slaap slaap KAPOK fyVtiUii de (Beste (Bromfiets tfezonaC Noordzee beïnvloedt vorming van buien Puistjes BELGEN SCHOTEN ZEEHONDEN EN EENDEN ZONDER JACHTAKTE Licht- en krachtinstallaties „DE LICHTBRON" OUDE MAN GEDOOD DOOR ONACHTZAAM KEREN VAN AUTO HOOFDROL VAN OORLOGSHELD IN „TERUG UIT DE HEL" PR0V1N0JALB ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 MAART 1956 Maart in Zeeland droogste maand (Van onze weerkundige medewer ker). Al meer dan 100 jaar zyn er in ons land dagelijks regenwaarne mingen gedaan, ook in Zeeland. In Vlissingen begon men in december 1854 dagelijks deze metingen even als die van de temperatuur enz. te noteren. Uit deze lange reeks van waar nemingen is gebleken dat maart in Zeeland met gemiddeld 38 mm de droogste maand is en november met gemiddeld 80 mm de natste. Nu mag november in het zuidwes ten en westen van ons land de nat ste maand zijn, verder landinwaarts, zoals in Drento, Gelderland en Lim burg, zijn het juli en augustus die met gemiddeld 80 tot 90 mm neerslag de natste maanden zijn. Hieruit blijkt duidelijk dat de grootste hoeveelheden regen tijdens buien vallen. Deze buien zyn in de zomer, vergezeld van onweer, het zwaarst in het binnenland waar de temperatuur hoger oploopt dan langs de kust en waar dus ook de kans op warmte-onweders met zware regen val het grootst is. In de nerfst ontwikkelen zich tal van vaak actieve buien boven het nog betekkelijk warme Noordzeewa ter en dit is er oorzaak van dat niet alleen in Zeeland, maar ook in Noord- en Zuid-Holland de meeste re gen in de herfstmaanden valt. De voorjaarsmaanden zijn in het kustgebied het droogst wat is toe te schrijven aan de geringe kans op bui en. Dit vindt weer zijn oorzaak in de temperatuur, die in het kustgebied langer laag wordt gehouden door het koude Noordzeewater dan in het bin nenland. Op bijgaand kaartje to- nen wij in een grafiek de s| gemiddelde maandglijke neerslag in millimeters, die in Zeeland valt. Nu komen er af en toe ook zeer natte maanden voor. Zo viel er in oktober 1944 321 mm te Zaridvoort, maar dit is een uitzon dering. Maandsommen boven de 120 mm behoren ook in Zeeland tot de zeldzaam heden. De grootste dagregen- som heeft van 1932 tot 1948 op naam van Scha- gen (N.H.) gestaan met 128 mm, maar werd op 3 augustus 1948 overtrof fen door Voorthuizen op de Veluwe met 208 mm in één etmaal. Ook kunnen er in korte tijd zeer grote hoeveelhe den regen vallen. Tot de zeer zware buien mogen gerekend worden die welke één millimeter neerslag per minuut op leveren. Bekijken we het kaartje dat de gemiddelde jaar lijkse regenval aangeeft, dan zien wij dat in Zeeland het noord westelijke deel van Walcheren dro- §er is dan het zuidoostelijke deel. ok de westpunt van Schouwen be hoort bij die droge streek. De meeste regen valt in het midden van Zuid-Beveland en in het noord westelijke deel van Tholen. Eigen regenmeter Het aanschaffen van een eigen re genmeter is nogal kostbaar en daar om heeft de Aankoopcentrale voor de landbouw in Groningen voor de landbouwers een eenvoudij ontworpen, dat in de pri goed voldoet. In de noordelijke provincies treft men op menige boerderij een regen glas aan. Het gebeurt vaak dat de arbeiders 's morgens zeggen: „Boer wat heeft het vannacht geregend". Raadpleegt hy dan zijn regenmeter, dan ziet hij dat het slechts een kort buitje van 2 millimeter betrof, zodat hij hier zijn werkzaamheden naar re gelt. Ook tal van andere weerenthousias- ten, onderwijzers, tuiniers, politie mensen enz. hebben wel een eigen re genglas in de tuin. Vooral bij zware buien is het dikwijls interessant te weten hoe groot de regenval is ge weest, daar deze van plaats tot plaats sterk kan verschillen. Mochten er lezers zijn die een re genglas aanschaffen dan willen wij hen met genoegen schriftelijk van ad vies dienen. Ook wanneer zij bereid zijn als regenwaarnemer mee te wer ken, zoals dit reeds door mensen in Aardenburg en Biezelinge wordt ge daan, vernemen wij dit graag en wor den hun kaarten hiervoor toegezon den. Beroep afgewezen De Kroon heeft het door de Gebr. M. en A. van Fraassen uit Vlissingen ingestelde beroep tegen de beslissing van de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer, waarbij aan F. Meinde- rink te Heino (Overijssel) vergunning werd verleend voor uitvoering van groepsvervoer van te Urk woonachtige vissers naar Vlissingen, heen op maan dag en terug dp de dagen dat de boten binnenvallen, ongegrond verklaard. Ledental N.C.R.V. Zeeland steeg in 1955 boven 16.000 Prov. vergadering in Vlissingen Het ledental van de Nederlandse Chr. Radio Vereniging in Zeeland steeg In 1955 van 15.301 tot 16.187. Het landelyk cyfer kwam in hetzelf de jaar op 361.779 waarmee de N.O. R.V. een winst van 20.813 leden boek te. Dit werd medegedeeld tijdens de provinciale vergadering van deze omroepvereniging, die in hotel Noord zeeboulevard te Vlissingen werd ge houden. Deze bijeenkomst werd voor gezeten door de heer J. W. van 't Hoff uit Sint Laurens, voorzitter der pro vinciale commissie. In zijn openings woord memoreerde deze het overlij den van de heer J. Allewijn uit Mid delburg, die o.a. secretaris van de commissie en lid van de verenigings raad was. Voor de N.C.R.V. maakte wijlen de heer Allewijn zich ln deze functies zeer verdienstelijk. De ver gadering nam te zijner nagedachtenis enkele ogenblikken stilte in acht. De vergadering hield zich verder bezig met diverse huishoudelijke za ken. Zo herkoos men de aftredende leden van de provinciale commissie, de heren S. Caljouw (geref.), Middel burg en E. v. d. Zee (herv.), Goes. De neer J. Allewijn uit Middelburg (herv.) werd gekozen in plaats van wijlen zijn vader, zowel tot lid van de commissie als tot lid van de ver enigingsraad. Ook de heren Chr. J. Pey, Vlissingen; J. Jonker, Zoutelan- de; A. H. Mol, Waarde en M. Verha- ge, Goes, zagen zich tot lid van deze raad benoemd. Verder stelde men de aftredende en herkiesbaar zijnde leden van het algemeen bestuur der vereniging op nieuw voor een zetel te kandideren. Het zijn de heren P. de Boer, Andijk (geref.); C. A. Keunlng, Wagenin- gen (geref.); D. Pereboom, Ede, (gerer.); ds. D. Vreugdenhil, Zwolle (geref. art. 31); en M. Westra Mzn., Hoogeveen (geref.). De heer C. Du- vekot Lzn., (vrij evang.) uit Goes werd kandidaat gesteld in de vacatu re van wijlen ds. J. J. van Petegem, Meppel (vrij evang.). Tot slof werden nog tal van vra gen gesteld over diverse zaken, die verband hielden met radio en televi sie. Voor de beantwoording zorgden de heren D. Pereboom en H. Budding van de propaganda-afdeling. Aan de ze provinciale vergadering ging in de morgenuren een bijeenkomst van de correspondenten vooraf, eveneens in „Noordzeeboulevard", die geleid werd door de heer Pereboom als hoofd van de propaganda-afdeling. West-Z.-Vlaamse wegen weer opengesteld. De wegen van het waterschap „Het Vrije van Sluis" in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, die tijdelijk waren afge sloten, zijn vandaag weer voor alle verkeer opengesteld. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam Z.: H. Dijkstra te Hendrik Ido Ambacht en D. Kuiper te Medum. Aangenomen naar Stavoren: K. Hóóg stee kand. te Zeist. Bedankt voor Sehoonhoven-Willegen- Langerak: M. T. Minnema te Monniken dam. GEREF. KERKEN ART 31 K.O. Examens. Aan de theol. hogeschool te Kampen is geslaagd voor het kand. exa men de heer J. Bos te Zwljndrecht. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Deventer: M. Vlietstra te Eemdijk. Boetes geëist voor illegaal optreden als tussenpersoon Middelburgs koopman stond in appèl voor rechtbank terecht De officier van justitie bij de Mid delburgse rechtbank, mr. G. J. B. van der Dussen, eiste vrijdag bevestiging van het vonnis van de kantonrechter tegen de Middelburgse koopman J. J. C., oud 62 jaar. C. stond indertijd, zo als gemeld, terecht voor zijn optreden als tussenpersoon bij transacties in boerderijen. Hij heeft daaraan ruim f9000 verdiend aan provisie. De kan tonrechter veroordeelde hem tot drie boetes van f1000, waarvan £750 voor waardelijk. Verdachte was in appèl gekomen, omdat hij deze boetes te hoog vond. Het ten laste gelegde heeft zich afge speeld in 1954. Bij de transacties was steeds de makelaar M. B. uit Goes aan wezig, die ook nu weer als getuige op trad. C. haalde B. er bij omdat deze als „vlag" moest dienen om de ille gale „lading" te dekken. B. verklaarde thans eveneens, dat C. niet slechts tip gever was geweest, maar volkomen als tussenpersoon optrad. De tweede getuige was de controleur van de Eco nomische Controle Dienst uit Bergen op Zoom, W. A. B. De officier zei in zijn requisitoir te geloven, dat er bij C. veel aan de strijkstok was blijven hangen. Volgens hem zeker f6000 van de ontvangen f 9000. Maar volgens de raadsman, mr. P. C. Adriaanse, waren van het bruto- bedrag meer kosten afgegaan dan al leen de betalingen aan makelaar B. Mr. Adriaanse drong aan op het op leggen van een geringere boete dan die, welke dé kantonrechter had ge geven. Uitspraak op 21 maart. (Advertentie) Ontsmet uw huid mei de helder vloeibare ID.D.D. De ieuk be daart, de ziektekie- ';nen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HB W6| jsfB HUIDAANDOENINGEN nMW JUF VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP ILLEGAAL AVONTUUR OP SCHELDE Vorig; jaar zomer verbaliseerde de Terneuzense waterpolitie een aantal Belgen, die aan boord van een vis sersschip op de Westerschelde zich hadden beziggehouden met de jacht zonder daartoe de bevoegdheden te bezitten. Zij schoten o.m. op zeehon den, hetgeen geen treffers bracht en ook op bergeenden, waarmee wel succes werd behaald. Bij een onder zoek vond de politie dan ook een aan- tal van die dieren op het schip, maar fjeen jachtaktes. De kantonrechter n Oostburg veroordeelde de leden van het gezelschap indertijd elk tot een aantal boetes van in totaal ruim 200. Verdachten waren tegen dit vonnis in beroep gekomen. Vrijdar hoorden zij de officier van justitie bi Middelburgse rechtbank', rar. J. L. Andreae, bevestiging van bet vonnis eisen. Protestactie in St. Laurens tegen grenswijzigingsplan In de gemeente St. Laurens circu leert een protestcirculaire tegen de grenswijzigingplannen, die Gedepu teerde Staten van Zeeland onlangs bekendmaakten. Dit request van de bevolking gaat uit van de plaatselij ke Oranjevereniging, die een beroep heeft gedaan op alle gezinshoofden adhesie te betuigen door hun hand tekening te plaatsen op een lijst, die daartoe zal worden aangeboden. In de circulaire wordt herinnerd aan de voorstellen van G. S., volgens welke St. Laurens in twee delen zal worden verdeeld. Tot en met Brig- damme wordt <'e gemeente bij Mid delburg ingedeeld. Het overige wordt met Serooskerke en Grijpskerke sa mengesmolten tot één gemeente. Op- gewékt wordt om door dit protest ui ting te geven aan het verlangen om St. Laurens als zelfstandige be- stuurseenheid te doen voortbestaan. In de loop van de volgende week hoopt men deze uiting van protest aan het gemeentebestuur aan te bie den, opdat dit kan zien welke gevoe lens onder de inwoners leven. Zoals reeds gemeld, zal de gemeenteraad van St. Laurens vrijdag 16 maart in zijn vergadering de plannen tot grenswijziging bespreken. Aanvanke lijk was deze zitting 's middags ge projecteerd, maar om de bevolking gelegenheid te geven een en ander mee te maken, is zij thans op 's avonds om 19.30 uur gesteld. De leiding van deze vaartocht be rustte bij de Belg T., die thans by verstek terechtstond. Wel aanwezig waren zyn landgenoten R. M. A. D., een 28-jarige hotelhouder uit Knocke, de gebroeders N., 20 en 18 jaar, uit Brussel gasten van verdachte T. en de Yersekse schipper C. K., die zijn boot voor de tocht beschikbaar stelde en zelf met zyn bemanning meeging. Behalve het feit, dat zij geen jacht akte bezaten, werd de verdachten ten laste gelegd, dat er geschoten was op bergeenden toen het met de zeehonden niet wilde vlotten. De jacht op bergeenden was in die tijd gesloten in Nederland. De gebroeders N. Franstalig en bijgestaan door de heer P. A. ter Weer als tolk verklaarden nu ge dacht te hebben, dat de Schelde in ternationaal jachtgebied is. Maar him werd voorgèhouden, dat zelfs in dien zulks het geval zou zijn, er dan toch nog een jachtakte nodig is. Schipper K. noemde het geval ,een jammerlijke vergissing". Maar de president, mr. P. van Empel, merkte op, dat er te veel van dergelijke „jammerlijke ver gissingen" voor komen. Getuige J. K. van de waterpolitie beves tigde, dat vergrijpen als deze door Belgen de laatste jaren regelma tig worden ontdekt. De officier nam niet aan, dat verdachten te goeder trouw zijn geweest. De ge weren waren immers verborgen onder een zeil, toen de politie kwam controleren aan boord en ook de geschoten eenden waren weggestopt. Bovendien toonde de officier zich zeer verontwaardigd over het feit, dat geschoten was op eenden „in de rui", die in het water lagen en zich niet konden verweren. Hij vorderde behalve bevestiging van de boe- ook verbeurdverklaring van de geweren, waartoe ook de Oostburg- se kantonrechter had besloten. Raadsman van de gebroeders was mr. A. J, van der Weel uit Middel burg. Deze voerde tal van verzach tende omstandigheden aan, o.a. dat de beide broers door hun slechte ken nis van het Nederlands in het nadeel waren geweest. Hij pleitte voor te ruggave van de geweren, die in totaal een waarde van tegen de 6000 ver tegenwoordigen. Uitspraak op 21 maart. (Advertentie). Erkend installa teur G.E.B. en P.Z.E.M. MIDDELBURG - Tel. 8373 Dealer voor Middelburg en Vlissingen C. DE LEEUW. Berini-agent voor Domburg L. AKKERDAAS. Markt E 11, telefoon 295. RECHTBANK BEHANDELDE VERKEERSZAKEN Roekeloze automobiliste meldde zich niet na oproep De rechtbank in Middelburg heeft tydens de zitting van vrijdag een aan tal gevallen behandeld van roekeloos en onachtzaam rijden, die soms trieste gevolgen met zich brachten. Zo werd de 36-jarige schilder J. A. B. uit Breslcens dood door schuld ten laste gelegd. Op 5 januari heeft B. namelyk, toen hij met zijn bestelauto uit de z.g. Kijkuit, een zijstraat van de Bres- kense Dorpsstraat kwam en achteruit reed om te keren, een man aangere den. Deze, de 76-jarige v. d. V., stond aan de andere kant van. de straat op de parkeerstrook, met anderen te praten. Hy werd tegen de grond ge gooid en liep een hersenschudding op. Later is v. d. V. aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Na een uitvoerige behandeling zei de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, in zyn requisitoir niet aan te nemen, dat B. roekeloos heeft gereden, maar wel „hoogst onachtzaam". Hy eiste een boete van 150 subs. 30 dagen. Verdachte wilde met zijn wagen naar de boot ryden. Hy heeft eerst -rewacht op een passerende auto en jraaide toen langzaam volgens zijn eigen verklaringen de weg op. Enkele getuigen a charge ver klaarden echter, dat B.'s wagen een grote snelheid had. Het viertal man nen, dat stond te praten, had geen kans op tyd weg te komen. Zeker v. d. V. niet, die zeer slecht ter been was. Een der getuigen a décharge zei, dat het slachtoffer niet tegen de grond werd gegooid, maar aat hij viel. De andere getuige a décharge, de vader van B., die tydens het ge beurde in de auto was gezeten, zei, dat het oversteken van de weg stap voets was gegaan. De officier vroeg zich in zyn re quisitoir nog af, waarom B. de ge hele weg en een deel van de pariteer- strook nodig had om te draaien. Hn meende, dat de wagen gekeerd had kunnen worden zonder op deze strook te komen en betoogde, dat de wegge bruiker juist bij het achteruitrijden bijzonder goed moet opletten. Dat het slachtoffer niet goed uit de voeten kon wilde de officier niet laten mee spreken. De raadsman, mr. J. J. v. d. Weel uit Middelburg, meende, dat dit niet anders is geweest dan een gewoon geval van onachtzaamheid, helaas met dit gevolg. Hij voerde aan, dat zijn cliënt op het bewuste moment de parkeerstrook beslist niet kon zien. B. was door het gebeurde zo over stuur, dat hij zyn auto van de hand deed en nujiiet meer rijdt. „Snijden" Wegens roekeloos optreden in het verkeer stond ook terecht mevrouw J. P. de F.-de M. uit Axel. Deze had zich in haar woonplaats aan het z.g. - snijden schuldig gemaakt. Zy wilde een motor passeren toen er uit de tegenovergestelde richting een auto aan kwam ryden. Verdachte meende er nog wel tussen door te kunnen. Dat gelukte ook, maar door haar scherpe ryden werd de motor ge raakt. De bestuurder en zyn duo passagier vielen met dit voertuig en werden gewond. Deze getuigden nu en bevestigden alles. Nog een ander feit werd verdach te De F. ten laste gelegd. Zy is namelijk na het ongeluk doorgere den, omdat zij dacht, dat er nie mand was gewond. Later ver scheen er een oproep in de kran ten om inlichtingen en zij meldde zich toen niet. De officier van jus titie, die haar optreden als zeer roekeloos schetste, hekelde de houding van verdachte en vond 't geen gehoor geven aan de oproep een ernstig feit. Hij vroeg 400 subs. 2 maanden en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden. Verdediger mr. C. C. Wabeke gaf het „snijden" toe, maar pleitte voor een lichtere straf dan geëist was. Bij verstek ging de zaak tegen J. H. J. L. uit Scheemda, die op de avond van 25 november 1955 in Heinkenszand met zyn auto plotse ling linksaf sloeg zonder richting aan te geven en zonder lichten te tonen. Een Westkappelaar, die op zyn mo tor achter. L. reed, kwam toen in bot sing met de wagen van verdachte, hetgeen verwondingen en non-activi- Rijwiel- en motorhandel D. L. MANNAERT, Axelsestraat 16, Tel. 2220, Terneuzen teit tengevolge had. „Hoogst roeke loos" zei de officier van L.'s optre den. De eis werd 2 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd, een boete van 150 subs. 30 dagen en een ontzegging van de rybevoegd- heid voor twee maanden. Schuld of niet In de vierde verkeerszaak was de 34-jarige vertegenwoordiger N. P. M. F. uit Middelburg verdachte. Deze stond terecht wegens het veroorza ken van een botsing met een brom fietser op de Markt in Middelburg op 18 juni 1955. F. reed met zyn auto het pleintje voor het stadhuis af toen de brommer aan kwam ln de richting Vlasmarkt. De berijder sloeg tegen de auto aan en werd ge wond. De Middelburgse kantonrech ter sprak F. indertyd vrij, maar de ambtenaar van het openbaar minis terie ging in hoger beroep. Verdachte verklaarde ook thans weer. dat hij gestopt had, zodra hy de bromfiets zag, die vanuit de Noordstraat kwam. Toch raakte de pedaal van de brommer F.'s auto, met het vermelde gevolg. Getuige, die slachtoffer van een en ander was geworden, betoogde, dat F. steeds was blijven rijden en dat de wagen eens klaps de weg blokkeerde, zodat er geen uitwykmogelykheid meer was. 'e officier vond het een moeiiyk ge val. Maar hij achtte uit de verkla ringen niet bewezen, dat F. enige schuld had en vorderde daarom be vestiging var vrijuit ging. Uitspraken in al deze zaken op woensdag 21 maait a.s. Examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer P. A. J. J. M. de Cock te Sluiskil voor het doctoraal examen geneeskunde. FILMS IN ZEELAND In sobere Stijl gehouden. I met d®. werkelijke held als hoofdfi- r 77 - aillir. Tn snhprp a till er olim Ir.n^n* In twee theaters (Scliouwbuifëbio- scoop, Middelburg en Alhambra, Vlissingen) is thans te zien de film „Terug uit de hel" (To hell and back), waarin de hoofdrol wordt ver tolkt door Audey Murphy. Een bijzon derheid, omdat Murphy in de laatste wereldoorlog geducht meevocht en zich sindsdien de meest gedecoreerde man van Amerika mag noemen! Een oorlogsfilm derhalve, geba seerd op authentieke gegevens en Dit kaartje toont de gemiddelde jaar lijkse neerslagverdeling in Nederland. Duidelijk, is te zien, dat een groot deel van Walcheren en de westpunt van Schouwen tot de droogste gebieden van ons land behoren. ;uur. In sobere stijl gehouden kreeg ueze rolprent, vervaardigd naar het ook door Murphy geschreven boek over zijn ervaringen, vaak beklem mende realiteit. In „To hell and back" kan men zien hoe een ogenschynlijk teer en kinderlijk mannetje, dat aan vankelijk steeds wordt afgekeurd, aan het front bewonderenswaardige heldenfeiten verricht. In Afrika, Ita lië, Normandië en in de Vogezen. Een onopgesmukt relaas, uitstekend ver- „Moeder" (Electro, Middelburg) nog onlangs besproken is een Ita liaanse film, opgebouwd naar een boeiend, menselijk gegeven en met voldoende verrassende wendingen om de aandacht gevangen te houden. De hoofdrollen worden uitstekend ver tolkt door Silvana Pampanini en Mas simo Girotti. Zondagmiddag draait in Electro „Laurel en Hardy achter de tralies", met U raadt het! Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen^ Dat wordt voor de bezoekers zondag een vrolijke middag. Daar staan Stan en Laurel wel borg voor. Grand (Goes) komt nog eens met „Heidi en Peter", de Zwitserse film naar het boek van Johanna Spyri. De geschiedenis van een Zwit sers meisje, haar grootvader en haar vrienden, eerlijk, zuiver en menselijk verteld en ook verfilmd. Bovendien kan men genieten van voortreffelijk camerawerk. Zondagmiddag draait in Grand „Domein der Bandieten", een opge wekte Wild West,, met zoals de ti tel aangeeft veel bandieten, een scheriff en een aantrekkelijke jonge vrouw. Er wordt gelukkig stevig ge vochten, pistoolschoten knallen om de haverklap en het is allemaal wel spannend. Randolph Scott schittert in de hoofdrol. De liefhebbers van Tarzanavontu- ren kimnen terecht in Luxor, (Vlis singen), waar Lex (Tarzan) Barker en Joyce (Jane) Mckenzie menig spannend moment beleven in „Tarzan en de duivelin". Het gaat allemaal om gewetenloze ivoorjagers in Oost- Afrika, die de ongerepte oerwoud heid bijna in het verderf storten. „Bij na" natuurlijk, want laat dat maar gerust aan Tarzan over. Ook deze rolprent biedt de plezierige ontspan ning van alle Tarzanverhalen. (Advertentie).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 20