Prov. Commissie Arbeidsproblemen is in Middelburg geïnstalleerd Uw Kunstgebit :tvin Zeeuwse llmanak pfisdeshgl t Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd BRABANTSE MODESHOW LANGS ZEEUWSE STEDEN .BLANKENHEYM" WORDT NAAR BURGHSLUIS OVERGEPLAATST Gupa: HOUTEN ST0FSEL van Geta Bever Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1956 SUBCOMMISSIE VAN DE P.C.W. IN ZEELAND Werknemers en werkgevers beiden door 3 leden vertegenwoordigd De hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening; in Zeeland, de heer K. van Dijk, heeft in Middelburg de leden geïnstalleerd van de nieuw benoemde provinciale commissie voor arbeidsproblemen. Deze nieuwe ihstantie vormt een sub-commissie vair de provinciale commissie voor de werkgelegenheid in Zeeland. In verband met de reorganisatie van de ar beidsvoorziening had de minister van Sociale Zaken er reeds enige tyd geleden by Ged. Staten van Zeeland op aangedrongen ir. de P.C.W. ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven op te nemen. Hoewel in de P.C.W, reeds drie werkgevers- en drie werknemersvertegenwoordigers zitting hebben, besloten Ged. Staten aan de wens van de minister tejfemoet te komen door bovengenoemde commissie in te stellen. Deze sub-commissie, waarvan de leden door Ged. Staten op advies der Stichting van den Ar beid werden benoemd, bestaat uit drie werkgevers-leden en drie werk nemers-leden. Voorzitter is de heer Van Dylt. De raad van bestuur bouwbedrijf had Ged. Staten verzocht met liet oog op de betekenis van de uit te voeren werken voor de bouw nijverheid ook èen vertegenwoor diger van de werkgevers in dit bedrijf te benoemen. In verband daarmee werden benoemd: na mens de werkgevers de heren ,J. M. Goedemondt, Vlissingen; R. van Oord, Werkendam en W. Koster, Axel en voor de werkne mers de heren J. v. d. Hout, Vlissingen (N.V.V.); J. Gubbens, Breda (K.A.B.) en M. D. den Hollander, Goes (C.N.V.). In de provinciale commissie voor de Werkgelegenheid hadden reeds zit ting namens de wergevere de heren J. W. Hupkes, Vlissingen: W. Koster, Axel en drs. H. P. Verschaffel, Sas van Gent, en van de zijde der werk nemers de heren Th. v. d. Himst, Goes; J. Lodder, Vlissingen, en J. J. Lukaart, Goes. Wegens verhindering van de leden van Ged. Staten, de heren C. Pliilipse en M. J. van Poelje, achtereenvolgens voorzitter en vice-voorzitter van de P.C.W., geschiedde de installatie dei- nieuwe commissie door de heer Van Dijk. Met uitzondering van de heer Den Hollander waren alle nieuwbe- noemden daarbij aanwezig. Hoofddoel De heer Van Dijk 'noemde het hoofddoel van de commissie het wa ken voor dê belangen van het be drijfsleven bij het opstellen van de programma's voor en de regulering van de door de P.C.W.-Zeeland voor gedragen aanvullende werken. Zij zal de interesse, die het bedrijfsleven stelt in het goed functioneren van de arbeidsmarkt, dienen te behartigen. Bij een krappe arbeidsmarkt kan dit betekenen, dat tewerkstelling van te veel arbeidskrachten op uit te voeren werken, moet worden belet. In geval van een laagconjunctuur zal zij heb ben te oordelen over de keuze der uit tè voeren projecten. Spreker merkte op, dat in deze agrarische provincie met een regel- kan niet meer loszitten of verschuiven! DENTOFIX een nieuw, verbeterd en antiseptisch poeder behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rots vast Op zijn plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. DENTOFIX voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Prijs per stroolbus sledits f '2,35| bij i, apotheken en drogisterijen. »>aMg ,ter^kercnde, vrij grote win. n et maanden spanningen kunnen en zul- tcrwerkloosïieid cn daartegenover een sterke vraag de landbouw naar arbeidstmichtèn in redurende de zomer- len ontstaan. Ook zullen vragen aan de orde komen over de verplaatsing van arbeidskrachten, het beëindigen van werken in- de zomer en plaatsing van arbeiders bij de industrie, zoals b.v. bjj „De Schelde" of vanuit Tholen bij de industrie in Noord- Brabant. Hü meende, dat de uitvoe ring van Drie-eilandenplati en Delta plan. de vraagstukken, die zicli ter zake voordoen nog zullen compli ceren. De lieer Van Dijk besloot met als zijn opinie te geven, dat er zich in de toekomst op dit terrein tal van vraagstukken zullen voordoen, die voor het Zeeuwse bedrijfsleven in de ruimste zin genomen, van grote be tekenis zullen blijken. De hoofd inspecteur-directeur van de Arbeids voorziening zegde toe, dat de com missie voor liet goed uitvoeren van haar taak de beschikking kan krij gen over alle betrokken gegevens, waarover het districtsbureau van de Arbeidsvoorziening in Zeeland be schikt. Duitse kampioenhengst naar Zeeland De bekende hengstenhouder W. de Buck te Meliskerke heeft bij de Hengstcnvei'cniglng Venray beslag kunnen leggen op het uitstekende va- derpaard Honvea I, destijds kampioen van Duitsland. Deze hengst kwam on geveer gelijk in Venray met,.de be kende Belgische kampioen Costaud de Marche, die dan ook prompt de beste merries kreeg, Wat Honved echter bij de mindere presteerde, is op de fokdagen te Horst en elders ge bleken. Zijn produkten behaalden daar vele eerste prijzen. Voor de fok kers op Walcheren en de Bevelanden kan de komst van deze kampioen- hengst dus een aanwinst betekenen. Faillissement geëindigd Het faillissement van A. Bloppoel schilder in Vlissingen, is geëindigd door het verbindend worden der eni ge uitdelingslijst. Oud-Middelburger viert gouden doctorsjubileum Vrijdag 9 maart zal het geleden zijn, dat mr. K- J. geboren te Middelburg en thans wo nende te Den Haag, aan de Rijksuni versiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. VAN ZILVEREN MEDAILLE O.N. De heer J. Zuidweg te Waarde, die dezer dagen zijn veertigjarig jubi leum vierde als landarbeider In dienst van de familie Dees, Is op die dag niet alleen feestelijk gehuldigd en metterdaad in de bloemetjes geZet, maar tevens voor zijn langdurige dienst onderscheiden door H.M. de Koningin. Burgemeester A. Lokker, die de jubilaris uiteraard een bezoek bracht, spelde hem de zilveren me daille, vrbonden a«n de Orde van Oranje-Nassau op. De Zeeuwse Land bouw Maatschappij bood de jubilaris WAARSCHUWING De tiocê opgeschoten knapendie hl een Middelburgse winkelstruut. een fors stoeipartijtje opbouwden, verga ten hl het 'vuur van hun gevecht, dat er een grote etalageruit in hun di recte omgeving gevaar dreigde te lo pen! De ruit trilde onrustbarend en dat werd ook gezien door twee nog jeugdiger knaapjes, die de vriend schappelijke worsteling van de »9r0~ ten" belangstellend gadesloegen. Plot seling sprak een van de kleinen ver manend: „Pas maar op, anders gaat die ruit kapot en dan komen jullie in de gevangenis"! Het gevecht was onmiddellijk af ge. lopen. Niet uit angst, maar omdat die opgeschoten knapen heel erg om die waarschuwing moesten lachen. Ze waren helemaal niet. onder de indruk en dat was geen wonder, want ze ken den de gevangenis uit dagelijkse aan- schouwing bijzonder goed. Als zoons van een vooraanstaand man in het gevangeniswezen wonen ze bij wijfie van spreken namelijk m het Huis van Bewaring O-- TOT een ingelijst getuigschrift aan en ook van andere zijden mochten de heer Zuidweg en zijn echtgenote geschen ken in ontvangst nemen. HUWELIJKSFEESTEN. Ja, nU we eenmaal aan het jubile ren zijn, kunnen we daar wel gelijk mee doorgaan. Hier komen dan en kele gouden en meer-dan-gouden hu welijksfeesten. In de Bierensstraat te Sint-Annaland woont het echtpaar J. Goudswaard-Rijnberg, dat donder dag aanstaande 55 jaar getrouwd is. Beide oudjes genieten nog een goe de gezondheid. Zijn gouden bruiloft vierde dezer dagen net krasse echtpaar C. Barbé- Willems te Philippine, waar het heel gezellig toe ging. Ook het gemeente bestuur gaf blijk van zijn belangstel ling. MEN HEEFT DE TIJD. Enkele weken geleden verscheen in deze rubriek net droevige ver haal van de bevroren torenklok te Ritthem, waardoor de Ritthemers gedoemd waren in een tijdloos tijd perk te leven. Zoals echter te ver wachten was, heeft de algemene dooi ook het bevroren vet van dé klok ontdooid, zodat men thans in Ritthem weer „de tijd heeft". KOE WAS BOOS. Toen de landbouwer K. te 's-Gra- venpolder vrijdag eens naar zijn pas geboren kalveren ging kijken, was moeder koe niet zo bijster vriendelijk gestemd. Zij gaf de bezoeker een fer me trap tegen het been, waardoor eerdergenoemde bezoeker genood zaakt zal zijn enkele weken rust te houden met een geblesseerd been. „Vechten en dienen" Deze week zal ln Zeeland de film „Vechten en Dienen" worden ver toond. Deze film is het resultaat van de prijsvraag, die door de Stichting Protestantse Gezondheidszorg werd uitgeschreven. Het bekroonde scena rio van ds. G. van Veldhuizen, Rot terdam-Kralingen, is door de cineast G. B. H. Niestadt verfilmd, waar door een boeiende geluidsfilm is ont staan. Dc film wordt vertoond heden, 6 maart, in het kerkgebouw van de Vrije Evangelische Gemeente te Bres- kens, op 7 maart in de hervormde kerk van 't Zandt te Middelburg, 8 maart in de herv. kerk te Aarden- burg, 9 maart in de Johanneskerk te Vlissingen en 10 maart in de geref. kerk of het geref. jeugdgebouw te Schoondjjke. Academie voor economisch onderwijs in Middelburg B. en W. van Middelburg hebben het voornemen om by voldoende belangstelling een academie voor voortgezet economisch onderwijs op te richten. Het wordt een onderwijs vorm tussen middelbaar en hoger on derwijs in. De opleiding is bedoeld voor degenen, die geen hoger onder wijs kunnen volgen, vaak reeds een maatschappelijke positie bekleden en toch dergelijke studie willen volgen en om tegemoet te komen in de be hoefte van het bedrijfsleven aan werkkrachten, die leiding kunnen ge ven in samenwerking met de leiding. Dc opleiding zal 3 jaar duren, tel kens van half september tot half mei. De lessen zullen worden gegeven op twee avonden in de week of op zater dagmiddag. De academie zal de vol gende vakken omvatten: staathuis houdkunde, bedrijfshuishoudkunde, recht, statistiek, sociologie, bedrijfs psychologie, gebruik van de Neder landse taal en economii kunde. economische aardrijks- Frans padvinderskoor naar Aardenburg Het ligt in de bedoeling, dat het „Choral federale du scoutism", eeh Frans padvinders- en padvindsters- koor, onder leiding van zljfï dirigent, de heer Brunetti, een concert zal ge ven in Aardenburg. Dit evenement gaat uit Van het plaatselijke Bach- comité. Wanneer de Fransen, die van 2 tot en met 7 april een tournee door ons land .maken, met. de gestelde voorwaarden akkoord gaan, zal men hen zaterdag 7 april in de Sint-Baafs- kerk kunnen beluisteren. In september is een uitvoering- vastgesteld van de marinierslcnel der Koninklijke Marine onder leiding van d6 kapitein Gijsbert Nieuwland. Advertentie U rookt de lekkerste sigaret van D-E ZILVER-SHAG! De énige rechter over shag is Uw eigen goede smaak. Zodra U een sigaret van D-E Zilver-Shag opsteekt, wéét U het aldit is de fijnste Virginia tabak, die U ooit hebt geroo'kt! Geuriger! Zachter! Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank In het jaarverslag van de N.V. Westlandsche Hypotheekbank zijn ook de balans- cn verlies- en winst rekening opgenomen van de bij deze instelling aangesloten N.V. Zeeuw sche Hypotheekbank. Met bedra gen van respectievelijk f 450.000. en f 452.500 voor statutaire en extra reserve sluit de balans met een to taal van f 19.590.691.16. De verlies- èn winstrekening beloopt in totaal f 779.487.94 met een saldo Winst van f 202.815.98, dat, als volgt ter verde ling wordt voorgesteld: extra reser ve f 15.170, reserve voor diverse be langen f 81.931.98, rente onverplichte stortingen f 80.964, en dividend en tantièmes f 24.750. De uitkering aan aandeelhouders wordt voorgesteld op 8 van de verplichte storting. Me degedeeld zij, dat de N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank niet in Zeeland is •gevestigd, maar in de kantoren van dè' N.V. Westlandsche Hypotheek bank te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. f Advertentie! VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN P lc k w i c k Thee, dc bekende Engelse melange van Douwe Eg berts, kenmerkt zioh door een bijzonder verkwikkende smaak en een zeer krachtige, opwekkende geur. Teneinde deze smaak en geur af doende voor U te beschermen (thee is een teer. produkt!) is de "binnenverpakking van Pickwick Thee voorzien van een uiterst dun, maar voor vocht etc. on doordringbaar laagje aluminium. Daardoor behoudt Pickwick Thee haar volle heerlijke geur cn zeld zaam verkwikkende eigenschap pen tot net laatste zetsel. PREMIÈRE IN OOSTBURG Dameskleding volgens een beproefd recept (Van onze redactrice). In hotel „Du Commerce" te Oost- burg was gistermiddag de eerste van een serie modeshows te zien, welke dc N.V. Confectiebedrijven J. Slager Walvis uit Breda in de komende da- Sen in diverse Zeeuwse steden geeft. ieze eerste show was buitengewoon druk bezocht; zo druk, dat vele be zoeksters het komen en gaan der mannequins slechts vanaf een staan plaats ltonden gadeslaan. Men zóu van dëze show kunnen zeggen, dat zij slechts datgene brengt, wat de vróuw dagelijks of nelijk man- bijna dagelijks draagt, namelijk tels, mantelkostuums, blouses en rok ken. In het Nederlandse klimaat ne men hiervan de mantels en mantel kostuums wel een heel grote plaats in, maar ook de combinatie blouse- en-rok ontbreekt in slechts weinig- moderne garderobes. Deze mode-ex positie was dus wel op. de praktijk afgestemd, temeer daar ook een aan zienlijke hoeveelheid kledij voor de Goese damclub kampioen van Zeeuwse hoofdklasse Het eerste tiental van de Goese Damclub is kampioen van de hoofd klasse Zeeland, door de afgebroken wedstrijd tegen Aagtekerke met 11— 9 te winnen en Vlissingen II te ver slaan met 182. Goes speelde 9 wedstrijden, waar- Van er 8 Werden gewonnen en 1 gelijk gespeeld. Hiermee werden 17 pt. ver worven. Aan bordpunten werd een totaal van 119 voor en 61 tegen be reikt. Woensdag a.s. kan ook de beslis sing in de competitie le klasse vallen. Goes II moet dan spelen tegen Lam- merenburg. Wanneer de Goesenaren winnen, zijn zij ook kampioen. De uitslag van de alsnog te spelen wed strijd tegen de Schelde. I is dan van geen invloed meer. Openstelling van wegen op Tholen en Walcheren Het Wegschap Walcheren heeft de afsluiting van verscheidene wegen voor het zwaardere verkeer, waartoe verleden week in verband met de op- dooi werd besloten, thans opgegeven. Met ingang van vandaag (dinsdag) zijn alle Walcherse wegen weer voor het verkeer opengesteld. Ook de provinciale wegen op het eiland Tholen zijn weer voor alle ver keer vrijgegeven, De busdiensten verlopen weer normaal. Commissie besprak het „Schelde-vraagstuk" Een gemengde Nederlands-Belgi sche studiecommissie voor het Schel de-vraagstuk, tot de instelling waar van werd besloten tijdens de Bëtie- lux-ministerconferentic van 14 juli 1951 te Goes, heeft maandag te 's- Gravenhage haar eerste vergaderihg gehouden. De studiecommissie heeft tot taak, de mogelijkheden te onder zoeken voor een vérdere samenwer king tussen België en Nederland in zake het Schelde-vraagstuk. Bij afsluiting van het Veeregat Naar wij vernemen denkt de „Ko ninklijke Zuid-Hollandse Maatschap pij tot redding van .schipbreukelin gen" te zijner tijd het station voor de reddingboot. „M. C. Blankenheym" te Veere over te brengen naar Burgh- sluis. Men zal tot deze maatregel moeten overgaan, omdat het Veeregat binnen afzienbare tijd door een dam zal wor den afgesloten, zodat de reddingboot dan niet meef aan. open water zou zijn gestationeerd, Ook Wanneer een sluis in de dam bij Veere zou worden gemaakt, zou het toch onmogelijk zijn de reddingboot hier te houden, omdat met het schutten enz. te veel tijd verloren gaat, terwijl juist bij dit reddingswerk elke minuut kostbaar is. Zoals men weet is de haven van Burghsluis bij de herstelwerkzaam heden aan de Schouwse zeedijken als Advertentie VOOR DUIZEHD EN ÉÉN DOËLElNbÉN werkhaven gebruikt en daarbij aan zienlijk verbeterd, zodat uit een oog punt van haven-outillage er geen en kel bezwaar zou zijn de „Blanken heym" aldaar te stationeren. Of dit verblijf van tijdelijke of permanente aard is, hangt af van de vraag, wèar de delta-dam door de öosterscheldc 2a! aansluiten op de bestaande Zeewe ring van het waterschap Schouwen. Komt de haven buitendijks te liggen, dan zal men inderdaad van èen per- nmnentè vestiging kunnen spreken. Archeologisch onderzoek te Aardenburg Zeer waarschijnlijk zullen deze zo mer een aantal Nederlandse studen ten deelnemen aan een archeologisch onderzoek te Aardenburg. Dit onder zoek gaat uit van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Drie groepen studenten zullen elk twee weken in de gemeente onder- gebracïu worden. Gedurende die tijd zullen zij opgravingen verrichten in bepaalde delen van Aardenburg. Eerst wordt hen echter één of meer dagen instructie gegeven, onder meer door dr. P. Glazema, directeur van de R.O.E. befaamde „grotere maten" getoond Werd. De organisatoren an de show hebben zich angstvallig tot het ter rein der draagbare kleding beperkt. Opzienbarende „nummers" ontbra ken, slechts de beproefde eenvoudige modellen werden gebracht. Ze waren uitgevoerd in klassieke stoffen en wat meer is: ze waren goed en vak kundig afgewerkt. De bijzondere belangstelling van vele toeschouwsters ging uit naar de mantelpakjes niet plooirok waarby in dit geval voor een schappelijke prijs een bijpas sende gladde rok kan worden ge kocht. Ideaal voor het vakantie seizoen, want de gladde rok ga randeert een correct reistenue, terwijl de plooirok het pakje tot een ïneer gekleed kostuum kan transformeren. Over de getoonde mantels behoeft Weinig gezegd te worden: de Neder landse damesmantel is góed en dege lijk en dat werd ook op deze show Weer duidelijk. Bij de regenmantels waren enkele mooie zwarte exempla ren, welke niet voor een geklede mantel behoefden onder te doen. Er waren tenslotte vele rokken en blou ses; de laatste vaak in een fleurig streepdessin, de eerste in modellen, variërend van recht-met-een-plooi tot de zwierige wijde klokrok die vooral door het jonge meisje nog altijd met open armen ontvangen wordt. Voor datzelfde jonge meisje was er boven dien in deze afdeling rok-en-blouse een serie heel aardige rokken van fijn corduroy. Een van de aantrekkelijk ste combinaties werd hier gevormd door een donkergele corduroy over- gooier, waaronder een zwarte blouse met driekwart mouw. Gisteravond.werd in Oostburg deze show nogmaals gebracht, en van daag wordt Axel bezocht. Verder staan nog op het programma Hulst (7 en 8 maart) en Goes (15 maart). A tl vert '-li'}(- Drijf die Rheumatische Fijnen uit Uw leden. Doe 'n bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Zuiver bloed, daar gaat ljet om als U rheumatische pijnen wilt verdrijven. Stramheid, steken, scheuten, allemaal „smartelijke" bewijzen dat er met uw bloed iets niet in orde is. Maak uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen! Zes minerale zouten, in Kruschen samengebracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kun nen schadelijke stoffen want die zijn het die U die verlammende pijn bezorgen zich niet ophopen of vastzetten in de gewrichten, maar worden afgevoerd langs natuurlijke VANDAAG Middelburg Electro: „Het schandaal", (18 jaar), 19 en 21.15 uur: Schouwburg: C.F.A., „City Lights", (alle leeftijden), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie van boekwerken over muziek, 10— 12.30, 13.30—17.30 Uur. Vlissingen Alhambra. Het liefdeleven van Lucretia Borgia (I8j.) 19 en 21 u. Luxor: Mysterie van de macht (18 J.), 20 uur. Concertgebouw: Margriet mo deshow 14.30—20 uur. Goes: Crand Theater: liet liefdeleven van Lucretia Borgla (18 j.) 20 uur. Schuttershof: Wetenschappelijke Belangen, voordraehtsavond 20 uur; Prins van Oranje: L.j.G.-lezlng, 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2