Kamer over nieuwe regeling van de belastingrechtspraak f KLANKBORD Mr. Fockema Andreae hekelde het huidige fiscale beleid Vandaag.. FISCÜSVRIJE WERKGEVERSSTEUN AAN B0UWSPAARF0NDSEN ZATERDAG 10 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KENNIS BEGINT TEKORT TE SCHIETEN Afzonderlijke belastinghoven? De Tweede Kamer heeft vrijdag haar oordeel uitgesproken over een nieuwe regeling van de belastingrechtspraak. Zij deed dat bij de behandeling van een door wijlen minister Donker ingediend wetsontwerp betreffende de administratieve rechtspraak in belastingzaken. De tegenwoordige recht spraak in deze materie berust nog altijd op een wet van 1914, die raden van beroep voor belastingzaken instelde. In de loop der jaren hebben zich op het brede terrein van de belastingheffing vele en soms ingrijpende ver anderingen voltrokken. Het aantal gevallen, waarin een beroep tegen een opgelegde aanslag werd gedaan, is sterk uitgebreid. Het gevolg daarvan is geweest, dat de rechtspraak in belastingzaken niet altijd meer beantwoord aan de eisen, die men er in redelijkheid aan kan stellen en dat de toege nomen hoeveelheid der te berechten zaken door een aantal raden van beroep niet tijdig meer kan worden verwerkt. (Van onze parlementaire redacteur) Deze bezwaren worden te sterker gevoeld, doordat deze rechtspraak im hoofdzaak nog steeds wordt uitge oefend door personen, die elders een hoofdfunctie vervullen. Het ontbreekt hun vooral in de laatste jaren aan de nodige tijd om zich ten aanzien van de nieuwe ontwikkeling van het belas tingrecht voldoende te oriënteren. Het wetsontwerp van wijlen minis ter Donker, dat nu verdedigd moest worden door de nieuwe minister van Justitie, prof. Van Oven, draagt in overeenstemming met het advies van de Hoge Raad de rechtspraak niet op aan uitsluitend met de behandeling van belastingzaken belaste administra tieve rechterlijke colleges, maar aan de gewone rechterlijke macht, die daar toe met specialisten zal moeten wor den versterkt. De eenheid van de rechtspraak wordt hierdoor bevorderd. De belasting^echtspraak zal worden opgedragen aan de gerechtshoven, die zullen rechtspreken door een enkel voudige of meervoudige kamer. Dat hangt uiteraard van het wezen der voorgebrachte zaken af. De socialistische afgevaardigde, de heer Hofstra, een belastingdes kundige als weinig anderen, had in dit wetsontwerp een kolfje naar zijn hand. Het ontwerp had zijn instemming, maar een aantal van zijn fractiegenoten koesterden de zelfde bezwaren als uiteengezet waren in een adres van de presi denten van de gerechtshoven. Deze leden van de P.v.d.A. waren van mening, dat het de voorkeur ver diend een afzonderlijk belastingcol lege in het leven te roepen in de geest van het college van beroep voor het bedrijfsleven. De heer Hofstra was het in dit op zicht miet met zijn partijgenoten eens. Onjuist noemde deze afgevaardigde het voorts, dat geschillen betreffende het zegel en de registratie niet naar de voorgestelde nieuwe colleges zullen gaan. Het speet hem, dat de afgestu deerden van de Rijksbelastingacade mie geen titel hebben. Het denkbeeld van afzonderlijke colleges leefde ook bij sommige andere afgevaardigden, zoals de heren Van den Heuvel (a.r.) en Oud (v.v.d.) Minister Van Oven deelde mee, dat men voor de negentien rechtbanken 57 fiscale rechters nodig zal hebben en hij voelde het als een bezwaar, dat voor deze rechters elke promotie on mogelijk zou zijn. Evenals de heer Hofstra, verzette ook prof. Oud zich tegen het maken van verschil tussen gewone rechters en niet-gegradueerden in de belasting kamers. Met de strekking van 't wets ontwerp, het opdragen van belasting rechtspraak aan beroepsrechters wa ren alle afgevaardigden het eens. Dat bleek ook uit de redevoering van jonk vrouw Wttewaal van Stoetwegen (c.h.) en prof. Lemaire (k.n.p.). Nadat de staatssecretaris van finan ciën, mr. Van den Berge, een aantal vragen had beantwoord, schorste de voorzitter de beraadslaging tot dins dag a.s. Kartelwetgeving. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat het overleg nopens het amendement-Van Rijckevorsel op het wetsontwerp economische mededin ging, dat de uitwassen van de kartel vorming bedoelt te beteugelen, nog niet ten einde is, zodat de behandeling van het onderwep nog geen voortgang kan vinden. Wapendiefstal in kazerne te Ede Vijftienhonderd man geconsigneerd In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in de wa penkamer van de Mauritskazerne te Ede. Vermist worden: vier ka rabijnen, drie houders van karabij nen, twee stenguns en vier pisto len. Een deur die toegang gaf tot de wapenkamer is door degene (n) die zich toegang tot de kamer heeft (hebben) verschaft ingetrapt. Het schijnt, dat deze deur al enige tijd niet meer in geheel onbeschadigde toestand verkeerde en dat daarover al enige malen rapport is opge maakt en uitgebracht. Naar aanleiding van deze inbraak werd de in de Mauritskazerne gele gerde luchtdoelartilleriesehool (1500 man) geconsigneerd. Van alle leden van het personeel van de school wer den tijdens het onderzoek vingeraf drukken genomen. Ten behoeve van de evangelisatie-ar beid onder de buitenkerkelijke jeugd van de geref. kerk van 's-Gravenhage-oost zal een herenhuis, dat men daartoe ten ge schenke heeft ontvangen, als jeugdhuis worden ingericht. Van een groot bedrijf bulten Den Haag is nu voor dit werk een gift van f 25.000 ontvangen. WETSONTWERPEN VOOR BEZITSVORMING Vrij zonnig en minder koud (Van onze weerkundige medewerker) Ongunstig is het weer de afge- I[ lopen week niet geweest. Er viel weinig regen, terwijl het zon- netje voor droge lucht zorgde. Alleen de temperatuur bleef veel te laag. Hoger dan 5 gra den Celsius kon het kwik ook gisteren, ondanks het zonnige weer, niet komen. Gistermorgen werd te Vlissingen nog twee graden vorst waargenomen en ook in de afgelopen nacht kwam op de meeste plaatsen zware nachtvorst voor. Doordat de luchtdruk boven de Golf vam Biscaye en Frankrijk een daling vertoont, zal de zuid-oostelijke wind wat sterker worden. Daar mee wordt aanvankelijk iets minder koude lucht uit Frank rijk aangevoerd, maar deze lucht is nog droog. Hierdoor zal het overdag nog vrij zonnig weer blijven, maar de tempera- tuur kan des nachts nog tot M dicht bij het vriespunt dalen. De bewolkiing zal in de loop van zondag iets gaan toenemen, doordat de oceaandepressies ge- M leidelijk verder naar het oosten opdringen. Neerslag van enige se betekenis verwachten wij echter de eerstkomende dagen nog niet. ÉiniiiHjlBmini Mobilofooninstallaties in taxi's zijn nuttig, soms ook voor de politie. Even na het vertrek van een klant miste dezer dagen een winkelier te Zürich 300 francs uit zijn kasregister. Hij herinnerde zich dat de klant, een Marokkaan, voor zijn winkel in een taxi was gestapt en was weggereden. Hij herinnerde zich ook, dat het een radio-tazibedrijf. Tien minuten later litie op. De politie stelde zich in ver binding met de centrale post van het radio-taxibedrijf. Tien minuten later- kwam een taxichauffeur stralend van genoegen de Marokkaan op het poli tiebureau afleveren. Hij was via de mobilofooninstallatie ingelicht. GEEN TIJD. Een rechter heeft don derdag te Enfield (Engeland) echt scheiding uitgesproken tussen de heer en mevrouw Horace Westgarth, nadat mevrouw Westgarth getuigd had, dat toen zij dreigde om weg te lopen, haar man haar een hand nad gegeven, haar het allerbeste had ge wenst en gevraagd had of ze de huis sleutels wilde achterlaten bij haar vertrek. Hij had haar gezegd dat hij geen tijd had om verder naar haar te luisteren. Hij wilde een bepaalde trein nog halen. Premiestelsel voor jeugdige spaarders. Om de bezitsvorming door spa ren te stimuleren zal een beperkte vrijstelling gegeven worden van sociale en fiscale lasten over bij dragen van werkgevers aan bouw- spaarfondsen. Daartoe heeft de re gering een wetsontwerp ingediend. Behalve het thans ingediende ont werp zal er nog een premiestelsel komen voor jeugdige spaarders, waarvoor een regeling in voorbe reiding is en een spaarregeling voor ambtenaren. Het bedrag van de werkgevers bijdrage, waarvoor de vrijstellin gen worden verleend is begrensd tot 390 per jaar, waardoor het bezwaar wordt verkleind, dat deze faciliteit meer tot bezitsvorming bij de werknemers met hogere dan bij die met lagere inkomens zou leiden. Hoewel aan onze belastingwetge ving de eis van algemeenheid en ge lijkheid ten grondslag ligt, die mede brengt dat het verworven en beschik bare inkomen in zijn geheel, onge acht de daaraan te geven bestem ming, in de belastingen naar het in komen wordt betrokken, heeft de re- Gro«i van-de Jaarbeurs - 1916-1956^ gering toch gemeend deze faciliteit te moeten voorstellen. In de eerste plaats gaat het b\j de bouwspaarfondsen om een van de meest karakteristieke vormen van sparen, gericht op bezitsvorming. Uit een oogpunt van duurzaam bezit moet met name voor de lagere in komens het bezit van een eigen woning van bijzondere waarde wor den geacht. Voorts is overwogen dat de bevordering van het eigen woning, bezit ook in andere opzichten in het overheidsbeleid een bijzondere plaats inneemt. Bovendien ontleent de facili teit haar belang voor de betrok kenen aan het feit dat zij een stimulans vormt tot vergroting van het inkomen van de werkne mer. Van deze vrijstellingen mag temeer een gunstig effect worden verwacht omdat zij tegemoet komt aan het bezwaar, dat de werkgever, die wil bijdragen aan een bouwspaarfonds, zich daarin feremd voelt omdat over zijn Ijdrage sociale en fiscale lasten worden geheven. Het Wereldgebeuren. Kinderpostzegels brachten bijna anderhalf miljoen op. De landelijke kinderpostzegelactie heeft in 1955 netto f 1.400.000 opge bracht, dat is bijna f 200.000 meer dan in 1954. Alleen de opbrengst aan zegels vertoont vergeleken met 1954 al een stijging van f 109.943.64. In 1954 werden 18.956.523 stuks verkocht met een toeslag van 791.502,88, in 1955 waren het er 21,705.833, waarop f 901.446.52 aan toeslag werd ontvangen. Ook de verkoop van prentbriefkaarten ging omhoog. Deze belangrijke vooruitgang is mede te danken aan de medewerking van de schooljeugd, die weer het leeuwenaandeel in de verkoop had. Van de totale stijging kwam plm. f 150.000 gulden voor rekening van de scholen. Het comité is de leer krachten dan ook zeer dankbaar voor de tijd en moeite die zij hebben gegeven om met hun ongeveer 450.000 Teerlingen dit resultaat te bereiken. Ditmaal spant Drente de kroon, waar 71,2 procent van alle scholen meewerkte. Dan volgen Friesland, Groningen (vorig jaar nr. 1)Utrecht Noord-Holland en Zeeland, die alle T elevisie-uitzendingen I.K.O.R. Het I.K.O.R. (Interkerkelijk Over leg in Radioaangelegenheden) zal op 22 april een begin maken met gere gelde televisie-uitzendingen. Voor liet Parijse militaire gerechts hof begon deze week het sensationele proces tegen de vier Fransen, Jean Mons, Jacques Turpin, Roger Labrus- se en André Baranes, die er van wor den beschuldigd in de jaren 195S-195Jf geheimen betreffende militaire maat- regelen in verband met Indo-China, in het geheim voorbereid door de Franse nationale defensieraad, te heb ben verradenOp de foto ziet men hoe André Baranes, voormalig redac teur van het Franse communistische dagblad ,JAberationmet zijn vrouw en zijn verdediger, mr. De Perpessac, het gerechtsgebouw in Parijs verlaat na daar te zijn verhoord. M ...is het 475 jaar geleden, dat H Arnemuiden dóór een hevige 11 brand geheel werd verwoest. is het 80 jaar geleden, dat de i Schots-Amerikaanse natuur- j kundige Alexander Graham M Bell, de uitvinder van de tele- foon, in een huis te Boston via een leiding van de zolder naar de begane grond naar zijn as- sistent Watson telefoneerde: „Watson, kom hier. Ik heb je M nodig". Dat waren de eerste woorden, die langs telefonische ee| weg werden overgebracht. De tl uitvinding werd in die dagen echter voor de nieuwste Ame- rikaanse humbug uitgekreten H en Bell werd voor een handig buikspreker gehouden. l!llllllllllllllll!lllllllll!llllllllll!!!lllllllllll!llllllllllllllllll!lllllll]llllllllil AAN VOORAVOND VAN VEERTIGSTE JAARBEURS Nationale instelling nodig voor ruggesteun aan exportbedrijven De traditioneel geworden rede van de voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsclie Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, tijdens de persconferentie aan de vooravond van de Jaar beurs, stond gisteren in het teken van het veertigjarig jubileum der Jaarbeurs. Mr. Fockema Andreae heeft hierin een blik geworpen in de rijke historie van de beurs en hulde gebracht aan figuren als Graadt van Roggen, dr. W. A. van Zijst en dr. F. H. Fentener van Vlissingen, die met grote toewijding en zelfverloochening het jaarbeursbelang hebben gediend. Mr. Fockema Andreae herinnerde er voorts aan, hoe in de twintiger en dertiger jaren de Jaarbeurs een eigen orgaan had, dat de deelne mers en andere belanghebbenden aan .de jaarbeurs bond en inlichtin gen gaf over buitenlandse beurzen. Het verdween op een kwade dag, toen de jaarbeurs als voorwaarde voor het verder genieten van staats subsidie het schrappen van deze uitgavenpost moest aanvaarden. Thans, aldus speker, bezitten wij dozijnen exportbladen, welke zonder enige cÖördinatie over de wereld worden uitgestort in de optimistische veronderstelling dat het Nederlands kunnen aldus het duidelijkst aan alle volken zal worden verkondigd. De samenwerking, weleer in haar goede betekenis begrepen, is achteloos terzijde geworpen en thans zit ten wij met de brokken, aldus spreker. Waar het voor ons bedrijfsleven in het buitenland op aankomt, aldus spreker, is, dat het bij al zijn zelf standig streven om op eigen manier internationale contacten op te bou wen van huis uit ondersteund wordt door een krachtige nationale instel ling,. welke in alle herenlanden het sonore geluid van Nederlands en kracht laat doordringen. Sprekende over het opbouwen van zaken in deze tijd, zeide mr. Fockema Andreae onder meer: Het opbouwen van stevige con junctuurreserves, vooral door middenstandsbedrijven en de klei ne en middelgrote ondernemingen, is onmogelijk ten gevolge van het geldende xi'seale beleid. Wanneer in deze tijden van welvaart enor me bedragen naar de fiscus vloeien terwijl op goederenvoor raden bij handel en industrie fis caal veel te weinig mag worden afgeschreven, waardoor bij de eerste de beste val in de prijzen en bij stagnering van de afzet de moeilijkheden aanstonds zichtbaar moeten worden, dan kan, volgens mr. Fockema Andreae, dat maar al te gemakkelijk het begin zijn van een kettingsreactie, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. En dan staat de kleinere onderne mer, volgens spreker niet zo heel lang meer op eigen benen. Hij vroeg zich af, hoe het komt, dat de ondernemerswereld met een zekere berusting deze -toestand aan vaardt en dacht in dit verband aan politieke kortzichtigheid. Hij merkte op, dat in politieke zaken nauwelijks enige „Unité de doctrine" van de on dernemers kan worden opgemerkt, hetgeen volgens mr. Fockema An dreae met zich meebrengt, dat men dan wel altijd in politieke machts uitingen tekort zal schieten. De fierheid in gedragingen en in handelingen gaat te loor. Het hand haven van eigen rechten komt in de verdrukking en dat is een gevaar voor de ondernemer, klein of groot, die tenslotte zelf het risico heeft te dragen van zijn ondernemen. Het tijdsprobleem, dat instituten in de plaats zijn gekomen van levende or ganen, vraagt voor alles in de we reld van het bedrijfsleven om nieu we overweging en om nieuwo behan deling, zo meende mr. Fockema An dreae tenslotte. Rebellenleider Hij heeft de naam niet genoemd, maar toen de Franse mönister- resident voor Algerije. Lacoste, donderdag in de Nationale Vergade ring over de groeiende rebellie sprak, had hij ongetwijfeld het beeld van Ben Boelaid in zijn achterhoofd. Dat is namelijk de man, die wrede opstande lingen leidt in hun guerilla-oorlog te gen Franse militairen en kolonialen en tegen Algerijnen, die de Fransen welgezind zijn. Het opperhoofd van de rebellen' is namelijk geen onbekende voor de Fransen. Ben Boelaid zat vorig jaar op 10 november nog in de gevan genis van Constantine. De volgende dag behoorde hij er niet meer te zijn, omdat hij 's avonds onthoofd zou wor den. Inderdaad was hij de volgende dag niet meer in zijn cel, maar het hoofd had hij niet verloren. Voordat hij op raadselachtige manier de benen nam, had hij de veroordeelde hersens nog gebruikt om een briefje te schrij ven aan de prefect van Constantine. Men vond het de volgende dag op de tafel in de verlaten cel: „Er zijn twee soorten gevangenen", zo stond er te lezen, „dè ware strijders van het vrij- heidsleger, zoals ik, èn de andere soort, de kleine helpertjes, eigenlijk onschul- digen, die onder de pijn van stenigin gen bekentenissen afleggen. Die laat- sten moest men bevrijden, maar wat ons betreft: wij kunnen 'onszelf hel pen". Van 21 januari tot die tiende no vember van het jaar 1955 zat Ben Boelaid in .Constantine te brom men en er zijn in die tijd heel wat po gingen gedaan, om hem te bevrijden. Intussen vond hijzelf dat blijkbaar al lemaal overbodig. Als puntje bij paal tje komt, moet hij hebben gedacht, dan kom ik er tóch wel uit. Van de cel uit had hij blijkbaar niet de gelegenheid om zijn sluipschutters van die over bodigheid op te hoogte te stellen. Dat is op zichzelf wel een beetje verwon derlijk, want telkens opnieuw blijkt, dat de opstandelingen goed zijn inge licht over alles, wat er gebeurt in de kringen die de opdracht hebben, hen te bestrijden. Nu Ben Boelaids woord weer wet is in het woeste bergland, waar de Ber berstammen wonen, schijnt het alsof hij van de Franse troepenbewegingen nauwkeurig op de hoogte wordt ge houden. En ook dat is sinds donderdag weer begrijpelijker geworden, dan het misschien tevoren was. Een detache ment Algerijnse scherpschutters, dat gelegerd was in de buitenpost Douar Khemissa, 80 km. ten zuiden van Bone, sloeg namelijk aan het muiten. De mannen kwamen in opstand tegen hun Franse officieren en doodden ook Al gerijnse collega's, die wèl trouw wil den blijven aan het huidige bewind. Neen, de Algerijnse militairen, die in naam aan de Franse kant staan, zijn over het algemeen niet te vertrouwen. Men mag aannemen, dat velen twee heren dienen: hun Franse commandant en.... Ben Boelaid. Van daar, dat er al plannen bestaan, om Franse troepen uit Duitsland over te brengen naar Algerije en ze in Euro pa door zulke onbetrouwbare Algerijn se eenheden te vervangen. Een plan netje, dat in geallieerde kringen niet met onverdeelde instemming ontvan gen is. Er zijn nog meer internationale aspecten aan deze Algerijnse kwestie, die de Fransen kramp achtig 3ls een binnenlandse aangele genheid willen beschouwen, omdat Al gerije organisatorisch deel uitmaakt van het Franse moederland. Misschien is eigenlijk dit uitgangspunt al on juist: tussen de Fransman en de Alge rijn bestaan nu eenmaal te grote ver schillen om, zoals premier Mollet deed, van „de Algerijnse persoonlijkheid" te spreken. En wellicht zou het beter zijn om te erkennen, dat Frankrijk, hoe veel het ook doet om Algerije econo misch uit het slop te helpen, in zijn eentje niet bij machte is om dit pro bleem op te lossen. Waarom worden niet nieuwe, afdoende bestuurlijke re gelingen getroffen en vervolgens de problemen gemeenschappelijk met de bondgenoten aangevat? Als dat kan helpen om de harde daden van de op standelingen uit de bannen, dan mag zo'n poging niét achterwege blijven. Maar de Fransen zijn van mening, dat de opstandige Algerijnen niet voor re de vatbaar zijn en dat alleen geweld hen kan overtuigen. Dat de rebellen van Cairo uit wor den aangemoedigd, is intussen een reden tot voortdurende wrij ving met de Egyptenaren. Het is dan ook goed te begrijpen, dat de Fransen meer dan andere westerse landen er toe geneigd zijn, de Israëliërs, Egypte's aartsvijand, niet in hun hemd te laten staan, maar hen van de nodige wapen rusting te voorzien. Wat de wapenle veranties aan Arabische volken be treft: daarin hebben de Fransen wei nig fiducie. Via het Midden-Oosten kwamen die wapens namelijk in veel gevallen terecht bij de sluipmoor denaars van de' gewiekste Ben Boe laid. ROBERT LACOSTE ....last van Algerijnen.... Geruchten volgens welke de wereld bond van vakverenigingen, waarvan de zetel te Wenen kortgeleden is opgeheven, een nieuwe zetel te Cairo zou kiezen, zijn door de secretaris-generaal van de orga nisatie, Saillant, tegengesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5