarbeiders van de drie pro cent verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden. De bereikte overeenstemming houdt in, dat de komende vakantie week van de bouwvakarbeiders ver lengd zal worden met de zaterdag er voor en de maandag er na, terwijl een ander deel van de drie procent verruiming zal worden gebruikt voor het in het leven roepen van een we duwen-en wezenpensioen. De bondsraad verleende het bonds- bestuur volledige vrijheid van han delen bij verdere onderhandelingen met de nevenbedrijven, met name het schilders-, het stucadoors- en het steenhouwersbedrijf, met welke nog geen overeenstemming over de drie prósent verruiming werd be reikt. Zwaar bewapende soldaten bewaken het Britse consulaat-yeneraal in Sa loniki na demonstraties, wélke voly- den op het nieuws van de deportatie van aartsbisschop Makarios van Cyprus. gen 'het Britse gezag daar te leiden of dat hy zal Öpereren vanaf een der eilanden in de buurt of vanuit een of ander bevriend naburig gebied. In het centrum van Limassol op Cyprus hebben terroristen gisteren de 48-jarige Vassos Xarapattas dood geschoten. De vermoorde was ken nelijk een van de mannen die door de E.Ó.K.A. als pro-Britse verraders werden beschouwd en als zodanig ten dode waren opgeschreven door deze terreur-organisatie. In de tuin van het nu leegstaande paleis van aartsbisschop Makarios hebben Britse militairen gisteren twaalf benzinebommen opgegraven. Bisschoppen benoemd te Groningen en Rotterdam Deken P. A. Nierman, deken van Groningen, is door de paus tot bis schop van Groningen benoemd. Deken Nierman werd op 29 januari 1901 te Hilversum geboren en werd tot priester gewijd 15 augustus 1924 en in oktober 1924 tot kapalaan te Borne benoemd. Tot bisschop van Rotterdam werd benoemd deken M. A. Jansen van Leiden. Deze eerste bisschop van Rotter dam is op 9 augustus 1905 te Amster dam geboren. Na de voltooiing van zijn studies werd hij op 25 mei 1929 tot priester gewijd. Zijn eerste stand plaats was Den Haag. Water in de Donau blijft onrustbarend stijgen De Donau heeft zaterdagavond In Boedapest zijn hoogste peil bereikt en meer dan 30.000 arbeiders en boeren opgeroepen om te helpen by het bestrijden van overstromingen ten zuiden van de Hongaarse hoofdstad, zo heeft Radlo-Boedapest bekendge maakt. Het oude stadsdeel van Stalinva- ros op 60 km ten zuiden van de hoofd stad is geëvacueerd, evenals tien dor pen, welke aan de rivier liggen. Het peil van de Donau stijgt nog steeds. Militaire toestellen bombardeerden een reusachtige ijsdam in de Donau op 250 km ten zuiden van Boedapest. In Joegoslavië heeft men nog steeds veel last van ijsgang op de Do nau. Zaterdagmiddag heeft een grote H uitslaande brand gewoed in de Korenbeurs te Alkmaar, waarin li sinds jaren een tapijt-industrie is gevestigd. Het bedrijf werd j§ volkomen vernield. Een beeld H van de volkomen vernielde ge- M bouwen. IlllllllllllllllllllllillllllllllllM Twee studenten en militair gegrepen De wapendiefstal in de kazerne van Ede is door een toeval op gelost. Dezer dagen arresteerde de Haagse politie de 24-jarige Leidse student K. H. A. U., de 22-jarige Leidse student N. J. M. V. en de 30-jarige militair J. J. M. V. wegens een inbraak in een Haagse slijterij, in de vroege ochtend van 9 maart j.l. gepleegd. Bij deze inbraak werd de eige naar van de slijterij wakker door dat hij iets hoorde. Toen hij naar beneden kwam zag hij twee mannen over een schutting wegvluchten. Het drietal had 23 flessen drank bijeengebracht en in een palchuisje naast de slijterij gezet. De militair reed met een auto weg, maar kwam na een uur terug om de buit te ha len. Hij liep toen echter in de armëh van de inmiddels ge-aarschuwde po litie. In de auto werd een tas met inbrekerswerktuigen gevonden. Ook de twee medeplichtigen konden daar. na worden aangehouden. De gebroeders V. hebben gisteren bekend, schuldig te zijn aan de wapendiefstal in de kazerne te Ede. De politie heeft een van de karabijnen reeds in beslag geno men. Tijdens het verhoor kwam ook aan het licht ,dat de broers hadden ingebroken in een winkel in Den Haag waar zij een schrijf machine, een radio en 400 gulden hadden buitgemaakt. Ook hadden zij een bezoek gebracht aan een kamp voor spychisch gestoorde militairen in Austerlitz, waar zy slechts chocolade, pinda's en ciga- retten meenamen. Mollet verzocht Eden om steun Voor Franse politiek in Algerije De premiers van GrooL-Brittan- nië en Frankrijk, Eden en Mollet, hebben de gehele zondag te Londen over internationale vraagstukken beraadslaagd. Van diplomatieke zijde rwordt vernomen, dat Mollet bij Edèn aan gedrongen heeft op volledige Britse steun voor de Franse politiek ten aanzien van Algerije. Eden heeft gepleit voor een Franse herwaardering van het Ver drag van Bagdad (waar Frankrijk tegen gekant is). Men meent, dat Mollet een ge meenschappelijke Brits-Franse poli. tiek ten opzichte van het „neutralis- tische" Egypte heeft voorgesteld, dat volgens Frankrijk de Algerijnse rebellen steunt. Ook is, speicaal met het oog op het feit, dat Britse en Franse staats lieden in de komende maanden af zonderlijke ontmoetingen met Sow- jet-ambtgenoten zullen hebben, ge sproken over de westerse politiek tegenover de Sowjet-Unie, evenals over ontwapeningsvraagstukken. PRINSESSEBAL IN PALEIS OP DE DAM Honderdveertig gasten, onder wie de Griekse koningin Prinses Beatrix is zaterdagavond gastvrouw geweest op een dans feest in het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam. Voor dit bal, dat nog werd gegeven ter gelegenheid van haar 18e verjaardag, waren 140 personen, hoofdzakelijk leeftijdgenoten van de prinses uitgenodigd. Het droeg een strikt particulier karakter. De prinses zelf arriveerde om ongeveer tien minuten voor acht bij het paleis, tezamen met de 17-jarige prinses Sophia van Griekenland en prinses Irene. Tien minuten later reed de hofauto voor waarin zich koningin Juliana en prinses Margriet bevonden. Koningin Frederika van Griekenland en prins Bernhard arriveerden om ongeveer tien over acht. Te middernacht gebruikte men het souper. Het feest duurde tot diep in de naciit. Onder de vele gasten was ook de dochter van de Canadese ambas sadeur en mevrouw Stone, de ne gentienjarige Ellen, aanwezig. Zy was uit Schotland overgekomen, waar zij aan de universiteit van St. Andrews studeert. Prinses Bea trix en Ellen Stone hebben elk aar als klein kind vaak ont moet in de oorlogsjaren, en wel in Canada, waar de koningin, toen nog prinses Juliana, daar ver bleef. De tegenwoordige ambassadeur van Canada in ons land, de heer Thomas A. Stone, was in die ja ren werkzaam op het ministerie van buitenlandse zaken in Otta wa. Maar Goes blijft waakzaam Het bestuur van de afdeling Zee land der Vereniging van Nederland se gemeenten heeft op een verzoek van B. en W. van Goes medege deeld, dat het geen initiatief wenst te nemen voor de oprichting van een algemeen Zeeuwse deltacom missie, daar „reeds zoveel verschil- ïe commissies bestaan inzake het Deltaplan en omdat de belan gen van verschillende delen der provincie uiteenlopen op sommige punten". Tevens overwoog het be stuur daarbij, dat deze commissie eigenlijk een doublure zou worden van Gedeputeerde Staten, welk col lege toch ook de algemeen Zeeuwse belangen behartigt. Om verschillende redenen zijn B. en W. van Goes in de gegeven si tuatie van oordeel, dat zij terzake geen verdere initiatieven moeten nemen, zo wordt aan de raad mede- ;edeeld. Zoals bekend, was in de raadsver gadering van 8 december 1955 door verschillende leden de wenselijkheid uitgesproken voor de vorming van een Delta-commissie met een alge meen Zeeuws karakter, zulks in te genstelling tot de bekende commis sie Zuid-West, welke meer regionaal georiënteerd is. B. en W. onder schreven het nut van een dergelijke algemene commissie en richtten daarom het bovengenoemde verzoek tot het afdelingsbestuur van de Ver eniging van Ned. gemeenten. Het door dit bestuur geopperde bezwaar, dat een algemeen Zeeuwse commissie een doublure zou kunnen worden van Ged. Staten, achten B. en W. niet geheel ongegrond, maar anderzijds zou deze commissie aan merkelijk veelzijdiger kunnen zijn dan het college van G. S. Het colle ge van B. en W. kan niet onder schrijven, dat er geen ruimte zou zijn voor een algemeen Zeeuwse commissie, omdat er reeds diverse! commissies bestaan en omdat de he- langen van de verschillende delen der provincie uiteenlopen. Veeleer springt daardoor h.i. de noodzaak van een algemene commissie nog te meer in het oog, opdat een coördina tie van de verschillende belangen tot één Zeeuws belang tot stand ge bracht kan worden. B. en W. van Goes willen zelf niet het initiatief voor de oprichting van een algemeen Zeeuwse commissie ne men, daar dan het gevaar zeer groot is, dat het algemene karakter der commissie in het gedrang komt en deze toch weer een bepaalde regio nale inslag krijgt. Dit is juist ook het bezwaar tegen de reeds bestaan de commissies, die blijkens de publi. kateis, de problemen teveel vanuit een regionaal standpunt benaderen en de algemene Zeeuwse belangen onvoldoende in het oog houden. Om dezelfde reden achten B. en W. het niet gewenst pogingen te onderne men tot vorming van een Zuid Be- velandse commissie, eventueel uit te breiden tot Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren. De verdere ontwikkeling in deze zal echter nauwlettend gevolgd moe ten worden, zo wordt in het schrij ven aan de Goese raad opgemerkt. Indien door het eenzijdig naar voren brengen door sommigen van bepaal de streekbelangen, de Zuid Beve- landse of Goese belangen geschaad worden, zal hiertegen te bevoegder plaatse en zo nodig in het openbaar stelling genomen dienen te worden, opdat een werk van provinciale en nationale importatie, niet aangegre pen wordt om, met terzijdestelling van de algemeen Zeeuwse belangen, zoveel mogelijk voordeel voor een bepaalde streek te behalen, waarbij wellicht andere onderdelen der pro vincie in een ongunstige positie zou den komen te verkeren. Wij ver trouwen, aldus B. en W. van Goes in hun schrijven aan de raad, dat Ged. Staten van Zeeland tegen een derge lijke beïnvloeding zullen waken en in deze voor de algemeen Zeeuwse be langen op de bres zullen staan. Mr. Van Empel bleef in Singapore Mr. A. C. van Empel, de Nederlandse advocaat, die mevrouw Bouman in Djakarta by haar verdediging van Jungschlager heeft by gestaan, ls te gen de verwachting in zondagavond niet in Nederland teruggekeerd. Een van de passagiers van het vliegtuig, waarin naar men verwachtte mr. Van Empel zich zou bevinden, verklaarde aan de op Schiphol aan wezige journalisten, dat mr. Van Empel wel met het vliegtuig uit Djakarta was vertrokken, maar ln Singapore was uitgestapt. Volgens de mededelin gen van deze passagier zou de Nederlandse advocaat nog veertien dagen ln Singapore blijven in verband met het opstellen van mevrouw Bouwmans duplieken in het proces- Jungschlager. Op een vergadering van verschillende verenigingen en organisaties van uiteenlopende richting, gepresideerd door de heer G. J. F. Statius Muller, generaal-majoor buiten dienst van het voormalige K.N.I.D., is in Den Haag besloten te geraken tot de vorming van een nationaal comité en een nationaal fonds ter behartiging van de belangen van de Nederlander Jungschlager. Een klein co.";té van bemiddeling is gevormd. Medegedeeld werd, dat dit zal trachten „alle grote organisaties en verenigingen te bun delen tot een groot nationaal comité." De Griekse koningin Frederika en haar dochter prinses Sofia zijn gis termiddag om half vier met de KLi. M.-Convair „Jacob Maris" van Schip hol voor een familiebezoek naar Han nover vertrokken. De koninklijke gas ten werd uitgeleide gedaan door ko ningin Juliana en prinses Beatrix. Om drie uur kwam het gezelschap op de luchthaven aan. Voordat het vlieg tuig vertrok liet-de Griekse koningin de eerste piloot Gardner en de twee de piloot Markopolis, een Griek, aan zich voorstellen. Met een hartelijke omhelzing namen de vorstinnen en de prinsessen af scheid van eikaar, alvorens het toe stel van het zonovergoten Schiphol vertrok. Op de luchthaven waren vele bezoekers van wie maar weinigen dit koninklyke afscheid hebben opge merkt. is het 50 jaar geleden, dat ons land door een hevige storm werd geteisterd, waardoor voor al Yerseke, Rotterdam, Sche- veningen en Vlissingen van watersnood te lijden hadden. bestaat het Genootschap Ne derlandFrankrijk 40 jaar. Plannen om Rotterdamse veemark te verplaatsen B. en W. van Rotterdam hebben de femeenteraad 'n voorstel gedaan om e veemarkt naar een terrein ten oosten van de boezem te verplaatsen. De kosten worden begroot in totaal op f 12.700.000. De nieuwe veemarkt, die goede ver bindingen in alle richtingen zal krij gen, zal bestaan uit een cirkelvormig overdekt terrein, omgeven door een ringweg, die tevens toegang geeft tot de daarbuiten gelegen parkeerterrei nen voor veeauto's. De capaciteit van de markt zal tot in iengte van jaren voldoende zijn. Er is ruimte voor 3200 runderen, 300 paarden, 600 gras kalveren, 300 vette kalveren. 2400 nuchtere kalveren, 1500 varkens en 800 schapen. ZONNIG EN SCHRAAL WEER Droog, zonnig en schra3i weer. Zwakke tot matige oostelyke wind. Vr(j koud. ZON EN MAAN 13 maart Zon op 7.01 onder 18.43 Maan op 6.51 onder 20.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1