Dr. Von Brentano: Wonden zullen slechts langzaam kunnen genezen Hardloper-dief rende in Haagse politie-val K.L.M. HEEFT TWAALF „ELECTRA'S" BESTELD ZAAK-ANNEKE BEEKMAN VOOR AMSTERDAMS GERECHTSHOF VRIJDAG 9 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jicttci 140 filialen in Nederland DUITSE BEZOEKER IN PALEIS SOEST DIJK Advertentie Modern-charmant jeugdig-vlot 4.95 mod. 54 m. 35-42 Moderne gracieuze Ballerina's passen aan de voet van elke jonge vrouw. Deze sierlijke modelletjes zijn gemaakt zwart fluweel, heerlijk licht en verrassend gemakkelijk. Let eens ENCYCLOPEDISCHE ONVERLAAT Cultureel verdrag tussen Nederland en Bondsrepubliek wordt voorbereid In het Nederlandse en in het Duitse volk leeft de herinnering aan diep leed, dat hen verdeelde. Thans echter verbindt ons de zorg om de veilig stelling van Europa", zo sprak de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, rnr. J. W. Beyen, die met de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, de gastheer was aan 'n diner, dat gisteren in hotel „Kurhaus" in Den Haag werd aangeboden aan de minister van Buitenlandse Zaken van de bondsrepubliek Duitsland, dr. Heinrich von Brentano. Toch mogen wij onze ogen niet afwenden van de schaduw, die het verleden werpt, zo ging bij voort. De herinnering aan dat verleden houdt het besef in ons levendig van de naamloze ellende, waarin de verkrachting van de heiligste rechten de mensheid stort. Het leed van de oorlogsjaren prentte ons de eerbied in voor de hoge beginselen, waarop wij de toekomstige Europese gemeenschap willen bouwen," punt zal besproken 'worden tussen de Duitse minister en zijn Nederlandse ambtgenoten in Den Haag. Het ont werp is gereed, doch moet van beide zijden nog worden, goedgekeurd. Medestrijder In zijn tafelrede aan het des avonds te Den Haag gehouden diner zei mi nister Beyen.o.m. nog, dat Von Bren tano in de strijd om het éénworden en de versterking van Europa steeds in de voorste gelederen heeft gestaan. „Voor de medestrijders onder de Ne derlandse parlementsleden bent gij „één hunner". Uit naam van de Ne derlandse regering verklaarde hij ten slotte, met hoeveel vertrouwen dr. Von Brentano in de kring van de Dit diner vormde voor de Duitse minister het slot van een drukke dag, tijdens welke hij met enkele leden van zijn gezelschap bezoeken had ge bracht aan koningin Juliana en prins Bernhard ten paleize Soestdijk, aan de minister-president, dr. W. Drees, aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en aan de hoofdstad. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zich op paleis Soestdijk in het Duits met hun gasten onderhouden en behalve algemene zijn ook politieke en economische onderwerpen aange roerd. Het déjeuner, dat de Duitse gast werd aangeboden, droeg een zeer in tiem karakter, hetgeen de minister en de zijnen bijzonder op prijs hebben ge steld. In Amsterdam waren Von Brentano c.s. te gast bij burgemeester d'Ailly. Zij maakten er een rondgang door het Rijksmuseum en een rondrit door de stad. Vele wensen en suggesties zijn tijdens het gebruik van de thee in de ambtswoning van de Amsterdamse burgemeester onder ogen van de Duit- se autoriteiten gebracht. Met name de vrije Rijnvaart en de voltooiing van de autoweg via Arnhem Zevenaar naar het Duitse Roerge bied zijn ter sprake gekomen. De mo gelijkheid' bestaat, dat binnenkort tus sen vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven en gezagheb bende Duitse autoriteiten nader over dit probleem contact zal worden op genomen. Een der Duitse autoriteiten deelde mee, dat er een cultureel ver drag tussen de bondsrepubliek en Ne derland in voorbereiding is. Ook dit Apeldoornse bakkers stichten gemeenschappelijk bedrijf. ■Vermoedelijk einrle mei zal aan de Vlijtseweg in Apeldoorn een nieuwe bakkerij v. orden geopend met een capaciteit van 80.000 broden per week. Bovendien zullen er nog een voudige banketbakkersartikelen wor den gefabriceerd. Dit praktisch geheel gemechani seerde bedrijf is eigendom van 51 Apeldoornse bakkers, die van mening zjjn, dat het in deze tijd van voort schrijdende mechanisatie niet meer doenlijk is, het bakkersvak in zijn oorspronkelijke vorm, dat wil zeggen als eigen bedrijf, voort te zetten. Binnenkort zal volgens een mededeling van de staatsuniversiteit van Ohio begon nen worden met de bouw van de grootste radiotelescoop ter wereld. De reflector zal een lengte krijgen van 240 meter en een hoogte van bijna 23 meter. Frans dorp b Een verlaten Frans dorp, slechts bewoond door wat hippen en los- lopende dieren, is ge kocht door twee Franse zakenlieden, die er een schapenfarm van wil len maken. Zo eindigt het vreem de verhaal van het dorpje Savranges, in het hart van Bourgondië, dat er uitziet als een bladzijde uit Balzac. Het is het verhaal van het verlangen van een man naar bezit en- van de gevolgen van het tijdperk van de machine voor het Franse platte land. Eugene Dupaquier, die drie jaar geleden gestorven is Jiad de grond lief met alle diep gewortelde instincten van de Franse boer. Hy begon met een boer. derjjtje aan de rand. van Savranges en sluw >racht slechts schraapte en spaarde hij tot hij meer kon kopen. In de loop der jaren breidde zijn bezit zich voortdurend uit tot hij het gehele dorp en de omringende tien boer derijen bezat. In die dagen was het een welvarende ge meenschap van IfO per sonen, met een cafe en een kerkje, dat weke lijks door een pastoor uit de buurt bezocht werd. Toen overleed Dupa quier en al zijn bezit werd aan zijn zes kin deren nagelaten. Maar de een na de ander verliet het dorp en ging naar de grote stad. Een voor een kwa men de boerderijen leeg te staan, het café sloot, en de kerk raakte in verval. De pastoor 80.000 op kwam niet meer. Tenslotte bleef maar één gezin achter en de kippen, honden en kat. ten scharrelden rond in de snel aftakelende hui zen in de kleine dorps straat. Vorig jaar besloot de familie Dupaquier tot verkoop over te gaan en verscheen voor de eerste maal de adver tentie „dorp te koop...." in een krant in Dijon. De vraagprijs was 12 miljoen francs. Er kwamen wel kijkers, maar geen kopers en de ruim 200 hectaren die Dupaquier verworven had bleven onbewerkt. Thans hebben twee Fransen uit de Voge zen, Louis Blandin en zyn neef André Thenet, het gehele dorp en het omringende akkerland voor ongeveer 8 miljoen francs gekocht. De K.L.M. heeft twaalf Lockheed „Electra" vliegtuigen besteld. Het eerste van deze met schroefturbines uitgeruste viermotorige vliegtuigen zal in september 1959 aan de K.L.M.. vloot worden toegevoegd. Deze toe stellen, die. al naar gelang van de kajuit-indeling veertig tot zes-en- tachtïp- passagiers kunnen vervoe ren, zijn bestemd voor korte tn mid dellange trajecten. Zij zullen door de K.L.M, worden gebruikt als aan- en afvoervliegtuigen voor de interconti nentale zeer snelle vliegdiensten, die de K.L.M. Douglas DC-8 straalver- keersvliegtuigen zal uitvoeren. Met de bestelling van de twaalf „Electra's" is met inbegrip van re- servedelen, een bedrag-van honderd- vijf-en-twintig miljoen gulden ge moeid. Het vliegtuig, dat nóg moe' worden gebouwd, zal. naar de fabri kante verwacht, een kruissnelheid krijgen van 645 km per uur en een maximum snelheid van 725 km per uur. De K.L.M. heeft thans in bestelling: negen Vickers „Viscount 803" toe stellen. die begin 1957 worden ver wacht: tien Douglas DC-7c vliegtui gen, die midden 1957 komen, twee Fokker F127 „Friendship" machines die eind 1957 begin 1958 worden ver wacht: acht Douglas _DC-8 straal- 'liegt-nigen di begih 1960 zullen ko men en twaalf Lockheed „Electra" toestellen die eind 1959 komen. In totaal is in de eerste jaren een bedrag van rond vierhonderd vijf-en- zestig miljoen nodig voor aankopen. woensdag de wacht en zagen S. aan komen en het perceel binnengaan. Om op alles voorbereid te zijn, werd as sistentie gehaald. Toen S. na zekere tijd buiten kwam en de politiemannen zag, nam hij snel de benen. Een van de achtervolgende politiemannen loste daarop een waar schuwingsschot in de lucht. Even reageerde de hardloper hierop, maar hij vervolgde in snelle vaart zijn weg. Een rechercheur leende toen van een burger een fiets en zette de vluchte ling achterna. In de Edisonstraat wierp de rechercheur de fiets voor de voeten van S. en had toen geen moei te hem te grijpen. Als wapen had S. een alarmpistool bii zich. Bovendien droeg hij een foto toestel, afkomstig van een inbraak aan de Laan van Meerdervoort. By deze inbraak had S. zich boven dien een encyclopedie, een roomstelle- tje, kledingstukken enz. toegeëigend. Toen hy deze goederen by een gegaard had, belde hy een taxi op, laadde de gestolen voorwerpen in koffers en liet zich, alsof hy de eigenaar was, wegryden. De encyclopedie werd in Rotterdam verkocht, het roomstelle- tje hier in Den Haag. Europese ministers van buitenlandse zaken is opgenomen. In zijn antwoord deed de Duitse minister blijken, zich er van be wust te zijn, dat de diepe wonden, die het Nederlandse volk door het onrecht van de Duitse bezetting werden toegebracht, slechts lang zaam kunnen genezen. Sprekende namens bondskanselier Adenauer en het gehele Duitse volk gaf hij de verzekering van de oprechte en innig gemeende bereidheid, al les te doen om dit rampzalige ver leden te overwinnen. De bondsregering koestert de op rechte wens, het wederzijds vertrou wen op een nieuwe basis te verstevi gen. De problemen, die tussen beide landen nog hangende zijn, noemde Von Brentano in het kader van de ge meenschappelijke betrekkingen, van relatief beperkte betekenis. Hij gewaagde ook van de waarde ring voor de houding, die de Neder landse regering steeds heeft aangeno men ten aanzien van de hereniging van Duitsland. In verband met de drei gende gevaren van het wereldcommu nisme zei hij. dat beide landen de ge zamenlijk ingeslagen weg doelbewust blijven volgen. Donderdag ontving H.M. koningin Juliana de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, op het koninklijk paleis te Soestdijk. Volgens de officiële statistieken waren er op 15 februari 100.000 werklozen in het gebied van Detroit, de z.g. autohoofdstad van Amerika. In vergelijking met een maand tevoren betekende dit een stijging van 40.000. De grotere werkloosheid was hoofdzakelijk het gevolg van de produk- tiebeperkingen in de autoindustrie. Gewapend met een alarmpistool Gestraft wegens sloping in opgeknapt huurhuis. De Haagse rechtbank heeft donder dag de 39-jarige koopman Hendrik Jan G. uit Den Haag, veroordeeld tot 500, subsidiair één maand hechte nis omdat hy opzettelijk de inrichting van zijn gehuurde woning had ver nield toen hy deze moest verlaten. De koopman had een woning, die hy in 1945 betrok, voor 10.000 la ten opknappen, omdat het huis zich in een deplorabele toestand bevond. Toen hij, na een gerechtelijke proce dure, dit huis moest verlaten en de nieuwe eigenaar-bewoner geen ver- foeding wilde geven voor ae vlak na e oonog aangebrachte reparaties, sloeg G. grondig aan het slopen. De officier van justitie had een geldboete van 2000, subsidiair vier maanden hechtenis gerequireerd. De politie van Den Haag is woensdag op jacht geweest naar de 22-jarige G. J. S., die ontsnapt was uit de inrichting Avereest. S. werd gezocht voor rijwieldiefstallen. Enige tijd geleden werd zekere M. G. aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van drie fietsen en naar hij verklaarde in vereniging met genoemde S. De laatste staat als gevaarlijk bekend en is veroordeeld wegens de over val die op 2 december 1952 in de Maarsbergenstraat te Den Haag is gepleegd en waarbij een dame in de muurkast werd opgesloten. Boven dien ging het gerucht, dat S. ge wapend zou zijn. Reeds tweemaal van de week had de politie gepoogd S. te arres teren, maar deze pogingen misluk ten, omdat S. een hardloper is. De politie zocht daarop uit, waar de vriendin van de gezochte woonde en dit bleek in de Fultonstraat te zijn. Politiemannen betrokken daar Of U het geloven wïlt of niet. deze foto van Grace Kelly werd vlak na haar huwelijk genomenDe fees ten in Monaco gaan echter gewoon door, want het huwelijk tussen Grace en Bing Crosby was slechts een film' huwelyk, bestemd voor de nieuwe rol prent „High Society", waarin Grace een hoofdrol speelt. IN HOGER BEROEP Bevestiging van voornaamste rechtbankvonnissen ?eëist Het Gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag eer begin ge maakt met de behandeling in hoger beroep van de zaak der verdwenen oorlogspleegkinderen, Anneke Beekman en Betty Meljado. De 53- jarige ex-pleegmoeder van Anneke, mevrouw G. N. L.van M., was niet aanwezig. Haar zaak werd daarom bij verstek behandeld. Haar zuster, die hoofdverdachte is, de 57-jarige mej. F. 31. van 31., was evenmin ter zitting verschenen. Zij is ai zeven jaar met de 15-jarige Anneke voortvluchtig. Het tweetal bevindt zich waarschijnlijk in Bel gië. In zijn requisitoir merkte de procureur-generaal o.a. op „Zo goed als deze vrouwen zich tijdens de bezetting hebben gedragen, zo slecht on-Nederlands is haar hou ding van verzet en bedrog tegen over de Nederlandse justitie en po litie daarna geweest". Hij eiste dan ook tegen de twee vrouwen bevestiging van het recht- bankvonnis: acht maanden voor de ex-pleegmoeder en twaalf maanden tegen haar zuster. De raadsman mocht geen pleidooi houden, omdat de verdachten afwezig waren. De oud-moeder-overste van het klooster Mariënburg in Bussum, de 72-jarige J. F. W., die door de recht bank werd vrijgesproken, hoorde een maand voorwaardelijk tegen zich eisen, omdat Betty Meljado in mei 1948 onder de valse naam Betty van Laar" in haar klooster heeft vertoefd. Haar verdediger, mr. Steenbergen, stelde, dat zij niet bekend kon zijn geweest met het feit, dat Betty door de directrice van het pensionaat on der een valse naam was opgenomen. Hij achtte daarom de voorwaardelij ke opzet niet bewezen en concludeer de tot vrijspraak. Tegen de 67-jarige moeder-over ste van het klooster „Ave Maria" in Valmeer (België), die Neder landse is, werd bij verstek zes maanden (bevestiging van het rechtbankvonnisgeëist. Zij heeft volgens de aanklacht Betty en An neke van juni 1948 tot juli 1953 onder valse namen in haar kloos ter doen verblijven en opzettelijk verborgen gehouden. Een nicht van de hoofdverdachte, die door de rechtbank was vrijgespro ken, de 33-jarige mevrouw A. M. D. van M. hoorde twee maanden voor waardelijk tegen zich eisen wegens het in huis houden van Betty en haar pleegmoeder. Tegen de 45-jarige vertegenwoor diger C. J. F. B. de vroegere pa ter A. uit Voorschoten heeft de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis: vier maanden met aftrek, geëist. In eerste Instantie was twee maanden met aftrek door de officier van ïustltie gevorderd. B. had op 7 juni 1948 In een speciaal hiervoor gehuurde en door hem be stuurde auto Anneke en Betty naar het Valmeerse klooster gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3