Griekenlands koningin Frederika: charmante, populaire bezoekster Klarinettist maakte „Landen van snelle sociale verandering" Goed initiatief van Nederland WOENSDAG 7 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN MOEDER VOOR HAAR VOLK Zij zal feest ter ere van prinses Beatrix meevieren Zo?.k eerder reeds gemeld is, zal koningin Frederika van Grieken land van 9 tot 11 maart een bezoek aan Nederland brengen. Dit be zoek draagt een strikt privé karakter en koningin Frederika en haar oudste dochter, prinses Sophia, die prinses Beatrix op de „Agamem non" hebben Ieren kennen, zullen zaterdag een feest ter. ere van prin ses Beatrix in het paleis op de Dam bijwonen. Koningin Frederika van Griekenland had niet onmiddellijk de sym pathie van het volk toen haar man in april 1947 op de Griekse troon kwam. Krachtige communistische en republikeinse stromingen wonnen het aanvankelijk van haar persoonlijkheid die door charme en eenvoud wórdt gekenmerkt. Maar dit kon niet lang duren. Door haar slagvaardigheid en haar buitengewoon ontwikkeld democratisch gevoel had zij spoedig aller harten veroverd. Toen zij in 1947 een kazerne be zocht, kropen de soldaten onder de dekens bij wijze van demonstratie. „Daar komt die Duitse prinses" zeiden zij en weigerden beslist hun hoofden boven de dekens te steken. Wat de mensen van het proto col niet gedaan kregen, lukte de koningin met enkele woorden. Zij overzag de onbeleefde troep en zei toen met duidelijke stem: „Mannen wat zijn jullie kinderachtig. Moe ten we niet samen door de moeilijk heden heen?" Eén voor één kwa men de soldaten onder hun dekens vandaan en 'zij schaamden zich diep. Het ijs was gebroken. Koningin Frederika is verre van ongenaakbaar. Een Griek die in moeilijkheden zit, kon zó het paleis bellen. Eerst hoort een hofdame de firoblemen aan maar als het werke- rjk de moeite waard is, krijgt men spoedig de koningin zelf. Het mededogen van de koningin is in geheel Europa bekend. In voor Griekeland zo moeilijke jaar 1949 deed zij in een radio-uitzending een beroep op de wereld. Vele duizenden Griekse kinderen leden honger of had den hun 'ouders verloren. De konin gin hielp overal maar voor een gron dige oplossing moest hulp van bui ten komen. Haar beroep op de we reld („Ik spreek als moeder") was niet vergeefs. De koningin kón als moeder spre ken, want zij heeft drie schattige kinderen met gezonde, glunderende gezichten. Het gezin van koning Paul en koningin Frederika is buitenge woon gelukkig. Prins Constantijn, Srinses Irene en prinses Sophia wor- en goed, democratisch opgevoed. Bioscopen willen produktie van speelfilms steunen De besprekingen, die sedert gerui me tijd in de leidende kringen van de Nederlandss Bioscoopbond zijn ge voerd ter stimulering van de Neder landse speelfilmproduktie, zijn thans geëindigd. Het hoofdbestuur zal op 26 maart aan de algemene vergade ring van de organisatie een voorstel doen om een fonds te vormen ter be vordering van de produktie van Ne derlandse films. De minimOm loop tijd van "dit fonds zal tien jaar zijn. Gedurende die periode zal een maxi mum aan extra bijdragen van de zij de van de bond ter beschikking kun nen worden gesteld van ten hoogste twee miljoen, terwijl bovendien drie honderdduizend gulden als aanloop kapitaal nodig zal zijn. Met deze for se maatregel hoopt men de mogelijk heid te scheppen orïi drie Nederland se speelfilms per jaar te vervaardi gen. Twee beelden, die duidelijk de ver voersmogelijkheden aan de Zuidpool laten zien: boven: de nog steeds en terecht in ere gehouden hon denslede en onder aen met zware skies uitgeruste „Neptune" tijdens het tanken. Zo te zien aan de mannen op de foto's schijnt het daar niet eens zo koud te zijn al zouden wij toch echt niet willen ruilen „Krater van diamanten" De heer én mevrouw Howard Miller exploiteren in de.Ameri. kaanse staat Arkansas een ter rein van ongeveer een halve hectare, dat „krater van dia manten" wordt genoemd; Ie dereen, die anderhalve dollar betaalt, mag er vrij naar edel stenen zoeken en het afgelopen jaar maakten .15.000 personen van deze gelegenheid gebruik. Samen vonden zij inderdaad 107 edelstenen van gemiddeld 0,59 karaat. De 40-jarige huis vrouw Arthur Lee Parker vond zondag echter een stukje ,glas', dat later bleek een diamant van 15,31 karaat te zijn en waarvan de waarde wordt ge schat op 15.000 dollar. Het is de grootste edelsteen, die ooit door een particulier op het Noordamerikaanse vasteland werd gevonden. De „krater van diamanten" maakt deel uit van een gebied van 30 ha, dat er zich eens-op kon beroemen de énige commerciële diamantex. ploitatie in Noord-Amerika te .zijn. (United Press) llllllllillllllllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll Generaal Mïrza eerste president van Pakistan Op 23 maart in functie Generaal-majoor Iskander Mirza, de gouverneur-generaal van Paki stan, is maandag uitgeroepen tot de eerste president van de republiek Pa kistan. De nieuwe president zal 23 maart in functie treden. Op die dag wordt de nieuwe grondwet van kracht, op grond waarvan Pakistan een onaf hankelijke islamitische republiek binnen het Britse gemenebest wordt. Generaal Mirza is eenparig tot pre sident gekozen door de leden van de grondwetgevende vergadering. Hij was de enige kandidaat voor deze functie. Zijn benoeming heeft een voorlopig karakter en geldt tot bij algemene verkiezingen een president is gekozen. De generaal is sinds au gustus 1955 gouverneur-generaal van Pakistan geweest. Dat hebben deze vorstelijke moeders Juliana en Frederika gemeen zjj wil len hun kinderen nader tot het volk brengen en hun gehele opvoeding draagt hiervan het stempel. Eenvoudig na het toonbeeld van de eenvoud, sobere doelmatige kléding, brengt zij haar bezoeken aan ziekenhuizen, ka zernes of rampgebieden, waar zij soms met enkele woorden troost brengt. Alleen bij feestelijke gebeur tenissen draagt de koningin siera den. Maar dan weet zij zich ook gra cieus te kleden in de Griekse natio nale dracht. Denkend aan de eenvoud en de democratische instelling van het Griekse koningspaar komt men van zelf tot de reis met de Agamemnon in 1954. Voor het eerst in de geschie denis werd een initiatief genomen, dat de vorsten en vorstinnen eigenlijk tot gewone mensen maakte. Konin gin Frederika en koning Paul hadden ingezien, dat vorstelijke personen die altijd in de plooi moeten zijn, voor een echte vakantie alle protocol over boord moesten zetten. „Trek rustig een spijkerbroek a;.n, als U zich daar prettig in denkt te voelen" al dus koningin Frederika. En de reis door de Middellandse Zee werd een succes. Koningin Frederika zal door ons vorstenhuis niet slechts als een hoge gast worden verwelkomd, maar voor. al als een goede vriendin. Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Bea trix en prinses Irene hebben de ko ningin al op de Agamemon leren ken nen, niet als een koningin van een groot land, maar als een vlotte, vriendelijke vrouw, die iedereen op zjjn gemak wist te stellen. Tenslotte nog een anecdote uit de oorlogsjaren, toen koningin Frederi ka in Engeland woonde als bannelin ge. Bij een ontmoeting met Churchill vroeg de grote staatsman haar schertsend: „Bent U niet van Duitse afkomst?" Slagvaardig antwoordde prinses Frederika: „Wat zou U lie ver horen? Dat ik een achternicht ben van koningin Victoria of een nicht van keizer Wilhelm Ongedwongen proeft koningin Frede rika het water dat beschikbaar kwam door een nieuw irrigatiesysteem te Mavromati, een dorp ten noordwesten i Athene, Koning Paul draait de kraan voor haar open. Eerste commerciële vlucht non-stop Japan-V.S. De eerste commerciële non-stop vlucht van Japan naar de Verenigde Staten, is verricht door een Turbo- Constellation van de Northwest Orient Airlines in een vlucht van 4200 mijl naar het vliegveld Seattle- Tacoma in 15 uur en 20 minuten. Het toestel vervoerde 13 passagiers en 9 leden van de bemanning. (United Press). Mej. Meurs: klaar voor de start Mejuffrouw mr. M. Meurs, die binnenkort benoemd zal worden tot -par ticulier secretaresse van prinses Beatrix, klaar voor de start. Zij zal haar nieuwe werkzaamheden in de loop van september beginnen hoogstwaar schijnlijk in het paleis Noordeinde te Den Haag.- -Tot- dan zullen deze wor- den waargenomen door mevrouw N. Smitt-Avis, particulier secretaresse van de koningin. Dat de nieuwe secretaresse ook sportieve interessen heeft blijkt wel uit deze foto, genomen op het terrein van 't zweefvliegcentrum bij Teriet. In de cockpit mejuffrouw Meurs en naast haar een instructeur. Brand in kantoren van Leerdamse glasfabriek In de nacht van maandag op dins dag heeft een brand e;n groot deel van de kantoren van de N.V. Kon. Ne derlandse Glasfabriek „Leerdam m de as gelegd. De vlammen verwoest ten onder andere de ponskaartenin stallatie en de bestel- en vxerkoopaf- deling. De boekhouding en de tekeningen bleven gespaard. De produktie en af levering zullen weinig hinder van de gevolgen van de brand ondervinden. Behalve de brandweer van Leerdam en de bedrijfsbrandweer namen de brandweerkorpsen van Gorinchem, Meerkerk en Asperen aan de bestrij ding van het vuur deel. De brand kon hierdoor met circa 30 stralen worden bestreden. De waterschade die werd aangericht is zeer aanzienlijk. De brand ontstond in een van de glasmagazijnen en werd daar door de bedrijfsbrandweer bestreden. Later bleek dat het vuur was overgeslagen naar de kantoorruimten. Daarop werden de plaatselijke brandweer en de korpsen uit de omliggende ge meenten gealarmeerd, die tot circa zeven uur dinsdagmorgen bezig wa ren met de blussing. Twee Engelsen verdacht van Geneefse gouddiefstal. Twee Engelsen worden gezocht in verband met de diefstal van 200 kg goud van het vliegveld van Genève. Parijse autoriteiten deelden mede, dat Sir Ronald How van Scotland Yard met de Internationale politie organisatie, Interpol, overleg heeft gepleegd over het tweetal, van wie foto's en persoonsbeschrijvingen naar politie-bureaus in geheel Europa zijn gezonden. PROF. DE VRIES SPRAK OVER: (Van onze correspondent in New York.) De plannen van de stichting „Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand" voor de „landen van snelle sociale verande ring" hebben in de Amerikaanse regeringsstad een bij uitstek gun stig onthaal gevonden. Een bijzonder prettige weer klank heeft het feit gevonden, dat er ditmaal géén beroep op oom Sam wordt gedaan. De V.S. budge teren voor dit begrotingsjaar een 4 miljard dollar aan buitenlandse steun, geheel afgezien nog van de bijdrage aan het technisch steun programma van de Verenigde Na ties. Onder die omstandigheden is een eigen actie van buitenlandse particulieren een hoogst welkome daad. Prof. Egbert de Vries, economisch adviseur en hoofd van de landbouw- afdeling van de Wereldbai. te Wash ington, besprak met ons de aanpak van dit project. Prof. De Vries, die in z(jn 56e jaar is, zal in Nederland een dubbele functie vervullen. Niet alleen dat hij het voorzitterschap van de nieuwe stichting op zich neemt, doch tevens zal hij net rectoraat van het instituut voor internationale so ciale studies', te Den Haag. bekleden. Zijn stichtingsactiviteit is louter ho norair. Doch het is een taak, die prof. De Vries man met langjarige tro pische ervaring, o.a. als voorzitter van de landbouwkundige faculteit Benny Goodman, naar toppen van de amusementsmuziek Op een wa»'me zomeravond in 1922 betrad een bleke, wat onhandige knaap aarzelend de loopplank naar een van de befaamde, Chicago- riverboats. Het brilletje, dat eigenwijs op z'n sproeterige neus stond en de lange, zwarte kousen, die onder zijn kniebroek vandaan kwa men, deden hem er allesbehalve, flink en stoer uitzien. Een braaf jongetje. De musici lachten hem medelijdend uit, toen hij verklaarde, dat hij kwam solliciteren naar een plaats in .het orkest Het knaapje trok zich echter niets van alle hatelijke opmerkingen aan: hij haalde een klarinet te voorschijn en begon te spelen. Twee minuten later was hij aangenomen, dertien jaar oud, het jongste lid van Bix Beiderbecks Riverboat Band. Zo begon de carrière van Benny Goodman, „king of swing". Een carrière, die hem zou voeren tot de hoogste toppen van de Ameri kaanse amusementsmuziek, die zelfs tot op 2fekere hoogte bepalend zou worden voor de ontwikkeling van deze muziek. Benjamin David Goodman werd op 30 mei 1909 in Chicago geboren. Zes jaar was hij. toen hij voor het eerst van zijn leven een larïnet zag. Vier jaar later gaf zijn vader een kleer maker met twaalf kinderen hem toestemmine om m iekles te nemen en een 1aar daarna al speelde hij in een aTr>aTei"-"'-es:tie. Een i»a' slechts heeft Bennv Good man bij Bix Beiderbéck gespeeld, maar toen had hij voldoende naam ge-1 maakt om met beroemdheden als Jack Teagaden. Büd Freeman. Joe Sullivan e.a. óp te treden. Hrj stapte over samen met Glenn Miller naar het orkest van Ben Pollack en verdiende toen hij zestien was het in die tijden enorme bedrag van hon derd dollar pér week. De grote ommekeer in het leven van Benny Goodman kwam in '34 toen hij ontdekte, dat de jazz in een slop was geraakt. De blanke musici hadden de pure tazz van de negers verwrongen tot een la waaiig en In wezen' hoogst onmu zikaal gedoe, dat het publiek al danig begon te vervelen. Goodman trok naar New York om daar zijn muzikale ideeën, waarmee hii de verveling wilde doorhaken, in praktijk te brengen Hij vormde een eigen orkest en de swing was geboren. van Djakarta met grote liefde op zich zal nemen. Had professor De Vries al een con creet object op het oog? „Ja het project waarmee wjj het meeste goed kunnen doen, zowel praktisch als humanitair". Waar „In één van de 20 landen, die voor onze steun in aanmerking komen". In hoeverre behelsde dit plan ge zond Nederlands eigenbelang? „Het aantrekkelijke van dit plan", aldus prof. De Vries, „is dat Neder land in de unieke positie is een grote reeks van faciliteiten te bieden, plus een opmerkelijk aantal deskundigen op het gebied van gezondheid, onder wijs, irrigatie, Iandverbet ring, enz. VEELZIJDIG. Noorwegen is ons, tot op zekere hoogte voorgegaan, met een project waarvan de visserij van Burma ge bruik heeft willen maken. Naar mjjn inzicht moeten wij onze plannen niet zozeer baseren op één industrie, ons niet concentreren op één terrein, met verwaarlozing van andere gebieden. Goodmans debuut was weinig min der dan een sensatie. Het optreden in Hotel Pennsylvania maakte niet al leen diepe indruk op 't daar aanwezig publiek, het effende ook de weg voor een lange reeks jaren van steeds groeiende succes, Goodman had goed gezien, zijn muziek vond weerklank in de ha ten van miljo nen. Er volg den radioconcerten, grammofoonop namen, concerten, films. En toen, op 16 januari 1938, volgde dat sensationele gebeuren, dat uit groeide tot een nationaal evenement en dat een van de belangrijkste mijl palen jn de geschiedenis van de jazz werd: het swingorkest van Benny Goodman trad op in de legendarische Carnegie Hall. Toen nog niet zo lang geleden op twee langspeelplaten een zaalopname van dit concert uit kwam, hebben ve len zich met verbazing afgevraagd, hoe het mogelijk was, dat een concert van de toch zo -an modeverschijnse len onderhevige amusementsmuziek, na een zo lange tijd nog zo merk waardig fris en „moden kon klin ken. Uiteraard zijn enkele (vooral de orkestrale) umme' wat verouderd maar dé opnamen van bijvoorbeeld het Goodman-trio en -kwartet heb ben nog niets aan waarde ingeboet. Trio's kwartetten en sextetten ge vormd om de bandleden uit de sleur van de arrangementen te halen en de gelegenheid te geven te improviseren. Is er iets meer „Goodman" denk baar? De huiskamerswing van de King or Swing heeft miljoenen vrien den en bewonderaars. En terecht, want de beschaafde, fantastisch zui vere toon van Goodmans klarinet, rijn onstuimige, sprankelende en nooit eentonige soli, kortom zijn altijd ia P-Pïnnnirporrlo curino- 1™™!- I Nederland is een land van veelzijdig heid. Daarvan moeten wij het volste gebruik maken". Wij sneden het netelige probleem aan van de financiën. Een bedrag van 500.000 .Iden is niet zó verreikend. Prof. De Vries beaamde dit. „Maar het is voldoende om iets te begin nen". zei hn. En om het door te zet ten „Ik geloof dat de uitvoering van een goed project omstreeks een mil joen zal vergen en dan nog, in dien de kosten van de organisatie der stichting door de financiële deel nemers worden gedragen, b.v. door middel van het uitlenen van bekwa me krachten. Dit laatste ligt ook in de lijn der verwachtingen". Wat de anti-koloniale tendenzen betreft zeide prof. De Vries: „Het is mijn ervaring dat behalve op grote conferenties en voor politieke doeleinden Nederland niet langer als gevaarlijk wordt beschouwd. Ons initiatief beperkt zich voor het ogen blik tot het heschikbaarstellen van 'n apparaat. Daarna is het aan belang hebbende landen om contact met ons op te nemen, opdat wp gezamen lijk de merites van verschillende pro jecten kunnen bestuderen. De maat staf voor elk project lijkt mij te zijn: welke humanitaire en praktische verbeteringen kunnen door onze bij drage worden bewerkstelligd. Eik project zal moeten worden voorbe reid door verkenning en gesprekken ter plaatse. In de praktijk zien deze projecten er immers heel anders uit dan op papier". COÖRDINATIE. Prof. De Vries beaamde, dat er in de komende jaren een zware wissel op hem zal worden getrokken. „Wij kunnen het instituut goed dienstbaar maken aan het oriënteren van de Ne derlanders. die aan het project wer ken. Voorts kunnen wij studiefacili teiten aanbieden aan burgers van het land, waarin ons project wordt uitge. voerd. En tenslotte kunnen wij de ér- varing van elk project gebruiken als studieobject voor andere buitenlan ders, die met de resultaten van ons werk hun voordeel kunnen doen. Mijn beide functies lenen zich derhalve tot nuttige coördinatie". Dan is er nog één accent, dat prof. De Vries wil léggen: „In het kader van dit nieuwe prop-ramma zullen wij streven naar een zo breed mogeliike uitwisseling van personen, van zo veel mogelijk richtingen en levens beschouwingen. Ik geloof, dat mate riële verbeteringen in de betrokken landen pa kunnen worden bewerk stelligd. door het leggpn van nauwe oersoonüike contacten en persoonlij ke vriendschapshanden". Twaalf Convairs en acht helikopters voor Sabena >p Beligsche luchtvaartmaatschappij >ena" /.al deze zomei twaalf nieu- 1 tweemnfatrige Convair „Metropoli- - - -»y- n 440. vergrote Convair 340 vlieg- S .f. komt nergens 6e tuigen, en echt Sikorsky S-58 helikop- ter tot zgn reent. 1 ters aan haar luchtvloot toevoegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7