ZEELAND KAN RUIM 2600 HUIZEN PER JAAR BOUWEN Bouwcapaciteit tot dusver niet produktief gemaakt Belangrijk E.T.I.-rapport verschenen KOSTBARE ARBEIDSKRACHTEN ONVOLDOENDE BENUT TEKORT AAN VROUWEN IN HET ARBEIDSPROCES NEEMT TOE VON BRENTANO'S BEZOEK IN PRETTIGE SFEER Griekse gaster» annnohrympn ZATERDAG 10 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEÜW8E 00V R AN T 1 HET MINIMUM AANTAL WONINGEN, dat thans per jaar door de gezamenlijke Zeeuwse aannemers kan worden gebouwd, dient te wor den vastgesteld op 2654. Dit is de conclusie van een concept-rapport van het E.T.I. voor Zeeland, dat vrijdag uitvoerig is besproken tijdens een vergadering van de samenwerkende kamer,? van koophandel in Zeeland; die destijds opdracht gaven tot samenstelling van 't rapport. Uit deze conclusie blijkt duidelijk, dat het tot dusver gehuldigde bouw volume-systeem voor Zeeland funest is geweest, want volgens dit systeem mochten hier niet meer dan 800 woningen per jaar worden gebouwd Weliswaar werd dit aantal ver overschreden, o.a. door halve-premiebouw, maar wanneer men in aanmerking neemt, dat in 1955 in totaal 1707 woningen werden voltooid, dan betekent dat een capaciteit van bijna 1000 woningen per jaar in Zeeland tot dusver on benut is gebleven De verdeling over het gewest Het rapport bevat een staatje, waarin het aantal van 2654 nader is uit gewerkt voor de diverse delen van het gewest en daaruit volgt de volgen de verdeling: Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 587 West Zeeuwsch-Vlaanderen 381. Zuid-Beveland 432. Noord-Beveland 44. Walcheren 880. Tholen en Sint Philipsland 130. Schouwen-Duiveland 200. De samenstellers, de directeur van het E.T.I. drs. M. C. Verburg, en zyn medewerker, drs^E. van Beuzekom, wyzen er nadrukkelijk op, dat het hier een minimale raming betreft en dat er bepaalde factoren zyn, die deze be rekening een marge naar boven kunnen geven. Aannemers werken mee aan enquête Het concept-rapport beslaat ruim veertig pagina's druk waarin, na een korte inleiding, de probleemstelling wordt behandeld en voorts uiteengezet* wordt hoe men de bouwcapaciteit heeft benaderd. Met enkele belangwek kende algemene opmerkingen en een aantal bijlagen wordt het rapport be sloten. Voor het verkrijgen van materiaal werd o.m. een enquête onder de Zeeuwse aannemers gehouden. Daartoe werden 671 formulieren verzonden, waarvan er 461 werden terugontvangen, hetgeen neerkomt op 68,7 een bijzonder hoog percentage. De medewerking van de Zeeuwse aannemers bij de totstandkoming van dit rapport mag dan ook groot worden genoemd. - In de eerste plaats is de woning nood van belang. Van het totale volume ware een deel voor de op- Het blykt, dat de overcapaciteit voornamelijk wordt aangetroffen bij de kleinere aannemersbedrijvenmin der dan 10 werknemers). Bij aanbe steding van grotere projecten komen deze bedrijven niet aan bod, terwijl de kleinere bouwwerken aan deze be drijven niet voldoende emplooi ver schaffen. Bij vergelijking van de diverse ge bieden in Zeeland kwam vast te staan dat in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en op het platteland van Walcheren dui delijk sprake is van een tekort aan werk bij de kleine zowel als by de grotere aannemersbedrijven. Wat de kleine aannemersbedrijven betreft, bleek duidelijk overcapaci teit op Walcheren, Zuid-Beveland,. Noord-Beveland en Zeeuwsch-Vlaan deren. Indien men rekening houdt met een normale hoeveelheid reparatiewerk en er verder van uitgaat, dat er be halve woningen een aantal andere objecten worden gebouwd, blijkt er gemiddeld per man een halve woning per jaar door de kleine aannemersbe drijven te kunnen worden gebouwd. Voor de grotere bedrijven ligt deze verhouding iets gunstiger, namelijk 2/3 woning per man per jaar. Deze verhoudingen worden benaderd op Schouwen-Duiveland en Tholen voor zover het de kleine aannemers be treft, doch de grote aannemersbe drijven op Schouwen-Duiveland halen deze norm niet. Dit is begrijpelijk, omdat hier in verband met het ramp herstel abnormaal veel andere bouw werken niet-woningen tot stand ko men. Tegenover het capaciteitsaanbod van de aannemersbedrijven (2654 wo ningen!) staat de behoefte aan wo ningen. Het nieuwe systeem van toe wijzing dient deze twee grootheden zoveel mogelijk naar elkaar toe te brengen. Dit kan geschieden door"het bouw volume binnen de streek of binnen de provincie te verschuiven. In het concept-rapport worden daar voor'enkele hoofdlijnen aangegeven. Uitkeringen Nederlandse verbruikscoöperaties. Volgens een voorlopige telling der afdeling statistiek van de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöpera ties is over het jaar 154 door de aan gesloten plaatselijke verbruiksvereni- gingen aan haar leden in totaal een bedrag van 5.3 miljoen gulden geres titueerd. Hiervan was 5.1 miljoen gulden dividend en/of gegarandeerd dividend en 200.000 werd gerestitu eerd in de vorm van uitkeringen uit sociale fondsen by ziekte, gezinsuit breiding e.d. heffing van deze woningnood te bestemmen. Als tweede punt is de kwaliteit van de woningvoorraad van belang. Het aantal slechte panden is in Zeeland zeer hoog: een statistiek van de planologische dienst geeft een totaal van 9582. Het sanerings volume dient te worden aangepast aan dat voor opheffing woning nood in dier voege, dat een gerin ger woningnood een groter sane ringsprogramma mogelijk maakt. In de derde plaats dient bij de contingentering te worden gelet op de economische ontwikkeling. Hier onder vallen vooral vestiging en uitbreiding van industrieën (waar onder ambachtsbedrijven) en het woningbouwprogramma in de agra rische sector. Tenslotte moet rekening worden gehouden met de functies, die de streekcentra uitoefenen voor een omliggend district, (onderwijs, ambtelijke instanties enz.). Op grond van bovenstaande vier punten dient een behoefteschema te worden opgesteld, dat aangepast is aan de bouwcapaciteit. ALGEMENE OPMERKINGEN Aan het slot geeft het rapport en kele algemene opmerkingen, o.a. over de „gescheiden markten" van de grote en kleinere bedrijven. Een consequentie van dit laatste is, dat kleinere aannemers vaak uitste kende vakmensen zich gaan rich ten op reparatiewerk en-kleinere op drachten. „Het is duidelijk, dat op de ze wijze kostbare arbeidskracht on voldoende wordt benut. Het is onver antwoord deze mensen vooral op het platteland niet bij de woningbouw verder in te schakelen", aldus het concept-rapport. De wijze waarop het bouwvolume wordt toegewezen, kan veel bijdragen tot een produktieve bouw. Vooral in de grotere gemeenten, waar meestal grotere hoeveelheden bouwvolume tegelijk worden- toegewezen, is dit van belang. Onregelmatige toewij zing van bouwvolume maakt dat niet tijdig een sluitend aanbestedingsplan kan worden vervaardigd en dat deze plannen niet harmonisch over een be paalde periode kunnen worden ver deeld. Dit veroorzaakt schokken in dc werkgelegenheid in het bouwbe drijf, welke zeer schadelijk zijn, daar zij meestal tot personeelsverlies bij de bedrijven aanleiding geven. Indien een aannemer geen werk voor zijn mensen heeft, is hy ge dwongen een deel van hen te ont slaan. By de tegenwoordige aan zienlijke vraag naar arbeids krachten, vooral in de bouwvak ken, zullen degenen die ontslagen zyn naar elders trekken, waar zy gemakkelijk werk vinden. Wor den daarna plotseling weer wer ken aanbesteed dan zit hun vroe gere werkgever zonder personeel. De vrees hun vaklieden te verlie zen heeft veel aannemers er toe ge bracht zo veel mogelijk personeel in dienst te houden, ook al is er voor deze mensen tijdelijk geen werk. Zo kan het voorkomen, dat in hetzelfde geografisch gebied het ene bedrijf om personeel verlegen zit, terwijl het an dere zijn personeel nauwelijks aan 't werk kan houden. De arbeidsmarkt in de bouwvakken geeft vaak een te genstrijdig beeld. Dat dit verschijnsel een belangrijk verlies betekent, dat schadelijk is voor de produktiviteit in de woningbouw, is duidelijk. Een gelijkmatiger toewijzing van bouwvolume, zodat een sluitend plan van aanbestedingen kan worden ge maakt, zou aan deze ongewenste toe standen voor een belangrijk deel te gemoet kunnen komen. Combinaties In enige Zeeuwse gemeenten - West- kapelle, Oost- en West-Souburg en Ritthem hebben kleinere aanne mers combinaties gevormd. Op deze wijze wordt hun positie aanmerkelijk versterkt, omdat zij eveneens op gro tere objecten kunnen inschrijven. Daarmee doorbreken zij de beperkt heid van hun „markt", bereiken zij een kostprijsverlaging en een grotere continuïteit en beperken zij het uit besteden van werk. De kleinere bedrijven kunnen ook samenwerken bij de aankoop van ma chines en materialen, waarmee even eens een kostprijsvermindering wordt bereikt en de mechanisatie kan wor den opgevoerd. De overheid zou de kleinere aan nemer tegemoet kunnen komen door de mogelijkheid te openen op sommi ge te bouwen woningcomplexen In groepen van enkele woningen In te schrijven. Door dit middel en door comblnalle van bedrijven ontstaat mede een compensatie voor de ver mindering van de houw van hoerderjj- en, waarop kleinere aannemers gaar ne Inschrijven. Het nieuwe toewijzingssysteem brengt de noodzaak van produktivi- teitsbevordering nog meer dan voor heen naar voren. Een produktiviteits- bevordering van b.v. 10 is zeker bereikbaar en zou leiden tot een ver hoging van het woningbouwvolume De Vlissingse gymnastiekvereniging .Oranje-Nassau" heeft donderdag- en vrijdagavond in het Concertgebouw haar jaarlijkse uitvoering gegeven onder leiding van de directeur, de heer P. van Limbergen. De talrijke toe schouwers zagen de verrichtingen van leden en ad-spiranten. BH de dames liet mejuffrouw Nel Aarnoudse onder meer deze onberispelijke sprong over het paard zien. (Foto P£.C.) Commissie georganiseerd overleg kleuteronderwijs. In het Staatsblad is een koninklijk besluit gepubliceerd tot instelling van een commissie voor georganiseerd overleg ten behoeve van het onderwij zend personeel aan kleuterscholen. Hoewel het in het voornemen ligt het georganiseerd overleg voor de diverse takken van onderwijs te reorganise ren, is in afwachting hiervan-het in stellen van een commissie voor het kleuteronderwijs nodig, omdat de rechtspositieregelingen voor de kleu terleidsters op zo kort mogelijke ter mijn moeten worden getroffen en de kleuteronderwijswet eist, dat deze re gelingen in het georganiseerd overleg worden besproken. RAPPORT VAN SOCIAAL-GEOGRAAF. Baantjes voor halve dagen kunnen aanbod vergroten. In opdracht van de directeur van de Rotterdamse gemeentelijke dienst voor sociale zaken heeft de sociaal- geograaf B. Korstanje een studie ge maakt van de problemen met betrek- Iting tot de toekomstige behoefte aan vrouwen in het arbeidsproces. In zyn rapport constateert hy, dat er zekere veranderingen in de structuur van de potentiële vrouwelijke beroepsbevol king (minder jongeren, meer oude ren, minder ongehuwden) zijn waar te nemen. Als oorzaken daarvan ziet hij de toenemende veroudering van de be volking, de omkeer van een vrouwen overschot in een vrouwentekort en de sterke huwelijksbezetting. Daar komt nog bij, dat in de toekomst welhaast zeker een werkverbod van 14- en 15- jarigen te verwachten is. Deze ont wikkeling zal het zich thans reeds openbarend tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten meer en meer een structureel aspect verlenen. Schrijvend over onvermijdelijk door vrouwen te bekleden functies meent Centrale verwarming ook in volkswoningen gewenst. Minister Witte hield lezing in Den Haag. Tjjdens een bijeenkomst van ver warmingsdeskundigen in een Haag se fabriek heeft de minister van we deropbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, vrijdagochtend ge sproken over de eisen, waaraan de verwarming van een volkswoning moet voldoen. Centrale (blok) ver warming staat bovenaan de verlang lijst van kwalitatieve verbeteringen. Het Ideale verwarmingssysteem van de volkswoning moet aan twee ver eisten voldoen, namelijk: lage Instal- latiekosten en derhalve lage vaste kosten en vervolgens lage variabele kosten in hoofdzaak voor brand stof die afgestemd zyn op het af nemen van warmte. Primair achtte de minister echter voor een betere volkswoningde •warmte- en geluid- Installatie. Ir. S.Strikwerda, 'technisch be- drijfsingenieur, hield een causerie over nieuwe ontwikkelingen-op het gebied van olieverwarming. met ruim 200. Een tweede rapport zal dit onderwerp nader behandelen. Discussie. Tijdehs de discussie in de vergade ring van de beide Zeeuwse kamers van Koophandel, die vrijdag in „De Korenbeurs" te'Goes werd gehouden, werd van verschillende zijden grote waardering geuit jegens het E.T.I. voor Zeeland, dat zo snel dit rapport samenstelde. De heer K. J. van Loo, die als aan nemer met de materie, die in het rap port wordt behandeld, niet onbekend was, verklaarde dat de samenstellers de toestand In de Zeeuwse bouwwe reld uitstekend hadden benaderd. Van Oost-Zeeiiws-Vlaam.se zyde werd er met nadruk op gewezen, dat het in verband met de trek van de bouw vakarbeiders naar België dringend nodig is. dat §r sooed'g iets gebeurt Stabiliteit «u de bouwvakken is no dig omd°t df. hnmvvakarhniriors niet gerust zijn over hun toekomst en daarom vertrekken. De besturen van de kamers werden gemachtigd met het rapport verder te werken en in samenwerking met het provinciaal bestuur de nodige stappen te bevoegder plaatse te on dernemen de heer Korstanje ten dele een op lossing te zien in het activeren tot meer deelneming in beroep of bedrijf van gehuwde vrouwen door het scheppen van baantjes voor halve da gen. Ook moet de achterstelling in beloning uit de weg geruimd worden en het verbod voor de gehuwde vrouw om als ambtena res werkzaam te zijn. Om de personeelsvoorziening in de by uitstek vrouwelijke beroepen vei lig te stellen zullen meer maatrege len genomen moeten worden. Het be ginsel van gelijke beloning voor ge lijkwaardige arbeid zal ook in dit ver band bijzondere betekenis hebben. Oorlogsmisdadiger wordt uitgeleverd Eén der zeven voor enkele jaren uit de Bredase gevange nis ontsnapte oorlogsmisdadi gers zal door de bondsrege ring worden uitgeleverd, zo heeft minister Von Brentano gisteren tijdens een persconfe rentie medegedeeld. De recht bank, die een beslissing moest nemen over het recht op asvl, dat deze ontsnapte „Breda- naar" had verzocht, heeft vrij dag volgens de verklaring van Von Brentano de uitspraak ge daan, dat deze misdadiger vol gens de Duitse wet geen aan spraak op Duits staatsburger schap kan doen gelden en daar. om kan worden uitgeleverd. Het geldt hier, naar van Duit se zijde wordt verklaard, de veroordeelde Borgers. In an dere gevallen hebben Duitse gerechten tot dusverre de ont snapten als Duits staatsburger aangemerkt en daardoor een uitlevering onmogelijk ge maakt. Von Brentano ver klaarde voor de pers, dat aan deze uitspraken in een rechts staat niet te tornen viel en dat deze niet mogen worden opge vat als „een waardering van politieke of criminele feiten". Oud-president Vincent Auriol van- Frankrijk brengt op het ogenblik een bezoek aan Rusland. Bij z\jn bezoek aan het huis van de pioniers in Le ningrad, kreeg hij door een meisje de halsdoek van de pioniers omgeknoopt. Glimlachend liet de oud-president zich de das omdoen". Moord te Arnhem aan het licht gekomen In een kuil op een terrein in de ge meente Arnhem heeft de politie het stoffelijk overschot gevonden van de 45-jarige arbeider A. W. K. II. Het stoffelijk overschot was bedekt met kalk en zand. De man werd sinds en kele dagen reeds vermist, waarvan aangifte was gedaan bij de recherche: De recherche ontving kort nadat de vermissing was aangegeven de mededeling, dat op het bedoelde ter rein werd gegraven, hetgeen de be vreemding van voorbijgangers had opgewekt. Zij stelden de politie van hun bevindingen in kennis. Het toen door de recherche ingestelde onder- ingest zoek bracht het stoffelijk overschot aan het licht. De politie neeft een ar restatie verricht. Nadere bijzonderhe den kon men, hangende net onder zoek, nog niet mededelen. Produktschap sprak over vlasuitvoer naar België Tijdens de bestuursvergadering van het produktschap voor landbouwzaai. zaden in het gebouw voor de agrari sche schappen te Den Haag is be raadslaagd over de uitvoer van on- gerepeld vlas naar België. De uit voer van dit produkt was tot 1955 niet geoorloofd. Vorig jaar echter vaardigde minister Mansholt, tegen advies van het toenmalige bedrijf schap voor landbouwzaaizaden, een regeling" uit, waarbij uitvoer van te velde goedgekeurd ongerepeld vlas naar België was toegestaan. Een be perkte vergunning dus. Het landbouwschap blijkt thans de mening te zrjn toegedaan, dat de be perking moet worden opgeheven. Hiertegen gingen in het produkt schap voor landbouwzaaizaden stem men op. Een commissie uit het bestuur is staande de vergadering gevormd om over deze aangelegenheid met het bestuur van het landbouwschap in Eeri dertigtal firma's in Tokio legt zich toe op het vervaardigen van reclame-bal lons, die bepaalde aangeprezen waren uit beelden en boven de stad worden opge laten. Ter gelengeheid van het officiële tegenbezoek, dat de Duitse minister vanbuitenlandse zaken donderdag en vrijdag op uitnodiging van de Nederlandse regering aan Neder land heeft gebracht, hebben minis ter Von Brentano en de ministers Beyen en Luns gesproken zowel over wereldpolitieke en Europese aangelegenheden als over tussen Nederland en Duitsland hangende bilaterale problemen. Aldus werd in een gemeenschappelijk commu niqué meegedeeld. De gesprekken werden in de meest aangename sfeer gehouden. De ministers waren het erover eens, dat beide landen hun welzijn het bes te dienen met een zo krachtig moge lijk bevorderen van een verdere ont wikkeling van de Europese eenwor ding en van de Atlantische gemeen schap. De ministers stelden met genoegen vast, dat de onderhandelingen over het sluiten van een Nederlands-Duits cultureel 'acenord inmiddels een aan- Met de Constellation ,,Soerabaja" van de K.L.M. is r+navond omstreeks acht uur koningin Frederika van Griekenland met haar 17-jarige dochter prinses Sophia voor een kort particulier bezoek aa»i het koninklijk gezin- in Nederland aangekomen. Ter begroeting waren op Schiphol aanwezig koningin Juliana en prinses Irenevergezeld van de dame du palais, me vrouw W. A\ Repelaer van priel geb. Van Willigen. Ook de Griekse ambas sadeur in Nederland, de heer N. A. Anissas. was met zijn echtgenote naar het vliegveld gekomen. Mevrouw Anissas bood. nadat koningin Frederika en koningin Juliana elkander hadden begroet, bloemen aan. De koninklijke gasten zullen van avond het prinsessebal in Amsterdam bijwonen. Zij blijve»i dan tot zondag middag a.s. in Nederland. Daarna vertrekken zij naar Hannover. Koningin Juliana en prinses Irene waren reeds 'om rijf over halt acht op Schiphol Kort nti de begroeting zocht prinses Sophtg al spoedig het gezelschap van prinses Irene en gevieren vertrokken de vorstelijke personeti naar SoestdijJc. Koningin Frederika en prinses Soph ia xoaren vergezeld van de grootmeeste res b*i Let Griekse hof, mevrouw Mary Carolou. vang hebben genomen en dat onder handelingen over een luchtvaartover eenkomst binnenkort zullen worden gehouden. De ministers Waren van oordeef dat deze uitvoerige gedachtenwisseling in de nabije toekomst het uitgangs punt kan vormen voor verder Duits- Nederlands overle'. teneinde tot een voor beide partijen bevredigende af wikkeling der lopende vraagstukken te geraken en de banden tussen bei de landen te verstevigen. Evarusiieolan voor de Biesbosch Nu onder de huidige omstandig heden niet gedacht kan worden aan een definitieve beveiliging van het gebied van de Biesbosch. zijn maat regelen getroffen om bewoners en vee te evacueren, zodra ooit de de nood aan de man zou komen. Deze voorbereidingen zijn vooral van heling voor de gezinnen in pol ders. die geen verbinding hebben met het vasteland. De politie te water en militairen van Keizers- veer. Dordrecht en Geertniiden- berg zullen in een dergelijk géval boten en vletten gereedhouden en ook de verbindingsdienst van de Bescherming Bevolking in kring 5 van de provincie Noord-Brabant zal worden ingeschakeld. De maatregelen tot evacuatie in reval van watersnood zijn getroffen loor de evacuatiecommissie in Noord Brabant., de heer F. J. J. M. van der Kroon, en de burgemeesters van Werkendam. Dussen en Hank en Ma de en Drimme'en. Het ligt in de be doeling. binnenkort een oefening tc houden, waaraan de militairen en de politie te water zullen deelnemen en waaraan ook de burgemeesters medewerking zullen verlenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7