Regering oordeelt: Geen reden tot aftreden van nu*. Schokking Mollet en Eden praten over Franse kritiek Landbouw zou belangrijk hogere lonen niet kunnen verdragen KiAimm UITVOERIGE VERKLARING VAN DRIE VAKCENTRALEN D DINSDAG 6 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA UITVOERIG ONDERZOEK Hij meende in Hazerswoude met een valstrik te doen te hebben Naar het oordeel van de regering bestaat voor enigerlei stap ter bevordering, dat mr. Schokking als burgemeester van Den Haag zou aftreden, geen aanleiding. De regering vertrouwt, dat de schade, welke door publikaties over mr. Schokkings houding in bezettingstijd aan het gezag in het algemeen en aan dat van de betrokken magistraat in het bijzonder, onvermijdelijk wordt toegebracht, na de gegeven opening van zaken in dit geval zoveel mogelijk wordt gereduceerd. Aldus eindigt een nota aan de staten-generaal over de zaak-Schok- king. De publikatie in het „Haags Dag blad" van 1 februari j.l. betreffende de burgemeester van Den Haag en de nadien gevolgde publikaties in verschillende bladen hebben zoals bekend de minister van Binnen landse Zaken, prof. dr. D J. M. Beel, mede in zijn kwaliteit van minister van Justitie ad interim, aanleiding gegeven, door tussenkomst van de Erocureur-generaal bij het gerechts- of in Den Haag. een onderzoek te doen instellen naar de gang van za ken met betrekking tot de zuiverings procedure ten aanzien van mr. Schok- king en mede "aan de hand daarvan aandacht te schenken aan de overige aspecten. Nadat dit onderzoek was afgesloten heeft de minister de heren mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, dr. E. H. Ebels, oud commissaris der koningin in de pro vincie Groningen, en dr. L. Neher, oud-directeur-generaal der P.T.T., verzocht hem, zonder tot een zuive- ringsonderzoek over te gaan, te advi seren nopens de vraag, welk stand punt in dezen door de regering ten aanzien van mr. Schokking ware in te nemen. De beslissing van de regering, geen stappen te nemen ter bevordering, dat mr. Schokking als burgemeester van Den Haag zou aftreden, is in overeenstemmrng met het oordeel van die drie heren. Zij namen kennis van de dossiers met betrekking tot de zuivering en de strafvervolging van de te Hazerswoude gestationeerde op perwachtmeester H. K., aangevuld met enkele verhoren en gevolgd door een bespreking met burgemeester Schokking. Uitvoei'ig gaat deze commissie van drie in op het geval van het Joodse gezin, dat volgens de betrokken pu blikaties door toedoen van mr. Schok king aan de S.D. zou zijn overgele verd. Het is komen vast te staan, dat mr. Schokking uit de gedragingen van het gezin de conclusie had ge trokken, met provocateurs te doen te hebben. Hij was immers tevoren ont slagen als burgemeester van 's-Gra- venzande, omdat zijn aanwezigheid in het kustgebied minder wenselijk werd geacht, en hij meende nu, dat Glazenwasser na val van vensterbank overleden De 46-jarige glazenwasser W. L. S. uit Amsterdam, die zaterdag bjj werkzaamheden aan de tweede etage van een huis in Amsterdam van de vensterbank naar beneden was geval len en op een betegelde vloer terecht gekomen, is maandag in het zieken huis overleden. Met uiterst behoedzame vingers ver vaardigde Betty Rykse uit Goes nhiandagavond \n Vlissingen een fraai kapsel, dat haar de tweede prijs opleverde in de voorronde van de wedstrijden om het landskampioen schap 1956 voor dames- en heren kappers. (Foto P.Z.C.J IJZEREN JUBILEUM. Het, was maandag tien jaar geleden, dat sir Winston Churchill tijdens een rede in het Westminster College van Fulton (Verenigde Stateneen term ge bruikte, die sedertdien de wereldver. overde. Die term washet IJze ren Gordijn. De bibliotheek van het Westminster College bezit het oorspronkelijke manuscript van de rede. Er werden gisteren geen bijzon dere plechtigheden gehoudenmaar de burgemeester van Fulton heeft 'n telegram aan sir Winston gezonden met de mededeling, dat die is be noemd tot ereburger van de stad. nationaal-socialisben hem een val strik wilden zetten wegens zijn be noeming te Hazerswoude. Hij had echter aan de Hazers- woudse politieman niet de op dracht gegeven, deze mensen te arresteren. „Ga maar eens kij ken", had hij gezegd, „en als het Joden zijn, maak dan zoveel drukte, dat zij kunnen wegko men." Deze opdracht is verkeerd uitgevoerd met het gevolg, dat de zaak steeds gecompliceerder werd, en dat tenslotte de over brenging naar de S.D. in Den Haag volgde. Valstrik De commissie zegt, dat nog de vraag overblijft: of mr. Schokking degelijke gronden had voor zijn over tuiging met een valstrik te doen te hebben. Over deze vraag blijft twijfel mogelijk. Maar men hoede zich hier voor wijsheid achteraf. Men moet de zaak beschouwen in het geheel van de situatie, zoals die zich in die tijd en op dat ogenblik voordeed. De com missie komt tot de conclusie, dat aan mr. Schokking voor het zich vastzet ten in de overtuiging, hier met een valstrik te doen te hebben, niet een verwijt van dusdanige ernst mag worden gemaakt dat daaraan thans nog consequenties zijn te verbinden. Van bijzonder belang schijnt de drie heren in dit verband, dat geen van de onderscheidene instanties, die onmid dellijk na de bevrijding in een tijd dus, toen enerzijds het oordeel in het algemeen nog „op scherp stond" an derzijds de ortistandigheden van de bezettingstijd nog duidelijker voor de aandacht stonden met de aange legenheid in aanraking zjjn geweest, voor enig optreden te dezer zake te gen mr. Schokking aanleiding heeft gevonden. Een gunstig oordeel is vol gens de commissie op zijn plaats.voor de houding, die mr. Schokking overi gens in de bezetting heeft ingenomen. Winst voor C.D.U. in Baden-Wiirttemberg De Christen-Democratische Unie, de partij van bondskanselier Konrad Adenauer, is versterkt te voorschijn gekomen uit de verkiezingen in Ba- den-Württemberg. De liberale F.D.P., die onlangs in conflict kwam met de C.D.U., en de socialistische S.P.D. gingen iets achteruit en de commu nisten werden vernietigend versla gen. De onofficiële zetelverdeling is: C.D.U. 56 (50)S.P.D. 36 (38)FD.P. 21 (23); B.H.E. 7 (6); K.P.D. 0 (4). (Tussen haakjes de zetelverdeling ln de oude Bond van ouden van dagen voor hogere pensioenen Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen heeft in zijn vrijdag j.l. gehouden ver gadering besloten zijn doel te blijven nastreven: een pensioen van tachtig procent. Het hoofdbestuur nam dit besluit nadat het had kennis geno men van het gewijzigd ontwerp van wet algemene ouderdomsverzeke- ring. De uitkering van pensioen zal waarschijnlijk, aldus het hoofdbe stuur, slechts zijn gebaseerd op een bodempensioen. Dat wordt ontoerei kend geacht om te voorzien in het normale levensonderhoud, zodat, vol gens het hoofdbestuur, vele bejaar den nog zullen blijven aangewezen op aanvulling volgens de armenwet enz. Een nieuw schilderij van prins Philip t kwartier van het commando in Bent. van Engeland werd door Anna Zinlc- ley Priory. eisen vervaardigd in opdracht van 't I De foto toont het schilderij en de Jacht.commando van de R.A.F. en\ schilderes Anna Zinkeisen, die er de zal een plaats krijgen op het hoofd-1 laatste hand aan legt. Guy Mollet, de Franse premier, gaat zondag naar Engeland voor een bespreking met Eden over de Plechtige kroning na parfumbad De koning van Cambodja, Norodom Soeramarlt, en zjjn gemalin, konin gin Koesoman Neariroth, zyn gisteren met oosterse pracht en praal ge kroond. De koning en koningin openden de plechtigheid met een bad ln geparfu meerd water, bedoeld om hen te reinigen en voor te bereiden op hun plich ten. Intussen zongen boeddhistische en brahmaanse priesters gewyde liede ren- Tjjdens deze ceremonie stond de koning met een voet op een stuk zil ver en met de andere op een stuk goud; de koningin stond op een vijgen blad. In de met goud ingelegde troonzaal besteeg het konlnklyk paar na deze plechtigheid de met een beeldhouwwerk versierde houten troon voor de eerste en enige keer van hun regering. In de troonzaal waren alle prinsen van koninklijken bloede verzameld, onder wie Soeramarits zoon prins Norodom Sihanoek, die ten behoeve van zyn vader van de troon afstand had gedaan. Uit handen van prins Sihanoek ontving de koning de gouden kroon. HET CONFLICT IN DE STICHTING VAN DE ARBEID Werkgevers lichtten standpunt toe (Van onze parlementaire redacteur). Zonder zich te begeven in een beoordeling van het standpunt, dat de werknemersorganisaties innemen tegenover de maatregelen op het gebied van de lonen, waartoe de gezamenlijke werkgeversorganisaties zich verle den week vrijdag ln de Stichting van de Arbeid bereid verklaard hebben, heeft de Raad van Bestuur ln Arbeidszaken maandag j.l. aan een aantal persvertegenwoordigers een toelichting gegeven op de ln de Stichting door de werkgevers kenbaar gemaakte inzichten. In de Raad van Bestuur voor Arbeidszaken hebben zitting de werkgeversverenigingen, die ook ln de Stichting van de Arbeid de werkgevers representeren. Men deelde mee, dat de georganiseerde werkgevers de kwalificatie „waardeloos stuk" voor het onlangs door de Sociaal Economische Raad uitgebrachte zogenaamde ruimterapport het is als zodanig hier en daar uitgegeven niet voor hun rekening nemen. Wei is het uiteraard teleur stellend, dat het rapport geen duidelijke weg aanwijst om uit de moeilijk heden tc komen. In de Stichting is niettemin gezocht naar een uniform uitgangspunt; men achtte het verheugend, dat in het bestuur van de Stich ting bver het cijfermatig uitgangspunt overeenstemming kon worden be reikt. Dit uitgangspunt bracht voor de werkgevers mede, dat voor het ver dere overleg over de verhoging van de loonsom op jaarbasis de volgende percentages zouden moeten dienen 1955 - 2.5 pet.; 1956 - 2.2 pet. en 1957 - 1 of 2 pet. De werkgevers vestigden op de persconferentie nadrukkelijk de aan dacht er op, dat men deze cijfers moet bezien tegen de achtergrond van verdere maatregelen. Zo behoort men de 2.2 pet. voor 1956 te plaatsen naast een gemiddelde verhoging van de loonsom over 1956 met 5 pet. Deze 5 pet. is samengesteld uit 2% pet., be trekking hebbend op de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaar den verhoging van de vakantietoe slag en uitbreiding van het aantal da gen vakanties -en 2% pet., voor het grootste gedeelte bestaande uit wat men noemt autonome loonsverhogin gen. die voortvloeien uit nieuw af te sluiten contracten, verbetering van de bedrijven, enz. In 1956 zal de werke lijke loonsverhoging derhalve bedra gen 2.2 pet. plus 5 pet., wanneer al thans de voorstellen van de werkge vers worden geaccepteerd, nog afge zien van een eventuele uitkering in eens. Voor 1957 is vooral rekening ge houden met de invoering van de alge mene ouderdomsverzekering, waar voor de werknemers premie zullen moeten betalen, doch welke premie door loonmaatregelen zal worden op gevangen en met de huurverhoging, waarvoor eveneens een compensatie zal moeten worden verstrekt. Teza men zal dat ongeveer 4 pet. zijn. De werkgevers zijn bereid, zo heb ben zij medegedeeld, mede te werken aan het invoeren van een meer gedif ferentieerd loonbeleid, dat in 1956 zal mogen leiden tot een verhoging van het gemiddelde Nederlandse loonni veau met maximaal 3 pet. Hoewel de gezamenlyke werk geversorganisaties hieromtrent een gemeenschappelijk stapdpunt innemen, huldigen de werkgevers in de landbouw op dit punt toch andere denkbeelden. In de land bouw kan namelijk niet van een hoogconjunctuur, laat staan van een super-hoogconjunctuur ge sproken worden. In de landbouw heeft men te maken met dalende prijzen en stij gende onkosten, zo voert men aan. Wanneer de kosten en de prijzen in 19491950 op 100 gesteld worden, dan waren de kosten in 1954 opge lopen tot 133 en de prijzen tot 117. De kosten zijn dus veel sterker ge stegen dan de prijzen. Deze tendens heeft zich in 1955 voortgezet. De kos tenstijging is o.a. een gevolg van de verhoging var? de lonen. Op 13 febru ari j.l. zijn de lonen van de vaste ar beiders verhoogd met 5 cent per uur en van de losse arbeiders met 3% ct. De landbouwers achten de differen tiatiemogelijkheden te ruim en daar om manen .zij tot voorzichtigheid. De beste weg noemde men, dat de georganiseerde lairdhouw, als een al gemene differentiatie wordt inge voerd, naar de regering stapt en te genover haar te kennen geeft, dat nu ook de landbouw zal moeten volgen, doch dat een volledige doorbereke ning in de pryzen er mee gepaard dient te gaan. 1 De uitkering ineens van 3 pet., waartoe de werkgevers bereid zyn, zal voor de landbouw een kwestie van onderhandeling moeten zyn in het landbonwschap. In de akkerbouw- en veehouderijsector zal zeker géén plaats er voor zyn, zo verzekerde men ons. Misschien wel lh. de tuin bouw, doch daarop kon men niet voor uitlopen. De besturen der drie vakcentralen, het N.V.V. de K.A.B. en het C.N.V. hebben zich maandag, zowel in eigen kring, als gemeenschappelijk bera den over het opnieuw afbreken van het overleg in de Stichting van de Arbeid. In de afgelopen nacht heb ben zij een uitvoerige verklaring af gelegd, waaraan o.m. hst volgende is ontleend. Wanneer men de mogelijk geachte loonsverhogingen herleid tot jaarba sis zijn de volgende verhogingen van de totale loonsom mogelijk: 1955 is 2,5 pet., 1956 is 2,2 pet. en 1957 is 1 of 2 pet. Het zijn deze cijfers, die de centrale werkgeversorganisaties in hun voorlichting aan de pers heb ben gelanceerd en wel op een zoda nige wijze, dat de niet-ingewijde lezer de indruk krijgt, dat over 1955 slechts een uitkering ineens van 2,5 pet. mogelijk is en over 1956 slechts een verhoging der lonen met 2,2 pet. mogelijk zou zyn. Deze indruk is geheel onjuist. Het begrip „mogelijke verhoging op jaar basis betekent n.l. iets geheel an ders dan het in het S.E.R.-rapport ge hanteerde begrip „achterstand". De uitkering ineens over 1955 zal niet worden verstrekt over de totale Nederlandse loonsom. Men is, aldus de verklaring, dan ook aan de veili ge kant, wanneer men aanneemt, aat de uitkering ineens over 1955 slechts op 2/3 van de totale Neder landse loonsom betrekking zal heb ben. Wanneer derhalve de -vakcentralen twee weken loon of ongeveer 4 pet. over 1955 vragen, betekent dat in de praktijk nauweiyks 2,5 pet. van de totale loonsom. Wat 1956 betreft, herinneren de vakcentralen er aan, dat bij de vast stelling van de „ruimte" voor 1956 wereldsituatie. Mollet keert dezelf de dag naar Parys terug. Franse kranten beschouwen de uitnodiging van Eden aan Mollet als een ge volg van de kritiek, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, dezer dagen heeft uitge oefend op de westelijke politiek. Guy Mollet heeft maandag te Pa rijs een ontmoeting gehad met de Amerikaanse ambassadeur Douglas Dillon om de Amerikaanse ongerust heid weg te nemen over de Franse beweringen, dat het westen geen aan eengesloten en .goed gerichte politiek heert, om het vredes-offensief van Moskou het hoofd te bieden. Pineau had zondag reeds gerust stellende verzekeringen gegeven aan Dillon, na zijn terugkeer uit Bonn, maar Mollet nam maandag zyn taak verder over, omdat Pineau naar de conferentie van de Zuid-Oost Azia tische Verdrags Organisatie in Ka rachi moest vertrekken. Mollet zou de rede van Pineau, die zulk een op zien baarde in Washington, punt na punt met Dillon hebben besproken. Franklin-medaille voor Bataafsch Genootschap. De consul-generaal van de Ver enigde Staten in Rotterdam, de heer P. J. Reveley, heeft maandagmiddag in het stadhuis van de Maasstad de Franklin-medaille uitgereikt aan het Bataafsch' Genootschap voor Proef ondervindelijke Wijsbegeerte. „De inspiratie, die U Benjamin Franklin nebt gegeven, was kenmer kend voor wat U geeft aan allen, die de waarheid zoeken, aldus de heer Reveley. De medaille werd in ont vangst genomen door mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotter dam en praf genootschap. Dit jaar wordt over de gehele we reld het feit herdacht, dat ae filosoof en staatsman Benjamin Franklin 250 jaar geleden te Boston werd geboren. Het Amerikaanse congres schenkt de Franklin-medaille aan genoot schappen, instituten en instellingen, waarvan Franklin lid. oprichter of beschermer is geweest. Franklins lid maatschap van het in 1769 opgerich te Bataafsch Genootschap dateert van 1771. !l!|lllllliliilllllllllllllllllll!llllllllllllllilllllllllllllllllllll!lllll|||||||||||||||||j De eerste lepelaars Gisterochtend omstreeks acht 1 H uur heeft de heer Taapken uit Hilversum dertien lepelaars op het Naardermeer waargeno- men. Hoewel deze vogels nor- maal reeds eind februari in on- s s ze streken terugkeren wordt hef. gezien de weersomstan- s H digheden van de laatste tyd toch een vroege komst geacht. llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH reeds rekening was gehouden met de uitbreiding van de secundaire ar beidsvoorwaarden, alsmede een zeke re autonome loonstyging en enige differentiatie. De Stichting van ae- Arbeid was dus unaniem van oordeel, dat boven deze uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden, autonome loonstyging en de diffe rentiatie, nog 2.2 pet. ruimte be staat voor verdere loonmaatregelen. van de ïoonrichtlijn met 3 pet. alles zins verantwoord. Immers niet elke bedryfstak zal zich onmiddellijk op deze gewijzigde richtlyn kunnen be roepen. Ten onrechte wordt dit deel van de werknemersvoorstellen ge kwalificeerd als een algemene loon- ronde. Bij de aanvaarding van de werkne mersvoorstellen zal daarom de tota le loonsom over 1956 als gevolg van de verlegging der richtlijn met slechts ongeveer 1 pet. stijgen. Ook na deze verhoging van de richtlyn zal er daarom een niet on belangrijke achterstand over 1956 blijven bestaan. Vandaar, dat de vak centralen van oordeel zijn. dat er over 1956 voldoende ruimte overblijft voor een verantwoordde differentia tie. De vakcentralen hebben ge- Het Wereldgebeuren. Haas zonder huis vrijdag in het Engels in het vliegveld van Moskou. En de ze woorden werden niet gevolgd door de uitdrukking, die men in Neder land nogal eens er achter hoort: „En 'k weet van nietsDaarmee wordt dan uitgedrukt, dat men een beetje huiverig is om zich met een of andere kwestie te bemoeien. Neen; degene die deze woorden in Moskou sprak, stond juist gereed om allerlei r moeilijke problemen moedig aan te V vatten. Het was dr. Wilhelm Haas, de eerste Wcstduitse ambassadeur in de Sowjet-Unie, die hoewel nog huisloos ln Moskou arriveerde om zijn taak daar te aanvaarden. e 59-jarige Haas is geen vreem deling op het gebied van de po litiek. Toen hij dc benoeming tot Westduits vertegenwoordiger in Moskou aanvaardde, was hjj ambas sadeur in Turkije, en daarvóór had hy zyn ogen ook al in verre streken de kost kunnen geven als ambtenaar van de buitenlandse dienst. In de twintiger jaren was hy in dc functie van attaché niet alleen werkzaam te Parns, maar vervolgens ook ln Addis Abeba, in Peking en in Shanghai. Een tijdje was hij secretaris van de Duitse delegatie bij de Volkenbond, voordat hij weer naar het Verre Oos ten trok. Eerst als handelsattaché in Tokio en later, toen de nazi's hem in 1937 op straat zetten omdat zijn vrouw niet helemaal arisch is. in dienst van de I.G.-Farben in China. Na de oorlog deed hij o.m. belangrijk organisatorisch werk voor de opbouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken, voordat hij een kykje ging ne men bij de Turken. m nu te zeggen een echte Rus land-kenner, neen, dat is am- Hij kent de grote mannen van ae dic tatoriale club tenminste niet van na bij. Dat heeft voor- en nadelen. Met geen van hen heeft hy ooit ruzie ge had; hij komt er voor hen min of meer als een onbeschreven blad. Dat zal het voor Haas gemakkelijker ma ken, aller vertrouwen te winnen. Ver trouwen winnendat is immers een van de belangrijkste taken, die voor een diplomaat zijn weggelegd. En Haas heeft daar verstand van. Als ras-Bremer (hij komt voort uit een koopmansfamilie) heeft hij ge leerd. om zich niet aan te stellen en maar gewoon te doen. En daarnaast straalt er van deze diplomaat een soort innerlijke warmte uit, die in de hartelijkheid van zijn vrouw de nodi ge aanvulling vindtNeen, als het niet lukt om met de Russische bon zen op goede voet te komen, dan zal dat niet liggen aan de Haasen. Behalve vertrouwen winnen is de opdracht van diplomaten, niet al te veel vertrouwen te schènken. Wat dit betreft, behoeven de Russen zich over Haas geen illusies te ma ken: hij zal niet gemakkelijk ertus sen te nemen zijn. Want, al is hn dan geen Ruland-specialist, helemaal een onbeschreven blad kunnen zij hem zeker niet noemen. In het Verre Oos ten bevond hij zich op punten, waar de invloedssferen botsten en waar de Russische methodes duidelijk naar voren kwamen. En de laatste jaren zat hij in Turkije op een uitkykpost O bij uitstek om de Russische vrijerijtjes met landen in het Midden-Oosten ga de te slaan. En. al was Duitsland bij dit alles niet direct betrokken: Haas zal het zijne ervan hebben gedacht. Diplomatieke talenten zullen van Haas worden gevraagd om een houding te bepalen tegenover de Oostduitse ambassade in Rusland. Moskou is de eerste hoofdstad ter \Vereld die straks twee Duitse am- basades zal hebben. Voorlopig heeft Haas zoals gezegd nog geen huis. Het is met het verkrijgen van een ge schikte woonruimte voor de ambas sade niet byster vlot gegaan, maar nu is het dan zover, dat hij mag kiezen uit diverse gebouwen, die de Russen hebben aangeboden. Met zijn vrouw en zijn personeel zal hij voorlopig zijn heil moeten zoeken in hotelkamers. Hij zal zijn best moeten doen om het nieuwe huis in te richten. Daarna zal zijn eigenlijke taak pas goed kunnen beginnen: „Ik hoop te kunnen helpen bij het scheppen van een atmosfeer waarin de verschillende problemen tussen ons volk en het Sowjet-volk op bevredigende wijze opgelost kunnen worden", zoals hij na aankomst in Moskou zei. Het is duidelijk, dat hij vooral zijn best zal doen voor Duitslands hereni ging en voor de terugkeer van de vele krijgsgevangenen, die zich nog in slavenkampen moeten bevinden. Zal hier de aanhouder winnen? Het is een open vraag, want vrije verkiezin gen voor heel Duitsland de onont koombare voorwaarde die het westen moet stellen zouden de Sowjetlei- ders nachtmerries bezorgen. Maar men weet nooit, hoe een Haas een Russische beer vangt. DR. WILHELM HAAS ervaren diplomaat meend, voor deze differentiatie geen cijfer te moeten noemen, zulks in verband met de daarvan te vrezen •magneetwerking". In hun maandag gevoerde beraad hebben de besturen van de drie vak centralen besloten hun standpunt onverkort te handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3