PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEVR. BOUMAN VRAAGT VRIJSPRAAK VOOR NEDERLANDER JUNGSCHLAGER BILT Beklaagde: „Ik ben onschuldig" LacosteIn Algerije neemt rebellie toe Niets overgebleven van tenlastelegging Vandaag... ZEEUWSE MEISJES OVER ACTUELE PROBLEMEN 199e jaargang - no. 59 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Ko ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.: fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT ÉN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 maart 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 222B): ostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 2 Vechtend voor zijn leven JUNGSCHLaGER beroep op redelijkheid Loonpolitiek Met enige spanning wordt ge wacht op de beslissing van de regering over de loonpolitiek. Voor de tweede maal is liet overleg in de Stichting van de Arbeid vast gelopen en men mag niet aannemen, dat dit overleg nog weer op gang ge bracht kan worden. Er zal eerst een uitspraak van de regering moeten komen over de richtlijnen voor de loonpolitiek. Zolang die uitspraak ex- niet is, heeft de Stichting van de Ar beid opgehouden te functioneren ook al blijft zij wel bestaan. Wachtende echter op de beslissing van de regei-ing, mag intussen wel geconstateerd worden, dat het lang niet eenvoudig is voor de belangheb benden om iets te begrijpen van de huidige loonpolitiek. Er is tussen de vertegenwoordi gers, of zo men wil de „ad vocaten" -van de werkgevers en werknemers een strijd gaande over de verdeling van de nationale wel vaart. Men heeft voorzover dat aan de hand van statistieken enz. mo gelijk was de produktiviteit geme ten en men heeft nagegaan welk deel van de gestegen produktiviteit aan dé werknemers ten goede is geko men. Daarna zijn nog allerlei andere cij fers in het geding gekomen, totdat de vertegenwoordigers van werkge vers en werkneihers overeenstem ming bereikten óver de „ruimte", welke in 1955 heeft bestaan voor loonsvei-hoging. Het resultaat is geweest, dat er voor 1955 nog een ruimte zou zijn die 2% pet. van de loonsom zou be dragen. Dat percentage zal voor 1956 ongeveer 2,2 procent belopen. Over de mogelijkheden van 1957 kon men het niet eens worden. Dat klinkt allemaal wat erg we tenschappelijk en erg theore tisch. De projectie in de prak tijk komt er op neer, dat de vakcen trales twee weken loon over 1955 ver langen als „nabetaling" en dat de werkgevers met anderhalve week loon willen volstaan. Voorts konden werkgevers en werknemers het niet eens worden over de wijze, waarop de „ruimte" voor 1956 zou worden omgezet in loonsverhoging. De werk- Severs wensten bij de uitvoering van ie loonsverhoging meer differentia tie. Het woord „loonronde" is plotse ling een akelig woord geworden, dat men niet meer gebruikt. Gesproken wordt nog slechts over het optrek ken van de „richtlijnen" voor het loonbeleid en de nadruk wordt er op gelegd, dat er geen verplichting wordt gescnapen. Binnen de richtlijnen kun nen dus in elke bedrijfstak de werk- nemers en werkgevers vrijelijk on derhandelen over de wijze, waarop de „ruimte" al dan niet in het loon zakje terechtkomt. De 'praktijk echter zal wel zijn, dat er bij een komende loonsverhoging weinig verschil zal bestaan tussen 't optrekken van de richtlijnen en een werkelijke loonronde. -T v ij volstaan met dit korte geenszins volledige over- v v zicht, omdat het ondoenlijk is in een dagblad een volledig over zicht van de huidige loononderhande lingen te geven. Voor een juist in zicht zou men ook de kwestie van de prijsstabilisatie, de concurrentie op de exportmarkt en de wenselijkheid van vrijere loonvorming ook in het geding moeten brengen en dan zou men toch wel een klein boekwerk moeten volschrijven om een duidelijk Mevrouw Bouman heeft gisteren voor het Landgerecht te Djakarta vrijspraak gevraagd voor Jungschlager. In een uitvoerig pleidooi, dat 71 pagina's besloeg, kwam zij tot de conclusie dat tegen beklaagde geen enkel bewijs is geleverd en dat de verklaringen van Manoch c.s. „op pure fantasie berusten". Zij verzocht rechter Maengkom, Jung schlager vrij te spreken van het hem ten laste gelegde. De door de officier van justitie geëiste doodstraf noemde mevrouw Bouman niet te rechtvaardigen. Jungschlager zelf zei in een korte pleitrede onder meer: „Ik ontken pertinent, dat ik, hoe dan ook, direct of indirect, met illegale acties of gewone criminele handelingen in welke vorm ook, te maken heb gehad, hetzij als leider of mededewerker, hetzij als dader of mededader. Als het erom gaat, een slachtoffer te vinden (en het requisitoir wijst in die richting, zowel naar de letter als naar de rest) dan valt er verder weinig te praten. Maar ik geloof, dat ondanks dit alles de waarheid en het recht zullen zege .neren en dat het onaf hankelijk en onpartijdig rechtsbesef ertoe zal leiden, dat U, edelacht bare, mjj zult vrijspreken van het mij ten laste gelegde. Ik, Léon Nico- laas Hubert Jungschlager, vechtend voor mijn leven en vrijheid, ver klaar, met God als getuige, onschuldig te zijn aan alle mij ten laste gelegde feiten. Edelachtbare, ik leg mijn lot in uw handen, met ver- vertrouwen in de uitslag. God, die tenslotte over ons allen zal oorde len, moge U, edelachtbare, bijstaan De zittiiig verliep zeer kalm, hoe wel er grote belangstelling was. In de zaal waren enige tijd aanwezig vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse ambassades en voorts vertegenwoordigers van het Nederlandse Hoge Commissariaat en leden van de Indonesische ma gistratuur. Rechter Maengkom be paalde de replieden op 22 maart. Na sluiting van de zitting ontruim de de politie het voorerf van het rechtsgèbouw. Toen twintig minu ten later mevrouw Bouman en de heer Jungschlager het gebouw verlieten, was bet erf leeg en bei den konden ongehinderd passeren. Het publiek was blijkbaar wat ver bluft door deze gang van zaken. Een enkeling riep iets onverstaan baars naar de voorbijrijdende auto's. Niets over Mevrouw Bouman betoogde in haar Sleidooi, dat van de tenlastelegging oor de bewijsmiddelen van de ver dediging niets was overgebleven. Te genover de verklaring van de offi cier van justitie, dat -de getuigen a décharge alleen maar waren geko men om beklaagde te helpen, stelde zjj aan de hand van bewijzen, dat de getuigen a charge r.adden verklaard, de Nederlanders te haten en geld voor hun informaties te ontvangen. Tegen, over de veronderstelling van officier van justitie, Soenario, dat de getui gen décharge betrokken zouden zjjii geweest bij komplotten, stelde zij, dat de getuigen a charge volmondig heb ben erkend, aan samenzweringen te hebben deelgenomen. Uitvoerig ging mevrouw Bouman MEVROUW BOUMAN .velde vonnis over pure fantasie. beeld te schetsen van hetgeen er gaande is. Voor de buitenstaanders, die het gevecht van de deskundigen en eco nomen in en om de Stichting van de Arbeid op een afstand gadeslaan, geldt slechts de uitkomst van de strijd. En dan kan wel gezegd wor den, dat men die uitkomst toch wel op korte termijn "wil kennen. Het gaat om zeer belangrijke be dragen, om honderden miljoenen gul dens aan loon en het is dus goed, dat daarover intensief wordt onderhan deld, maar er komt één ogenblik, waarop men beslissingen moet ne men. Die beslissingen kunnen niet meer uitgesteld worden, omdat er dan allerlei spanningen ontstaan, die vermeden dienen te worden Het is wel zeker, dat die beslissin gen niet algemeen toegejuicht zullen worden en dat er in de verkiezings redevoeringen straks harde noten over gekraakt zullen worden. Dat moet het huidige kabinet dan maar aanvaardenin het bewustzijn, dat er straks toch een nieuw kabinet komt, dat het dan maar beter moet doen! in op de verklaringen van de kroon getuigen in het proces. Er is, zo zei- de zij, door allerlei mensen gespro ken over de Nederlands-Indische guerilla-organisatie. Dit zijn echter allemaal geruchten. Niemand weet iets concreets, dat hij met eigen ogen heeft gezien of met eigen oren gehoord. Dezelfde geruchten noemde mevrouw Bouman de basis van de geheime rapporten over de N. I.G.O. Zij bestreed -oorts, dat de ter sprake gekomen vergaderii^en het bestaan van een- samenzwering zou den bewijzen. Er is immers niet eens vastgesteld, wat op deze bijeenkom sten werd besproken. Jungschlager was met verlof in Nederland, toen de „droppings" zouden zijn gebeurd, waarin hij volgens de kroongetuigen de hand had. In november 1950 zou beklaagde volgens Tomasoa een vergadering óp de onderneming „Dramaga" hebben geleid. Ook toen was hij met verlof. „Kunnen nu ook de andere verhalen over de „droppings" onvoorwaardelijk worden geloofd, evenals de verdere verklaringen van Tomasoa?" Deze getuige heeft tegenover rech ter Liem bekend, meineed te hebben gepleegd „om zijn schuld te ver kleinen", zoals hij zei. Dat de getui ge Amiroedin veroordeeld is geweest Charmante agenten in l| 1 de Maasstad. 1 m Nog enkele maanden en dan j| zullen de eerste vrouwelijke agenten in het Rotterdamse H stadsbeeld verschijnen. Er is |f een uniform gekozen, dat zo- veel mogelijk lijkt op dat van de mannelijke collega's, doch s waarvan dè snit praktische bruikbaarheid en élégance doet ee samengaan. De vrouwelijke agenten zullen een schoudertas ee di'agen voor het opbergen van de nodige attributen. Teneinde elke twijfel omtrent haar iden- titeit bij het publiek uit te sluiten, werd als hoofddeksel H de normale politiepet gekozen. Bij regenweer zullen de dames ee s er een doorzichtig plastic hoes- ee je omheen dragen wegens verduistering pleit niet voor zijn betrouwbaarheid. Het zoeken naar de volgens hem vervalste stuk ken had niets opgeleverd. Manoch, aldus mevrouw Bouman, heeft ver scheidene keren ronduit erkend, te hebben gelogen. In de loop van dit proces heeft hij zichzelf tenminste op ongeveer twintig punten .tegenge sproken. Baden. De Mey, Van Ger- wen, Barkey en Uimer hebben hun in het vooronderzoek afgelegde ver klaringen onder ede herroepen. Deze verklaringen kunnen dan ook niet als bewijs tegen beklaagde worden ge bruikt. Sentiment Zuiver sentiment noemde mevr. Bouman de mening van de offi cier van justitie, dat zij. die niet kunnen worden vertrouwd, alle maal Nederlanders en Indo-Euro peanen zijn. De argumenten die de officier van justitie had aange voerd om de uit Nederland over gekomen getuigen van meineed te betichten, noemde mevrouw Bou man volkomen onlogisch. Zo werd de getuige Pantus door de officier van justitie niet geloofd, omdat er (Vervolg op pag. 3) De Christelijke Jonge Vrouwen ratie in Zeeland en de Zeeuwse Plat- telandsmeisjes houden in samenwer king met het vormingscentrum ,J7e- denesse" te Cadzand een cursus, waar talrijke meisjes bijeenkomen om te zamen over interessante onderwerpen te confereren. Maar behalve de be sprekingen is er ook ruimschoots tijd voor ontspanning en gezelligheid. Joke Scheele uit Terneuzen weet met haar pianospel altijd wel de zanglust op te wekken (Foto P.Z.C.) Pleidooi voor volmachten De Franse minister-resident voor Algerije, Robert Lacoste, heeft gis teravond in- de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat nu een derde van Noord-Algerije gecon troleerd en beheerst wordt door „kelen afsnijdende" rebellen, maar zijn waarschuwing, dat Frankrijk in Algerije de meest krachtige maatregelen dient te nemen, werd door een passieve Assemblee slechts lauw ontvangen. Lacoste, een socialist van de oude stempel, die als een van de beste sprekers geldt, deed zijn uiterste best om de afgevaardigden te over tuigen van de noodzaak, de rege ring speciale noodbevoegdheden te verlenen om de snel om zich heen grijpende opstand in Algerije te on derdrukken. Maar hij wist slechts de aandacht van de afgevaardigden te wekken toen hij in krasse termen beschreef, hoe de rebellen hun slachtoffers martelen, verminken en doden. Hij kreeg een hartelijk applaus toen hij verklaarde, dat Frankrijk vastbe sloten was, voor Frans Algerije te vechten. „Frankrijks toekomst staat in Al gerije op het spel", aldus Lacoste, die blijkbaar doelend op enige Arabische landen, verder zei: „Sommige feodale landen, die op barbaarse wijze enor me massa's uitbuiten, poseren nu als de censors van Frankrijk". Van 30 slachtoffers in november 1954 was het aantal volgens Lacoste gestegen tot 285 in januari van dit jaar. In het departement Oran waren 300 van de 1500 boerderijen door de terroristen verwoest, het economische leven ging er langzaam achteruit. Frankrijk moet, zo sprak hij, tot actie overgaan op alle terreinen tege lijkertijd, zowel militair, politiek, eco nomisch als sociaal, zodat „zelfs een rechtvaardig Algerije kan worden opgebouwd terwijl er een storm over het land trekt". MUITERIJ. Voor de tweede maal in drie weken tijds zijn Algerijnse soldaten aan het muiten geslagen, zo hebben de Fran se autoriteiten in Algiers meegedeeld. Het betreft ditmaal een detache ment Algerijnse scherpschutters, dat gelegerd was in de buitenpost Douar Khemissa op 80 km ten zuiden van Bone. De muiters, waarvan het aan tal nog niet bekend is, kwamen in opstand tegen hun Franse officieren en doodden zeven van hun kamera den, die zich niet bij hen wilden aan sluiten. 5 bestaat het Franse vreem- j delingenlegioen 125 jaar- M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onderling contact in Cadzand Het maartse zonnetje speelde don- derdagmidag door de ramen van de grote conversatiezaal van het vor mingscentrum „Hedenesse" te Cad zand en omdat binnen ook nog een grote salamanderkachel brandde, had een van de vijftien jonge meis jes, die in gezellige rotanstoelen rond de tafeltjes geschaard zaten, de ramen opengezet. Buiten was het voorjaarsachtig, maar iets van die sfeer was ook binnen te vinden bij die jonge vrouwen, leden van de Christelijke Jonge Vrouwen Fede ratie, en de Zeeuwse Plattelands meisjes, die elkaar voordien waar schijnlijk nog nooit gezien hebben, maar nu tezamen de cursus bijwo nen, die het C.J.V.F. én de Z.P.M. in samenwerking met het vor mingscentrum ..Hedenesse" te Cad zand houden. Ook verleden jaar werd een der gelijke cursus gehouden, die zulk een succes bleek te zijn, dat men zich gedwongen voelde ook dit jaar een bijeenkomst te organiseren, waar de meisjes samen kunnen spreken over tal van actuele en in teressante vraagstuken. Op het moment, dat wij binnen kwa men waren de meisjes juist in een druk gesprek gewikkeld over. de vraag, hoe de inkomsten in een gezin te be steden. Daarover had mej. A. van der Leeden, landbouwconsulente van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, reeds enige suggesties gedaan. Er werd druk van gedachten gewisseld en de vraag, of het de verhouding tussen ouders, en kinderen schaadt' als de laatsten kostgeld moeten afdragen, bracht vele tongen in beroèring. De meisjes vonden het prettig zich nu eens vrijelijk te kunnen uiten en ook eens te horen, hoe een andeFe leeftijd genote er over dacht. En dat was im mers juist de bedoeling van wika M de Vlieger uit Goes, mej. N. Scheele uit Vogelwaarde en wika R. WaSterval uit Oostburg, bij wie de leiding van deze cursus berust. „Verleden jaar waren er drieën dertig deelneemsters", vertelde wi ka De Vlieger, „maar de koude fe- bruarimaand heeft velen er waar schijnlijk van weerhouden zich aan te melden." Over het verloop was zij vol enthousiasme. „Een ongelooflijk gezellige groep, al is het een kleine", lachte'zij, „en dat is voor het onderlinge contact van de meisjes heel belangrijk." I De cursus duurt vier dagen en af gelopen dinsdag was het de eerste dag- Veel tijd wordt besteed aan zogenaam de conferenties, die echter veel meer het karakter^ van een gemoedelijke, maar wel degelijk diepgaande gedach- tenwisseling hebben. Zo hebben de meisjes onder meer gesproken over het vluchtelingenvraagstuk, ds. S. P. de Roos. nederlands hervormd predi kant te 's-Heer Hendnkskinderen, hield een inleiding over „Wij als man en vrouw", het bekende boek „Mor gen zal ik huilen" werd in discussie gebracht en woensdagmiddag kwam de familie Soesman uit Domburg op bezoek om iets te vertellen over ballet en de meisjes enkele beginoefeningen bij te brengen. Ook typische vrouwe lijke onderwerpen, zoals make-up, ont breken met op het uitgebreide pro gramma. Het beluisteren van goede muziek, het lezen van kranten, het kri tisch beoordelen van films, het zijn al lemaal onderwerpen, die de volle aan dacht van de meisjes hebben. Clara Dekker uit Zaamslag was ver leden jaar een van de 33 deelneemsters en ook nu was zij present. „Ik vind de ze cursussen heel goed", verklaarde zij, „we praten hier over dingen, waar je ergens anders niet zo gemakkelijk toe komt." „Steekt U er iets van op?" „Ja zeker", meende ze, „vooral uit de besprekingen van het onderwerp leer je veel." En enigszins gehaast stond zij op, want wika Wasterval was met een in leiding over klassieke muziek begon nen en dat had haar volle belangstel ling. Herhalingsoefening derJe Jiv»s'e. De onderdelen van de derde divisie zullen in de periode tussen 2 augus tus en 10 november 1956 worden op geroepen voor herhalingsoefeningen, met een tijdsduur van ongeveer 4 we ken per onderdeel. Het verkennings eskadron, het geniebataljon en de verbindingscompagnie komen op in de maand augustus, de overige on derdelen in de loop van september of oktober. Niet opgeroepen worden de staf en staf compagnie, de aanvullingscom pagnie personeel het bataljon tanks, de intendancecompagnie, het genees kundig bataljon en 1 et veldpostdeta chement. De regimenten infanterie met In begrip van de daarbij betrokken es kadrons tanks, de artillerie-eenheden en het technische dienstbataljon zul len een gedeelte van de oefentijd doorbrengen op oefenterreinen ïn West-Duitsland. De overige onderde len zullen in Nederland worejen ge oefend. Geplaagd meisje deed rattenkruit in koffie Een 17-jarig Zaandams meisje, werkzaam bij een cacaofabriek te Zaandijk, dat reeds geruime tijd pla gerijen van haar collega's had te ver duren, besloot wraak te nemen. Woensdagmorgen deed zij in de kof fie van personeelsleden, die in de cantine werd geserveerd, een hoeveel heid rattenkruit. Reeds bjj de eerste slok ontdekte een der „slachtoffers", dat er iets met de koffie aan de hand was. Hij liet de rest dan ook staan, en advi seerde de anderen hetzelfde te doen. Na een korte behandeling in het ge meentelijk ziekenhuis te Zaandam kon de betreffende persoon des mid dags zijn werkzaamheden hervatten. Het meisje is gearresteerd. Straaljager verongeluk! vlieger omgekomen Donderdagmiddag om even voor drie uur is, direct nadat het van het vlieg veld Volkel was opgestegen, een straaljager verongelukt. Het toestel is ïn de vlucht in tweeën gebroken en daarna brandend vlak bij een in de nabijheid staande boerderij terecht ge komen. De vlieger, sergeant C. Koop man ongehuwd, 22 jaar en afkom stig uit Bergen op Zoom kwam om het leven. Het verongelukte vliegtuig was een Republic F-84g „Tbunderjet" van de vliegbasis Voïkel van de Koninklijke Luchtmacht. Explosie te Bergen op Zoom drie gewonden Donderdagmorgen omstreeks half twaalf heeft zich tijdens laswerkzaam- heden op het terrein van de firma De B. aan de Fabrïeksstraal te Bergen op Zoom een explosie voorgedaan, waar bij één persoon vrij ernstig en twee andere personen licht gewond werden. Het ongeluk gebeurde, toen enige arbeiders bezig waren, oud ijzer met behulp van een lasapparaat klein te branden. Tussen het ijzer bevond zich vermoedelijk een onontplofte granaat of een ontstekingsbuis. die met een harde klap explodeerde. De arbeider J. N. uit de Tuinstraat bekwam ver schillende min of meer ernstige ver wondingen aan benen en-onderlichaam. Hij is per auto naar het Algemeen Burgergasthuis overgebracht. Twee andere arbeiders werden licht aan ge zicht en handen verwond door weg vliegende splinters. DE VERWACHT... DROOG EN ZONNIG. Droog en zonnig weer met een zwakke tot- matige wind uit zuidelij ke richtingen. Middagtemperaturen van vier tot zes graden. ZON EN 31AAN 10 maart Zon op 7.08 onder 18.38 Maan op 5.54 onder 16.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1