PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower aan Boelganin: „Laten wij atomen voor vrede gebruiken" Washington en Moskou verantwoordelijk Burgemeester Bolkestein: „Toch handelt Amsterdam niet correct" oe BILT BONDSDAG BAANDE WEG VOOR WESTDUITSE STRIJDKRACHTEN 199e jaargang - no. 57 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tetef. 2475 (b.g.g. 2228). ostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brou Zierik/ee N 8«>gerrti«»raat 24 telef. 26. LUCHT INSPECT IE BLIJFT IDEAAL Eerste 'eeuw bij nationaal monument Waarborgen tegen uitbreiding van wapenvoorraden nodig De Verenigde Staten zijn onder zekere omstandigheden bereid, waarborgen uit te werken zodat toekomstige produktie van splijtbaar materiaal waar ook ter wereld niet langer gebruikt zou worden om de voorraden van explosieve wapens te vergroten. Deze stap zou, in com binatie met Eisenhowers plan voor gebruik van het atoom in vredes tijd, de tegenwoordige tendens naar een voortdurende toeneming van kernwapens doen omkeren. Onder meer over dit onderwerp schreef president Eisenhower in zijn nieuwe brief aan de Russische premier Boelganin. De brief werd maandag op het Kremlin afgegeven en gisteren door het Witte Huis voor publikatie vrijgegeven. Hij vormt een voortzetting van de corres pondentie van de laatste maanden tussen Eisenhower en Boelganin be treffende ontwapeningsvoorstellen en de vermindering van de inter nationale spanning. Eisenhowers schrijven was een antwoord op de brief van Boelga nin van 19 september 1955, waarin de Sowjet-premier wees op de wen selijkheid van een „aanvaardbaar systeem voor ontwapening", waar over de regeringsleiders van de Bouwen Er is enige beroering gewekt door de pogingen van het Amster damse gemeentebestuur om bouwvakarbeiders uit de provincies Zeeland, Friesland enz. naar de hoofdstad te lokken. In geen enkele streek ziet men graag mannen ver trekken, wier arbeidskracht nodig is voor de welvaart in de streek zel ve. Dat er protesten zouden komen lag dus voor de hand en het Amsterdam se gemeentebestuur heeft dat vooruit geweten. Dus moet dit gemeentebe stuur wel zeer dringende redenen ge had hebben om toch tot de ongewone werfactie over te gaan. Die redenen waren vermoedelijk niet, dat men op korte termijn erg veel te bouwen heeft in Amsterdam, want daarvoor zou men de beroering van de huidige werfactie niet geriskeerd hebben. Veel waarschijnlijker is, dat het gemeentebestuur de schrik te pakken gekregen heeft toen het bemerkte hoe gering de animo der Amsterdamse jeugd is voor de oplei ding tot bouwvakarbeider. Amster dam produceert veel te weinig „jon ge" bouwvakarbeiders en het is wel zeker, dat het nog jarenlang niet in de eigen behoefte aan bouwvakarbei ders kan voorzien. Datzelfde geldt voor de andere gro te centra van Nederland, waar ook de jeugd de voorkeur geeft aan ande re beroepen. Tijdens de zo pas beëindigde „maand van de bouwnijverheid" te Rotterdam is dit probleem aan de or de gekomen en er is gezocht naar een wegrtot verbetering. Als een van de wegen tot verbetering zal men moeten zien de oprichting "van een af deling bouwambachten bij de Stich ting Ambachtscentrum te Rotterdam. Nu heeft het in gebruik nemen van die nieuwe afdeling, de heer W. C. S. Laman Trip, die een lei dende rol speelt bij de vakopleiding voor het bouwbedrijf, enkele opmer kingen gemaakt, welke ruime be kendheid verdienen. Opmerkingen, die men zich eigen lijk in Amsterdam en andere grote steden bijzonder zou moeten aantrek ken. De heer Trip kon vertellen, dat in 1930 ruim 43 van het aantal bouw vakarbeiders behoorde tot de „jeugd groep" en in 1947 nog slechts 20 De bouwvakken als beroep, zo zei de heer Trip zijn niet meer zo in trek bij de jeugd. Ondanks alle gevoerde propaganda en ondanks de verbete ring van de sociale positie der bouw vakarbeiders, was men in 1955 nog niet boven die 20 uit gekomen. Men wil nu proberen het bouwbedrijf bij de jeugd populair te maken door meer te streven rihar de opleiding van „goede ambachtslieden, met liefde voor hun vak". Dat zei de heer Trip en daar zal dus de oplossing moeten liggen voor gebieden, waaromen vreest voor een tekort aan bouwvakarbeiders in de toekomst. Er ls overigens nog wel wat meer te zeggen over -dat gebrek aan belangstelling bij de jeugd. De opleiding van jonge bouwvak arbeiders verloopt tot nog toe het gunstigst in de kleinere bedrijven. In de grotere bedrijven die overwe gend in de grote steden werken wordt aan die opleiding niet altijd de gewenste aandacht geschonken. Zeer in het algemeen mag men dus zeggen, dat de opleiding in de kleine re gemeenten en op het platteland succesvoller is dan die in de grote steden. Dat is onprettig voor de gemeen tebesturen der grote steden, maar zij zullen daaruit hun conclusies moeten trekken. Blijft de Interesse van de grote- stadsjeugd voor de bouwvakken zo verflauwd, dan kan het niet anders of de bouWbedrijvigheid in Nederland wordt meer en meer een zaak van mensen, die buiten de grote eteden viér grote iriogendheden vorig jaar in Genève gesproken hebben. Op de latere brief van Boelganin, die van 1 februari j.l., waarin de Russische maarschalk voorstelde, een vriend schapsverdrag te sluiten, ant woordt Eisenhower slechts door te verwijzen naar zijn schrijven van 28 februari, waarin hij het Sowjet- voorstel reeds verworpen had. Wel beloofde Eisenhower in zijn nieuwe brief, dat hij de kwestie zou blijven bestuderen en later wellicht hierop zou terugkomen. „Mijn uiteindelijke hoop is", aldus Eisenhower, „dat de volledige pro duktie van splijtbaar materiaal, waar ook ter wereld, uitsluitend aan vreed zame doeleinden gewijd zal worden". Eisenhower hield vol, dat aanne ming van zijn voorstel om tot luchtinspectie over te gaan, in combinatie met inspectie op de grond, zou leiden tot verminde ring van de bewapening en de spanning en tot verbetering van de vooruitzichten op een duurza me vrede. Op 19 september had Boelganin voorgesteld, op belang rijke punten grondinspectie uit te voeren. Op 11 oktober heeft Eisen hower 'geantwoord dat hij bereid was, daarmee akkoord te gaan. Eisenhower stelde voor, wat de be perking van de bewapening betreft de klemtoon meer te leggen op de wapens dan op de mankracht. De president verklaarde dat men de zaak nader kon bekijken op de a.s. ontwapeningszitting der vijf landen in Londen. Hij wees er echter op, dat met de uitwerking van de stappen naar de ontwapening veel tijd ge moeid zou zijn en dat er ook andere landen bjj bétrokken zouden moeten worden. De president voegde hieraan toe, dat hij duidelijk wenste te maken, dat de Verenigde Staten in de over gangsperiode aanzienlijke militaire kracht zouden handhaven, als een bij drage tot de stabiliteit van de wereld in die periode. Eisenhowers brief was vriende lijk van toon. Hij zeide, dat zijn speciale adviseur voor de ontwa pening, Harold E. Stassen, bereid zou zijn een program op te stellen om ontwapeningsstappen uit te voeren. Het Witte Huis maakte te zelfder tijd bekend, dat Stassen a.s. zaterdag naar Londen ver trekt, om daar gedurende een week inleidende besprekingen te voeren, vóór de ontwapeningssub commissie later deze maana ver gadert. (United Press). Moordenaar uit Zeist tot negen jaar veroordeeld Schoot vrouw door long De rechtbank te Utrecht heeft dins dag de 22-jarige timmerman De \V. uit Zeist tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld. De eis was zes jaar met aftrek en terbe schikkingstelling. De W., die een ziekelijke fantast met een grote voorliefde voor vuur wapens werd genoemd, was op de avond van 30 nov. 1954 op een van zijn rondzwervingen aangeland ach ter het huis van de familie K., waar hjj wilde kijken of er iets van zijn gading was. Rondom het huis slui-. pend, een geladen pistool in de hand, zag hij hoe mevrouw K. achter de woning bezig was. Onmiddellijk loste hij een schot en trof de vrouw in de linker long, waardoor zij overleed. Drie maanden later werd de dader fearresteerd, hij legde een volledige ekentenis af. BEN GOERION VERKLAART Indien oorlog uitbreekt in Midden-Oosten Premier David Ben Goerion heeft dinsdag verklaard, dat mocht Is raël verwikkeld geraken in een oorlog met de Arabische landen Washington en Moskou daarvoor verantwoordelijk zullen zijn. De Sowjet-Unie zou verantwoorde lijk zijn omdat dat land de Arabische landen van oorlogsmaterieel voorziet en de Verenigde Staten zou moreel verantwoordelijk zijn omdat dat land in staat was geweest het gevaar af te wenden door Israël wapens te leveren. Ben Goerion verklaarde dat Israël geen oorlog zal beginnen. Nadat de premier uitgesproken was verwierp het parlement, na een storm achtige vergadering, met 66 tegen 13 stemmen een oppositie-motie van wan trouwen, waarin door de extreem rechtse vrijheidsbeweging een onmid dellijke preventieve oorlog tegen de Arabieren werd geëist. Israël heeft dinsdag een spoedbijeen- komst van de gemengde bestandscom missie verzocht ter bespreking van drie daden van Egyptische agressie. Israël heeft in Parijs orders geplaatst voor Franse SS-10 geleide anti-tank projectielen, welke een tegenwicht zouden moeten vormen voor de 150 „Stalin"- en T-34-tanks, welke Egypte in oost-Europa heeft aangekocht. Hel door de vorst wekenlang uitgestelde vervoer van een der stenen leeuwen voor het natio- naai monument in Amsterdam heeft nu eindelijk doorgang kunnen vinden. Dinsdagmorgen zakte het anderhalve ton zware gevaarte op zijn voetstuk aan de voet van de pyloon. p IlllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï Stichting 1940—1945 heeft collectedoel bereikt De laatste grote inzamelingsactie van de Stichting 19401945, begonnen rond de meidagen 1955 bij gelegenheid van het feest van 10 jaar bevrijd Ne derland, is een groot succes geworden. Het. gestelde doel, het bijeenbrengen van het door de stichting nog beno digde bedrag van vijf miljoen gulden, is volledig bereikt. Op 31 december 1955 was bijeenge bracht of toegezegd, een bedrag van uim f 5.200.000. Door het slagen van deze actie, is de Stichting 19401945 in staat gesteld, haar arbeid, welke nog op 15 tot 20 jaar wordt begroot, tot een succesvol ein'de te brengen. Twee lijken uit de Maas opgehaald Dinsdag-morgen ontdekte men op een weiland langs de Maas bij Eijs- den, dat overstroomd is geweest, het lijk van een 30 tot 35 jarige vrouw, vermoedelijk afkomstig uit België. Uit de Maas bij Acren (noord-Lim burg) werd dinsdagmorgen het lijk opgehaald van de 67-jarige M. Jans sen, afkomstig uit Tegelen. De man werd sinds 3 januari 1956 vermist. Huldebetuigingen voor mr. Schokking Klacht bij Tuchtraad voor Journalisten De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, heeft een klacht doen indienen bij de raad van tucht van de Nederlandse Fe deratie van Journalisten tegen de redacteuren van het „Haagsch Dagblad" die verantwoordelijk zijn voor de publikatie omtrent 't „ge val Hazerswoude" en de „verant woording" van het „Haagsch Dag blad" daaromtrent. De klacht is er op gegrond, dat deze journalisten zich hebben schuldig gemaakt aan handelingen, welke de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten scha den. De burgemeester is gisteren door zeer vele Hagenaars gecomplimenteerd. Vrienden, kennissen en relaties kwa men hem de hand schudden en geluk wensen. Voorts betuigde men de bur gemeester hulde met bloemen, brie fen en telegrammen. De besturen van de Christelijke Oranjeverenigingen „Bijbel en Oranje" en „Irene" hadden het plan, vanmiddag een grootscheep se manifestatie te houden voor de woning van burgemeester Schok king aan de Klatteweg. Zij hadden daartoe een beroep gedaan op al hun leden en andere geïnteres seerden uit de Haagse burgerij. Mr. Schokking heeft echter een drin gend beroep op de initiatiefnemers ge daan, dit défilé niet te laten doorgaan. Hij meent dat het goed is, van elke openbare demonstratie af te zien, me de omdat hij en zijn echtgenote deze dagen gaarne in rust willen doorbren- SUCCES VOOR ADENAUER Niet meer „Wehrmacht" maar „Bundeswehr" De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft de weg vrijgemaakt voor herbewapening en oprichting van strijdkrachten die 12 divisies en 500.000 man zullen omvatten in West- Duitsland. De Bondsdag nam namelijk twee belangrijke stukken van de defensie wetgeving in tweede en derde lezing aan. Het betrof de z.g. soldatenwef, waarin uitvoerig de rechten en de plichten van de toekomstige West duitse soldaten zijn vastgelegd, en een wet die 14 wijzigingen of aanvul lingen bevat in de Westduitse grond wet, welke nodig zijn om de herbe wapening te kunnen uitvoeren. Voorts wees de kamer een voorstel van rechts af om de oude naam „Wehrmacht" in ere te herstellen. In plaats daarvan werd besloten dat de Westduitse strijdkrachten de naam „Bundeswehr" zullen dragen. De wetsvoorstellen gaan op 16 maart ter definitieve goedkeuring naar de Bondsraad (Eerste Kamer). Verwacht wordt dat de Bondsraad beide vlot zal aannemen. Zo zou dan voldaan worden aan de RONSELACT1E AAN DE ORDE IN RAAD MIDDELBURG Principieel debat rond benoemingen in bestuur van openluchttheater AMSTERDAMS RONSEL ACTIE voor bouwvakarbeiders is ook ter sprake gekomen tijdens de dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering van Middelburg. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein legde een verklaring af, waarin hjj het standpunt van B. en W'. nader uiteenzette. „Ik blyf van me ning, dat Amsterdam niet correct handelt", zei mr. Bolkestein. „Men doet dit niet als gemeenten onder elkaar. Wanneer het mijnarbeiders betreft wordt het anders, maar het onttrekken van bouwvakarbeiders benadeelt de streek. Van Amsterdamse zijde Is gezegd, dat de plannen reeds van te voren waren vastgesteld. Dit zou een goed argument zijn bij de oiide toe stand van bouwvolumeverdeUng, omdat toen ln de betrokken provincies toch niet méér kon worden gebouwd. Maar toen de wijzigingen In het toe wijzingssysteem op komst waren had men onmiddellijk moeten stoppen". kennen. Wij staan er in Zeeland zeer slecht voor", aldus. mr. Bolkestein. „Laat de. betrokken Amsterdamse wethouder, mr. R. van den Bergh eens in Zeeland komen kijken, dan zou hij wel overtuigd raken. Laat de minister eens één jaar lang Amster dam en andere grote steden behande len als Zeeland. Dan zou het koor van protesten te klein zijn voor Neder- „Er is hier geen overschot van bouw vakarbeiders", zo zei de burgemees ter verder, „Ik heb nog de indruk, dat men ln Holland nog steeds meent, dat de toestand, wat de woningen be treft, in Zeeland wel meevalt. Is men dan niet op de hoogte van het gerin ge bouwvolume, dat aan Zeeland wordt .oegewezen Maar het valt mjj op, dat de woningzoekenden, die bij mflknrapa»yaak wel deze toestand Overigens zei de burgemeester, dat er nog steeds geen officieel antwoord is ontvangen op de aan de minister raad, de ministers van Sociale Zaken, Wederopbouw en "Binnenlandse Za ken en aan het hoofdstedelijke ge meentebestuur verzonden telegram men van Middelburg en Vlissingen. Mr. Bolkestein gaf tevens te kennen, dat hij het departement van Sociale Zaken door de medewerking van het rijk mede schuldig acht aan deze zaak. „Het optreden va het rijksar beidsbureau in deze 'is te veroor delen", betoogde hij. Spr. zei, dat hij daarmee de oppcrleiding van deze rijksdienst bedoelde, omdat het hem bekend was, dat de pro vinciale ambtenaren van de ar beidsvoorziening in Zeeland hier aan niets konden doen. Zij moes ten hun opdracht uitvoeren, maar deden zeker niet meer dan nodig was. Mr. Bolkestein legde deze verkla ring af in antwoord op yragen van het raadslid de heer M, A. L. Hu- bregtse (arb.Over de Toekomst zei de burgemeester nog. dat men van het nieuwe bouwvolumesysteem zeker (Vervolg op pag. 2) eis van kanselier Adenauer, dat bei de wetsontwerpen wet worden voor 31 maart, de datum waarop de be staande wet afloopt krachtens welke de eerste 6000 vrijwilligers in dienst zijn genomen. Wanneer de soldatenwet en de grondwetswijzigingen een feit zijn, zal de regermg zich met volle kracht aan de herbewapening kunnen wij den. De bestaande plannen zijn, dat 96.000 man allen vrijwilligers tegen het eind van dit jaar onder de wapenen zullen zijn en dan de kern zullen vormen van de eerste 6 van de 12 divisies die men wil oprichten. Het onder de wapenen roepen van 350.000 dienstplichtigen zal niet voor eind 1957 of begin 1958 beginnen. In Jakoetië (Sib.) zijn belangrijke diamantvelden ontdekt, die doen den ken aan die van Kimberley in Zuid- Afrika, IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIIII Achter regenfront weer j koude lucht (Van onze weerkundige H M medewerker) Als gevolg van sterke barome- terstijgingen tussen IJsland en §f H Schotland, drong in de afgelo- ee pen nacht ook het koufront van M 'n depressie 't noord-westen van ons land binnen. Vergezeld van langdurige regenval bewoog dit front langzaam naar het zuiden. Wanneer dit front vandaag ook M Zeeland passeert, zal de wind ee naar noordelijke richting draai- p en, waarmee weer koudere lucht wordt aangevoerd, waar- in ook enkele buien zullen voor- komen. Het ziet er naar uit, dat ff jf het weer de komende dagen on- bestendig en voor maart iets te ee koud blijft. Wel beweegt een nieuwe depressie van de Oceaan ee ee met zachte lucht naar Engeland, e- maar waarschijnlijk zal deze in ee ee de richting van noord-west Frankrijk of België trekken. IIlilllillilllllllllllI VERWACHT... IETS KOUDER. Af en toe zon en op de meeste plaat sen droog weer maar ln het znlden van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige wind uit noordelijke rich tingen. Iets konder. ZON EN 'LAAN. 8 maart Zon op 7.12 onder 18.34 Maan op 5.08 onder 14.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1