mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HBS Boelganin noemt Eisenhowers brief „goed en zeer belangwekkend" Wolphaartsdijk verwelkomde zijn nieuwbenoemde burgemeester Noorwegen getroffen door lawines DE BILT ZnJ.s££,?£Z£',if£;. Glra„o.K!3..P.z.c^« Op Lofoten 21 mensen omgekomen MEJ. PIN0 DIENT AANKLACHT IN TEGEN MR. SCHOKKING VERWACHT... den Boer. Adjunct: W. de Pagter. H W H ll ILL k k V W W0 |ll ll Kleine advertenties (max. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. 23 cent per regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok Van 1.—..Brieven of adres ABONOTMEN^mjs «ntper WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middeiburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef stburg, Finlandstraat 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24, telef. 26. ISRAËLISCH PROTEST TEGEN SYRIËRS Amerikaanse mariniers naar Middellandse-Zeegebied Israël heeft gisteren bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen twee aanvallen van de Syriërs, die in het begin van de week drie Israëlische politiemannen hebben gedood en een Israëlisch vliegtuig neerhaalden. Het Amerikaanse departement van defensie deelde gisteren mee, dat dezer dagen een bataljon mariniers van circa 1500 man „voor op leiding en oefening" naar het gebied van de Middellandse Zee vertrekt. In het begin van het vorige jaar is een dergelijke eenheid uit dat ge bied teruggetrokken. De spanning in het Midden-Oosten was een onderwerp van gesprek zo wel in het Engelse Lagerhuis te Londen als op de persconferentie van pre sident Eisenhower te Washington. Literaard werden daarbij de Russische wapenleveranties, die de oorzaak van de toegenomen spanning zyn, even eens aan de orde gesteld. Inmiddels verklaarde maarschalk Boelganin, de premier van de Sowjet- Unie, in Moskou, dat hy de nieuwe brief van de Amerikaanse president „goed en zeer belangwekkend" vond. Op de conferentie van de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie in Karatsji noemde de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, Eisenhowers rede „een gelukkige ge beurtenis". Hij was ook verheugd over de reactie van de Russische maarschalk. Een uitvoerig onderhoud tussen de Fransman en de Ameri7 kaanse minister van buitenlandse za ken Foster Dulles over de westerse buitenlandse politiek, dat gisteren in Karatsji begon, zal heden worden voortgezet. Trouw aart pact De Britse minister van staat An thony Nutting verklaarde in het La gerhuis: „Wij zijn niet van plan onze vrienden, die zich met ons bij het Bagdadpact hebben aangesloten, te verlaten". Hiermee bedoelde hij Irak, Turkije, Pakistan en Iran. Na te heb ben gezegd, dat Engeland „een moei lijke fase doormaakt in de betrekkin gen met de Arabische staten, wrar- van de oorzaken gedeeltelijk in de his torie liggen en verslechterd zijn door de bitterheid van de Arabische vijan- Waterschapsbestuurders hielden congres In de Rivièra-hal van de Dier gaarde Blijdorp te Rotterdam hield woensdag de Unie van Waterschapsbonden een congres, gewijd aan actuele waterschaps problemen. Bijne tweeduizend waterschapsbestuurders uit ge heel Nederland woonden dit congres bij en ook uit Zeeland waren velen uit polder- en wa- terstaatskfingen aanwezig. Na mens het provinciaal bestuur werd het congres bijgewoond door het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse. Voor uit voerige verslagen van dit con gres verwijzen we naar pagina 7. Kellner verzamelde voor 300.000 km reisbonnen De Utrechtse Kellner J. Kuijper, die sinds november 1954 reisbonnen spaart ten bate van tuberculosepa tiënten die in het buitenland moeten gaan kuren, heeft al meer dan 300.000 kilometer aan bonnen bij elkaar. Daarmee zou 1 persoon 7% maal de aarde om kunnen reizen. De heer Kuijper vertelde dit woens dag in Nunspeet, waar hij een bezoek bracht aan de heer J. Poelman, die hem in zijn actie steunt en op de Ve- luwe bonnen voor 20.000 kilometer bijeen heeft gebracht. De burgemeester van Wolf aartsdijk, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, richtte zich direct na zijn aankomst in zijn nieuwe gemeente ook tot de jeugd, die hem een aubade had gebracht. (Foto P.Z.C.) digheid tegenover Israël, sprak hij met betrekking tot Rusland: „Er zijn derde partijen, die gif in de wonde gieten". Gaitskell, de leider van de Labour-oppositie, had betoogd, dat het pact van Bagdad de toestand in het Midden-Oosten had verslechterd. Over Eisenhowers brief aan Boel ganin zei de Britse premier Sir An thony Eden, dat die „bewonderens waardig" was. Op zijn persconfe rentie verklaarde de Amerikaan se president te Washington, dat de Verenigde Staten voor alles een bewapeningswedloop in het Mid den-Oosten trachten te voorko men. Economische politiek Hy voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten voorstander zyn van een vroegtydig optreden van de Verenig de Naties en dat beide partyen in het Midden-Oosten de bestandsvoorvvaar- den van de Verenigde Naties dienen te beschermen. Wat het contact tus sen west en oost betreft, verklaarde de president, dat hy elke stap van Moskou, die zou kunnen leiden tot vermindering van de spanning in de wereld, zou volgen. Op de vraag, of de tyd misschien ri'p is voor een be zoek van Boelganin aan de Verenigde Staten, zei Eisenhower, dat hij dit niet geloofde. Toen hem gevraagd werd wat hy dacht van het nieuwe collectieve leiderschap in de Sowjet- Unie, antwoordde Eisenhower, dat de Verenigde Staten hierdoor waren ge dwongen, een punt van de reeds be staande politiek, namelijk de econo mische politiek ten opzichte van het buitenland, te versterken. Op de Zoavo-conferentie te Ka ratsji, waar „in de wandelgangen" al deze problemen ook aan de or de komen, werd overeenstemming bereikt over een Brits voorstel voor de oprichting van een per manent internationaal secretari aat te Bangkok en de aanstelling van een economisch specialist, die door alle betrokken landen zal rei zen. DE WITTE DOOD SLAAT TOE Lawines en overstromingen heb ben woensdag in Europa aan ten minste 29 mensen het leven gekost. Meer dan 20 mensen worden nog vermist. Noorwegen werd het zwaarst getroffen. Op de Lofoten kwamen 21 mensen bij drie lawines om het leven. De Noorse autoriteiten vre zen, dat het dodencijfer nog zal stjjgen wanneer de berichten van Frans spionage-proces in Parijs begonnen Militaire geheimen lekten uit Jean-Francois Mons, voormalig se cretaris-generaal van de Franse na tionale defensie-commissie, is in een proces, dat woensdag in Parijs is be gonnen, beschuldigd van het laten slingeren van militaire geheimen In zijr. bureau. Hij staat met twee andere hoge ambtenaren en een journalist terecht voor een militair gerechtshof. -Het be treft het uitlekken van militaire ge heimen, die betrekkirig hadden op de Indochinese oorlog tegen de-commu nistische Vietminh-beweging. De ge heimen waren in 1954 besproken door de nationale defensiecommissie, het hoogste orgaan voor de coördinatie van de activiteit van regering en mi litaire bevelhebbers. de verafgelegen districten binnen komen. Vele verbindingen zijn verbroken en volgens functionarissen kan het nog wel verscheidene dagen duren eer men een volledig overzicht van deze lawi nerampen heeft gekregen. Tal van gezinnen aan de noord-west kust van Noorwegen hebben hun wo ningen ontruimd en zijn met beddegoed en wat voedsel gevlucht aan boord van schepen, die veilig buitengaats voor anker liggen. Genieploegen van het Noorse leger herstelden verbroken verbindingen en hielpen bij de evacuatie van gevaar lijke plaatsen. Het Rode Kruis werd onmiddellijk ingeschakeld om de dak lozen te verzorgen. In oost-Zwitserland zijn vier Duitse skiërs door een lawine omgekomen. Op de Velika Morava in Joego-Slavië zijn drie mensen verdronken, doordat hun boot omsloeg. Twee steden zijn overstroomd en verscheidene spoor- en wegverbindingen verbroken. In midden-Italië zijn veel wegen door aardverschuivingen geblokkeerd. In noord-Frankrijk loopt het overstro mingswater terug. In de stad Guise alleen al is door het water van de Oise schade van naar raming 100 miljoen franc aangericht. S.E.R.-advies over vergeten groepen Spoedige publikaiie wordf verwacht (Van onze parlementaire redacteur). Naar we vernemen zal de Sociaal Economische Raad in een vrjjdag a.s. te houden besloten vergadering definitief zijn advies vaststellen in zake het vraagstuk van de zoge naamde vergeten groepen, welk ad vies door een commissie is voorbe reid. Aangenomen mag worden, dat het daarna zo snel mogelijk aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de lieer Suurhoff. zal wor den aangeboden. Vellicht zal de mi nisterraad in zii "ergadcrlng van maandag a.s. tot onenbaarmaking van liet advies besluiten. Finse stakers vielen in Helsinki werkwilligen aan Buiten de krachtcentrale van Hel sinki. en enige oliemaatschappijen is het woensdag tot ongeregeldheden gekomen tussen stakers, werkwilli gen en politie. Deze ondernemingen onderhouden de dienst en stakers vie len de werkwilligen aan. Bereden po litie trachtte de orde te herstellen en moest een regen van stenen."hout stukken en sneeuwballen doorstaan. Het infanteriegarnizoen van Hel sinki js tot 600 man versterkt. Het Finse vakverbond heeft toege staan. dat het werk op het vliegveld van Helsinki wordt hervat, om de in ternationale luchtdienst te kunnen onderhouden. Was de tariefsveiTiosmi» der P.T.T. in 1953 te hoog De vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer heeft tijdens de bespreking over de wijzi ging van de begroting der P.T.T. op gemerkt, dat het werkelijk saldo van 42.623.473,13 toch wei aanmerkelijk een hoger batig slot is dan het in de begroting geraamde bedrag van 15.917.000. Men kon zich daarom niet aan de -indruk onttrekken, dat de in 1953 doorgevoerde tariefsverhoging niet in die mate noodzakelijk is ge weest als werd voorgesteld. Men wacht nu het oordeel van de minister hier over af. In Finland is het openbare le- ven verlamd door een algemene stakingdie op 1 maart uitbrak n en nog steeds voortduurt. Foto boven: daar ook de arbeiders, belast met het schoonhouden en sneeuwvrij maken van straten en wegen, het werk hebben op allerlei punten in stad en land vast. Foto onder: leden van het Finse vakverbond wor- den hier door een leider vanaf een vrachtauto toegesproken. Termijn inlevering oude zilveren guldens verlengd De minister van financiën heeft be sloten de gelegenheid tot inwisseling van de oude zilveren guldens opnieuw open te stellen van 15 maart tot en met 16 april 1956. De inwisseling kan geschieden by alle postkantoren en poststations en bij de hoofdbank, de bijbank en de agentschappen van de Nederland3che Bank N/V. Griep in Zwitserland eiste 48 slachtoffers De ernstige griepepidemie die in Zwitserland woedt, heeft in de afge lopen veertien dagen aan 48 mensen het leven gekost. In deze weken zyn 12.683 griepgevallen geregistreerd. ZUIVERING VAN FAMILIENAAM „Alleen de rechter kan oordelen" Mejuffrouw M. Pino een zuster van de omgekomen Jakob Pino, heeft een aanklacht ingediend bij de officier van justitie van de ar rondissementsrechtbank in Den Haag tegen burgemeester Schok king, terzake van zijn optreden te Hazerswoude, waaraan zij de arres tatie van het gezin Pino en de la tere dood van dit gezin toeschrijft. Naar haar mening kan de zaak- Schokking niet zuiver en volledig worden beoordeeld, wanneer niet openlijk tot in details is vastge steld, wat zich precies heeft afge- DÉFILÉ VOOR GEMEENTEHUIS Hartelijke toon als basis voor een goede samenwerking Een druk vlaggend Wolfaartsdyk bereidde woensdagmiddag zijn 31-jarige, nieuwbenoemde burgemeester, de heer B. H. G. Ier Haar Romeny met zijn echtgenote, een allerhartelijkste ontvangst. De spontaniteit en gemoedelijkheid waarmee jong en oud de nieuwe burgemeester en burge- meesteresse tegemoet traden, werd op even hartelijke wyze beantwoord, zodat op deze feestdag ongetwijfeld de basis werd gelegd voor een goede samenwei king. „Mijn vrouw .ui «k nopen van ganser harte in de gemoedelijke dorpse sfeer waarin wij beiden zijn grootgebracht, te worden opgenomen. Waar men zó feestelijk een nieuwe burgemeester inhaalt, daar kan niets anders dan een mooie tyd voor ons aanbreken", zo sprak burgemeester Ter Haar Romeny. In talrijke toespraken die tot hem werden gericht, is de nieuwe burgemeester ook met grote hartelijkheid verwelkomd. de heer Kakebeeke de hoop uit, dat de nieuwe burgemeester hier grote voldoening zal mogen vinden in de taak die hem wacht. Op zijn beurt dankte de heer Ter Haar Romen' voor deze feestelijke ontvangst. Met twee ruiters in klederdracht en de muziek voorop, ging het daarna in optocht naar het gemeentehuis, waai de feestelijk uitgedoste leerlingetjes van de kleuterschool een erehaag vormden en de kinderen van de la gere scholen de nieuwe burgemeestei en zijn echtgenote een aubade brach- Het feest begon 's middags reeds om half één aan de ingang van het. dorp. Hier stonden de heren van de Oranjevereniging met de muziekver eniging „Advendo" en talrijke dorpe lingen gereed om de familie Ter Haar Romeny te verwelkomen. Na dat Lenie de Boks c*. Mientje Slabbe- koorn aan mevrouw Ter Haar Ro meny bloemui hadden aangeboden, sprak de heer J. lakebeek'e. vice- voorzitter van dc Oranjevereniging een welkomstwoord namens de bur gerij. Na in het kort de problemen ■van Wolfaartsdyk als agrarische ge meente te hebben aangestipt, sprak- een zeer innemend speechje tot de kinderen, had de nieuwe burgemees ter reeds direct de harten van de jeugd en ongetwijfeld ook van de ouderen veroverd. De diverse plaatselijke verenigin- fen en de B.B. defileerden voor de urgemeester, waarop deze voo'r de installatie-vergadering per auto nog een rondrit over Oud Sabbinge maak te. waarbij halt gehoudc- werd by de oudste inwoonster, de 91-jarige wed. W. Steenbakker. Installatie Nadat de gemeentesecretaris het benoemingsbesluit had voorgelezen, gin°; de 80-jarige wethouder, de heer P. Luikenaar daarna in de buitenge wone raadsvergadering, gehouden in het kleuterschoolgebouw, tot de in stallatie over. Hij riep daarbij bur°e) eester welkom. „De landbouw drukt zijn stempel op het gehele le ven in Wolfaartsdyk, maar de toe komst van deze gemeente zal ook gedeeltelijk bepaald worden door het Drie-eilandenpian. Wij hopen", aldus wethouder Luikenaar tot de heer Ter Haar Romeny, „dat U erin zult sla gen, de gemeente en haar ingezete nen, zoveel mogelijk met dit plan ge baat te doen zijn. Wij treden U met vertrouwen tegemoet". Na Gods ze gen te hebben toegewenst en ook me- - vrouw Ter Haar Romeny een wei ten met o.a. een speciaal voor deze kom té hebben toegeroepen, hing gebeurtenis vervaardigd lied. Met J (Vervolg op pag. 2) speeld. Volgens haar is er maar één instantie in Nederland, die in staat is om de zaak in volle om vang te doen uitzoeken en daarna te beoordelen, namelijk de Neder landse rechter. Vandaar dat zij nu deze klacht heeft ingediend. Mocht de burgemeester in zijn be roep op straffeloosheid slagen, dan is hij gelijktijdig van elke blaam ge zuiverd, zodat de klacht ook aan hem het maximum aan recht zal doen wedervaren, zo meent mej. Pi no. Als een bijzondere reden tot het indiener' van deze klacht noemde zij nog, dat de publikaties, welke tot dusver zijn verricht, toch eigenlijk de indruk wekken, dat haar broer Jakob inderdaad pro vocateur was. Aangezien zij over tuigd is. dat dit absoluut iri strijd met de waarheid is, wenst zij de nagedachtenis van haar broer, mede in verband met haar eigen belangen, daarvan te zuiveren. Zij verklaarde voorts dat de fami lie Pino pas uit de pers-pu bli kat ies is bekend geworden met het onder duiken van Jakob in Hazerswoude en hetgeen daar is voorgevallen. Alleen de dood van het gezin Pino was de familie bekend. De advocaat van mej. M. Pino, mr. G. ter Laan uit Utrecht, heeft kopie- en van de aanklacht gezonden aan de minister-president, de minister van justitie en de minister van binnen landse zaken. In de woensdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. Kortenhorst, medegedeeld, dat de nota van de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, over de zaak-Schokking, burge meester van Den Haag, in handen ge steld is van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Kamer. Verwacht mag worden, dat deze commissie, een voorlopig verslag zal uitbrengen, dat gevolgd wordt door 'n memorie van antwoord van minister Beel. Na een al of niet noodzakelijk mondeling overleg kan de commissie dan haar eindverslag uitbrengen, waarmede de weg voor openbare be handeling van de nota geëffend is. Ge zien deze schriftelijke voorbereiding zal de publieke bespreking in de Ka mer nog wel even op zich laten wach ten. MEER ZON. Droog weer met zonnige perioden. Ongeveer dezelfd middagtempera- turen als gisteren. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende richtingen. ZON EN MAAN 9 maart Zon op 7.10 onder 18.36 Maan op 5.32 onder 15.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1