PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland protesteert tegen de opzegging van het Uniestatuut Onderhandelingen op Cyprus vastgelopen Zeeland gaat zijn huizen tellen BILT ZES BRUGGEN VERNIELD DOOR GEWELD VAN WATER EN IJS 199e jaargang - no. 56. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. Dinsdag 6 maart 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pe» mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.gi 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g ostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brou •i ristiaai 24. telef. 2 DIEPE TELEURSTELLING IN DEN HAAG Indonesië handelde in strijd met het volkenrecht „De Nederlandse regering heeft met diepe teleurstelling kennis genomen van het besluit van de Indonesische regering om zich terug te trekken uit de Unie en zich niet meer'gebonden te achten aan het Uniestatuut en de daaraan gehechte overeenkomsten met daarbij be horende briefwisseling." Dit staat te lezen in de Nederlandse nota die zaterdag in Den Haag is overhandigd aan de heef Kwee Djie Hoo, de Indonesische zaak gelastigde in Nederland en die thans voor publikatie is vrijgegeven. „Door deze eenzijdige opzegging van de plechtige verdragen in 1949 ter ronde-tafelconferentie gesloten met de bijstand van de U.N.C.I.", aldus de nota, „handelt Indonesië in strijd met het volkenrecht, waarbij komt, dat deze unilaterale actie ook daarom niet gerecht vaardigd was, omdat Nederland steeds al het mogelijke gedaan heeft om, voorzover dat redelijkerwijze kon worden verwacht, aan alle verlangens van Indonesië inzake wijziging der verhouding tussen beide landen tegemoet te komen en Nederland zich reeds had verenigd met opheffing van de Unie, zoals onder meer gebleken is uit de onder tekening van het protocol van 1954." De Nederlandse regering kan derhalve niet instemmen met de eenzijdige maatregelen door Indo nesië genomen en moet hiertegen protesteren. Zij is echter nog steeds bereid, ha rerzijds mede te werken aan de tot standkoming van een Voor beide par tijen bevredigende basis voor de toe komstige verhouding tussen beide Weg en Het Belgische ministerie van open bare werken en wederopbouw is bezig aan de uitvoering van een groots opgezet wegenplan. Dat wegenplan is vooral gericht op het autoverkeer en het is als een spinne- web geprojecteerd over geheel Bel giëbehalve in noordelijke rich ting. Het schijnt, dat voor de- Bel gische wegen-ontwerpers Nederland niet' of nauwelijks bestaat. Kort geleden heeft de voorzitter van een der Kamers van Koophan del in (Nederlands) Limburg zich ernstig daarover beklaagd. Hg wees erop, dat er voor België zeer goede internationale wegverbindingen mo gelijk waren, wanneer men maar wil de aanvaarden, dat ook Nederland tot die internationale verbindingen een steentje kon bijdragen. In Limburg heeft men er bijvoor beeld lange tijd op gerekend, dat België bij het projecteren van weg verbindingen met Duitsland toch ze ker aan het kortste traject via"Lim burg de voorkeur zou geven en, daar toe zou samenwerken met Nederland. Deze eenvoudige opzet gaat echter niet door. De Belgische autosnelweg Antwerpen-Luik-Aken-Roergebied wordt blgkbaar beschouwd als ee.. object van verkeersconcurrentie. Dus vermijdt men anstvallig het Neder lands grondgebied. Het Belgische dagblad „Standaard" heeft bereids de snelwegen-concurrentie toege juicht en de hoop uitgesproken, dat de weg Antwerpen-Roergebied snel ler gereed zal zijn, dan de weg Rot terdam-Roergebied. Nu zal dat sneller gereedkomen wel zo'n vaart niet lopen, maar Brabant en Limburg doen er toch goed aan voorlopig niet te rekenen op Bene- lux-samenwerking wat betreft de snelwegen. Dat wil men blijkbaar aan Belgische zijde niet. Tegen deze sombere achtergrond van wegenconcurrentie, doet het prettig aan, dat er althans over een zeer bescheiden stukje weg; dat voor oostelijk Zeeuwsch-Viaande- ren van belang is, vermoedelijk over eenstemming met België bereikt zal worden. Vóór de oorlog had men in België plan een nieuwe grote weg van Antwerpen naar de Belgische kust aan te leggen. Een deel van de aarden baan voor deze wèg kwam gereed. Dat deel loopt van Antwer- Ren tot een punt op de weg Sint fiklaas-Kieldrecht. Het „Zelfstandig Wegenfonds" in België wil thans echter geen weg meer van Antwerpen naar de kust, maar een snelweg Antwerpen-Gent- Rijssel. Door het vex-vallen van de vroegere opzet verdwenen ook gro tendeels de mogelijkheden voor bete re vei'bindingen van Zeeuwsch- Vlaanderen met het .Belgische auto- wegen-net. Grotendeels, maar niet geheel, want doordat de aarden baan yoor de nieuwe kustweg van Antwèrpen in de richting Sint Niklaas er al ligt zou het mogelijk zijn in elk geval een goede weg Ant- werpen-Hulst enz. aan te leggen. Daarover heeft donderdag ju. de Belgische minister Van Audenhoven geconfereerd met de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera. De beide heren hebben tezamen met enkele hoofdingenieurs het bedoelde wegvak geïnspecteerd en er is over gepraat óf dit wegvak voltooid kan worden. Er is nog geen ja en geen neen ge zegd, maar wel is er een kans, dat oostelijk Zëeuwsch-Vlaanderen ein delijk een betere wegverbinding met Antwerpen krijgt. Dan zou er dus toch nog spi'ake zijn van enige Be- nelux-samenwerking op wegenge- bied! landen, daarbij inbegrepen de tform van de diplomatieke betrekkingen, zodra de omstandigheden dit moge lijk zullen maken. De Nederlandse regering, zo besluit de nota, kan ermede instemmen, dat de diplomatieke betrekkingen inmid dels worden voortgezet. Zaak-Jungschlager De Nederlandse ministerraad heeft zich in zyn zitting van maandag we derom intensief beziggehouden met de zaak-Jungschlager. Alle aspecten van deze kwestie zijn daarbjj in over- weging genomen. Staking van Indonesische rechters geëindigd Na een staking van vier dagen zün de rechters in Indonesië weer tot de rechtszalen teruggekeerd. De staking begon 1 maart uxt protest tegen het besluit van de regering, dat de rech ter hetzelfde salaris heeft als de of ficier van justitie. Tijdelgk aanvaarden zy thans een speciale toelage. De vereniging van rechters, die het einde van de staking bekendmaakte, heeft verklaard, dat het ontslag van het kabinet een op lossing voor de eisen der rechters voor onbepaalde tijd zou kunnen uit stellen, hetgeen ixiet in het belang van het land zou zijn. Westduitse minister deed felle aanval op Rus Zorin De Westduitse minister voor atoom kwesties, Strauss, heeft in een rede in de Beierse stad Erlangen een aan val gedaan op de Sow jet-ambassadeur Zorin, die hij „de specialist nummer een voor het effenen van de (commu nistische) weg naar de macht" noem de. Volgens Strauss, had Zorin inder tijd als Sowiet-ambassadeur te Praag door het leggen van een „tijdbom" Tsjecho-Slowakije tot een communis tische staat gemaakt. Russen zwegen over Stalin De Russische pers ging maandag stilzwijgend aan het feit voorbij, dat het drie jaar geleden is, dat Josef Stalin overleed. Ook vorig jaar maak te de pers er geen gewag van, doch het feit werd toen nog gereleveerd in een kalender, die is uitgegeven door het ministerie voor cultuur. OVERSTROMINGEN IN MIDDEN-EUROPA De Maas blijft zakken Itteren nog geïsoleerd Tal van laag" gelegen gebieden in midden-Europa worden met ernstige overstromingen bedreigd, doordat de rivieren de grote hoeveelheden smelt water niet kuixnen verwerken. Mach tige ysschotsen hebben reeds tenmin ste zes bruggen kapot gebeukt. De zwaarst getroffen gebieden lig gen tot dusver in Beieren en Oosten rijk, waar bergriviertjes In woeden de maalstromen zyn veranderd en tal van grote rivieren in lager gelegen gebieden bulten him oevers zyn ge treden. In Bonn is het peil van de Rijn drie meter boven normaal, bij Straats burg stijgt het peil van de Rijn met 2 cm per uur. In Beieren is de verbinding tussen de steden Wasserburg en Rosenheim verbroken, doordat de brug over de Inn is weggeslagen. Ook in Tirol werd in de Innvallex een brug weg geslagen door het geweld van water en ijs. In de Oostenrijkse provincie Stiermarken sneuvelden maar liefst vier bruggen over de rivier de Mur. Tengevolge van lawines en over stromingen zijn in Oostenrijk en Duitsland in totaal reeds tien mensen omgekomen. In ons land Sedert maandagmiddag twaalf uur is de Maas by Maastricht 34 cm ge- De prins ereridder der rótisseurs Gisteravond zijn op het kasteel ,jDe Hooge Vuursche" in Baarn prins Bernhard en de ambassadeur van Frankrijk in Den Haag baron De Beauverger, geïnstalleerd als ere ridder van de Confrérie de la chaïne des rótisseurs". In deze exclusieve, wereldomvat tende broederschap zijn de gastrono- men-uit-liefhebberij en de meester- rötisseurs verenigd. De chaïnedie de goede keuken voorstaat en ook het métier zijn deel geeft, propageert het gebruik van het spit bij de toebereiding Ere-voorzitter is president Coty van Frankrijk. In zijn dankwoord na de installatie ei'-prins Bernhard, de. betekenis van de chaine te zien als van tweeërlei aard: in de eerste plaats achtte hij het goed, dat zij, die in de goede keu ken iets meer zien dan een middel om de maag te vullen, periodiek bij een komen. Maar bovenal achtte hij het een goede gedachte, dat hier in één confrérie verenigd zijn degenen, die passief de maaltijd, genieten met degenen die deze maaltijd met even veel artisticiteit al: toewijding berei den. Leken kunnen op het gebied der culinaire kunst, naar de mening van de prins, van hen veel leren. Hij be schouwde het af en toe samen zyn met hen dan ook als een voorrecht. zakt. De stand by de steen te Borg haren bedroeg gisteravond om negen uur 45.05 boven N.A.P. Als de val aaixhoudt, verwacht men, dat de scheepvaart op de Maas vandaag weer wordt hervat. Het dorp Itteren by Maastricht Is sedert zondag ge ïsoleerd door de overstroming van de Maas. De weg BorgharenItteren staat 50 cm onder water. Te Geulle is een 20-tal huizen door het water Ingesloten. Brand in houtbereidings- bedrijf der N S. te Dordrecht Een houtbereidingsbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen, dat sinds 40 jaar in Dordrecht is gevestigd, is maandag door brand vrijwel geheel verwoest. De schade loopt in de ton nen. De brand ontstond in de machine kamer. doordat een van de drie creo- sootketels, waarin dwarsliggers wor den geïmpregneerd, ontnlofte. Van daaruit heeft het vuur zich in korte tijd door het gehele bedrijf verspreid. Men deed alles om het vuur te stui ten, maar toen dit in de montage afdeling eenmaal een hoeveelheid van 800 dwarsliggers had bereikt, die net uit de creosootketels gekomen en dus uiterst brandbaar waren, was er geen houden meer aan. Een overzicht van de volkomen door het vuur vernielde houtbereiding 8- inrichting der NS. te Dordrecht. Israëlisch vlieetni? neergeschoten Egyptisch en Syrlsch luchtafweer geschut heeft maandag gevuurd op Israëlische toestellen, waarvan één neergehaald werd. Een Israëlische militaire woord voerder deelde mee, dat Syrische luchtafweerkanonnen een licht Israë lisch toestel, terwijl het boven Israë lisch grondgebied vloog, geraakt en zwaar beschadigd hebben. Het toestel moest volgens de woordvoerder een noodlanding maken in Opper-Galilea. De piloot werd volgens hem gewond. Hoog water in de omgeving van Lobith-Pannerden De Britse regering heeft maan dag in een verslag aan het Lager huis bekendgemaakt, dat de onder handelingen van de minister van koloniën, Lennox Boyd, met aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, zijn vastgelopen op twee punten. Makarios had name lijk ten eerste niet akkoord kunnen gaan met de aansluiting van am nestie van diegenen, op wie wapens munitie en ontplofbare stoffen wa ren gevonden en ten tweede had hij de openbare veiligheid niet onder de Britse gouverneur willen laten ressorteren „voor zolang die dat noodzakelijk achte". Volgens Lennox Boyd, die in het Lagerhuis het woord voerde, was nu de belangrijkste taak van de toe komst het herstel van orde en gezag. Hij zeide, dat de regering op dit punt vastbesloten was en er de nodige krachten voor bezat en dat deze taak uitgevoerd zou worden. Engeland, zo zeide Lexxnox Boyd heeft Cyprus een grote mate van zelfbestuur aangeboden, maar de tijd voor zelfbeschikking van Cyprsu is nog niet rijp. De minister zeide, dat de aarts- Weerbarstige korporaal in been geschoten In de nacht van zaterdag op zon dag zagen twee Haagse agenten in burger, die belast waren met het toe. zicht op geparkeerde auto's, een bur ger zonder licht fietsen. Omdat hij zich op verdachte manier in de buurt van een geparkeerde wagen ophield alvorens weer op zijn rijwiel te stap pen, hielden de agenten hem aan en legitimeerden zich. De man weigerde echter zyn naam te zeggen en vlucht te een woning binnen, waarvan de deur werd geopend. Toen een van de agenten hulp ging halen, kwam de man naar buiten en viel de andere agent met een laars aan. Er ontstond een schermutseling, waarbij de agent zich genoodzaakt zag zijn pistool te trekken en op het been van de man te schieten. Deze werd hierdoor, hoe wel niet ernstig, gewond. Later kwam vast te staan, dat het hier een mili tair betrof, namelijk een korporaal van de luchtmacht. „Een legertje" in oprichting Ook in Zeeland is momenteel een legertje „tellers" in oprichting, in verband met de woningtelling, die in de maanden april, mei en juni in onze provincie zal worden ge houden. Deze telling heeft zoals gemeld een zuiver statistisch doel en wordt gehouden om de re gering een inzicht te geven in de woningsitnatie, zoals die in de di verse gemeenten bestaat. Ook wil men gegevens krijgen over het type woningen, waar gebrek aan Is. De tellers, die voorzien zullen wor den van vry ingewikkelde vragenlijs ten, zullen o.m. aan de hand van de huurprijzen moeten nagaan hoe de bevolking in een gemeente verdeeld is en voorts wil men een inzicht krij gen in de verhouding tussen huren en inkomens. De gegevens zullen beslist niet door de gemeenten gebruikt mogen worden om bijvoorbeeld mogelijkhe den voor samenwoning op te sporen. In-Vlissingen, Zeelands grootste ge meente, heeft men de stad in vijf wij ken verdeeld, die door acht tellers (voornamelijk gepensioneerden) tus sen 1 april en 30 juni bewerkt zullen worden. Naar schatting heeft Vlis singen 7750 woningen. Van een groot aantel zullen de zogenaamde „A-for- mulieren", die de woning zelf betref fen, reeds tevoren gereed gemaakt kunnen worden. Men beschikt in Vlis singen namelijk over een woning cartotheek, die gegevens bevat over een groot deel van de „nieuwe stad" en over een klein gedeelte van de oude stad. Vermoedelijk zal het ver krijgen van gegeven over het oude bisschop in gebreke was gebleven om geweldpleging te veroordelen, het geen hij reeds op zichzelf onvergeef lijk noemde. Het niet veroordelen van geweld door de aartsbisschop is een ac tieve aanmoediging daarvan, al dus Lennox Boyd, die vex-volgde met te zeggen, dat Makarios in feite het wapen van het geweld gebruikt óm te trachten zo een overeenkomst te bereiken. RADIO-UITZENDING GESTOORD. De voor Cyprus bestemde omstre den uitzendingen van radio-Athene werden gisteravond... slechts enige uren, nadat de Britse regering had laten weten dat Cyprus geen zelfbe schikkingsrecht zal krijgen en dat 'n einde aan de huidige terreur zal wor den gemaakt gestoord. Makarios verklaarde gisteravond op een persconferentie, dat hij geen stap zal doen om de afgebroken on derhandelingen met Engeland over de toekomst van Cyprus te hervatten. Britse officieren verlaten Jordanië De Britse premier, sir Anthony Eden, hoeft maandag in het Lager huis verklaard, dat door het ont slag van Glubb Pasja en andere Britse officieren de resterende Britten bij het Arabische Legioen niet in een onzekere positie gela ten mogen worden. De circa 15 Britse officieren in Jordanië, die op de actieve lijst van het Britse leger staan, zullen wor den teruggeroepen. Over de toe komst van de Britten die een. con tract met de Jordaanse regering hebben, zullen besprekingen wor den gevoerd. Aan de andere Britse officieren zal gevraagd worden hun werkzaamheden bij het Arabische Legioen voor het ogenblik voort te zetten. Eden verklaarde, dat het huis „met wrevel en spyt" het nieuws van Glubbs ontslag vernomen zal hebben. Labour-afgevaardigden riepen: „Waarom met wrevel?", doch de conservatieve Lagerhuisleden juich ten de uitlating van Eden toe. De premier meende, dat generaal Glubb voor zijn jarenlange trouwe dienst aan Jordanië een „edelmoedi ger behandeling" verdiend had. De uitwerking van de gebeurtenissen in Jordanië op dc toestand in het Mid den-Oosten zal Engeland met zyn bondgenoten bespreken. Koningin Elizabeth II heeft giste ren luitenant-generaal John Glubb Pasja, de voormalige commandant van het Arabische Legioen in Jorda nië, tot ridder geslagen. DE stadsgedeelte de meeste moeilijkhe den opleveren. In Middelburg worden de plannen voor de telling nog nader uitgewerkt; men overweegt om er „moeilijk plaatsbare hoofdarbeiders" voor in te schakelen. In Goes zullen gepen sioneerden met administratieve aan leg worden ingeschakeld. In Terneuzen, dat naar schatting ongeveer 4000 woningen telt, zullen tien gepensioneerden in de loop van april met het werk beginnen. Eind ïuni denkt men gereed te zijn. In Oostburg hebben de Oostburg- se vrouwelijke vrijwilligers zich beschikbaar gesteld om de wo ningtelling te verrichten. De da mes, twintig' in getal, zullen in groepjes van twee de ongeveer.„ctl01JlU0 lloü woningen in de gemeente temperaturen als gisteren of Iets ho- bezoeken. In mei zullen de „tel- gere. sters" op pad gaan. (n Zïerikzee wordt de telling nog ZON EN MAAN niet voorbereid omdat de telling op 7 maart Schouwen-Duiveland in geen geval Zon op 715 voor mei gehouden zal worden. Maan op 4 39 VERWACHT... WAT MINDER KOUD. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige westeFke wind. Dezelfde onder 18.32 onder 13.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1